• Wersja do druku
  • -AA+A

Kopalnia wydaje akcje dla górników

12:57, 08.04.2010
Kopalnia wydaje akcje dla górników Pracownicy Lubelskiego Węgla Bogdanka od dziś mogą nabyć akcje kopalni. Te, które otrzymają są warte ponad 220 mln złotych.<BR><BR>

Pracownicy Lubelskiego Węgla Bogdanka od dziś mogą nabyć akcje kopalni. Te, które otrzymają są warte ponad 220 mln złotych.

Kopalnia w Bogdance
Kopalnia w Bogdance

Podziel się:   Więcej
Na tę chwilę pracownicy Bogdanki czekali od dawna. Pierwsze akcje Skarb Państwa zbył na zasadach ogólnych w grudniu uiegłego roku.To utorowało drogę do nabycia akcji przez uprawnionych pracowników. Wśród nich są byli, obecni a nawet spadkobiercy nieżyjących górników.

Na jednego pracownika przypada od kilkudziesięciu do tysiąca akcji. To ile każdy z nich dostanie, zależy od stażu pracy.

Pięć złotych to wartość nominalna jednej akcji. Według notowań giełdowych jedna akcja wyceniana jest juz na ponad 70 złotych. To o 30 złotych więcej niż w dniu debiutu. Górnicy będą mogli zarobić na akcjach najwcześniej za dwa lata.

Pierwszym etapem prywatyzacji Bogdanki był debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w czerwcu ubiegłego roku. Z emisji akcji spółka uzyskała 528 milionów złotych. Kolejnym krokiem była sprzedaż akcji na zasadach ogólnych. W marcu ministerstwo skarbu zbyło akcje Otwartym Funduszom Emerytalnym. Udostępnianie akcji pracownikom potrwa dwa lata.
(TVL)