• Wersja do druku
  • -AA+A

W niektórych miejscowościach są prawdziwymi dziełami sztuki. Palmy rekordzistki

16:30, 24.03.2013
W niektórych miejscowościach są prawdziwymi dziełami sztuki. Palmy rekordzistki Trudno sobie wyobrazić niedzielę palmowa bez palm. W niektórych miejscowościach są prawdziwymi dziełami sztuki - mają kilka metrów wysokości, są przyozdobione suszonymi kwiatami, trawami i źdźbłami zbóż - tak jest w Krzczonowie i Bełżcu, gdzie nie tylko zdobią niedzielne procesje, ale też walczą o miano najpiękniejszej.

Trudno sobie wyobrazić niedzielę palmowa bez palm. W niektórych miejscowościach są prawdziwymi dziełami sztuki - mają kilka metrów wysokości, są przyozdobione suszonymi kwiatami, trawami i źdźbłami zbóż - tak jest w Krzczonowie i Bełżcu, gdzie nie tylko zdobią niedzielne procesje, ale też walczą o miano najpiękniejszej.

(fot. TVP Lublin)
(fot. TVP Lublin)

Podziel się:   Więcej
Krzczonowska palma: wyjątkowej urody - przystrojona, złożona z czterdziestu pięter, wykonana z setek suszonych kwiatów i kolorowych traw. Ma ponad 6 metrów wysokości. Siedem pań z koło gospodyń wiejskich w Krzczonowie wiło ją przez kilkanaście godzin.

W tym roku największą palmę własnoręcznie uwili strażacy z OSP -mierzy 7,5 metra i waży ponad 15 kilogramów. Pracowali nad nią tydzień. Rekord pobili jednak mieszkańcy Bełżca którzy uwili 9 i pół metrową palmę.

Najważniejszą ideą palm wielkanocnych nie jest wielkość ani ilość zużytych produktów, a to by godnie zdobiły procesje niedzieli palmowej. Ale tradycja ludowa mówi też o ich magicznym znaczeniu - chronią przed złem, a im dłuższe i bardziej urodziwe - tym więcej szczęścia i zdrowia zwiastują twórcom i mieszkańcom wsi.

(TVP Lublin)
 
 
 
...