Strona główna » O TVP » Newsletter

75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Znakomite premierowe dokumenty, reportaże i filmy fabularne zagoszczą w 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na Antenach Telewizji Polskiej. W tym dniu TVP pokaże również transmisje z obchodów najważniejszych wydarzeń rocznicowych upamiętniających wydarzenia z września 1939 roku. TVP zaprasza na ponad 100 filmów i programów.

"Czas honoru - Powstanie" fot: Monika Zielska/TVP antena tvp 29 sierpnia - 2 września
Tuż po specjalnym wydaniu Wiadomości Jedynka zaprasza na Wielki Test z Historii. II Wojna Światowa, w trakcie którego artyści, dziennikarze, politycy, sportowcy, a także cudzoziemcy mieszkający w Polsce oraz telewidzowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z tamtego okresu.

Tego samego dnia w Jedynce polecamy również znakomity film dokumentalny Kulisy II Wojny Światowej o spotkaniu Ribbentropa ze Stalinem, które wyszło na jaw dopiero w latach 90. XX wieku. Stalin zobowiązał się do popierania Niemców prowadzących wojnę na wielu frontach świata. W rzeczywistości pomoc, jaką uzyskali naziści była nawet większa niż ta, do której się wówczas zobowiązał. Na pierwszą część filmu zapraszamy 1 września o godzinie 22:25.

Poza tym 1 września o godzinie 08:35 w TVP1 zostanie wyemitowany film dokumentalny Uciekinier przedstawiający postać Kazimierza Piechowskiego - organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz, który po wojnie, za przynależność do AK, więziony był przez polskie władze komunistyczne.

2 września o godzinie 20:20 TVP1 pokaże pierwszą część wielkiej premierowej dokumentalnej koprodukcji niemieckiej ZDF i polskiej TVP Druga woja światowa. Pierwszy dzień (powtórka 5 września o godzinie 09:20). Jej druga część - Druga wojna światowa. Pierwsza ofiara zostanie wyemitowana tydzień później (9 września) o godzinie 20.20 (powtórka 12 września, o godzinie 09:20).

1 września o godzinie 22:50 Dwójka zaprasza na Inny świat – wybitny dokument Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta, którego główną bohaterką i narratorką jest Danuta Szaflarska. Jej wspomnienia na temat pierwszych lat życia spędzonych na wsi, młodzieńczych doświadczeń w Krakowie i pierwszych kroków w zawodzie aktora, zostają szybko zredefiniowane przez tragizm przeżyć związanych z II Wojną Światową. Lata okupacji spędzone w Warszawie i Powstanie Warszawskie wywierają głębokie piętno na życiu i spojrzeniu na świat aktorki.

W Dwójce tematyka II Wojny Światowej znajdzie odbicie w szóstej serii serialu Czas honoru – Powstanie (emisja od niedzieli, 7 września) oraz w głośnym filmie Quentina Tarantino Bękarty wojny, w którym wojna została potraktowana dość niekonwencjonalnie i ze sporą dozą czarnego humoru (środa i czwartek, 3 i 4 września).

Natomiast TVP Kultura od 1 września rozpoczyna emisję serialu Polskie drogi, który będzie nadawany codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 07:10 i 15:20. Tego samego dnia w cyklu „Panorama kina polskiego” zostanie przypomniany film w reżyserii Andrzeja Wajdy Krajobraz po bitwie, w którym wystąpili Daniel Olbrychski, Stanisława Celińska, Aleksandr Bardini, Tadeusz Janczarski i Zygmunt Malanowicz (godzina 20:20, powtórka – godzina 00:55).

30 i 31 sierpnia TVP Polonia (odpowiednio o godz. 22:40, 15:00) przypomni filmową wersję wojennego dramatu Leona Kruczkowskiego Niemcy w reżyserii Zbigniewa Kamińskiego z Beatą Tyszkiewicz i Perem Oscarsonem (TVP Historia również pokaże ten film 3 września o godzinie 23:35).

30 sierpnia TVP Regionalna (o godz. 23:15 oraz o tej samej godzinie dzień później) wyemituje dokument Leszka Wasiuty Zaczęło się 1 września – Cisza przed burzą, a 31 sierpnia o godzinie 21:45 reportaż Wieluń – podniebny atak.

TVP Historia tradycyjnie przygotowała najbogatsza ofertę rocznicową:
29 sierpnia o godzinie 19:45 - film dokumentalny Okręty II wojny światowej, a o godzinie 21:35 - program Bogusława Wołoszańskiego Sensacje XX wieku: Narodziny wojny;
30 sierpnia o godzinie 08:30 – zaprasza na dokument fabularyzowany Tajemnice historii – Cudowna broń Hitlera, a o godzinie 11:15 na film dokumentalny Okręty II wojny światowej;
31 sierpnia o godzinie 10:05 wyemitowany zostanie film dokumentalny Drogi do wojny, o godzinie 16:20 debata historyczna Spór o historię – Wrzesień 1939: czy można było uniknąć klęski, o godzinie 19:45 film dokumentalny Cień radiostacji, a o 21:00 dramat wojenny Jutro idziemy do kina;
01 września o godzinie 10:40 TVP Historia zaprasza na widowisko Teatr historii - Westerplatte. Honor żołnierza, o 11:10 na reportaż Pierwszy Virtuti Militari, o 11:50 na Debatę w 70. rocznicę napaści niemieckiej na Polskę, o 12:45 film fabularny Jutro idziemy do kina, o 15:15 Sensacje XX wieku - Narodziny wojny, o 20:20 na debatę Spór o historię - Wrzesień 1939 - czy można było uniknąć klęski?, o 21:40 na Sensacje XX wieku - Bitwa pod Mokrą - Siła kawalerii, o 22:40 film dokumentalny Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa, o 23:50 film dokumentalny Kampinoska Epopeja;
2 września zostaną wyemitowane: o godzinie 08:00 dokument Hitler i wiedza tajemna, o 11:30 dokument Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa, o 13:50 dokument Kampinoska Epopeja, o 15:25 Sensacje XX wieku - Bitwa pod Mokrą - Siła kawalerii, o 19:55 serial dokumentalny Generałowie Hitlera - Keitel: lokaj, o 21:40 Sensacje XX wieku – Kutrzeba, a o 22:40 dramat wojenny Les Milles.

Wielki Test z Historii

Natalia Sikora, Zbigniew Buczkowski, Piotr Machalica, Karol Strasburger i Emilian Kamiński - co wiedzą o wydarzeniach sprzed 75 lat? A co z naszą wiedzą historyczną? Zapraszamy na „Wielki Test z Historii”!

Wielki Test z Historii antena tvp1 Poniedziałek, 1 września, godz. 20:40
Artyści, dziennikarze, politycy, sportowcy, a także cudzoziemcy mieszkający w Polsce – to oni pierwszego września rozwiążą w Jedynce Wielki Test z Historii poświęcony II Wojnie Światowej. Pytania będą dotyczyły m.in. kampanii wrześniowej 1939 r., Powstania Warszawskiego i walk polskich oddziałów na frontach zachodniej Europy w 1944 r. W teście wezmą udział m.in.: Karol Strasburger, Kazimierz Kaczor, Zbigniew Buczkowski, Emilian Kamiński, Piotr Machalica, Steve Terret, Paollo Cozza i Natalia Sikora.

Dla wszystkich gości w studiu oraz widzów przygotowano cztery rundy składające się z sześciu pytań. W finale w Studio TVP wezmą udział dwa duety, które udzieliły najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Wśród materiałów filmowych widzowie zobaczą m.in. ciekawostki historyczne w „teleexpressowym” skrócie. Swoją wiedzę o historii będą mogli sprawdzić także internauci. Test online można rozwiązać na stronie www.interia.pl lub na specjalnie stworzonej aplikacji mobilnej.

To już szósta edycja teleturnieju odnosząca się do historii. W poprzednich latach Wielki Test z Historii sprawdził wiedzę Polaków dotyczącą dwóch wojen światowych, życia Jana Pawła II, historii wielkich polskich zwycięstw oraz historii Polski po 1980 roku. Najbliższą edycję programu poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

„Wielki Test z Historii”. Poniedziałek, 1 września, godzina 20:40. TVP1.

TVP, TVN i Policja - charytatywnie

Już w najbliższy weekend odbędą się dwa wyjątkowe spotkania piłkarskie. Rozegrane zostaną dwa charytatywne mecze: pierwszy - między drużynami piłkarskimi TVP i Policji, a drugi - między drużynami TVP i TVN. Środki zebrane ze spotkań zostaną przekazane na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz na odbudowę Kliniki Rehabilitacji Instytutu Matki Polki w Łodzi.

Piotr Kraśko fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp 30 i 31 sierpnia, 3 września
TVP kontra Policja. Sobota, 30 sierpnia, godzina 12:00. TVP Regionalna i TVP Polonia oraz sport.tvp.pl. Powtórka tego samego dnia w TVP Sport o godzinie 16:30.
W najbliższą sobotę na murawie w Ostródzie drużyna TVP zmierzy się z reprezentacją Komendy Głównej Policji. W składzie drużyny Telewizji Polskiej znaleźli się między innymi: dziennikarze Przemysław Babiarz, Maciej Orłoś i Michał Olszański oraz aktorzy – Antek Królikowski i Maciej Jachowski i członek zarządu Telewizji Polskiej - Bogusław Piwowar. Trenerem będzie były selekcjoner reprezentacji Polski – Jerzy Engel. Drużynę rywali poprowadzi Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński. W trakcie spotkania zostanie przeprowadzona specjalna licytacja, podczas której będzie można wygrać m. in. piłki Brazuca z podpisami piłkarzy Realu Madryt. Mecz skomentują Tomasz Jasina i Maciej Iwański.

TVP kontra TVN. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 17:00. TVP1.
Gwiazdorskie zespoły TVP i TVN spotkają się na stadionie Legii w Warszawie. Kapitanem Telewizji Polskiej będzie Piotr Kraśko, natomiast drużynę TVN poprowadzi Kamil Durczok. W barwach Telewizji Polskiej wystąpią m.in.: Krzysztof Rześniowiecki, Robert Kisiel, Łukasz Grass, Jacek Kurowski, Grzegorz Sajór, Adam Feder, Oswald Rodrigo Pereira, Rafał Patyra, Mariusz Jankowski, Kamil Jankowski, Aleksander Dzięciołowski, Jacek Kisielewski. Drużynę przeciwników reprezentować będą Tomasz Jachimek, Ryszard Cebula, Przemysław Kossakowski, Marcin Meller, Olivier Janiak, Tomasz Zubilewicz oraz Michał Mikołajczak, Waldemar Obłoza, Mikołaj Roznerski, Jakub Wesołowski, Wojciech Zieliński.
Głównym arbitrem spotkania będzie Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Show poprowadzą Agata Młynarska i Marcin Prokop. Po zakończonym spotkaniu puchar zwycięskiej drużynie wręczą Prezes TVP Juliusz Braun wraz z Prezesem Fundacji „Nie jesteś sam” - Bożeną Walter.

Mecz towarzyski Niemcy – Argentyna. Środa, 3 września, godzina 20:45. TVP 1, TVP Sport HD i sport.tvp.pl
Niespełna dwa miesiące po pełnym emocji finale mistrzostw świata w Brazylii w Dusseldorfie dojdzie do rewanżu. W towarzyskim spotkaniu Niemcy zmierzą się z Argentyną. Drużynę Argentyny poprowadzi nowy selekcjoner Gerardo Martino.

Akcja! Teatr Telewizji zaprasza

Wielki powrót Studia Teatralnego Dwójki. Głośne premiery mistrzów filmu i sceny. Nowy sezon otworzą: Krzysztof Warlikowski i Juliusz Machulski.

Teatr Telewizji antena tvp Jesień 2014
Jesienią w TVP Teatru Telewizji będzie znacznie więcej niż do tej pory. Spora część zaplanowanych spektakli to realizacje premierowe. Będzie różnorodnie i nowocześnie.

TVP1 jak zawsze zaprasza do Teatru Telewizji w poniedziałki o godz. 20:25. Wśród spektakli wiele głośnych premier. W Branczu w reżyserii Juliusza Machulskiego współczesny problem tzw. rodziny patchworkowej. W Rewizorze w reżyserii i z główną rolą Jerzego Stuhra nowa interpretacja arcydzieła mistrza literatury – Mikołaja Gogola. Sceny niemalże małżeńskie w reżyserii Grażyny Barszczewskiej przenoszą w świat najlepszej tradycji literackiego kabaretu z inteligentną zabawą słowem i abstrakcyjnym żartem. W poniedziałkowym Teatrze Telewizji wystąpi plejada gwiazd m.in. Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Zbigniew Zamachowski, Marek Kalita, Stanisława Celińska, Anna Seniuk, Cezary Pazura, Olga Bołądź, Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki i Andrzej Poniedzielski.

W Dwójce prawdziwa rewolucja – po ośmiu latach przerwy następuje reaktywacja Studia Teatralnego, w którym spektakle będą emitowane raz w miesiącu: w niedzielę o godz. 23.00. Dwójka sezon rozpocznie 28 września głośną premierą – (A)pollonia w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Przedstawienie, które powstało w oparciu o teksty Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall i J.M. Coetzeego, podejmuje temat ofiarowania życia w imię wyższych idei. Występują m.in.: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Jacek Poniedziałek i Marek Kalita.

W TVP Kultura inauguracja nowego teatralnego sezonu już 2 września. Elżbieta, królowa Anglii w reżyserii Laco Adamika to pierwszy spektakl z wtorkowego cyklu realizacji uhonorowanych Wielkimi Nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Elżbieta, królowa Anglii ukazuje królową – sześćdziesięcioletnią kobietę, która nie chce oddać władzy.

Jesienią TVP Kultura uświetni ważne jubileusze: 50-lecie pracy Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego. W każdym miesiącu przedstawienie ilustrujące dorobek twórczy innej postaci. Zobaczymy m.in. Moralność pani Dulskiej i Przyszedł mężczyzna do kobiety z Anną Seniuk, Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna oraz Samobójcę z Januszem Gajosem oraz Urodziny mistrza i Equus z Janem Nowickim.

Telewizja Polska pracuje również nad udoskonaleniem oferty Teatru Telewizji dla dzieci i młodzieży. Specjalnie do niej adresowany po raz czwarty jest projekt Internetowy Teatr Telewizji dla szkół. Dzięki tej nowatorskiej inicjatywie uczniowie za pośrednictwem internetu mogą zapoznać się z najważniejszymi widowiskami teatralnymi.

TVP ABC zaprasza!

„Mały miś”, „Listonosz Pat”, „Masza i niedźwiedź”, „Supełkowe ABC”, „Petersburski Music Show”. TVP ABC pełna inspirujących i zabawnych programów, które rozbudzą ciekawość oraz wyobraźnię najmłodszych widzów i ich rodziców.

"Masza i niedźwiedź" fot: materiały promocyjne antena tvp Jesień 2014
W TVP ABC jesień pełna nowości. Przede wszystkim Wieczorynka - najbardziej oczekiwana przez najmłodszych widzów część programu - zostanie wydłużona. Najmłodsi będą mogli przypomnieć sobie przygody serialowego Reksia. Pojawią się również dwie premiery Mały Miś oraz Listonosz Pat. Po Wieczorynce, o godz. 20:00, zaplanowano półgodzinne pasmo, w którym znajdą się m.in znakomita rosyjska seria Masza i niedźwiedź oraz premiera serialu Billy – kot.

Kolejną nowością będzie program edukacyjny ABC wszystko wie. W każdym odcinku dzieci będą miały okazję odkrywać i poznawać otaczający je świat. Emisja magazynu w niedziele o godz. 08:20. Po raz pierwszy na antenie telewizyjnej zobaczymy polską animację Podróże na burzowej chmurze. Nie zabraknie również klasyki czyli przygód Bolka i Lolka, wypraw Baltazara Gąbki oraz Króla Maciusia.

W jesiennej ramówce TVP ABC pojawią się również premierowe programy dla rodziców. Pierwszą nowością będzie program poradnikowy dla rodziców Niejadki i inne przypadki oraz nowe odcinki Na kłopoty ABC. W paśmie familijnym pojawią się również Lubię to z propozycjami na wspólne spędzanie czasu, program Mama i tata równi w pracy i w domu, a także magazyn medyczny Zdrowiej.

TVP ABC proponuje również nowy muzyczny program Jerzego Petersburskiego Jr. rozrywkowo-edukacyjny cykl Petersburski Music Show. W każdym odcinku gościem Jerzego Petersburskiego Jr. będzie znany zespół lub wokalista, a najmłodsi uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne lub instrumentalne. Premierowe odcinki programu zaplanowano na niedzielę o godz. 17:00.

Telewizja Polska wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowała również wyjątkowy program dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących. W Supełkowym ABC pojawi się teatrzyk kukiełkowy, a także odbędą się lekcje języka migowego. Supełkowe ABC emitowane będzie w soboty o godz. 08:00.

TVP ABC jesienią rozpoczyna również akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu przez dzieci i młodzież. Na Antenie TVP ABC pojawią się także trzyminutowe filmy z cyklu Owce w Sieci. To pouczające opowieści w znakomitej interpretacji Andrzeja Grabowskiego.

Szczegóły jesiennej ramówki TVP ABC na stronie www.tvp.pl

Rolnik szuka żony

Polska wieś w zupełnie nowej odsłonie, a na jej tle zmagania na drodze do ślubnego kobierca. Czy któremuś z bohaterów uda się znaleźć miłość życia? Zapraszamy na jesienny hit Jedynki!

"Rolnik szuka żony" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Niedziela, 7 września, godz. 21:30
Bohaterowie programu Rolnik szuka żony mają wszystko: dostęp do najnowszych technologii, ciekawą i pewną pracę, dach nad głową, przyzwoite zarobki oraz czas na rozwijanie własnych pasji. Do pełni szczęścia brakuje im jedynie partnerki.

W pierwszym jesiennym odcinku prowadząca program Marta Manowska przywiezie uczestnikom długo oczekiwaną korespondencję – listy od kobiet, które odpowiedziały na ich zaproszenie. Po raz pierwszy – chociaż z całą pewnością nie ostatni – poszukujący żony mężczyźni będą musieli dokonywać kilku trudnych wyborów.

Dzięki programowi Rolnik szuka żony będzie można zobaczyć, jak wygląda codzienne życie mieszkańców wsi i jak bardzo polska wieś zmieniła się i rozwinęła. Będziemy mogli poznać interesujących, mądrych, nietuzinkowych ludzi. W innym wypadku nigdy nie trafiliby na ekran – przekonuje Anna Więckowska, jedna z reżyserów programu. Wtóruje jej Marta Manowska - Rzadko spotyka się ludzi z taką energią i radością życia.

Mocnym punktem programu są też ciekawe osobowości kandydatek na żony pochodzące zarówno z wielkich miast, jak i miejscowości tak małych, że trudno je znaleźć na mapie. Tak różnorodni bohaterowie gwarantują wiele emocji, ciepła i optymizmu – dodaje Anna Więckowska.

Rolnik szuka żony to polska wersja programu, który stał się telewizyjnym hitem w ponad 30 krajach świata, m.in. w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Australii i USA. Reżyserami polskiej wersji programu są Anna Więckowska i Konrad Smuga.

Sylwetki bohaterów i więcej informacji na stronie www.rolnikszukazony.tvp.pl

„Rolnik szuka żony”. Niedziela, 7 września, godzina 21:30. TVP1.

Jesienna nowość TVP Polonia - „Halo Polonia”

Agata Konarska i Marek Zając poprowadzą nowy magazyn reporterski „Halo Polonia”. Najważniejsze wydarzenia z sześciu kontynentów będzie można oglądać od 2 września, we wtorki i czwartki o godz. 22:00.

Agata Konarska i Marek Zając fot: TVP antena tvppolonia wtorki i czwartki, godz.22:00
– Reportażowe, nowoczesne podejście do tematów – zapowiada dyrektor TVP Polonia Łukasz Kardas. Wciąż zmieniająca się Polska i Polacy, ale także nasi rodacy rozsiani po całym świecie. Halo Polonia to przede wszystkim ludzie: ich radości, potrzeby, marzenia, a czasem problemy i tęsknota za Ojczyzną. Nasz program uda się w podróż po sześciu kontynentach. Dotrze wszędzie tam, gdzie słychać język polski.

W Halo Polonia widzowie znajdą najważniejsze wydarzenia, cenne porady oraz warte zobaczenia atrakcyjne miejsca w naszym kraju. Nowy magazyn reporterski TVP Polonia poprowadzą znani i lubiani Agata Konarska i Marek Zając.

Pierwszy odcinek Halo Polonia już 2 września o godz. 22:00 w TVP Polonia, a emisja kolejnych zaplanowana jest we wtorki i czwartki o tej samej godzinie. Program zastąpi wcześniej nadawany w tym paśmie program informacyjny „Polonia 24”.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna.

Cirque du Soleil – Alegria

Fascynujący cyrkowy spektakl, który święci tryumfy na całym świecie. Barwne kostiumy, niezwykłe dekoracje, oryginalna muzyka na żywo i nadzwyczajne akrobacje oparte na niewyobrażalnych możliwościach ludzkiego ciała. Zapraszamy do Dwójki na niezwykłe widowisko „Cirque du Soleil”.

„Cirque du Soleil – Alegria” fot. materiały promocyjne antena tvp2 Niedziela, 31 sierpnia, godz. 14:40
Akrobaci wznoszący się na wysokość ponad dwustu metrów, niezwykłe piruety i podniebne ewolucje, „ludzie-gumy”, mistrzowie w panowaniu nad ogniem i ostrzami oraz tancerze w zaskakujących choreografiach. Alegria to nowoczesne widowisko cyrkowe o „sile młodości i mocy zmian” zachwycające scenografią, kostiumami i muzyką. Poszczególne elementy spektaklu łączą się w niezwykłą całość, która precyzją wykonania i mistrzostwem zachwyca widzów w każdym wieku.

Cirque du Soleil został założony w 1984 roku przez byłych artystów ulicznych - Guya Laliberté i Gilles'a Ste-Croix. Cieszące się międzynarodowym uznaniem niezwykłe spektakle „Cyrku Słońca” widziało już ponad 100 milionów widzów. W przedstawieniu występuje ponad 50 artystów. Warto ich zobaczyć – Dwójka zaprasza.

„Cirque du Soleil – Alegria”. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 14:40. TVP2.

Filmy w Jedynce

Naomi Watts, Brigitte Bardot, Ania Przybylska, Clint Eastwood i Cezary Pazura w tym tygodniu w Jedynce. Zapraszamy na filmy z ich udziałem.

"Złoty środek"  fot: materiały promocyjne antena tvp1 29 sierpnia - 2 września
Lato z Bardotką – „Bulwar Rumu”. Piątek, 29 sierpnia, godzina20:30.
Rok 1925, czasy prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Statek przemytnika Corneliusa van Zeelinga (Lino Ventura) zostaje skonfiskowany, a on sam musi uciekać przed wymiarem sprawiedliwości do Meksyku. Tam podejmuje niezwykle ryzykowne zajęcie, które pozwala mu odzyskać stracone pieniądze. Postanawia w sobie rozkochać piękną aktorkę Lindę Larue (Brigitte Bardot), którą przed wyjazdem z Meksyku zobaczył w filmie.

Hit na sobotę – „King Kong”. Sobota, 30 sierpnia, godzina 20:25.
Jesień 1932 roku. Apogeum wielkiego kryzysu i bezrobocia w Nowym Jorku. Wodewilowa artystka Ann Darrow (Naomi Watts) traci pracę. Spotyka producenta filmowego Carla Denhama (Jack Black), który proponuje jej rolę w filmie fabularnym, do którego zdjęcia mają być kręcone w okolicach tajemniczej wyspy. Okazuje się, że jej mieszkańcy składają ofiary wielkiemu gorylowi, King Kongowi.

„Ostatnia jazda”. Sobota, 30 sierpnia, godzina 23:40.
Kalifornia, rok 1970. Ronnie Purnell (Dennis Hopper) razem z ciężko ranną żoną ucieka przed policją. Kiedy kobieta umiera, Ronnie rezygnuje z ucieczki. Zostaje aresztowany i skazany na wieloletnie więzienie. Kierujący akcją policyjną Darryl Kurtz (Fred Ward) odwiedza Ronniego w więzieniu i uzyskuje od niego zgodę na opiekę nad jego synem Aaronem (Will Patton). Trzydzieści lat później Ronnie zostaje warunkowo zwolniony...

Zakochana Jedynka – „Złoty środek”. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 20:25.
Wychowana na warszawskiej Pradze Mirka (Anna Przybylska) ukończyła studia prawnicze. Jej dziadek (Edward Lubaszenko) i ojciec (Cezary Pazura) szczycą się licznymi pobytami w zakładach karnych. Może się wydawać, że zawód Mirki to wręcz ujma na honorze rodziny z kryminalnymi korzeniami. Jednak jej prawnicza wiedza okazuje się przydatna w walce o starą kamienicy, a jej przemiana w… „Mirka” wywoła lawinę niespodziewanych zdarzeń.

„Westerplatte”. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 22:20.
Westerplatte, wrzesień 1939 r. Nasila się spór między majorem Henrykiem Sucharskim (Zygmunt Hübner), a jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim (Arkadiusz Bazak). Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chce ocalić życie swych żołnierzy. Drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania - zamierza prowadzić jego obronę do ostatniej kropli krwi. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje trwające przez 7 dni i nocy walki z nazistami.

„Mściciel”. Poniedziałek, 1 września, godzina 23:30.
Do leżącego nad brzegiem wielkiego jeziora miasteczka Lago na Dzikim Zachodzie przybywa tajemniczy jeździec (Clint Eastwood). Obserwowany pilnie przez mieszkańców, udaje się do saloonu, gdzie trzech miejscowych kowbojów usiłuje sprowokować go do bójki. Początkowo odporny na ich zaczepki w końcu zabija ich celnymi strzałami. Nazajutrz okazuje się, że Lago żyje w strachu przed bandytami. Szeryf, przekonany o skuteczności tajemniczego kowboja, prosi go o pomoc.

Wtorek z komedią – „Raj dla par”. Wtorek, 2 września, godzina 21:25.
Cztery zaprzyjaźnione małżeństwa wybierają się na tropikalną wyspę. Jedno z nich – Jason (Jason Bateman) i Cynthia (Kristen Bell) liczą, że podróż uratuje ich związek. Niespodziewanie wszyscy zostają zmuszeni do wzięcia udziału w obowiązkowej terapii małżeńskiej.

„Mistrz kierownicy ucieka”. Wtorek, 2 września, godzina 23:25.
Organizator auto rodeo - Mały Enos Burdette (Paul Williams) - poszukuje śmiałka, który w rekordowo krótkim czasie dostarczy 400 kartonów piwa z Teksasu do Georgii. Karkołomnego zadania podejmuje się znany z ryzykanctwa mistrz kierownicy zwany Bandziorem (Burt Reynolds). Znacznie przekraczając dozwoloną prędkość pilotuje ciężarówką swojego przyjaciel Cledus Snow (Jerry Reed). Niespodziewanie samochód Bandziora zatrzymuje dziewczyna w sukni ślubnej - Carrie (Sally Fields).

Filmy w Dwójce

„Igrzyska śmierci”, „Bękarty wojny”, „Zapaśnik” i „Król Skorpion”. W tym tygodniu w Dwójce hity filmowe z gwiazdorską obsadą – Brad Pitt, Mickey Rourke, Dwayne Johnson, Jennifer Lawrence i Peter Gallagher. Gorąco polecamy!

"Bękarty wojny" fot: materiały promocyjne antena tvp2 30 sierpnia - 4 września
„Król Skorpion”. Sobota, 30 sierpnia, godzina 22:15.
Armia zgromadzona pod rządami Memnona (Steven Brand) nie ustaje w podbojach i mordach. Ostatnią przeszkodą dzielącą okrutnego władcę od tronu jest kilka pustynnych plemion, które w obliczu zagłady postanawiają zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi. Postanawiają zatrudnić potomka walecznych rodów, biegłego w sztukach walk Mathyusa (Dwayne Johnson). Jego zadaniem jest zgładzenie czarnoksiężnika wspierającego Memnona.

Gwiazdy w południe – „Doborowa jednostka”. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 12:10.
Południowy Pacyfik, 1943 r. Załoga okrętu PT-73 dowodzonego przez Quintona McHale'a (Ernest Borgnine) organizuje nielegalne zakłady bukmacherskie, zawody sportowe lub inne, nie całkiem regulaminowe, rozrywki. Gdy dowódca jednostki, kapitan Wallace Burton Binghamton (Joe Flynn), dowiaduje się o procederze kwitnącym wśród jego podwładnych, chce ukrócić nielegalne praktyki.

„Na dwa fronty”. Wtorek, 2 września, godzina 23:30.
Bill Goodman (Peter Gallagher) to świetnie prosperujący psychiatra, a prywatnie szczęśliwy mąż… dwóch żon. Dzięki perfekcjonizmowi i zmysłowi organizacyjnemu Billa obie panie nic o sobie nie wiedzą. Kiedy przypadkiem odkrywają prawdę, przysięgają zemstę.

„Bękarty wojny”. Środa, 3 września, godzina 21:45.
Francja, czasy II Wojny Światowej. Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) jest świadkiem egzekucji swojej żydowskiej rodziny. Cudem udaje się jej uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość. W innym miejscu w Europie porucznik Aldo Raine (Brad Pitt) organizuje grupę żydowskich żołnierzy - mścicieli, którzy niebawem staną się postrachem nazistów. Podwładni Raine’a otrzymują rozkaz, który połączy ich z żądną zemsty Shosanną.

„Igrzyska śmierci”. Czwartek, 4 września, godzina 20:40.
W państwie Panem zbliżają się doroczne Igrzyska. Każdy z dwunastu dystryktów musi wystawić do zawodów swojego przedstawiciela. Igrzyska wygrywa tylko jeden zawodnik – ten, któremu uda się je przeżyć. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) mieszka w jednym z biednych dystryktów zaludnionych przez niewolników pracujących na wygodne życie kasty rządzącej. Kiedy dowiaduje się, że jej młodsza siostra została wylosowana do zawodów, bez wahania zajmuje jej miejsce. Nie wie, że jej udział w Igrzyskach wiele zmieni…

Kocham kino – „Zapaśnik”. Czwartek, 4 września, godzina 23:10.
Gwiazda wrestlingu lat osiemdziesiątych, zapaśnik Randy „The Ram” Robinson (Mickey Rourke), przechodzi zawał serca i musi zakończyć zawodową karierę. Podejmuje pracę w delikatesach i postanawia naprawić swoje relacje z córką Stephanie (Evan Rachel Wood). Pewnego dnia odpowiada na wyzwanie swojego największego rywala Ayatollaha (Ernest Miller) i wraca na ring. Zdaje sobie sprawę, że walka może być ostatnią w jego życiu…

Filmy w TVP Kultura

Mel Gibson, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski i Stanisława Celińska w filmach proponowanych w znakomitych cyklach TVP Kultury. W najbliższym tygodniu polecamy m.in. „Million Dollar Hotel”, „Czas Cyganów”, „Tata w podróży służbowej” oraz „Krajobraz po bitwie”.

"Admirał" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 29 sierpnia - 4 września
Kino festiwalowe – „Control”. Piątek, 29 sierpnia, godzina 20:10.
Biografia legendarnego lidera popularnej grupy muzycznej „Joy Division” Ianie Curtisie (Sam Riley). Film opowiada o jego życiu, karierze i samobójczej śmierci.

Wieczór kinomana – „Czas Cyganów”. Sobota, 30 sierpnia, godzina 20:10.
Matka nastoletniego Perhana (Davor Dujmović) zmarła przed laty. Chłopca oraz jego młodszą siostrę wychowuje babka (Ljubica Adžović) - trochę znachorka, trochę czarownica. W skleconym z dykty domu mieszka również syn babci, hazardzista i pechowiec Merdzan (Husnija Hasimović). Pewnego dnia w cygańskiej osadzie zjawia się Ahmed (Bora Teodorovic), który dorobił się majątku we Włoszech zmuszając do żebraniny i kradzieży grupkę kilkunastoletnich podopiecznych.

Wieczór kinomana – „Tata w podróży służbowej”. Sobota, 30 sierpnia, godzina 22:45.
Sarajewo, czerwiec 1950 roku. Mały Malik (Moreno D'E Bartolli), jak większość jego rówieśników, pasjonuje się piłką nożną i bezwiednie ulega ideologicznej indoktrynacji, by w przyszłości zasłużyć na miano „prawdziwego członka Związku Komunistycznej Młodzieży Jugosławii”. Prawdziwe oblicze reżimu obnaża niewinny komentarz wypowiedziany przez jego ojca.

Niedziela ze... Stanisławą Celińską – „Spis cudzołożnic”. Niedziela, 31 sierpnia, godzina 20:20.
Kraków, lata siedemdziesiąte. Gustaw (Jerzy Stuhr), pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma oprowadzić po Krakowie szwedzkiego humanistę profesora Bjorna (Preben Østerfelt). Gość pragnie spędzić wieczór w damskim towarzystwie. Gustaw szukać w notesie telefonów do znajomych, przyjaciółek i dawnych kochanek, które mogłyby dotrzymać towarzystwa profesorowi.

Panorama kina polskiego – „Krajobraz po bitwie”. Poniedziałek, 1 września, godzina 20:20.
Uwolnieni więźniowie obozu koncentracyjnego trafiają do obozu dla uchodźców. Wśród nich jest Tadeusz (Daniel Olbrychski), młody poeta. W obozie mężczyzna poznaje Ninę (Stanisława Celińska), młodą Żydówkę, która namawia go do ucieczki. Tadeusz waha się – po latach spędzonych w obozie czuje strach przed normalnym życiem.

„Dni chwały”. Środa, 3 września, godzina 21:30.
Trójka Algierczyków wstępuje w 1943 roku do armii francuskiej, która walczy z nazistami. Ze względu na swoje pochodzenie są dyskryminowani i poniżani przez innych żołnierzy, mimo że wraz z nimi odnoszą zwycięstwa we Włoszech, Prowansji i Wogezach. W końcu osamotnieni walczą przeciwko niemieckiemu batalionowi w Alzacji.

„Million Dollar Hotel”. Czwartek, 4 września, godzina 20:20.
Tani „Million Dollar Hotel” ma nietypowych lokatorów – prostytutkę, awanturujące się małżeństwo, samotnego trębacza. Pewnego dnia umiera w nim syn multimilionera. Śledztwo prowadzi agent FBI Skinner (Mel Gibson). Życie mieszkańców hotelu całkowicie się zmienia…

Podróż na wschód – „Admirał”. Czwartek, 4 września, godzina 22:30.
Wojenny dramat biograficzny o ostatnich lat życia jednego z dowódców carskiej armii. Aż do tragicznej śmierci admirał Aleksander Kołczak (Konstantin Chabienski) walczył o przywrócenie prawowitej carskiej władzy.

Gotowanie ze słońcem i humorem

Teo Vafidis, jeden z najbardziej znanych Greków mieszkających w Polsce, zabiera nas ponownie w podróż po greckich wyspach. Tym razem na malownicze Cyklady z przepięknymi plażami i architekturą, a przede wszystkim – niezwykłą kuchnią.

"Teo - ria smaku Teo Vafidisa" fot. materiały promocyjne antena tvphd Środa, 27 sierpnia, godz.20:25
Teofilos Vafidis - z pochodzenia Grek, z zawodu szef kuchni i ekspert kulinarny. Znany w Polsce jako ambasador kultury greckiej z pasją i ogromnym poczuciem humoru opowiada o swoim kraju. W najnowszej serii programu po raz kolejny zabierze nas w swoje rodzinne strony. Tym razem na jeden z najbardziej malowniczych archipelagów świata – Cyklady oraz do Aten.

Krystalicznie czyste morze, białe budynki z niebieskimi oknami, wąskie uliczki to typowe greckie klimaty. Wyprawa Teo Vafidisa na Cyklady to smakowite potrawy na Andros, Siros, Tinos i Mykonos oraz spotkania z niezwykle interesującymi ludźmi. Każde wspólne gotowanie to - oprócz wyjątkowych przepisów na barwne dania – źródło niezliczonych różnorodnych ciekawostek.

Wszystkie dania, które Teo przygotowuje wraz ze swoimi greckimi przyjaciółmi, zostały tak skomponowane, aby można je było wykonać z produktów dostępnych w Polsce. Smakowite krewetki z patelni w sosie pomidorowym, faszerowane kalmary z grilla, przepiórki z grzybami, mule w warzywach, ser feta w cieście filo oraz zupa rybna przeniosą nas w smaki greckiej kuchni.

Teo Vafidisa odwiedzi monastyr na wyspie Andros, gdzie zje wspólny posiłek z mnichem. Na wyspie Elias, na którą można dopłynąć tylko promem, pójdzie na tradycyjny targ pełen niecodziennych owoców morza. Na wyspie Delos zobaczy pozostałości kultury antycznej, zaś na Mykonos XVI-wieczne wiatraki. W Atenach uda się na targ spożywczy i przyjrzy się zmianie warty reprezentacyjnej gwardii prezydenckiej ubranej w charakterystyczne spódniczki.

Kulinarne przepisy Teo Vafidisa dostępne są na stronie www.teoriasmaku.tvp.pl.

„Teo - ria smaku Teo Vafidisa”. Środa, 3 września, godzina 20:25. TVP HD.