• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ogłoszono laureatów Gwarancji Kultury 2009

13:23, 22.04.2010
Ogłoszono laureatów Gwarancji Kultury 2009 Już po raz piąty kapituła Konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści z poszczególnych dziedzin kultury i sztuki, wybrała laureatów nagród Gwarancje Kultury. <br />Nagrody zostały przyznane w kategoriach: 1) Muzyka poważna; 2) Jazz, Rock i inne; 3) Teatr; 4) Film; 5) Sztuki Wizualne; 6) Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży; 7) Literatura. Ponadto w tym roku przyznano dwie honorowe Gwarancje Kultury. <br />Nagrodę Gwarancja Widzów przyznawaną w plebiscycie internetowym wygrał program TVP Kultura - „Informacje kulturalne”.

Już po raz piąty kapituła Konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści z poszczególnych dziedzin kultury i sztuki, wybrała laureatów nagród Gwarancje Kultury.
Nagrody zostały przyznane w kategoriach: 1) Muzyka poważna; 2) Jazz, Rock i inne; 3) Teatr; 4) Film; 5) Sztuki Wizualne; 6) Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży; 7) Literatura. Ponadto w tym roku przyznano dwie honorowe Gwarancje Kultury.
Nagrodę Gwarancja Widzów przyznawaną w plebiscycie internetowym wygrał program TVP Kultura - „Informacje kulturalne”.

 
 

Podziel się:   Więcej
W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymał Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów.

Nagroda TVP Kultura w kategorii: Jazz, rock i inne… przypadła Mateuszowi Kołakowskiemu za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keith’em Jarrett’em.

Zwycięzcą w dziedzinie Teatr została Karolina Gruszka za popis aktorski w przedstawieniu „Lipiec” Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni.

Gwarancją Kultury w kategorii Film nagrodzono Bartka Konopkę za „Królika po berlińsku”. Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku.

Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki Wizualne zdobył Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo.

Gwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży otrzymało Czasopismo Czarodziejska Kura „za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań”.

Zwycięzcą w kategorii Literatura ogłoszono Dariusza Czaję – „Lekcje Ciemności” wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec „nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego”, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok.
 
W tym roku Dyrektor TVP Kultura Krzysztof Koehler wręczył też dwie honorowe Gwarancje Kultury – pośmiertnie Tomaszowi Mercie, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Statuetkę odebrała jego żona Magdalena Merta. Honorową Gwarancją Kultury nagrodzono również Mariusza Wilczyńskiego, autora oprawy TVP Kultura, za nadanie charakteru Antenie.

*****

W sobotę 24 kwietnia o godz. 20.00 TVP Kultura zaprezentuje widzom laureatów Gwarancji Kultury.

W tym roku TVP Kultura po raz pierwszy rezygnuje z organizacji tradycyjnej gali rozdania nagród i proponuje inną, oryginalną formułę wydarzenia: reportaż.

Realizacji tego nowatorskiego i niełatwego zadania podjął się Przemysław Fik, znany krakowski producent oraz twórca programów telewizyjnych, zeszłoroczny laureat srebrnego medalu Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Nowym Jorku w kategorii „Sprawy społeczne, bieżące wydarzenia".

W reportażu przedstawieni zostaną wszyscy nominowani do Gwarancji Kultury za rok 2009. TVP Kultura przybliży sylwetki zwycięzców, zaprezentuje wywiady z nimi. Aby uniknąć patosu zwykle towarzyszącego tego typu przedsięwzięciom, reportaż przybierze lekką i nieco zabawną formę. Zapraszamy zatem do miłej zabawy wraz z TVP Kultura i najznakomitszymi twórcami i artystami roku 2009.

Gwarancje Kultury 2009 – reportaż
Przemysław Fik - reżyseria, scenariusz
Gabriela Szuberla - asystent reżysera
Patryk Jordanowicz - zdjęcia
Agnieszka Rutkiewicz, Przemysław Fik - montaż
Wioletta Sowa - animacje
Tomasz Kochan - dźwięk
Krzysztof Kandzia - światło
Producent wykonawczy: FIKFILM - Przemysław Fik
© TVP SA 2010

zobacz również