Strona główna » O TVP » Newsletter

XX Festiwal Kabaretu – Koszalin 2014

Jubileuszowy Festiwal Kabaretu w Koszalinie! W roli gospodarzy programu Koń Polski i Piotr Gąsowski. Zapraszamy do Dwójki na znakomitą zabawę z gwiazdami kabaretu.

XX Festiwal Kabaretu Koszalin 2014 fot: materiały organizatora antena tvp2 Sobota, 26 lipca, godz. 20:05
Marcin Daniec, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Skeczów Męczących, Ciach, Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów, kabaret Inaczej – to gwiazdy jubileuszowego Festiwalu Kabaretu w Koszalinie. W ciągu 20 lat istnienia, z mało znanego festiwalu, impreza przeistoczyła się w znaczące wydarzenie artystyczno - kabaretowe. Co roku można tu liczyć na świetną rozrywkę, super skecze i aktualną satyrę. Tematem tegorocznej imprezy będzie korporacja i to w trzech odsłonach: "Witamy w korporacji", "Awantura w korporacji" i "Rewolucja w korporacji".

Tradycyjnie już gospodarzem programu jest Koń Polski, kabaret pochodzący z Koszalina. To właśnie Leszek Malinowski, lider Konia Polskiego, jest autorem i pomysłodawcą Festiwalu Kabaretu w Koszalinie. W tym roku do Leszka Mianowskiego i Waldemara Sierańskiego, w roli prowadzącego, dołączy gość specjalny – Piotr Gąsowski.

Nie zabraknie również gorących, muzycznych rytmów. Na scenie wystąpi cygański zespół Romanca. Na wspólną zabawę z plejadą gwiazd kabaretu i estrady zapraszamy do Dwójki!

Sobota, 26 lipca o godz. 20.05, TVP2

Lato Zet i Dwójki. Zapraszamy do Torunia!

Na trasie muzycznego festiwalu „Lata Zet i Dwójki” kolejne miasto. Tym razem muzyczna scena tego lata stanie w Toruniu. Zagrają między innymi Kombi, Big Cyc, Urszula i Kasia Kowalska. Polecamy!

"Lato Zet i Dwójki" fot: urszula.art.pl antena tvp2 Niedziela, 27 lipca, godz. 20:05
W niedzielę w Toruniu będzie się działo! Na plenerowej scenie „Lata Zet i Dwójki” zagrają: Margaret, Kasia Kowalska, Urszula, Natalia Szroeder & Liber, Maria Sadowska, Juan Carlos Cano, Big Cyc oraz Kombi. Początek transmisji w TVP2 o godz. 20.05. Koncert poprowadzi Marika (TVP2) i Rafał Olejniczak (redaktor naczelny Radia ZET).

Obok  znanych i cenionych gwiazd, wystąpią również te dopiero wschodzące. Zobaczymy m.in. Margaret. Artystka zdobyła w tym roku nagrodę SuperJedynki w kategorii „SuperArtysta bez granic”. Jej kariera zapowiada się obiecująco. Piosenki „Thank You Very Much”, czy „Wasted” na długo podbiły listy przebojów.

Atrakcją każdego z koncertów jest również obecność gwiazd zagranicznych. W Toruniu wystąpi m.in. Arash –muzyk urodzony w Teheranie, obecnie tworzący w Szwecji oraz Claydee pochodzący z Albanii. Jego piosenkę „Mamacita Buena” obejrzało na YouTubie już ponad 34 milionów osób!

„Lato Zet i Dwójki”. Niedziela, 27 lipca, godz. 20.05. TVP2

„Błękitne wakacje – magazyn żeglarski”

Jak spędzić tegoroczne wakacje? Atrakcyjnie i aktywnie, a najlepiej - nad polską wodą. Informacje o najważniejszych imprezach, regatach i wodnych zawodach sportowych w programie „Błękitne wakacje” w TVP Polonia. Polecamy!

"Błękitne wakacje" fot: materiały promocyjne/tvp antena tvppolonia Sobota, 26 lipca, godz. 09:45
„Błękitne wakacje” to magazyn promujący aktywny wypoczynek nad wodą. Doskonały poradnik dla pasjonatów wodnego szaleństwa, a także dla wszystkich, którzy poszukują pomysłu na wakacyjne hobby. W każdym odcinku prezentowane są najważniejsze i niebanalne miejsca na żeglarskiej mapie Polski. Autorzy cyklu ukazują różnorodne odmiany sportów wodnych i zachęcają do korzystania z atrakcji turystycznych Polski.

W najbliższym wydaniu magazynu odwiedzimy Pomorze i Północne Kaszuby zwane Nordą. Zaprezentowane zostaną walory turystyczne regionu i jego kultura. Nie zabraknie informacji o zbliżających się imprezach, w których warto uczestniczyć. Ponadto, wyjątkowy gość programu - kpt. Maciej Sodkiewicz, który opowie o swoim projekcie „Lodowe krainy” , wieloetapowej wyprawie żeglarskiej na daleką północ.

Audycja gwarantuje również praktyczne porady. Instruktorzy i ratownicy WOPR omawiają zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą. Prezentowane są sytuacje zagrożenia, akcje ratunkowe, a także - szczegółowo przedstawiane jest oznakowania występujące na obszarach wodnych. Można również liczyć na pokazy sprzętu wodnego.

Sobota, 26 lipca, godzina 9:45, TVP Polonia

Uwaga! Dla miłośników żeglugi nie lada gratka! Telewizja Polska uruchamia wirtualny kanał TVP Żagle! Dostępny będzie podczas weekendu 25 – 27 lipca na Platformie Hybrydowej TVP, w Internecie na stronie www.tvpstream.tvp.pl oraz na tabletach i smartfonach poprzez aplikację TVP Stream. Trzydniowe TVP Żagle będą relacjonować Mistrzostwa Świata seniorów i juniorów w żeglarskiej klasie Laser Radial, rozgrywane na akwenie w pobliżu Dziwnowa. Podczas zawodów pokazywane będą nie tylko sportowe zmagania, ale też relacje reporterskie, filmy dokumentalne oraz materiały archiwalne zrealizowane przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Zapraszamy!Warsaw Summer Jazz Days 2014 - Hypnotic Brass Ensemble

Niezwykły koncert jazzowy. Występ zespołu Hypnotic Brass Ensamble na ostatniej, trzeciej części festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Dwójka zaprasza na emisję wyjątkowego spotkania z jazzem już w najbliższą sobotę!

Warsaw Summer Jazz Days 2014 - Hypnotic Brass Ensemble antena tvp2 Sobota, 26 lipca, godz. 01:25
Ta niezwykła „orkiestra dęta”, w skład której wchodzi ośmiu braci, powstała w 1999 roku w Chicago. Muzycy dorastali w otoczeniu największych gwiazd muzyki jazzowej i soulowej. Ich ojciec, wielki kompozytor i trębacz Phil Cohran, zadbał o muzyczną edukację synów. Od dziecka byli częścią rodzinnego zespołu „Phil Cohran and The Youth Ensemble”. Pasjonował ich również hip-hop i takie gwiazdy, jak Ice Cube, czy Eazy-E, którzy również mieli wpływ na kształtowanie ich muzycznych gustów.

Postanowili, że ich głównym źródłem utrzymania będzie muzyka. Występowali na ulicach Chicago, w licznych klubach i na festiwalach. Łączyli hip-hop z brzmieniami jazzu, soulu, reggae, a także rocka. W 2009 ukazał się ich debiutancki krążek „Hypnotic Brass Ensemble”. Swoją obecność na płycie „Hypnotic Brass Ensemble” zaznaczył także Flea z Red Hot Chilli Peppers oraz Damon Albarn. Docenieni przez znakomitych artystów, zostali zaproszeni do współpracy przy albumie grupy Gorillaz. Muzycy występują gościnnie w trzech utworach, w tym wraz ze Snoop Doggy Dog’em, w tytułowym Plastic Beach.

Podczas koncertu Hypnotic Brass Ensemble na Warsaw Summer Jazz Days 2014 wystąpili również Gregory Porter oraz Sandro Zerafa.

Sobota, 26 lipca, godz. 01:25, TVP2

Filmy w Jedynce

Brigitte Bardot, Izabella Scorupco, Pierce Brosnan i Louis de Funes! To tylko niektóre gwiazdy, które gościć będą w filmowej Jedynce. Zapraszamy!

"Goldeneye"  fot: materiały promocyjne antena tvp1 25 lipca - 30 lipca
Lato z Bardotką – „Nieznośna dziewczyna”. Piątek, 25 lipca, godz. 22:00

Brigitte, córka właściciela paryskiego klubu nocnego to wzorowa uczennica prestiżowej szkoły. Gdy jej ojciec wyjeżdża z miasta, nastolatką trafia pod opiekę przyjaciela rodziny, który nawet nie podejrzewa, że dziewczyna w tajemnicy przed wszystkimi prowadzi podwójne życie…


Hit na sobotę – „Goldeneye”. Sobota, 26 lipca, godz. 20:25


Jamesowi Bondowi, słynnemu Agentowi 007, zostaje przydzielona kolejna misja. Tym razem jego zadaniem jest odzyskanie urządzenia, które kontroluje satelitę Goldeneye. Świadkiem kradzieży jest pracownica stacji kontrolującej satelitę, Natalya. Tajny agent, musi zmierzyć się z wrogiem, a przy okazji… uwieść piękną Rosjankę.


Zakochana jedynka – „Wygrane marzenia”. Niedziela, 27 lipca, godz. 20:25

Młoda, zdolna wokalista Violet przeprowadza się z małego miasteczka do Nowego Jorku. Firmy fonograficzne nie są jednak zainteresowane jej utworami. Dziewczyna nie chce wracać do ojca i sennego miasta bez perspektyw. Zatrudnia się więc w barze, z dość nietypową obsługą. Zadaniem dziewczyn jest bowiem seksowny taniec i prowokowanie mężczyzn. Mistrzowie komedii – „Żandarm w Nowym Jorku”.


Poniedziałek, 28 lipca, godz. 20:25

Żandarmi z Saint Tropez otrzymują wyróżnienie za zasługi dla Francji. W nagrodę wyjeżdżają do Nowego Jorku, by reprezentować policję francuską na Międzynarodowym Kongresie Żandarmerii. Potajemnie udaje się z nimi córka inspektora Cruchota, która planuje zrobić karierę modelki. Komedia omyłek w niezrównanej obsadzie aktorskiej.


W krainie dreszczowców – „Ostateczny termin”. Wtorek, 29 lipca, godz. 20:25

Sophie to projektantka mody, która właśnie planuje otwarcie pierwszego butiku. Niespodziewanie, jeden z jej bliskich współpracowników zostaje zamordowany. Rozpoczyna się seria dziwnych i niebezpiecznych zdarzeń. Sophie musi chronić swoją rodzinę.


„Kuloodporni”. Środa, 30 lipca, godz. 23:00

Tajny agent policji Keats przenika do zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Przy okazji, zaprzyjaźnia się z drobnym przestępcą Archiem Mosesem. Keats stanie przed dylematem, gdy przyjdzie mu wybrać pomiędzy lojalnością wobec przyjaciela a przestrzeganiem prawa.

Filmy w Dwójce

„Skazany na bluesa”, „Zakochany Anioł” oraz „Przeboje i podboje" w cyklu Kocham kino, to tylko część propozycji na filmowe wieczory z Dwójką. Zapraszamy do oglądania!

"Zakochany Anioł" fot: materiały promocyjne/tvp antena tvp2 26 lipca - 31 lipca
„Skazany na bluesa”. Sobota, 26 lipca, godz. 23:30

Rysiek Riedel to lider i wokalista kultowej grupy „Dżem”. Idol tysięcy fanów zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Walka z nałogiem połączona z miłością do sztuki, muzyki i rodziny składa się na poruszającą historię jednej z największych grup muzycznych w Polsce.


„Be cool”. Noc z niedzieli na poniedziałek, 27/28 lipca, godz. 02:25

Chilli Palmer to producent filmowy z gangsterską przeszłością. Gdy trafia mu się okazja zmiany branży na muzyczną, bez wahania podejmuje wyzwanie. Nie podejrzewa nawet, że w przemyśle muzycznym będzie musiał skorzystać z gangsterskiego doświadczenia.


„U Pana Boga za piecem”. Wtorek, 29 lipca, godz. 20:10 Ksiądz Antoni, proboszcz w Królowym Moście to największy autorytet i wyznacznik władzy. Gdy do miasteczka trafia Marusia, młoda Rosjanka, proboszcz przygarnia ją na plebanię, mając wobec dziewczyny konkretne, matrymonialne plany.


Kino relaks – „Lol”. Środa, 30 lipca, godz. 20:10

Gdy Lolę porzuca chłopak, dziewczyna szuka pocieszenia u jego najlepszego przyjaciela. Nowy związek niesie ze sobą dużo zmian w życiu nastolatki. Dziewczyna eksperymentuje z narkotykami, odkrywa uroki niezobowiązującego seksu. Anne, matka Loli, pragnie pomóc córce, ale nie wie, jak to zrobić.


Kocham kino – „Przeboje i podboje”. Czwartek, 31 lipca, godz.23:05

Rob Gordon to właściciel niewielkiego sklepiku muzycznego w Chicago. Muzyka jest jego pasją, ale interesy nie idą najlepiej. Gordon wpada w depresję, gdy okazuje się, że nie radzi sobie również w związkach z kobietami. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże mu przezwyciężyć załamanie?


„Zakochany Anioł”. Noc z czwartku na piątek, 31 lipca/1 sierpnia, godz. 01:10

Zesłany z nieba Anioł Gordiano żyje wśród ludzi i w tajemnicy wypełnia swoje anielskie obowiązki. Pewnego dnia, Niebiańska Centrala odcina go od magicznych gadżetów i wsparcia „z góry”. Dopiero wtedy Gordiano odkrywa, czym jest prawdziwe, ziemskie życie. Zagubionemu Aniołowi pomagają przyjaciele, kloszardzi Szajbusek i Lupin. Centrala nie przewidziała jednak, że anielski wysłannik pozna również ludzkie emocje i zakocha się w pięknej pani psycholog Romie…

Filmy w TVP Kultura

Zapraszamy na arcydzieła polskiego i światowego kina. „Nakarmić kruki”, „Cześć, Tereska” i „Pogoda na jutro”- filmowe lato w TVP Kultura naprawdę gorące!

"Cześć, Tereska" fot. materiały promocyjne antena tvpkultura 25 lipca - 31 lipca
Kino festiwalowe – „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”. Piątek, 25 lipca, godz. 20.10

Rumunia, rok 1987. Studentka z prowincji odkrywa, że jest w ciąży. Aby uniknąć skandalu, postanawia poddać się aborcji. W zorganizowaniu nielegalnego zabiegu pomaga jej przyjaciółka. Cena, jaką płacą obie dziewczyny jest jednak bardzo wysoka. Film uhonorowany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.


Wieczór kinomana – „Nakarmić kruki”. Sobota, 26 lipca, godz. 20.15

Hiszpania w czasach reżimu generała Franco. Wśród okropieństw wojny przyszło dorastać Anie i jej rodzeństwu. Dziewczynka próbuje naprawić zastaną rzeczywistość, usuwając za pomocą trutki tych, którzy do wymarzonego świata nie pasują. Film jest splotem wspomnień, marzeń i obserwacji rzeczywistości widzianej dziecięcymi oczami.


25 lat wolności – „Cześć, Tereska”. Poniedziałek, 28 lipca, godz. 20.10

Tereska to dziewczyna z blokowiska. W szkole krawieckiej zaprzyjaźnia się z Renatą. Koleżanka staje się jej przewodniczką. Instruuje ją jak palić, pić, całować się, a w końcu - jak kraść, gdy dziewczynom brakuje na wino i papierosy.Tereska z czasem traci początkowe zahamowania...


25 lat wolności – „Pogoda na jutro”. Wtorek, 29 lipca, godz. 20.10

Po 17 latach Józef zmuszony jest opuścić klasztorne mury. Powrót do rzeczywistości okazuje się niełatwy. Świat bardzo się zmienił. Józefa czeka też konfrontacja z opuszczoną niegdyś rodziną. W rolach głównych: Jerzy Stuhr, Andrzej Chyra i Roma Gąsiorowska.


25 lat wolności – „Wesele”. Środa, 30 lipca, godz. 20.10

Wojciech Wojnar właśnie wydaje córkę za mąż. Wesele musi być okazałe i… jak najtańsze. Kiełbasa drugiej świeżości, wódka sprowadzona ze Słowacji. Gdy impreza się rozkręca, wszystkie kombinacje wychodzą na jaw. Wnikliwy, gorzko - ironiczny portret polskiego społeczeństwa uhonorowany m.in. Nagrodą Specjalną na Festiwalu Filmowym w Gdyni.


„Niczego nie żałuję – Edith Piaf”. Czwartek, 31 lipca, godz. 21.30

Edith Piaf już za życia stała się legendą, urzekając talentem i tajemniczością. Biograficzna opowieść o francuskiej piosenkarce to przeplatające się obrazy jej dzieciństwa, trudnej drogi do kariery i wreszcie wielkiego triumfu na scenie. Marion Cotillard, która wcieliła się w Edith Piaf, za swoją rolę została nagrodzona Oscarem oraz Złotym Globem.


Kino festiwalowe – „Essential Killing”. Piątek, 1 sierpnia, godz. 20.10

Młody Afgańczyk Mohammed zostaje schwytany przez wojska USA i przetransportowany do tajnej bazy w Europie Środkowo - Wschodniej. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności udaje mu się uciec. Obywający się niemal bez dialogów film Skolimowskiego to metafora "esencji" człowieczeństwa i "esencji" kina, opartej na magii ruchomego obrazu.

„Jakuby - święto Starego Miasta”

Trzydniowe święto Jakubów w technice 3D.Cykliczna impreza, która odbywa się w Zgorzelcu na Przedmieściu Nyskim i w Goerlitz. Gwarancja interesującego spotkanie z historią, tańcem, muzyką, teatrem i rzemiosłem. Reportaż z tego wyjątkowego wydarzenia na antenie TVP HD. Zapraszamy!

„Jakuby - święto Starego Miasta” fot: materiały promocyjne antena tvphd Niedziela, 27 lipca, godz. 13:00
Co roku, na cześć Jakuba Bohme, mistyka i filozofa religii, na zgorzeleckiej Starówce odbywa się barwne i radosne święto. Każda edycja imprezy nawiązuje do bogatej historii Zgorzelca i Goerlitz. Starówka w Goerlitz i Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu na trzy dni zamieniają się w historyczny spektakl. Oba miasta odtwarzają niezwykły klimat XVII wieku. W ciągu trzech dni można zobaczyć rekonstrukcje historycznych zdarzeń, festiwal dawnej muzyki, zabawy oraz spróbować regionalnych potraw i trunków.

Dzięki zastosowaniu techniki 3D, widzowie Telewizji Polskiej, przeniosą się na ulice Starego Miasta. Na urokliwym Przedmieściu Nyskim będzie można zobaczyć koncerty, spektakle i pokazy tańców dawnych, natomiast rzemieślnicy zaprezentują swoje rękodzieła nawiązujące do dawnych epok. Widzowie, jak również mieszkańcy i zwiedzający turyści będą świadkami bitew i pojedynków oraz uczestnikami średniowiecznego życia.

Reżyser i scenarzysta reportażu to Andrzej Stopyra, doświadczony i uznany specjalista w dziedzinie 3D. Ma na swoim koncie zrealizowany w technologii 3D thriller „4:13 do Katowic” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Film został nagrodzony 1. miejscem na Nowojorskim Festiwalu Filmowym w kategorii najlepszy film 3D. Autor zdjęć i stereograf Piotr Kalkowski jest współtwórcą wielu rozwiązań technicznych umożliwiających użycie nietypowych kamer oraz rejestrację obrazu 3D w trudnych warunkach.

O wydarzeniach i historiach związanych z tajemnicami Zgorzelca opowie pisarka Joanna Lamparska. Niestrudzona poszukiwaczka zagnionych skarbów będzie gościem reportażu w TVP HD.

Niedziela, 27 lipca, godz. 13.00,TVP HD

Czas na dokument

Wydarzenia, które zmieniły oblicze świata. Poruszające historie. Ważne zjawiska społeczno-obyczajowe. Zapraszamy na najciekawsze filmy dokumentalne do TVP.

"Najświętsza Panienka, Koptowie i ja" fot: materiały promocyjne antena tvp 26 lipca - 01 sierpnia
Dokument tygodnia – „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja”. Sobota, 26 lipca, godz. 13.10, TVP Kultura

Namir jest Francuzem o egipskich korzeniach. Postanawia nakręcić film o cudownym objawieniu Matki Boskiej w koptyjskiej wspólnocie chrześcijańskiej. Gdy przybywa do kraju swoich przodków, wszystko wymyka się spod kontroli. Dokument w reżyserii Namira Abdela Messeeha to autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu korzeni, wierze i magii kina.


„Królik po berlińsku”. Sobota, 26 lipca, godz. 18.15, TVP Historia

Opowieść o dzikich królikach zamieszkujących strefę muru berlińskiego. Pełna absurdalnego humoru narracja przeradza się niepostrzeżenie w historię rozdartej Europy i ludzi poddanych politycznemu eksperymentowi. Film w 2010 roku był nominowany do Oscara.


Więcej niż fikcja – „Zespół punka”. Niedziela, 27 lipca, godz. 22.10, TVP Kultura

Członkami finlandzkiej grupy punkowej Pertti Kurikan Nimipäivät są osoby z zespołem Downa. Film ukazuje ich pełnosprawną, muzyczną karierę i niepełnosprawne życie prywatne. Koncerty i praca nad pierwszą płytą mieszają się z kłótniami, codziennymi troskami i znienawidzonym domem opieki.


Czy świat oszalał? – „Aung San Suu Kyi. Wybór życia”. Poniedziałek, 28 lipca, godz. 22.55, TVP 2

Aung San Suu Kyi to birmańska opozycjonistka uhonorowana w 1991 roku Pokojową Nagrodą Nobla. Przez 20 lat była więźniem sumienia. Codziennie stawała przed okrutnym wyborem: pozostać z rodakami, czy połączyć się z rodziną w Oxfordzie. Po przeszło dwóch dekadach Aung San Suu Kyi znów porusza świat, podejmując dialog ze swoimi oprawcami.


„Zejść na ziemię”. Czwartek, 31 lipca, godzina 23:35, TVP Polonia

Jak wyglądało Powstanie Warszawskie z perspektywy żołnierzy niemieckich? Dokument przedstawia wspomnienia uczestników walk po obu stronach barykady. Relacje powstańców, cywilnych mieszkańców miasta oraz żołnierzy Wehrmachtu przeplatają się ze zdjęciami i filmami zarejestrowanymi podczas Powstania Warszawskiego.


„Naród niepoliczonych”. Piątek , 1 sierpnia, godz. 17.10, TVP Kultura


Romowie przez wieki nie mogli mieć domów ani gospodarstw. Zostali więc wędrownymi muzykami. Dziś są najbardziej dyskryminowaną grupą w Europie. Dokument Aarona Yegera porusza sprawę zagłady Romów i Sinti w czasie II wojny światowej, powojennych prześladowań i pogromów w stosunku do tych grup etnicznych oraz kwestię odradzającego się w Europie neonazizmu.

Lato z Polskim Dokumentem – „Sposób na kryzys”. Czwartek, 17 lipca, godzina 23:20. TVP1.
Bohaterem filmu jest dozorca blokowiska, pan Wojtek. Jesienią 2008 roku wybuchł światowy kryzys gospodarczy...

„Statkiem po trawie”. Czwartek, 17 lipca, godzina 23:35. TVP Polonia.
Szlak Kanału Ostródzko - Elbląskiego jest najbardziej ekologiczną budowlą Warmii, Mazur i Powiśla. Wszystkie maszyny pozwalające na jego eksploatację korzystają z napędu zasilanego skomplikowanym systemem wodnym. Pochylnie - urządzenia, które przeciągają przez wzniesienia statki - w momencie ich tworzenia były niezwykłą myślą technologiczną i inżynierską, porównywaną obecnie do technologii lotów kosmicznych.

Maria Koterbska w TVP Rozrywka

Królowa swingu i prekursorka polskiego popu. W tym tygodniu obchodzi podwójny jubileusz. Artystka 65-lecie pracy na scenie i 90. urodziny świętować będzie w TVP Rozrywka. Zapraszamy na weekend z Marią Koterbską!

Maria Koterbska fot: Zygmunt Januszewski/tvp antena tvp Sobota - Niedziela, 26 - 27 lipca
„Karuzela”, „Parasolki”, „Brzydula i rudzielec”, „Augustowskie noce” – te piosenki nuciła cała Polska. W TVP Rozrywka przeboje Marii Koterbskiej przypomną Maryla Rodowicz i Janusz Panasewicz. O dorobku artystycznym artystki opowiedzą też dziennikarze muzyczni – Maria Szabłowska i Robert Janowski oraz syn piosenkarki – Roman Frankl.

Weekend z Marią Koterbską to również jubileuszowy program „Królowa swingu”. Artystka opowie w nim o najważniejszych momentach w swojej karierze. Zobaczymy także inne programy z jej udziałem: „Szansa na sukces” , „Maria Koterbska – Ona w roli głównej” oraz „Serduszko puka w rytmie cza-cza, czyli urodziny Marii Koterbskiej” – benefis zrealizowany w 1994 r. z okazji 70. urodzin piosenkarki.

Maria Koterbska debiutowała w 1949 roku. Współpracowała z Teatrem Satyryków w Krakowie i kabaretem „Wagabunda”. Występowała w popularnych programach radiowych „Zgaduj zgadula” i „Podwieczorek przy mikrofonie”. Zdobyła wiele nagród na Festiwalach Piosenki w Sopocie i Opolu. Wystąpiła też w kilku filmach, m. in. „Irena do domu”, z którego pochodzi przebój „Karuzela”.

„Królowa swingu”. Sobota, 26 lipca, godz. 20.50.
„Szansa na sukces”. Sobota, 26 lipca, godz. 16.20
„Maria Koterbska – Ona w roli głównej”. Sobota, 26 lipca, godz. 22.40
„Serduszko puka w rytmie cza-cza, czyli urodziny Marii Koterbskiej”. Niedziela, 27 lipca, godz. 22.35


Koncert Filharmoników Wiedeńskich z Sarajewa – „Sarajevo Concert 2014”

Filharmonicy Wiedeńscy w Telewizji Polskiej. Transmisja koncertu jednej z najsłynniejszych orkiestr świata w Dwójce, w przeddzień 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

"Sarajevo Concert 2014" fot: materiały promocyjne/tvp antena tvp2 Niedziela,27 lipca, godz. 23:45
W zabytkowej siedzibie władz miejskich Sarajewa, w Vijećnicy, odbył się koncert Filharmoników Wiedeńskich. To wydarzenie muzyczne ma upamiętnić setną rocznicę zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga-Lotaryńskiego d'Este oraz wybuch I wojny światowej. Pod batutą Franza Welsera-Mösta, wystąpiła orkiestra Wiener Philharmoniker wraz z Chórem Opery Narodowej w Sarajewie. Koncert został zarejestrowany 28 czerwca 2014 r.

 Muzycy wykonali utwory największych kompozytorów. W programie znalazły się dzieła Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa, Maurice’a Ravela, Franza Schuberta, Albana Berga oraz Josefa Straussa. Niezwykłe wydarzenie muzyczne dla melomanów i nie tylko. Polecamy!


 Niedziela, 27 lipca, godz. 23:45, TVP2 

„Kobra” w TVP Kultura

Czwartek z legendarną „Kobrą”. Ostatnia kryminalna zagadka. Pożegnalny spektakl „Szafir jak diament” w reżyserii Marii Kaniewskiej w TVP Kultura. Zapraszamy!

Kobra w TVP Kultura antena tvpkultura Czwartek, 31 lipca, godz. 20:10
Charakterystyczna czołówka z wijącą się kobrą. Sygnał dźwiękowy, który sprawiał, że pustoszały ulice, bo widzowie gremialnie zasiadali przed telewizorami. Tak było od 1956 roku, kiedy wyemitowano pierwszy spektakl Teatru Sensacji „Kobra”. Zrekonstruowany cyfrowo „Szafir jak diament” już w najbliższy, czwartkowy wieczór.

Tym razem kryminalna zagadka ma miejsce podczas wyścigów konnych. W trakcie emocjonującej gonitwy, w obecności dziesięciu osób zostaje zamordowany jeden z graczy. Przesłuchania świadków ujawniają, że wszyscy mieli możliwość i powód dokonania zbrodni. Z zemsty, strachu, dla pieniędzy... Kto więc jest mordercą? I jaka była prawdziwa przyczyna?

Lipiec z Teatrem Sensacji „Kobra” przypomniał magiczny klimat Peerelu. Jednak to już ostatnia szansa na tak emocjonujący wieczór. Zapraszamy na spektakl „Szafir jak diament” Marii Starzyńskiej, w reżyserii Marii Kaniewskiej i świetnej obsadzie aktorskiej: Ryszard Bacciarelli, Włodzimierz Nowak, Bolesław Płotnicki, Józef Pieracki, Aleksandra Zawieruszanka, Krystyna Karkowska, Nika Sołubianka, Wojciech Sztokinger, Janusz Kłosiński, Eugeniusz Kamiński, Leon Pietraszkiewicz i inni. Naprawdę warto to przeżyć!

Kobra – „Szafir jak diament”. Czwartek, 31 lipca, godz. 20.10. TVP Kultura