Ciemności skryją Ziemię

Unikatowe materiały zarejestrowane w ostatnich dniach drugiej wojny światowej miały zostać wykorzystane przez Alfreda Hitchcocka w filmie pokazującym prawdziwe oblicze nazizmu. Jednak dopiero po 70. latach, wiele z nich po raz pierwszy, stały się materią niezwykłego dokumentu. Jego emisja w USA, Niemczech, Francji, Anglii, Holandii, Izraelu, Danii, Słowenii, Finlandii, Portugalii, Norwegii i Polsce odbędzie się tego samego dnia. Stanie się to w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – we wtorek, 27 stycznia. Zapraszamy do TVP2 na „Ciemności skryją Ziemię”.

"Ciemności skryją ziemię" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Wtorek, 27 stycznia, godz. 22:50
Materiały filmowe nakręcone przez operatorów armii sowieckiej, amerykańskiej, angielskiej i francuskiej w nazistowskich obozach śmierci tworzone były z myślą o konieczności udokumentowania ogromu zbrodni i zostały wykorzystane podczas procesu w Norymberdze.

Zdjęcia rejestrowane w ostatnich dniach II wojny światowej m.in. w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i Dachau miały też stać się tworzywem monumentalnego dzieła ukazującego prawdziwe oblicze nazizmu. Dopiero 70. lat później stały się materią filmu André Singera Ciemności skryją ziemię, który wspólnie przygotowali producenci z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela i Danii. Wzbogacono je narracją (Helena Bonham Carter) omawiającą rolę obozów dla III Rzeszy i stopień uzależnienia niemieckiej gospodarki od niewolniczej pracy więźniów przy prawie całkowitej obojętności mieszkający w pobliżu „zwykłych” Niemców. Przytoczono także rozmowy z osobami, które przeżyły piekło obozu koncentracyjnego oraz wywiady z żołnierzami, którzy ich wyzwolili.

Film ukazuje niektóre wydarzenia po zakończeniu wojny: od zdjęć esesmanów, którym nakazano zbierać zwłoki więźniów, przez sceny sprowadzania niemieckich cywilów do obozów, aby uświadomili sobie skalę zbrodni, aż po proces norymberski, w którym obok zeznań świadków wykorzystano materiały filmowe.

Światowa premiera filmu odbyła się w czerwcu 2014 r. na prestiżowym festiwalu w Sheffield, gdzie film zdobył wyróżnienie specjalne. W kolejnych miesiącach dokument prezentowany był na najważniejszych imprezach filmowych, m.in. Berlinale, Jerusalem Film Festival 2014, Sheffield Doc/Fest 2014, Dok Leipzig, Telluride Film Festival, CPH:DOX oraz IDFA.

We wtorek, 27 stycznia, w 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau TVP2 i kilkanaście stacji telewizyjnych z całego świata - HBO (USA), ARTE (Niemcy/Francja), ARD (Niemcy), Channel 4 (Wielka Brytania), VPRO (Holandia), Channel 8 HOT (Izrael), DR (Dania), RTVSLO (Słowenia), YLE (Finlandia), RTP (Portugalia) i NRK (Norwegia) - wyemitują ten niezwykły dokument.

„Ciemności skryją ziemię”. Wtorek, 27 stycznia, godzina 22:50. TVP2.

70 lat po piekle Auschwitz

W 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz Telewizja Polska w licznych filmach i programach przypomni piekło tamtych czasów. Przerażający system gett i obozów koncentracyjnych oraz dramatyczna, nierówna walka o przetrwanie to lekcja historii, o której nie można zapomnieć.

"Dotknięcie anioła" fot: materiały promocyjne antena tvp 26 - 27 stycznia
Od 2005 roku 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez 100. Lwowską Dywizję Piechoty. W tym roku mija siedemdziesiąt lat od tamtego wydarzenia, co zostanie w sposób szczególny potraktowane przez wszystkie anteny telewizji publicznej.

W tym dniu w TVP INFO transmitowane będą uroczystości rocznicowe, a dziennikarskie relacje z tych wydarzeń pojawią we wszystkich serwisach informacyjnych.
Od godziny 15:20 do 16:45 w TVP1 oraz w TVP Polonia będą transmisje z głównych uroczystości w Auschwitz. Jedynka przygotowała z tej okazji także specjalne, 40-minutowe wydanie „Wiadomości”.

Tego dnia problematyka związana z rocznicą wyzwolenia obozu nazistowskiego w Auschwitz wypełni również niemal cały program TVP Historia. Między innymi zostanie ponownie pokazany przejmujący dokument Marka Tomasza Pawłowskiego Dotknięcie Anioła (TVP Historia, wtorek, 27 stycznia o godz. 18:05 oraz w nocy z środy na czwartek, 28/29 stycznia o godz. 01:25).

Telewizja Polska nie tylko 27 stycznia będzie przypominała o wydarzeniach, które miały miejsce siedemdziesiąt lat temu. Między innymi w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zostanie pokazany słynny brytyjski spektakl Ostateczne rozwiązanie (TVP1, poniedziałek, 26 stycznia o godz. 20:25) To nakręcona w autentycznych wnętrzach rekonstrukcja historycznego spotkania nazistowskich decydentów w Wannsee, na którym 20 stycznia 1942 r. podjęto decyzje rozstrzygające o losach Żydów.

Po filmie, o godz. 22:10, TVP1 pokaże czwartą część brytyjskiego dokumentalnego miniserialu Polscy bohaterowie wojenni - Żegota. Na pomoc Żydom, który przypomina słabo znany fragment historii. „Żegota” to polska humanitarna organizacja podziemna, której zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi.

Więcej informacji o programach przygotowanych przez TVP w związku z tą rocznicą można znaleźć TUTAJ

Wielka płyta 1972 - 2018

Wojciecha Mecwaldowski, Magda Kumorek, Tomasz Schimscheiner i Elżbieta Romanowska w znakomitym spektaklu Agaty Dudy-Gracz. Zapraszamy do Studia Teatralnego Dwójki na okrutną i śmieszną zarazem opowieść o Polakach, mieszkańcach klatki C w bloku numer 104. Gorąco polecamy!

"Wielka płyta 1972 - 2018" fot: Marek Grotowski antena tvp2 Niedziela, 25 stycznia, godz. 23:10
Wielka płyta 1972 – 2018 to widowisko muzyczne przygotowane na koncert galowy ubiegłorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, któremu nadano niezwykle długi tytuł Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego. Tuż po premierze spektaklu podkreślano, że wywołuje silne i skrajne emocje, a wizjonerskie inscenizacje idą w parze z bezlitosnym przypatrywaniem się człowiekowi - stworzeniu pięknemu acz przerażającemu. Jego reżyserka – Agata Duda-Gracz to autorka głośnej już „Gali rewolucyjnej” i poruszającego spektaklu „Ja, Piotr Riviere…”.

Widowisko Wielka płyta 1972 – 2018 to wariacja na temat tuwimowskich strasznych mieszczan gnieżdżących się w swoich strasznych mieszkaniach. W krzywym zwierciadle satyry oglądamy na pozór zwykły mieszkalny blok nr 104 i jego mieszkańców z klatki C. Tworzą oni oryginalny poczet osobowości - duch dziadka z Luftwaffe i lokalne dewotki, aktywiści społeczni i homofobi, Murzyn-rasista oraz kryptogeje. Pojawia się też stróż, który niczym barejowski Anioł Stróż Depresyjny przekonuje mieszkańców, że życie nie jest nic warte, nic nie ma sensu i nic im się nigdy nie uda.

W obsadzie – plejada scenicznych znakomitości: Wojciech Mecwaldowski w roli głównej, Magda Kumorek, Elżbieta Romanowska, Justyna Szafran, Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Tomasz Schimscheiner, Cezary Studniak oraz Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. W ich interpretacjach i nowatorskich aranżacjach muzycznych usłyszymy przeboje polskiej i światowej popkultury, od „Dumki na dwa serca” poprzez „Ogrzej mnie”, „Niech żyje bal” czy „Felicitę”, po „Sunday Bloody Sunday”.

Studio Teatralne Dwójki. „Wielka płyta 1972 – 2018”. Niedziela, 25 stycznia, godzina 23:10. TVP2.

W tym tygodniu w TVP będzie można zobaczyć jeszcze dwa inne spektakle Teatru Telewizji.
Pierwszy z nich to Ostateczne rozwiązanie - fabularyzowana rekonstrukcja sekretnego spotkania przywódców faszystowskich Niemiec w Wannsee, podczas którego ustalono program rozwiązania „kwestii żydowskiej”- emisja w poniedziałek, 26 stycznia, godzina 20:25 w TVP1.
DrugiKariera Alfa Omegi to wodewil satyryczno - polityczny napisany przez Juliana Tuwima i Mariana Hemara dla teatrzyku Cyrulik Warszawski i wystawiony na tej scenie 4 września 1936 roku. W postaciach Alfa Omegi i Ekscelencji łatwo dostrzec aluzje do osoby słynnego tenora Jana Kiepury oraz sanacyjnego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego - emisja w środę, 28 stycznia, godzina 20:50 w TVP Polonia.

Polacy mają o co walczyć z Danią

Polacy zapewnili sobie awans do 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze. Wynik ostatniego meczu fazy grupowej nie jest jednak bez znaczenia. Sobotni mecz z Danią to walka o drugie miejsce w Grupie D. Zwycięstwo to jedyna droga do uniknięcia najsilniejszych rywali w kolejnych spotkaniach.

Katar 2015 antena tvp Sobota, 24 stycznia, godz. 18:55
Tylko zwycięstwo zapewni Polakom drugie miejsce w grupie D. W przypadku remisu drużyna Michaela Bieglera będzie miała tyle samo punktów co Dania, ale mniej korzystny bilans bramek.

Remis lub porażka da naszej reprezentacji trzecie miejsce, co w 1/8 finału przyniesie spotkania z mistrzami olimpijskimi – Francuzami lub wicemistrzami – Szwedami. Jeśli Polakom uda się wyjść z grupy na drugiej pozycji, w 1/8 finału zmierzą się z Egiptem, który najprawdopodobniej zajmie trzecie miejsce w grupie C.

Kolejna runda rozgrywana w systemie play-off odbędzie się w poniedziałek. Drużyny z grupy D zmierzą się z zespołami z grupy C: 1C-4D, 2C-3D, 3C-2D i 4C-1D.

Mecz Polska-Dania. Sobota, 24 stycznia, godzina 18:55. TVP2, TVP Sport oraz sport.tvp.pl.

Wszystkie mecze Polaków transmitowane są w TVP2, a także w TVP Sport oraz na sport.tvp.pl. Mecze bez udziału Polaków można oglądać w TVP Sport i na sport.tvp.pl.

Szczegółowy plan transmisji z Mistrzostw Świata w Katarze można zobaczyć na stronach sport.tvp.pl.

Stoch, Żyła, Zniszczoł, Kubacki, Ziobro i Kot w Japonii, Kowalczyk w Rosji

W najbliższy weekend zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się w dalekiej Japonii. Zazwyczaj w Sapporo nie startują najlepsi zawodnicy. Tym razem jest inaczej – tylko nieliczni zrezygnowali z potencjalnej możliwości zdobycia 200 punktów. Natomiast Justyna Kowalczyk, w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich, będzie ścigać się w rosyjskim Rybińsku.

Dawid Kubacki. PŚ Zakopane 2015. Kwalifikacje. antena tvp 24 - 25 stycznia
Puchar Świata w skokach narciarskich – Sapporo:
sobota, 24 stycznia - konkurs indywidualny - godzina 08:15 – TVP1 i sport.tvp.pl;
noc z soboty na niedzielę, 24/25 stycznia - konkurs indywidualny - godzina 02:00 – TVP1 i sport.tvp.pl.

Zazwyczaj do japońskiego Sapporo nie jechali zawodnicy zajmujący czołowe miejsca w Pucharze Świata. Wybierali odpoczynek na starym kontynencie i przygotowywali się do Mistrzostw Świata. W tym roku większość zdecydowała się powalczyć o 200 punktów, które można zdobyć na Okurayamie. Również z Polski na zawody wyjechał najmocniejszy skład: Stoch, Żyła, Zniszczoł, Kubacki, Ziobro i Kot.
Po znakomitym występie Kamila Stocha w Zakopanem mamy nadzieję na kolejny sukces naszego złotego olimpijczyka. Przede wszystkim liczymy na to, że o wynikach w Japonii zdecyduje forma sportowa, a nie loteria, bo zawody Sapporo są w dużym stopniu uzależnione od wiatru. Piątkowe kwalifikacje z tego właśnie powodu przeniesiono na sobotę - odbędą się one tuż przed konkursem indywidualnym.

Puchar Świata w biegach narciarskich – Rybińsk:
sobota, 24 stycznia – sprint techniką dowolną – od godziny 10:30 – TVP2 i sport.tvp.pl;
niedziela, 25 stycznia – bieg łączony 7,5 i 7,5 km – godzina 12:30 - TVP2 i sport.tvp.pl .

W tym sezonie podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego koncentruje się przede wszystkim na technice klasycznej. Podczas lutowych Mistrzostw Świata w Falun Polka największe nadzieje wiąże z rozgrywanymi tą techniką dwiema konkurencjami – biegiem na 30 km. i sprintem. Tymczasem w Rybińsku odbył się bieg na 10 km, w którym Justyna Kowalczyk zajęła dopiero 36. miejsce, a Sylwia Jaśkowiec była 11.
Mimo to niewykluczone, że polscy kibice w niedzielę będą mieli powody do zadowolenia.

„Spokojnie to tylko ekonomia!” w TVP1 i w internecie na stronie wtwe.tvp.pl

Nowy sezon serialu „Spokojnie to tylko ekonomia!” to nowe tematy i znakomita okazja do utrwalenia wiedzy przed zbliżającym się Wielkim Testem Wiedzy Ekonomicznej, który będzie można rozwiązać w Jedynce oraz w Internecie na stronie wtwe.tvp.pl.

Nowy sezon, nowe tematyantena tvp1
W nowym, już trzecim sezonie serialu Spokojnie, to tylko ekonomia! widzowie nie tylko dowiedzą się, jak dzięki kartom płatniczym i wpłatomatom można dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Poznają też sposoby sprawdzania autentyczności banknotów. Nie zabraknie też wskazówek, jak uniknąć bolesnych dla naszego portfela sytuacji, jakimi mogą okazać się nieprzemyślane zakupy podczas prezentacji handlowej i jak obronić się przed oszustami, którzy kradną metodą „na wnuczka”.

Te i wiele innych finansowych zagadnień poznają widzowie już niedługo w nowych odcinkach serialu Spokojnie, to tylko ekonomia! Emisja na antenie TVP1 od poniedziałku do soboty, od 23 stycznia 2015 r. po godzinie 20:00.

Wszystkie odcinki serialu można oglądać na stronie internetowej Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej.

Dodatkowo, jeśli ktoś chce poszerzyć, ale też i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekonomii, albo przygotować się do Wielkiego Testu, który już niebawem będzie można zobaczyć na antenie TVP1 i w internecie, zapraszamy do rozwiązywania dostępnych quizów.

Filmy w Jedynce

Kevin Kostner zakochuje się w Mary Elizabeth Mastrantonio, Bruce Dinsmore zostaje oskarżony o zabójstwo, Denzel Washington podgląda przeszłość, Cameron Diaz i James Marsden muszą podjąć decyzję ważącą na ich życiu, a Cezary Pazura zatrudnia Pawła Małaszyńskiego. Zapraszamy do Jedynki!

"Deja vu" fot: materiały promocyjne antena tvp1 23 - 27 stycznia
Weekendowy Hit Jedynki – „Robin Hood - Książę złodziei”. Piątek, 23 stycznia, godzina 21:20. Powtórka w sobotę, 24 stycznia o godzinie 13:15.
Robin Hood (Kevin Kostner) ucieka z saraceńskiej niewoli. Po powrocie do Anglii postanawia przyłączyć się do gnębionej społeczności i staje się przywódcą banitów mieszkających w lasach Sherwood.

Hit na sobotę – „Deja vu”. Sobota, 24 stycznia, godzina 20:25.
W wyniku eksplozji na promie ginie kilkaset osób. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi agent federalny Doug Carlin (Denzel Washington). Zostaje przydzielony do specjalnej jednostki, która wykorzystuje niezwykłą technologię zwaną „zakrzywieniem przestrzeni”.

„Wyrok i kara”. Sobota, 24 stycznia, godzina 22:40.
Młoda prawniczka Megan Washington (Erica Durance) prowadzi sprawę Williama McCauley (Bruce Dinsmore) oskarżonego o zabójstwo żony. Kobieta próbuje za wszelką cenę udowodnić winę i doprowadzić do skazania mężczyzny. Jednak nie ma dostatecznych dowodów – ciało ofiary zginęło.

Zakochana Jedynka – „Mężczyzna prawie idealny”. Niedziela, 25 stycznia, godzina 21:25.
Ulf (Benno Fürmann) prowadzi wesołe kawalerskie życie. Popularny prezenter telewizyjny wręcz nie może opędzić się od kobiet i skwapliwie z tego korzysta. Ulf nie decyduje się na związek nawet wtedy, gdy Anni (Jördis Triebel) oświadcza, że jest z nim w ciąży. Wszystko zmienia się, kiedy na progu jego domu staje dziewięcioletni syn siostry, która uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu i pozostaje w śpiączce.

„The Box. Pułapka”. Niedziela, 25 stycznia, godzina 23:10.
Virginia, 1976 rok. Młode małżeństwo - Arthur (James Marsden) i Norma (Cameron Diaz) - przeżywa kłopoty finansowe. Pewnego dnia otrzymują dziwne pudełko. Mogą dostać milion dolarów, jeśli nacisną przycisk znajdujący się w dziwnym gadżecie. Kiedy to zrobią, ktoś umrze…

„Skrzydlate świnie”. Poniedziałek, 26 stycznia, godzina 23:05.
Prowincjonalny klub piłki nożnej przestaje istnieć. Jego zagorzały kibic Oskar (Paweł Małaszyński) popada w finansowe tarapaty. Zmuszony jest podjąć pracę u Bossa (Cezary Pazura). Kłopoty, w które nieustannie się wplątuje prowadzą do niecodziennych sytuacji…

„Nie bój się ciemności”. Wtorek, 27 stycznia, godzina 23:40.
Sally (Bailee Madison) przeprowadza się ze swoim ojcem (Guy Pearce) i macochą (Katie Holmes) do starej willi. Pewnego dnia dziewczyna słyszy dziwne głosy. Okazuje się, że posiadłość skrywa mroczną tajemnicę…

Filmy w Dwójce

Roszpunka ucieka z wieży w podejrzanym towarzystwie, Gary Oldman porywa prezydenta, Meryl Streep zostaje zakładniczką, Sami Bouajila traci głowę dla Audrey Tautou, a Tommy Lee Jones uprowadza statek. Zapraszamy do Dwójki!

"Air Force One" fot: materiały promocyjne antena tvp2 23 - 29 stycznia
„Zaplątani”. Piątek, 23 stycznia, godzina 20:05.
Uwięziona księżniczka z magicznymi włosami marzy o poznawaniu świata i niezwykłych przygodach. Pewnego dnia do wieży trafia uroczy awanturnik Flynn, którego ścigają rozbójnicy. Roszpunka postanawia wykorzystać okazję i ucieka razem z chłopcem.

„Air Force One”. Piątek, 23 stycznia, godz. 23:55.
Grupa terrorystów z Ivanem Korshunovym (Gary Oldman) na czele przejmuje kontrolę nad samolotem Air Force One, który startuje z moskiewskiego lotniska. Ivan żąda uwolnienia faszyzującego generała Radka (Jürgen Prochnow) wziętego do niewoli przez rosyjskie wojska. W razie odmowy grozi wysadzeniem samolotu, na pokładzie którego znajduje się prezydent Stanów Zjednoczonych James Marshall (Harrison Ford).

„Mój brat niedźwiedź 2”. Sobota, 24 stycznia, godzina 15:10.
Nita odkrywa, że amulet, który otrzymała w dzieciństwie od Kenaia, połączył ich na zawsze i nie może wyjść za mąż za nikogo innego. Postanawia spotkać się z Kenaiem i przerwać ciążące na niej zobowiązanie. Podczas podróży dochodzi do wniosku, że ciągle kocha Wielkiego Niedźwiedzia.

„Wariat na wolności”. Sobota, 24 stycznia, godzina 22:45.
Po trzech latach Tommy (Tim Allen) opuszcza warunkowo zakład karny. Na wolności czeka na niego siostra Vicky (Sigourney Weaver), która ukrywała przed wszystkimi fakt uwięzienia brata, wspólnik, który znów chce wciągnąć go w mętne interesy i była dziewczyna, która planuje ślub z innym…

„Dzika rzeka”. Niedziela, 25 stycznia, godzina 21:10.
Małżonkowie Gail (Meryl Streep ) i Tom (David Strathairn) wraz z synkem wyruszają na spływ jedną z dzikich rzek Kolorado. Na swojej drodze spotykają uzbrojonych przestępców, a wyprawa zamienia się w prawdziwe piekło.

Kino relaks – „Kłamstewka”. Środa, 28 stycznia, godzina 22:20.
Pewnego dnia młoda szefowa salonu fryzjerskiego Emilie (Audrey Tautou) otrzymuje anonimowy list miłosny. Przekazuje go swojej matce Maddy (Nathalie Baye) w nadziei, że to wyciągnie ją z depresji, w którą popadła po odejściu męża. Emilie nawet nie podejrzewa, że tajemniczym wielbicielem jest skromny pracownik jej salonu Jean (Sami Bouajila).

„Liberator”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 20:35.
Kapitan Adams (Patrick O'Neal) obchodzi swoje urodziny na pokładzie statku, który zostaje porwany przez grupę terrorystów. Napastnicy dowodzeni przez byłego agenta CIA Williama Strannixa (Tommy Lee Jones) przejmują kontrolę nad jednostką. Na szczęście na statku pracuje były komandos Casey Ryback (Steven Seagal).

Kocham kino – „Blaszany bębenek”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 22:35.
W swoje trzecie urodziny mały Oscar (David Bennent) postanawia, że nie będzie więcej rosnąć. Aby wszystkim wydało się to naturalne, decyduje się „przypadkowo” spaść ze schodów. Ulubiony przez chłopca blaszany bębenek staje się narzędziem jego protestu przeciwko światu dorosłych.

Filmy w TVP Kultura

Magdalena Cielecka pisze wiersze, Marek Kondrat traci głowę dla Renaty Dancewicz, a Burt Lancaster ucieka z więzienia. Zapraszamy do TVP Kultura na wieczory z dobrym kinem!

"Pułkownik Kwiatkowski" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 23 - 29 stycznia
Filmy, które zmieniły Amerykę – „Blue Velvet”. Piątek, 23 stycznia, godzina 22:40.
Mieszkaniec spokojnego miasteczka, Jeffrey Beaumont (Kyle MacLachlan), przez przypadek znajduje ludzkie ucho. Chłopak rozpoczyna prywatne śledztwo.

Bilet do kina – „Cygan”. Sobota, 24 stycznia, godzina 20:20.
Czternastoletni Adam (Ján Mižigár) mieszka w biednej romskiej wiosce wraz z matką i wymagającym ojczymem. Ma w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo koleżanki Julki (Martina Kotlárová). Pewnej dnia Adama odwiedza duch jego zmarłego ojca...

Kino nocne – „Jak narkotyk”. Poniedziałek, 26 stycznia, godzina 23:50.
Ciężko chora na serce utalentowana poetka Anna Piwowska (Magdalena Cielecka) po nieudanej próbie samobójczej zakochuje się i wychodzi za mąż. Niestety mąż niebawem umiera. Anna wyjeżdża za granicę na operację, która kończy się sukcesem. Po powrocie do Polski nie potrafi zaakceptować zmian, które zastała i zaczyna prowadzić autodestrukcyjne życie.

„Pułkownik Kwiatkowski”. Wtorek, 27 stycznia, godzina 23:55.
1945 rok. Wojskowy lekarz Andrzej Kwiatkowski (Marek Kondrat) zakochuje się w pięknej Krysi (Renata Dancewicz). Aby zdobyć jej serce, postanawia udawać pułkownika UB i pomagać ludziom osadzonym w stalinowskich więzieniach.

„Brutalna siła”. Środa, 28 grudnia, godzina 22:40.
W więzieniu Westgate rządzi wyjątkowo agresywny i autorytarny oficer Munsey (Hume Cronyn). Jego brutalne i bezwzględne metody skłaniają więźniów do zorganizowania ucieczki. Jednym z nich jest Joe Collins (Burt Lancaster).

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Dwunastu gniewnych ludzi”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 21:15.
Jedenastu przysięgłych jest przekonanych o winie chłopaka oskarżonego o zamordowanie własnego ojca. Jednak jeden z nich ma duże wątpliwości…

Czas na dokument

Niezwykłe historie, które warto poznać. Niezwykli ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Zapraszamy do TVP na znakomite filmy dokumentalne.

"Ziemia, planeta roślin" fot: materiały promocyjne antena tvp 23 -29 stycznia
„Ruski miesiąc. Stalin i siedem dolarów od śmierci”. Piątek, 23 stycznia, godzina 23:45. TVP Historia.
Reportaż opowiada o gruzińskiej tęsknocie za Stalinem. Podobno za rządów tyrana żyło im się znacznie lepiej. W XXI wieku emerytura w Gruzji to siedem dolarów miesięcznie…

„Po co ci te chłopy? Rzecz o Karolu Lewakowskim”. Sobota, 24 stycznia, godzina 15:00. TVP Polonia.
Film przedstawia działalność Karola Lewakowskiego - wybitnej postaci polskiego ruchu niepodległościowego z przełomu XIX i XX wieku. W Wiedniu reprezentował Polaków z Galicji, a jego działalność wykraczała daleko poza zabór austriacki.

Rodzinne oglądanie - „Ziemia, planeta roślin”. Odc. 3. – „Trawy”. TVP2. Niedziela, 25 stycznia, godzina 10:10. TVP2.
Przyrodniczy film dokumentalny o udziale traw w ewolucji człowieka i kształtowaniu cywilizacji.

„Las pełen wody”. Niedziela, 25 stycznia, godzina 16:30. TVP Polonia.
Las pełni niezwykle ważną rolę w przywracaniu wody środowisku: chłonie ją, zatrzymuje i oczyszcza. Leśnicy coraz częściej biorą pod uwagę jego funkcję retencyjną i podejmują działania, aby wody w lesie było jak najwięcej.

„In Vitro. Czekając na dziecko”. Odc. 6. Część I w poniedziałek, 26 stycznia, godzina 17:25. Część II we wtorek, 27 stycznia, godzina 17:25. TVP2.
Wioletta i Szczepan znają się od 15 lat. Dwa lata bezowocnych starań spowodowały ich wizytę w klinice leczenia niepłodności Novum. Pierwsza próba in vitro nie powiodła się. Drugi transfer zaowocował ciążą.

Czy świat oszalał? - „Wszystko o Eboli”. Poniedziałek, 26 stycznia, godzina 22:50. TVP2.
W 2014 roku wirus Ebola zabił więcej osób niż wszystkie poprzednie epidemie tej choroby. Naukowcy, lekarze i eksperci przedstawiają hipotezy na temat jego przyszłych mutacji, metod przenoszenia i oddziaływania na organizm ludzki.

„W pogardzie i w chwale”. Poniedziałek, 26 stycznia, godzina 23:50. TVP Historia.
Film prezentuje sylwetkę wybitnego Ślązaka - Wojciecha Korfantego.

„Dzieci narysowały śmierć”. Wtorek, 27 stycznia, godzina 22:40. TVP Historia.
Wstrząsający film, w którym przedstawiono sytuację dzieci w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Świat bez fikcji - „Ciemności skryją Ziemię”. Wtorek, 27 stycznia, godzina 22:50. TVP2.
Film oparty na materiałach archiwalnych nakręconych w obozach koncentracyjnych przez operatorów alianckich armii.

„Jan Nowak Jeziorański – kulisy zdarzeń”. Odc. 4. Wtorek, 27 stycznia, godzina 23:40. TVP Polonia.
Jan Nowak Jeziorański opowiada o Zbigniewie Brzezińskim i płk. Ryszardzie Kuklińskim oraz wejściu Polski do NATO.

„In vitro – 9 miesięcy później” – Odc. 1. Część I w środę, 28 stycznia, godzina 17:25. Część II w czwartek, 29 stycznia, godzina 17:25. TVP2.
Dorota i Artur po raz drugi podeszli do pełnej procedury in vitro. Ponad 7 lat bezowocnych starań nie odebrało parze siły, aby dalej walczyć o dziecko. Właśnie dowiedzieli się, że spodziewają się bliźniaków.

„Projekt Nim”. Środa, 28 stycznia, godzina 20:20. TVP Kultura.
W ramach eksperymentu szympansi noworodek Nim zostaje odebrany swojej matce i oddany na wychowanie ludzkiej rodzinie. Nim nauczył się wielu gestów, jednak nigdy nie udało mu się opanować mowy. Po zakończeniu kontrowersyjnego eksperymentu szympans został sprzedany na doświadczenia medyczne.


„Dzika Polska. Bóbr z Wami”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 11:05. TVP Polonia.
O zwyczajach bobrów opowiadają Katarzyna Ramotowska i Wojciech Misiukiewicz.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Oddam córkę za długi”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 22:20. TVP1.
W Afganistanie, który jest wiodącym na świecie producentem opium, rolnicy zmuszani są do spłacania długów w barbarzyński sposób – muszą oddawać swoje córki handlarzom narkotyków. W filmie pojawiają się historie pięciu rodzin, które stanęły w obliczu takiej tragedii.

„Dziewczęta z Auschwitz”. Czwartek, 29 stycznia, godzina 23:40. TVP Polonia. Spojrzenie na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet oraz byłych więźniarek obozu Auschwitz-Birkenau.

Światowa nowość: Platforma Hybrydowa podpowiada

Unikatowy elektroniczny przewodnik po programie telewizyjnym (EPG) na podstawie analizy indywidualnych preferencji będzie podpowiadał, co warto obejrzeć w Telewizji Polskiej. To pierwsze takie rozwiązanie w standardzie TV hybrydowej w skali świata.

Światowa nowość: Platforma Hybrydowa podpowiadaantena tvp
Nowa funkcja EPG polega na mechanizmie proponowania konkretnych programów wybranych spośród oferty wszystkich kanałów TVP dostępnych za pośrednictwem MUX-3, które są zgodne z preferencjami danego widza. Upodobania telewidza są określane na podstawie tego, co dana osoba oglądała wcześniej. Po włączeniu telewizora na ekranie pojawi się informacja sugerująca, co warto obejrzeć w najbliższym czasie na antenach TVP. System ma zbierać informacje (anonimowo), jakie programy były najchętniej oglądane na urządzeniach z włączoną usługą HbbTV.

Dziś oferta ta dotyczy ponad 760 tys. gospodarstw z odbiornikami o wymaganym standardzie, których użytkownicy mogą korzystać z usług i serwisów hybrydowych telewizji publicznej. Jednak biorąc pod uwagę, że średnio rocznie w Polsce sprzedaje się ok. 2 mln telewizorów i praktycznie wszystkie one dysponują standardem HbbTV, rozwój i potencjał nowej usługi jest ogromny.

O tym osiągnięciu TVP, która jest niekwestionowanym liderem w Polsce praktycznie we wszystkich dziedzinach technologicznego rozwoju, poinformowano w czwartek, 15 stycznia na konferencji HbbTV Summit Poland poświęconej rozwojowi telewizji hybrydowej.

Kariera HbbTV rozpoczęła się od wprowadzenia aplikacji przygotowanej przez Ośrodek TVP Technologie specjalnie na EURO 2012. Równolegle prowadzono akcję edukacyjną. Chodziło o to, by przekonać właścicieli odbiorników z funkcją HbbTV, które można podłączyć do Internetu, aby skorzystali z tej możliwości podczas oglądania programów za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Jak wynika z danych Gemius Traffic z miesiąca na miesiąc liczba takich telewidzów znacząco rosła.

Po EURO 2012 przyszła kolej na serwis igrzysk olimpijskich w Londynie, który został jeszcze bardziej rozbudowany i również zebrał bardzo pozytywne recenzje. Dzisiaj, po wciśnięciu na pilocie czerwonej kropki, do dyspozycji jest 18 serwisów i hub, czyli aplikacja główna. Dzisiaj użytkownicy aplikacji HbbTV mają już do dyspozycji wiele różnorodnych propozycji. Rozbudowane są serwisy informacyjne i sportowe. W bardzo prosty sposób, w dowolnym miejscu w Polsce, można oglądać programy wszystkich kanałów regionalnych TVP i śledzić na żywo obrady parlamentu. Bezpieczeństwu sprzyja Regionalny System Ostrzegania obejmujący cały kraj. Są okazjonalne kanały na żądanie, np. TVP Żagle, czy TVP Bieszczady. Dzięki aplikacji przypisanej do programu „Porozmawiajmy” TVP Warszawa można również uczyć się angielskiego i niemieckiego. Coraz większa jest biblioteka pozycji dostępnych na żądanie (VOD) – znanych i lubianych seriali, filmów i audycji telewizyjnych.

Abonament RTV – 10 procent taniej!

Tylko do 25 stycznia można skorzystać z bonifikaty opłaty abonamentowej! Jeśli do tego dnia zostanie wniesiona opłata za cały rok, jej wysokość będzie o 10% mniejsza.

Tylko do 25 stycznia!antena tvp
Przypominamy o obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych do 25. dnia każdego miesiąca. Obowiązek dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników radiowych i telewizyjnych z wyłączeniem osób ustawowo z tego zwolnionych. W tym gronie są między innymi osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby z I grupą inwalidzką, głuchoniemi, inwalidzi wojenni i wojskowi i kombatanci.

Uwaga: odbiór programu telewizyjnego poprzez operatorów kablowych nie zwalnia z wnoszenia opłaty abonamentowej. Abonament można zapłacić za dowolną liczbę miesięcy z góry. Warto pamiętać, że im większa liczba miesięcy, za które płacimy od razu, tym większa kwota rabatu, którą otrzymujemy - dochodzi nawet do 10% rocznych kosztów abonamentu.

Więcej informacji pod numerem infolinii Poczty Polskiej – 43 842 06 06 oraz na stronach: www.placeabonament.pl, www.krrit.gov.pl i www.poczta-polska.pl.

Przypominamy, że od grudnia ubiegłego roku każdy, kto opłaca abonament radiowo-telewizyjny, może za darmo korzystać z całej premierowej i archiwalnej oferty programowej Telewizji Polskiej dostępnej w usłudze VoD (video na żądanie).

Każdy, kto zarejestruje się na specjalnym koncie Strefy Widza, a jego płatności abonamentu RTV zostaną potwierdzone przez Pocztę Polską, uzyska darmowy dostęp do usługi. Tylko użytkownicy Strefy Widza będą mogli oglądać bez ograniczeń kultowe seriale, znakomite filmy fabularne i dokumentalne, premierowe odcinki seriali, które jeszcze nie były emitowane na antenach TVP i wiele innych atrakcyjnych programów.

Z usługi można korzystać za pośrednictwem przyjaznego i łatwego w obsłudze konta na portalu tvp.pl. Dzięki niemu będzie można również sprawdzić dostępność kolejnych przedpremierowych odcinków seriali, informacje o zniżkach na abonament, czy możliwości wzięcia udziału w wydarzeniach specjalnych.