Wielka trasa koncertowa „Lato ZET i Dwójki”!

„Lato ZET i Dwójki” rozpoczyna się już 28. czerwca w Kołobrzegu. Na scenach letniej trasy koncertowej usłyszymy m.in. Edytę Górniak, Perfect, Grzegorza Hyżego, Donatana i Cleo oraz wiele innych gwiazd polskiej i zagranicznej estrady. Imprezy poprowadzą Halina Mlynkova i Tomasz Kammel (TVP2) oraz Damian Michałowski i Kamil Nosel (Radio ZET). Zapraszamy do Dwójki na 7 wyjątkowych koncertów!

Wielka trasa koncertowa „Lato ZET i Dwójki”! antena tvp2 Niedziela, 28 czerwca, godz. 20:10
Lato ZET i Dwójki to największa radiowo-telewizyjna trasa koncertowa tego roku. To również niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć znakomite gwiazdy polskiej oraz zagranicznej estrady. Już w najbliższą niedzielę (28 czerwca) w Kołobrzegu wystąpią Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Ania Dąbrowska, Red Lips, Michał Szyc, Sarsa oraz John Mamann. Kolejne koncerty odbędą się w Słubicach (5 lipca), Toruniu (12 lipca), Gdańsku (19 lipca), Łodzi (26 lipca), Koszalinie (16 sierpnia) oraz Uniejowie (23 sierpnia).

– Już dziś gorąco zapraszamy widzów na Lato ZET i Dwójki. W ramach naszej trasy koncertowej wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym wyjątkowe gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Usłyszymy największe przeboje ostatnich lat, szlagiery, przy których bawią się całe pokolenia, a wszystko to w niezwykle widowiskowej, multimedialnej scenografii. Koncerty na antenie TVP2 będzie można oglądać już od 28 czerwca, w niedzielne wieczory o godz. 20:05 – zapowiada Jerzy Kapuściński, Dyrektor TVP2.

Gwiazdami 5. edycji Lato ZET i Dwójki będą również LemON, Perfect, Margaret, Bracia, Kasia Cerekwicka, Andrzej Piaseczny, Rafał Brzozowski, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder, Tatiana Okupnik, Patrycja Markowska, Pectus, Ania Wyszkoni, IRA, Ewa Farna, Ewelina Lisowska, Blue Cafe, Kombii, Kasia Kowalska oraz Lady Pank. Na scenie zaśpiewają także uczestnicy programu „The Voice of Poland”.

„Lato Zet i Dwójki 2015 – Kołobrzeg”. Niedziela, 28 czerwca, godzina 20:10. TVP2.

Sabat Czarownic na żywo w TVP!

Justyna Steczkowska i Tomasz Kammel zapraszają na Sabat Czarownic. Na deskach Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach zaśpiewają Chonchita Wurst, Bajm, Mafia, Kombii, Afromental, Sound'n'Grace oraz Ewelina Lisowska. Z premierowymi skeczami wystąpi Kabaret pod Wyrwigroszem. Zapraszamy do Dwójki!

Chonchita Wurst antena tvp2 Sobota, 27 czerwca, godz. 21:10
Po raz pierwszy w historii Sabatu Czarownic organizatorzy zaprosili zagraniczną gwiazdę. Będzie nią 26-letni Thomas Neuwirth – występujący jako Conchita Wurst – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Swoje największe przeboje wykonają także Kombii, Beata Kozidrak, Ewelina Lisowska, Afromental oraz Mafia. Z premierowymi skeczami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję, wystąpi Kabaret pod Wyrwigroszem. Na scenie pojawi się również Art Color Ballet, który zaprezentuje niezwykłe, impresjonistyczne etiudy z pogranicza muzyki i teatru tańca.

Widzów Dwójki czeka ponad 100 minut znakomitej zabawy, a wszystko to „na żywo” prosto z kieleckiego Amfiteatru Kadzielnia.

Koncert poprowadzą Justyna Steczkowska i Tomasz Kammel.

„Sabat Czarownic – Kielce 2015”. Sobota, 27 czerwca, godzina 21:10. TVP2.

„Lunatyczka” Vincenza Belliniego

Elwin i Amina nie mogą doczekać się ślubu. Są szczęśliwi – w przeciwieństwie do Lisy zakochanej w przyszłym panu młodym… Zapraszamy do TVP Kultura na operę w dwóch aktach włoskiego kompozytora Vincenza Belliniego „Lunatyczka”.

„Lunatyczka” Vincenza Belliniego antena tvpkultura Wtorek, 30 czerwca, godz. 21:05
Wszyscy mieszkańcy szwajcarskiej wioski gromadzą się, żeby wziąć udział w ślubie Aminy (Natalie Dessay) i Elvino (Juan Diego). Radosnej atmosferze nie ulega tylko Lisa (Jennifer Black) nieszczęśliwie zakochana w panu młodym.

Tuż po zawarciu małżeństwa wśród zgromadzonych pojawia się hrabia Rudolfo (Michele Pertusi), który zaczyna prawić komplementy Aminie. Zazdrosny Elvino wpada w szał, ale na szczęście nic nie jest w stanie poróżnić zakochanych małżonków. Po uroczystości wszyscy rozchodzą się pośpiesznie do domów – nikt nie chce natknąć się na tajemniczą zjawę, która od lat nawiedza to miejsce…

Hrabia wynajmuje nocleg w gospodzie. Liza zaczyna się do niego zalecać, gdy niespodziewanie do pokoju wchodzi lunatykująca Amina. Hrabia natychmiast domyśla się, że to właśnie ją uważa się za zjawę. Nie chce okryć dziewczyny hańbą i natychmiast wychodzi. Dla Lizy jest to szansa na rozbicie młodego małżeństwa. Natychmiast sprowadza Elwina, który zastaje żonę leżącą w łóżku hrabiego…

Metropolitan Opera w Nowym Jorku przedstawia – „Lunatyczka”. Wtorek, 30 czerwca, godzina 21:05. TVP Kultura.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Rozpoczyna się XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. W programie, poza konkursem słuchowisk i spektakli, zaplanowano liczne imprezy m.in. widowiska „na żywo”, spotkania z gwiazdami i przeglądy retrospektywne. Wydarzenie potrwa od 27 do 29 czerwca. Na galę otwarcia festiwalu zapraszamy już w niedzielę do Dwójki!

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji antena tvp2 Niedziela, 28 czerwca, godz. 23:05
Dwa Teatry to festiwal, który jest świętem radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. Od pierwszej edycji w 2001 roku traktowany jest jako coroczny przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia.

Gala otwarcia jubileuszowej XV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015” odbędzie się w Operze Leśnej w Spocie. W trakcie uroczystości dwójce aktorów, którzy wybitnie zasłużyli się Teatrowi Polskiego Radia i Teatrowi Telewizji, zostanie przyznana „Wielka Nagroda”. Zostaną nią uhonorowani Maja Komorowska i Marian Opania. W części artystycznej wystąpi Leszek Możdżer i orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

XV Festiwal Dwa Teatry – Sopot 2015 będzie największym z dotychczasowych jeśli chodzi o liczbę konkursowych spektakli (18) i słuchowisk (29). Ponadto, w tym roku obchodzimy dwa inne, znacznie ważniejsze jubileusze – 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce i 90. urodziny Polskiego Radia - wokół których zbudowaliśmy w tym roku program imprez towarzyszących – zapowiada Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu.

Program XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji można znaleźć TUTAJ.

„Dwa Teatry – Sopot 2015” – gala otwarcia. Niedziela, 28 czerwca, godzina 23:05. TVP2.

Ćwierćfinały i półfinały Copa America w TVP!

Messi, Neymar, James Rodriguez, Sergio Aguero i Alexis Sanchez będą walczyć o awans do półfinałów Copa America. Już w najbliższą sobotę kolejne mecze ćwierćfinałowe - Argentyna zmierzy się z Kolumbią a Brazylia z Paragwajem. Sportowe emocje gwarantowane!

Copa America w TVP antena tvp 11 czerwca - 4 lipca
Gospodarze turnieju, Chile, wystawili bardzo mocny skład, w którym znaleźli się m.in. Alexis Sanchez (Arsenal Londyn), Arturo Vidal (Juventus Turyn) i bramkarz Claudio Bravo (FC Barcelona). Gwiazd nie zabrakło także w reprezentacji Kolumbii – w składzie są James Rodriguez (Real Madryt; król strzelców Mundialu 2014), Radamel Falcao (wypożyczony do Manchesteru United z AS Monaco) i Carlos Bacca (Sevilla FC), który w rozgrywanym w Warszawie finale Ligi Europejskiej zdobył dwie bramki.

Decydująca faza rozgrywek
Rozgrywki grupowe wyłoniły 4 pary drużyn, które powalczą o awans do półfinału Copa America. W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym, po pełnym dramaturgii meczu, Chile pokonało Urugwaj 1-0. Obrońcy trofeum kończyli mecz w dziewięciu, po tym jak Edison Cavani i Jorge Fucile zostali ukarani czerwonymi kartkami.

W najbliższych meczach Boliwia zmierzy się z Peru (26 czerwca), Argentyna z Kolumbią (27 czerwca) a Brazylia z Paragwajem (27 czerwca). W następnym tygodniu rozegrane zostaną półfinały rozgrywek. Pierwszy już we wtorek, 30 czerwca.

Plan transmisji spotkań rozgrywanych w ramach Copa America 2015 można znaleźć TUTAJ .

Fanów sportu zapraszamy również na Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym z udziałem mistrza świata Michała Kwiatkowskiego oraz zwycięzcy Tour de Pologne - Rafała Majki.

Plan relacji Mistrzostw Polski w kolarstwie:
24 czerwca: TVP Sport, SPORT.TVP.PL – godz. 15:30 i 16:20
28 czerwca: TVP Sport, SPORT.TVP.PL – godz. 15:05, TVP1 – godz. 15:30.

„Poeci” - nowy program literacki na antenie TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza na nowy wakacyjny cykl „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska oraz Wojciech Bonowicz rozmawiać będą z cenionymi polskimi poetami.

„Poeci” - nowy program literacki na antenie TVP Kultura antena tvpkultura Wtorek, 30 czerwca, godz. 11:30 i godz. 22:30
Każdy odcinek Poetów to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany będzie z jego ostatnią książką. W drugiej mowa będzie o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja będzie skupiać się na wybranym wierszu.

W programie zobaczymy Marcina Sendeckiego (tegorocznego laureata Nagrody im. Herberta oraz Nagrody Poetyckiej Silesius), Romana Honeta i Dariusza Sośnickiego (nominowani do Nagrody im. Szymborskiej i Nagrody Literackiej Gdynia) oraz Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadurę, Martę Podgórnik, Krzysztofa Jaworskiego, Jacka Łukasiewicza, Joannę Mueller i Dariusza Foksa.

Poeci emitowani będą w TVP Kultura w każdy wtorek o godzinie 11:30 oraz około 22:00 (po zakończeniu opery). Powtórki programu zobaczyć będzie można także w internetowej telewizji PortTV oraz na stronie portliteracki.pl.

Program jest elementem akcji „Lato z literaturą” w TVP Kultura. Na antenie, oprócz rozmów z poetami, będzie można zobaczyć powtórkowe odcinki „Cappuccino z książką” (emisja w każdą sobotę o godz. 11:30), a w ramach pasma „10 lat TVP Kultura” - rozmowy z polskimi i zagranicznymi pisarkami (emisja w każą środę o godz. 12:30).

Regionalny System Ostrzegania w zasięgu wszystkich

Regionalny System Ostrzegania zostanie rozszerzony o możliwość otrzymywania komunikatów dotyczących istotnych zagrożeń życia, zdrowia lub mienia mieszkańców. Usługa będzie dostępna od 1 lipca 2015 r. we wszystkich kanałach TVP emitowanych w naziemnej telewizji cyfrowej oraz za pomocą sms-ów.

RSO już w całej Polsce!antena tvp
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie informacyjna usługa multiplatformowa. Dzięki RSO obywatele mogą w szybki i łatwy sposób dotrzeć do informacji o zagrożeniach dla życia, zdrowia oraz mienia, a także do porad, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Zgodnie z harmonogramem od 1 lipca br. komunikaty RSO będą się pojawiać we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych na MUX-3. Obecnie projekt wszedł w drugi etap rozwoju.

- To nie tylko zwykłe przejście z telewizji analogowej na cyfrową, to coś więcej. Dowodem tego jest właśnie Regionalny System Ostrzegania, który został wdrożony regionalnie w woj. lubuskim, a teraz obejmuje już cały kraj i od 1 lipca wszystkie kanały Telewizji Polskiej dostępne na MUX-3 – powiedział prezes TVP Juliusz Braun. Jednocześnie podkreślił, że Telewizja Polska wspólnie z administracją rządową i samorządową realizuje wiele ważnych społecznie przedsięwzięć. Jednym z tego przykładów jest właśnie Regionalny System Ostrzegania.

Podczas czwartkowego spotkania zostały podpisane listy intencyjne pomiędzy Ministrem Administracji i Cyfryzacji Andrzejem Halickim i Prezesem Urzędem Komunikacji Elektronicznej Magdaleną Gaj a czterema operatorami telefonii komórkowej: Orange Polska S.A., P4 Sp. z o.o., Polkomtel Sp. z o.o. oraz T-Mobile Polska S.A. w sprawie współpracy przy przekazywaniu komunikatów RSO za pomocą sms-ów. Sms-y będą miały charakter obszarowy i będą dostarczały komunikaty o istotnych ostrzeżeniach zagrażających życiu lub zdrowiu . Komunikaty będą otrzymywać obywatele z województwa na terenie którego wystąpi zagrożenie.

Więcej na ten temat TUTAJ.

Filmy w Jedynce

„Jutro nie umiera nigdy” z Piercem Brosnanem, „Kill Bill 2” z Umą Thurman, „Sexipistols” z Salmą Hayek i Penélope Cruz oraz „Miejsce zbrodni. Czas odwetu” z Tilem Schweigerem to propozycje Jedynki na najbliższy tydzień. Zapraszamy na wieczory z dobrym kinem!

"Kill Bill 2" fot: materiały promocyjne antena tvp1 26 - 29 czerwca
Piątkowe kino akcji – „Miejsce zbrodni. Czas odwetu”. Piątek, 26 czerwca, godzina 21:25. TVP1.
Nick Tschiller (Til Schweiger) pracuje w hamburskim Wydziale Kryminalnym Policji. Bezwzględnie walczy ze światem przestępczym, ale prasa ostro krytykuje go za kontrowersyjne metody działania. Kiedy mafia wydaje na niego wyrok śmierci, Tchillerowi cudem udaje się przeżyć zamach...

„Dobrana para”. Piątek, 26 czerwca, godzina 23:05. TVP1.
Jack (James D'Arcy) jest zdolnym malarzem. Jego obrazy budzą duże zainteresowanie, a on sam jest obiektem pożądania wielu kobiet. Nie spodziewa się, że radosna i prostolinijna dziewczyna Amy (Julienne Davis) całkowicie odmieni jego świat.

Hit na sobotę – „Jutro nie umiera nigdy”. Sobota, 27 czerwca, godzina 20:25. Powtórka w niedzielę, godzina 22:10. TVP1.
Agent Jej Królewskiej Mości (Pierce Brosnan) musi powstrzymać działania magnata medialnego Elliota Carvera (Jonathan Pryce), który chce doprowadzić do konfliktu między Wielką Brytanią i Chinami. Bondowi pomaga Wai Lin (Michelle Yeoh) oraz jego była kochanka, a obecnie żona Carvera - Paris (Teri Hatcher).

„Kill Bill 2”. Sobota, 27 czerwca, godzina 22:35. TVP1.
Czarna Mamba (Uma Thurman), której udało się przeżyć masakrę w kościele w El Paso, nadal się mści. Przed nią ostatni trening u mistrza Pai Mei (Chia Hui Liu). Musi nauczyć się ciosu, dzięki któremu pokona Billa (David Carradine).

Zakochana Jedynka – „Sexipistols”. Niedziela, 28 czerwca, godzina 20:25. TVP1.
Urodziwe i pełne temperamentu kobiety - Sara (Salma Hayek) i Maria (Penélope Cruz) - potrzebują pieniędzy, aby pokonać bezwzględnego gringo z Nowego Jorku. Jedynym sposobem na ich zdobycie okazuje się rabowanie banków. Wkrótce o niepokonanych pięknościach staje się głośno w całej okolicy.

„Markiza Angelika”. Poniedziałek, 29 czerwca, godzina 20:25. TVP.
Francja, wiek XVII. Młoda i piękna Angelique de Sance (Michèle Mercier) zostaje zmuszona do poślubienia dużo od siebie starszego, bogatego arystokraty, Joffreya de Peyrac (Robert Hossein). Kiedy okazuje się, że jest on człowiekiem wyjątkowo szlachetnym i czułym, dziewczyna obdarza go wielką miłością. Niestety de Peyrac zostaje oskarżony o herezję i stracony na stosie. Zrozpaczona Angelika poprzysięga zemstę.

Filmy w Dwójce

„Pozew o miłość” z Julianne Moore i Piercem Brosnanem, „Maraton tańca” z Joanną Kulig, Olgą Frycz i Leszkiem Lichotą oraz „Straszny film 2” i „Pamiętny kwiecień” to filmowe propozycje Dwójki. Zapraszamy nie tylko na wieczorne seanse!

"Pozew o miłość" fot: materiały prasowe antena tvp2 28 czerwca - 2 lipca
„Pamiętny kwiecień”. Niedziela, 28 czerwca, godzina 08:30. TVP2.
Rok 1942. Po zbombardowaniu Pearl Harbor japońskie łodzie podwodne zapuszczają się w rejon zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Patrol straży przybrzeżnej USA wypatruje jedną z wrogich jednostek, zmuszając ją do gwałtownego zanurzenia. Jeden z japońskich marynarzy - Matsuo (Yuji Okumoto) – zostaje w wodzie. Nadludzkim wysiłkiem dociera do brzegu i znajduje schronienie w starej porzuconej kopalni. Tam trafia na czterech dziesięcioletnich chłopców, którzy biorą go do niewoli.

„Sekrety przeszłości”. Poniedziałek, 29 czerwca, godzina 21:20. TVP2.
Nina (Kellie Martin) po śmierci rodziców opiekuje się swoim młodszym bratem, który niebawem wpada w złe towarzystwo. Drogi rodzeństwa się rozchodzą, a dziewczyna pragnie uwolnić się od swojej przeszłości - zmienia tożsamość i opuszcza rodzinne strony. Dwanaście lat później niespodziewanie odnajduje ją brat…

„Straszny film 2”. Wtorek, 30 czerwca, godzina 21:20. TVP2.
Profesor Oldman (Tim Curry) od lat bada zjawiska nadprzyrodzone. Namawia grupę studentów do udziału w eksperymencie naukowym. Mają zbadać siły paranormalne w pewnym nawiedzonym domu…

Kino relaks – „Pozew o miłość”. Środa, 1 lipca, godzina 21:20. TVP2.
Adwokaci Audrey Woods (Julianne Moore) i Daniel Rafferty (Pierce Brosnan) specjalizują się w rozwodach. Żadne z nich nie kwapi się do zawierania bliskich relacji, a zwłaszcza do wchodzenia w związki małżeńskie. Pewnego razu spotykają się na sali sądowej. Proces wygrywa Daniel i zaprasza przeciwniczkę na kolację. Miły wieczór kończy się w jego łóżku. Nie mają pojęcia, że następne randez vous skończy się ich ślubem. A to będzie dopiero początek kłopotów…

Kocham kino – „Maraton tańca”. Czwartek, 2 lipca, godzina 23:05. TVP2.
W małym miateczku na Dolnym Śląsku zaczyna się maraton tańca, którego zwycięzca dostanie 50 tysięcy złotych. Dla ludzi żyjących na skraju biedy ten konkurs może stać się kluczem do lepszego świata. W maratonie biorą udział przyjaciółki - Agnieszka (Joanna Kulig) i Monika (Olga Frycz). Zbiorowemu szaleństwu ulega nawet ksiądz Damian (Leszek Lichota).

Filmy w TVP Kultura

„Kino Azja”, „Bilet do kina” i „Kino kobiet” to znakomite cykle filmowe proponowane przez TVP Kultura. Zapraszamy na filmy wybitnych twórców.

"Skrzydlate świnie" fot: Aleksandra Grochowska/tvp antena tvpkultura 26 - 29 czerwca
Kino Azja – „Dom latających sztyletów”. Piątek, 26 czerwca, godzina 21:20. TVP Kultura.
Chiny, rok 859. Dynastia Tang chyli się ku upadkowi, rząd jest mocno skorumpowany, a cesarz nie radzi sobie ze sprawowaniem władzy. Grupa buntowników postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Przywódcy „Domu latających sztyletów” nie zdają siebie sprawy, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

Kino Azja – „Kobieta z wydm”. Piątek, 26 czerwca, godzina 23:30. TVP Kultura.
Pasjonat entomologii nauczyciel Niki Jumpei (Eiji Okada) wyjeżdża nad morze w poszukiwaniu nowego gatunku owadów. Przypadek sprawia, że zostaje uwięziony wśród wydm, w domu, z którego nie można się wydostać…

Bilet do kina – „Żyła sobie baba”. Sobota, 27 czerwca, godzina 20:35. TVP Kultura.
Rosja, początek XX wieku, lata pierwszej wojny i rewolucji bolszewickiej. W losach Varvary (Darya Yekamasova), jak w soczewce, skupiły się losy ludzi, którzy stali się ofiarą patologii i degeneracji, jaką przyniósł bolszewizm.

„Vatel”. Niedziela, 28 czerwca, godzina 20:35. TVP Kultura.
Chantilly, rok 1671. Król Słońce Ludwik XIV (Julian Sands) przez trzy dni gości u księcia Kondeusza (Julian Glover). Arystokrata ma szansę na odzyskanie wpływów na dworze i poprawienie swojej sytuacji finansowej. Wszystko zależy od jednego człowieka – genialnego majordomusa Vatela (Gerard Depardieu).

Kino kobiet – „Skrzydlate świnie”. Poniedziałek, 29 czerwca, 21:45. TVP Kultura.
Prowincjonalny klub piłki nożnej przestaje istnieć. Jego zagorzały kibic Oskar (Paweł Małaszyński) popada w finansowe kłopoty i jest zmuszony do podjęcia pracy u Bossa (Cezary Pazura). Niestety nieustannie wplątuje się w tarapaty…

Czas na dokument

„Elżbieta Czyżewska – skala oddalenia”, „Waterloo. Ostatnia bitwa Napoleona”, „Sen o Warszawie”, „Łańsk, dolce vita PRL-u”, „Jak przetrwać epidemię”, „Dziecko doskonałe” i „Werka” to świetne dokumenty proponowane w najbliższym tygodniu przez TVP. Gorąco polecamy!

"Misja natura" fot: materiały promocyjne antena tvp 27 czerwca - 2 lipca
Misja Natura - „Dolina Baryczy”. Odc. 3. Sobota, 27 czerwca, godzina 13:25. TVP2.
Ekipa Misji Natura dociera nad stawy Milickie w Dolinie Baryczy. To jeden z najcenniejszych ornitologicznie rejonów Polski.

„Elżbieta Czyżewska – skala oddalenia”. Sobota, 27 czerwca, godzina 15:00. TVP Polonia.
Film o najpopularniejszej polskiej aktorce lat 60. ubiegłego wieku prezentujący życie zawodowe i prywatne Elżbiety Czyżewskiej.

„Waterloo. Ostatnia bitwa Napoleona”. Sobota, 27 czerwca, godzina 19:40. TVP Historia.
Film o bitwie pod Waterloo – jednej z najsłynniejszych bitew w historii, która zakończyła się klęską Napoleona Bonaparte.

„Dzika Kolumbia z Nigelem Marvenem – Kraina anakondy”. Odc. 2/4. Niedziela, 28 czerwca, godzina 10:05. TVP2.
Nigel Marven przemierza lasy Amazonii oraz trawiaste obszary llanosów w poszukiwaniu największych węży Kolumbii - olbrzymich anakond.

Misja natura – „Zatoka Pucka i Półwysep Helski”. Odc. 2. Niedziela, 28 czerwca, godzina 16:25. TVP Polonia.
Ekipa Misji Natura dociera pod okiem koordynatora i asystenta akcji dociera na Pomorze.

„Sen o Warszawie”. Poniedziałek, 29 czerwca, godzina 23:00. TVP2.
Biograficzny film o ikonie polskiej muzyki rozrywkowej - Czesławie Niemenie.

„Łańsk, dolce vita PRL-u”. Poniedziałek, 29 czerwca, godzina 23:15. TVP Historia.
Film o Łańsku – miejscowości, która w latach dwudziestych XIX wieku była niewielką osadą leśną, a na początku lat pięćdziesiątych XX wieku została „odkryta” przez ówczesne władze PRL.

„Biebrza – między jawą a snem”. Wtorek, 30 czerwca, godzina 14:40. TVP Polonia.
Fil o dolinie Biebrzy - jednej z ostatnich nietkniętych rzek Europy.

„Niepokonani. Niezwykle historie. Eleni”. Wtorek, 30 czerwca, godzina 23:40. TVP Polonia.
Cykl dokumentalny prowadzony przez Krzysztofa Ziemca. Gościem odcinka jest Eleni.

Świat bez fikcji - „Dziecko doskonałe”. Wtorek, 30 czerwca, godzina 23:50. TVP2.
Dokument o dwóch szwedzkich rodzinach, w których w tym samym czasie urodziły się dzieci obarczone zespołem Downa.

Więcej niż fikcja – „Jak przetrwać epidemię”. Czwartek, 2 lipca, godzina 22:25. TVP Kultura.
Film o nowojorskich aktywistach, którzy w obliczu plagi AIDS w latach 80. i 90. walczyli z korporacjami farmaceutycznymi.

Lato z Polskim Dokumentem – „Werka”. Czwartek, 2 lipca, godzina 23:30. TVP1.
Film o małżeństwie, które z ogromnym poświęceniem opiekuje się niepełnosprawną Weroniką.

VIII edycja konkursu „Książka Historyczna Roku”

Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Polskie Radio ogłaszają ósmą edycję konkursu „Książka Historyczna Roku”. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.

VIII edycja konkursu "Książka Historyczna Roku"antena tvp
Na mocy trójstronnego porozumienia podpisanego w lipcu 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio i Telewizja Polska ogłosiły coroczny konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nagroda w konkursie przyznawana jest w dwóch kategoriach: „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Laureaci nagrody im. Oskara Haleckiego zostaną wyłonieni w trzech etapach. W pierwszym etapie powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W jury zasiadają: prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński, prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Andrzej Nowak i prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

W drugim etapie jury wybierze do 10 książek z każdej kategorii, natomiast w trzecim - swoich zwycięzców wskażą zarówno jurorzy, jak i czytelnicy. Od 1 do 31 października br. w drodze internetowego głosowania każdy będzie mógł wybrać najlepsze książki w dwóch kategoriach.

Do konkursu mogą być zgłaszane książki oraz publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2014 r. a 30 czerwca 2015 r. Uprawnionymi do zgłaszania książek do konkursu są wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni. Wydawca ma prawo zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor – jeden.

Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do konkursu jest dostarczenie do dnia 31 lipca br. na adres Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa) dwóch egzemplarzy danej książki wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym, stanowiącym załącznik do regulaminu konkursu. W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą decyduje data stempla pocztowego. Zgłoszenia składane po tym terminie nie będą uczestniczyły w konkursie.

Więcej informacji o konkursie, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania, można znaleźć na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl.