• Wersja do druku
  • -AA+A

Międzynarodowy Dzień Teatru. Były podziękowania, gratulacje i medale

18:30, 27.03.2013
Międzynarodowy Dzień Teatru. Były podziękowania, gratulacje i medale Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. To z jednej strony okazja do tego by ludziom teatru podziękować i wyróżnić zasłużonych. Z drugiej zapytać o jego kondycję. Ta zależy od finansowych dotacji i zainteresowania publiczności. A jak to jest na Lubelszczyźnie?

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. To z jednej strony okazja do tego by ludziom teatru podziękować i wyróżnić zasłużonych. Z drugiej zapytać o jego kondycję. Ta zależy od finansowych dotacji i zainteresowania publiczności. A jak to jest na Lubelszczyźnie?

(fot. TVP Lublin)
(fot. TVP Lublin)

Podziel się:   Więcej
Kondycja polskiego teatru jest gorsza niż za czasów PRL - mówią z żalem artyści. Finanse nie pozwalają na to, by repertuar był taki, jakiego życzyliby sobie dyrektorzy czy reżyserzy. To smutna refleksja, choć dzień uroczysty, bo po raz 52 świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru.

Święto ludzi teatru nie mogło obyć się bez akcentu artystycznego. Arię z Don Kichota wykonał Artur Kocięcki z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Było też orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisane z okazji święta teatru przez noblistę Dario Fo.

Słowa uznania i podziękowania dla ludzi teatru skierowali dziś także lubelscy politycy. Kulminacyjnym punktem spotkania były jednak nagrody i wyróżnienia. Złotym medalem za długoletnią służbę wyróżniono m.in. Teresę Filarską z lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy.

Obok wyróżnień przyznanych przez ministra kultury swoje nagrody przyznał także zarząd województwa lubelskiego. Medalem pamiątkowym uhonorowano m.in. dyrektora Teatru Muzycznego Krzysztofa Kutarskiego.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od 1961 roku. Dzień obchodów ustalono w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. (TVP Lublin)
 
 
 
...