Strona główna » Kultura » wydarzenia » Gwarancje Kultury

Gwarancje Kultury 2015 rozdane!

Gwarancje Kultury 2015 rozdane! Gwarancje Kultury to nagrody TVP Kultura dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku. W tym roku wręczono je podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura.

Gwarancje Kultury to nagrody TVP Kultura dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku. W tym roku wręczono je podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura.

Galę poprowadzili Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura, oraz Max Cegielski (fot. TVP)
Galę poprowadzili Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura, oraz Max Cegielski (fot. TVP)
Oto lista laureatów w poszczególnych kategoriach:

Literatura - Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe”

Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.

Film - Małgorzata Szumowska - „Body/Ciało”
Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.

Teatr - Zespół Aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu

Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej - za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym „Dziadów” (reż. Michał Zadara), „Termopili polskich” (reż. Jan Klata) czy „Wycinki” (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Muzyka poważna - Mariusz Treliński i Boris Kudlička
Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: „Jolanta” i „Zamek Sinobrodego”. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.

Muzyka - Jazz, rock i inne – Artur Rojek
Za długo oczekiwaną solową płytę artysty „Składam się z ciągłych powtórzeń”, będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.

Sztuki wizualne - Magdalena Moskwa

Jedna z najoryginalniejszych artystek-badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kultura w sieci – Culture.pl
Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Menedżer kultury – Joanna Wnuk-Nazarowa
Za doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie. Oddana w październiku siedziba NOSPR to imponujący przykład wysiłku całego środowiska kultury. Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych.
 
 
 
...
 
Supergwarancja - Krystian Lupa
Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując „Wycinkę” Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Supergwarancja - Peter Gelb
Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Gwarancje Kultury to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, honorująca dokonania przedstawicieli środowiska artystycznego z szerokiego spektrum dziedzin. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się m.in.: Włodek Pawlik, Krzysztof Warlikowski, Rafał Blechacz, Wiesław Myśliwski, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Wilhelm Sasnal, Karolina Gruszka, Andrzej Stasiuk, Anda Rottenberg, Zbigniew Libera, Joanna Bator.