• Wersja do druku
  • -AA+A

Ekumeniczny pochówek po latach . We Włodzimierzu Wołyńskim pochowano szczątki 382 osób

16:39, 01.12.2012
Ekumeniczny pochówek po latach . We Włodzimierzu Wołyńskim pochowano szczątki 382 osób Na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie odbył się uroczysty pochówek żołnierzy i cywilów: Polaków, Żydów i Ukraińców zamordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej. Ich szczątki zostały wydobyte z tzw. dołów śmierci znajdujących się w pobliżu byłego więzienia. Pochowane zostały szczątki 382 osób ale zdaniem archeologów to nie koniec. Ekshumacje będą kontynuowane w przyszłym roku.

Na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie odbył się uroczysty pochówek żołnierzy i cywilów: Polaków, Żydów i Ukraińców zamordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej. Ich szczątki zostały wydobyte z tzw. dołów śmierci znajdujących się w pobliżu byłego więzienia. Pochowane zostały szczątki 382 osób ale zdaniem archeologów to nie koniec. Ekshumacje będą kontynuowane w przyszłym roku.

(fot. TVP lublin)
(fot. TVP lublin)

Podziel się:   Więcej
Szczątki zostały odkryte na terenie tzw. grodziska w centrum Włodzimierza Wołyńskiego gdzie do połowy dwudziestego wieku funkcjonowało więzienie. Większość ofiar zginęła od strzału w tył głowy z bliskiej odległości. Wśród ofiar są Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Podczas ekshumacji masowych grobów znalezione zostały monety, szczątki mundurów polskich żołnierzy, guziki, buty oficerskie, medaliki i kule od których zginęli.

Zdaniem archeologów sposób w jakich więźniowie byli zabijani, amunicja i data - wskazują na NKWD. Prace ekshumacyjne trwają we Włodzimierzu Wołyńskim już od dwóch lat.

W przyszłym roku ekshumacje w grodzisku we Włodzimierzu Wołyńskim będą kontynuowane. Wokół ruin więzienia znajdują się kolejne doły śmierci. Rada Pamięci Walk i Męczeństwa razem ze stroną ukraińską zamierzają w części cmentarza komunalnego, gdzie pochowane są szczątki zamordowanych, utworzyć cmentarz wojenny i postawić tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni. (TVP Lublin)
 
 
 
...