Monodram Joanny Szczepkowskiej „Goła baba”

Jaka jest tajemnica kultowej sztuki, którą Joanna Szczepkowska gra już od dwudziestu lat przed pełnymi salami? Zapraszamy do Teatru Telewizji na premierę monodramu tej znakomitej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej w poniedziałek, 5 grudnia, o godz. 20:25.

Joanna Szczepkowska fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 20:25
„Goła baba”. Taki tytuł swojej sztuce nadała Joanna Szczepkowska, która raczej kojarzy się z delikatnością i wrażliwością. Co się za takim tytułem kryje?

Autorka nie chce niczego zdradzać. Mówi tylko, że to komedia, a główną rolę w tej sztuce gra publiczność. Obserwuje ją czujnie, prowadzi z nią dialog i dlatego każdy spektakl jest inny. Jaki będzie więc ten w Teatrze Telewizji na żywo? Czy wydarzy się coś, czego jeszcze nie było? Podobno zawsze coś się wydarza. „Goła baba” od lat gra w całej Polsce i na świecie. Jak sama mówi jeździ „po salach balowych i halach sportowych, dla wysokich urzędników i niskich podatników”. Teraz pojawi się w Teatrze Telewizji. Z Joanną Szczepkowską będziemy na żywo tu i teraz. A może z „Gołą Babą”? Wszystkiego można się spodziewać, ale przede wszystkim dobrej zabawy.

Prapremiera spektaklu odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie 5 kwietnia 1997 r. Spektakl w TVP realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Nauk Audiowizualnych. Mecenasem Teatru TV jest PGNiG.

NA ŻYWO! Teatr Telewizji – „Goła baba”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 20:25. TVP1.

Liga Mistrzów: Legia Warszawa – Sporting Lizbona

Legia w swoim ostatnim meczu w Lidze Mistrzów zmierzy się w Warszawie ze Sportingiem Lizbona. Transmisja tego spotkania w środę, 7 grudnia w TVP1 i na stronie sport.tvp.pl od godz. 20:25.

Liga Mistrzów: Real Madryt – Legia Warszawa antena tvp1 Środa, 7 grudnia, godz. 20:25
Ten mecz ma bardzo duże znaczenie dla mistrza Polski. Co prawda Legia żegna się z Ligą Mistrzów, ale walczy o występy w europejskich pucharach na wiosnę. Zwycięstwo ze Sportingiem Lizbona zapewni jej trzecie miejsce w grupie i możliwość rywalizacji w 2017 roku w Lidze Europy.

Mecz pokaże TVP1, będzie można go również zobaczyć za pośrednictwem strony sport.tvp.pl. Początek spotkania o godz. 20:25, a studio po meczu potrwa 30 minut. Spotkanie skomentują Dariusz Szpakowski i Marcin Żewłakow. Studio poprowadzi Jacek Kurowski, a jego gośćmi będą Jan Tomaszewski, Paweł Janas i Michał Probierz. Natomiast reporterami będą Rafał Patyra i Szymon Borczuch.

Liga Mistrzów: Legia Warszawa – Sporting Lizbona. Środa, 7 grudnia, godz. 20:25. TVP1 i Sport.tvp.pl.

„Traktat o miłości” w Studiu Teatralnym Dwójki

Pracownica Liebesamtu („Urzędu miłości”), instytucji zajmującej się opieką nad dziećmi i młodzieżą, wkracza w życie Joanny Lipskiej. Młoda kobieta i jej dziecko znajdują się w potrzasku. Czy uda jej się wygrać z systemem? Zapraszamy do Studia Teatralnego Dwójki na premierę spektaklu „Traktat o miłości” w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 23:15.

"Traktat o miłości" fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp2 Niedziela, 4 grudnia, godz. 23:15
Joanna Lipska (Agnieszka Podsiadlik) jest młodą Polką mieszkającą w Niemczech. Przeniosła się tam ze swoją kilkuletnią córeczką Janeczką mając nadzieję na lepsze życie. Po przyjeździe rozpoczyna studia, poznaje przystojnego i miłego Niemca – Jurgena Krenza (Piotr Domalewski), za którego wychodzi za mąż. Jest szczęśliwa. Jednak z upływem czasu sprawy się komplikują: Jurgen traci pracę, zaczynają się kłótnie i w wyniku jednej z nich w życie Lipskiej wkracza Helga Hertz (Dorota Landowska), pracownica Liebesamtu („Urzędu miłości”), instytucji zajmującej się opieką nad dziećmi i młodzieżą.

Od tego momentu sprawy przybierają coraz bardziej dramatyczny obrót. Młoda kobieta i jej dziecko znajdują się w potrzasku. Czy uda jej się wygrać z systemem? Czy jedynym sposobem na przeciwstawienie się systemowi jest jego opuszczenie, tak jak to zrobił Thiel (Andrzej Mastalerz).

Spektakl wyreżyserowany przez Agatę Puszcz nie daje łatwych odpowiedzi. Skłania do refleksji nad granicami społecznej kontroli i podmiotowości jednostki. Zmusza do zastanowienia nad kosztami pozornego bezpieczeństwa wynikającego z efektów wypaczonej, zinstytucjonalizowanej troski.

PREMIERA! Studio Teatralne Dwójki - „Traktat o miłości”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 23:15. TVP2.

Mistrzostwa Europy piłkarek ręcznych tylko w Telewizji Polskiej

Już w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 20:25, reprezentacja Polski meczem z Francją rozpocznie walkę w mistrzostwach Europy piłkarek ręcznych. Transmisje w TVP2, TVP Sport oraz na stronie sport.tvp.pl.

Mistrzostwa Europy piłkarek ręcznych tylko w Telewizji Polskiej antena tvp 4 - 18 grudnia
Polki już z nowym trenerem (Kima Rasmussena zastąpił Leszek Krowicki) zagrają w fazie grupowej z Francją, Holandią i Niemcami. Przynajmniej jedno zwycięstwo powinno dać awans do dalszej fazy i trzech kolejnych spotkań, w których będzie toczona walka o grę w półfinałach. Nasza reprezentacja w dwóch ostatnich edycjach mistrzostw świata zajęła 4. miejsce, ale walka w czempionacie Starego Kontynentu to znacznie trudniejsze zadanie. W Szwecji nie ma słabych drużyn, co czasami – ze względu na większą ilość uczestników – zdarza się w mistrzostwach świata. O sile Polek powinny przede wszystkim stanowić Kinga Achruk i Alina Wojtas.

Telewizja Polska pokaże 29 meczów mistrzostw Europy - 12 z fazy grupowej i 17 z pozostałej części turnieju. Mecze Polek będą transmitowane w TVP2, pozostałe w TVP Sport. Na stronie sport.tvp.pl będzie można zobaczyć wszystkie spotkania rozgrywane na tej imprezy.

Mistrzostwa ze Szwecji będą komentować Maciej Iwański i Jacek Laskowski, reporterem będzie Mariusz Jankowski. Studio poprowadzą Dariusz Szpakowski i Maciej Jabłoński, a wśród ich gości znajdzie się między innymi reprezentantka naszego kraju Iwona Niedźwiedź, która będzie stałym ekspertem TVP Sport podczas tej imprezy.

Plan transmisji – faza grupowa:

4 grudnia (niedziela)

Holandia – Niemcy: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 18:15
Francja – Polska: TVP2, TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:25

5 grudnia (poniedziałek)
Rosja – Chorwacja: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 18:20
Norwegia – Rumunia: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:35

6 grudnia (wtorek)
Polska – Holandia: TVP2, TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 18:15
Niemcy – Francja: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:30

7 grudnia (środa)
Czechy – Czarnogóra: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 18:20
Dania – Węgry: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:35

8 grudnia (czwartek)
Niemcy – Polska: TVP2, sport.tvp.pl godz. 18:15
Holandia – Francja: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:55

9 grudnia (piątek)
Czarnogóra – Węgry: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 18:20
Norwegia – Rosja: TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 20:35

Premiera nowego sezonu „Blondynki”!

Już w najbliższą niedzielę premiera nowego sezonu „Blondynki”. W postać dr Sylwii Kubus w piątej odsłonie serialu wcieli się Natalia Rybicka. Zapraszamy do Jedynki 4 grudnia o godz. 20:25!

"Blondynka" fot: Anna Gostkowska/TVP antena tvp1 Niedziela, 4 grudnia, godz. 20:25
„Blondynka” jest kontynuacją serii, która wystartowała w 2010 roku na antenie TVP1 i została wybrana przez widzów najlepszym debiutem tego roku. Każdy z czterech dotychczasowych sezonów tego serialu odnosił sukcesy i przyciągał przed telewizory kilkumilionową widownię. Losy mieszkańców miasteczka Majaki opisują autorzy poprzednich części „Blondynki”: mistrz pióra Andrzej Mularczyk i utalentowany scenarzysta Przemysław Nowakowski.

W piątym sezonie „Blondynki” bohaterowie serialu zapewne ponownie oczarują widzów i wprowadzą w klimat urokliwego miasteczka Majaki. Pojawią się nowe, znaczące postacie, które „podniosą temperaturę” wydarzeń. Jednak świat tej małej społeczności wciąż będzie się kręcił wokół losów młodej pani weterynarz – Sylwii Kubus. W tej roli zadebiutuje Natalia Rybicka.

Doktor Kubus ma istotny wpływ na życie bohaterów „Blondynki”. Będzie musiała być przyjaciółką, kochanką, rozjemcą, spowiedniczką, powiernicą tajemnic, stróżem prawa, obyczajów i zdrowego rozsądku. Jednak wciąż aktualne jest motto Sylwii - „Jak można nie pragnąć tego, by być kochaną…”. Dr Kubus wciąż poszukuje prawdziwej miłości. Co z Marcinem i ich uczuciem?

W obsadzie serialu nowe postacie - m.in. Grzegorz Małecki (Dawid Springer) oraz Tomasz Sapryk (Dino). Kim jest Dawid , kompozytor, który trafia do Majaków z Evą Luną? Czy między nimi jest szansa na coś więcej niż sympatię? Czy Dino ma jakąkolwiek szansę uwieść atrakcyjną panią weterynarz?

W 5 sezonie „Blondynki” znakomite kreacje aktorskie tworzą ponownie: Izabela Dąbrowska, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kiersznowski, Hanna Śleszyńska, Andrzej Grabowski, Tomasz Borkowski, Krzysztof Pluskota, Magdalena Schejbal, Krystian Wieczorek, Marta Ścisłowicz, Marian Dziędziel, Ewa Konstancja-Bułhak, Olaf Lubaszenko i wielu innych wspaniałych aktorów.

PREMIERA! „Blondynka”. 5. sezon. Niedziela, 4 grudnia, godz. 20:25. TVP1.

Finałowy odcinek „O mnie się nie martw”!

Na ten dzień czekaliśmy od pierwszego sezonu - Iga i Marcin w końcu biorą ślub! Czy uda im się powiedzieć sakramentalne „tak”? Zapraszamy do Dwójki na finałowy odcinek piątej serii „O mnie się nie martw” już w piątek, 2 grudnia, o godz. 20:40.

"O mnie się nie martw" fot: Ola Ggrochowska/TVP antena tvp2 Piątek, 2 grudnia, godz. 20:40
Nadchodzi wielki dzień Igi (Joanna Kulig) i Marcina (Stefan Pawłowski). Przygotowania do ślubu idą pełną parą. Matka Igi od rana rządzi w mieszkaniu, ojciec chowa się u Krzyśka (Paweł Domagała), a pani Irenka (Hanna Śleszyńska) ujawnia swoją tajemnicę z przeszłości… Tymczasem w kancelarii zjawia się zaskakująca klientka, która oznajmia, że porwała dziecko i nie ruszy się, dopóki on jej nie pomoże...

Marcin już nie może się doczekać sakramentalnego „tak”. Dogląda ostatnich przygotowań. Spotyka się też z Adamem (Lesław Żurek), który wyznaje, że Aśka (Aleksandra Domańska) zaprzeczyła, jakoby cokolwiek wiązało ją z Pawłem Radeckim (Marcin Korcz), a on postanowił wierzyć swojej żonie. Jednak Paweł nie zamierza łatwo odpuszczać... Niespodziewanie zjawia się w restauracji Aśki, gdzie dochodzi do konfrontacji z Adamem.

„O mnie się nie martw” to ciepły, pełen humoru i emocji komediowy serial obyczajowy, w którym zderzają się dwa światy - zwykłych ludzi żyjących od pierwszego do pierwszego oraz bogatych prawników. To opowieść o ludziach, którzy – chociaż pochodzą z różnych środowisk oraz dzieli ich bagaż doświadczeń i sytuacja życiowa – stopniowo zdobywają wzajemne zaufanie, poznają się i odkrywają, jak wiele mają sobie do zaoferowania.

FINAŁOWY ODCINEK! „O mnie się nie martw”. Piątek, 2 grudnia, godz. 20:40. TVP2.

Niedziela z Małgorzatą Foremniak

Aktorką została przez przypadek. Od lat angażuje się w działania charytatywne. W najbliższej „Niedzieli z…” Małgorzata Foremniak będzie rozmawiać o tym, jak trudno wyrwać się z zaszufladkowania i za co ceni kryzysy. Zapraszamy do TVP Kultura 4 grudnia o godz. 17:15.

Małgorzata Foremniak/"Na dobre i na złe" fot: M.Szewczyk/TVP antena tvpkultura Niedziela, 4 grudnia, godz. 17:15
Małgorzata Foremniak została aktorką, tylko dlatego, że na wydział aktorski zdawały jej dwie szkolne koleżanki. Tylko ona się dostała. Łódzką Filmówkę ukończyła w 1989 roku, a pierwsze kroki w zawodzie stawiała w Radomiu. Po dwóch latach przeniosła się do Warszawy. Od lat angażuje się w działania charytatywne - była ambasadorką UNICEF, współpracuje z fundacją „Mam marzenie” i angażuje się w pomoc dla bezdomnych.

Do studia „Niedzieli z…” Małgorzata Foremniak zaprosiła aktorów - Szymona Bobrowskiego, Mirosława Kropielnickiego i Jakuba Przebindowskiego oraz reżyserów - Krzysztofa Jasińskiego i Mariusza Gawrysia. Wraz z Agnieszką Szydłowską będą rozmawiali m.in. o tym, jak miejsce urodzenia daje siłę przetrwania, jak trudno aktorkom wyrwać się z zaszufladkowania, dlaczego lubi grać wbrew swoim fizycznym warunkom, za co ceni kryzysowe momenty w swoim życiu i czy zawód aktora to rodzaj terapii.

Po programie (godz. 18:15) zapraszamy na debiut fabularny Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”, który okazał się prawdziwą rewelacją FPFF w Gdyni w 2003 r. i zyskał miano jednego z najpiękniejszych filmów, jakie w ostatnich latach powstały w Polsce. Ten wielokrotnie nagradzany obraz o niezwykłej urodzie plastycznej, pełen jest poezji i życiowej mądrości i skłania do refleksji. W filmie występują Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Foremniak, Andrzej Chyra, Andrzej Mastalerz, Ola Prószyńska i inni. Zapraszamy!

„Niedziela z… Małgorzatą Foremniak”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 17:15. TVP Kultura.
„Zmruż oczy”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 18:15. TVP Kultura.


Filmy w Jedynce

Cate Blanchett i Alec Baldwin mają problemy finansowe, Vin Diesel musi pokonać krwiożercze bestie, Joshua Jackson i Rachael Taylor wyjeżdżają do Japonii, a Jowita Budnik wyrusza z taborem. Zapraszamy do Jedynki na dobre filmy!

"Blue Jasmine" fot: materiały promocyjne antena tvp1 2 - 6 grudnia
Weekendowy Hit Jedynki – „Złoto MacKenny”. Piątek, 2 grudnia, godz. 21:40. TVP1.
Klasyka westernu. Druga połowa dziewiętnastego wieku. Szeryf MacKenna (Gregory Peck) przemierzając pustynię wpada w zasadzkę zastawioną przez starego wodza Apaczów. Broniąc się, ciężko rani wodza, który umierając powierza mu starą mapę legendarnej Doliny Złota.

Hit na sobotę – „Pitch Black”. Sobota, 3 grudnia, godz. 20:30. TVP1.
Statek kosmiczny przewożący niebezpiecznego więźnia (Vin Diesel) ulega awarii i rozbija się. Gdy na piaszczystej planecie zapada zmrok na rozbitków zaczynają polować krwiożercze bestie. Ocaleni jednoczą swe siły i rozpoczynają dramatyczną walkę o przetrwanie...

„Widmo”. Sobota, 3 grudnia, godz. 22:30. TVP1.
Młode małżeństwo z Nowego Jorku, Ben i Jane (Joshua Jackson i Rachael Taylor) przenosi się z Ameryki do Japonii. Prowadząca auto Jane potrąca stojącą na drodze dziewczynę. W wyniku wypadku oboje tracą przytomność. Po jej odzyskaniu okazuje się, że ofiara wypadku zniknęła bez śladu. Po pewnym czasie na zdjęciach robionych przez Bena pojawiają się dziwne cienie, a Jane zaczynają dręczyć koszmary...

Zakochana Jedynka – „Blue Jasmine”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 21:30. TVP1.
Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do luksusu i życia w świecie wyższych sfer u boku męża milionera (Alec Baldwin). Kiedy ten zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine ulega diametralnej zmianie.

„Papusza”. Wtorek, 6 grudnia, godz. 23:10. TVP1.
Oparta na faktach dramatyczna historia romskiej poetki Papuszy (Jowita Budnik). Dzięki staraniom Tuwima jej wiersze zostały przetłumaczone na polski i wydane w oficjalnym obiegu.

Filmy w Dwójce

Michael Angarano zakochuje się w Umie Thurman, Woody Allen ucieka z więzienia, Rowan Atkinson traci autorytet, a Sylvester Stallone przyjeżdża do rodzinnego miasta. Zapraszamy do Dwójki na seanse filmowe.

"Uroczystość" fot: materiały promocyjne antena tvp2 2 - 8 grudnia
„Wszystko zostaje w rodzinie”. Piątek, 2 grudnia, godz. 00:15. TVP2.
Wielebny Walter Goodfellow (Rowan Atkinson) powoli traci autorytet nie tylko w rodzinie, ale i w miasteczku. Syn-nieudacznik nie radzi sobie z problemami szkolnymi, dorastająca córka zmienia chłopaków jak rękawiczki, a sfrustrowana żona (Kristin Scott-Thomas) rozważa porzucenie zdziwaczałego męża dla przystojnego trenera golfa (Patrick Swayze).

„Uroczystość”. Sobota, 3 grudnia, godz. 00:35. TVP2.
Samie Davisie (Michael Angarano) zakochuje się w starszej od siebie pięknej i dystyngowanej Zoe (Uma Thurman), która niebawem wychodzi za mąż. Sam ze swoim przyjacielem przyjeżdża do posiadłości, w której ma odbyć się ślub, aby nie dopuścić do małżeństwa. Na miejscu zdają sobie sprawę, jak bardzo nie pasują do dostojnych, bogatych gości.

Gwiazdy w południe – „Bierz forsę i w nogi”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 12:25. TVP2.
Virgil Starkwell (Woody Allen) przyszedł na świat w New Jersey 1 grudnia 1935 r. Dorastał w dzielnicy nędzy, gdzie kwitła zorganizowana przestępczość. Zanim skończył 25 lat, był poszukiwany w sześciu stanach za napad z bronią w ręku. W końcu trafił za kratki…

Kino relaks – „Czterdzieści dni i czterdzieści nocy”. Środa, 7 grudnia, godz. 22:25. TVP2.
Projektant stron internetowych Matt Sullivan (Josh Hartnett) zostaje porzucony przez ukochaną. Zrozpaczony postanawia przez 40 dni i nocy żyć w celibacie. Nie spodziewa się, że lada moment pojawi się pokusa…

„Szklanką po łapkach”. Czwartek, 8 grudnia, godz. 20:45. TVP2.
W trakcie akcji przeciwko generałowi Rancorowi (Andy Griffin) umiera Victoria Dahl (Stephanie Romanov), ukochana Dicka Steele’a (Leslie Nielsen). Mija 15 lat. Do akcji wkracza dorosła już córka Victorii, Barbara (Stephanie Romanov). Niestety zostaje porwana przez szalonego generała. David Steele zostaje odwołany z emerytury, aby unicestwić plany zagłady świata, jakie snuje generał Rancorn.

„Dopaść Cartera”. Czwartek, 8 grudnia, godz. 22:20. TVP2.
Gangster z Las Vegas Jack Carter (Sylvester Stallone) przyjeżdża do rodzinnego miasta na pogrzeb brata. Sytuacja komplikuje się, gdy zaczyna podejrzewać, że śmierć brata nie była zwykłym wypadkiem…

Filmy w TVP Kultura

Philip Seymour Hoffman i Ethan Hawke postanawiają okraść rodziców, Marcin Dorociński dostaje rozkaz zabicia Macieja Stuhra, Jon Voight wyrusza na podbój Nowego Jorku, a Szymon Czacki dołącza do Heleny Sujeckiej i Agnieszki Pawełkiewicz. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

"Nocny kowboj" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 2 - 8 grudnia
Wieczór kinomana – „Brzdąc”. Piątek, 2 grudnia, godz. 20:50. TVP Kultura.
Biedny szklarz znajduje porzucone dziecko. Choć na początku robi wszystko, żeby się go pozbyć, z czasem nie wyobraża sobie życia bez niego. Chłopiec rośnie i staje się kopią swojego opiekuna. Pewnego dnia wychodzi na jaw, że nie został adoptowany.

Bilet do kina – „Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz”. Sobota, 3 grudnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Dwaj bracia – rozwodnik Hank (Ethan Hawke) i narkoman Andy (Philip Seymour Hoffman) - wpadają na pomysł obrabowania sklepu jubilerskiego swoich rodziców. Niestety w dniu napadu nic nie przebiega zgodnie z planem.

„Obława”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 20:00. TVP Kultura.
Żołnierz oddziału partyzanckiego kapral „Wydra” (Marcin Dorociński) wykonuje wyroki śmierci na Niemcach i polskich zdrajcach. Pewnego dnia dostaje rozkaz zabicia swojego szkolnego kolegi - konfidenta (Maciej Stuhr).

Panorama kina polskiego – „Małe stłuczki”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Dwie przyjaciółki Asia i Kasia (Helena Sujecka i Agnieszka Pawełkiewicz) zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych osobach. Wywożą niepotrzebne przedmioty, niektóre sprzedają na pchlim targu. Przy jednym z kolejnych zleceń do dziewczyn dołącza Piotr (Szymon Czacki), któremu właśnie rozpadło się małżeństwo.

Klasyka na nowo – „Na samym dnie”. Wtorek, 6 grudnia, godz. 21:50. TVP Kultura.
Nastoletni Mike (John Moulder-Brown) kończy szkołę i nie może znaleźć pracy. W końcu zostaje zatrudniony na basenie. Spotyka tam dziewczynę, która jest od niego trochę starsza...

Panorama kina światowego – „Nocny kowboj”. Czwartek, 8 grudnia, godz. 21:00. TVP Kultura.
Kowboj z Teksasu Joe Buck (Jon Voight) wyrusza na podbój Nowego Jorku, gdzie zamierza robić karierę żigolaka. Poznaje ciemną stronę życia w metropolii. Osiągając życiowe dno odkrywa coś, czego do tej pory nie znał - przyjaźń i bezinteresowne oddanie.

Czas na dokument!

„Tajemnice dopingu. Czerwona kartka dla Rosji”, „5 rozbitych kamer”, „Mów do mnie”, „Solidarność według kobiet”, „Gintrowski” i „Ziemia przemówiła” to znakomite filmy dokumentalne, które będzie można zobaczyć w najbliższym tygodniu na antenach Telewizji Polskiej. Czas na dokument!

"5 rozbitych kamer" fot: materiały promocyjne antena tvp 3 - 8 grudnia
„Być”. Sobota, 3 grudnia, godz. 10:05. TVP1.
Bohaterami filmu są wolontariusze pracujący w hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Reprezentują różne pokolenia, temperamenty i motywacje.

Rodzinne oglądanie – „Stawy milickie. Kraina niezwykłości”. Sobota, 3 grudnia, godz. 11:20. TVP2.
Film przyrodniczy o Stawach Milickich na Dolnym Śląsku. To największy w Europie kompleks stawów rybnych.

Dokument tygodnia – „Solidarność według kobiet”. Sobota, 3 grudnia, godz. 12:10. TVP Kultura.
Pełnometrażowy film dokumentalny o kilkunastu odważnych Polkach zaangażowanych w działalność opozycyjną w latach 80., a których mądrość i determinacja także wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.

„Tańczący z naturą. Wyjście małych smoków”. Sobota, 3 grudnia, godz. 15:30. TVP Polonia.
Przyrodniczy film dokumentalny o życiu żółwi błotnych w Polsce.

„Obóz Płaszów”. Sobota, 3 grudnia, godz. 22:00. TVP Historia.
Film dokumentalny o byłych więźniach obozu koncentracyjnego Płaszów.

BBC w Jedynce – „Tajemnicze Indie. Kraina gór”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 13:00. TVP1.
Dokumentalny film przyrodniczy o unikalnej i tajemniczej przyrodzie Indii, która nierozerwalnie łączy się z życiem mieszkańców tego kraju.

„Tajemnice dopingu. Czerwona kartka dla Rosji”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 13:55. TVP1.
Kontynuacja dokumentu „Tajemnice dopingu w Rosji. Jak stworzyć mistrza?” - dziennikarze niemieccy przerywają zmowę milczenia i obnażają tajemnice dopingu.

„Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 14:55. TVP Kultura.
Portret wybitnego fotografika, Jerzego Lewczyńskiego, który opowiada o swoich pracach fotograficznych realizowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Historia zdjęć jest również historią epoki, w której powstały.

„5 rozbitych kamer”. Niedziela, 4 grudnia, godz. 22:00. TVP Historia.
Film o niezwykłym dokumentaliście – palestyńskim rolniku Emadzie, który dokumentował dojrzewanie swego synka Dżibrila i budowę izraelskiego muru wokół Zachodniego Brzegu.

„Dzieci III Rzeszy. Życie w cieniu ojców”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 20:40. TVP Historia.
Serial dokumentalny o losach potomków największych hitlerowskich zbrodniarzy.

Młoda Polska – „Mów do mnie”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 22:40. TVP Kultura.
Bohaterem filmu jest Krzysiek (21 lat) uzależniony od marihuany, mieszkaniec ośrodka Monar w Warszawie.

Historia w Jedynce – „Ziemia przemówiła”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 23:00. TVP1.
Film zrealizowany w związku z 70. rocznicą jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych.

„Polskie życiorysy. Eugeniusz Bodo – za winy niepopełnione”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 23:15. TVP Polonia.
Filmowy portret gwiazdy przedwojennego filmu polskiego ukazujący jego tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej.

Czy świat oszalał? – „Wojna, której nie widać”. Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 23:55. TVP2.
Film dokumentuje działania radykalnych żydowskich osadników, którzy kontrolują trzy kluczowe ministerstwa w rządzie izraelskim.

Świat bez fikcji – „Chaplin. Legenda stulecia”. Wtorek, 6 grudnia, godz. 22:55. TVP2.
Nowa biografia legendy kina światowego, która powstała w 125. rocznicę urodzin Charliego Chaplina oraz w 100. rocznicę jego pierwszego, znaczącego filmu „Włóczęga” (1915 r.).

„Tak było… Hakerzy Solidarności”. Środa, 7 grudnia, godz. 23:15. TVP Polonia.
Film o działalności pierwszego w Polsce podziemnego radia „Solidarność” emitującego programy i audycje radiowe na fonii telewizji publicznej będącej w PRL-u tubą propagandową władzy.

Nasz Świat w Jedynce – „Gintrowski”. Czwartek, 8 grudnia, godz. 00:10. TVP1.
Film dokumentalny o Przemysławie Gintrowskim - genialnym muzyku, który śpiewając rewolucyjne pieśni porywał tłumy, a kiedy wreszcie doszło do zwycięstwa, przestał być potrzebny i popadł w zapomnienie.

Program „My Wy Oni” oraz film „Człowiek Boga” z nagrodami Festiwalu Polonijnego

Programy z cyklu „My Wy Oni” pt. „Ojciec” i „Matka” oraz film dokumentalny „Człowiek Boga” przygotowane przez Redakcję Audycji Katolickich TVP otrzymały nagrody na XI Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2016”.

Program „My Wy Oni” oraz film „Człowiek Boga” z nagrodami Festiwalu Polonijnegoantena tvp
Krzysztof Żurowski, autor programów ,,Matka” i ,,Ojciec” otrzymał I nagrodę w kategorii Film i program edukacyjny, natomiast film dokumentalny „Człowiek Boga” w reżyserii Krzysztofa Tadeja zdobył III miejsce w kategorii Film dokumentalny.

W programch Krzysztofa Żurowskiego pt. „Ojciec” i ,,Matka” przedstawiono historię wileńskiej rodziny Krypajtisów osiadłej po II wojnie światowej na warszawskim Mokotowie. Wychowała się w niej Joanna Krypajtis, która zmarła w wieku zaledwie 19 lat. Obecnie złożono wniosek o rozpoczęcie procesu jej beatyfikacji.

Film „Człowiek Boga” to dokument o życiu i działalności ks. Władysława Bukowińskiego (ur. w 1904 r., zm. w 1974 r.). Ksiądz Bukowiński spędził 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni w sowieckich łagrach i więzieniach. Potajemnie odprawiał tam msze święte, spowiadał, nauczał.

XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich działań multimedialnych z zakresu: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego, telewizji, radia, internetu, wydawnictw z dziedziny literatury, muzyki czy sztuk plastycznych. Jury przewodniczył Paweł Woldan – reżyser telewizyjny i filmowy. Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Polska – Europa – Polonia”, a jego partnerami „Kondrat Media” i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY

Akademia Telewizyjna TVP zaprasza na trzydniowy, weekendowy „Podstawowy kurs operatora kamery” przeznaczony dla osób pragnących poznać zasady pracy z kamerą oraz rozwinąć umiejętności filmowania. Zapraszamy w dniach 25 - 27 listopada.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY antena tvp 25 - 27 listopada
W zajęciach prowadzonych przez doświadczonego trenera uczestniczy grupa 6-8 osób. Uczestnicy muszą posiadać własne kamery (zapis w dowolnym formacie) z możliwością manualnych ustawień parametrów nagrywania). Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne, które odbywają się w plenerze oraz w profesjonalnym studiu telewizyjnym. Program kursu obejmuje łącznie 20 godzin. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. J.P. Woronicza 17).

Najbliższy termin: 25 - 27 listopada 2016 r.

Rozkład zajęć:

piątek, od godz. 16:00 do 20:00
sobota, od godz. 11:00 do 19:00
niedziela, od godz. 11:00 do 19:00

Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”

Cena (promocyjna) wynosi: 550,00 zł + VAT od osoby (cena brutto: 676,50 zł)


Program obejmuje:
• ustawienia właściwych parametrów kamery
• użycie poszczególnych funkcji
• zasady kadrowania i realizacji zdjęć
• oświetlenie planu zdjęciowego
• realizacja dźwięku w różnych warunkach
• montaż wewnątrzkamerowy
• realizacja materiału jedną kamerą
• realizacja wielokamerowa
• prezentacja profesjonalnych kamer filmowych
• realizacja własnych etiud filmowych uczestników (na zadany temat)

Zgłoszenie powinno zawierać:
• wypełnioną kartę zgłoszenia
• CV
• krótki opis dotychczasowego doświadczenia w pracy operatorskiej

Prosimy o pobranie karty zgłoszenia ze strony www.akademia.tvp.pl

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z CV i opisem doświadczeń) należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia zajęć. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu.

TVP wystawia fakturę (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).


Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. (22) 5478674 (od poniedziałku do piątku, w godz.10:00 – 16:00).

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KORZYSTANIA Z POZOSTAŁYCH KURSÓW I SZKOLEŃ AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP.

Szczegółowe informacje i terminy zawsze na www.akademia.tvp.pl oraz na www.facebook.com/akademiatelewizyjna.