Maria Pakulnis w „Słowie honoru”

Maria Pakulnis, Anna Grycewicz, Monika Krzywkowska, Katarzyna Herman, Piotr Adamczyk, Robert Gonera, Jarosław Gajewski, Jacek Rozenek i inni znakomici aktorzy wystąpią na scenie Teatru Telewizji. Jedynka zaprasza na spektakl Sceny Faktu w poniedziałek, 22 października, o godz. 21:00. Polecamy!

"Słowie honoru" fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 22 października, godz. 21:00
Przedstawienie Krzysztofa Zaleskiego i Pawła Wieczorkiewicza w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego to spektakl, którego kanwą są powojenne losy kapitana Armii Krajowej – Emilii Marceliny Malessy „Marcysi”, organizatorki i kierownika komórki łączności zagranicznej AK.

Emilia Malessa reprezentuje formację pokoleniową i ideową Rzeczypospolitej, dla której takie pojęcia jak „honor”, „wierność”, „odpowiedzialność” nie były czczymi frazesami. Natomiast dla służby bezpieczeństwa – forpoczty władzy komunistycznej – pojęcia te stanowiły instrumenty wykorzystywane w grze operacyjnej, mającej na celu fizyczne zniszczenie i wyeliminowanie przeciwnika. Tym przeciwnikiem było środowisko niepodległościowe związane ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego.

Spektakl obrazuje starcie tych dwóch postaw, mających swe personifikacje w osobach Emilli Malessy (Maria Pakulnis) i prowadzącego przeciw niej śledztwo - kapitana Różańskiego (Jacek Rozenek). Los Emilii Malessy ma wymiar tragiczny w najgłębszym sensie tego słowa. Ten spektakl warto zobaczyć.

Teatr Telewizji – „Słowo honoru”. Poniedziałek, 22 października, godz. 21:00. TVP1.

Liga Mistrzów: FC Barcelona – Inter Mediolan

To będzie niezwykle emocjonujące starcie! FC Barcelona chce ponownie sięgnąć po zwycięstwo w LM i odzyskać prym w Europie. Na drodze do sukcesu stoi włoski Inter, który po słabszych latach ponownie liczy się w walce o największe trofea. Transmisja spotkania w środę, 24 października, w TVP 1, TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej. Początek meczu o godz. 21:00.

Liga Mistrzów antena tvp Środa, 24 października, godz. 21:00
Dwie niepokonane drużyny grupy B zmierzą się ze sobą w 3. kolejce Ligi Mistrzów. Barcelona na razie gromi przeciwników - w dwóch spotkaniach zdobyła 8 bramek, a 5 goli na swoim koncie ma już jeden z najlepszych piłkarzy świata Leo Messi. Czy na Camp Nou w meczu z Interem Mediolan on i jego koledzy będą kontynuować zwycięską serię?

Oba zespoły po raz ostatni mierzyły się ze sobą w półfinale Ligi Mistrzów w 2010 roku. Pierwsze spotkanie 3:1 wygrał Inter, ale to rewanż wspomina się do dziś. Barcelona musiała odrabiać straty, więc do spotkania podeszła z niezwykle ofensywnym nastawieniem, Inter… odwrotnie. Skromna porażka 0:1 dała Włochom awans do finału, w którym udało się pokonać Bayern Monachium.

Liga Mistrzów: FC Barcelona – Inter Mediolan. Środa, 24 października, godz. 21:00. TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacja mobilna.

„Rolnik szuka żony” w niedzielę wyjątkowo o 21:35!

W najbliższą niedzielę, 21 października, premierowy odcinek programu „Rolnik szuka żony” zostanie wyemitowany o nieco późniejszej porze niż zazwyczaj. Wszystkich fanów zapraszamy do Jedynki o godz. 21:35!

Marta Manowska fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Niedziela, 21 października, godz. 21:35
38-letni Grzegorz z Kamionki Nowej, 58-letni Jan z Brzeziny, 36-letni Łukasz z Lipowiec, 26-letni Krzysztof z Osówca Kmiecego i 47-letni Marek z Żydowa nie oszczędzają swoich gości. Panie uczestniczą w różnych pracach gospodarskich. Coraz bardziej widać, kto z kim złapał kontakt, a komu nie udało się nawiązać porozumienia.  

W niektórych gospodarstwach słowo zazdrość można odmieniać przez przypadki. Wśród pań zaproszonych przez Łukasza narasta napięcie. Dziewczyny u Grzegorza deklarują, że trzymają sztamę, ale czy na pewno? Marek zabiera pierwszą z pań na randkę, Jan próbuje podreperować swój nadszarpnięty w oczach pań wizerunek, a Krzysztof ponownie jest zaskakiwany przez Jessikę. Co przyniosą kolejne dni? Zapraszamy do Jedynki!

Program, który podbił serca milionów, po raz piąty zagościł w Jedynce! Bohaterowie odnieśli sukces, są samodzielni, niezależni, z miłością i pasją podchodzą do swoich codziennych obowiązków. Dzięki nim możemy poznać nowe oblicze polskiej wsi. Zapraszamy na kolejny odcinek niezwykłego programu „Rolnik szuka żony”!
 

„Rolnik szuka żony”. Niedziela, 21 października, godz. 21:35. TVP1.


„Pojedynki stulecia” – Marek Nowakowski vs Roman Bratny

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W 2018 roku mija sto lat od tego wydarzenia. Program „Pojedynki stulecia" przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności. W najbliższym odcinku życiorysy, dzieła, postawy oraz pomysły na Polskę i świat Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego. Zapraszamy do TVP Kultura w czwartek, 25 października, o godz. 22:10. Gorąco polecamy!

"Pojedynki stulecia" w TVP Kultura antena tvpkultura Czwartek, 25 października, godz. 22:15
Obchody stulecia niepodległości to doskonała okazja do przyjrzenia się życiorysom i poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa.  W każdym odcinku nowego cyklu TVP Kultura konfrontowana jest para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, a zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie spróbują odpowiedzieć na pytania o ocenę ich postaw i twórczości ze współczesnej perspektywy. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości są przeplatane unikalnymi archiwaliami i animacjami.


W najbliższym odcinku „Pojedynków stulecia” zetrą się ze sobą postawy twórcze dwóch niezwykły prozaików: Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego. Reprezentują dwa literackie obrazy Warszawy i jeden obraz męskości - niezłomni bohaterowie wykrwawiający się w Powstaniu Warszawskim i powojenny margines próbujący odnaleźć się w odbudowanej stolicy. Który wizerunek stolicy jest bardziej pociągający Bratnego czy Nowakowskiego? Kto wygra ten pojedynek stulecia? Gorąco polecamy!

„Pojedynki stulecia”. Czwartek, 25 października, godz. 22:15. TVP Kultura.


„Piosenką przez historię” – nowy cykl TVP Historia

W rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego, 23 października, o godz. 19:50, TVP Historia zaprasza na pierwszy odcinek nowego cyklu autorstwa Anny Kwiatkowskiej „Piosenką przez historię” dedykowanego wydarzeniom na Węgrzech. Gorąco polecamy!

"Piosenką przez historię" fot: Anna Kwiatkowska/TVP antena tvphistoria Wtorek, 23 października, godz. 19:50
Każdy odcinek „Piosenką przez historię” opisuje jedno ważne wydarzenie historyczne poprzez piosenki Zespołu Elektryczne Gitary z płyt „Historia” i „Czasowniki”. Piosenki oparte są o osobistą narrację autorów wynikającą nie tylko z wiedzy historycznej, lecz także osobistych doświadczeń, dzięki temu w nowatorski i niebanalny sposób prezentują wydarzenia historyczne. Są nie tylko manifestem artystycznym, lecz także ważnym głosem w publicznej debacie dotyczącej historii Polski. Każdy odcinek dedykowany jest jednemu wydarzeniu i jednej piosence. Zawiera teledysk, krótkie wprowadzenie w tematykę odcinka Kuby Sienkiewicza, lidera zespołu oraz background historyczny w postaci felietonu opisującego dane wydarzenie.

W ramach cyklu zrealizowane zostały odcinki dotyczące m.in.: Dywizjonu 303, 11 Listopada oraz Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Będzie je można zobaczyć na antenie TVP Historia już w listopadzie. Natomiast 23 października o 19:50, w 62. rocznicę wybuchu Powstania na Węgrzech, TNP Historia zaprasza na odcinek dedykowany tym właśnie wydarzeniom.

- Postanowiliśmy temat Powstania Węgierskiego potraktować poprzez doświadczenia polskie – mówi Kuba Sienkiewicz. I dodaje - Społeczeństwo polskie wobec Powstania na Węgrzech zachowało się wyjątkowo dojrzale. Pomoc materialna ze strony polskiej wielokrotnie przekroczyła pomoc amerykańską.

23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie zorganizowali wiec poparcia dla postulatów polskich robotników, którzy w czerwcu 1956 roku wyszli na ulice Poznania. Wybuchły uliczne walki. Komuniści zgodzili się na objęcie przez Nagy’a stanowiska premiera, który wycofał zgodę na interwencję sowiecką, powołał niekomunistycznych ministrów oraz ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie z Układu Warszawskiego. Sowieci utworzyli marionetkowy rząd z Josefem Kadarem na czele, który ponownie poprosił Związek Radziecki o interwencję. Inwazja zaczęła się 4 listopada. W Powstaniu zginęło dwa i pół tysiąca Węgrów dwadzieścia tysięcy internowano lub aresztowano. Skazano na śmierć i stracono ponad dwieście trzydzieści osób, w tym premiera Imre Nagy’a.

„Piosenką przez historię” – „Powstanie Węgry 1956”. Wtorek, 23 października, godz. 19:50. TVP Historia.

„Big Music Quiz” w piątek w Jedynce!

Magdalena Wójcik, Jacek Kopczyński, Marysia Niklińska, Bogusław Kudłek, Izabela Trojanowska, Mateusz Grędziński, Kasia Sowińska i Jacek Lenartowicz wezmą udział w emocjonującym teleturnieju prowadzonym przez Sławomira Zapałę. Na premierowy odcinek „The Big Music Quiz” zapraszamy do Dwójki w piątek, 19 października, o godz. 21:30!

"Big Music Quiz" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Piątek, 19 października, godz. 21:30
„Big Music Quiz” to teleturniej, w którym dwie czteroosobowe drużyny Gwiazd prześcigają się w odgadywaniu nazwisk wykonawców i tytułów najpopularniejszych przebojów muzycznych. Program prowadzi charyzmatyczny piosenkarz, aktor i showman Sławomir Zapała, który przebojem wszedł na polską scenę muzyczną.

Każdy odcinek „The Big Music Quiz” składa się z 6. rund, w ramach których uczestnicy rozwiązują zadania o zróżnicowanym stopniu trudności. Pierwsza runda ma dodatkowo na celu wyłonienie kapitanów obu drużyn, którzy następnie dobierają sobie zespół spośród pozostałych uczestników. Gorąco zapraszamy do wspólnej zabawy!

„Big Music Quiz”. Piątek, 19 października, godz. 21:30. TVP2.

Odcinki programu dostępne na TVP VOD (vod.tvp.pl)


Serialowi mundurowi w muzycznym show „Jaka to melodia?”

Już w najbliższą niedzielę w Jedynce okaże się, czy policjanci z seriali „Ojciec Mateusz” i „M jak miłość” znają tytuły największych hitów! W muzycznych starciach wezmą udział Artur Pontek, Piotr Miazga i Sławomir Holland. Zapraszamy do Jedynki w niedzielę, 21 października, o godz. 18:35!

"Jaka to melodia?" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Poniedziałek-sobota godz. 17:30, niedziela godz. 18:35
W niedzielnym, specjalnym wydaniu programu „Jaka to melodia?” rywalizować będą: Piotr Miazga - policjant Bronisław Wierzbicki z „M jak Miłość” oraz Artur Pontek i Sławomir Holland - policjanci Marian Marczak i Staszek Popławski z serialu „Ojciec Mateusz”. Wygrana, którą uda im się zgromadzić, zostanie przekazana na cel charytatywny.

Na premierowe odcinki uwielbianego przez telewidzów show, które od września prowadzi Norbi, zapraszamy przez 7 dni w tygodniu! Program ukazuje się w trzech odsłonach: od poniedziałku do piątku jako teleturniej muzyczny z udziałem nowych przebojowych zawodników, w soboty możemy oglądać bitwy na hity, w których walczą dwie dwuosobowe drużyny, natomiast w niedziele kibicujemy znanym i lubianym postaciom rodzimego showbusinessu. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

„Jaka to melodia?”. Poniedziałek-sobota godz. 17:30, niedziela godz. 18:35. TVP1.

11. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku" - głosowanie czytelników

Jury Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 26 książek, które wezmą udział w III etapie zmagań konkursowych. W tym roku wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych zgłosili do konkursu 89 publikacji. Od 1 października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl rusza głosowanie internetowe w dwóch kategoriach konkursowych.

Książka Historyczna Rokuantena tvp
Powołane przez organizatorów jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Antoniego Dudka, wybrało 26 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w czterech kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”,  „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”, „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX” i „Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku” .

Czytelnicy będą mieli możliwość głosowania na Książkę Historyczną Roku w dwóch pierwszych kategoriach za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Wybrane przez nich tytuły, które w danej kategorii uzyskają najwięcej głosów, zdobędą specjalną nagrodę. W ten sposób pozycje wytypowane przez czytelników dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Głosowanie czytelników rozpocznie się 1 października o godzinie 12.00 i potrwa do 31 października br. W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” swój głos można oddać na następujące tytuły:

1. Wywiad cywilny w latach 1945 – 1961, tom 1-2, Witold Bagieński; Instytut Pamięci Narodowej
2. Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944-1956, Mariusz Bechta, Wojciech Muszyński; Instytut Pamięci Narodowej
3. Operacja "Reichswehrministerium". Misja majora Jerzego Sosnowskiego, Konrad Graczyk; Oficyna Wydawnicza Rytm
4. Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego Marcin Jarząbek; Wydawnictwo Universitas
5. Kordian Józef Zamorski Granatowy Generał, Robert Litwiński; Wydawnictwo UMCS
6. Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności, Michał Łuczewski; Towarzystwo Edukacyjno - Naukowe - Ośrodek Myśli Politycznej
7. Akcja specjalna 'Wisła', Jan Pisuliński; Wydawnictwo Libra PL
8. Człowiek szalony. Andrzej Niemojewski (1864-1921), Barbara Świtalska-Starzeńska; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
9. Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL, Andrzej Zawistowski; Wydawnictwo Naukowe PWN

W kategorii Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku można głosować na następujące książki:

1. Arcybiskup Antoni Baraniak 1904-1944, Konrad Białecki, Rafał Łatka, Rafał Reczek, Elżbieta Wojcieszyk; Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
2. Wielka Wojna Polaków, Andrzej Chwalba; Wydawnictwo Naukowe PWN
3. Rzeczpospolita Krzemieniecka albo Nowe Ateny Wołyńskie, Bożena Gorska; Wydawnictwo Wysoki Zamek
4. Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?, Piotr Gursztyn; Wydawnictwo Dolnośląskie
5. AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej, Wojciech Königsberg; Wydawnictwo ZNAK
6. Łemkowszczyzna nieutracona, Stanisław Kryciński; Wydawnictwo Libra PL
7. Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów, Rafał Łatka, Józef Marecki; Instytut Pamięci Narodowej
8. To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i Bieszczadów, Krzysztof Potaczała; Wydawnictwo Prószyński Media
9. Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy od narodzin po Zagładę, Jacek Leociak; Dom Spotkań z Historią
10. Zima stulecia, Grzegorz Sieczkowski; Wydawnictwo The Facto

Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których fundatorami są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 20 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz jedenasty i ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Szczegóły konkursu i regulamin głosowania są dostępne na stronie: www.ksiazkahistorycznaroku.pl

Konkurs organizowany jest przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Mówi o sobie „Jestem szczęściarą”

Bohaterką najbliższej Niedzieli z... będzie Halina Kunicka - jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich piosenkarek. Zapraszamy do TVP Kultura 21 października o godz. 17:15.

Niedziela z... Haliną Kunicką antena tvpkultra Niedziela, 21 października, godz. 17:15
Mówi o sobie „Jestem szczęściarą”. Słowa te nabierają szczególnego sensu w kontekście biografii Haliny Kunickiej, a zwłaszcza jej naznaczonego wojną i dramatycznymi wyborami dzieciństwa. Choć w młodości ukończyła studia prawnicze, to udział w 1957 roku w radiowym konkursie piosenki dla amatorów skierował jej zawodową drogę na estradę. Wyróżnienie w konkursie zapewniło jej występy w radio, a twórcy popularnego wówczas warszawskiego kabaretu Pinezka zaprosili ją do współpracy. Potem pojawiły się koncerty, występy w radio i telewizji. I tak prawniczka stała się gwiazdą estrady.

W latach 60. i 70. jej przeboje „Orkiestry dęte”, „Gwiazda miłości”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Od nocy do nocy”, czy „To były piękne” dni rozbrzmiewały w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i na estradach. Nagrała kilkanaście płyt, w tym cztery złote, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. - Ludzie wciąż wędrują ze mną, znają moje piosenki - mówiła w jednym z wywiadów – „To daje mi poczucie, że byłam i jestem dla nich ważna. Gwiazda to słowo, którego nie lubię. Nie uważam, by mnie dotyczyło. Tak się ułożyło w moim życiu, że zaczęłam śpiewać”.

Gośćmi Haliny Kunickiej i prowadzącej program Agnieszki Szydłowskiej będą: syn piosenkarki Marcin Kydryński, Magdalena Zawadzka, Wiesław Ochman, Kamila Drecka, Jerzy Derfel i Wojciech Pszoniak.

Po programie, o godz. 18:10, zapraszamy na „Magazyn Muzyczny Studia Gama - 12 godzin z życia kobiety” - poetycko, poprzez piosenki Haliny Kunickiej, przedstawiony dzień z życia kobiety: codzienne kłopoty, zmartwienia, refleksje z krótkim wierszowanym komentarzem Wojciecha Młynarskiego przed każdym utworem. Następnie polecamy dwa recitale artystki: o godz. 19:00 „Co się stało?” i o godz. 19:45 „20 minut z Haliną Kunicką”.

Niedziela z… Haliną Kunicką. Niedziela, 21 października, godz. 17:15. TVP Kultura.

Filmy w Jedynce

Matt Damon dołącza do wyprawy organizowanej przez Jeffa Bridgesa, Alicia Silverstone rozwodzi się, córka Stevena Seagala zostaje porwana, a Krystyna Janda stawia przed trudnym wyborem Aleksandra Bardiniego. Zapraszamy do Jedynki na dobre filmy.

"A psa biorę ja" fot: materiały promocyjne antena tvp1 18 - 23 października
„Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Piątek, 19 października, godz. 22:35. TVP1.
Podczas strajku w Hucie Warszawa robotnicy proszą o odprawienie Mszy Świętej. Prowadzi ją młody ksiądz z Podlasia - Jerzy Popiełuszko (Adam Woronowicz). Wówczas nikt jeszcze nie wiedział, że stanie się on duchowym przewodnikiem „Solidarności”.

Hit na sobotę – „Prawdziwe męstwo”. Sobota, 20 października, godz. 21:30. TVP1.
Czternastoletnia Mattie Ross (Hailee Steinfeld) zrobi wszystko, aby dopaść mordercę swojego ojca. Zatrudnia najtwardszego szeryfa w Stanach Zjednoczonych - Reubena J. "Roostera" Cogburna (Jeff Bridges). Mimo sprzeciwu wyrusza z nim w niebezpieczną podróż śladami zbrodniarza. Do ekipy dołącza również tajemniczy LaBoeuf (Matt Damon).

„Bestia”. Sobota, 20 października, godz. 23:30. TVP1.
Agent specjalny Jake Hopper (Steven Seagal) dowiaduje się, że jego córka została porwana przez znaną organizację terrorystyczną. CIA organizuje misję ratunkową, ale Jake postanawia na własną rękę uwolnić porwaną.

Zakochana Jedynka – „A psa biorę ja”. Niedziela, 21 października, godz. 22:35. TVP1.
Po sześciu latach małżeństwa Olive (Alicia Silverstone) i Clay (Ryan Kwanten) decydują się na rozwód. Większość spraw udaje im się załatwić polubownie, ale problemy zaczynają się, gdy muszą zdecydować, z kim zostanie ich ukochany pies.

„Dekalog – Dwa”. Poniedziałek, 22 października, godz. 22:30. TVP1.
Ogromne, bezosobowe osiedle na warszawskim Ursynowie. Starszy, samotny ordynator szpitala (Aleksander Bardini) wiedzie ustabilizowane życie. Jego spokojna egzystencja zostanie zakłócona, gdy w jego rękach spocznie los nienarodzonego dziecka Doroty (Krystyna Janda).

„Concorde - Port lotniczy 1979”. Wtorek, 23 października, godz. 22:35. TVP1.
Samolotem Concorde z Waszyngtonu do Moskwy m.in. reporterka telewizyjna, Maggie Whelan (Susan Blakely). Nikt z pasażerów ani załogi nie spodziewa się, że nad prestiżowym lotem zawisną czarne chmury.

Filmy w Dwójce

Ryan Gosling dowiaduje się, że ma syna, Til Schweiger postanawia chronić świadka morderstwa, Pierce Brosnan wyjeżdża na Kaukaz, a Michael Keaton pragnie zrobić wreszcie coś ważnego. Zapraszamy na seanse filmowe do Dwójki.

"Birdman czyli (Nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)" fot: materiały promocyjne antena tvp2 19 - 25 października
„Drugie oblicze”. Piątek, 19 października, godz. 22:25. TVP2.
Motocyklista Luke (Ryan Gosling) zostawia za sobą przeszłość igrającego ze śmiercią cyrkowego showmana i wraca do Schenectady w stanie Nowy Jork. Po przyjeździe dowiaduje się, że jego była dziewczyna, Romina (Eva Mendes), urodziła mu syna.

„Pracująca dziewczyna”. Sobota, 20 października, godz. 11:55. TVP2.
Sekretarka w maklerskiej firmie na Manhattanie, Tess McGill (Melanie Griffith), robi zawrotną karierę zawodową, wykorzystując nieobecność swojej szefowej, która bezwzględnie wykorzystywała jej talent.

„Opiekun”. Sobota, 20 października, godz. 23:30. TVP2.
Nina (Luna Schweiger) jest świadkiem zbrodni popełnionej przez bogatego biznesmena, który natychmiast nasyła na nią płatnych zabójców. Dziewczynę ma chronić komandos z oddziału sił specjalnych Max Fischer (Til Schweiger).

„Świat to za mało”. Niedziela, 21 października, godz. 20:05. TVP2.
Szef wielkiej korporacji zostaje zamordowany. Bond (Pierce Brosnan) wyjeżdża na Kaukaz, aby wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci biznesmena, a także ochronić jego córkę. Okazuje się, że pod jednym z gazociągów podłożono bombę. Agentowi 007 pomaga doktor Christmas Jones (Denise Richards).

Kino bez granic – „Birdman czyli (Nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)”. Niedziela, 21 października, godz. 22:20. TVP2.
Zgorzkniały, odsunięty na margines aktor, który lata największych sukcesów ma dawno za sobą, Riggan Thomson (Michael Keaton), pragnie zrobić wreszcie coś ważnego. Postanawia wyreżyserować i zagrać główną rolę w broadwayowskiej adaptacji opowiadania Raymonda Carvera.

Kino relaks – „Przypadkowy mąż”. Środa, 24 października, godz. 22:30. TVP2.
Dr Emma Loyd (Uma Thurman) jest kobietą sukcesu, ekspertem od relacji damsko-męskich. Prowadzi niezwykle popularną audycję radiową, w której udziela porad sercowych. Wkrótce ma wyjść za mąż, ale podczas wizyty w urzędzie stanu cywilnego odkrywa ze zdumieniem, że jest żoną całkowicie obcego mężczyzny.

„Starsky i Hutch”. Czwartek, 25 października, godz. 21:50. TVP2.
Policjant Starsky (Ben Stiller) - służbista i perfekcjonista - zawsze poważnie podchodzi do swojej pracy. Pewnego dnia zostaje mu przydzielony nowy partner Hutch (Owen Wilson), który jest jego zupełnym przeciwieństwem. Razem muszą rozwikłać zagadkę śmierci Terrence’a Mayersa.

Filmy w TVP Kultura

Jing Dong Liang i Yi Zhang zakochują się w tej samej dziewczynie, Geoffrey Rush dostaje zlecenie od tajemniczej młodej kobiety, Anna Kęsek marzy o tym, aby zostać zawodowym fryzjerem, a Edward G. Robinson poznaje dziewczynę z portretu. Polecamy znakomite cykle filmowe w TVP Kultura.

"Koneser" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 19 - 25 października
Wieczór kinomana – „Nawet góry przeminą”. Piątek, 19 października, godz. 20:25. TVP Kultura.
Przyjaciele z dzieciństwa - Liangzi (Jing Dong Liang) i Zhang (Yi Zhang) zakochują się w tej samej dziewczynie - lokalnej piękności Tao (Tao Zhao). Tao wychodzi za mąż za bogatszego...

Bilet do kina – „Koneser”. Sobota, 20 października, godz. 20:20. TVP Kultura.
Virgil Oldman (Geoffrey Rush) jest doświadczonym, odnoszącym sukcesy handlarzem antykami. Pewnego dnia dostaje zlecenie od tajemniczej młodej kobiety. To zapoczątkuje serię wydarzeń, które wywrócą jego uporządkowany świat do góry nogami.

Panorama kina polskiego – „Fale”. Niedziela, 21 października, godz. 20:20. TVP Kultura.
Mieszkanka krakowskiej Nowej Huty, wchodząca w dorosłość Kasia (Anna Kęsek), odbywa praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy o tym, aby zostać zawodowym fryzjerem.

Lekkie obyczaje – „U niej w domu”. Wtorek, 23 października, godz. 22:20. TVP Kultura.
Uzdolniony pisarsko szesnastoletni Claude Garcia (Ernst Umhauer) całkowicie zmienia życie nieco znudzonego nauczyciela.

Na wschód od Hollywood – „Jak ojciec i syn”. Środa, 24 października, godz. 20:20. TVP Kultura.
Państwo Nonomiya (Machiko Ono i Masaharu Fukuyama) pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko - w szpitalu ich syn został zamieniony z innym chłopcem.

Czwartkowy klub filmowy – „Kobieta w oknie”. Czwartek, 25 października, godz. 20:25. TVP Kultura.
Profesor psychologii Richard Wanley (Edward G. Robinson) często ogląda portret pięknej kobiety umieszczony w oknie kawiarni. Pewnego wieczoru zostaje zagadnięty przez sportretowaną piękność.