• Wersja do druku
  • -AA+A

Wolne zawody. Od nowego roku łatwiejszy dostęp do niektórych zawodów

14:30, 11.01.2014
Wolne zawody. Od nowego roku łatwiejszy dostęp do niektórych zawodów Od początku roku w życie weszły przepisy ustawy deregulacyjnej. Ułatwią one dostęp do takich zawodów jak taksówkarz, pośrednik i zarządca nieruchomości oraz przewodnik turystyczny.

Od początku roku w życie weszły przepisy ustawy deregulacyjnej. Ułatwią one dostęp do takich zawodów jak taksówkarz, pośrednik i zarządca nieruchomości oraz przewodnik turystyczny.

(fot. TVP Lublin)
(fot. TVP Lublin)

Podziel się:   Więcej
Zmiany zakładają, że nie trzeba już uzyskiwać licencji, by wykonywać np. pracę pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Złagodzeniu uległy też wymogi stawiane dotąd taksówkarzom. Nowe prawo mówi, że w gminach, w których mieszka mniej niż 100 tys. osób, nie będzie trzeba przechodzić obowiązkowego szkolenia i zdawać egzaminu. W gminach, gdzie mieszka więcej niż 100 tys. osób, czyli np. w Lublinie to rada miasta będzie miała prawo ustalać zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy.

Niższe będą wymagania wobec kandydatów na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich. Wystarczy wykształcenie średnie i własna wiedza.
To dopiero początek zmian w prawie. Trwają prace nad kolejnymi, dzięki którym ma być ułatwiony dostęp do około 250 zawodów. (TVP Lublin)