41. Festiwal Filmowy w Gdyni – Gala wręczenia nagród

Od 19 września wszystkie drogi prowadzą do Gdyni, gdzie trwa 41. Festiwal Filmowy - jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie. Do konkursu stanęło 16 starannie wyselekcjonowanych tytułów, w tym – jak z uznaniem podkreślają organizatorzy – aż siedem debiutów. Kto w tym roku dostanie Złote Lwy? Zapraszamy w sobotni wieczór do Dwójki. Gala wręczenia nagród w sobotę, 24 września, o godz. 22:15.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni antena tvp2 Sobota, 24 września, godz. 22:15
W konkursowej szesnastce aż 9 filmów to koprodukcje TVP. To prestiżowa sytuacja pokazująca, z jednej strony skalę filmowego zaangażowania telewizji publicznej, z drugiej – trafność dokonywanych przez nią wyborów produkcyjnych. Wyjątkowe miejsce w gronie 9 koprodukcji TVP zajmuje „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. To jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier a zarazem – według recenzentów - jeden z faworytów do najważniejszych laurów gdyńskiego festiwalu.

Oprócz „Wołynia” w konkursie znalazły się „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki, „Fale” Grzegorza Zaricznego, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Kamper” Łukasza Grzegorzka, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego, „Planeta singli” Mitji Okorna, „Sługi boże” Mariusza Gawrysia, „Szczęście świata” Michała Rosy, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego i „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego.

Tematem przewodnim gali rozdania nagród 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie musical. W części artystycznej – w repertuarze z polskich filmów muzycznych („Córki dancingu”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”) wystąpią m.in: Sonia Bohosiewicz, Wiktor Zborowski i Ballady i Romanse. Artystom towarzyszyć będzie Big Collective Band - zespół stworzony przez Wiesława Pieregorólkę i Grzecha Piotrowskiego. Galę poprowadzą Aleksandra Rosiak i Łukasz Nowicki.

Platynowe Lwy odbierze w tym roku Janusz Majewski.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni – Gala wręczenia nagród. Sobota, 24 września, godz. 22:15. TVP2.

Polska Adele w „The Voice of Poland”!

Jej wykonanie piosenki Adele „When We Were Young” zrobiło ogromne wrażenie na trenerach – odwrócili się wszyscy. Najbardziej jednak urzekło Andrzeja Piasecznego, który postanowił zaprosić Beatę Spychalską na drinka. Jakie triki zastosowali pozostali trenerzy? Zapraszamy na „Voice of Poland” - sobotni wieczór z Dwójką zapowiada się niezwykle emocjonująco!

"The Voice of Poland" fot: Jan Bogacz/Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp2 Sobota, 24 września, godz. 20:05
Już siedmiu zawodników ma szansę walczyć o tytuł najlepszego głosu w Polsce z Marysią Sadowską, po ośmiu z Tomsonem i Baronem i Natalią Kukulską. Andrzej Piaseczny pod swoimi skrzydłami zgromadził dziewięciu wokalistów. Trenerzy do ostatniego odcinka „Przesłuchań w ciemno” walczą o najlepszych - od początku są wymagający i stawiają kandydatom poprzeczkę na nadzwyczaj wysokim poziomie.

Beata Spychalska, która poruszyła wszystkie fotele, ma 25 lat i obecnie jest managerem w rodzinnej restauracji. W wolnych chwilach swoją największą pasją - muzyką - dzieli się z innymi. Często kieruje się sercem, choć czasem rozum podpowiada inaczej. Lubi pomagać innym, zawsze uśmiechnięta i pełna optymizmu.

Telewidzów, którzy do tej pory nie widzieli poprzednich odcinków programu zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fanpage programu na Facebooku. Tam można również znaleźć mnóstwo dodatkowych materiałów o uczestnikach, trenerach i prowadzących. Gorąco polecamy!

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 24 września, godzina 20:05. TVP2.

„Kochanie, ratujmy nasze dzieci”

Masz dziecko? Uważnie mu się przyjrzyj. A teraz zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić, jakie będzie za 10, 15, 20 lat… Czy będzie zdrowe? Sprawne? Będzie odnosić sukcesy? Aktywnie żyć? A może przeciwnie… Będzie borykać się z chorobami, otyłością, nieakceptacją otoczenia? Jaka przyszłość czeka Twoje dziecko? Pomyśl o tym i zacznij działać już dziś!

"Kochanie, ratujmy nasze dzieci" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Czwartek, 29 września, godz. 20:40
Bohaterami nowego programu Dwójki są rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 15 lat, które borykają się z problem nadwagi czy wręcz otyłości, ale także z syndromem „niejadka”. Nie są w stanie poradzić sobie z tymi problemami, nie stać ich na poradę dietetyka, albo po prostu nie wiedzą, że mogą skorzystać z fachowej pomocy. W ich domach często zbyt małą wagę przywiązuje się do aktywności fizycznej dzieci, a życie skupia się wokół telewizora bądź komputera.

Kamery będą towarzyszyć bohaterom cyklu przez cały dzień: w czasie, kiedy dzieci są w szkole, w trakcie obiadu, zajęć pozaszkolnych, wolnego czasu i kolacji. Za sprawą sugestywnej komputerowej symulacji rodzice będą mieli okazję unaocznić sobie, w jakiej kondycji będą ich pociechy, kiedy dorosną.

Następnie pod okiem specjalistów wdrożony zostanie radykalny „plan naprawczy”. Zmieni się nie tylko menu dla całej rodziny, ale również rozkład dnia, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet przestrzeń domowa. Zaproszeni do programu psychologowie, a także trenerzy sportowi zadbają o podniesienie samooceny dzieciaków. Młodzi bohaterowie będą też mieli okazję spotkać się ze swoimi idolami – gwiazdami sportu albo estrady, którzy będą ich motywować i mobilizować w chwilach słabości lub zniechęcenia.

Program „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” jest oparty na formacie BBC „Honey, We Are Killing The Kids”. Polską edycję programu poprowadzi Tomasz Wolny. Gorąco polecamy!

„Kochanie, ratujmy nasze dzieci”. Czwartek, 29 września, godz. 20:40. TVP2.

„Po Prostu Zdrowie” - nowy magazyn medyczny w TVP 1

Magazyn medyczny „Po Prostu Zdrowie”, który w Jedynce poprowadzi Anna Popek, będzie prezentował prawdziwe historie osób zmagających się z różnymi schorzeniami. Pierwszy odcinek już 26 września.

Anna Popek fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp1 Poniedziłek, 26 września, godz. 08:30
Z nowego programu Jedynki widzowie dowiedzą się m.in. o tym, jak postępować z dziećmi chorymi na cukrzycę typu 1, jak poradzić sobie z żylakami bez poważnej interwencji chirurgicznej, jak profesjonalnie walczyć z otyłością, co to jest nowoczesna telemedycyna, a także jak postępować z wcześniakami.

Anna Popek wraz z wybitnymi lekarzami uda się do nowoczesnych pracowni diagnostycznych i opowie o współczesnych operacjach chirurgicznych. W „Po Prostu Zdrowie” fachowo, ale zrozumiale dla laika, pokazane zostaną procedury medyczne i profilaktyka.

Pierwszy odcinek cyklu będzie dotyczył jednej z chorób cywilizacyjnych - cukrzycy. Według danych WHO choruje na nią 300 milionów ludzi na całym świecie, a wśród nich wiele dzieci chorujących na cukrzycę typu 1.

Bohaterami programu będą 6-letnia Nina chorująca na cukrzycę typu 1. oraz pani Magda, która choruje na cukrzycę typu 2. Anna Popek wraz z pacjentami i lekarzami wyjaśni, jak się diagnozuje i leczy tę chorobę. Rodzice dziewczynki opowiedzą o opiece nad chorym dzieckiem, a pani Magda o regułach życia z cukrzycą. Najwybitniejsi specjaliści diabetolodzy z kliniki Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawią nowoczesne metody leczenia.

Magazyn medyczny Jedynki to kolejna produkcja Telewizji Polskiej, która powstała na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a TVP o edukacji zdrowotnej Polaków.

„Po Prostu Zdrowie”. Poniedziałek, 26 września, godz. 08:30. TVP1.

Liga Mistrzów: Legia Warszawa vs Sporting Lizbona

Legię Warszawa po blamażu w meczu z Borussią Dortmund (0:6) czeka kolejne spotkanie w Lidze Mistrzów. W drugim spotkaniu grupy F zmierzy się na wyjeździe z wicemistrzem Portugalii, Sportingiem Lizbona. Transmisja w TVP1 we wtorek, 27 września, o godz. 20:35. Zapraszamy.

Liga Mistrzów: Legia Warszawa - Sporting Lizbona antena tvp1 Wtorek, 27 września, godz. 20:35
Legia Warszawa na mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów czekała 7483 dni. Powrót do elity po 21 latach wypadł jednak beznadziejnie – legioniści w eksperymentalnym składzie od pierwszego gwizdka sędziego schowali się za podwójną gardą i w efekcie po 17 minutach przegrywali 0:3.

Niestety, po przerwie obraz gry się nie zmienił. Warszawianie nadal byli tylko tłem dla rywali, a ci zbytnio się nie wysilając w 51. minucie podwyższyli na 4:0 – strzał Ousmane Dembele legioniści jeszcze zatrzymali, ale przy dobitce niepilnowanego w polu karnym Raphaela Guerreiro Malarz był bez szans. W 76. minucie, tuż po wejściu na boisko, trafił jeszcze Gonzalo Castro, a wynik spotkania w 87. ustalił Pierre-Emerick Aubameyang. Jak zagrają we wtorek?

Liga Mistrzów: Legia Warszawa vs Sporting Lizbona. Wtorek, 27 września, godz. 20:35. TVP1.


„Powidoki” na scenie Teatru Telewizji

Malarz i rzeźbiarka. Polak i Rosjanka z niemieckimi korzeniami. Kochali się tak mocno jak nienawidzili... Zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszko o Władysławie Strzemińskim i Katarzynie Kobro. Emisja w poniedziałek, 26 września, o godz. 21:25 w Jedynce.

"Powidoki" fot: Leszek Wroblewski/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 26 września, godz. 21:25
Podobnie, jak w wielu innych dramatach tego autora, bohaterami są artyści, tym razem – malarz Władysław Strzemiński i jego żona, wybitna rzeźbiarka – Katarzyna Kobro. „Powidoki” to historia skomplikowanych wojennych i powojennych losów małżeństwa Polaka i Rosjanki, której rodzina miała w dodatku niemieckie korzenie. Zostają zarysowane interesujące portrety dwojga ludzi o silnych osobowościach – wybitnych, choć niedocenionych przez swoje czasy artystów, którzy pobrali się z wielkiej miłości, ale potrafili także z równą siłą nienawidzić się.

Strzemiński jest kaleką poruszającym się o kulach, któremu trzeba pomagać w codziennym życiu, a jednocześnie fascynującym mężczyzną, cieszącym się wielkim autorytetem i powodzeniem wśród kobiet. Kobro od początku źle czuje się w Polsce (małżonkowie przenoszą się tu w 1921 roku), gdzie nikt jej nie zna, podczas gdy w Rosji była przedstawicielką artystycznej awangardy. W czasie wojny wraz z kilkuletnią córką cierpią nędzę, a ciężar życia spada na barki wątłej fizycznie kobiety, która w dodatku postanawia ochrzcić córkę w prawosławnej cerkwi, co zaognia konflikt z mężem.

Przedstawiono losy Strzemińskiego i Kobro na tle nowej epoki, która bezwzględnie obchodzi się zarówno z jednym, jak i z drugim, mimo lewicowych sympatii obojga. Dopiero wystawa w paryskim Centre Pompidou w latach 80. uświadamia Polsce i światu, jak wielcy byli to artyści.

Obsada: Nina Czerkies (Katarzyna Kobro), Mariusz Wojciechowski (Władysław Strzemiński), Wojciech Kalarus (Policjant), Oliwia Warnel (Nika młodsza), Julia Woronowicz (Nika starsza), Anna Smołowik (Hanka), Jarosław Gajewski (Marian Minich), Paweł Aigner (Bolesław Utkin) i inni.

„Powidoki”. Poniedziałek, 26 września, godz. 21:25. TVP1.

Niedziela z Katarzyną Herman

Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Holland, Anna Smołowik, Maja Komorowska, Jacek Borcuch, Jakub Gierszał i Tomasz Wasilewski spotkają się, aby porozmawiać o najważniejszych rolach Katarzyny Herman - jako aktorki i matki. Zapraszamy do TVP Kultura 25 września, o godz. 17:15 na „Niedzielę z…”.

Katarzyna Herman fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvpkultura Niedziela, 25 września, godz. 17:15
Katarzyna Herman ukończyła warszawskiej PWST. Od 1994 r. jest aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. W 1995 r. za rolę w spektaklu „Ożenek” wg Mikołaja Gogola w reż. Andrzeja Domagalika otrzymała nagrodę na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Gościnnie występowała w spektaklach stołecznego teatru Rozmaitości.

W filmie debiutowała w 1996 roku rolą Iwony w filmie „Urok wszeteczny” w reżyserii Krzsztofa Zanussiego. Grała m.in. w serialu „Boża podszewka”, „Magda M.”, „Barwy szczęścia”. Stworzyła ciekawe aktorskie kreacje m.in. w filmach „Wszystko, co kocham”, „Płynące wieżowce”, „W sypialni”, „Panie Dulskie” i „Ekipa”. Za rolę w filmie „W sypialni” została uhonorowana nagrodami na festiwalach w Toronto oraz w Koszalinie.

Po spotkaniu z aktorką zapraszamy na oryginalne dzieło filmowe przygotowane przez Telewizję Polską dla uczczenia wydarzeń Sierpnia'80 – „Solidarność, Solidarność...”. Film składa się z 13 etiud zrealizowanych przez wybitnych polskich reżyserów, którzy dzielą się swoimi refleksjami związanymi z 25. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Każda z etiud stanowi indywidualną wypowiedź artystyczną, odmienną w formie i treści. Jedne mają charakter dokumentalny, inne to minifabuły, jeszcze inne mają formę wideoklipu. Katarzynę Herman będzie można zobaczyć w pierwszej etiudzie reżyserowanej przez Juliusza Machulskiego – „Sushi”. Emisja w niedzielę, 25 września, o godz. 18:10.

Kolejnym filmem, który zostanie wyemitowany w ramach „Niedzieli z…” Katarzyną Herman będzie film Jacka Borcucha „Wszystko co kocham”. Osiemnastoletni Janek (Mateusz Kościukiewicz) zakochuje się w Basi (Olga Frycz). Konflikt między ich rodzinami, jak w szekspirowskim dramacie, wystawi ich miłość na próbę. W tle zachodzą burzliwe historyczne wydarzenia 1981 roku. Jednak dla bohaterów filmu najważniejsza jest młodość, muzyka, miłość i radość życia. Emisja w niedzielę, 24 września, o godz. 20:20. Zapraszamy!

„Niedziela z...” Katarzyną Herman. Niedziela, 25 września, godz. 17:15. TVP Kultura.

Filmy w Jedynce

Tom Hanks wspomina Michaela Clarka Duncana, Til Schweiger rozpoczyna pracę w Wydziale Kryminalnym, Mateusz Kościukiewicz wyrusza w podróż nad morze, a Keira Knightley chce odnaleźć licealną miłość Steva Carrella. Zapraszamy na filmy i seriale do Jedynki!

„Zielona Mila” fot: materiały promocyjne antena tvp1 23 - 27 września
Weekendowy Hit Jedynki – „Zielona Mila”. Piątek, 23 września, godz. 21:30. TVP1.
Emerytowany strażnik więzienny Paul Edgecombe (Tom Hanks) wspomina swoją pracę w zakładzie karnym, w którym przebywali skazani na karę śmierci. Opowiada o obdarzonym zdolnościami parapsychologicznymi czarnoskórym mężczyźnie, Johnie Coffey (Michael Clarke Duncan), który jest winny śmierci dwojga małych dzieci.

Hit na sobotę – „Bilet na księżyc”. Sobota, 24 września, godz. 21:25. TVP1.
| Rok 1969. Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Ku własnemu rozczarowaniu dostaje przydział do służby w Marynarce Wojennej. Razem ze starszym bratem Antkiem (Mateusz Kościukiewicz) wyruszają w podróż nad morze. Po drodze odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe przyjaźnie.

„Miejsce zbrodni. Witamy w Hamburgu”. Sobota, 24 września, godz. 23:35. TVP1.
Nick Tchiller (Til Schweiger) rozpoczyna pracę w Wydziale Kryminalnym Policji w Hamburgu. W mieszkaniu, w którym przeprowadza rewizję, dochodzi do gwałtownej strzelaniny. Nick zostaje zawieszony w czynnościach służbowych, ale nie przestaje kontynuować śledztwa.

„Ranczo”. Nowa seria. Odc. 4. Niedziela, 25 września, godz. 20:25. TVP1.
Kazia Solejukowa (Katarzyna Żak) sobie tylko znanym sposobem osiąga wymarzony cel i zostaje nauczycielką filozofii w wilkowyjskim gimnazjum. Solejuk (Sylwester Maciejewski) nie jest zachwycony nauczycielską karierą żony, ale koledzy z ławeczki wskazują mu jasne strony tej sytuacji.

Zakochana Jedynka – „Przyjaciel do końca świata”. Niedziela, 25 września, godz. 22:20. TVP1.
Życiowy nieudacznik Dodge (Steve Carrell) i jego niezrównoważona emocjonalnie sąsiadka Penny (Keira Knightley) wyruszają w podróż, aby odnaleźć licealną miłość Dodge’a. Muszą się bardzo spieszyć, bo… w stronę Ziemi zbliża się śmiercionośna asteroida.

„Ostatnie piętro”. Wtorek, 27 września, godz. 23:40. TVP1.
Kapitan Wojska Polskiego Derczyński (Janusz Chabior) wiedzie szczęśliwe życie z żoną i trójką dzieci. Któregoś dnia zauważa nieprawidłowości w finansach swojej jednostki. Jego przełożeni odpowiedzialni za przekręty zwalniają go z pracy. Od tego momentu Derczyński - sądząc, że jest na tropie jakiegoś antypolskiego spisku - próbuje chronić siebie i swoją rodzinę.

Filmy w Dwójce

Nicolas Cage i Jay Baruchel walczą z Alfredem Molina, Ashton Kutcher i Zoe Saldana zamierzają się pobrać, Bruce Willis rezygnuje z pracy w Los Angeles, a Ewa Dałkowska może zostać zwolniona z teatru. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem.

„Uczeń czarnoksiężnika” fot: materiały promocyjne antena tvp2 23 - 29 września
„O mnie się nie martw”. Nowa seria. Odc. 4. Piątek, 23 września, godz. 20:40. TVP2.
Iga (Joanna Kulig) postanawia spotkać się z mężczyzną, którego uważa za sponsora Patrycji (Zuzanna Grabowska). Podczas spotkania dołącza do nich bardzo ładna, młoda dziewczyna, która twierdzi, że mężczyzna jest jej winny pieniądze.

„Artyści”. Odc. 4. Piątek, 23 września, godz. 22:20. TVP2.
Podczas prób reżyser spektaklu łamie nogę. Klimaty wśród aktorów jest coraz gorszy. Mało tego okazuje się, że techniczni pomylili wymiary scenografii... Sterczyńki (Adam Cywka), aby ratować budżet, próbuje zwolnić kolejną osobę. Tym razem to Pani Helena (Ewa Dałkowska).

„Uczeń czarnoksiężnika”. Niedziela, 25 września, godz. 20:10. TVP2.
Mistrz magii Balthazar Blake (Nicolas Cage) i jego uczeń Davem (Jay Baruchel) próbują ocalić świat. W tym celu muszą pokonać odwiecznego wroga - Maxima Horvath'a (Alfred Molina). Problem w tym, że Dave nie wierzy w swoje magiczne umiejętności.

Kino relaks – „Zgadnij kto”. Środa, 28 września, godz. 22:25. TVP2.
Theresa Jones (Zoe Saldana) jedzie ze swym chłopakiem Simonem Greenem (Ashton Kutcher) do rodzinnego domu. Zamierza poinformować rodziców o swoich małżeńskich planach. Na widok narzeczonego córki, który ma inny kolor skóry, ojciec dziewczyny daje wyraz swej dezaprobaty.

„Barbershop 2: Z powrotem w interesie”. Czwartek, 29 września, godz. 21:45. TVP2.
Calvin (Ice Cube) prowadzi mały salon fryzjerski. Naprzeciwko jego zakładu duża korporacja chce wybudować centrum handlowe, w którym ma znaleźć się także sieć zakładów fryzjerskich. Calvin i jego przyjaciele muszą ratować rodzinny interes przed bankructwem.

„Osaczony”. Czwartek, 29 września, godz. 23:40. TVP2.
Osobista tragedia powoduje, że policyjny negocjator Jeff Talley (Bruce Willis) rezygnuje z pracy w Los Angeles i przyjmuje posadę szefa policji w sennym miasteczku Bristo Camino. Nieoczekiwanie ponownie musi wejść w rolę negocjatora.

Filmy w TVP Kultura

Padraic Delaney i Cillian Murphy angażują się w walkę o niepodległość, Frank Sinatra wychodzi z więzienia, Adam Woronowicz i Piotr Adamczyk dostają w spadku Warszawę, a Olgierd Łukaszewicz chce nadać swojemu życiu głębszy sens. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

„Święty interes” fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 23 - 26 września
Wieczór kinomana – „Złotoręki”. Piątek, 23 września, godz. 20:25. TVP Kultura.
Sprytny karciarz Frankie Machine (Frank Sinatra) po wyjściu z więzienia zamierza się ustatkować i zostać perkusistą. Jednak jego dotychczasowi znajomi mają zgoła inne oczekiwania…

Bilet do kina – „Wiatr buszujący w jęczmieniu”. Sobota, 24 września, godz. 20:20. TVP Kultura.
Irlandia, lata 20. XX wieku. Teddy i Damien O'Donovan (Padraic Delaney i Cillian Murphy) angażują się w walkę o niepodległość. Obaj wstępują do IRA, ale los sprawi, że znajdą się po przeciwnych stronach barykady…

Panorama kina polskiego – „Święty interes”. Poniedziałek, 26 września, godz. 20:20. TVP Kultura.
Dwaj bracia (Adam Woronowicz i Piotr Adamczyk) przyjeżdżają do rodzinnej wsi na pogrzeb ojca. W spadku otrzymują starą Warszawę M-20. Plotka głosi, że samochód należał kiedyś do Karola Wojtyły...

Klasyka na nowo – „Struktura kryształu”. Wtorek, 27 września, godz. 23:40. TVP Kultura.
Młode małżeństwo, Jan i Anna (Jan Mysłowicz i Barbara Wrzesińska) mieszkają na wsi. Jan pracuje jako meteorolog, a Anna jest nauczycielką w miejscowej szkole. Pewnego dnia odwiedza ich Marek (Andrzej Żarnecki), kolega Jana ze studiów. Wizyta Marka okazuje się nie całkiem bezinteresowna.

Jedna scena – „Lekcja martwego języka”. Środa, 28 września, godz. 22:40. TVP Kultura.
Ostatnie miesiące I wojny światowej. Młody porucznik c. k. ułanów Alfred Kiekeritz (Olgierd Łukaszewicz) ze względu na zaawansowaną gruźlicę zostaje przesunięty na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Śmiertelnie chory, wrażliwy esteta i kolekcjoner dzieł sztuki chce nadać swemu kończącemu się życiu głębszy sens...

Panorama kina światowego – „Wypełnić pustkę”. Czwartek, 29 września, godz. 21:00. TVP Kultura.
Śmierć starszej siostry zmusza osiemnastoletnią Shirę (Hadas Yaron) do szukania nowego miejsca w chasydzkiej społeczności.

Kino nocne – „Otwarte serce”. Poniedziałek, 26 września, godz. 23:35. TVP Kultura.

Historia ośmiorga ruandyjskich dzieci cierpiących na chorobę reumatyczną serca, które jadą do Chartumu, aby poddać się operacji ratującej życie.

Czas na dokument!

„Jaskinia zapomnianych snów”, „Największa porodówka świata”, „Korea Północna. Życie w tajemniczym państwie”, „Podróż z Żyrinowskim”, „Prawo państwa” oraz „Zło radykalne” to znakomite filmy dokumentalne, które w najbliższym tygodniu będzie można zobaczyć na antenach TVP. Gorąco polecamy!

„Największa porodówka świata” fot: materiały promocyjne antena tvp 24 - 29 września
Rodzinne oglądanie – „Na szlaku wędrownych gęsi”. Sobota, 24 września, godz. 11:10. TVP2.
Przyrodniczy film dokumentalny. Christian Moullec, filmowiec i miłośnik ptaków, wyrusza paralotnią w pełną przygód podróż ze stadem młodych dzikich gęsi. Opiekował się nimi od kiedy były pisklętami, dlatego jest traktowany przez ptaki jak członek stada.

Dokument tygodnia – „Podróż z Żyrinowskim”. Sobota, 24 września, godz. 12:10. TVP Kultura.
Film o Władimirze Żyrinowskim - faszyzującym, nacjonalistycznym polityku, ludowym trybunie, który porywał tłumy Rosjan swymi pełnymi nienawiści przemówieniami.

BBC w Jedynce – „Łowcy. Podwodne łowy”. Niedziela, 25 września, godz. 13:05. TVP1.
Przyrodniczy cykl dokumentalny o świecie drapieżników. W tym odcinku opowieść o największych zwierzętach świata - płetwalach błękitnych.

Portrety – „Killing Me Softly - Historia Roberty Flack”. Poniedziałek, 26 września, godz. 18:45. TVP Kultura.
Film o znakomitej czarnoskórej wokalistce jazzowej i soulowej - Robercie Flack. Zanim zaczęła śpiewać ballady z elementami soulu i jazzu, była pierwszą czarnoskórą wykładowczynią w Chevy Chase Maryland.

„Portrety wojenne: Jan Zumbach” Poniedziałek, 26 września, godz. 23:15. TVP Polonia.
Cykl dokumentalny ukazujący losy bohaterów II wojny światowej. Bohaterem odcinka jest as polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego Dywizjonu 303.

Czy świat oszalał? – „Prawo państwa”. Poniedziałek, 26 września, godz. 00:15. TVP2.
Dokument przedstawia trzy najgłośniejsze przypadki administracyjnych i prawnych prób uciszenia ludzi, którzy usiłowali naprawić nadużycia władzy oraz służb federalnych i wywiadowczych będących efektem ustanowionego przez George'a W. Busha nowego prawa, tzw. Patriot Act.

Portrety – „Powrót chemika”. Wtorek, 27 września, godz. 18:40. TVP Kultura.
Film o wynalazcy powszechnie stosowanej metody otrzymywania monokryształów krzemu – Janie Czochralskim.

Świat bez fikcji – „Kabaret śmierci”. Wtorek, 27 września, godz. 22:55. TVP2.
Film o artystach żydowskiego pochodzenia, którzy przed hitlerowskim aparatem represji bronili się za pomocą przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli teatralnych, piosenek i koncertów. Organizowali je w obozach koncentracyjnych i gettach.

Polska w dokumencie – „Wyślę Wam kartkę”. Środa, 28 września, godz. 18:50. TVP Kultura.
Film o niezwykłej 16-letniej Adzie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali w zamkniętym oddziale szpital dziecięcego…

Więcej niż fikcja – „Jaskinia zapomnianych snów”. Środa, 28 września, godz. 20:20. TVP Kultura.
Film dokumentalny o jaskini Chauvet, która przez ponad 20 000 lat była kompletnie odizolowana od reszty świata. Jej wnętrze wypełniają malowidła pochodzące z epoki lodowcowej.

Nasz Świat w Jedynce – „Największa porodówka świata”. Środa, 28 września, godz. 22:50. TVP1.
Dokument o największej porodówce świata. W szpitalu im. Josego Fabelli w stolicy Filipin, Manili, codziennie rodzi się setka dzieci. Na jedno łóżko przypada dziennie pięć kobiet, a oddział przypomina taśmę montażową wielkiej fabryki.

„Amerykański korespondent” Środa, 28 września, godz. 23:15. TVP Polonia.
Amerykański dokumentalista Julien Bryan we wrześniu 1939 roku dotarł pociągiem do Warszawy. Wyposażony w aparat fotograficzny i kamerę wykorzystał szansę, aby przekazać Ameryce wiadomości o tragedii polskiego narodu – zbrodniach popełnianych przez niemieckiego agresora.

„Zło radykalne”. Czwartek, 29 września, godz. 23:15. TVP Kultura.
Wstrząsający dokument o hitlerowskich szwadronach śmierci, których członkowie zamordowali w Europie Wschodniej dwa miliony cywilów.

Dokument przed północą – „Korea Północna. Życie w tajemniczym państwie”. Czwartek, 29 września, godz. 23:45. TVP1.
Film o Koreańczykach, którzy z narażeniem życia przemycają filmy i zdjęcia przez granicę Korei Północnej, aby pokazać prawdę o swojej ojczyźnie: obozach, biedzie, zastraszeniu i poniżaniu ludzi.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY

Akademia Telewizyjna TVP zaprasza na trzydniowy, weekendowy „Podstawowy kurs operatora kamery” przeznaczony dla osób pragnących poznać zasady pracy z kamerą oraz rozwinąć umiejętności filmowania. Zapraszamy w dniach 7 - 9 października.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY antena tvp 7 - 9 października
W zajęciach prowadzonych przez doświadczonego trenera uczestniczy grupa 6-8 osób. Uczestnicy muszą posiadać własne kamery (zapis w dowolnym formacie) z możliwością manualnych ustawień parametrów nagrywania). Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne, które odbywają się w plenerze oraz w profesjonalnym studiu telewizyjnym. Program kursu obejmuje łącznie 20 godzin. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. J.P. Woronicza 17).

Najbliższy termin: 7 - 9 października 2016 r.

Rozkład zajęć:

piątek, od godz. 16:00 do 20:00
sobota, od godz. 11:00 do 19:00
niedziela, od godz. 11:00 do 19:00

Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”

Cena (promocyjna) wynosi: 550,00 zł + VAT od osoby (cena brutto: 676,50 zł)


Program obejmuje:
• ustawienia właściwych parametrów kamery
• użycie poszczególnych funkcji
• zasady kadrowania i realizacji zdjęć
• oświetlenie planu zdjęciowego
• realizacja dźwięku w różnych warunkach
• montaż wewnątrzkamerowy
• realizacja materiału jedną kamerą
• realizacja wielokamerowa
• prezentacja profesjonalnych kamer filmowych
• realizacja własnych etiud filmowych uczestników (na zadany temat)

Zgłoszenie powinno zawierać:
• wypełnioną kartę zgłoszenia
• CV
• krótki opis dotychczasowego doświadczenia w pracy operatorskiej

Prosimy o pobranie karty zgłoszenia ze strony www.akademia.tvp.pl

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z CV i opisem doświadczeń) należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia zajęć. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu.

TVP wystawia fakturę (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).


Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. (22) 5478674 (od poniedziałku do piątku, w godz.10:00 – 16:00).

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KORZYSTANIA Z POZOSTAŁYCH KURSÓW I SZKOLEŃ AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP.

Szczegółowe informacje i terminy zawsze na www.akademia.tvp.pl oraz na www.facebook.com/akademiatelewizyjna.