„Wesele” Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego

Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Piotr Ligenza, Piotr Adamczyk, Tomasz Schuchard, Olga Sarzyńska, Jerzy Schejbal oraz Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski, Przemysław Stippa, Adam Ferency, Piotr Cyrwus, Marian Opania i Tomasz Sapryk w najbliższy poniedziałek, 28 stycznia, o godz. 21:00 wystąpią na scenie Teatru Telewizji. Zapraszamy na „Wesele”!

"Wesele" fot: Stanisław Loba/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 28 stycznia, godz. 21:00
„Wesele” jest opowieścią o społeczeństwie, narodzie, o zbiorowości. Dziś, sto lat po odzyskaniu niepodległości, wszystkie społeczne debaty krążą wciąż wokół polskiej religijności, mitów i walk narodowo-wyzwoleńczych, niepodległości, polskiej rodziny, sztuki i zróżnicowanego, skonfliktowanego społeczeństwa. Stanisław Wyspiański w swoim dramacie profetycznie zrobił miejsce na to, co gorzkie, trudne i wzniosłe w polskiej historii. W zapisie polskich traum z roku 1900 znalazło się miejsce także i na te, które dopiero miały nadejść.

Wawrzyniec Kostrzewski zrealizował spektakl opierając się na teatralnej umowności, uruchamiając wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie, plastyczny skrót, symbol, skupiając się na aktorze i słowie. Struktura dramatu Wyspiańskiego wręcz nakazuje poruszać się między czasami, znaczeniami i przestrzeniami. To jedna z zachęt do odważniejszego otwarcia się na symbolizm i do przeprowadzenia głębszej analizy pod kątem współczesności. Gorąco polecamy!

„Wesele”. Poniedziałek, 28 stycznia, godz. 21:00. TVP1.

„Sanatorium Miłości” od 20 stycznia w Jedynce!

Nowy Rok to czas na postanowienia i szansa na wielkie zmiany. Bohaterowie nowego programu TVP1 „Sanatorium Miłości” będą mieli okazję odmienić swoje życie, poznać przyjaciół, a nawet spotkać miłość. Program poprowadzi Marta Manowska. Zapraszamy do Jedynki już w najbliższą niedzielę, 20 stycznia, o godz. 21:15. Tego nie można przegapić!

"Sanatorium Miłości" fot: PIOTR MATEY/TVP antena tvp1 Niedziela, 20 stycznia, godz. 21:15
Janina, Joanna, Małgorzata, Teresa, Walentyna i Wiesława - sześć rezolutnych, nieznających się wcześniej dojrzałych pań wyrusza w niezwykłą, emocjonującą podróż. Podobnie jak Cezary, Krzysztof, Lesław, Marek i dwóch Ryszardów. Każde z nich jest samotne, bez bliskiej osoby, bez kogoś, kto byłby z nimi na dobre i na złe.

Połączy ich wspólny pobyt w Sanatorium Równica położonym w malowniczym Uzdrowisku Ustroń leżącym w paśmie górskim Beskidu Śląskiego. Tam na wybraną do programu dwunastkę kuracjuszy czeka Marta Manowska.

Każdy z bohaterów otworzy nowy rozdział swojego życia. Przed nimi turnus, pełen podnoszących kondycję zabiegów, zaskakujących atrakcji oraz ekscytujących przeżyć, które mogą całkowicie odmienić dotychczasową rzeczywistość. Być może nawiązane zostaną piękne przyjaźnie, a może zrodzą się uczucia? Wśród uczestników nie brakuje obaw i oczekiwań...

W programie zostaną poruszone ważne sprawy społeczne, zagadnienia zdrowotne, poradnikowe oraz edukacyjne.

„Sanatorium Miłości”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 21:15. TVP1.

„Echo serca” - nowy serial TVP!

Kamilla Baar-Kochańska, Antoni Pawlicki, Julia Pogrebińska, Przemysław Sadowski, Maciej Mikołajczyk, Olga Sarzyńska, Martin Budny, Grzegorz Stosz, Zbigniew Zamachowski i Dorota Segda wcielają się w bohaterów nowego serialu Jedynki „Echo serca”. Na premierę drugiego odcinka zapraszamy we wtorek, 22 stycznia, o godz. 21:40. Powtórkę pierwszego odcinka będzie można zobaczyć w sobotę, 19 stycznia, o godz. 21:30. Polecamy!

"Echo serca" fot: Anna Gostkowska/TVP antena tvp1 Wtorek, 22 stycznia, godz. 21:40
„Echo serca” to kolejna nowość w TVP. Główna bohaterka, psycholog Magdalena Borska (Kamilla Baar-Kochańska) wraca do Polski po kilku latach nieobecności w kraju i podejmuje pracę w szpitalu. Już pierwszego dnia pani doktor musi zmierzyć się nie tylko z problemami pacjentów, ale też niechęcią całego zespołu medycznego, a szczególnie ordynatora chirurgii Andrzeja Stommy (Przemysław Sadowski).

Pracownicy szpitala ukrywają przed Magdą traumę, jaką przeżywają po nieudanej akcji ratunkowej, która miała miejsce sześć miesięcy wcześniej. Paliło się wtedy centrum handlowe i kino. Do szpitala trafiło kilkadziesiąt mocno poparzonych ofiar. Większości z nich nie udało się uratować, a jeden z najlepszych chirurgów szpitala – Jan Sowiński (Antoni Pawlicki) został oskarżony o błąd w sztuce.

Jak potoczą się losy bohaterów? Czy główna bohaterka, po trudnych doświadczeniach zdobytych w Londynie odnajdzie się w nowym miejscu i jak ułożą się jej relacje z zespołem? W nowym serialu TVP nie zabraknie również emocjonujących i trzymających w napięciu przypadków medycznych.

„Echo serca”. Wtorek, 22 stycznia, godz. 21:40. TVP1.

Puchar Świata w Zakopanem w Telewizji Polskiej

Czas na dalekie skoki na legendarnej Wielkiej Krokwi w Zakopanem! Transmisje z kwalifikacji i konkursów Pucharu Świata od piątku 18 stycznia w TVP1, TVP Sport, sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport. Dodatkowo TVP Sport pokaże także treningi i serie próbne. Zapraszamy!

Kamil Stoch fot: GettyImages antena tvp 18 - 20 stycznia
Zakopane to magiczne miejsce dla skoczków. Przede wszystkim dla polskich zawodników, którzy wygrywali tu 11-krotnie: raz Stanisław Bobak, raz Piotr Fijas, po cztery razy Adam Małysz i Kamil Stoch. Przed rokiem najlepsza okazała się nasza drużyna (Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch). Ten ostatni może to osiągnięcie poprawić już w ten weekend. W sobotę, wraz z kolegami z drużyny, będzie walczył o podium w konkursie drużynowym, dzień później – w indywidualnym.

W piątek 18 stycznia TVP1 transmitować będzie kwalifikacje, 19 stycznia (sobota) – konkurs drużynowy, zaś 20 stycznia (niedziela) – konkurs indywidualny. Również program TVP Sport od piątku zdominują zawody Pucharu Świata. Tylko w TVP Sport będzie można zobaczyć oficjalne treningi i serie próbne przed konkursami (sobota i niedziela). Przy realizacji transmisji z Pucharu Świata w skokach będzie pracować ponad 100 osób z TVP. Telewizja publiczna jest producentem sygnału międzynarodowego z tych zawodów.

Plan transmisji: 

18 stycznia (piątek) 
Przed Pucharem Świata – Zakopane. TVP Sport, godz. 15:00 
PŚ Zakopane. Seria treningowa. TVP Sport, godz. 16:45 
PŚ Zakopane. Kwalifikacje TVP1, godz. 17:55 TVP Sport, godz. 18:00 

19 stycznia (sobota) 
Przed Pucharem Świata – Zakopane. TVP Sport, godz. 11:00 
Przed Pucharem Świata – Zakopane. TVP Sport, godz. 14:15 
PŚ Zakopane. Konkurs drużynowy TVP Sport, godz. 14:45 TVP1, godz. 16:00 

20 stycznia (niedziela) 
Przed Pucharem Świata – Zakopane. TVP Sport, godz. 13:55 
Wywiad z Walterem Hoferem TVP Sport, godz. 14:25 
PŚ Zakopane. Konkurs indywidualny TVP Sport, godz. 15:00 TVP1, godz. 15:45


„Bake Off – Ale ciacho!” – najsłodszy sposób na niedzielne popołudnie!

W programie pozostało już tylko ośmiu znakomitych cukierników. W piątym odcinku najsłodszego show Dwójki zmierzą się z chałkami i konfiturą z mango z kawałkami karmelu i orzechów. Zapraszamy do Dwójki w niedzielę, 20 stycznia, o godz. 15:15!

"Bake Off – Ale ciacho!" fot: Anna Fijałkowska/TVP antena tvp2 Niedziela, 20 stycznia, godz. 15:15
Smak chałki lubi chyba każdy. Na pewno jurorzy „Bake Off - Ale Ciacho!, którzy w najbliższym odcinku programu sprawdzą czy uczestnicy potrafią splatać warkocze z ciasta. Do każdej chałki śmiałkowie biorący udział w najbardziej apetycznym programie w polskiej telewizji, będą musieli przygotować konfiturę z mango z kawałkami karmelu i orzechów.

W drugiej konkurencji uczestnicy programu przygotują churros - jeden z najbardziej znanych smakołyków w krajach hiszpańskich. Czy uczestnikom kulinarnego show TVP2 uda się stanąć na wysokości zadania? Kto odpadnie z programu, a kto pozostanie w grze o tytuł Polskiego Mistrza Wypieków i 50 tysięcy złotych? Zapraszamy!

Do rywalizacji o tytuł najlepszego cukiernika-amatora w Polsce stanęło dwanaście osób. Ich umiejętności sprawdza profesjonalne jury – Krzysztof Ilnicki i Michał Bryś. To duet, który z pewnością niejednokrotnie do beczki miodu doda łyżkę dziegciu.

Po każdym odcinku „Bake Off – Ale Ciacho!” jurorów zobaczymy także w cyklu „Bake Off – Ale Przepis!”, w którym widzowie będą mogli zgłębić tajniki cukiernictwa.

Na straży dobrego samopoczucia uczestników oraz ciepłej, rodzinnej atmosfery wypełnionej śmiechem i dobrą zabawą będą stały prowadzące – prezenterka Marcelina Zawadzka i tancerka Ida Nowakowska.

„Bake Off – Ale Ciacho!”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 15:15. TVP2.

Franciszek Pieczka - „Aktor Pana Boga”

W 91. urodziny Franciszka Pieczki, 18 stycznia o godz. 19:25, TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Gorąco polecamy!

Franciszek Pieczka fot: Jan Bogacz/TVP antena tvpkultura Piątek, 18 stycznia, godz. 19:25

Franciszek Pieczka (1928 r.) to jeden z najznakomitszych polskich aktorów. Zagrał w filmach i spektaklach teatralnych najważniejszych polskich twórców m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Kutza i wielu innych. Szerszej publiczności znany jako Gustlik z serialu Konrada Nałęckiego „Czterej pancerni i pies”. „Gdybym miał obsadzić scenę spotkania Pana Boga z dobrym aktorem, to w obu rolach widziałbym Franciszka Pieczkę” – mówi reżyser filmu Mariusz Malec. 

Film dokumentalny „Aktor Pana Boga” podkreśla, w jakim stopniu niezwykła wrażliwość, duchowość i życiowe doświadczenia Franciszka Pieczki nadają głębi granym przez niego bohaterom. Dokument przypomina przejmujące kreacje z filmów takich jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (1964), „Żywot Mateusza” Witolda Leszczyńskiego (1967), „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego (1993), „Austeria” (1982), czy „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza. Gorąco polecamy!

„Aktor Pana Boga”. Piątek, 18 stycznia, godz. 19:25. TVP Kultura.


Filmy w Jedynce

Audrey Hupburn wraca z Paryża, Sean Connery musi rozpracować multimilionera, Rachel Boston chce ratować ciocię przed życiową pomyłką, a Chandra West zaczyna spotykać się z sąsiadem. Zapraszamy do Jedynki na dobre filmy!

"Olej Lorenza" fot: materiały promocyjne antena tvp1 18 - 23 stycznia
„Olej Lorenza”. Piątek, 18 stycznia, godz. 22:30. TVP1.
Dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach. Mały chłopiec zapada na rzadką, nieuleczalną chorobę układu nerwowego. Lekarze nie mogą już nic dla niego zrobić. Mimo wszystko rodzice nie poddają się i z determinacją poszukują nowego leku.

Hit na sobotę – „Fala”. Sobota, 19 stycznia, godz. 22:30. TVP1.
Film oparty na faktach. Niewielka miejscowość Geiranger w Norwegii. Od pewnego czasu miejscowa stacja geologiczna obserwuje niepokojące zjawiska zachodzące we wnętrzu pobliskiej góry Akneset. Istnieje obawa, że zbocze góry może się obsunąć wywołując potężne tsunami.

„Sabrina”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 09:40. TVP1.
Sabrina (Audrey Hupburn), córka szofera pracującego w domu zamożnych państwa Larrabee, wyjeżdża do Paryża, żeby nabrać ogłady i nauczyć się zawodu służącej. Po paru latach wraca, a jej urokowi nie mogą oprzeć się bracia Larrabee - David (William Holden) i Linus (Humphrey Bogart).

Zakochana Jedynka – „Zatrzymać ślub!”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 22:15. TVP1.
Ambitna prawniczka z San Francisco Anna Colton (Rachel Boston) niespodziewanie dowiaduje się, że jej owdowiała ciotka Belle (Lini Evans) ma romans z aktorem Seanem Castleberrym (Alan Thicke) i wkrótce zamierza wziąć z nim ślub. Na wieść o tym próbuje uchronić krewną przed, jej zdaniem, życiowym błędem.

„Goldfinger”. Wtorek, 22 stycznia, godz. 23:55. TVP1.
James Bond (Sean Connery) wracając po udanej akcji z Karaibów zatrzymuje się w Miami, gdzie musi rozpracować multimilionera Goldfingera (Gert Fröbe) podejrzanego o kradzież angielskiego złota.

„W kręgu zdrady”. Środa, 23 stycznia, godz. 21:00. TVP1.
Właścicielka galerii sztuki w Waszyngtonie, Julie Stevens (Chandra West) zaczyna spotykać się z przystojnym sąsiadem Martinem (Steve Bacic). Od tej pory ciągle ma dziwne wrażenie, że ktoś ją stale obserwuje…

Filmy w Dwójce

Jennifer Lawrence przygotowuje się do starcia z dyktaturą, Francesca Eastwood pomaga matce wyjść z więzienia, Til Schweiger musi ochraniać córkę, a Dan Duryea okrada pociągi. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem.

"Wychodne mamusiek" fot: materiały promocyjne antena tvp2 18 - 24 stycznia
„U Pana Boga za miedzą”. Piątek, 18 stycznia, godz. 20:45. TVP2.
Staszek Niemotko (Grzegorz Heromiński) po 20 latach wraca z USA jako bogacz. Postanawia osiąść w Królowym Moście i znaleźć kandydatkę na żonę. Jego wybranką zostaje kasjerka miejscowego banku – Ludmiła (Katarzyna Śmiechowicz). Plany niestety nieco się komplikują.

„Kłamstwa mojej matki”. Piątek, 18 stycznia, godz. 23:30. TVP2.
Adoptowana nastolatka Sara Caskie (Francesca Eastwood) pomaga swojej biologicznej matce uzyskać warunkowe zwolnienie z wiezienia. Kiedy w końcu wychodzi na wolność, postanawiają razem spędzić wakacje.

„Opiekun”. Sobota, 19 stycznia, godz. 22:20. TVP2.
Nina (Luna Schweiger) jest świadkiem zbrodni popełnionej przez bogatego biznesmena, który natychmiast nasyła na nią płatnych zabójców. Dziewczynę ma chronić komandos z oddziału sił specjalnych - Max Fischer (Til Schweiger).

Gwiazdy w południe – „Nocne przejście”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 12:15. TVP2.
Banda rabusiów pod przywództwem sławnego Whitey'a Harbina (Dan Duryea) okrada kolejne pociągi z wypłatą dla budowniczych kolei. Kiedy robotnicy grożą strajkiem, do przewozu pieniędzy dyrekcja angażuje byłego pracownika, Granta McLaine'a (James Stewart).

„Igrzyska śmierci: Kosogłos”. Część 1. Niedziela, 20 stycznia, godz. 20:05. TVP2.
Katniss (Jennifer Lawrence) wraz z matką i siostrą mieszka w legendarnym, podziemnym dystrykcie trzynastym, który, wbrew kłamliwej propagandzie, przetrwał zemstę Kapitolu. Z nowymi przywódcami na czele, rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą.

Kino relaks – „Do zakochania siedem lat”. Środa, 23 stycznia, godz. 22:35. TVP2.
Jennifer (Natalie Hall) i Kevin (Darin Brooks) są najlepszymi przyjaciółmi od dzieciństwa. Po ukończeniu studiów Jennifer robi błyskotliwą karierę, tymczasem Kevin pracuje na polu golfowym i wciąż czeka na wielki przełom.

„Wychodne mamusiek”. Czwartek, 24 stycznia, godz. 21:40. TVP2.
Mama trójki dzieci (Allyson Field) marzy o chwili wytchnienia od obowiązków domowych. Gdy tylko nadarza się okazja razem z przyjaciółkami Sondrą (Patricia Heaton) oraz Izzy (Andrea Logan White) rusza w miasto. Niestety wyczekiwany wieczór zaczyna się pechowo...

Filmy w TVP Kultura

Benedict Cumberbatch pracuje nad złamaniem skomplikowanego kodu, Marianne Jean-Baptiste szuka biologicznych rodziców, Stanisław Cywka pracuje nad teorią światów równoległych, a Romain Paul postanawia spotkać się ze swoim ojcem. Polecamy znakomite cykle filmowe w TVP Kultura.

"Gra tajemnic" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 18 - 24 stycznia
Mistrzowskie kino – „Sekrety i kłamstwa”. Piątek, 18 stycznia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Czarnoskóra Hortense (Marianne Jean-Baptiste) mieszka w Londynie, jest okulistką i świetnie się jej powodzi. Po śmierci przybranej matki postanawia dowiedzieć się, kim byli jej biologiczni rodzice. Okazuje się, że jej matka (Brenda Blethyn) pracuje jako robotnica w fabryce opakowań.

Bilet do kina – „Gra tajemnic”. Sobota, 19 stycznia, godz. 20:20. TVP Kultura.
II wojna światowa. Genialny brytyjski matematyk i kryptolog Alan Turing (Benedict Cumberbatch), razem z zespołem niezwykle utalentowanych kryptologów, pracuje nad złamaniem skomplikowanego kodu stosowanego przez nazistów.

Seans kultowy – „Wideodrom”. Sobota, 19 stycznia, godz. 23:35. TVP Kultura.
Max Renn (James Woods), właściciel stacji kablowej, odkrywa piracki kanał, na którym emitowane są filmy pełne przemocy i okrucieństwa. Kiedy odkrywa, że to rejestracja prawdziwych tortur, postanawia odnaleźć autorów nagrań.

Panorama kina polskiego – „Królewicz Olch”. Niedziela, 20 stycznia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Wybitnie utalentowany nastolatek (Stanisław Cywka) rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem - jak z początku sądzi - jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem.

Lekkie obyczaje – „Ostatnie uderzenie młotem”. Wtorek, 22 stycznia, godz. 22:35. TVP Kultura.
Trzynastoletni Victor (Romain Paul) mieszka z matką (Clotilde Hesme). Chłopiec marzy o tym, aby poznać swojego ojca, Samuela Rovinskiego (Grgory Gadebois), który jest dyrygentem w Opra Comdie w Montpellier.

Na wschód od Hollywood – „Tom”. Środa, 23 stycznia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Tom (Xavier Dolan) wyrusza na prowincję, żeby wziąć udział w pogrzebie swojego ukochanego i poznać jego rodziców.

Sensacyjna zima – „Dzień Szakala”. Czwartek, 24 stycznia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Po nieudanej próbie zamachu na generała de Gaulle'a, przywódcy podziemnej organizacji OAS postanawiają wynająć płatnego zabójcę.