Wielki Test o Podatkach. Fiskus od kuchni

Kolejna odsłona „Wielkiego Testu” już w poniedziałek! Tym razem Jedynka i Ministerstwo Finansów zapraszają do sprawdzenia swojej wiedzy o podatkach. W studio TVP - gwiazdy estrady, filmu, sportowcy, dziennikarze i politycy. Zapraszamy!

Paulina Chylewska i Maciej Orłoś fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 20:25
Właśnie w kwietniu najwięcej Polaków rozlicza się z podatku. To gorący temat, który każdej wiosny budzi wiele emocji. W warszawskim studiu TVP na pytania z dziedziny, która dotyczy każdego dorosłego Polaka, będą odpowiadać m.in.: Cezary Harasimowicz, Grażyna Wolszczak, Ewa Gawryluk, Waldemar Błaszczyk, Darek Kordek, Kasia Kwiatkowska, Jacek Rozenek, Karol Strasburger, Jacek Kawalec, Conrado Moreno i Michał Zieliński.

Swoją wiedzę sprawdzą nie tylko aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze w Warszawie. Jak zawsze na „Wielki Test o podatkach…” zapraszamy telewidzów oraz internautów. Na pytania można odpowiadać na stronie Interia.pl oraz na smartfonach i tabletach używając specjalnej aplikacji WIELKI TEST TVP.

„Wielki Test” to wyjątkowy konkurs, znakomite widowisko, a jednocześnie możliwość poszerzenia wiedzy. Jak zwykle nie zabraknie wielu ciekawostek i dobrej zabawy. W programie pojawi się m.in. Magical Mystery Tour – artyści zaśpiewają hity Beatlesów.

„Wielki Test o Podatkach. Fiskus od kuchni”. Poniedziałek, 25 kwietnia, godzina 20:25. TVP1.

„Koronacja” czyli rzecz o współczesnych trzydziestolatkach

Maciek to trzydziestoletni lekarz. Pochodzi z prowincji, ale teraz żyje i pracuje w wielkim mieście. Pozornie wszystko mu się udało – szczególnie w oczach bezrobotnego kolegi ze szkolnej ławki. Jednak w jego życiu pojawia się „smuga cienia”… Zapraszamy do Studia Teatralnego Dwójki na sztukę Marka Modzelewskiego w reżyserii Sebastiana Chondrokostasa.

"Koronacja" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Niedziela, 24 kwietnia, godz. 23:25
Maciek (Piotr Ligienza) zdaje sobie sprawę, że do tej pory w swoim życiu raczej spełniał oczekiwania i nadzieje innych, niż realizował własne potrzeby i ambicje. W jego pamięci, niczym w fotoplastikonie, pojawiają się najważniejsze zdarzenia i osoby z minionego życia.

Żona (Agata Wątróbska), Matka (Magdalena Kuta), Ojciec (Tomasz Sapryk) i Kumpel (Sebastian Stankiewicz) są źródłem traumy z jaką Bohater zmagał się od dzieciństwa. Jednak z biegiem czasu coraz intensywniej rodzi się w nim potrzeba buntu.

Im bardziej próbuje stawiać opór, tym bardziej otoczenie reaguje wzmożoną drapieżnością. Musi radzić sobie z piętrzącymi się komplikacjami i koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Stres narasta. Ratunkiem wydaje się być ucieczka do wymarzonej i wyidealizowanej kochanki...

„Koronacja” jest groteską, a jej walorami są ciekawe relacje między postaciami oraz prowadzone dialogi. To jednocześnie zabawa literacka nawiązująca choćby do „Kartoteki” czy „Naszej małej stabilizacji” Różewicza. Spektakl to próba stworzenia groteskowego portretu dzisiejszych trzydziestolatków - bez patosu i moralizatorstwa, za to z ironią, która czasem budzi u widza uśmiech.

Studio Teatralne Dwójki - „Koronacja”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 23:25. TVP2.

„Oczy w oczy”

Jaka prywatnie jest Beata Szydło? Danuta Holecka w szczerej rozmowie z wyjątkowym gościem, szefową polskiego rządu, już w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia o godz. 18:50 w TVP Polonia.

"Oczy w oczy" fot: materiały promocyjne antena tvppolonia Niedziela, 24 kwietnia, godz. 18:50
„Oczy w oczy” to program, w którym Danuta Holecka pokazuje znanych ludzi od nieznanej strony. W najbliższym wydaniu programu dowiemy się, jaka prywatnie jest Beata Szydło. Poznamy zawodową drogę obecnej Premier RP od czasów studiów aż do wielkiej polityki. Porozmawiamy o pasjach i zainteresowaniach, m.in. piłce nożnej. Nie zabraknie też pytania o słynne broszki. O Beacie Szydło opowiedzą także jej bliscy, przyjaciele i współpracownicy.

Program „Oczy w oczy” w niedzielę, 24 kwietnia o godz. 18:50. Powtórki programu w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 03:35 oraz w poniedziałek, 25 kwietnia o godz. 14:20 w TVP Polonia.

Wielka piłka wraca do Telewizji Polskiej

Telewizja Polska i Europejska Unia Piłkarska UEFA zawarły porozumienie, które jest potwierdzeniem nabycia przez TVP wyłącznych praw medialnych do najważniejszych wydarzeń piłkarskich w latach 2018 – 2022. TVP wygrała przetarg ogłoszony przez UEFA i prowadzony przez jej agencję zależną CAA Eleven.

Wielka piłka wraca do Telewizji Polskiejantena tvp
Dzięki temu Telewizja Polska będzie jedyną na terytorium kraju, która będzie mogła transmitować mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach Mistrzostw Europy 2020 roku, w eliminacjach Mistrzostw Świata 2022 oraz dwóch cyklach nowo utworzonych rozgrywek UEFA Ligi Narodów 2019 i 2022. Dodatkowo TVP zapewniła sobie wyłączne prawa do kolejnych Mistrzostw Europy 2020 roku.

TVP zapewniła sobie już wcześniej prawa do transmisji turniejów finałowych Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku oraz Katarze w 2022 roku. Dzięki temu w latach 2018 – 2022 mecze piłkarskiej reprezentacji Polski oraz wielkie wydarzenia z udziałem innych reprezentacji narodowych – EURO 2020, Mundial 2018 i Mundial 2022 pokaże tylko Telewizja Polska.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w Telewizji Polskiej

Zbliża się ostatnie i zarazem najważniejsze wydarzenie sezonu 2015/16 dla polskiego hokeja na lodzie – Mistrzostwa Świata. Od 23 do 29 kwietnia reprezentacja Polski będzie rywalizować z drużynami Dywizji 1A o dwa miejsca premiowane awansem do światowej elity. Transmisje z katowickiego Spodka w TVP1, TVP Sport i sport.tvp.pl.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w Telewizji Polskiej antena tvpsport 23 - 29 kwietnia
Drugi rok z rzędu Polska będzie gospodarzem mistrzostw - hokeiści powalczą w katowickim „Spodku”. To tam Polski zespół odniósł największy sukces w naszej historii tej dyscypliny pokonując na MŚ w 1976 roku ZSRR 6:4.

W tym roku reprezentacyjny hokej powraca po 11 latach na antenę TVP1. Ostatni raz Jedynka transmitowała olimpijskie kwalifikacje w hokeju, które odbywały się w Rydze w 2005 roku. W najbliższą sobotę, 23 kwietnia, o godzinie 16:10 TVP1 pokaże mecz Polski z Włochami. W studiu gośćmi Dariusza Szpakowskiego będą bohaterowie pamiętnego meczu z zespołem ZSRR: Andrzej Tkacz (bramkarz) i Wiesław Jobczyk (zdobywca trzech goli).

Ostatnio polscy hokeiści na lodzie odnotowali sukcesy - wygrali drugi etap kwalifikacji olimpijskich w Budapeszcie, zespół GKS Tychy awansował do finału Pucharu Kontynentalnego i przyznano mistrzowi naszego kraju miejsca w elitarnej Lidze Mistrzów (CHL).

W Katowicach zespół prowadzony drugi sezon przez Jacka Płachtę powinien podtrzymać dobrą passę i powalczyć o awans do elity. Zadanie będzie trudniejsze niż przed rokiem, bo w miejsce Kazachstanu i Węgier, które wówczas wyprzedziły Polaków, zagrają spadkowicze z elity - Austria i Słowenia, z którymi Polska nie wygrała od wielu lat.

Plan transmisji meczów rozgrywanych w ramach mistrzostw można znaleźć TUTAJ

William Szekspir w „Niedzieli z…”

William Szekspir - pierwszy dramaturg od czasów starożytnych. Geniusz, który swoim talentem co najmniej dorównywał Ajschylosowi czy Sofoklesowi. Właśnie mija 400. rocznica jego śmierci, a twórczość Szekspira niezmiennie fascynuje i porusza. TVP Kultura zaprasza na niezwykłą „Niedzielę z…”.

"Burza" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego fot: materiały promocyjne antena tvpkultura Niedziela, 24 kwietnia, godz. 17:15
„Niedziela z... twórczością Williama Szekspira” to specjalne wydanie programu w 400. rocznicę śmierci Szekspira. O Szekspirze można powiedzieć, że od czasów starożytnych był pierwszym dramaturgiem, który swym talentem co najmniej dorównywał Ajschylosowi czy Sofoklesowi. A nawet, jak twierdzą niektórzy badacze teatru, znacznie ich przewyższał.

Jan Kott powiedział, że Szekspir jak gąbka wchłania każdą współczesność. Czy dzisiaj, w dobie wielkich napięć społecznych i politycznych, Szekspir może być lustrem rzeczywistości? Na to pytanie, jak i wiele innych dotyczących współczesnego odbioru utworów Szekspira, próbują odpowiedzieć Agnieszka Szydłowska i zaproszeni do studia aktorzy, którzy w swoim dorobku artystycznym mają głośne role szekspirowskie - Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc i Marcin Czarnik.

Po programie wyemitowana zostanie słynna adaptacja filmowa „Wiele hałasu o nic” w reż. Kennetha Branagha (godz. 18:10). Nieco później nadany zostanie film dokumentalny „5 x Hamlet” autorstwa Ludwika Perskiego (godz. 20:05), w którym wybitni aktorzy - Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Łapicki przedstawiają swoje interpretacje monologu „Być albo nie być”. Plastyczną oprawę kreacji aktorskich stworzył Józef Szajna.

„Niedzielę z...” zakończy „Burza” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (godz. 20:30) z udziałem m.in. Adama Ferency, Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej, Andrzeja Chyry i Marka Kality. Gorąco polecamy!

Niedziela z... twórczością Williama Szekspira. 24 kwietnia, godz. 17:15
„Wiele hałasu o nic” - godz. 18:10
„Hamlet x 5” - godz. 20:05
„Burza” - godz. 20:30


Kabaret Mumio wraca na scenę!

Legendarny kabaret Mumio wraca do gry! Grupa przygotowuje nowy, multimedialny spektakl „Welcome Home Boys”. Premiera zaplanowana jest na maj br. i odbędzie się w ramach najbliższego, 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przedsięwzięciu patronuje TVP2, która planuje nagranie i emisję spektaklu.

Kabaret Mumio fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVPantena tvp2
Mumio, jedna z najbardziej wyrazistych i oryginalnych polskich grup kabaretowych, powraca na scenę z rozmachem i w swoim niepowtarzalnym stylu. Twórcy - Dariusz Basiński, Jacek Borusiński i Jadwiga Basińska, a także nowa postać w zespole, mutiinstrumentalista Tomasz Drozdek - po raz pierwszy w swojej karierze zdecydowali się na tak rozbudowaną produkcję. Na spektakl złożą się nie tylko widowiskowa inscenizacja i reżyseria świateł, materiały filmowe, multimedia, oryginalne efekty dźwiękowe, ale także wielość postaci w najróżniejszych kostiumach i wcieleniach. Wykorzystano także unikatowe instrumenty etniczne. Ich dźwięki wprowadzą do fabuły szczególny, ludyczno-baśniowy charakter.

Jak podkreślają autorzy - „Welcome Home Boys” to spotkanie w jednej przestrzeni kina i teatru. Autorski materiał filmowy przenikający się z akcją sceniczną zakorzeniony będzie w estetyce kina lat 60. - polskiego, czeskiego i francuskiego. Dopełnieniem będą motywy ludowe i baśniowe, podane w typowym dla Mumio abstrakcyjno-absurdalnym sosie.

Filmy w Jedynce

Owen Wilson i Vince Vaughn zaczynają staż w Google, Samuel L. Jackson wymierza sprawiedliwość, Daniel Craig zostaje wysłany na Madagaskar, Adrien Brody rozprawia się ze spirytyzmem, a Kam Heskin wychodzi za mąż za księcia. Zapraszamy do Jedynki na dobre filmy!

"Książę i ja: Królewskie wesele" fot: materiały promocyjne antena tvp1 22 - 28 kwietnia
„Wolność”. Piątek, 22 kwietnia, godz. 21:25. TVP1.
Rok 1856. Niewolnik Samuel Woodward (Cuba Gooding Jr.) razem z rodziną próbuje przedostać się z plantacji w Richmond w USA do Kanady. Ucieka korzystając z pomocy ludzi, a także organizacji i społeczności. Po piętach depcze mu nieugięty łowca niewolników - Plimpton (William Sadler).

Hit na sobotę – „Casino Royale”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 21:25. TVP1.
James Bond (Daniel Craig) zostaje wysłany przez szefową wywiadu M (Judy Dench) na Madagaskar. Pozornie niegroźna misja kończy się niepowodzeniem, a agent 007 popada w niełaskę. Na szczęście trafia na ślad groźnego przestępcy - matematyka Le Chiffre’a (Mads Mikkelsen), który jest bankierem mafii. Le Chiffre traci powierzone mu pieniądze i postanawia je odzyskać w pokerowym turnieju.

„Lemoniada Gada”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 13:55. TVP1.
Pięcioro licealistów poznaje się w szkole podczas odbywania kary. Zaprzyjaźniają się i po pewnym czasie postanawiają założyć zespół muzyczny wykorzystujący niekonwencjonalne instrumenty.

Zakochana Jedynka – „Książę i ja: Królewskie wesele”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 22:35. TVP1.
Amerykanka Paige Morgan (Kam Heskin) kończy studia medyczne w Kopenhadze. Wkrótce ma poślubić przyszłego króla Danii, Edwarda (Luke Mably). Niespodziewanie pojawia się norweski książę Albert (Jim Holt). Przedstawia nadal obowiązujący średniowieczny dekret, z którego wynika, że następca duńskiego tronu może poślubić jedynie pannę arystokratycznego pochodzenia.

„Stażyści”. Wtorek, 26 kwietnia, godz. 22:35. TVP1.
Czterdziestolatkowie Nick (Owen Wilson) i Billy (Vince Vaughn) zostają zwolnieni z pracy. Kiedy Google ogłasza nabór na staż, mężczyźni zgłaszają się i zostają przyjęci. Okazuje się, że są najstarsi w grupie nowych pracowników.

„Houdini - sztuka iluzji”. Część 4. Środa, 27 kwietnia, godz. 20:25. TVP1.
Houdini (Adrien Brody) poznaje środowisko spirytystów i rozpaczliwie próbuje nawiązać kontakt ze zmarłymi. Kiedy uświadamia sobie, że spirytyzm to oszustwo, zaczyna prowadzić batalię przeciwko jego wyznawcom.

„Uwięziona w mroku”. Środa, 27 kwietnia, godz. 23:20. TVP1.
Zamknięta w sobie, niewidoma dziewczyna po przejściach - Sara (Michelle Monaghan), mieszka w eleganckim apartamencie na wysokim piętrze jednego z nowojorskich wieżowców. Jedyną bliską osobą jest jej chłopak, Ryan (Andrew W. Walker). Pewnego dnia Sara potyka się o ciało leżące w kałuży krwi …

„Czas zabijania”. Czwartek, 28 kwietnia, godz. 23:15. TVP1.
Czarnoskóry Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu za zabójstwo gwałcicieli swojej dziesięcioletniej córki. Jake Brigance (Matthew McConaghey), Ellen Roark (Sandra Bullock) oraz Lucien Wilbanks (Donald Sutherland) podejmują się jego obrony. Czy na pełnym uprzedzeń rasowych południu Stanów Zjednoczonych mają szansę na zwycięstwo?

Filmy w Dwójce

Rachel Weisz i Brendan Fraser walczą z mumią, Karolina Gorczyca odnosi sukces jako modelka, Sylvester Stallone podejmuje morderczy trening, a Ryan Kwanten chce rozwiązać zagadkę śmierci żony. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem.

"Miłość na wybiegu" fot: materiały promocyjne antena tvp2 23 - 28 kwietnia
„Martwa cisza”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 21:50. TVP2.
Lisa (Laura Regan) zostaje brutalnie zamordowana. Jej mąż Jamie (Ryan Kwanten) chce rozwiązać zagadkę śmierci żony. W tym celu udaje się do jej rodzinnego miasteczka. Jego mieszkańcy wciąż żyją w strachu powodowanym starą legendą o brzuchomówczyni Mary Shaw i jej lalkach…

„Mumia powraca”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 20:05. TVP2.
Rok 1935. Rick O'Connell (Brendan Fraser) i Evelyn (Rachel Weisz) są szczęśliwą parą małżeńską wychowującą ośmioletniego synka. Ciąg nieprzewidzianych zdarzeń sprawia, że zabalsamowane ciało Imhotepa powraca do życia. Rodzina O'Connell musi stanąć do walki ze złem zagrażającym całemu światu…

Kino relaks – „Miłość na wybiegu”. Środa, 27 kwietnia, godz. 22:25. TVP2.
Julia (Karolina Gorczyca) przez przypadek odnosi sukces jako modelka. Zaczyna marzyć o wielkim świecie mody i paryskich wybiegach. Podczas wyjazdu na Maderę poznaje fotografa Kacpra (Marcin Dorociński). Dziewczyna zakochuje się w nim ze wzajemnością, ale o jego względy stara się również właścicielka agencji modowej (Urszula Grabowska), w której Julia jest zatrudniona.

„Rocky”. Czwartek, 28 kwietnia, godz. 20:40. TVP2.
Mało znany filadelfijski bokser obdarzony sporym talentem - Rocky Balboa (Sylvester Stallone) staje przed szansą walki o tytuł mistrza świata w wadze ciężkiej. Wielki upór i ciężki trening sprawiają, że pojedynek okazuje się wyrównany.

„Żywie Biełaruś”. Czwartek, 28 kwietnia, godz. 22:55. TVP2.
W odwecie za otwarte kontestowanie systemu muzyk rockowy Miron (Dźmitry Vinsent Papko) i jego zespół dostają zakaz publicznych występów. Miron dodatkowo za krytykę władzy zostaje przymusowo wcielony do wojska, gdzie spotyka się z ostrymi represjami ze strony dowódców…

Filmy w TVP Kultura

Woody Allen czeka na egzekucję, Katarzyna Figura poszukuje ojca nieślubnego dziecka Natalii Rybickiej, Magdalena Berus postanawia zostać matką, a Donald Sutherland wyjeżdża do Wenecji z Julie Christie. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

"Bejbi blues" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 22 - 28 kwietnia
Wieczór kinomana – „Gosford park”. Piątek, 22 kwietnia, godz. 20:25. TVP Kultura.
Rok 1932 r. W wiejskiej posiadłości Sir Williama McCordle (Michael Gambon) i jego znacznie młodszej żony Sylvii (Kristin Scott Thomas) spotykają się przedstawiciele brytyjskiej arystokracji. O północy jeden z gości zostaje zamordowany. Wszyscy są podejrzani…

Bilet do kina – „Nie oglądaj się teraz”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 20:00. TVP Kultura.
Konserwatorzy zabytków Laurai John Baxterowie (Julie Christie i Donald Sutherland) w tragicznym wypadku tracą ukochane dziecko. Małżeństwo wyjeżdża do Wenecji, aby przezwyciężyć traumę. Na swojej drodze spotykają jednak dwie dziwne kobiety. Jedna z nich - niewidoma mediumistyczna staruszka - utrzymuje, że widzi aurę ich zmarłej córki…

„Żurek”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 22:00. TVP Kultura.
Zbliża się Boże Narodzenie. Wdowa Halina (Katarzyna Figura) desperacko poszukuje ojca nieślubnego dziecka swojej 15-letniej, opóźnionej w rozwoju córki Iwonki (Natalia Rybicka). Kobieta przyrzekła zmarłemu mężowi, że do świąt dziecko zostanie ochrzczone.

Panorama kina polskiego – „Skazany na bluesa”. Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Filmowa biografia Ryszarda Riedla (Tomasz Kot), lidera zespołu Dżem, który zmarł w 1994 roku po przedawkowaniu narkotyków.

Panorama kina światowego – „Pozdrowienia z raju”. Wtorek, 26 kwietnia, godz. 22:40. TVP Kultura.
Grupa turystów spędza urlop na egzotycznej, filipińskiej wyspie. Zostają uprowadzeni przez islamskich bojowników powiązanych z Osamą bin Ladenem, późniejszym czołowym terrorystą. Na wieść o zamachach w Nowym Jorku uwięzieni turyści zaczynają podejrzewać, że terroryści opanowali cały świat.

Młodzi gniewni – „Bejbi blues”. Środa, 27 kwietnia, godz. 22:15. TVP Kultura.
17-letnia Natalia (Magdalena Berus) postanawia urodzić dziecko, bo… panuje moda na wczesne macierzyństwo. Okazuje się, że jej wyobrażenia nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Miłość i śmierć”. Czwartek, 28 kwietnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Rosja, czas wojen napoleońskich. Boris Dimitrovich Grushenko (Woody Allen) siedzi w celi śmierci. W oczekiwaniu na egzekucję wspomina swoje życie.

Czas na dokument!

„Słodki blues”, „Szpiedzy. Świadkowie historii”, „Karajan - życie po życiu”, „Leonardo da Vinci: Ostatnia wieczerza”, „Karski i władcy ludzkości” i „Serbski epos” to znakomite filmy dokumentalne, które w najbliższym tygodniu pokaże Telewizja Polska. Te historie nie pozwalają na obojętność.

"Sekretne życie drzew" fot: materiały promocyjne antena tvp 22 - 28 kwietnia
„Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie”. Piątek, 22 kwietnia, godz. 14:10. TVP Histora.
Film dokumentalny o legendarnym podróżniku i dziennikarzu – Olgierdzie Budrewiczu.

ARTE w TVP Kultura – „Zagubieni nad Gangesem”. Piątek, 22 kwietnia, godz. 15:50. TVP Kultura.
Film o wielkim religijnym święcie KumbhaMela. W jego trakcie wiele osób znika bez wieści.

Dokument tygodnia – „Słodki blues”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 12:05. TVP Kultura.
Film dokumentalny o cukrze, od którego jesteśmy uzależnieni nie tylko fizycznie i psychicznie, lecz również… ekonomicznie.

„Jeżeli zapomnimy o nich”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 20:45. TVP Historia.
Historia Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w roku 1943. W filmie występują ostatni żyjący świadkowie tych tragicznych wydarzeń.

„Szpiedzy. Świadkowie historii”. Sobota, 23 kwietnia, godz. 22:00. TVP Historia.
Film dokumentalny o czterech mężczyznach oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych - Józefie Szaniawskim, Zdzisławie Najderze, Jerzym Pawłowskim i Tadeuszu Płużańskim.

„Polska 1050”. Odc. 3. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 08:30. TVP Polonia.
Film o sytuacji, jaka panowała w państwie Polan po chrzcie ich władcy, Mieszka I. Ten odcinku pokazuje rolę Kościoła w rozwoju państwa polskiego.

„Karajan - życie po życiu”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 10:00. TVP Kultura.
Film o Herbercie von Karajanie - bez wątpienia jednym z największych dyrygentów w historii i pierwszą światowej sławy gwiazdą rozpoznawalną poza kręgiem muzyki klasycznej.

Rodzinne oglądanie – „Sekretne życie drzew”. Niedziela, 24 kwietnia, godz. 10:55. TVP2.
Dokument odkrywa nieznany i tajemniczy świat starych drzew oraz zwierząt zawdzięczających im życie.

Prywatne życie arcydzieł – „Leonardo da Vinci: Ostatnia wieczerza”. Niedziela, 25 kwietnia, godz. 15:10. TVP Kultura.
Cykl dokumentalny o nieznanych historiach związanych z powstaniem znanych dzieł malarskich. W tym odcinku mowa o „Ostatniej wieczerzy” Leonardo da Vinci.

Natura w Jedynce – „Życie na rafie”. Część 1. Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 15:50. TVP1.
Dokument przyrodniczy o Wielkiej Rafie Koralowej - jednym z najbogatszych i najbardziej skomplikowanych naturalnych ekosystemów na Ziemi.

Oto historia – „Karski i władcy ludzkości”. Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 22:05. TVP1.
Film dokumentalny o Janie Karskim. Autorem dokumentu jest Sławomir Grünberg zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych nominowanych do Oscara i Emmy.

„Betar”. Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 23:00. TVP2.
Film o mało znanej organizacji młodzieży żydowskiej działającej w Polsce i na całym świecie od połowy lat 20. ubiegłego wieku do wybuchu II wojny światowej.

„Już nie zapomnisz mnie” Poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 23:25. TVP Polonia.
Filmowy portret Aleksandra Żabczyńskiego – nie tylko wybitnego aktora okresu międzywojennego, ale także wielkiego patrioty.

Natura w Jedynce – „Życie na rafie”. Część 2. Wtorek, 26 kwietnia, godz. 12:50. TVP1. Dokument przyrodniczy o Wielkiej Rafie Koralowej - jednym z najbogatszych i najbardziej skomplikowanych naturalnych ekosystemów na Ziemi.

Polska w dokumencie – „Chemia”. Wtorek, 26 kwietnia, godz. 18:45. TVP Kultura.
Dzienny Oddział Chemioterapii - spotkania i rozmowy chorych ludzi w czasie podawania im chemii.

Świat bez fikcji – „Manekiny testowe. Wstrząsająca historia”. Wtorek, 26 kwietnia, godz. 22:55 TVP2.
Film dokumentalny o tym, jak powstały i były doskonalone manekiny do samochodowych testów zderzeniowych.

Więcej niż fikcja – „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”. Środa, 27 kwietnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Autor filmu przemierza wschodnią Afrykę małym samolotem. Z jego pokładu pokazuje nie tylko zapierające dech w piersiach afrykańskie pejzaże, ale przede wszystkim nękające ją problemy.

Świat w dokumencie – „Serbski epos”. Czwartek, 28 kwietnia, godz. 18:55. TVP Kultura.
Jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o wojnie domowej w Bośni.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY

Akademia Telewizyjna TVP zaprasza na trzydniowy, weekendowy „Podstawowy kurs operatora kamery” przeznaczony dla osób pragnących poznać zasady pracy z kamerą oraz rozwinąć umiejętności filmowania. Zapraszamy w dniach 20 - 22 maja.

Krzysztof Włostowski - operator obrazu, trener Akademii Telewizyjnej TVP antena tvp 20 - 22 maja
W zajęciach prowadzonych przez doświadczonego trenera uczestniczy grupa 6 osób. Uczestnicy muszą posiadać własne kamery (zapis w dowolnym formacie) z możliwością manualnych ustawień parametrów nagrywania). Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne, które odbywają się w plenerze oraz w profesjonalnym studiu telewizyjnym. Program kursu obejmuje łącznie 20 godzin. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. J.P. Woronicza 17).

Najbliższy termin: 20-22 maja2016 r.

Rozkład zajęć:

piątek, od godz. 16:00 do 20:00
sobota, od godz. 11:00 do 19:00
niedziela, od godz. 11:00 do 19:00

Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”

Cena (promocyjna) wynosi: 550,00 zł + VAT od osoby (cena brutto: 676,50 zł)


Program obejmuje:
• ustawienia właściwych parametrów kamery
• użycie poszczególnych funkcji
• zasady kadrowania i realizacji zdjęć
• oświetlenie planu zdjęciowego
• realizacja dźwięku w różnych warunkach
• montaż wewnątrzkamerowy
• realizacja materiału jedną kamerą
• realizacja wielokamerowa
• prezentacja profesjonalnych kamer filmowych
• realizacja własnych etiud filmowych uczestników (na zadany temat)

Zgłoszenie powinno zawierać:
• wypełnioną kartę zgłoszenia
• CV
• krótki opis dotychczasowego doświadczenia w pracy operatorskiej

Prosimy o pobranie karty zgłoszenia ze strony www.akademia.tvp.pl

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z CV i opisem doświadczeń) należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia zajęć. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu.

TVP wystawia fakturę (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).


Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. (22) 5478674 (od poniedziałku do piątku, w godz.10:00 – 16:00).

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KORZYSTANIA Z POZOSTAŁYCH KURSÓW I SZKOLEŃ AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP.

Szczegółowe informacje i terminy zawsze na www.akademia.tvp.pl oraz na www.facebook.com/akademiatelewizyjna.