• Wersja do druku
  • -AA+A

Właściciele działek rekreacyjnych muszą mieć umowę na wywóz śmieci. Czy muszą płacić za cały rok?

17:24, 29.05.2013
Właściciele działek rekreacyjnych muszą mieć umowę na wywóz śmieci. Czy muszą płacić za cały rok? Właściciele działek rekreacyjnych martwią się co zrobią ze śmieciami. Ustawiane przez gminę kontenery znikną 1 lipca wraz z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej. Drugi problem to opłaty - ustawodawca nie przewidział sezonowości w odbiorze odpadów z takich działek, a właściciele nie chcą płacić za cały rok. Umowę na odbiór śmieci jednak mieć muszą.

Właściciele działek rekreacyjnych martwią się co zrobią ze śmieciami. Ustawiane przez gminę kontenery znikną 1 lipca wraz z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej. Drugi problem to opłaty - ustawodawca nie przewidział sezonowości w odbiorze odpadów z takich działek, a właściciele nie chcą płacić za cały rok. Umowę na odbiór śmieci jednak mieć muszą.


Podziel się:   Więcej
Według starych zasad worki ze śmieciami można było wrzucać do kontenerów stojących nieopodal działek rekreacyjnych. Kontenerów, do których można było wrzucać worki ze śmieciami w gminie Ludwin już jest mniej, a od 1 lipca znikną całkowicie. Nowa ustawa zakłada obowiązek segregowania śmieci i odbierania ich od każdego indywidualnie. I tu pojawia się problem. Właściciele obawiają się, że będą musieli płacić za cały rok, podczas gdy z działki korzystają tylko przez kilka miesięcy.

Choć przepisy ustawy nie mówią o sezonowości, samorządowcy szukają rozwiązania problemu. Gmina nie będzie podpisywać umowy z firmą, a będą musieli zrobić to właściciele działek na własną rękę. Wójt zapewnia też, że firmy nie będą mogły zawyżać opłat za odbiór śmieci. W gminie Ludwin opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć 24 złotych.

Umowa pomiędzy właścicielem działki a prywatną firmą będzie określała kiedy i z jaką częstotliwością śmieci będą odbierane. A to, czy właściciel nieruchomości posiada umowę na wywóz śmieci będzie kontrolowane przez gminę. (TVP Lublin)