• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Światowa premiera filmu „Siedem Bram Jerozolimy” w Cannes

10:55, 16.01.2009
Światowa premiera filmu „Siedem Bram Jerozolimy” w Cannes 18 stycznia 2009 r. w Cannes w ramach 42. targów muzycznych MIDEM, odbędzie się światowa premiera filmu „Siedem Bram Jerozolimy”. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Polskiej zrealizowana w technologii High Definition na podstawie jubileuszowego koncertu z okazji 75. urodzin najbardziej znanego współczesnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego z animacją komputerową nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego.

18 stycznia 2009 r. w Cannes w ramach 42. targów muzycznych MIDEM, odbędzie się światowa premiera filmu „Siedem Bram Jerozolimy”. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Polskiej zrealizowana w technologii High Definition na podstawie jubileuszowego koncertu z okazji 75. urodzin najbardziej znanego współczesnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego z animacją komputerową nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego.


Podziel się:   Więcej
W pokazie „Siedmiu Bram Jerozolimy” w Cannes, oprócz znakomitych twórców dzieła: prof. Krzysztofa Pendereckiego, scenarzysty i reżysera Jarosława Minkowicza, scenografa Borysa Kudlički oraz reżysera animacji Tomasza Bagińskiego, swoją obecność potwierdził również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a także liczni przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji kulturalnych takich jak: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

„Siedem Bram Jerozolimy” zostało wyemitowane i zarejestrowane w listopadzie 2008 r. w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej podczas koncertu prowadzonego przez samego mistrza Krzysztofa Pendereckiego. To film muzyczno – animowany zrealizowany według scenariusza i w reżyserii Jarosława Minkowicza. Klasyczna scenografia koncertu autorstwa wspaniałego polskiego scenografa Borysa Kudlički została w nim połączona ze scenografią wirtualną wyróżnianego na najważniejszych festiwalach filmowych i nominowanego do Oskara w dziedzinie animacji komputerowych Tomasza Bagińskiego. W ten sposób ten niezwykły obraz ma szansę wyznaczyć nowe kierunki w realizacji widowisk artystycznych.

Telewizja Polska podczas targów MIDEM oprócz „Siedmiu Bram Jerozolimy” będzie promować również inne produkcje muzyczne, takie jak: „Król Roger”, „Stabat Mater”, „Walka Postu z Karnawałem” oraz „Blechacz gra Chopina”.

Film „Siedem Bram Jerozolimy” będzie można obejrzeć już w lutym 2009 roku na antenie TVP2.