Dwie debaty przedwyborcze na antenach TVP, TVN i Polsatu

Trzej główni nadawcy telewizyjni – TVP, TVN i Polsat – porozumieli się w sprawie wspólnej organizacji i emisji dwóch debat polityków reprezentujących komitety wyborcze.

Debata przedwyborcza w TVP, TVN i Polsat antena tvp 18 i 20 października
Porozumienie zostało zainicjowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zdaniem której wspólna inicjatywa nadawców telewizyjnych pozwoliłaby na zaprezentowanie szerokiej publiczności programów oraz poglądów politycznych przedstawicieli komitetów wyborczych, a także ułatwiłaby obywatelom podjęcie najważniejszej dla kraju decyzji. W ślad za apelem KRRiT prezes TVP Janusz Daszczyński zaprosił do rozmów głównych nadawców telewizyjnych w naszym kraju.

Ustalono, że TVP, TVN i Polsat wystąpią wspólnie z propozycją dwóch debat:

• Pierwsza z nich między liderami dwóch czołowych komitetów wyborczych: Ewą Kopacz, Przewodniczącą Platformy Obywatelskiej oraz Beatą Szydło, Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Ta debata odbyłaby się w niedzielę, 18 października i byłaby transmitowana równolegle w wybranych kanałach wszystkich trzech nadawców. Stosowne zaproszenia adresowane do szefów sztabów wyborczych prezes Daszczyński wystosował wczoraj wieczorem.

• Druga debata została zaplanowana na 20 października br. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele 8. komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partia Razem, KORWIN, PSL, Zjednoczona Lewica, Kukiz’ 15 i Nowoczesna Ryszarda Petru. Jej transmisja przebiegnie równolegle w TVP1, TVP INFO, TVN24 i Polsat News. Zaproszenia zostały wystosowane dwa dni temu.

Miejscem tych wydarzeń będzie warszawskie studio Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17.

W II etapie Konkursu Chopinowskiego wystąpi 8. Polaków

Transmisje z przesłuchań XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina za pośrednictwem Telewizji Polskiej śledzą dziesiątki tysięcy osób. Już dziś rozpoczyna się jego drugi etap, do którego zakwalifikowało się 43 pianistów z 16 krajów. Ten etap potrwa do 12 października. Zapraszamy na transmisje!

"Chopin 2010" fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvpkultura 1 - 21 października
I etap przesłuchań konkursowych już za nami. Do drugiego zakwalifikowało się 43.pianistów, w tym 8. Polaków - Łukasz Piotr Byrdy, który zaprezentuje się jako pierwszy oraz Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek, Łukasz Mikołajczyk, Szymon Nehring, Piotr Nowak, Michał Szymanowski i Andrzej Wierciński.

Dużą zmianą w sposobie oceniania pianistów jest to, że w każdym etapie oceny przyznawane są od nowa. W trakcie poprzedniego konkursu oceny z kolejnych etapów sumowano. Oceniając poszczególne występy pianistów, członkowie jury nie znają ocen innych jurorów.

Transmisje ze wszystkich przesłuchań konkursowych, rozmowy i komentarze zdominowały ramówkę TVP Kultura, która na czas konkursu uruchomiła specjalne studio telewizyjne w Filharmonii Narodowej.

Jednym z najważniejszych elementów transmisji są komentarze ekspertów wprowadzające widzów w tematykę interpretacji chopinowskiej i objaśniające różnice w wykonaniach poszczególnych uczestników Konkursu. Wśród komentatorów znajdują się m.in.: prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Elżbieta Tarnawska, prof. Joanna Domańska, Karol Radziwonowicz, Marek Bracha, Stanisław Dybowski.

Przed nami II i III etap oraz koncert laureatów - gorąco polecamy transmisje z jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie:

09 października – 12 października o godz. 9:50 i 16:50 przesłuchania II etapu
12 października o godz. 23:10 ogłoszenie wyników II etapu
13 października o godz. 22:10 podsumowanie II etapu
14 października – 16 października o godz. 9:50 i 16:50 przesłuchania III etapu
16 października o godz. 00:05 ogłoszenie wyników III etapu
17 października o godz. 22:05 podsumowanie III etapu
18 października o godz. 17:50 finał (1)
19 października o godz. 17:50 finał (2)
20 października o godz. 17:50 finał (3) oraz ogłoszenie wyników

Koncert laureatów i wręczenie nagród zaplanowano na 21 października, natomiast 22 października nastąpi uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych.

W oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników Konkursu Chopinowskiego oraz tuż po nim TVP Kultura transmitować będzie „Noc z Chopinem” - podsumowanie całego wydarzenia z udziałem zaproszonych gości.

Zapraszamy nie tylko melomanów!

„The Voice of Poland” - pojedynki czas zacząć!

Znamy już pełne składy drużyn Edyty Górniak, Marysi Sadowskiej, Andrzeja Piasecznego oraz Tomsona i Barona. „Przesłuchania w ciemno” zakończone. Przed nami niezwykle ekscytujący etap poszukiwań najlepszego głosu w Polsce - „Bitwy”.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos” fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 10 października, godz. 20:05
W trakcie „Bitew” trenerzy tworzą ze swoich zawodników duety lub tria. Spotkanie w ringu prowadzi do zwycięstwa tylko jednego zawodnika - wokalisty, który pozostaje w programie. Choć możliwe są wyjątki - każdy z trenerów ma dwukrotne prawo do „przejęcia” uczestnika, którego inny trener wyeliminował.

Po trzech odcinkach tego etapu w grze pozostanie tylko 32. wokalistów. W trakcie „Dogrywki – Nokaut” z programu zostanie wyeliminowanych kolejnych 16 osób. Do etapu Live przejdzie tylko po czterech uczestników z każdej drużyny.

Tymczasem w najbliższą sobotę odbędą się pierwsze muzyczne pojedynki. Tomson i Baron zdecydowali się na wystawienie do walki Macieja Grendy i Patryka Glinki. „Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me” w ich wykonaniu to prawdziwa petarda emocji. Czy wygra uzależniony od muzyki i ryzyka Maciej czy miłośnik spokoju i górskich przestrzeni Patryk?

Maciej w czasie przesłuchań w ciemno onieśmielił Edytę Górniak. Trenerka stwierdziła, że... nieco się go boi. Podczas występu Patryka obróciły się trzy fotele. Jednak trenerzy mieli pewne wątpliwości związane z tym wokalistą... Zwycięzcę poznamy już w sobotę!

Telewidzów, którzy chcą jeszcze raz przeżyć emocje związane z pierwszym etapem „The Voice…” zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fan page programu na Facebooku.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 10 października, godzina 20:05. TVP2.

ØRGANEK – MADE IN POLSKA

Pochodzi z Raczek koło Suwałk. Z wykształcenia anglista, nigdy nie odnalazł się w tym zawodzie. Wypadek samochodowy zmienił jego życie. Teraz Tomasz Organek to człowiek instytucja: gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozycji zespołu ØRGANEK. Debiutancki album tej formacji - „Głupi” został nagrodzony Mateuszem Trójki oraz był nominowany do nagrody Fryderyk. Zapraszamy na niezwykły koncert zarejestrowany w ramach projektu MADE IN POLSKA.

MADE IN POLSKA – ØRGANEK antena tvp2 Sobota, 10 października, godz. 23:50
„Made in Polska” to wspólny projekt TVP2 i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach którego prezentowany jest dorobek polskiej muzycznej popkultury wykraczający poza mainstremowy pop i prezentujący wyjątkowe walory artystyczne. W najbliższym odcinku cyklu usłyszymy koncert zespołu ØRGANEK.

Formacja wykonująca alternatywnego rocka powstała w 2013 roku. Jest sygnowana nazwiskiem lidera Tomasza Organka - gitarzysty, wokalisty oraz autora wszystkich tekstów i kompozycji. Poza Organkiem w Zespole grają basista Adam Staszewski i perkusista Robert Markiewicz. Trio okazjonalnie wspomaga klawiszowiec Tomasz Lewandowski.

Debiutancki album formacji ØRGANEK wydany pod tytułem „Głupi” został nagrodzony Mateuszem Trójki oraz zdobył nominację do nagrody Fryderyk w kategorii najlepszy rockowy album. Podczas koncertu z cyklu „Made in Polska” zespół wykona utwory właśnie z tej płyty, m.in. „Głupi ja”, „Nie lubię” i „O matko”.

MADE IN POLSKA – ØRGANEK. Sobota, 10 października, godzina 23:50. TVP2.

TOTUS 2015

Grażyna Torbicka poprowadzi Galę wręczenia Nagród TOTUS, które po raz piętnasty otrzymają osoby przyczyniające się do podniesienia godności i wartości człowieka. Na transmisję z uroczystości inaugurującej obchody XV Dnia Papieskiego zapraszamy do Dwójki.

Grażyna Torbicka fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 10 października, godzina 16:20
Określana mianem „katolickiego Nobla” nagroda TOTUS przyznawana jest przez Fundację Nowego Tysiąclecia od 2000 roku. Do tej pory jej laureatami zostali między innymi Krzysztof Kolberger, Michał Lorenc i Wojciech Kilar. Tegoroczni laureaci zostaną wyłonieni spośród nominowanych w czterech kategoriach.

Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza - nominowani w tej kategorii to Anna Grajcarek - pielęgniarka, angażująca się od lat 80. ubiegłego wieku w ochronę praw i godności człowieka, zwłaszcza krzywdzonych dzieci, założycielka czasopisma „Ad Vocem”, Siostra Elżbieta Dąbrowska - od ponad 30 lat zaangażowana w pomoc samotnym, nieletnim i młodocianym matkom, obecnie prowadzi Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Elblągu oraz Pani doktor Helena Pyz - od 25 lat heroiczna ambasadorka Polski w Indiach, gdzie od ćwierć wieku leczy trędowatych.

Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej - nominowani to Ernest Bryll - polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz i krytyk filmowy, Grzegorz Górny - reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy oraz Krzysztof Penderecki - wybitny współczesny kompozytor i dyrygent.

Propagowanie nauczania Jana Pawła II - nominację otrzymały Poczta Polska S.A., „Biblia miejsc” Wydawnictwa M oraz Fundacja Szlaki Papieskie.

Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach - nominowani to twórcy serialu TVP „Ranczo”, Telewizja TRWAM, portal internetowy Deon.pl, miesięcznik „W drodze” oraz Fundacja „Sprawiedliwi dla Świata”.

Jubileuszową galę tradycyjnie poprowadzi Grażyna Torbicka, a artystycznie uświetnią Alicja Majewska, Anna Bonk oraz Sound'n'Grace.

Gala wręczenia Nagród Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TOTUS 2015. Sobota, 10 października, godzina 16:20. TVP2. Retransmisja o godzinie 18:45 w TVP Polonia.

Dzień Papieski na antenach TVP

Telewizja Polska po raz kolejny będzie świadkiem i kreatorem licznych uroczystości Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku w niedzielę, 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp Niedziela, 11 października
Wzorem lat ubiegłych Telewizja Polska – jako patron medialny - włączy się w relacjonowanie obchodów tego szczególnego dla Polaków dnia. W ramach realizacji patronatu medialnego emitowany będzie na wszystkich antenach Telewizji Polskiej okolicznościowy spot, którego autorem jest Tomasz Reczko, stypendysta Fundacji.

Już w sobotę, 10 października o godz. 16:20 TVP2 transmitować będzie jubileuszową Galę Nagród TOTUS 2015, która jest zapowiedzią Dnia Papieskiego. Retransmisja wydarzenia o godz. 18:45 w TVP Polonia. Wśród nominowanych w kategorii „Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” znalazł się m.in. zespół twórców serialu TVP1 „Ranczo”.

Jedynka po głównym wydaniu „Wiadomości” 10 października o godz. 20:15 wyemituje orędzie kard. Stanisława Dziwisza na Dzień Papieski (retransmisja w TVP Polonia o godz. 20:40 i 02:35).

W niedzielę, 11 października, już od wczesnych godzin porannych przypominana będzie osoba i nauczanie Jana Pawła II. Na antenie TVP1 o godz. 06:10 zaplanowano emisję filmu dokumentalnego Krzysztofa Tadeja „Kanonizacja Jana Pawła II w TVP”, a o godz. 10:00 transmisję uroczystej Mszy św. z Sanktuarium św. Jana Pawła II, którą odprawi kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 11:35 tego samego dnia Jedynka zaprasza do obejrzenia magazynu „Między ziemią a niebem”, który również będzie dotyczyć Dnia Papieskiego.

Kulminacją Dnia Papieskiego będzie koncert „Jan Paweł II – Patron Rodziny” (godz. 16:00, TVP1 i TVP Polonia). To właśnie rodziny będą bohaterami tegorocznego koncertu. Dlatego w tym wydarzeniu udział wezmą muzykujące familie: Cugowskich, Karpiel Bułecka i Steczkowskich. Jednym z wykonywanych utworów będzie hymn Światowych Dni Młodzieży, który wykonają muzycy będący stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wielkim finałem koncertu Dnia Papieskiego będzie wspólne wykonanie wielkiego przeboju Jose Feliciano „Que Sera”. Widowisko, które odbędzie się przed Kościołem Akademickim św. Anny w Warszawie, poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Nowa odsłona „Pytania na śniadanie”

Anna Popek i Michał Olszański, Marzena Rogalska i Tomasz Kammel, Monika Zamachowska i Łukasz Nowicki oraz debiutująca w programie Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny poprowadzą „Pytanie na Śniadanie” w nowej, jesiennej odsłonie. Zapraszamy do Dwójki!

Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny fot: TVP antena tvp2 Poniedziałek - sobota, godz. 08:00 - 11:00
W nowej odsłonie programu nie zabraknie znanych i lubianych cykli: „Pytanie o drugie śniadanie”, „Odchudzanie na śniadanie” z Konradem Gacy, „Klub 50 plus, zawsze w formie”, „Rozmowa z Alicją”, „Czubaszek na śniadanie” z Marią Czubaszek i Alicją Resich-Modlińską, „Oswajanie starości” z Jolantą Kwaśniewską, „Mój pierwszy raz” z Mikołajem Roznerskim, „Modny Świat według Basi” i „Czerwony Dywan”.

Niezwykle ważnym elementem porannego programu będzie kuchnia „Pytania na śniadanie”, w której każdego dnia będą gotować zarówno wybitni kucharze, jak i nowe kulinarne talenty. Pojawią się pomysły na rodzinne gotowanie, wspólne posiłki, przepisy widzów oraz kuchnie regionalne i eksperymentalne. Nie zabraknie kuchni fit Jurka Sobieniaka, guru od smacznych i zdrowych potraw. „PnŚ” pokaże też ABC wypieków - na słodko i na słono oraz kuchnia w wykonaniu gwiazd i obcokrajowców.

Wkrótce widzowie poznają nowych prezenterów pogody, którzy zostali wyłonieni z grona ponad 2000 uczestników zorganizowanego castingu. Widzowie głosami i opiniami na FB zdecydują, którzy z nich zostaną z „Pytaniem na śniadanie”.

Nowe jest także studio „Pytania na śniadanie”. Jego koncepcję opracowali architekci Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa oraz scenograf Boris Kudlička z renomowanej pracowni architektonicznej WWAA: – Zgodnie z naszym zamysłem nowe studio telewizyjne ma stać się naturalnym przedłużeniem domowej przestrzeni widzów programu „Pytanie na śniadanie” - mówi Natalia Paszkowska. - Mam nadzieję, że będą Państwo zadowoleni z tego studia. Zespół „PnŚ” jest zwarty i gotowy powiedział Prezes TVP Janusz Daszczyński, który zainaugurował nową odsłonę „PnŚ”.

Zapraszamy do Dwójki na „Pytania na śniadanie” od poniedziałku do soboty między godziną ósmą a jedenastą.

Buczkowska, Małaszyński i Pieczyński w „Komisji morderstw”

Na Dolnym Śląsku ruszyły zdjęcia do nowego serialu kryminalnego TVP2 „Komisja morderstw”. Serial z Krzysztofem Pieczyńskim, Pawłem Małaszyńskim, Małgorzatą Buczkowską i Marcelem Sabatem w rolach głównych pojawi się w przyszłym roku na antenie Dwójki.

„Komisja morderstw” fot: Krzysztof Wiktorantena tvp2
Dwunastoodcinkowy serial opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Kryminalne zagadki z przeszłości wpływają na współczesne sprawy, plączą losy ludzi, zmieniają bieg historii. Jednak w końcu tajemnice ukryte w zakamarkach dolnośląskich archiwów wychodzą na jaw.

- Dwanaście historii, które pozostały aż do dziś niewyjaśnione. Sprawcy zła skryli się w mroku przeszłości, dowody i narzędzia zbrodni utonęły w zakurzonych archiwach. Aby wymierzyć po latach sprawiedliwość, musimy zanurzyć się w przeszłości, poznać logikę świata, który już dawno przeminął. Każda ze spraw jest żmudną rekonstrukcją zatartych śladów dawnych przestępstw, pojedynkiem z ich dzisiejszymi spadkobiercami. Jest także opowieścią o dramatycznych i nieprostych dziejach Wrocławia i Dolnego Śląska – tak o serialu mówi scenarzysta Krzysztof Kopka.

Rozwiązywanie zagadek sprzed lat to zadanie jednostki, która od niemieckiego mordkommmission potocznie zwana jest Komisją morderstw. Wydział rozwiązuje m.in. zagadki Breslau z lat 30-tych, dotyka sprawy Żołnierzy Niezłomnych, zagłębia się w historię Ziem Odzyskanych, analizuje tajemnicze przypadki z czasów II wojny światowej. Pokazuje skomplikowane sprawy sekt z lat 80-tych, a także zajmuje się wieloma innymi, niewyjaśnionymi dotąd sprawami kryminalnymi. Za wszystkimi zagadkami zawsze kryje się jednak człowiek - ze swoimi, słabościami, ułomnościami, pożądaniem, obłędem, czy też miłością, które popychają go na drogę przestępstwa.

Nierozwikłane sprawy sprzed lat rozwiązywać będą: inspektor Alicja Grześkowiak (Małgorzata Buczkowska), podinspektor Maciej Stasiński (Krzysztof Pieczyński) i aspirant Dominik Hertz (Marcel Sabat). Towarzyszyć im będzie szalenie inteligentny i czarujący doktor Adam Frejncz (Paweł Małaszyński).

„Komisja morderstw” to kolejny po „Głębokiej Wodzie”, serial którego akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku.

Filmy w Jedynce

Johnny Depp szuka skarbu, Larry David wiąże się z dwudziestolatką, Kristen Bell i Jason Bateman próbują uratować swoje małżeństwo, a Anna Cieślak i Antoni Pawlicki wspólnie wynajmują mieszkanie. Zapraszamy na filmy do Jedynki!

"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" fot: materiały promocyjne antena tvp1 9 - 14 października
Weekendowy Hit Jedynki – „Dlaczego nie!”. Piątek, 9 października, godz. 21:20. Powtórka w sobotę, 10 października, godz. 09:30. TVP1.
Z prowincji do Warszawy przyjeżdża młoda, utalentowana i pewna siebie Małgosia (Anna Cieślak). Kończy Akademię Sztuk Pięknych i zaczyna szukać pracy. Tymczasowo mieszka z Piotrkiem (Antoni Pawlicki), z którym pracują jako kurierzy w firmie cateringowej.

Hit na sobotę – „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”. Sobota, 10 października, godz. 21:25. Powtórka w niedzielę, 11 października, godz. 12:20. TVP1.
Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) przed laty zaciągnął dług u kapitana Latającego Holendra, władcy mórz - Davy Jonesa (Bill Nighy). Nadchodzi czas zapłaty - Sparrow musi oddać swoją duszę na stuletnią służbę. Może jednak odmienić swój los, jeśli znajdzie klucz do skrzyni umarlaka, w której ukryty jest niezwykły skarb...

Zakochana Jedynka – „Co nas kręci, co nas podnieca”. Niedziela, 11 października, godz. 22:25. TVP1.
W jesieni życia ekscentryczny i zgryźliwy samotnik Boris Yellnikoff (Larry David) wiąże się z dwudziestoletnią Melody (Evan Rachel Wood). Dziewczyna przyjechała z małej miejscowości do Nowego Jorku w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomość o związku Melody z dużo starszym mężczyzną zmusza jej matkę do natychmiastowej interwencji.

„Bitwa o Anglię”. Poniedziałek, 12 października, godz. 20:25. TVP1.
1940 rok. Trwa niemiecka lotnicza inwazji na Wielką Brytanię. Rozpoczyna się heroiczna walka. Kulminacyjny moment bitwy o Anglię następuje 15 września 1940 r.

„Raj dla par”. Wtorek, 13 października, godz. 20:25. TVP1.
Cztery zaprzyjaźnione małżeństwa wyjeżdżają na tropikalną wyspę. Jedno z nich – Jason (Jason Bateman) i Cynthia (Kristen Bell) liczą, że podróż uratuje ich związek. Niespodziewanie wszyscy zostają zmuszeni do udziału w obowiązkowej terapii małżeńskiej.

Mocne Kino – „Krzyk 2”. Środa, 14 października, godz. 23:00. TVP1.
Od serii brutalnych morderstw minęło dwa lata. Sidney Prescott (Neve Campbell), która przeżyła masakrę dowiaduje się, że na premierze filmu opartym na wydarzeniach sprzed dwóch lat ginie para nastolatków. Czy powtórzą się bestialskie zabójstwa?

Filmy w Dwójce

Clive Owen negocjuje z Denzelem Washingtonem, Josh Hartnett postanawia żyć w celibacie, Gene Wilder spóźnia się na statek do Kalifornii, a Wojciech Zieliński i Tomasz Schuchardt spotykają się po latach. Zapraszamy do Dwójki!

"Plan doskonały" fot: materiały promocyjne antena tvp2 10 - 15 października
„Diabeł”. Sobota, 10 października, godz. 22:20. TVP2.
Pięć osób zostaje uwięzionych w windzie. Spokojnie czekają na uwolnienie. W pewnym momencie gasną światła i rozlega się krzyki. Okazuje się, że w pułapce znaleźli się nie bez powodu…

Gwiazdy w południe – „Frisco Kid”. Niedziela, 11 października, godz. 11:50. TVP2.
Rabin Avram Belinski (Gene Wilder) wyrusza w podróż z Polski do USA na spotkanie z gminą żydowską. Kiedy dociera do Filadelfii, okazuje się, że jego statek do Kalifornii odpłynął poprzedniego dnia. Prostolinijny i łatwowierny rabin przyjmuje pomoc napotkanych włóczęgów.

„Plan doskonały”. Niedziela, 11 października, godz. 20:10. TVP2.
Grupa przestępców opanowuje jeden z banków na nowojorskiej Wall Street. Napastnicy biorą zakładników i wysuwają żądania. Przybyły na miejsce doświadczony negocjator policyjny Frazier (Denzel Washington) rozpoczyna rozmowy z ich przywódcą (Clive Owen)…

Kino relaks – „Czterdzieści dni i czterdzieści nocy”. Środa, 14 października, godz. 22:25. TVP2.
Projektanta stron internetowych Matta Sullivana (Josh Hartnett) porzuca ukochana. Od tej pory radykalnie zmienia swoje życie. Zrozpaczony postanawia przez 40 dni i nocy zachować celibat. Nie spodziewa się, że pokusa pojawi się lada moment…

Kocham kino – „Chrzest”. Czwartek, 15 października, godz. 22:45. TVP2.
Michał (Wojciech Zieliński) i Janek (Tomasz Schuchardt) przyjaźnią się od lat. Obydwaj zawsze pragnęli wyrwać się z prowincji. Żeby szybko osiągnąć cel związali swoje życie z półświatkiem. Po jakimś czasie Janek trafił do wojska, a Michał uczciwie osiągnął wszystko, o czym marzył. Po latach prosi Janka, żeby został chrzestnym jego syna. Jednak okazuje się, że przeszłość nie pozwoli o sobie zapomnieć…

Filmy w TVP Kultura

„Ścieżki chwały” z Kirkiem Douglasem, „Płynące wieżowce” z Mateuszem Banasikiem, „Rozdarte serce” z Heleną Bonham Carter i „Good Night and Good Luck” z Davidem Strathairn to filmowe propozycje TVP Kultura na najbliższy tydzień. Gorąco polecamy!

"Daas" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 9 - 15 października
Wieczór kinomana – „Ścieżki chwały”. Piątek, 9 października, godz. 21:35. TVP Kultura.
Toczy się pierwsza wojna światowa. Do francuskiego sztabu przybywa generał Georges Broulard (Adolphe Menjou) i nakłania generała Mireau (George Macready), aby rozkazał swoim ludziom przypuścić atak na niemieckie pozycje. Choć wiadomo, że operacja jest z góry skazana na niepowodzenie, Mireau nie waha się i wysyła oddział na pewną śmierć. Straceńcami ma dowodzić pułkownik Dax (Kirk Douglas).

Bilet do kina – „Najsamotniejsza z planet”. Sobota, 10 października, godz. 21:05. TVP Kultura.
Amerykanie Alex (Gael Garcia Bernal) i Nica (Hani Furstenberg) kilka miesięcy przed ślubem wyruszają na wyprawę po Gruzji i udają się w góry Kaukazu. Z pozoru niewinna wycieczka zmienia między nimi wszystko.

Filmy dla dorosłych – „Płynące wieżowce”. Sobota, 10 października, godz. 23:10. TVP Kultura.
Student AWF-u, świetnie zapowiadający się pływak Kuba (Mateusz Banasiuk) mieszka razem z matką i swoją dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Kiedy pewnego dnia poznaje Michała (Bartosz Gelner) nieoczekiwanie odkrywa swoją homoseksualną orientację.

Zakochani w filmie – „Rozdarte serce”. Niedziela, 11 października, godz. 21:05. TVP Kultura.
Rok 1930. Angielski biznesmen Ricky Masters (Paul Bettany) żeni się z Madeleine (Olivia Williams). Po pewnym czasie wdaje się w romans z jej siostrą Dinah (Helena Bonham Carter). Kiedy Dinah orientuje się, że jest w ciąży, postanawia natychmiast zniknąć z życia siostry i kochanka.

Panorama kina polskiego – „Dzień kobiet”. Poniedziałek, 12 października, godz. 21:25. TVP Kultura.
Porzucona przez męża Halina Radwan (Katarzyna Kwiatkowska), pracownica sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowuje córkę. Kiedy awansuje, przekonuje się, że cena, jaką musi zapłacić za przywileje i lepsze wynagrodzenie, jest bardzo wysoka…

„Good Night and Good Luck”. Wtorek, 13 października, godz. 20:30. TVP Kultura.
Edward R. Murrow (David Strathairn) zaczyna prowadzić na antenie telewizji CBS bardzo popularny cotygodniowy program. Postanawia ujawnić kontrowersje związane z działalnością wpływowego senatora McCarthyego.

Bohaterowie naszej wyobraźni – „Daas”. Środa, 14 października, godz. 22:10. TVP Kultura.
Hrabia Jakub Frank (Olgierd Łukaszewicz) zostaje skazany za głoszenie herezji. Ucieka do Wiednia, gdzie Jakub Goliński (Andrzej Chyra) składa na niego donos u radcy Kancelarii Nadwornej. Ze śledztwa wynika, że Frank ogłosił się bogiem i planuje reaktywację sekty.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Foxy Brown”. Czwartek, 15 października, godz. 22:45. TVP Kultura.
Foxy Brown (Pam Grier) postanawia pomścić swojego chłopaka zamordowanego przez członków szajki narkotykowej. Żeby dotrzeć do morderców, zaczyna pracować jako ekskluzywna prostytutka.

Czas na dokument

„Szaleństwo na autostradzie” w Jedynce, „One Man Show” w Dwójce, „Tala od różańca” w TVP Historia, „Kobieta pracująca – Irena Kwiatkowska” w TVP Polonia i „Era wąsów” w TVP Kultura. Zapraszamy do TVP na znakomite filmy dokumentalne.

"One Man Show" fot: materiały promocyjne antena tvp 10 - 15 października
„Moje 600 gramów szczęścia”. Poniedziałek – piątek, godz. 17:15. TVP2.
Poruszający cykl dokumentalny ukazujący losy wcześniaków i ich rodziców.

„Tala od różańca”. Sobota, 10 października, godz. 21:35. TVP Historia.
Film o Natalii Rolleczek - autorce głośnej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku książki „Drewniany różaniec”, w której skrytykowała zakon sióstr Felicjanek i pośrednio cały kościół katolicki.

„Kobieta pracująca – Irena Kwiatkowska”. Niedziela, 11 października, godz. 06:40. TVP Polonia.
Filmowy portret artystki - niezwykle skromnej osoby, intelektualistki i indywidualistki - Ireny Kwiatkowskiej.

Rodzinne oglądanie – „Tropiciele rojów”. Niedziela, 11 października, godz. 09:40. TVP2.
Filmowa podróż w poszukiwaniu największych i najbardziej efektownych rojów, ławic i chmar. Przekonuje, że wcale nie muszą budzić odrazy. Przeciwnie - są jednym z najgenialniejszych dokonań przyrody.

Tańczący z naturą - „Gazda ptasiego gniazda”. Odc. 6. Niedziela, 11 października, godz. 16:55. TVP Polonia.
Serial przyrodniczy - odcinek poświęcony Górom Stołowym.

„Zagadkowy władca Peru”. Poniedziałek, 12 października, godz. 22:35. TVP Historia.
Film o potężnym władcy ludu Mocnica, który zmarł w Peru w trzecim wieku naszej ery. Został pochowany z ozdobami i świętymi symbolami ze złota, srebra i drogich kamieni, które wówczas uznano za niezbędne w przyszłym życiu.

Czy świat oszalał? – „Pod białoruskim kloszem”. Poniedziałek, 12 października, godz. 22:55. TVP2.
Film o Białorusi i Aleksandrze Łukaszence, który postrzega siebie jako prostego człowieka, „ojca” narodu. Tymczasem jego krytycy nazywają go ostatnim dyktatorem Europy. Jaka jest prawda?

„Einsatzgruppen. Oddziały śmierci”. Poniedziałek 12 października – czwartek 15 października, ok. godz. 00:40. TVP Historia.
Serial dokumentalny opowiadający o jednostkach specjalnych hitlerowskiej policji - Einsatzgruppen. Zajmowały się one eliminacją wrogów III Rzeszy oraz Żydów, Cyganów, niepełnosprawnych i psychicznie chorych – wszystkich, którzy nie spełniali wymogów „rasy panów”.

Polska w dokumencie – „Mój dom”. Wtorek, 13 października, godz. 16:05. TVP Kultura.
Film dokumentalny o historii pewnego szczecińskiego domu. W różnych okresach mieszkały w nim dwie kobiety: Annemarie i Janina. Pierwsza z nich została z domu wysiedlona. Druga była repatriantką z Kazachstanu, która osiedliła się na ziemiach opuszczanych przez Niemców.

Świat bez fikcji – „One Man Show”. Wtorek, 13 października, godz. 22:55. TVP2.
Film o trzydziestolatku Marcinie pochodzącym z małego miasteczka w południowej Polsce. Jest aktorem, który całe swoje życie podporządkował marzeniu o karierze. Jednak nigdy nie zagrał ważnej roli. Film pokazuje rok z jego życia.

„Wygrać z przeznaczeniem”. Wtorek, 13 października, godz. 23:35. TVP Polonia.
Mało znana historia grupy polskich dzieci - ofiar zsyłek syberyjskich z 1940 r. Dzieci te dotarły do tworzącej się w ZSRR armii gen. Władysława Andersa.

Świat w dokumencie – „Era wąsów”. Czwartek, 15 października, godz. 08:35. TVP Kultura.
Era wąsów to zabawna i nieco dziwaczna opowieść o... męskich wąsach, które są pretekstem do pokazania, czym jest współczesna męskość.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Szaleństwo na autostradzie”. Czwartek, 15 października, godz. 22:20. TVP1.
Policja w jednym z brytyjskich miast została zaalarmowana o dziwnej sytuacji na autostradzie - pasem między dwoma kierunkami jazdy maszerują dwie kobiety. Patrol policji, któremu towarzyszyła ekipa BBC, ruszył na miejsce zdarzenia. Zdjęcia z przebiegu policyjnej akcji obejrzało w Wielkiej Brytanii około7 milionów widzów.