„Totus Tuus” Pawła Woldana

Teatr Telewizji spektaklem Pawła Woldana „Totus Tuus” powraca do TVP1 na godz. 20:30. Już w poniedziałek, 24 października, plejada znakomitych aktorów przedstawi sceny z życia Jana Pawła II.

„Totus Tuus” fot: materiały promocyjne/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 24 października, godz. 20:30
Akcja spektaklu „Totus Tuus” rozpoczyna się od zamachu na życie Jana Pawła II, czyli 13 maja 1981 roku. Podczas pobytu w klinice Gemelli Ojciec Święty upewnia się, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo uchroniła go od śmierci. Los swój wiąże z trzecią tajemnicą fatimską, z którą zapoznaje się w szpitalu. Powraca do wydarzeń, w których uczestniczył jako kardynał Karol Wojtyła tuż przed październikowym konklawe w 1978 r.

Wszystkie sceny w spektaklu oparte są na autentycznych wydarzeniach. W „Totus Tuus” występują m.in. Ireneusz Czop (kardynał Karol Wojtyła /Jan Paweł II), Adam Woronowicz (ksiądz Stanisław Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (ksiądz Prymas Stefan Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (Maria Okońska), Wojciech Wysocki (Paweł VI), Zbigniew Lesień (lekarz I) Jerzy Zelnik (lekarz II), Henryk Talar (dostojnik I), Marcin Troński (dostojnik II), Przemysław Bluszcz (kierowca Józef Mucha), Piotr Głowacki (ksiądz Mieczysław), Jacek Bursztynowicz, (biskup Andrzej Deskur), Beata Fido (Wanda Półtawska), Wiesław Komasa (profesor Stefan Świeżawski), Mariusz Bonaszewski (Bohdan Cywiński).

Autorem i reżyserem przedstawienia jest Paweł Woldan. Muzykę skomponował Andrzej Krauze, a operatorem zdjęć jest Jarosław Żamojda.

Teatr Telewizji „Totus Tuus”. Poniedziałek, 24 października, godz. 20:30. TVP1.


Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach z Telewizją Polską

Telewizja Polska we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki, objęła patronatem medialnym Festiwal promujący polską kulturę w Chinach. Festiwal Kręgi Sztuki odbywa się w Pekinie, Szanghaju, Wuqiang, Yangzhou i Datong. Zapraszamy widzów TVP do śledzenia transmisji z tych wydarzeń!

"Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach z Telewizją Polską " fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp 16 - 30 października
Tytułowe „kręgi sztuki” są symbolem przenikania się różnych dziedzin sztuki, które są prezentowane podczas festiwalu: plastyki, multimediów, muzyki oraz filmu. Zaproszeni artyści to przedstawiciele każdej z tych dziedzin.

Wydarzenia festiwalowe pokazywane są w serwisach informacyjnych TVP oraz w „Informacjach kulturalnych” TVP Kultura. Dzięki szerokim codziennym relacjom w TVP Polonia widzowie mogą zobaczyć, jak mieszkańcy Chin odbierają Polskę i jej kulturę.

W ramach Festiwalu prezentowane są dwie wystawy plakatu: jedna jest przeglądem plakatu nawiązującego do motywów chopinowskich, a druga pod tytułem „Współczesny plakat polski”, to pokaz wyobraźni i umiejętności graficznych najmłodszego pokolenia polskich twórców. Specjalnie z okazji Festiwalu wybitna artystka land art, Ludwika Ogorzelec, przygotowała instalację artystyczną przed prestiżową Galerią Beijing 1+1 Art Center. Wspomniana Galeria to też miejsce wykładów i warsztatów skierowanych do studentów szkół artystycznych i ludzi kultury, które prowadzą wybitni polscy artyści i znawcy sztuki – Maria Kurpik, Sebastian Kubica, Ludwika Ogorzelec oraz Ksawery Kaliski prezentujący swoją wystawę multimedialną.

Muzyczna odsłona Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach to koncerty artystów reprezentujących różne nurty muzyczne, których łączy czerpanie inspiracji z polskiej muzyki ludowej i twórczości Fryderyka Chopina. W Chinach zagrają zespoły: DagaDana, Kwadrofonik, Konikiewicz Trio, Royal String Quartet, Maria Gabryś czy Monika Quinn oraz wybitny młody, polski pianista Mateusz Borowiak.

„Jurek” - film o Jerzym Kukuczce w TVP

W cyklu „Nasz świat w Jedynce” zapraszamy widzów Telewizji Polskiej do obejrzenia filmu „Jurek” Pawła Wysoczańskiego. Dokument wyemitowany będzie w związku z 27 rocznicą śmierci polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Zapraszamy do TVP1 26 października, o godz. 22:30.

„Jurek” fot: materiały promocyjne/TVP antena tvp1 Środa, 26 października, godz. 22:30
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse zginął polski himalaista Jerzy Kukuczka. Jego nieoczekiwana śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale też symbolicznym. Opowiada o skromnym mężczyźnie, wyrazistym i kochającym góry. Drugim na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. W filmie są zapisy rozmów z rodziną i przyjaciółmi Jerzego Kukuczki, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów. To wszystko tworzy portret całego środowiska himalaistów lat 80.

Film zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych:
1. Vancouver (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) - Grand Prix
2. Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich i Przygody „Hory a Mesto") - Nagroda V4
3. Zakopane (Spotkania z Filmem Górskim) - Grand Prix
4. Teplice nad Metuji (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) - Nagroda Główna
5. Lądek-Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) - Nagroda im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu polskiego
6. Lądek Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) - Nagroda Publiczności
7. Tegernsee (Internationales BergFilm Festival) - Wyróżnienie Specjalne Jury
8. Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema") - Nagroda Publiczności
9. Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt") - Nagroda Główna „Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu" 
10. Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt")-Nagroda Publiczności
11. Autrans (Międzynarodowy Festiwal Filmów Śniegu i Lodu) - Nagroda Jury Stowarzyszenia Przewodników Górskich
12. Poprad (Festiwal Filmów o Górach) - Grand Prix 
13. Bansko (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)
14. Bilbao (Bilbao Mendi Film Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu górskiego
15. Katmandu (Kathmandu International Mountain Film Festival) – II Miejsce
16. Kopenhaga (Danish Adventure Film Festival) - Nagroda Specjalna Jury
17. Domzale (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich) - Nagroda Główna Miasta Domzale
18. Ushuaia (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich „Ushuaia SHH") - Wyróżnienie dla filmu pełnometrażowego
19. Ulsan (Ulju Mountain Film Festival) - Grand Prix

„Jurek”. Środa, 26 października, godz. 22:30. TVP1.


Filmy w Jedynce

„Wesele w Sorrento” w „Zakochanej Jedynce” oraz „Lincz”, „Kleopatra”, „Układ zamknięty i „Jak zostać gwiazdą” to filmowe propozycje Jedynki na najbliższy tydzień. Zapraszamy do oglądania!

"Układ zamknięty" fot: materiały promocyjne antena tvp1 21-25 października
Weekendowy Hit Jedynki – „Kleopatra”. Cz. 2. Piątek, 21 października, godz. 21:40. TVP1.
Kleopatra (Elizabeth Taylor) jest osobą władczą i bezwzględną. Wykorzystuje swoją wyjątkową urodę, wdzięk i inteligencję, aby zdobyć serce Juliusza Cezara (Richard Burton) i wzmocnić pozycję Egiptu i swojej dynastii.

Hit na sobotę – „Układ zamknięty”. Sobota, 22 października, godz. 21:25. TVP1.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech współwłaścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

„Jak zostać gwiazdą”. Sobota, 22 października, godz. 23:35. TVP1.
Wycieńczony kampanią wyborczą prezydent USA Joseph Staton (Dennis Quaid) postanawia wypocząć. Po raz pierwszy od czterech lat pozwala sobie na odrobinę prywatności i błogiego lenistwa. Mijają dni, a prezydent wciąż pozostaje… w swojej sypialni w piżamie. Tymczasem rozpoczyna się kolejna edycja programu „Jak zostać gwiazdą” - show prowadzone przez aroganckiego Martina Tweeda (Hugh Grant).

Zakochana Jedynka – „Wesele w Sorrento”. Niedziela, 23 października, godz. 22:25. TVP1.
Walcząca z rakiem Ida (Trine Dyrholm) rozstaje się z mężem, którego przyłapała na zdradzie. Tymczasem zbliża się termin wesela jej córki. Uroczystość odbywa się w malowniczo położonej posiadłości nad morzem pośród cytrusowych gajów. Tam Ida poznaje ojca pana młodego - wdowca Philipa (Pierce Brosnan).

„Lincz”. Wtorek, 25 października, godz. 23:05. TVP1.
W niewielkiej wsi zostaje zamordowany mężczyzna (Wiesław Komasa) – recydywista, który przez lata terroryzował okolicznych mieszkańców. O morderstwo oskarżani są trzej bracia – Adam (Leszek Lichota), Marcin (Maciej Mikołajczyk) i Dariusz (Łukasz Simlat). Rodziny oskarżonych wraz z mieszkańcami wsi stają do walki o ich uniewinnienie…

Filmy w Dwójce

Reese Whiterspoon i Patrick Dempsey w „Dziewczynie z Alabamy”, The Game i Tyrese Gibson w „Ciosie poniżej pasa” i Mads Mikkelsen w „Polowaniu” to filmowe propozycje Dwójki. Zapraszamy na wieczory z dobrym kinem.

„Evan Wszechmogący” fot: materiały promocyjne/tvp antena tvp2 23 - 27 października
„Evan Wszechmogący”. Niedziela, 23 października, godz. 20:05. TVP2.
Prezenter telewizyjny Evan Baxter (Steve Carell) wygrywa wybory do Kongresu dzięki kampanii, w której obiecuje zmienić świat. Aby tego dokonać, prosi o pomoc Boga. Ten wysłuchuje próśb Evana, ukazuje mu się i... każe niezwłocznie zbudować arkę, gdyż nadciąga wielka powódź.

„Polowanie”. Niedziela, 23 października, godz. 23:00. TVP2.
Lukas (Mads Mikkelsen) pracuje w przedszkolu w małym szwedzkim miasteczku, do którego chodzi córeczka jego najlepszego przyjaciela. Dziewczynka nieoczekiwanie oskarża Lukasa o molestowanie. Rozpoczyna się prawdziwa nagonka, a niedawni znajomi prześcigają się w nienawiści i okrucieństwie.

Kino relaks – „Dziewczyna z Alabamy”. Środa, 26 października, godz. 22:15. TVP2.
Melanie (Reese Whiterspoon) mieszka w małym miasteczku. Kiedy zachodzi w ciążę okazuje się, że jej mąż Jake (Josh Lucas) – pierwsza miłość Melanie – nie dorósł do roli ojca. Zirytowana mężczyzną i prowincjonalnym życiem wyjeżdża do Nowego Jorku. Tam robi karierę jako projektantka mody i poznaje młodego, ambitnego polityka Andrew (Patrick Dempsey), który prosi ją o rękę.

„13 Dzielnica – Ultimatum”. Czwartek, 27 października, godz. 21:45. TVP2.
Kontynuacja „13 Dzielnicy”. Wiele miało się zmienić, rząd obiecał zmodernizować dzielnicę - getto. Kiedy okazało się, że nowa władza wpłynęła na zmianę tej decyzji, Leito (David Belle) i Kapitan Damien (Cyril Raffaelli) wracają do 13 dzielnicy z misją zaprowadzenia porządku. Mają niewiele czasu, bo tajne służby ochrony przygotowują się do krwawego rozwiązania problemu z mieszkańcami tej dzielnicy…

„Cios poniżej pasa”. Czwartek, 27 października, godz. 23:35. TVP2.
Były skazaniec O2 (Tyrese Gibson) próbuje wrócić na uczciwą drogę. Okazuje się, że życie nie daje mu takiej szansy. Gangster Meat (The Game) porywa mu syna i O2, wykorzystując wszelkie sposoby, rozpoczyna walkę o dziecko …

Filmy w TVP Kultura

„Dzikie trzciny” w „Wieczorze kinomana”, „Miłość i śmierć” w „Kinie nocnym”, „Iluminacja” w „Klasyce na nowo” i „Pozycja dziecka” w „Panoramie kina światowego”. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

„Żywie Biełaruś” fot: materiały promocyjne/tvp antena tvpkultura 21 - 27 października
Wieczór kinomana – „Dzikie trzciny”. Piątek, 21 października, godz. 22:30. TVP Kultura.
W roku 1962 Francja ratyfikuje układ o niepodległości Algierii. Dla francuskich kolonistów wojna domowa kończy stary porządek. W czasie, gdy OAS nasila akcje terrorystyczne, do miejscowego liceum w południowo - zachodniej części Francji przyjeżdża urodzony w Algierii Henri (Frédéric Gorny).

Panorama kina polskiego – „Żywie Biełaruś”. Poniedziałek, 24 października, godz. 20:20. TVP Kultura.
W odwecie za otwarte kontestowanie systemu muzyk rockowy Miron (Dźmitry Vinsent Papko) i jego zespół dostają zakaz publicznych występów. Miron dodatkowo za krytykę władzy zostaje przymusowo wcielony do wojska, gdzie spotyka się z ostrymi represjami ze strony dowódców…

Kino nocne – „Miłość i śmierć”. Poniedziałek, 24 października, godz. 23:50. TVP Kultura.
Rosja, czas wojen napoleońskich. Boris Dimitrovich Grushenko (Woody Allen) siedzi w celi śmierci. W oczekiwaniu na egzekucję wspomina swoje życie.

Klasyka na nowo – „Iluminacja”. Wtorek, 25 października, godz. 23:30. TVP Kultura.
Franciszek Retman (Stanisław Latałło) to przeciętny student fizyki. Kiedy przypadkowo poznana dziewczyna zachodzi z nim w ciąże, a przyjaciel ginie w Tatrach, zaczynają go dręczyć egzystencjalne pytania. Jaki wpływ ma człowiek na swoje życie?

Panorama kina światowego – „Pozycja dziecka”. Czwartek, 27 października, godz. 21:00. TVP Kultura.
Zadbana, majętna i szanowana Cornelia (Luminiţa Gheorghiu) właśnie skończyła 60 lat. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale jej nie cieszy...