Majowe świętowanie z TVP

Transmisja z uroczystego podniesienia flagi państwowej RP, Msza św. za Ojczyznę, relacje z obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wręczenie odznaczeń z okazji Święta Narodowego to najważniejsze propozycje Telewizji Polskiej na majówkę.

Majowe świętowanie z TVPantena tvp
W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja (wtorek) TVP Info będzie transmitować o godz. 11:00 uroczyste podniesienie flagi państwowej RP na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, a następnie obchody święta na dziedzińcu Belwederu. W tym dniu w TVP Historia m.in. program publicystyczny „Symbole narodowe” (godz. 7:45).

3 maja (środa) w Jedynce o godz. 11:40 transmisja z uroczystości państwowych na Placu Zamkowym w Warszawie z udziałem Prezydenta RP i najwyższych władz państwowych. Tuż po niej Koncert Galowy „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” (godz. 13:30). TVP Info pokaże o godz. 9:30 Mszę św. za Ojczyznę odprawianą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie wręczenie odznaczeń z okazji Święta Narodowego 3 Maja. TVP Historia po południu zaprosi widzów na program „Konstytucja 3 Maja - debata historyczna” (godz. 16:45).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ

Zjawiskowa Kasia Moś wyrusza na muzyczny podbój Europy

Telewizja Polska pokaże na swoich Antenach dwa półfinały oraz finał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji Kijów 2017. Polską reprezentantką w Konkursie jest Kasia Moś. Zapraszamy na transmisje 9, 11 i 13 maja.

Kasia Moś fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 9,11 i 13 maja
Głosami widzów TVP1 i jurorów finalistką Krajowych Eliminacji do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji została Kasia Moś z piosenką „Flashlight”.

- Mogę publiczności obiecać, że dam z siebie 100%. Chcę zaśpiewać „Flashlight” najlepiej jak umiem. Udział w tym konkursie, wspaniali nowo poznani ludzie, kolejne propozycje, jakie się pojawiły, nowi fani, którzy poznali moją muzykę sprawiają, że czuję się szczęśliwa – mówi polska wokalistka.

Widzowie usłyszą naszą reprezentantkę podczas półfinału 9 maja (wtorek) o godz. 21.00. Tego dnia wystąpią także reprezentanci Szwecji, Gruzji, Australii, Albanii, Czarnogóry, Finlandii, Azerbejdżanu, Portugalii, Grecji, Mołdawii, Islandii, Czech, Cypru, Armenii, Słowenii i Łotwy.

W drugim półfinale 11 maja (czwartek) o godz. 21.00 wystąpią reprezentanci Serbii, Austrii, Macedonii, Malty, Rumunii, Holandii, Węgier, Danii, Irlandii, San Marino, Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii, Białorusi, Bułgarii, Litwy, Estonii oraz Izraela.

Wielki finał 13 maja (sobota) pokażą o godz. 21.00 TVP1 i TVP Polonia. Tradycyjnie zagwarantowane w nim miejsce mają przedstawiciele Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Dołączą do nich zwycięzcy obu półfinałów.

Przed każdą częścią konkursu, we wtorek 9 maja, w czwartek 11 maja oraz sobotę 13 maja o godz. 20:30 Jedynka pokaże 30-minutowy program „Przed Eurowizją”. Konkurs będzie komentował niezawodny w tej roli Artur Orzech.

I półfinał – 9 maja (wtorek) o godz. 21.00 na TVP1 i TVP Polonia
II półfinał – 11 maja (czwartek) o godz. 21:00 na TVP1 i TVP Polonia
Finał – 13 maja (sobota) o godz. 21:00 na TVP1 i TVP Polonia

Konkursowe zmagania będą też mogli śledzić internauci na specjalnym serwisie EUROWIZJA.TVP.PL.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ

Marcin Miller w „Discopoland”

Gwiazdą drugiego odcinka „Discopoland” będzie lider zespołu Boys - Marcin Miller. Dwójka zaprasza na serię muzyczno-dokumentalną opowiadającą o fenomenie muzyki disco polo, jej odbiorcach, twórcach i o tym, co sprawia, że ten gatunek cieszy się w Polsce nieustającą popularnością. Zapraszamy w sobotę, 29 kwietnia, o godz. 21:50.

Marcin Miller fot: TVP antena tvp2 Sobota, 29 kwietnia, godz. 21:50
Liczba odsłon klipów disco polo publikowanych w Internecie, mnogość koncertów i rzesze fanów, biorących w nich udział – to twarde dowody na to, że muzyka ta pozostaje jednym z najbardziej popularnych gatunków w Polsce. Co stoi za tą popularnością? Czy prawdą jest to, że w dużych miastach nie słucha się disco polo? Kim są wykonawcy i fani tego gatunku? Co ich łączy? Gdzie się spotykają, czym żyją, jakie mają upodobania, światopogląd, problemy…?

Twórcy cyklu „Discopoland” z kamerami odwiedzą miejsca związane z fenomenem nurtu disco polo, zajrzą za kulisy scen koncertowych, dyskotek, sal weselnych i fanklubów. Porozmawiają z muzykami i tymi, którzy są odbiorcami ich twórczości. Spróbują „wgryźć się” w najprzeróżniejsze aspekty zjawiska, jakim jest disco polo i od podszewki poznać skupione wokół niego środowisko. Będzie to spojrzenie z perspektywy osoby z zewnątrz, a zarazem wnikliwego obserwatora, stroniącego od łatwych ocen i prostego etykietowania, a kierującego się życzliwą ciekawością ludzi i otaczającego świata. A wszystko to w atrakcyjnej i dynamicznej formie, nawiązującej do najnowszych trendów, prezentowanych w światowych stacjach muzycznych!

Gwiazdą drugiego odcinka „Discopoland” będzie lider zespołu Boys - Marcin Miller. Widzowie poznają także fanów muzyki disco polo - Ewelinę i Artura, którzy rozwijają agroturystykę w środku lasu, niedaleko Olsztynka. Jak mówią o sobie ze śmiechem: „Na co dzień słuchamy stukania dzięciołów, oczywiście w rytmie muzyki disco polo. Jak bohaterowie zareagują na spotkanie z gwiazdą?

„Discopoland”. Sobota, 29 kwietnia, godz. 21: 50. TVP2.

Jubileusz 10-lecia TVP Historia

3 maja TVP Historia obchodzi swoje 10. urodziny. Wyjątkowa rozmowa z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, okolicznościowe audycje i filmy oraz jubileuszowa oprawa Anteny to tylko niektóre z niespodzianek przygotowanych dla widzów z tej okazji.

Jubileusz 10-lecia TVP Historia antena tvphistoria Środa, 3 maja
W kolejną dekadę TVP Historia wkroczy w „nowych szatach”. Specjalna oprawa graficzna połączy tradycję ze współczesnością. Znakomicie uwydatni charakter stacji przybliżającej widzom historię w nowoczesnej formie. Taki charakter mają urodzinowe mini filmiki przypominające o wyjątkowych wydarzeniach z dziejów Polski: „Polska ojczyzną tolerancji”, „Kobiety niepodległości” „Fenomen polskiego Państwa podziemnego” i „Najsłynniejsi polscy wynalazcy”.

10. urodziny Antena rozpocznie już 30 kwietnia o godz. 20.00 od wywiadu dyrektora TVP Historia Piotra Legutki z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Będzie to symboliczna klamra spinająca przeszłość z przyszłością. Powstanie stacji zapowiadał 11 listopada 2006 śp. Prezydent Lech Kaczyński podczas spotkania na Zamku Królewskim, a pierwszą wyemitowaną na Antenie audycją była debata o Konstytucji z 1791. Widzowie TVP Historia będą mogli zobaczyć jej powtórkę już 3 maja o godz. 16:45.

Misją TVP Historia jest przekazywanie przesłania płynącego z przeszłości dla współczesnych. Czy udało się ją wypełnić? Jak zmieniła się świadomość historyczna Polaków i ich postrzeganie losów Polski w ciągu ostatniej dekady? Czy wymazywanie białych plam historii, przypominanie przemilczanych faktów, otwarcie się na historię Europy i świata pozwoliło rozbudzić powszechne zainteresowanie tematyką historyczną i uczynić ją solidnym fundamentem budowania tożsamości narodowej i współczesnego patriotyzmu? Na te pytania w programie „Nowe Ateny” (3 maja, godz. 20.30) odpowiedzą twórcy TVP Historia, pierwszy dyrektor stacji Artur Dmochowski oraz Bronisław Wildstein, który jako prezes TVP dziesięć lat temu podjął decyzję o utworzeniu kanału.

10 lat TVP Historia to niemal 80 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów. W ciągu dekady, z inicjatywy Anteny, powstało ponad 100 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje. Dzięki cyklom reporterskim „Polska i świat z historią w tle” oraz „Koło historii” zachowane zostały wspomnienia świadków historii.

Filmy TVP Historia były doceniane na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. W 2013 Rada Programowa TVP przyznała Antenie nagrodę za najpełniejsze wykonywanie misji publicznego nadawcy. W 2014 TVP Historia zdobyła nagrodę Tytanowego Oka w kategorii Śladami Historii na X Jubileuszowym Festiwalu Kanałów Tematycznych organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

W tym samym roku „wybitny wkład w popularyzację historii” docenili organizatorzy 23. Targów Książki Historycznej przyznając TVP Historia specjalną nagrodę. W 2016 Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, już po raz jedenasty wyróżniła najsilniejsze marki konsumenckie w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazła się TVP Historia otrzymując prestiżowy tytuł „Created in Poland Superbrands”.

Najcenniejsze jest jednak uznanie widzów, które sprawiło, że od 2013 TVP Historia niezmiennie jest na podium trzech najlepszych kanałów dokumentalnych w Polsce, a na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej. Z okazji urodzin Anteny najciekawsze filmy dokumentalne i reportaże, które powstały w ciągu minionych lat, widzowie mogą obejrzeć w każdej chwili – dzięki bibliotece internetowej pod adresem www.10lattvphistoria.tvp.pl.

Więcej informacji dotyczących 10-lecia TVP Historiawww.10lattvphistoria.tvp.pl.

Półfinał „Bake Off – Ale ciacho!”

W programie pozostały tylko cztery uczestniczki rywalizujące o tytuł najlepszego cukiernika-amatora w Polsce. W dziewiątym, półfinałowym odcinku najsłodszego talent-show zmierzą się ze słynną Charlotte Royal. Kto wejdzie do finału? Zapraszamy do Dwójki w poniedziałek, 3 kwietnia, o godz. 21:50!

"Bake Off – Ale ciacho!" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Poniedziałek, 8 maja, godz. 21:50
Półfinał II edycji „Bake Off - Ale ciacho!” wymaga wyjątkowego zadania. W konkurencji technicznej uczestnicy przygotują słynną Charlotte Royal według przepisu jurora Krzysztofa Ilnickiego, a w konkurencji autorskiej - ciasta parzone z dwoma kremami. Na widzów czekają wielkie emocje – jedna z uczestniczek będzie musiała pożegnać się z programem tuż przed ostateczną rozgrywką.

Do rywalizacji o tytuł najlepszego cukiernika-amatora w Polsce stanęło dwanaście osób. Do półfinału dotarło cztery: plastyk-kulturoznawca Małgorzata Nagat, fotograf kulinarny Justyna Pszczółka, opiekunka starszych osób Urszula Pomorska oraz kosmetolog Agata Stankiewicz. Ich umiejętności sprawdza profesjonalne jury - Krzysztof Ilnicki i Małgorzata Molska. Kto w ich ocenie nie zasłuży na awans do Finału?

„Bake Off – Ale Ciacho!”. Poniedziałek, 8 maja, godz. 21:50. TVP2.

„Zakład Doświadczalny Solidarność” w Studio Teatralnym Dwójki

Na teatralnej scenie Dwójki Edyta Olszówka, Grzegorz Małecki, Sławomira Łozińska, Tadeusz Chudecki, Władysław Kowalski, Bartłomiej Topa, Anna Seniuk i Sonia Bohosiewicz w sztuce Szymona Bogacza w reżyserii Adama Sajnuka. Zapraszamy do Dwójki w niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 23:15.

Sonia Bohosiewicz w roli siostry Grażyny fot: WFDiF antena tvp2 Niedziela, 30 kwietnia, godz. 23:15
W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny , która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów, w którym zapisuje się do nowopowstałego związku. Ona sama nie pojawia się jednak w sztuce i w widowisku.

Z montażu wspomnień i komentarzy jej krewnych, przyjaciół i współpracowników powstaje portret młodej, uczciwej, pełnej wiary i oddania związkowi kobiety, która obserwując z bliska działaczy solidarnościowych, musi skonfrontować swój idealizm z dalekim od doskonałości życiem codziennym w organizacji. Autor daleki jest bowiem od idealizowania ludzi tworzących struktury związku niskiego i średniego szczebla. Grażyna dostrzega i musi pogodzić się ze smutnym faktem, że nie wszyscy działacze są ludźmi ideowymi, że często pod przykrywką solidarnościowych, wolnościowych haseł, realizują swe osobiste, przyziemne i nie zawsze uczciwe interesy.

Dramat Bogacza stanowi przykład teatru epickiego, zdominowanego przez narrację poszczególnych postaci, które nie dialogują ze sobą wprost. Pojedyncze wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne i polemiczne, jak w filmie dokumentalnym, skierowane wprost do kamery, tworzą barwną mozaikę różnorodnych poglądów i punktów widzenia, z których wyłania się niejednorodny, pełen niuansów i sprzeczności, niezakłamany obraz solidarnościowej społeczności.

Studio Teatralne Dwójki – „Zakład Doświadczalny Solidarność”. Niedziela, 30 kwietnia, godz. 23:15. TVP2.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej z reprezentacją Polski w TVP

W czwartek, 27 kwietnia, rozpoczęły się mistrzostwa świata w piłce plażowej na Bahamach. Po raz drugi w historii wystąpi w nich reprezentacja Polski, która w grupie zmierzy się z Brazylią, Japonią i Tahiti. Transmisje w TVP1, TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej antena tvp 27 kwietnia - 7 maja
Pierwsze spotkanie Polacy rozegrają 28 kwietnia (piątek) z Japonią (TVP Sport, godz. 21:20). Dwa dni później zmierza się z najbardziej utytułowaną drużyną, 13-krotnym mistrzem świata – Brazylią (TVP1, TVP Sport, godz. 0:20), a na koniec fazy grupowej (2 maja) – z drugim zespołem ostatnich mistrzostw Tahiti (TVP Sport, godz. 21:20). Tytułu broni Portugalia.

Polacy w zeszłym roku wygrali turniej kwalifikacyjny we Włoszech. Można to porównać ze zdobyciem mistrzostwa Europy, bo nie ma tego typu rozgrywek w beach soccerze. Pokonali wtedy m.in. reprezentacje Rosji, Szwajcarii i Ukrainy, a Bogusław Saganowski został najlepszym zawodnikiem turnieju. Brat byłego reprezentanta Polski w piłce na trawie, Marka, to najbardziej doświadczony zawodnik w zespole prowadzonym przez Marcina Stanisławskiego. Był z drużyną narodową na mundialu w 2006 roku. Wtedy „biało-czerwoni” nie wyszli z grupy i teraz też nie będą faworytem. Może jednak zostaną „czarnym koniem” turnieju mistrzostw świata?

Szczegółowy plan transmisji Mistrzostw świata w piłce plażowej można znaleźć TUTAJ

Familiada: Artyści opery vs Siatkarze

Karol Strasburger zaprasza na specjalne wydanie Familiady, w której o nagrodę na cele charytatywne będą walczyć artyści operowi i siatkarze. Która drużyna okaże się lepsza dowiemy się w środę, 3 maja, o godz. 14:00.

"Familiada" fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp2 Środa, 3 maja, godz. 14:00
Gośćmi odcinka specjalnego Famialdy będą dwie szczególne drużyny – „ARTYŚCI OPERY” w składzie Iwona Handzlik-Rutkowska, Wioletta Chodowicz, Marcin Bronikowski, Stanisław Kuflyuk i Paweł Skałuba oraz SIATKARZE reprezentowani przez Pawła Zagumnego, Michała Winiarskiego, Andrzeja Wronę, Piotra Gacka i Piotra Dębowskiego. Gospodarzem programu tradycyjnie będzie niezastąpiony w tej roli Karol Strasburger.

Wygrana z odcinka zostanie przekazana na rzecz Fundacji HEROSI otaczającej opieką młode osoby cierpiące z powodu nowotworów. Fundacja koncentruje swoje działania na wspieraniu Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży stołecznego Instytutu Matki i Dziecka.

„Familiada”. Środa, 3 maja, godz. 14:00. TVP2.


Premiera „Made in USSR” w Jedynce

Dlaczego tęsknota za radziecką epoką w Rosji jest tak wielka? Jakie są tego przyczyny i jakie wynikną konsekwencje dla świata? Zapraszamy do Jedynki w poniedziałek, 1 maja, o godz. 16:00 na premierę dokumentu Barbary Włodarczyk.

"Made in USSR" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Poniedziałek, 1 maja, godz. 16:00
W grudniu 2016 minęło 25 lat od rozpadu ZSRR. Było to epokowe wydarzenie i punkt zwrotny nie tylko w politycznej historii Europy, ale i w skali globalnej. Upadek radzieckiego imperium oznaczał koniec dwubiegunowego porządku międzynarodowego i całkowitą zmianę układu sił w świecie. Ćwierć wieku temu wydawało się, że mało kto będzie tęsknił za systemem, w którym były łagry, cenzura, zamknięte granice i deficyt towarów. Tymczasem rozpadu imperium żałuje 56% Rosjan.

Tytuł filmu dokumentalnego pochodzi od popularnej w Rosji piosenki „Zrobiony w ZSRR”. Barbara Włodarczyk na odległych Wyspach Sołowickich znalazła ludzi, którzy opowiedzieli czym był dla nich ZSRR. Zrozumienie sposobu myślenia Rosjan jest niezwykle ważne dla zgłębienia ich postaw wobec konfliktu na Ukrainie i stosunku do państw Europy Zachodniej, w tym Polski.

„Made in USSR”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 16:00. TVP1.

Filmy w Jedynce

Nicolas Cage wstępuje do tajnej organizacji, Sean Connery przyjeżdża do Hawany, Andie MacDowell przeżywa osobistą tragedię, Janusz Gajos chce ożenić się z Katarzyną Figurą, Olaf Lubaszenko dorabia pisaniem prac, a Karolina Gorczyca przez przypadek odnosi sukces jako modelka. Zapraszamy na dobre filmy do Jedynki!

"Bóg zemsty" fot: materiały promocyjne antena tvp1 28 kwietnia - 3 maja
Weekendowy Hit Jedynki – „Kuba”. Piątek, 28 kwietnia, godz. 21:20. TVP1.
Kuba, rok 1959. Emerytowany major brytyjskich sił powietrznych Robert Dapes (Sean Connery) przyjeżdża do Hawany, jako najemny doradca jednego z najbardziej skorumpowanych funkcjonariuszy Batisty, Generała Bello (Martin Balsam). Na miejscu okazuje się, że nie jest w stanie zignorować brutalności i zdeprawowania reżimu.

Hit na sobotę – „Bóg zemsty”. Sobota, 29 kwietnia, godz. 21:25. TVP1.
Will Gerard (Nicolas Cage) jest nauczycielem angielskiego w szkole w Nowym Orleanie. Jego piękna żona Laura (January Jones) jest muzykiem. Gdy pewnego dnia kobieta pada ofiarą brutalnego napadu, pragnący zemsty Will przyjmuje propozycję od przedstawiciela tajnej organizacji zajmującej się wymierzaniem sprawiedliwości. Z czasem okazuje się, że nie przewidział wszystkiego…

Zakochana Jedynka – „Tara Road”. Niedziela, 30 kwietnia, godz. 22:20. TVP1.
Amerykanka Marilyn (Andie MacDowell) traci syna w dniu jego 15 urodzin. Irlandka Ria (Olivia Williams) zostaje porzucona przez męża, któremu poświęciła całe życie. Dla obu kobiet świat się kończy, wszystko traci sens. Zbieg okoliczności sprawia, że ich drogi krzyżują się.

„Zemsta”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 14:05. TVP1.
Cześnik Raptusiewcz (Janusz Gajos) mieszka w tym samym starym zamku ze znienawidzonym przez siebie Rejentem Milczkiem (Andrzej Seweryn). Chce ożenić się z owdowiałą Podstoliną (Katarzyna Figura), jednak wie, że brak ogłady towarzyskiej może mu pokrzyżować plany. Na pomoc wzywa Papkina (Roman Polański).

„E = MC2”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 20:30. TVP1.
Doktor filozofii Max (Olaf Lubaszenko) równolegle pisze za pieniądze prace dla młodej studentki Stelli (Agnieszka Włodarczyk) i jej chłopaka Ramzesa (Cezary Pazura) - warszawskiego gangstera. Sytuacja komplikuje się, kiedy Max wdaje się w romans z Stellą, a Ramzes dowiaduje się o zdradzie.

„C. K. Dezerterzy”. Cz. I i II we wtorek, 2 maja, godz. 14:00 i 15:35. TVP1.
Rok 1918. Kres I wojny światowej. Do kompanii na Węgrzech przybywa nowy zastępca dowódcy - von Nogay (Wojciech Pokora), który postanawia wprowadzić surową dyscyplinę. Tymczasem żołnierz Jan Kaniowski (Marek Kondrat) wraz z kompanami postanawia zdezerterować.

„Złoto dezerterów”. Cz. I we wtorek, 2 maja, godz. 17:30. Cz. II w środę, 3 maja, godz. 17:30. TVP1.
Warszawa, rok 1942. Armia Krajowa chce kupić broń i amunicję od stacjonujących w Polsce żołnierzy armii włoskiej. Potrzebne na to pieniądze ma zdobyć specjalnie powołany oddział. Na jego czele staje major Jeremi (Jan Englert), a jednym z członków zostaje Rudy (Bogusław Linda), który jeszcze przed wojną poznał Silbermana (Piotr Gąsowski) i Kanię (Marek Kondrat), dwóch znanych kasiarzy. Pierwszego trzeba jednak wydostać z getta, a drugiego odbić z więzienia…

„Kariera Nikosia Dyzmy”. Wtorek, 2 maja, godz. 20:30. TVP1.
Nikoś Dyzma (Cezary Pazura) jest pracownikiem małej, prywatnej firmy funeralnej. Zajmuje się głównie wygłaszaniem mów pogrzebowych, kombinowaniem i spędzaniem każdej wolnej chwili z kompanami od kieliszka. Prostak i nieuk niespodziewanie robi zawrotną karierę polityczną, osiąga najwyższe szczyty władzy i dostaje się na salony.

„Zbrodnia”. Wtorek, 2 maja, godz. 22:30. TVP1.
Komisarz Tomasz Nowiński (Wojciech Zieliński) prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego utonięcia. Sprawy komplikują się, kiedy policja odnajduje następne ofiary. Kolejne szokujące odkrycia burzą spokojne życie mieszkańców małego miasteczka…

„Pan Tadeusz”. Środa, 3 maja, godz. 14:20. TVP1.
Jest rok 1811. Do rodzinnego litewskiego dworku w Soplicowie powraca po ukończeniu nauk Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca - Sędzia (Andrzej Seweryn). Wydaje się, że dom jest zupełnie pusty - jego mieszkańcy wybrali się do pobliskiego lasu. Zwiedzając stare zakamarki Tadeusz trafia do swego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta porusza wyobraźnię młodzieńca…

„Miłość na wybiegu”. Środa, 3 maja, godz. 20:30. TVP1.
Julia (Karolina Gorczyca) przez przypadek odnosi sukces jako modelka. Zaczyna marzyć o wielkim świecie mody i paryskich wybiegach. Podczas wyjazdu na Maderę poznaje fotografa Kacpra (Marcin Dorociński). Dziewczyna zakochuje się w nim ze wzajemnością, ale o jego względy stara się również właścicielka agencji modowej (Urszula Grabowska), w której Julia jest zatrudniona.

Filmy w Dwójce

Adam Sandler wiedzie beztroskie życie złotego młodzieńca, Brad Pit zakochuje się w córce Anthony’ego Hopkinsa, Dwayne Johnson zostaje zdradzony przez boginię, Stanisław Tym podejrzewa żonę o zniszczenie dokumentów, a Pierce Brosnan zakochuje się w Trine Dyrholm. Zapraszamy na seanse filmowe do Dwójki.

"Wesele w Sorrento" fot: materiały promocyjne antena tvp2 30 kwietnia - 4 maja
„Mumia powraca”. Niedziela, 30 kwietnia, godz. 20:10. Również w poniedziałek, 1 maja, godz. 15:40. TVP2.
Rok 1935. Rick O'Connell (Brendan Fraser) i Evelyn (Rachel Weisz) są szczęśliwą parą małżeńską wychowującą ośmioletniego synka. Ciąg nieprzewidzianych zdarzeń sprawia, że zabalsamowane ciało Imhotepa powraca do życia. Rodzina O'Connell musi stanąć do walki ze złem zagrażającym całemu światu…

„Powrót siedmiu wspaniałych”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 12:15. TVP2.
Farmer Francisco Lorca (Emilio Fernández) wraz ze swoją prywatną armią 50. rewolwerowców okupuję meksykańską wioskę. Chico (Julián Mateos) wysyła po Chrisa Adamsa (Yul Brynner), który po drodze zabiera grupę 7 rewolwerowców.

„Billy Madison”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 18:40. TVP2.
Billy Madison (Adam Sandler) jest jedynym synem magnata hotelowego. Chłopak wychowywał się bez matki, więc tatuś milioner zaspokajał wszystkie jego zachcianki. Mimo ukończonych 27. lat Billy nadal wiedzie beztroskie życie złotego młodzieńca, nie myśląc o jutrze…

„Joe Black”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 20:20. TVP2.
Bill Parish (Anthony Hopkins) to powszechnie lubiany i szanowany milioner. Pewnego dnia odwiedza go młody mężczyzna Joe Black (Brad Pitt), który informuje go, że jest śmiercią. Oświadcza, że życie Parrisha dobiega końca i daje mu kilka dni na uporządkowanie jego ziemskich spraw…

„Kolty siedmiu wspaniałych”. Wtorek, 2 maja, godz. 12:05. TVP2.
Trzecia część przygód siedmiu wspaniałych. Pułkownik Diego (Michael Ansara) uwięził przywódcę rewolucjonistów meksykańskich. Tymczasem samotny Chris Adams (George Kennedy), ostatni ocalały z legendarnej wspaniałej siódemki, wraz z sześcioma nowymi kompanami postanawia uwolnić uwięzionego przywódcę powstania...

„Viva Maria!”. Wtorek, 2 maja, godz. 14:40. TVP2.
Początek XX wieku. Córka irlandzkiego anarchisty przyłącza się do francuskiej trupy wodewilowej, która wędruje przez wyimaginowaną republikę środkowoamerykańską rządzoną przez krwawych dyktatorów.

„Herkules”. Wtorek, 2 maja, godz. 20:05. Również w środę, 3 maja, godz. 15:05. TVP2.
Herkules (Dwayne Johnson), syn potężnego Zeusa (Adrian Bouchet), po wykonaniu legendarnych dwunastu prac zostaje zdradzony przez boginię Herę, która doprowadza go do obłędu. Przez nią traci żonę i swoje córki. Aby zagłuszyć cierpienie, toczy krwawe bitwy, które przynoszą mu ulgę i ukojenie.

„Siedmiu wspaniałych nadjeżdża”. Środa, 3 maja, godz. 12:10. TVP2.
Czwarta, ostatnia część telewizyjnego cyklu filmowego. Znany na całym Dzikim Zachodzie rewolwerowiec Chris Adams (Lee Van Cleef) po latach awanturniczego życia ustatkował się wreszcie, ożenił z piękną Arillą (Mariette Hartley ) i został szeryfem. Pewnego dnia zwraca się do niego o pomoc jego stary przyjaciel, Jim Mackay (Ralph Waite).

„Miś”. Środa, 3 maja, godz. 20:40. TVP2.
Prezes klubu sportowego „Tęcza”, Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) ma wyjechać do Londynu, żeby odzyskać pieniądze zdeponowane w jednym z tamtejszych banków. Zostaje jednak zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa o to swoją żonę Irenę (Barbara Burska)…

„Wesele w Sorrento”. Środa, 3 maja, godz. 22:50. TVP2.
Czterdziestoletnia Ida (Trine Dyrholm) tuż po tym, jak pokonała raka, dowiaduje się, że mąż odchodzi do swojej kochanki. Mimo fatalnego samopoczucia wyrusza na ślub córki, która wychodzi za mąż na Sorrento. Tam poznaje owdowiałego Philipa (Pierce Brosnan), ojca pana młodego, z którym bardzo się zaprzyjaźnia.

„Nieobliczalni”. Czwartek, 4 maja, godz. 21:50. TVP2.
Paryż. Dwaj skrajnie różni policjanci Ousmane Diakhité (Omar Sy) i François Monge (Laurent Lafitte) pracują nad rozwikłaniem pewnej kryminalnej zagadki. Żeby ją wyjaśnić muszą przeciwstawić się ludziom z najwyższych kręgów władzy, którym wydaje się, że są nietykalni.

Filmy w TVP Kultura

„Cały ten zgiełk” w „Wieczorze kinomana”, „Zawieście czerwone latarnie” w „Bilecie do kina”, „W ciemności” w „Panoramie kina polskiego” i „Manhattan” w „Filmach, które zmieniły Amerykę”. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

"Dziewczyna z szafy" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 28 kwietnia - 4 maja
Wieczór kinomana – „Cały ten zgiełk”. Piątek, 28 kwietnia, godz. 20:25. TVP Kultura.
Znany choreograf i reżyser broadwayowski Joe Gideon (Roy Schneider) całe życie podporządkował karierze. Poświęca dla niej wszystko.

Bilet do kina – „Zawieście czerwone latarnie”. Sobota, 29 kwietnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Po śmierci ojca 19-letnią Songlian (Gong Li) nie stać na dalszą naukę. Opuszcza dom i obojętną na jej los macochę i decyduje się na małżeństwo z rozsądku. Poślubia zamożnego kupca, by zapewnić sobie dostatnie życie. W lichym ubraniu i z całym swoim dobytkiem, mieszczącym się w niewielkiej walizeczce, wyrusza w drogę do męża.

Niedziela z...Piotrem Głowackim – „Dziewczyna z szafy”. Niedziela, 30 kwietnia, godz. 20:10. TVP Kultura.
Internetowy podrywacz Jacek (Piotr Głowacki) opiekuje się swoim bratem Tomkiem (Wojciech Mecwaldowski), który cierpi na zespół sawanta. Pewnego dnia zostawia go pod opieką sąsiadki Magdy (Magdalena Różańska).

Panorama kina polskiego – „W ciemności”. Poniedziałek, 1 maja, godz. 20:20. TVP Kultura.
Drobny złodziejaszek Leopold Socha (Robert Więckiewicz) pracuje przy konserwacji miejskiej kanalizacji. Postanawia ukryć w kanałach grupę Żydów. Początkowo jest przez nich opłacany, a kiedy uciekinierom z getta kończą się pieniądze, nie przestaje im pomagać. Film Agnieszki Holland nominowany do Oscara w 2012 roku w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Manhattan”. Czwartek, 4 maja, godz. 20:20. TVP Kultura.
42-letni mieszkaniec Manhattanu Isaak Davis (Woody Allen) ma znienawidzoną pracę, 17-letnią dziewczynę Tracy Mariel (Mariel Hemingway), której nie kocha i byłą żonę lesbijkę (Meryl Streep) piszącą „szczerą” książkę o ich małżeństwie... Pewnego dnia poznaje seksowną i inteligentną Mary (Diane Keaton).