10 lat TVP Kultura – wielka urodzinowa gala

Kasia Nosowska, Natalia Przybysz, Włodek Pawlik i Zbigniew Wodecki wystąpią w koncercie z okazji 10. urodzin TVP Kultura. Podczas jubileuszowej gali wręczone zostaną „Gwarancje Kultury” dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku. Zapraszamy do TVP Kultura.

TVP Kultura antena tvpkultura Sobota, 25 kwietnia, godz. 20:00 i 21:40
Gala 10 lat TVP Kultura - „Gwarancje Kultury 2015”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 20:00. TVP Kultura.
W trakcie urodzinowej gali wyłonieni zostaną laureaci „Gwarancji Kultury” w kategoriach Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Muzyka: Jazz, rock i inne, Sztuki wizualne oraz Kultura w sieci.

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się m.in.:
Danuta Stenka (Teatr), Artur Rojek, Natalia Przybysz (Muzka: Jazz, rock i inne), Jan Komasa, Małgorzata Szumowska, Łukasz Palkowski, Tomasz Kot i Krzysztof Rak (Film).

Nagrody specjalne - Supergwarancje - otrzymali już dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku – Peter Gelb oraz wybitny reżyser teatralny Krystian Lupa.

Galę poprowadzą Katarzyna Janowska i Max Cegielski.

Gala 10 lat TVP Kultura - koncert „Inspiracje”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 21:40. TVP Kultura.
W koncercie „Inspiracje” wezmą udział artyści, którzy współpracowali z TVP Kultura w czasie minionej dekady.
Na urodzinowej scenie zagrają: VOO VOO, Wojciech Waglewski, Natalia Przybysz, Mateusz Pospieszalski, Tęgie Chłopy, Stanisław Witkowski, Dominik Wania, Maciej Obara, Iza i Łukasz Lach, Gaba Kulka, Ricky Lion, Motion Trio, Luis Ribeiro, Włodek Pawlik, Katarzyna Nosowska, Royal String Quartet, Bartek Wąsik i Zbigniew Wodecki.
Artystom towarzyszyć będzie orkiestra Karimski Club pod dyrekcją Karima Martusewicza.

„Napój Miłosny” Gaetano Donizettiego

Anna Netrebko w roli pięknej właścicielki ziemskiej oraz Matthew Polenzani i Mariusz Kwiecień w rolach konkurentów do jej ręki w operze, która przyniosła Donizettiemu światową sławę. Zapraszamy na znakomity spektakl o miłości, zazdrości i tajemniczym napoju odmieniającym los.

Ambrogio Maestri iMatthew Polenzani w "Napoju miłosnym". Fot: Ken Howard antena tvpkultura Wtorek, 28 kwietnia, godz. 20:30
Adina (Anna Netrbko) to zamożna właścicielka ziemska, w której potajemnie kocha się ubogi Nemorino (Matthew Polenzani). Dziewczyna nie odwzajemnia jego uczucia. Chłopak, zrozpaczony tym faktem, marzy o zdobyciu napoju miłosnego, który tak jak w historii Tristana i Izoldy pomógłby mu zdobyć serce ukochanej. Tymczasem we wsi pojawiają się żołnierze pod dowództwem sierżanta Belcore (Mariusz Kwiecień), który zaczyna zalecać się do Adiny. Dziewczyna decyduje się wyjść za mąż za wojskowego.

Zrozpaczony Nemorino spotyka Doktora Dulcamara (Ambrogio Maestri) i za cały swój majątek kupuje od niego wymarzony napój. Chłopak nie wie, że szarlatan sprzedał mu butelkę zwykłego wina. Kiedy wypija je duszkiem, wpada w znakomity nastrój i przestaje zwracać uwagę na Adinę. Dziewczyna, której Nemorino jednak nie był do końca obojętny, zaczyna podejrzewać, że ten przestał ją kochać. W tej sytuacji postanawia przyspieszyć ślub z sierżantem Belcore.

Dulcamara radzi zrozpaczonemu Nemorino wypić kolejny napój miłosny. Chłopak niestety nie ma już pieniędzy. Postanawia zaciągnąć się do wojska i kupić butelkę mikstury za żołd.

Tymczasem nadchodzi wiadomość, że Nemorino odziedziczył duży majątek. Wszystkie dziewczęta zaczynają go adorować, co niewinny chłopak przypisuje napojowi miłosnemu. Zaloty innych kobiet budzą w Adinie zazdrość. Kiedy dowiaduje się, z jakiego powodu Nemorino zaciągnął się do wojska, postanawia nie kryć swojego uczucia i zrywa zaręczyny z sierżantem.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku przedstawia – „Napój Miłosny”. Wtorek, 28 kwietnia, godzina 20:30. TVP Kultura.

„Walizka”

Na wystawie w Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu pewien Francuz rozpoznał walizkę swego ojca, który został zamordowany w Auschwitz. Ta prawdziwa historia stała się inspiracją dla Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która w „Walizce” mówi o Holokauście w sposób odważny i nowatorski, równocześnie unikając nadmiernego patosu. Na deskach Studia Teatralnego Dwójki Adam Ferency, Krzysztof Globisz i Halina Łabonarska. Zapraszamy!

"Walizka" fot: Krzysztof Dubiel / WFDiF antena tvp2 Niedziela, 26 kwietnia, godz. 22:55
Fransua Żako (Adam Ferency) poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora (Krzysztof Globisz) i Automatyczną Sekretarkę (Marta Król) pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, w którym na jednej z walizek z Auschwitz dostrzega nazwisko swojego ojca.

Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie, teraz nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia i pytania. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie - różne etapy drogi ku odkryciu samego siebie.

Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Żako - realne lub nierealne - stworzą swoistą mentalną mapę utkaną z wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej po nim pamiątki.

Studio Teatralne Dwójki - „Walizka”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 22:55. TVP2.


W najbliższym tygodniu polecamy również sztukę „Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Jerzego Gruzy z Bogumiłem Kobielą (Pan Jourdain), Barbarą Krafftówną (Pani Jourdain), Andrzejem Zaorskim (Kleont) i Magdaleną Zawadzką (Michasia). Na spektakl zapraszamy do TVP Polonia w środę, 29 kwietnia, o godzinie 14:00, 20:50 i 04:30.

Polacy w półfinale Pucharu Niemiec

Robert Lewandowski w szlagierowym pojedynku przeciw kolegom ze swojej poprzedniej drużyny. Czy Borussia Dortmund z Kubą Błaszczykowskim w składzie stawi opór faworyzowanym Bawarczykom? Zapraszamy na półfinałowy mecz Pucharu Niemiec. Bayern Monachium – Borussia Dortmund we wtorek w Jedynce.

Sportowe emocje z TVP antena tvp1 Wtorek, 28 kwietnia, godz. 20:30
Faworytem Bayern
Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to drużyna Roberta Lewandowskiego wygra walkę o finał. W tym sezonie zespół Pepa Guardioli dwukrotnie pokonał ekipę z Dortmundu (2:1, 1:0). Bawarczycy prym wiodą także w Pucharze Niemiec (1:0 w ćwierćfinale w roku 2013 oraz 2:0 w finale w roku 2014). Dodatkowym atutem będzie także miejsce spotkania - drużyny o awans powalczą na Allianz Arena w Monachium.

Polacy w formie
Ćwierćfinały Pucharu Niemiec przyniosły wiele emocji. Aż w trzech meczach doszło do dogrywek, a dwa spotkania rozstrzygnęły się po rzutach karnych. W konfrontacji z Hoffenheim bardzo dobrze zagrał Jakub Błaszczykowski - polski pomocnik zaliczył asystę przy golu Nevena Suboticia. Po 90. minutach na Signal Iduna Park było 2:2, a w dogrywce zwycięską bramkę, po pięknym uderzeniu, zdobył Sebastian Kehl. O dziwo duże problemy z awansem mieli obrońcy tytułu – Bayern Monachium. Bawarczycy nie byli w stanie strzelić gola w regulaminowym czasie gry i ich rywalizacja z Bayerem Leverkusen rozstrzygnęła się dopiero w rzutach karnych. W konkursie jedenastek jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski.

Finał w Berlinie
Bayern Monachium stoi przed wyjątkową szansą zdobycia Pucharu Niemiec trzeci raz z rzędu, co nie udało się jeszcze żadnej drużynie w historii. Finał zaplanowany został na 30 maja 2015 roku i rozegrany zostanie tradycyjnie na mieszczącym ok. 75 tys. kibiców Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Choć wynik to zawsze sprawa otwarta, jedno jest pewne – finał będzie miał polski akcent.

Piłka Nożna: Puchar Niemiec. 1/2 finału: Bayern Monachium - Borussia Dortmund. Wtorek, 28 kwietnia, godzina 20:30. TVP1.

Andrzej Piaseczny w „Gwiazdozbiorze TVP Rozrywka”

Najbliższa niedziela w TVP Rozrywka przebiegnie pod znakiem spotkań z wokalistą, autorem tekstów i aktorem Andrzejem Piasecznym. Premierowy odcinek „Gwiazdozbioru TVP Rozrywka” poprzedzi koncert „Piasek i Przyjaciele”, na który zapraszamy w sobotę wieczorem.

Andrzej Piaseczny fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvprozrywka Sobota i niedziela, 25 i 26 kwietnia
„Gwiazdozbiór TVP Rozrywka” to cotygodniowy program, w którym Marek Sierocki, Maria Szabłowska i Artur Orzech rozmawiają z wybitnymi polskimi piosenkarzami, kabareciarzami i muzykami. „Gwiazdozbiór” będzie można zobaczyć na Antenie TVP Rozrywka w kolejne niedziele, a będą one poprzedzane sobotnimi koncertami lub występami kabaretowymi gwiazd. W pierwszym odcinku „Gwiazdozbioru TVP Rozrywka” - ekskluzywny wywiad z Andrzejem Piasecznym.

Kolejnymi Gwiazdami w „Gwiazdozbiorze” będą m.in. Zbigniew Wodecki, Zdzisława Sośnicka, Papa D., Monika Kuszyńska, Maryla Rodowicz oraz Wojciech Młynarski i Edyta Górniak. W programie będą pojawiać się również osoby bliskie artystom, które zdradzą telewidzom ciekawe, często nieznane wcześniej fakty z życia i twórczości bohatera programu. Całość wzbogacą fragmenty archiwalnych nagrań artysty.

Koncert „Piasek i Przyjaciele”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 22:55. TVP Rozrywka.

„Gwiazdozbiór TVP Rozrywka” – Andrzej Piaseczny. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 12:00, 15:55, 17:20 i 22:30. TVP Rozrywka.


III Festiwal Sztuki Faktu zaprasza do Torunia

„70 lat po wojnie” to hasło przewodnie III Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się w dniach 24 – 26 kwietnia w Toruniu. Jak co roku w ramach Festiwalu prezentowane będą premierowe pokazy filmów dokumentalnych, koncerty oraz spotkania z zespołami reporterskimi. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Eugeniusz Pach, Mariusz Walter, Krzysztof Ziemiec, Bogusław Wołoszański i ekipa serialu „Czas Honoru”.

III Festiwal Sztuki Faktu zaprasza do Torunia antena tvp 24 – 26 kwietnia
Festiwal Sztuki Faktu promuje telewizyjne programy misyjne takie jak reportaż, dokument i teatr faktu. Odwołuje się do bogatej tradycji polskiej telewizji, a także kształtuje rozwój i profesjonalizm nowej generacji reporterów i dokumentalistów.
Jak co roku nie zabraknie pokazów premierowych filmów dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji opartych na prawdziwych wydarzeniach oraz spotkań z zespołami reporterskimi. Swymi doświadczeniami dzielić się będą m.in. Tomasz Sekielski i Arleta Bojke. W trakcie Nocy Reporterów, która od pierwszej edycji Festiwalu cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, wezmą udział dziennikarze TVP, TVN, „Gazety Wyborczej” i „Polityki”.

Galę zamknięcia III Festiwalu Sztuki Faktu poprowadzi duet Joanna Racewicz i Michał Olszański, a artystycznie wzbogaci recital Mariana Opani oraz spektakl dokumentalny w wykonaniu aktorów teatru Baj Pomorski.

Zwycięski reportaż oraz relację z III Festiwalu Sztuki Faktu będzie można zobaczyć w „Reporterze Polskim” w poniedziałek, 27 kwietnia o godzinie 15:25 w TVP2.

Bezpośrednią relację z gali zakończenia III Festiwalu Sztuki Faktu, w trakcie której zostaną wręczone nagrody w konkursie reportaży i filmów dokumentalnych zrealizowanych w ubiegłym roku będzie można zobaczyć w niedzielę, 26 kwietnia, o godzinie 19:00 na Antenie TVP Regionalna (OTV Kielce, OTV Olsztyn, OTV Bydgoszcz, WOT, OTV Lublin, OTV Poznań, OTV Szczecin, OTV Wrocław, OTV Gorzów Wielkopolski, OTV Opole oraz wyjątkowo o godz. 20:00 w OTV Łódź).

Internetowy Teatr TVP dla szkół o krok od międzynarodowej nagrody!

Internetowy Teatr TVP dla szkół (iTeatr) został nominowany do drugiego etapu międzynarodowego konkursu WSIS Project Prizes 2015. Zapraszamy do oddawania głosów na polski projekt, dzięki któremu niemal sto tysięcy uczniów z ponad czternastu tysięcy szkół różnego szczebla oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych mogło oglądać transmisje spektakli teatralnych.

Głosuj na iTeatr! antena tvp Tylko do 1 maja!
WSIS Project Prizes 2015 (World Summit on Information Society Project Prizes) to nagroda Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego. Ta międzynarodowa inicjatywa pozwala na zaprezentowanie wdrożonych projektów ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Do każdej z osiemnastu kategorii konkursowych swoje projekty mogły zgłaszać wszystkie organizacje, w tym instytucje naukowe, organizacje obywatelskie, organizacje z sektora prywatnego oraz instytucje międzynarodowe i regionalne. Do konkursu zgłoszono 7 polskich projektów, spośród których iTeatr przeszedł do następnego etapu konkursu.

Najlepsze projekty zostaną nagrodzone podczas WSIS Forum 2015, które odbędzie się w dniach 25 - 29 maja 2015 r. w Genewie. Głosy na jeden z nominowanych projektów można oddawać do 1 maja 2015 r. na oficjalnej stronie konkursu.
Wszystkie nominowane projekty można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu,
a szczegółowa instrukcja głosowania na iTeatr znajduje się TUTAJ.

Przypominamy, że w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół Telewizja Polska została ogłoszona III edycja konkursu na widowisko teatralne, tym razem pod hasłem „Nasza klasyka”. Konkursowe zgłoszenia należy przesyłać od 1 do 27 września 2015 r. do właściwych miejscowo oddziałów terenowych Telewizji Polskiej (lista regionalnych Koordynatorów projektu i Przeglądu znajduje się na stronie www.iteatr.tvp.pl w zakładce KONTAKT).

Początki nie były łatwe. Niedziela z Agatą Kuleszą

Agata Kulesza potrzebowała czasu, aby w pełni ujawnić swoje możliwości. Po filmowych rolach Róży Kwiatkowskiej i Wandy Gruz okrzyknięto ją najlepszą polską aktorką. Zapraszamy na „Niedzielę z…”!

Agata Kulesza  fot: Ireneusz Sobieszczuk TVP antena tvpkultura Niedziela, 26 kwietnia, godz. 17:15
„Niedziela z...” Agatą Kuleszą. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 17:15. TVP Kultura.
Tym razem Agnieszka Szydłowska w programie Niedziela z… spotka się z Agatą Kuleszą i zaproszonymi przez nią gośćmi: Katarzyną Nosowską, Jackiem Braciakiem, Wiesławem Komasą, Iwoną Bielską i Krzysztofem Pieczyńskim.
Dla aktorki, która w ostatnich latach odnosi wiele artystycznych sukcesów, początki nie były łatwe. Mimo świetnej lokaty na liście przyjętych na wydział aktorski i dyplomu z wyróżnieniem, jej kariera rozwijała się powoli: małe role w teatrze, seriale, produkcje telewizyjne, dubbingi, audycje dla dzieci. Jak mówi sama Kulesza, nie tylko świat nie była na nią gotowy, ale i ona sama nie była gotowa do zawodu. Ku zaskoczeniu jej samej momentem przełomowym okazał się występ w „Tańcu z gwiazdami”. Udział w tego typu show zazwyczaj sprowadza na aktorów gromy krytyki, a jej przyniósł ogromną sympatię. Zaraz potem posypały się ambitne propozycje filmowe: „Sala samobójców”, „Róża”, „Ida”. Zapraszamy na spotkanie z Agatą Kuleszą.

„Niedziela z...” Agatą Kuleszą - „Sala samobójców”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 18:25. TVP Kultura
Dominik (Jakub Gierszał) to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole i bogatych rodziców. Pewnego dnia zostaje wprowadzony do „Sali samobójców”, przez co wplątuje się w śmiertelną intrygę... W roli matki Dominika – Agata Kulesza.

Filmy w Jedynce

Clive Owen ma romans z Jennifer Aniston, Judy Dench wysyła Daniela Craiga na Madagaskar, Sharon Stone śledzi Tomera Sisley’a, a Ashley Tisdale wyrusza na podbój Broadwayu. Zapraszamy na filmy do Jedynki.

"Casino Royale" fot: materiały promocyjne antena tvp1 24 - 29 kwietnia
Weekendowy Hit Jedynki – „Wykolejony”. Piątek, 24 kwietnia, godzina 21:30. TVP1.
Specjalista z branży reklamowej Charles Shine (Clive Owen) mieszka z żoną Deanną (Melissa George) i 16–letnią córką. Choroba córki kładzie się cieniem na związku Shine'ów, Charles zaczyna mieć również kłopoty w pracy. Pewnego dnia w pociągu poznaje Lucindę Harris (Jennifer Aniston)...

„Boska przygoda Sharpay”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 11:35. TVP1.
Utalentowana muzycznie córka właściciela ekskluzywnego Klubu Country Sharpay Evans (Ashley Tisdale) po ukończeniu szkoły postanawia podbić Broadway. Dziewczyna obładowana różowymi walizkami wyrusza na spotkanie z przygodą. W efekcie niespodziewanych zdarzeń ląduje na ulicy z całym bagażem i ukochanym pieskiem...

Hit na sobotę – „Casino Royale”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 21:25. TVP1.
James Bond (Daniel Craig) zostaje wysłany przez szefową wywiadu M (Judy Dench) na Madagaskar. Pozornie niegroźna misja kończy się niepowodzeniem, a agent 007 popada w niełaskę. Na szczęście trafia na ślad groźnego przestępcy - matematyka Le Chiffre’a (Mads Mikkelsen), który jest bankierem mafii.

„Z miłości do gwiazd”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 14:00. TVP1.
Wielbiciel kina Robert (Kad Merad) bez przerwy nachodzi swoich ulubionych aktorów. Trzy prześladowane przez Roberta gwiazdy postanawiają wyrównać z nim rachunki.

Zakochana Jedynka – „Weselna polka”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 21:20. TVP1.
Frieder Schultz (Christian Ulmen) zostaje kierownikiem oddziału wielkiej korporacji we wschodniej Polsce. Po pewnym czasie zaczyna mu się podobać w nowym kraju. Wkrótce postanawia ożenić się z piękną Gosią Borówką (Katarzyna Maciąg) i osiąść na stałe w kraju nad Wisłą. Niespodziewanie pojawiają się komplikacje.

„Nadzy wśród wilków”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 21:25. TVP1.
Niemiecki obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. Grupa oporu przygotowuje powstanie. Tymczasem do obozu w ostatnim transporcie z Auschwitz trafia – przywieziony w walizce - trzyletni żydowski chłopiec. Malca odkrywa więzień Hans Pippig (Fred Delmare) i od razu decyduje, że musi chronić dziecko. W konspiracyjną działalność włączają się współwięźniowie.

„Largo Winch”. Środa, 29 kwietnia, godzina 22:20. TVP1.
Tytułowy Largo (Tomer Sisley) to 26-letni dziedzic fortuny swojego ojca – prezesa międzynarodowej korporacji. Potężni konkurenci oskarżają młodego miliardera o dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Winch postanawia udać się w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu dowodów swojej niewinności. Po piętach depcze mu przebiegła agentka Interpolu Diane Francken (Sharon Stone).

Filmy w Dwójce

Bruce Willis opiekuje się sierotą, Robert Downey Jr. podąża za muzyką, Rowan Atkinson musi zmierzyć się z brakiem wiedzy, a Steve Carell buduje arkę. Zapraszamy na filmowe wieczory z Dwójką.

"Dlaczego nie!" fot: Bartłomiej Zaranek © MTL Maxfilm antena tvp2 24 - 30 kwietnia
„Jaś Fasola. Nadciąga totalny kataklizm”. Piątek, 24 kwietnia, godzina 23:45. TVP2.
Jaś Fasola (Rowan Atkinson) jest woźnym w prestiżowej National Gallery w Londynie. Mimo że o sztuce nie ma zielonego pojęcia, złośliwi pracownicy galerii delegują właśnie jego na uroczyste odsłonięcie obrazu zakupionego przez amerykańskiego milionera…

„Evan Wszechmogący”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 20:05. Powtórka w niedzielę, 26 kwietnia godzina 12:10. TVP2.
Prezenter telewizyjny Evan Baxter (Steve Carell) wygrywa wybory do Kongresu dzięki kampanii, w której obiecuje zmienić świat. Chcąc dotrzymać wyborczej obietnicy, prosi Boga o pomoc. Stwórca wysłuchuje próśb Baxtera, ukazuje mu się i... każe niezwłocznie zbudować nową arkę, gdyż nadciąga wielka powódź.

„Kod Merkury”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 21:50. TVP2.
Kod Merkury, który chroni największe tajemnice państwowe, zostaje złamany przez cierpiącego na autyzm Simona Lyncha (Miko Hughes). Chłopcu zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Agent FBI Art Jeffries (Bruce Willis) bierze Simona pod opiekę. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy do akcji wkracza pułkownik Nicholas Kudrow (Alec Baldwin), który oskarża agenta o porwanie chłopca...

„Solista”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 23:55. TVP2.
Pewnego dnia reporter Steve Lopez (Robert Downey Jr.) słyszy przejmującą muzykę. Zaintrygowany zaczyna szukać tajemniczego artysty. Okazuje się, że to Nathaniel Ayers (Jamie Foxx), który z dobrze zapowiadającego się studenta prestiżowej uczelni stał się bezdomnym ulicznym grajkiem.

Kino relaks – „Dlaczego nie!”. Środa, 29 kwietnia, godzina 22:25. TVP2.
Z odległej prowincji do Warszawy przyjeżdża młoda, utalentowana i pewna siebie Małgosia (Anna Cieślak). Kończy Akademię Sztuk Pięknych i zaczyna szukać wymarzonej pracy. Tymczasem mieszka z Piotrkiem (Antoni Pawlicki), z którym pracują jako kurierzy w firmie cateringowej.

„Agent XXL: Rodzinny interes”. Czwartek, 30 kwietnia, godzina 20:40. TVP2.
Trzecia część przygód Agenta XXL – Malcolma Turnera (Martin Lawrence). Tym razem agent FBI przebiera się za starszą panią, aby rozwiązać zagadkę morderstwa w artystycznej szkole dla dziewcząt.

Kocham kino – „Mroczna karma”. Czwartek, 30 kwietnia, godzina 22:35. TVP2.
Młody policjant Tul (Nopachai Chaiyanam) wypowiada wojnę narkotykowym przestępcom. Razem ze swoim partnerem wpada na trop fabryki kokainy. Jej właścicielem jest brat wysoko postawionego polityka, który robi wszystko, aby zatuszować sprawę. Tul niespodziewanie znajduje się w potrzasku.

Filmy w TVP Kultura

Marcello Mastroianni staje się obiektem pożądania, Maja Ostaszewska i Marek Bukowski prowadzą wspólne śledztwo, a Tomasz Kot zaczyna karierę na estradzie. Na dobre kino zapraszamy do TVP Kultura.

"Uwikłanie" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 24 - 30 kwietnia
Wieczór kinomana – „Kobieta z wydm”. Piątek, 24 kwietnia, godzina 20:20. TVP Kultura.
Pasjonat entomologii nauczyciel Niki Jumpei (Eiji Okada) wyjeżdża nad morze w poszukiwaniu nowego gatunku owadów. Przypadek sprawia, że zostaje uwięziony w domu wśród wydm, z którego nie można się wydostać…

Pożegnanie z filmem – „Miasto kobiet”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 20:30. TVP Kultura.
Kobieciarz Snaporaz (Marcello Mastroianni) trafia do miasta kobiet, w którym odbywa się kongres feministek. Staje się obiektem pożądań, prześladowań i agresji ze strony kobiet.

Panorama kina polskiego – „Uwikłanie”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 20:20. TVP Kultura.
Podczas hipnotycznego seansu dochodzi do morderstwa. Tropem zabójcy podążają komisarz Smolar (Marek Bukowski) i nieustępliwa prokurator Szacka (Maja Ostaszewska), których przed laty łączył burzliwy romans. W trakcie śledztwa prokurator musi zmierzyć się z ukrywaną przez lata tajemnicą.

Jedna scena – „Skazany na bluesa”. Wtorek, 28 kwietnia, godzina 23:15. TVP Kultura.
Filmowa biografia Ryszarda Riedla (Tomasz Kot), lidera zespołu Dżem, który zmarł w 1994 roku po przedawkowaniu narkotyków.

„Porządny”. Środa, 29 kwietnia, godzina 20:20. TVP Kultura.
6 maja 1945 roku żołnierze amerykańskiej 88. Dywizji Piechoty znaleźli w domu szefa SS Heinricha Himmlera setki listów, dokumentów i zdjęć. W oparciu o te materiały oraz inne archiwalia powstał biograficzny film o Himmlerze.

„Prorok”. Środa, 29 kwietnia, godzina 22:45. TVP Kultura.
Dziewiętnastoletni Malik (Tahar Rahim) zostaje skazany na sześć lat więzienia. Nie potrafi czytać ani pisać, jednak bardzo szybko się uczy. Z więziennego chłopca na posyłki staje się szefem mafii. O swoją pozycję musiał toczyć bezwzględną walkę.

Filmy Blaxploitation – „Foxy Brown”. Czwartek, 30 kwietnia, godzina 21:25.
Foxy Brown (Pam Grier) postanawia pomścić swojego chłopaka zamordowanego przez członków szajki narkotykowej. Zaczyna pracować jako ekskluzywna prostytutka, aby dotrzeć do morderców.

Czas na dokument!

„Hitman Hart: wrestling z cieniami”, „Słodkie maleństwa”, „Historia brudu”, „Muzyka na ekranie” i „Cienie wolności”. Zapraszamy do TVP na znakomite filmy dokumentalne.

"Pożegnanie" fot: materiały promocyjne antena tvp 24 - 30 kwietnia
„Ludobójstwo Ormian”. Piątek, 24 kwietnia, godzina 19:45. TVP Historia.
Film przedstawia materiały archiwalne opowiadające o mało znanym fakcie z czasów I wojny światowej - rzezi Ormian przez Turków.

Dokument tygodnia – „Hitman Hart: wrestling z cieniami”. Niedziela, 25 kwietnia, godzina 12:45. TVP Kultura.
Pełnometrażowy film dokumentalny przedstawia historię Breta Harta - gwiazdy amerykańskiego wrestlingu.

„Historia brudu”. Sobota, 25 kwietnia, godzina 20:35. TVP Historia.
Film dokumentalny o higienie i sposobach radzenia sobie z brudem na przestrzeni stuleci w Europie.

Rodzinne oglądanie - „Słodkie maleństwa”. Odc. 2/6. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 10:05. TVP2.
Film o pierwszych tygodniach życia kociąt burmańskich, sfinksów i rasy ragdoll.

„Moja rzeka”. Niedziela, 26 kwietnia, godzina 16:20. TVP Polonia.
Adam Wajrak, Piotr Malczewski, Andrzej Kruszewicz i Marek Kamiński są fascynatami polskiej dzikiej przyrody. Propagują jej ochronę, aby zachowała się w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Portrety – „Muzyka na ekranie”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 17:15. TVP Kultura.
Historia muzyki klasycznej w kontekście realizacji telewizyjnych. W filmie zobaczymy między innymi Glenna Goulda, Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Annę Netrebko, Igora Strawińskiego, Arturo Toscaniniego, Pierre'a Bouleza, Luciano Pavarottiego, Placido Domingo.

Czy świat oszalał? - „Cienie wolności”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 22:55. TVP2.
Film demaskujący cenzurę, manipulację i korporacyjne obyczaje we współczesnych mediach informacyjnych.

„Przez Wilhelmshaven i Maczków”. Poniedziałek, 27 kwietnia, godzina 23:30. TVP Historia.
Film o żołnierzach I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Polska w dokumencie – „Pożegnanie”. Wtorek, 28 kwietnia, godzina 17:15. TVP Kultura.
Film o przemijaniu, pamięci i miłości do matki. Pracę nad nim w 2007 roku rozpoczęła Katarzyna Maciejko-Kowalczyk. Po jej śmierci dokończyły go córki reżyserki - Agnieszka i Magda.

Świat bez fikcji - „Razem”. Wtorek, 28 kwietnia, godzina 22:55. TVP2.
Dokument o relacjach ludzi ze zwierzętami. Ania odnalazła spokój ducha w relacji ze swoim kotem Tygrysem, a dla Krzyśka najważniejszym przyjacielem stał się pies Largo. Ryszarda oprócz tego, że ma w domu kilka kotów, od wielu lat dokarmia dzikie koty na pobliskim bazarze.

„Dzika Polska. Uczta na morzu”. Czwartek, 30 kwietnia, godzina 11:10. TVP Polonia.
Autorzy odcinka ruszają na połów. W Bałtyku natrafiają na babkę byczą - rybę, która zaledwie w kilka lat zadomowiła się w polskim morzu.