Wielki finał 6. edycji „The Voice of Poland”!

Ana Andrzejewska, Krzysztof Iwaneczko, William Prestigiacomo i Tobiasz Staniszewski będą walczyć o zwycięstwo w „The Voice of Poland”! Przed kim otworzą się drzwi do kariery? Zapraszamy na niezwykle emocjonujący finał!

Wielki finał 6. edycji „The Voice of Poland”! antena tvp2 Sobota, 28 llistopada, godz. 20:05
Wszyscy Trenerzy zgodnie przyznają, że pod względem wokalnym jest to najlepsza edycja „The Voice of Poland”. W finale programu każdy z trenerów ma swojego uczestnika, który będzie walczył o wygraną. Jednak o tym, który z nich zasługuje na miano najlepszego głosu w Polsce zadecydują widzowie, którzy przez cały tydzień mogą wysyłać SMS-y i głosować na swojego faworyta. Zwycięzca otrzyma nie tylko tytuł najlepszego głosu w Polsce, ale również samochód marki Skoda, 50 tysięcy złotych, kontrakt płytowy z Universal Music Polska, a także wystąpi we Wrocławiu w czasie Sylwestra z Dwójką. Ana Andrzejewska, Krzysztof Iwaneczko, William Prestigiacomo i Tobiasz Staniszewski, który z wykonawców okaże się zwycięzcą 6. edycji „The Voice of Poland”.

Finał to rywalizacja nie tylko pomiędzy uczestnikami, ale też trenerami – każdy z nich chciałby, aby to właśnie wokalista z jego drużyny wygrał. Do tej pory prawdziwą rekordzistką jest Maria Sadowska, która wygrywała każdą edycję, w której była trenerem. Na swoją pierwszą wygraną wciąż liczą Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny oraz duet Tomson i Baron.

Zanim zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy na widzów czeka wieczór pełen emocji. Każdy z finalistów wystąpi trzy razy: solo, w duecie ze swoim trenerem i wspólnie z gościem specjalnym. Margaret wystąpi z Williamem Prestigiacomo, Natalia Kukulska z Krzysztofem Iwaneczko, chór Sound’n’grace z Tobiaszem Staniszewskim, a Kuba Badach z Aną Andrzejewską.

Tego wieczoru na scenie „The Voice of Poland” wystąpią również Mateusz Ziółko, który wspólnie z Liberem wykona piosenkę 7 rzeczy oraz Nikki Yanofsky – wokalistka jazzowa pochodząca z Kanady.

„The Voice of Poland”. Sobota, 28 listopada, godzina. 20:05. TVP2.

Wielki Test o Internecie

Paulina Chylewska i Maciej Orłość zapraszają na „Wielki Test o Internecie”! Uczestnicy zmierzą się z ciekawostkami ukrytymi w „sieci”. Gwiazdą wieczoru będzie Sarsa! Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału!

Wielki Test o Internecie antena tvp1 Poniedziałek, 30 listopada, godz. 21:25
Tym razem w „Wielkim Teście…” na widzów czekać będą zagadki związane z Internetem. Zaproszeni do studia goście zmierzą się z ogólną wiedzą na temat „sieci”.

W programie wystąpi gwiazda Internetu Sarsa. Piosenkarka zdobyła rekordową liczbę odsłon na YouTubie. Występująca pod pseudonimem Marta Markiewicz rozpoczęła swoja karierę programie muzycznym „The Voice of Poland”. Początkowo była w drużynie Edyty Górniak, następnie została przejęta przez Tomsona i Barona, u których zakwalifikowała się do półfinału.

W studiu pojawią się znane osoby - miłośnicy Internetu. Wspólnie postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie „do czego służy internet?”. Nie zabraknie dobrej zabawy i humoru.

Na widzów czeka wspaniałe widowisko, które poprowadzi Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

„Test…” będą mogli rozwiązywać również widzowie Telewizji Polskiej na stronie Interia.pl lub poprzez aplikację na smartfony Wielki Test TVP.

„Wielki Test o Internecie”. Poniedziałek, 30 listopada, godzina 21:25. TVP1.


Zimowy Puchar Świata

Przed nami emocjonujący weekend podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich i biegach narciarskich w Ruce nieopodal Kuusamo. Zimowa sportowa oferta Telewizji Polskiej gwarantuje niezwykłe emocje. Zapraszamy do wspólnego kibicowania!

Czas na zimowe emocje! antena tvp Zima 2015/2016
Za nami pierwszy etap Pucharu Świata w skokach narciarskich, który odbył się w Klingenthal. W konkursie drużynowym inaugurującym sezon zimowy 2015/16, polscy skoczkowie zajęli 6 miejsce. W Klingenthal zwyciężył niemiecki zespół. Tuż za nimi na podium stanęły drużyny Słowacji i Austrii.
W niedzielnym indywidualnym konkursie PŚ, reprezentant Polski Kamil Stoch uplasował się na 13. Pozycji. Liderem został Norweg Daniel Andre Tande.

W piątek 27 listopada (godz. 16:50) i sobotę 28 listopada (godz. 15:40) rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Skoczkowie rywalizować będą w dalekiej Laponii, w ośrodku narciarskim nieopodal Kuusamo.

Do boju rusza nasza multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata Justyna Kowalczyk. Piątkowy sprint to pierwszy etap mini cyklu Ruka Triple. W sobotę zawodniczki pobiegną na 10 km stylem dowolnym, a rywalizacja zakończy się biegiem pościgowym na 10 km „klasykiem”.

TVP1 pokaże 33 konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, mistrzostwa świata w lotach rozgrywane w Tauplitz (14-17 stycznia), a także konkurs świąteczny z Wisły (26 grudnia), którego stawką będzie tytuł mistrza Polski. TVP posiada prawa do transmisji polskich konkursów PŚ (Wisła i Zakopane) rozgrywanych przez najbliższe sześć lat. Natomiast na trzy lata nabyła prawa do innych zawodów Pucharu Świata, w tym także do cieszącego się największym zainteresowaniem Turnieju Czterech Skoczni.

Plan najbliższych transmisji:
 
Skoki narciarskie – Puchar Świata (TVP1)
27 listopada - Kuusamo – konkurs ind. - godz. 16:50
28 listopada - Kuusamo – konkurs ind. - godz. 15:40

Biegi narciarskie – Puchar Świata (TVP2)
28 listopada - Kuusamo – 5 km dow. - godz. 10:05
29 listopada - Kuusamo – 10 km klas. - godz. 10:05

Studio Teatralne Dwójki - „Orkiestra”

Korowód barwnych postaci, charakterystycznych typów i typków. Członkowie górniczej orkiestry, ich przełożeni, żony, kochanki, reżimowi aparatczycy, cwani dorobkiewiczowie i kopalniane duchy w niezwykłym spektaklu „Orkiesta”. Zapraszamy!

Studio Teatralne Dwójki - „Orkiestra” antena tvp2 Niedziela, 29 listopada, godz. 22:55
- Zagłębie miedziowe wreszcie doczekało się własnej sagi – pisano po premierze głośnego, legnickiego spektaklu „Orkiestra” autorstwa Krzysztofa Kopki (scenariusz) i Jacka Głomba (pomysł i reżyseria). Na przełomie października i listopada zakończyły się prace nad telewizyjną wersją przedstawienia.

Zdjęcia do telewizyjnej „Orkiestry” kręcone były między innymi ponad 600 metrów pod ziemią, w szybach kopalni w Lubinie. Ekipa filmowa wraz z aktorami pracowała w ekstremalnych warunkach – panowała wysoka temperatura. Zdarzało się, że sprzęt odmawiał współpracy, a wstrząsy z sąsiednich oddziałów kopalni odczuwano również na planie spektaklu. W rezultacie powstała produkcja, która nie jest ani tradycyjną rejestracją spektaklu teatralnego, ani „przeniesieniem”. To propozycja na pograniczu gatunków, odwołująca się do stylistyki filmowej i najlepszych wzorców teatru telewizji.

Podstawą tekstu „Orkiestry” stały się relacje i wspomnienia pracowników KGHM –obecnych i tych, którzy już tam nie pracują, ale doskonale pamiętają początki „miedziowego raju”. W oparciu o te wspomnienia i anegdoty twórcy „Orkiestry” opowiadają w konwencji ballady o tym, jak powstawało mityczne eldorado przyciągające ludzi z całej Polski i jak w sennych miasteczkach budziły się wielkomiejskie ambicje i marzenia o „lepszej przyszłości”.

W tle losów członków górniczego zespołu muzyków pobrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji... Pojawia się Krzysztof Kieślowski oraz Edward Gierek... Całość osadzona została w klimacie, któremu najbliżej do magicznego realizmu. Pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów - święta Barbara, Skarbek strzegący podziemnego bogactwa oraz patronka „dobrej śmierci”. Spektakl budują też anegdoty - o partyjnej działaczce, która odkryła w Lubinie złoża ropy, czy też o cwaniakach, którzy próbowali za bezcen kupić miedziowy interes.

„Orkiestra” to opowieść o ludziach na tle kolejnych epok – od PRL-u po raczkujący kapitalizm... – Tak naprawdę to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze – mówi jedna z bohaterek „Orkiestry”.

„Orkiestra”. Niedziela, 29 listopada, godzina 22:55. TVP2.

Najlepsi z najlepszych - znamy zwycięzców 22. PiK-u

Znamy werdykt jury 22. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. Najlepsi dziennikarze z całej Polski przesyłali swoje prace konkursowe w pięciu kategoriach.

Najlepsi z najlepszych - znamy zwycięzców 22. PiK-uantena tvp
Jury obradowało w składzie: Janusz Daszczyński – Prezes Zarządu TVP, Przewodniczący Jury - Rafał Kurowski, Edward Mikołajczyk, Jacek Skorus, Anna Sobiecka, Piotr Górecki, Maciej Mrozowski, Arleta Bojke, Monika Sieradzka, Barbara Włodarczyk, Marek Miller, Andrzej Sapija, Jacek Wasilewski, Joanna Luboń, Karol Sawicki, Bożena Targosz. Po obejrzeniu nadesłanych materiałów konkursowych, jury przyznało poszczególnym autorom nagrody oraz wyróżnienia.

W kategorii najlepszy program informacyjny nagrodę główną GRAND PRIX otrzymał zespół programu „Zbliżenia” z TVP Bydgoszcz. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały zespoły „Obiektywu” z TVP Białystok oraz „Informacji Lubuskich” z TVP Gorzów Wielkopolski. W kategorii autor najlepszej relacji reporterskiej pierwszą nagrodę otrzymał Marcin Tulicki z TVP Katowice za materiał „Czarny biznes”. Druga nagroda została przyznana Martynie Sobeckiej z TVP Bydgoszcz oraz Emilii Gumnej z TVP Szczecin za materiał „Odnaleziony grób”. Wyróżnienie za materiał „Ciemno w Chojnie” otrzymała Magdalena Suchodolska z TVP Szczecin.

W kategorii autor najlepszego reportażu  pierwszą nagrodę im. Brygidy Frosztęgi-Kmiecik otrzymał Łukasz Kowalski z TVP Katowice za reportaż „Pył nas zabija”. Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali Bożena Klimus z TVP Katowice za reportaż „Wybór Maszy” oraz Waldemar Wiśniewski z TVP Łódź za reportaż „Sołtys Janeczko”. Dwa równorzędne wyróżnienia w tej kategorii przyznano Karolinie Polak-Salwa z TVP Kielce za reportaż „Solidarność – ludzie drugiego planu” oraz Izoldzie Czmok-Nowak i Sławomirowi Chudowskiemu z TVP Katowice za reportaż „Zakład”.
Po raz pierwszy w tym roku kategoria autor najlepszego reportażu została dedykowana pamięci wybitnej reporterki TVP i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród – Brygidzie Frosztędze-Kmiecik.

W kategorii autor najlepszego programu kulturalnego pierwszą nagrodę otrzymał Andrzej Jóźwik z TVP Wrocław za program „Europejska Noc Literatury”. Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Izoldzie Czmok-Nowak i Sławomirowi Chudowskiemu z TVP Katowice za program „Dej pozór” oraz Łukaszowi Borkowskiemu z TVP Lublin za program „Przestrzeń Dźwiękowa”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Aleksandra Gronek i Piotr Łataś TVP Kielce za program „Kasa Biletowa”.

W kategorii najlepszy prezenter programu informacyjnego pierwszą nagrodę otrzymała Olimpia Górska z TVP Kraków. Drugą nagrodę przyznano Arturowi Kalickiemu z TVP Lublin. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Agata Sendecka z TVP Gorzów Wielkopolski.

Trzy nagrody specjalne za najlepsze zdjęcia otrzymali Wojciech Brzeszczak z TVP Opole za zdjęcia do materiału „O czym śnią dzieci”, Mariusz Podgórny z TVP Poznań za zdjęcia do reportażu „Życie lalki” oraz Marcin Wenzel z TVP Wrocław za zdjęcia do programów: „Europejska Noc Literatury” i „WRO 2015”.

Prezes Zarządu TVP przyznał również dwie specjalne nagrody - Beacie Hyży-Czołpińskiej TVP Białystok za film dokumentalny „Obława” oraz Krzysztofowi Tobole TVP Katowice za profesjonalizm w gromadzeniu i dokumentowaniu zbiorów TVP.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym koleżankom i kolegom serdecznie gratulujemy.


Filmy w Jedynce

Sean Connery jako agent 007 wyrusza na misję, Rachel Weisz i Brendan Fraser muszą pokonać mumię, która chce być nieśmiertelna, a Charlize Theron musi zmierzyć się z macierzyństwem. Zapraszamy do Jedynki na wieczory z dobrym kinem.

„Wpadka” fot: materiały promocyjne antena tvp1 27 listopada - 03 grudnia
James Bond powraca – „Pozdrowienia z Moskwy”. Piątek, 27 listopada, godz. 21:20. Powtórka w sobotę, 28 listopada, godz. 09:30. TVP1.
Superagent 007 James Bond (Sean Connery) wyrusza do Stambułu, aby wykraść z sowieckiej ambasady urządzenie dekodujące tajne meldunki. Wywiad brytyjski podejrzewa, że Rosjanie szykują pułapkę, ale doniosłość misji sprawia, że decydują się na podjęcie ryzyka.

Hit na sobotę – „Mumia powraca”. Sobota, 28 listopada, godz. 21:25. Powtórka w niedziele, 29 listopada, godz. 13:40. TVP1.
Rok 1935. Rick O'Connell (Brendan Fraser) i Evelyn (Rachel Weisz) są szczęśliwą parą małżeńską z ośmioletnim synem. Ciąg nieprzewidzianych wypadków sprawia, że ich życie zakłócają powracające do życia postacie z przeszłości…

Zakochana Jedynka – „Granice miłości”. Niedziela, 29 listopada, godz. 22:20. TVP1.
Traumatyczne przeżycia związane z matką sprawiły, że Sylvia (Charlize Theron) nie potrafi stworzyć szczęśliwego związku. Pewnego dnia w jej domu pojawia się dziecko, które niegdyś porzuciła…

„Wpadka”. Wtorek, 1 grudnia, godz. 20:25. TVP1.
Alison (Katherine Heigl) jest perfekcjonistką odnoszącą sukcesy zawodowe. Ben (Seth Rogen) to wieczny chłopiec, który prowadzi stronę internetową ze zdjęciami nagich filmowych gwiazd. Para przypadkowo spędza ze sobą noc, po której oboje mają nadzieję, że nigdy więcej się nie spotkają. Jednak okazuje się, że Alison jest w ciąży…

„W pułapce miłości”. Część 1. Środa, 2 grudnia, godz. 20:25. TVP1.
Młoda Hiszpanka zakochuje się w Afgańczyku, z którym bierze ślub. Kiedy na świat ma przyjść ich pierwsze dziecko, postanawiają wyjechać do Afganistanu. Dziewczyna nie rozumie tamtejszej kultury i jej surowych reguł. Za wszelką cenę chce wrócić do Hiszpanii, ale nie jest to takie proste...

Mocne Kino – „Spisane na straty”. Środa, 2 grudnia, godz. 23:15. TVP1.
Osiem młodych dziewczyn odsiaduje wyrok w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Dostają propozycję - za odbicie amerykańskiej agentki przetrzymywanej w więzieniu na Kubie odzyskają wolność. Zanim przystąpią do realizacji zadania muszą przejść specjalne szkolenie pod okiem pułkownika Finleya Deacona (Brett Cullen). Okazuje się, że prawdziwe wyzwanie czeka je dopiero po zakończeniu misji.

„Przyjaźń!”. Czwartek, 3 grudnia, godzina 23:25. TVP1.
Po upadku muru berlińskiego pełni euforii młodzi przyjaciele Veit (Matthias Schweighöfer) i Tom (Friedrich Mücke) wyjeżdżają do Ameryki. Chcą odnaleźć ojca Veita, który uciekł z NRD, gdy jego syn miał 12 lat. Jedynym znakiem życia były pocztówki przysyłane z San Francisco na urodziny syna…

Filmy w Dwójce

Jennifer Lopez walczy o milość Matthew McConaughey, Sylvester Stallone szuka sprawiedliwości, Anthony Hopkins pomaga znaleźć psychopatę, a Robert Więckiewicz ratuje życie uciekinierów. Zapraszamy na filmy do Dwójki!

„W ciemności” fot: Robert Palka/tvp antena tvp2 27 listopada - 03 grudnia
„Dopaść Cartera”. Piątek, 27 listopada, godz. 23:25. TVP2.
Ganster z Las Vegas Jack Carter (Sylvester Stallone) przyjeżdża do rodzinnego miasta na pogrzeb brata. Sytuacja komplikuje się, gdy zaczyna podejrzewać, że śmierć brata nie była zwykłym wypadkiem…

„Czerwony smok”. Sobota, 28 listopada, godz. 22:30. TVP2.
Prequel „Milczenia owiec” i „Hannibala”. Detektyw Will Graham (Edward Norton) prowadzi dochodzenie w sprawie serii brutalnych morderstw. W śledztwie pomaga znany psychiatra, dr Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), którego Graham zaczyna podejrzewać o popełnienie ohydnych zbrodni. Kiedy dochodzi do konfrontacji, obydwaj zostają poważnie ranni w walce. Psychopatyczny doktor trafia do więzienia, a detektyw w krytycznym stanie przebywa w szpitalu…

Gwiazdy w południe – „Ostatnia misja Gangu Olsena”. Niedziela, 29 listopada, godz. 12:00. TVP2.
Trzech starszych panów na emeryturze (Ove Sprogøe, Morten Grunwald, Poul Bundgaard) tworzyło niegdyś gang. Pewnego dnia postanawiają dokonać ostatniego skoku. Ma to być największy i najbardziej spektakularny wyczyn w ich przestępczej karierze. Perfekcyjnie opracowany plan ma zapewnić im dostatnią „jesień życia”.

„Cios poniżej pasa”. Niedziela, 29 listopada, godz. 20:05. TVP2.
Były skazaniec O2 (Tyrese Gibson), ze względu na swojego syna, próbuje wrócić na uczciwą drogę. Okazuje się, że życie nie daje mu takiej szansy. Kiedy król gangsterki Meat (The Game) porywa mu syna, O2 walczy o dziecko wykorzystując wszelkie sposoby…

Kino relaks – „Powiedz tak”. Środa, 2 grudnia, godz. 22:20. TVP2.
Organizatorka uroczystości weselnych Mary Fiore (Jennifer Lopez) ma niezbyt udane życie osobiste. Szansa na zmianę tego stanu rzeczy pojawia się, gdy poznaje Steve’a Edisona (Matthew McConaughey). Jednak droga do upragnioneg szczęścia nie okazuje się taka prosta.

Kocham kino – „W ciemności”. Czwartek, 3 grudnia, godz. 21:40. TVP2.
Drobny złodziejaszek Leopold Socha (Robert Więckiewicz) pracuje przy konserwacji kanałów. W czasie wojny za opłatą ukrywa w kanałach grupę uciekinierów z getta. Kiedy Żydom kończą się pieniądze, nie przestaje im pomagać i od tej pory utrzymuje ich na swój koszt.

Filmy w TVP Kultura

Matt Damon i Michael Douglas w filmie „Wielki Liberace”, Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz w „Człowieku z marmuru”, Martin Sheen i Marlon Brando w obrazie „Czas Apokalipsy: Powrót” to propozycje TVP Kultura najbliższy tydzień. Polecamy!

„Wielki Liberace” fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 27 listopada - 03 grudnia
Wieczór kinomana – „Rzym”. Piątek, 27 listopada, godz. 20:30. TVP Kultura.
Filmowy portret Rzymu widziany oczami Federico Felliniego - obraz Wiecznego Miasta zapamiętany przez niego z dzieciństwa, młodości oraz przełomu lat 60. i 70.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Wielki Liberace”. Piątek, 27 listopada, godz. 23:35. TVP Kultura.
Los Angeles, rok 1977. Śliczny osiemnastolatek Scott Thorson (Matt Damon) za pośrednictwem hollywoodzkiego producenta Boba Blacka (Scott Bakula) poznaje niezwykłego amerykańskiego showmana - pianistę Wladziu Valentino Liberace (Michael Douglas). Po pewnym czasie Thorson i Liberace zostają kochankami.

Bilet do kina – „Żyła sobie baba”. Sobota, 28 listopada, godz. 20:20. TVP Kultura.
Początek XX wieku w Rosja - lata pierwszej wojny światowej i rewolucji bolszewickiej. W losach Varvary (Darya Yekamasova), jak w soczewce, skupiły się losy ludzi, którzy stali się ofiarą patologii i degeneracji, jaką przyniósł bolszewizm.

Panorama kina polskiego – „Człowiek z marmuru”. Poniedziałek, 30 listopada, godz. 20:20. TVP Kultura.
Rok 1976. Studentka szkoły filmowej Agnieszka (Krystyna Janda) chce zrobić film o życiu przodownika pracy z lat pięćdziesiątych - Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz). Kiedy w końcu dostaje zgodę i zaczyna podążać tropem Birkuta, odkrywa prawdę o tamtych czasach. Czy telewizja będzie zainteresowana ujawnieniem prawdy?

Panorama kina światowego – „Cygan”. Środa, 2 grudnia, godz. 22:30. TVP Kultura.
Czternastoletni Adam (Ján Mižigár) mieszka razem z matką i wymagającym ojczymem w ubogiej romskiej wiosce. Ma w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo koleżanki Julki (Martina Kotlárová). Pewnej dnia Adama odwiedza duch zmarłego ojca...

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Czas Apokalipsy: Powrót”. Czwartek, 3 grudnia, godz. 21:15. TVP Kultura.
Kapitan Benjamin Willard (Martin Sheen) nie potrafi wrócić do normalnego życia po długiej służbie w Wietnamie. Chętnie przyjmuje niebezpieczną misję wywiadowczą - ma odnaleźć w kambodżańskiej dżungli pułkownika Waltera E. Kurtza (Marlon Brando).

Czas na dokument!

„15 stron świata”, „Powrót Agnieszki H.”, „Biało-Czerwoni z Chrząstawy”, „Najmniejsza dziewczynka na Świecie” i „Historia Kowalskich” to filmy dokumentalne proponowane w najbliższym tygodniu przez TVP. Gorąco polecamy!

„Biało-Czerwoni z Chrząstawy”  fot: materiały promocyjne antena tvp 28 listopada - 03 grudnia
„Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego*”. Sobota, 28 listopada, godzina 15:00. TVP Polonia.
Ryszard Kapuściński w ostatnich latach życia coraz częściej wspominał o tym, że chce napisać książkę o Pińsku, Polesiu i swoim dzieciństwie. Miała to być jego ostatnia książka. Niestety nie zdążył…

Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego - „Twierdza Zamość”. Sobota, 28 listopada, godz. 20:55. TVP Historia.
Film ukazujący historię i walory obronne Twierdzy Zamość, która od końca XVI wieku stanowiła jeden z ważniejszych strategicznych obiektów na mapie Polski.

„Wielkie ucieczki zwierzaków”. Niedziela, 29 listopada, godz. 09:30. TVP2.
Film o niezwykłych „wycieczkach” zwierząt - wyprawa pawiana, który pokonał płot pod napięciem i utknął 10 m nad ziemią, a także podróż 29 krokodyli do centrum miasta.

Tańczący z naturą - „Gryzonie w koronie”. Niedziela, 29 listopada, godzina 16:55. TVP Polonia.
Serial przyrodniczy o zagrożonych wyginięciem ślicznych popielicach.

„Bitwa pod Ostrołęką”. Niedziela, 29 listopada, godz. 19:40. TVP Historia.
Film o bitwie pod Ostrołęką stoczonej w czasie Powstania Listopadowego. Dokument ilustrowany jest fragmentami inscenizacji bitwy.

„Ludobójstwo Ormian”. Poniedziałek, 30 listopada, godz. 19:45. TVP Historia.
Film o masowej eksterminacji Ormian, której dokonali fanatyczni tureccy nacjonaliści w 1915 r.

Polska w dokumencie – „Historia Kowalskich”. Wtorek, 1 grudnia, godz. 18:45. TVP Kultura.
Film o mordzie dokonanym 6 grudnia 1942 roku w miejscowości Stary Ciepielów i Rekówka na Mazowszu na Polakach, którzy pomagali swoim sąsiadom – Żydom.


Świat bez fikcji – „Powrót Agnieszki H.”. Wtorek, 1 grudnia, godz. 22:50. TVP2.
Utrzymana w lekkiej formie opowieść o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki - Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU (Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych) w Pradze w latach 1966 - 1971.

„Gdzie się podziało 80 milionów?”. Wtorek, 1 grudnia, godz. 23:40. TVP Polonia.
Dolnośląska „Solidarność” po raz pierwszy zdeponowała pieniądze w kurii na Ostrowie Tumskim tuż po strajku sierpniowym w 1980 r. W drugiej połowie listopada 1981 r. w wąskim gronie działaczy „Solidarności” zapada pewna decyzja…

Więcej niż fikcja – „15 stron świata”. Środa, 2 grudnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Film o Eugeniuszu Rudniku, który zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej - odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ'ów.

„Biało-Czerwoni z Chrząstawy”. Środa, 2 grudnia, godz. 23:40. TVP Polonia.
Film o Bohdanie Kwaśniku - założycielu LZS Chrząstawa, prezesie i trenerze w jednej osobie. Jego drużyna jest najgorsza w całym kraju. To nie przeszkadza to Prezesowi w marzeniu o wielkiej piłce.

Świat w dokumencie – „DOM”. Czwartek, 3 grudnia, godz. 18:55. TVP Kultura.
Film opowiadający o ostatnim konflikcie gruzińsko-rosyjskim z punktu widzenia grupy ludzi, którzy uciekając przed frontem znajdują schronienie w domu osetyjskiej rodziny. Pod jednym dachem ukrywają się przedstawiciele wszystkich stron konfliktu: Gruzini, Rosjanie, Osetyjcy, Ormianie.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Najmniejsza dziewczynka na Świecie”. Czwartek, 3 grudnia, godz. 22:20. TVP1.
Film dokumentalny o żyjącej w Indiach najmniejszej dziewczynce świata, która jest psychicznie normalnie rozwijającą się młodą kobietą. Jednak, ze względu na bardzo kruchą budowę, wymaga niezwykłej delikatności.