Co wiemy o wolności?

Tomasz Stockinger, Teresa Lipowska, Karol Strassburger, Shazza, Tadeusz Drozda, Robert Janowski, Magda Masny, Wojciech Pijanowski, Janusz Zaorski, Maria Szabłowska, Ania Wyszkoni, Mariusz Kałamaga, Przemysław Babiarz, Otylia Jędrzejczak, Piotr Kraśko, Jacek Karnowski, Michał Karnowski i wielu innych znakomitych gości w poniedziałek rozwiąże „Wielki Test z Historii. 25 lat wolności”. Zapraszamy do Jedynki!

Wielki Test z Historii - 25 lat wolności fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 3 listopada, godz. 20:25
Tym razem będziemy odpowiadać na pytania związane ze zmianami, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Wielki Test z Historii. 25 lat wolności to propozycja zarówno dla tych, którzy pamiętają Polskę sprzed ćwierć wieku, jak i tych, którzy z własnego doświadczenia znają tylko jej współczesne oblicze.

Goście zgromadzeni w studio zagrają o 30 tys. zł, które przeznaczą na wybrany przez siebie szczytny cel. Zanim jednak poznamy finalistów wszyscy uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania przygotowane przez prof. Antoniego Dudka, prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz Krzysztofa Dudka – dyrektora NCK.

Na widzów czeka wspaniałe widowisko prowadzone przez Paulinę Chylewską i Macieja Orłosia oraz znakomita muzyka w wykonaniu Elektrycznych Gitar i Tymona Tymańskiego.

Test… jak zwykle będą mogą rozwiązywać również widzowie na stronie Interia.pl lub ściągając aplikację na smartfony TVP WOLNOŚĆ.

„Wielki Test z Historii. 25 lat wolności”. Poniedziałek, 3 listopada, godzina 20:25. TVP1.

Bayern Monachium - AS Roma

W 3. kolejce Ligi Mistrzów piłkarze Bayernu Monachium strzelili AS Romie 7 goli. Upokorzeni przed własną publicznością Włosi odpowiedzieli tylko jedną bramką. Teraz mają okazję do rewanżu. Mecz Bayern – Roma już w najbliższą środę na Allianz Arena w Monachium. Emocje piłkarskie na najwyższym poziomie – polecamy!

Liga Mistrzów: Bayern Monachium - AS Roma antena tvp1 Środa, 5 listopada, godz. 20:25
Losy meczu w Rzymie rozstrzygnęły się w zasadzie już pierwszej połowie, po której Bayern prowadził 5:0. Bramki dla drużyny z Bawarii strzelili: Arjen Robben (dwie), Mario Goetze, Thomas Mueller oraz Robert Lewandowski, dla którego było to pierwsze trafienie w meczach z włoskimi drużynami. Polski napastnik asystował także przy drugim golu Arjena Robbena.
W drugiej połowie spotkania kolejne dwie bramki strzelili Franck Ribery i Xherdan Shaqiri. Honorowego gola dla rzymskiej drużyny strzelił Gervinho.

Po trzech kolejkach tegorocznej Champions League na czele grupy B znajduje się Bayern Monachium, który wygrał wszystkie trzy spotkania strzelając łącznie 9 bramek i tracąc zaledwie 1. Drugie miejsce zajmuje AS Roma ze stratą 5 punktów do prowadzącego zespołu Mistrza Niemiec. Jeśli Bayern w środowy wieczór pokona Romę zagwarantuje sobie awans do kolejnej fazy prestiżowych rozgrywek z pierwszego miejsca w grupie. Piłkarzom z Rzymu pozostanie walka o zajęcie drugiego miejsca z zespołami Manchesteru City i CSKA Moskwy.

Liga Mistrzów. Mecz Bayern Monachium – AS Roma. Środa, 5 listopada, godzina 20:20 (studio). TVP1.

Otwarcie piątej sceny teatralnej TVP

Po pięciu latach przerwy na antenę TVP Polonia powraca teatr! Spektakl, który zainauguruje otwarcie piątej sceny Teatru Telewizji, to współczesna interpretacja ponadczasowej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”. Serdecznie zapraszamy!

"Moralność pani Dulskiej" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvppolonia Środa, 5 listopada, godz. 13:45, 20:50 i 04:15
Spektakle Teatru Telewizji w TVP Polonia będą emitowane w każdą środę trzykrotnie w ciągu dnia – po południu o godzinie 13:45, wieczorem o 20:50 (główne wydanie) oraz w nocy o 04:15 (powtórka dla Polonii w Ameryce). W repertuarze znajdą się najnowsze spektakle oraz klasyczne sztuki z archiwum Telewizji Polskiej. TVP Polonia to już piąta  po TVP1, Studio Teatralnym Dwójki, TVP Kultura i Internetowym Teatrze dla Szkół  scena Teatru Telewizji.

Spektakl w reżyserii Marcina Wrony jest współczesną interpretacją Moralności pani Dulskiej – tragifarsy kołtuńskiej Gabrieli Zapolskiej. W tym ponadczasowym dramacie reżyser mierzy się z wciąż żywym w społecznej świadomości problemem „dulszczyzny”. M. Wrona pozostaje wierny tekstowi, jednak w czasie przedstawienia odchodzi powoli od klasycznego kostiumu w stronę współczesności, by pokazać trwający niezmiennie kryzys moralności stosowanej wyłącznie na własny użytek.

W inscenizacji obok Magdaleny Cieleckiej w roli głównej wystąpili znakomici aktorzy - Robert Więckiewicz (Pan Dulski), Jakub Gierszał (Zbyszko), Jaśmina Polak (Hesia), Zofia Wichłacz (Mela), Dominika Kluźniak (Juliasiewiczowa), Klara Bielawka (Hanka), Agata Buzek (Lokatorka) i Maria Maj (Tadrachowa).

Zapraszamy również na kolejne listopadowe spektakle do TVP Polonia. Już 12 listopada - „Boulevard volatiare” w reżyserii Andrzeja Barta, 19 listopada - „Skutki uboczne” w reżyserii Leszka Dawida, a 26 listopada - „Ożenek” w reżyserii Ewy Bonackiej.

„Moralność pani Dulskiej”. Środa, 5 listopada, godzina 13:45, 20:50 i 04:15. TVP Polonia.

Dla szkół teatr ogromny

30 spektakli, 850 tys. widzów z ponad 12,5 tys. szkół z całej Polski – takiego bilansu dwóch lat działalności teatralnej nie powstydziłaby się żadna scena w kraju. A taki jest właśnie efekt działań Internetowego Teatru dla szkół Telewizji Polskiej.

Gala finałowa "Pierwszego Internetowego Przegladu Szkolnych Zespolow Teatralnych"  fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp Czwartek, 6 listopada
29 października minęły dwa lata od internetowej transmisji „Czarnoksiężnika z krainy Oz” wystawianego przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gorące przyjęcie tej inicjatywy zachęciło Telewizję Polską do kontynuacji projektu. Pomysł Internetowego Teatru TVP dla szkół polega na wykorzystaniu nowoczesnej technologii do transmisji przedstawień bezpośrednio do szkół w całej Polsce.

Unikalne połączenie technologii i teatru dało uczniom wszystkich typów szkół, także z miejscowości odległych od wielkomiejskich ośrodków niepowtarzalną okazję do obcowania z kulturą na żywo. Repertuar został tak skonstruowany, aby znalazły się w nim propozycje dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Każdą z 30. dotychczasowych kodowanych transmisji internetowych z teatrów w całym kraju oglądało średnio prawie 30 tys. widzów. Nie sposób przecenić znaczenia tej inicjatywy dla edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Dla dużej grupy to szansa na pierwszy kontakt z zawodowym teatrem. Nauczyciele wykorzystują tę okazję do przeprowadzenia specjalnych lekcji przybliżających nie tylko konkretną sztukę, ale także teatr w ogóle.

Internetowy Teatr TVP dla szkół
został zauważony i doceniony przez czołowe instytucje związane z kulturą i edukacją. Wśród nich są np. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Teatralny, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich.

Nie można byłoby mówić o tak dużym sukcesie, gdyby nie ścisła współpraca z oddziałami terenowymi TVP, które uczestniczą w akcji organizacyjnie i technicznie. We wszystkich oddziałach powołani są koordynatorzy. Nad całością przedsięwzięcia czuwa Zespół ds. koordynacji projektu pod kierownictwem dyrektora Ośrodka TVP Technologie Wiesława Łodzikowskiego. W jego pracach udział biorą specjaliści TVP od produkcji telewizyjnej, teatru, edukacji i prawa autorskiego. Repertuar jest tak dobierany, aby miał wysoką wartość artystyczną.

Zachęceni powodzeniem internetowych transmisji teatralnych organizatorzy zainicjowali Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do pierwszej zeszłorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 177 szkół z całego kraju.

W tym roku, w drugiej edycji nieco zmodyfikowanego konkursu pod nazwą Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych, uczestniczyć mogły również zespoły z domów kultury i placówek edukacyjnych. Zadanie było bardzo ambitne, bo przedstawienia musiały być oparte na całkowicie oryginalnym autorskim teście i/lub scenariuszu. W składzie jury obok znawców teatru z TVP (Zbigniewa Dzięgiela, Marka Mikosa i Wojciecha Majcherka) są też wybitne osobistości świata teatru: Anna Dymna, Michał Komar, Olgierd Łukaszewicz, Michał Walczak i Maciej Wojtyszko.

Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie werdykt jury, odbędzie się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – Pani Anny Komorowskiej.

Bezpośrednia transmisja z gali przewidziana jest 7 grudnia w Programie 1 TVP i TVP Regionalna
.

W Internetowym Teatrze TVP dla szkół do końca roku przewidziane są jeszcze trzy transmisje spektakli:
„Dziób w dziób”. Czwartek, 6 listopada. Reżyseria Zbigniew Lisowski, transmisja z Teatru Baj Pomorski w Toruniu,
„Zemsta”. Piątek, 28 listopada.
Reżyseria Piotr Szczerski, transmisja z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
„Biegnijcie do szopki”. Czwartek, 11 grudnia.
Reżyseria Krystian Kobyłka, transmisja ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Noc poślubna w „Czasie honoru”

Powstanie Warszawskie. Dramatyczne losy tysięcy młodych ludzi gotowych do walki o wolność. Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Maciej Zakościelny, Magdalena Różdżka, Maciej Musiał, Stefan Pawłowski i Adam Fidusiewicz w najnowszej części „Czasu honoru - Powstanie”. Gorąco polecamy.

"Czas honoru - Powstanie" fot: Monika Zielska/TVP antena tvp2 Niedziela, 2 listopada, godz. 21:10
W okupowanej Warszawie trwają działania wojenne. Obrona Starego Miasta powoli chyli się ku upadkowi. Podczas krwawych walk młodzi powstańcy próbują odnaleźć drobne przyjemności z codziennego życia. „Wilk” (Adam Fidusiewicz) postanawia ożenić się ze swoją ukochaną Mileną (Agnieszka Skrzypczak).

Pierwsze dni września 1944. Jastrząb raportuje „Krawcowi” (Wojciech Majchrzak) o tragedii na Starówce. Jeśli Krawiec nie wyda rozkazu o przedarciu się z odsieczą, dzielnica padnie. Powstańcy z Kompanii Specjalnej stacjonują w teatrze w Śródmieściu. Michał (Jakub Wesołowski) przysyła do Bronka (Maciej Zakościelny) Fibonacciego – specjalistę od szyfrowanych wiadomości. Może wreszcie uda się złamać szyfr „Inżyniera”.

Kompania Specjalna przygotowuje się do ataku na niemieckie pozycje. Aby uzyskać dostęp do korytarza na Starówkę, powstańcy muszą zaatakować z obu stron. Niestety sygnał ze Starego Miasta nie nadchodzi i żołnierze ze Śródmieścia sami zaczynają atak. Pluton Władka wpada w zasadzkę.

W tym czasie „Wilk” (Adam Fidusiewicz) obwieszcza wszystkim, że bierze ślub z Mileną (Agnieszka Skrzypczak). Władek (Jan Wieczorkowski) zgadza się na przeniesienie dziewczyny do jego plutonu. Wesele jest jednym z najpiękniejszych momentów Powstania. Niestety uroczystość nie trwa długo…

„Czas honoru – Powstanie”. Odcinek 9 – „Noc poślubna”. Niedziela, 2 listopada, godzina 21.10. TVP2.

Czym pasjonuje się Olga Tokarczuk?

Jest jedną z najczęściej tłumaczonych i wydawanych za granicą polskich pisarek. O najnowszej powieści „Księgi Jakubowe”, o pisaniu, jako zajęciu egoistycznym i pasji do podróżowania w najbliższej „Niedzieli z…” opowie Olga Tokarczuk. Zapraszamy do TVP Kultura.

Olga Tokarczuk fot: TVP antena tvpkultura Niedziela, 2 listopada, godz. 17:15
„Niedziela z...” Olgą Tokarczuk. Niedziela, 2 listopada, godzina 17:15.
Tym razem Agnieszka Szydłowska do programu Niedziela z… zaprosiła Olgę Tokarczuk i jej gości - Kingę Dunin, Kazimierę Szczukę, Marię Zmarz-Koczanowicz i Przemysława Czaplińskiego.
Wychowała się w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzce do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Jej pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi” (1993) została dobrze przyjęta przez krytykę. Później powstały m.in. „E. E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź pług przez kości umarłych”, „Bieguni”.

„Niedziela z...” Olgą Tokarczuk. „Aria Diva”. Niedziela, 2 listopada, godzina 18:10.
Krótkometrażowy film jest ekranizacją opowiadania Olgi Tokarczuk „Ariadna na Naksos”. Basia (Gabriela Muskała) ma kochającego męża i dwóch wspaniałych synów - Bartka i Piotrka (Olivier Kozłowski i Alan Kozłowski). Czuje się spełniona prowadząc dom. Pewnego dnia do mieszkania obok wprowadza się diva operowa Joanna (Katarzyna Figura). Między kobietami rodzi się szczególna więź, a Basię zaczyna nużyć ustabilizowane życie rodzinne, rutyna i szara egzystencja.

„Niedziela z...” Olgą Tokarczuk. „Skarb”. Niedziela, 2 listopada, godzina 18:55.
Archiwalny spektakl Studia Teatralnego Dwójki zrealizowany na podstawie utworu Olgi Tokarczuk. Akcja sztuki rozgrywa się w latach 60. w Nowej Rudzie. Krysia Popłoch (Maja Ostaszewska) to miejscowa elegantka i urzędniczka bankowa, której marzeniem jest ucieczka z zamieszkiwanego przez nią zapyziałego miasteczka w wielki świat, żeby znaleźć miłość swego życia. Determinacja jej ojca trudniącego się poszukiwaniem poniemieckich skarbów, dodaje jej wiary w to, że i ona odnajdzie swój „skarb”. I rzeczywiście, w życiu Krysi następuje zwrot…

„Niedziela z...” Olgą Tokarczuk. „Żurek”. Niedziela, 2 listopada, godzina 20:10.
Film oparty na opowiadaniu Olgi Tokarczuk. W małym przygranicznym miasteczku, do którego przestała docierać kolej, mieszka Halina Iwanek (Katarzyna Figura) - zmęczona życiem wdowa z 15–letnią córką Iwonką (Natalia Rybicka). Mąż Haliny kilka miesięcy wcześniej popełnił samobójstwo. Wdowa desperacko poszukuje ojca nieślubnego dziecka swojej córki. Kobieta przyrzekła zmarłemu mężowi, że do Bożego Narodzenia dziecko zostanie ochrzczone.

Koncert dla Ryśka Riedla

Gwiazdy polskiego bluesa uczczą pamięć lidera kultowego zespołu „Dżem” - Ryśka Riedla. Niezwykły koncert w 20. rocznicę jego śmierci odbył się podczas Rawa Blues Festival. Na scenie wystąpili Krzysztofa Głucha, Andrzeja Ruska, Michała Giercuszkiewicza, Irka Dudka i syna Riedla, Sebastiana z zespołem „Cree”. Zapraszamy!

Rysiek Riedel fot: Z. Poniatowski/TVP antena tvp2 Sobota, 1 listopada, godz. 00:35
Rawa Blues Festival jest największym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem bluesowym w Polsce. Na początku lat 90. przekształcił się w imprezę o charakterze międzynarodowym. W tej chwili to największy na świecie festiwal odbywający się „in-door” (pod dachem).

W tym roku, z okazji 20. rocznicy śmierci Ryśka Riedla, na festiwalu odbył się specjalny koncert dedykowany legendzie polskiej sceny muzycznej. Wokalista, autor tekstów oraz wieloletni frontmen zespołu „Dżem”, z którym nagrał dziś już klasyczne płyty „Cegła” i „Zemsta nietoperzy”. Niezależnie od pracy z tą grupą Riedel nagrywał również z Ryszardem „Skibą” Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, grupami „Nocna Zmiana Bluesa” i „Krzak”. Prowadził barwne życie hippisa, przez co stał się prawdziwą legendą - postacią opisywaną w książkach, filmach dokumentalnych, a także w filmie fabularnym „Skazany na bluesa” ze znakomitą kreacją Tomasza Kota. Riedel, który był uzależniony od narkotyków - zmarł 30 lipca 1994 roku.

Dla uczczenia pamięci tego niezwykłego artysty, gitarzysta i kompozytor Leszek Winder przygotował koncert, w którym wystąpią głównie artyści śląskiego środowiska bluesowego - Krzysztof Głuch, Andrzej Rusek, Michał Giercuszkiewicz, Irek Dudek oraz Sebastian Riedel z zespołem Cree.

„Koncert dla Ryśka Riedla - Rawa Blues Festival 2014”. Sobota, 1 listopada, godzina 00:35. TVP2.

Filmy w Jedynce

Kevin Costner szuka suchego lądu, John Malkovich trenuje konie, Martin Lawrence wciela się w charyzmatyczną agentkę, a Elżbieta Starostecka umiera z miłości do Leszka Teleszyńskiego. Zapraszamy na filmy do Jedynki.

"Wodny świat" fot: materiały promocyjne antena tvp1 31 października - 4 października
Weekendowy Hit Jedynki – „Wodny świat”. Piątek, 31 października, godzina 21:30. Powtórka w sobotę, 1 listopada o godzinie 00:25.
Cała ziemia zostaje zalana wodą. Ludzie mieszkają na barkach, łodziach i tratwach. Nie ustają w poszukiwaniach mitycznego stałego lądu. W jego istnienie nie wierzy Żeglarz (Kevin Costner), który należy do pierwszego pokolenia ludzi-ryb.

„Wszyscy święci”. Sobota, 1 listopada, godzina 08:00.
Maria (Teresa Szmigielówna) chce uporządkować swoje życie. Pragnie wyjaśnić wszystko, co dotyczy jej życia oraz jej dorosłych dzieci. Wraz z synem, jego żoną i wnukami wybiera się na Powązki na grób niedawno zmarłego mąża. Chłopcy zadają babci i rodzicom kłopotliwe pytania i domagają się jasnej odpowiedzi, czy dziadek był „komuchem”.

„Miłość nad fiordem. Na fali przypływu”. Sobota, 1 listopada, godzina 09:25.
Znana architektka Agnes Wellem (Esther Schweins) dostaje z małego norweskiego miasteczka propozycję przygotowania pewnego projektu. Po przyjeździe niespodziewanie spotyka swoją dawną szkolną miłość, Kristiana (Hendrik Duryn), który mieszka tam razem z żoną i córką. Okazuje się, że dawne uczucie jest ciągle żywe. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuje się, że to żona Kristiana była zleceniodawcą Agnes.

„Trędowata”. Sobota, 1 listopada, godzina 14:45.
Stefania Rudecka (Elżbieta Starostecka) jest guwernantką w Słodkowicach. Spokojne dni, które spędza z córką dziedziczki Lucią (Lucyna Brusikiewicz), zakłóca przyjazd Waldemara Michorowskiego (Leszek Teleszyński), młodego i pięknego dziedzica szlacheckiej fortuny. Ordynat jest urzeczony urodą Stefci i rozpoczyna flirt, który napotyka stanowczy opór dziewczyny. Pod maską wzajemnych złośliwości i impertynencji rodzi się miłość.

„Niezwyciężony Secretariat”. Sobota, 1 listopada, godzina 21:20.
Kiedy ojciec Helen „Penny” Chenery (Diane Lane) zapada na ciężką chorobę, dziewczyna decyduje się zająć jego stajnią koni wyścigowych. Wkracza w świat zdominowany przez mężczyzn. Korzystając z pomocy trenera koni Luciena Laurina (John Malkovich) próbuje wyprowadzić na prostą podupadający rodzinny biznes. Wielką nadzieją jest nowo narodzony źrebak – Secretariat, który z czasem staje się żywą legendą wyścigów.

„Odlot”. Niedziela , 2 listopada, godzina 14:45.
Carl Fredricksen, tak samo jak jego przyjaciółka Ela, fascynuje się odkryciami i dalekimi podróżami. Już jako małżeństwo zaczynają planować wielką podróż. Kiedy w końcu udaje im się zgromadzić potrzebne fundusze, Ela umiera. Mijają lata. Pewnego dnia Carl zamienia swój dom w statek powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej. Niespodziewanie okazuje się, że zabrał ze sobą ośmioletniego skauta.

Wtorek z komedią – „Agent XXL: Rodzinny interes”. Wtorek, 4 listopada, godzina 20:25.
To trzecia część przygód Agenta XXL – Malcolma Turnera (Martin Lawrence). Agent FBI znów przebiera się za charyzmatyczną starszą panią, aby rozwiązać mrożącą krew w żyłach sprawę morderstwa w artystycznej szkole dla dziewcząt.

Filmy w Dwójce

Paul Walker pomaga szukać meteorytów z Merkurego, Wielki Niedźwiedź znowu chce być człowiekiem, Bruce Willis jest płatnym zabójcą, Daniel Craig i Rachel Weisz wyprowadzają się z Nowego Jorku, a Julianne Moore i Pierce Brosnan niechcący biorą ślub. W tym tygodniu Dwójka gwarantuje dużą dawkę emocji.

"Szakal" fot: materiały promocyjne antena tvp2 1 - 6 listopada
Gwiazdy w południe – „Helena Trojańska”. Część 1 w sobotę, 1 listopada o godzinie 12:10. Część 2 w niedzielę, 2 listopada o godzinie 12:15.
Porwana za młodu piękna Helena Trojańska (Sienna Guillory) zostaje odbita przez brata. Poślubia króla Sparty, Menelaosa (James Callis). Jej niezwykła uroda sprawia, że staje się ulubienicą całego dworu. Jednak jej serce należy do Parysa (Matthew Marsden), którego ujrzała w wizji.

„Przygoda na Antarktydzie”. Sobota, 1 listopada, godzina 15:50.
Styczeń 1993 r. Do niewielkiej stacji badawczej na Antarktydzie przybywa z Kalifornii doktor geologii Davis McClaren (Bruce Greenwood). Zamierza szukać meteorytów z Merkurego. Chociaż zima na południowej półkuli ma się już ku końcowi i lody zaczynają pękać, młody przewodnik Jerry Shepard (Paul Walker) podejmuje się doprowadzić uczonego do wskazanego przez niego rejonu. Ostrzega, że wyprawa o tej porze roku jest bardzo ryzykowna, ale McClaren jest zdeterminowany.

„Mój brat niedźwiedź 2”. Sobota, 1 listopada, godzina 18:45.
Przed laty Kenai był odważnym i dzielnym młodzieńcem. Teraz jest niedźwiedziem, żyje w tundrze i opiekuje się małym i ufnym niedźwiadkiem Kodą, którego matkę pozbawił niegdyś życia. Zanim młodzieniec stał się Wielkim Niedźwiedziem uratował życie dziewczynce. Ona przysięgła, że nigdy o nim nie zapomni. Minęły lata, a Nita wyrosła na piękną dziewczynę. W dniu jej ślubu rozpętała się burza, a ziemia rozstąpiła oddzielając od siebie młodych. Przysięga dała o sobie znać…

„Kwiat pustyni”. Sobota, 1 listopada, godzina 20:10.
Historia oparta na biografii światowej sławy somalijskiej modelki - Waris Dirie, która w wieku trzynastu lat została sprzedana ponad sześćdziesięcioletniemu mężczyźnie. Miała zostać jego czwartą żoną. W środku nocy uciekła i przez pustynię dotarła do Mogadiszu, a stamtąd do Londynu. W wyniku splotu okoliczności rozpoczęła pracę w barze. Tam dostrzegł ją fotograf Terry Donaldson (Timothy Spall). Wydarzenie to stało się początkiem jej międzynarodowej kariery.

„Szakal”. Sobota, 1 listopada, godzina 22:25.
W wyniku wspólnej akcji FBI i rosyjskiego MSW w Moskwie ginie wpływowy gangster. Jego brat poprzysięga zemstę. Wynajmuje płatnego mordercę Szakala (Bruce Willis) żeby zabił ważną osobę w Stanach Zjednoczonych. FBI sądzi, że tą osobą jest dyrektor Biura. Nie znając ani rysopisu, ani prawdziwych personaliów Szakala, FBI korzysta z pomocy odsiadującego długoletni wyrok terrorysty z IRA Declana Mulqueena (Richard Gere).

„Ostatni smok”. Niedziela, 2 listopada, godzina 09:15.
Przez setki lat na świecie żyło wiele smoków, ale ludzie obchodzili się z nimi okrutnie i został tylko jeden. Zamieszkał w pieczarze w Brytanii rządzonej przez okrutnego króla Freyne'a. Król miał syna, 14-letniego księcia Einona, który został ciężko zraniony w serce. Królowa Aislinn postanowiła zwrócić się o pomoc do smoka Draco, który oddał Einonowi połowę własnego serca. Chłopiec odzyskał siły, ale wyrósł na okrutnego władcę. Okazuje się jednak, że to nie wina smoczej części serca…

„Dom snów”. Niedziela, 2 listopada, godzina 22:40.
Will Attenton (Daniel Craig) rzuca pracę w wydawnictwie i wyprowadza się z rodziną do Nowej Anglii. Gdy wraz z żoną Libby (Rachel Weisz) oraz dwiema córkami zaczynają się dobrze czuć w nowym domu, dowiadują się, że zamordowano w nim poprzednich lokatorów. Willa prześladuje przeczucie, że nie wszystkie poszlaki zostały odpowiednio zbadane…

Kino relaks – „Pozew o miłość”. Środa, 5 listopada, godzina 22:20.
Adwokaci Audrey Woods (Julianne Moore) i Daniel Rafferty (Pierce Brosnan) specjalizują się w rozwodach. Żadne z nich nie kwapi się do zawierania bliskich relacji, a zwłaszcza do wchodzenia w związki małżeńskie. Pewnego razu spotykają się na sali sądowej. Proces wygrywa Daniel i zaprasza przeciwniczkę na kolację. Miły wieczór kończy się w jego łóżku. Nie mają pojęcia, że następne randez vous skończy się ich ślubem. A to będzie dopiero początek kłopotów…

„Jestem numerem cztery”. Czwartek, 6 listopada, godzina 20:40.
John Smith (Alex Pettyfer) to niepozorny mieszkaniec małego miasteczka w USA. W rzeczywistości jest uciekinierem z planety Lorien, który na Ziemi szuka schronienia. Zakochuje się w Sarze Hart (Dianna Agron) - nie wie, że niebawem narazi dziewczynę na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Filmy w TVP Kultura

Jeremy Irons i Meryl Streep wstępują w związek małżeński, Katarzyna Figura szuka ojca dziecka swojej córki, Harrison Ford chce znaleźć szczęście w Ameryce Południowej, a Winona Ryder zakochuje się w Antonio Banderasie. TVP Kultura zaprasza na dobre filmy.

"Dom dusz" fot. materiały promocyjne antena tvpkultura 1 - 6 listopada
Bilet do kina – „Dom dusz”. Sobota, 1 listopada, godzina 20:20.
Esteban (Jeremy Irons) całkowicie poświęca się pracy zarządcy farmy. Ambitny młodzieniec szybko zdobywa majątek i żeni się z Clarą (Meryl Streep) – siostrą zmarłej narzeczonej. Ze związku rodzi się córka - Blanca (Winona Ryder). Mijają lata - Esteban dowiaduje się, że jego córka spotyka się z Pedrem (Antonio Banderas), synem indiańskiego robotnika.

Niedziela z... Olgą Tokarczuk – „Żurek”. Niedziela, 2 listopada, godzina 20:10.
Wdowa Halina (Katarzyna Figura) desperacko poszukuje ojca nieślubnego dziecka swojej córki Iwonki (Natalia Rybicka). Kobieta przyrzekła zmarłemu mężowi, że do Bożego Narodzenia dziecko zostanie ochrzczone.

Kino nocne – „Wybrzeże moskitów”. Niedziela, 2 listopada, godzina 22:50.
Utalentowany wynalazca Allie Fox (Harrison Ford) ma już dość otaczającego go świata. Zabiera więc swoją rodzinę do Ameryki Południowej, aby tam rozpocząć życie z dala od cywilizacji. Ekscentryczny Fox próbuje stworzyć sobie i swojej rodzinie raj na ziemi. Na miejscu okazuje się, że nie jest to takie proste…

Panorama kina polskiego – „Joanna”. Poniedziałek, 3 listopada, godzina 20:20.
Kraków, okupacja hitlerowska. Joanna (Urszula Grabowska), młoda kobieta, której mąż zaginął na wojnie, znajduje w kościele siedmioletnią Różę (Sara Knothe) niemal cudem ocalałą z łapanki. Dziewczynka nie ma dokąd pójść, więc Joanna postanawia zabrać ją do siebie.

„Szczęśliwy człowiek”. Wtorek, 4 listopada, godzina 22:55.
Maria (Jadwiga Jankowska-Cieślak) mieszka z trzydziestoletnim synem Jankiem (Piotr Jankowski), który nie potrafi się usamodzielnić. Ukrywa przed nim swoją śmiertelną chorobę. Nie jest świadoma, że Janek od dawna o wszystkim wie.

„Kaci także umierają”. Środa, 5 listopada, godzina 21:45.
Czeska Praga, 1942 rok. Dr Franticek Svoboda (Brian Donlevy) dokonuje zamachu na nazistowskiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha (Hans Heinrich von Twardowski). Schronienia udziela mu Masza Novotna (Anna Lee), córka profesora Stefana Novotnego (Walter Brennan) znanego ze swych antynazistowskich poglądów. Terror niemiecki nasila się. Film powstał w Hollywood w 1943 roku.

Podróż na wschód – „Brat”. Czwartek, 6 listopada, godzina 22:15.
Po dwóch latach służby wojskowej Daniła Bagrow (Sergey Bodrov Jr.) wraca do rodzinnego miasteczka. Daniła nie ma żadnego pomysłu na swoją przyszłość. Za namową matki postanawia spróbować swych sił w wielkim mieście - Sankt Petersburgu, w którym jego starszy brat Wiktor (Victor Sukhorukov) robi karierę. Sytuacja komplikuje się, gdy okazuje się, że Wiktor to płatny morderca o przezwisku Tatar, który jest zamieszany w porachunki między mafijnymi grupami.

Czas na dokument

Niezwykłe historie, które warto poznać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Zapraszamy do TVP na znakomite filmy dokumentalne.

"Operacja życie" fot: Piotr Mikolajczak antena tvp 1 - 6 listopada
„Premierzy. Tadeusz Mazowiecki”. Sobota, 1 listopada, godzina 15:00. TVP Polonia.
Dokument przybliża sytuację w Polsce po 1989 roku, a w szczególności ukazuje okoliczności objęcia przez Tadeusza Mazowieckiego stanowiska premiera. Najważniejsze decyzje jego rządu oraz ich wpływ na funkcjonowanie państwa.

Koło historii – „Wojenne przypadki pułkownika Mentla”. Sobota, 1 listopada, godzina 21:00. TVP Historia.
Opowieść o losach Emila Mentla - podchorążego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, oficera 8. Pułku Ułanów i 1. Pułku Szwoleżerów. Po klęsce wrześniowej oficer przedarł się na Węgry, a stamtąd do Syrii, gdzie odtwarzały się polskie oddziały. Wraz z Pułkiem Ułanów Karpackich bronił Tobruku. Walczył pod Monte Cassino, Anconą, Pesaro i Bolonią.

Świat bez fikcji - „Mur berliński – Początki”. Część 1/2. Poniedziałek, 3 listopada, godzina 22:55. TVP2.
Historia Muru berlińskiego od jego powstania w 1961 roku do upadku w listopadzie 1989 r. Zaostrzające się stosunki pomiędzy mocarstwami nadzorującymi po II wojnie światowej poszczególne fragmenty terytorium Niemiec doprowadzają do kolejnych spięć na granicy sektora rosyjskiego.

„Lekcja polskiej historii”. Poniedziałek, 3 listopada, godzina 23:45. TVP Polonia.
Film przedstawiający działaczkę charytatywną Sue Ryder (wł. Margaret Susan Cheshire). Podczas II wojny światowej niosła Polakom pomoc i wsparcie. Po jej śmierci znaleziono blisko godzinny film „Forgotten Allies” („Zapomniani sojusznicy”) o powojennej Polsce i podróżach Sue z pomocą humanitarną.

„Zapomniani”. Wtorek, 4 listopada, godzina 13:50. TVP Polonia.
Złoczów, Monasterzyska, Urłów. Po zapomnianych, małych cmentarzach rozrzuconych na Podolu oprowadza historyk, prof. Stanisław Nicieja.

Świat bez fikcji - „Mur berliński – Upadek”. Część 2/2. Wtorek, 4 listopada, godzina 22:55. TVP2.
Od samego początku mur sztucznie przecina podwórka i domy, rozdziela rodziny i przyjaciół. Wielu ludzi usiłuje go przekroczyć. Wywołuje to reakcję rządu NRD, który stopniowo wzmacnia i poszerza umocnienia. Ucieczka staje się coraz trudniejsza i bardziej ryzykowna, pojawiają się pierwsze ofiary.

„Operacja Życie”. Odcinek 36. Wtorek, 4 listopada, godzina 23:40. TVP Polonia.
W centrum Zdrowia Dziecka mały Kubuś dochodzi do siebie po transplantacji wątroby. Dawcą był Artur, jego ojciec. W stacji dializ gliwickiego szpitala poznajemy Pawła, który czeka na rodzinny przeszczep nerki. Narząd ma otrzymać od matki. Mała Patrycja całe życie spędziła w szpitalach. Szansą dla niej jest przeszczep serca. Czy znajdzie się dla niej dawca?

„Sprawa pułkownika Kuklińskiego”. Środa, 5 listopada, godzina 22:35. TVP Historia.
Dokument poświęcony pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Film bazuje na jednym z nielicznych wystąpień Kuklińskiego przed kamerą. Pułkownik opowiedział o charakterze i celach strategicznych Układu Warszawskiego. Ujawnił szczegóły swoich zadań w polskim sztabie i współpracy ze sztabowcami sowieckimi.

„A czego tu się bać?”. Czwartek, 6 listopada, godzina 14:55. TVP Polonia.
O rytuałach, zwyczajach i wierzeniach dotyczących śmierci opowiadają mieszkańcy jednej z mazurskich wiosek. Zwyczajnie, jak o innych sprawach, a jednocześnie szczerze, ze swadą i humorem.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Najniższy Koszykarz Świata”. Czwartek, 6 listopada, godzina 22:25. TVP1.
Film dokumentalny, którego bohaterem jest Joan Pahisa, 27-letni miłośnik koszykówki z Hiszpanii. Joan ma około jednego metra wzrostu. Jego codzienność nie jest łatwa, ale sport pozwala mu przetrwać i cieszyć się życiem.

„Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności”. Czwartek, 6 listopada, godzina 23:35. TVP Polonia.
Dokument o wydarzeniach, które miały duży wpływ na upadek Muru Berlińskiego i ucieczkach obywateli NRD do RFN przez terytorium Polski za rządów Tadeusza Mazowieckiego.

Świat bez tajemnic – „Powrót chemika”. Czwartek, 6 listopada, godzina 00:05. TVP2.
Film o Janie Czochralskim - praojcu elektroniki, którego odkrycie dało początek wszystkiemu, do czego wykorzystywane są monokryształy krzemu. Genialny chemik i metaloznawca. W światowej literaturze fachowej jest najczęściej cytowany spośród wszystkich Polaków. Zakończył karierę, jako rzemieślnik wytwarzający pastę do butów i płyn do trwałej ondulacji.

Przepyszna Polska Molskiej

„Slow life” i „slow food” w bajecznie pięknych zakamarkach Polski. Pasja i radość z gotowania Gosi Molskiej po raz kolejny udowadniają, że „Polska jest pyszna”. Zapraszamy do TVP HD na wyjątkowy program kulinarny!

"Polska Molskiej" fot: materiały promocyjne antena tvphd Czwartek, 6 listopada, godz. 20:25
Program Polska Molskiej to propozycja dla tych, którzy mają apetyt na życie, chcą odkrywać ciekawe miejsca, szukają inspiracji i pomysłów, jak aktywnie spędzić czas, a przede wszystkim dla tych, którzy kochają dobre jedzenie. Na drugą kulinarną wyprawę zapraszamy do północno-wschodniej części Polski.

Pogranicze Warmii i Mazur to rejony, w których Gosia Molska w dzieciństwie spędzała wakacje. Tam, na niezwykle urokliwym kempingu, przygotuje smakowitą alternatywę dla sklepowej bułki czyli podpłomyk oraz kilka prostych i pysznych dań.

Produkty, które można znaleźć w miejscowych lasach i złowić w jeziorach są inspiracją dla Dariusza Strucińskiego - szefa miejscowej kuchni. Znakomity kucharz i kreator smaku opowie o swojej idei kuchni opartej na lokalności.

W tym odcinku będzie można również zobaczyć warsztaty kulinarne dla dzieci, które przyrządzą dania ze ślimaków oraz spotkać się z właścicielami gospodarstwa agroturystycznego Kalinówka. Dagmara i Grzegorz Gęstwińscy mają wręcz obsesję na punkcie dobrego jedzenia!

Zapraszamy również na kolejne wyprawy Gosi Molskiej, która w poszukiwaniu prawdziwych smaków Polski zawędruje w Bieszczady, do Bydgoszczy i na Podlasie.

„Polska Molskiej”. Czwartek, 6 listopada, godzina 20:25. TVP HD.

Program można zobaczyć również na www.facebook.com/polskamolskiej oraz na instagram.com/polskamolskiej