• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich w Warszawie

14:06, 05.06.2015
I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich w Warszawie Festiwal muzyczny poświęcony instrumentom basowym "BASSO I. Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich" odbędzie się w Warszawie między 7 a 28 czerwca. W programie imprezy - koncerty, wykłady i warsztaty.

Festiwal muzyczny poświęcony instrumentom basowym "BASSO I. Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich" odbędzie się w Warszawie między 7 a 28 czerwca. W programie imprezy - koncerty, wykłady i warsztaty.

miniatura
miniatura

Podziel się:   Więcej
Naczelną ideą festiwalu jest prezentacja brzmień i różnorodnych zjawisk artystycznych związanych z instrumentami basowymi, a także uświadomienie publiczności funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Nazwa imprezy nawiązuje do historycznej praktyki "basso continuo" - najniższego głosu, w którym zapisana była harmonia całości utworu.

"Jest to projekt interdyscyplinarny, którego głównym zadaniem jest danie właściwego miejsca brzmieniom, zjawiskom związanym z instrumentami basowymi. To poszukiwanie na granicach muzycznego mainstreamu - dźwięki niskie to te, które są mniej obecne, mniej słyszalne. Chcemy je postawić w widocznym miejscu" - zapowiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dr Małgorzata Ludwisiak.

Dyrektor biennale i kurator programu muzycznego Justyna Rekść-Raubo wyjaśniła z kolei, że chciała możliwie szeroko opowiedzieć o "zjawiskach wokół dźwięków niskich", o roli takich brzmień - nie tylko w muzyce klasycznej - oraz o instrumentach basowych.

Biennale zainauguruje 7 czerwca koncert "Maraton Cello Moderno". Wystąpią w nim wiolonczeliści Zuzanna Sosnowska i Ivan Monighetti. W programie koncertu, który odbędzie się w Sali im. Wojciecha Krukowskiego Zamku Ujazdowskiego, znalazły się kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Gaspara Cassado.

Kolejny koncert zaplanowano na 14 czerwca. W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w programie "Voyage" kompozycje m.in. Marina Maraisa i Antoine'a Forqueraya zagrają czeski muzyk Petr Wagner (viola da gamba) i Władysław Kłosiewicz (klawesyn).

21 czerwca festiwalowej publiczności zaprezentuje się grupa CELLONET pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera, która wystąpi w koncercie pod hasłem "Counterpoint". W przestrzeni galeryjnej Zamku Ujazdowskiego rozbrzmi muzyka Pendereckiego, Steve'a Reicha, Gesualdo Da Venosa i Krzysztofa Komedy. Festiwal zamknie koncert "Od Pramene", w którym udział wezmą czescy gambiści Irena i Vojtech Havlovi (wiolonczela, viola da gamba, wspak). Duet wystąpi na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego.

Poza koncertami organizatorzy przygotowali także cykl wydarzeń towarzyszących: 14 czerwca w Podziemiu Kościoła Pokamedulskiego wystąpi basista Krzysztof Ścierański, który zagra utwory autorskie, a także kompozycje Bacha w swojej interpretacji. Następnego dnia zaplanowano kurs mistrzowski prowadzony przez Petra Wagnera w piwnicach Zamku Ujazdowskiego.

21 czerwca odbędzie się "Konkurs Dźwięków Niskich" oraz muzyczny happening, w którym udział wezmą Wojciech Drozdowicz (suzafon) i Krzysztof Tomaszewski (trąbka). Muzycy wystąpią w Kościele Pokamedulskim. Tego samego dnia w przestrzeni galeryjnej Zamku Ujazdowskiego wykład o akustyce poprowadzi Tadeusz Sudnik, performer, kompozytor, założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych.

Ostatnią imprezą towarzyszącą biennale będzie spotkanie z Andrzejem Królem, twórcą instrumentu wspak. Spotkanie zaplanowano na 28 czerwca na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego.

Szczegółowy program I Międzynarodowego Biennale Dźwięków Niskich dostępny jest na stronie internetowej www.csw.art.pl.

Źródło: PAP

zobacz również

    brak informacji