• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

L.Stadt, Sala, Kobierski, Penerstwo: Gwarancje Kultury 2011 rozdane

17:17, 16.04.2011
L.Stadt, Sala, Kobierski, Penerstwo: Gwarancje Kultury 2011 rozdane TVP Kultura wyłoniła laureatów Gwarancji Kultury – dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Sala za film „Matka Teresa od kotów” oraz Radosław Kobierski za opowieść „Ziemia Nod”.

TVP Kultura wyłoniła laureatów Gwarancji Kultury – dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Sala za film „Matka Teresa od kotów” oraz Radosław Kobierski za opowieść „Ziemia Nod”.

Gwarancje Kultury
Gwarancje Kultury

Podziel się:   Więcej
Już po raz szósty kapituła konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści w różnych dziedzinach kultury i sztuki, wybrała laureatów Gwarancji Kultury.

Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, rock i inne..., Kultura alternatywna i sztuki wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży oraz, po raz pierwszy w tym roku, Nowa nadzieja - stypendium dla najbardziej obiecującego twórcy młodego pokolenia.

W dziedzinie Teatr zwyciężyli: Wojciech Kościelniak i zespół Teatru Muzycznego w Gdyni. Otrzymali nagrodę za musical „Lalka” - adaptację powieści Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Była ona wydarzeniem roku 2010 - niezwykle udaną próbą stworzenia polskiego musicalu, który szturmem zdobył publiczność i krytykę.

Gwarancją Kultury w kategorii Film nagrodzono obraz „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. Nagrodę przyznano za wyrafinowaną grę formalną, za nowe rozdanie w polskim kinie, za bezlitosne łamanie tabu, za konsekwentne i dopracowane kino autorskie, za jeden z ciekawszych debiutów ostatnich lat.

W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymał Aleksander Nowak za koncert fortepianowy i operę „Sudden Rain”, w których to dziełach wykazał się odwagą w łączeniu znanych idiomów stylistycznych ze świeżością kompozytorskiego spojrzenia.

Nagroda TVP Kultura w kategorii: Jazz, rock i inne... przypadła grupie muzycznej L.Stadt za album „El.P” czyli za surf rockowe brzmienie w zimnej Polsce. Uznanie jurorów zyskały dopracowane szczegóły i konsekwencja w walce na amerykańskim rynku.

Zwycięzcą w kategorii Literatura został Radosław Kobierski. Otrzymał nagrodę za „Ziemię Nod”. Jest to ponad 600-stronicowa epicka opowieść o losach Żydów i Polaków. Akcja toczy się w Tarnowie i okolicach od lat 20. do lat 40. minionego wieku. Powieść przywraca wiarę w siłę polskiej prozy i jest niełatwą, ale porywającą lekturą.

Gwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży otrzymała Marta Lipczyńska - Gil z pisma i wortalu Ryms. Została nagrodzona za poważne podejście do literatury dziecięcej i przywrócenie jej należnego miejsca w dyskursie o sztuce.

Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki wizualne zdobyła grupa „Penerstwo”. Została założona w Poznaniu w 2007 roku, a jej członkami są: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz, Iza Tarasiewicz, Magda Starska.

Zwycięzcą w kategorii Nowa nadzieja - stypendium dla najbardziej obiecującego twórcy młodego pokolenia jest Kuba Czekaj, największa nadzieja polskiego kina. TVP Kultura przyznała stypendium po raz pierwszy.

Gala wręczenia Gwarancji Kultury odbyła się 16 kwietnia w Fortecy w Warszawie i była transmitowana w TVP Kultura.

zobacz również