• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla reportera TVP

11:29, 13.12.2012
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla reportera TVP 12 grudnia przyznano Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego w czterech kategoriach: za teksty, relacje radiowe i telewizyjne oraz zdjęcia. Jednym z laureatów jest Piotr Górecki, reporter TVP INFO i „Wiadomości” TVP1. Nagrodzono jego relację telewizyjną „Massud – afgański bohater”.

12 grudnia przyznano Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego w czterech kategoriach: za teksty, relacje radiowe i telewizyjne oraz zdjęcia. Jednym z laureatów jest Piotr Górecki, reporter TVP INFO i „Wiadomości” TVP1. Nagrodzono jego relację telewizyjną „Massud – afgański bohater”.

Piotr Górecki, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Piotr Górecki, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Podziel się:   Więcej
Jury nagrodziło Piotra Góreckiego za materiał „Massud - afgański bohater”.- Ten materiał trochę wyróżnia się spośród innych materiałów mojego autorstwa, przede wszystkim nie był klasycznym newsem. (...) Udało mi się dotrzeć do ludzi, którzy przyjeżdżają na grób Massuda - z jakiegoś powodu przecież to robią. Rozmawiałem też z byłym urzędnikiem MSZ-u w czasach talibów, to było ciekawe spojrzenie - to jak on patrzył na to, co się działo, samą śmierć Massuda, później - na atak na Amerykę, na żądania amerykańskie, aby wydać Bin Ladena. Dotarłem też do świadka śmierci Massuda. Wydaje mi się, że w sumie był to materiał nietypowy, bo miał bardzo dużo różnych elementów i może to było jego siłą - powiedział Piotr Górecki.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji – zarówno tekstów, jak i relacji radiowych i telewizyjnych. Oceniana jest wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka, bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.

Prezes PAP i przewodniczący jury nagrody Jerzy Paciorkowski powiedział:- Tą nagrodą promujemy ten rodzaj dziennikarstwa, który jest z jednej strony rzetelnym opisem wydarzeń, w których uczestniczymy, ale z drugiej strony - próbą zrozumienia ludzkich zachowań i motywacji, zwłaszcza gdy spotykamy się ze zjawiskami, które są obce naszemu doświadczeniu codziennemu i cywilizacyjnemu. Jeżeli nasza praca pozwala ludziom lepiej zrozumieć świat, a w nim - nasz los, to myślę, że warto być dziennikarzem - przywołując cytat z „Lapidariów” Ryszarda Kapuścińskiego - „Jeśli pośród wielu prawd wybierzesz tylko jedną i za tą jedną prawdą będziesz ślepo podążać, to zmieni się ona w fałsz, a ty staniesz się fanatykiem”.

W jury nagrody pod przewodnictwem prezesa PAP Jerzego Paciorkowskiego zasiadali: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Andrzej Turski, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński.

Wśród wyróżnionych są również: Grzegorz Szymanik, Agnieszka Lichnerowicz i Maciej Nabrdalik.