„(A)pollonia” w Studio Teatralnym Dwójki

Niezwykły spektakl oparty na tekstach Hanny Krall, Ajschylosa, Eurypidesa i J. M. Coetzeego. TVP2 reaktywuje Studio Teatralne Dwójki głośnym spektaklem „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego.

„(A)pollonia”  fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp2 Niedziela, 28 września, godz. 23:00
Po siedmioletniej przerwie na Antenę TVP2 powraca Studio Teatralne Dwójki kontynuujące tradycję prezentacji dzieł młodego pokolenia twórców i wybitnych reżyserów polskiego teatru. Na antenie będzie można zobaczyć telewizyjne wersje znakomitych scenicznych realizacji z ostatnich lat i premierowe spektakle stworzone specjalnie dla Telewizji Polskiej. Pierwszym spektaklem nadanym w ramach Studia Teatralnego Dwójki będzie (A)pollonia w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Spektakl (A)pollonia Telewizja Polska zarejestrowała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym w grudniu 2013 r. Przedstawienie od chwili premiery cieszy się niesłabnącą popularnością. Niepokorny twórca i eksperymentator zaangażował do swojego przedsięwzięcia czołówkę polskich aktorów, a wśród nich Magdalenę Cielecką, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Maję Ostaszewską, Ewę Dałkowską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jacka Poniedziałka i Marka Kalitę.

(A)pollonię wystawianą w warszawskim Nowym Teatrze zrealizowano w koprodukcji z pięcioma teatrami z Polski i Europy: Théatre de la Place de Liege, Théatre National de Chaillot w Paryżu, Comédie de Geneve-Centre Dramatique, Théatre Royal de la Monnaie de Bruxelles, Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz międzynarodowymi festiwalami teatralnymi, w tym słynnym Festiwalem w Awinionie.

Warlikowski podejmuje w (A)polonii temat ofiarowania w kontekście odpowiedzialności, która w świecie zironizowanej i zdemistyfikowanej tragedii staje się wyłącznie sprawą międzyludzką. Adaptacja przygotowana została w oparciu o teksty m.in. Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall i J. M. Coetzeego. W śmiertelnej defiladzie biorą udział ludzie, bogowie i herosi, ofiary i kaci, aktorzy i widzowie. Warlikowski burzy stereotypowe przekonania na temat ofiarowania. Czy te strzeliste akty nie powinny budzić wątpliwości? Co, jeśli jedno ofiarowanie pociąga za sobą kolejne ofiary? Czy ten pochód w ogóle można zatrzymać?

Studio Teatralne Dwójki – „(A)pollonia”.
Część I – niedziela, 28 września, godzina 23:00;
Część II – niedziela, 5 października, godzina 23:15.


Już od 6 października br. spektakl będzie można obejrzeć na portalu NINATEKA.pl prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

O mnie się nie martw

Jak potoczą się losy trzydziestoletniej rozwódki z dwójką dzieci i młodego, zdolnego prawnika? W ostatnim odcinku Marcin powiedział Idze, że się nią zajmie. Czy dotrzyma słowa? Zapraszamy na niebanalne perypetie młodych ludzi w ciepłej, błyskotliwej, pełnej emocji i humoru historii.

"O mnie się nie martw" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Piątek, 19 września, godz. 20:05
Kolejne perypetie Igi Małeckiej (Joanna Kulig), która dzięki niezwykłemu zmysłowi obserwacji, ostremu językowi i przebojowości, pokonuje problemy codziennego życia. Jej były mąż Krzysiek (Paweł Domagała), którego Iga nie może eksmitować z mieszkania, nieustająco poszukuje wyimaginowanego partnera swojej byłej żony.

Kancelaria Zarzyckiego (Andrzej Zieliński) szykuje się do obrony klienta, znanego posła, który według mediów i prokuratury pobił policjanta podczas interwencji. Tymczasem Marcin Kaszuba (Stefan Pawłowski) odwiedza dom Igi Małeckiej, w którym spotyka byłego męża swojej klientki. Zbieg okoliczności zmusza młodego adwokata do tymczasowego zajęcia się córeczkami Igi. To sprawia, że nie dociera na spotkanie z posłem. Zdenerwowany klient interweniuje u szefa Marcina, mecenasa Zarzyckiego...

Joanna Zarzycka (Aleksandra Domańska) proponuje Idze pracę sprzątaczki w kancelarii. Tam Iga wdaje się w rozmowę z żoną posła i dowiaduje się o czymś, co zmienia zasadniczo obraz wydarzeń, które doprowadziły do jego oskarżenia. Po raz kolejny ujawnia się jej niezwykła zdolność do nawiązywania kontaktów z ludźmi i utożsamiania się z ich problemami i emocjami.

„O mnie się nie martw”. Piątek, 19 września, godzina 20:05. TVP2.

The Voice of Poland

„Przesłuchania w ciemno” w ramach piątej edycji programu „The Voice of Poland” po raz kolejny pozwalają odkrywać niezwykłe głosy i nietuzinkowe osobowości. W najbliższą sobotę walkę o tytuł najlepszego głosu w Polsce rozpoczną kandydaci z Lubelszczyzny i Dolnego Śląska.

"The Voice of Poland. Najlepszy głos."  fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 20 września, godz. 20:05
Przesłuchania na Mazowszu, Pomorzu, w Wielkopolsce, Świętokrzyskim i Małopolsce wyłoniły 19. kandydatów do tytułu Najlepszego głosu w Polsce. Drużyny Justyny Steczkowskiej i Marka Piekarczyka mają po 3. uczestników, Tomsona i Barona - 6., a Edyty Górniak - 7.

Przed nami jeszcze tylko cztery Przesłuchania w ciemno: w Małopolsce oraz na Warmii i Mazurach (27 września), na Górnym Śląsku i w Warszawie (4 października). Pierwsze Bitwy już 11 października. Czy tym razem uda się wyłonić finalistów na miarę poprzednich edycji? Jak pokazują ich dokonania, udział w The Voice of Poland otwiera drzwi do wielkiej kariery na rynku muzycznym.

W najbliższym odcinku zobaczymy 27-letnią Natalię Podwin, która swoim wykonaniem piosenki „Bust Your Windows” Jazmine Sullivan przekonała Trenerów do odwrócenia foteli. W wieku 4 lat mama zapisała ją do Przedszkola Muzycznego, gdzie uczyła się gry na fortepianie. Jednak dopiero w liceum Natalia zaczęła udzielać się wokalnie.

Natalia wraz z Grzegorzem Olszamowskim tworzy duet „Cocons Club”. Oboje wywodzą się z wrocławskiego środowiska jazzowego, wielokrotnie grali na imprezach muzycznych na terenie całego kraju. W ich repertuarze można usłyszeć standardy jazzowe, a także klasykę muzyki pop w ciekawie brzmiących aranżacjach. Na szczególną uwagę zasługuje niepowtarzalna barwa głosu Natalii, która swoimi interpretacjami czaruje i zaskakuje.

Telewidzów, którzy do tej pory nie widzieli emocjonującego ostatniego odcinka programu zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fan page programu na Facebooku.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 20 września, godzina 20:05. TVP2.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni - gala wręczenia nagród

39. Festiwal Filmowy w Gdyni trwa od 15 września. W najbliższą sobotę odbędzie się gala wręczenia nagród. W tym roku laureaci oprócz nagród finansowych otrzymają zupełnie nowe statuetki, które na kolejne lata staną się symbolem najważniejszego polskiego festiwalu filmowego.

Statuetka Złotych Lwów autorstwa Pawła Althamera. Fot. Festiwal Filmowy w Gdyni antena tvp2 Sobota, 20 września, godz. 22:05
Festiwal Filmowy w Gdyni to największa impreza filmowa w Polsce promująca rodzimą kinematografię. Podczas sześciu festiwalowych dni widzowie oglądają najlepsze polskie filmy w sekcjach konkursowych i pokazach specjalnych. W tym roku Komitet Organizacyjny 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, na podstawie propozycji Zespołu Selekcyjnego oraz Dyrektora Artystycznego Festiwalu, zadecydował o przyjęciu do Konkursu Głównego 13. tytułów, w tym 6. premier. O gdyńskie Złote Lwy w tym roku konkurować będą:

Bogowie Łukasza Palkowskiego, Kebab i Horoskop Grzegorza Jaroszuka, Fotograf Waldemara Krzystka, Hardkor Disko Krzysztofa Skoniecznego, Jack Strong Władysława Pasikowskiego, Jeziorak Michała Otłowskiego, Miasto 44 Jana Komasy, Obietnica Anny Kazejak, Obywatel Jerzego Stuhra, Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego, Onirica – Psie Pole Lecha Majewskiego, Sąsiady Grzegorza Królikiewicza oraz Zbliżenia Magdaleny Piekorz.

Już dziś wiadomo, że laureatem specjalnego wyróżnienia Nagrody Platynowych Lwów, przyznawanej przez Komitet Organizacyjny FFG jako wyraz uznania za całokształt twórczości, został twórca trylogii o Kargulach i Pawlakch - Sylwester Chęciński.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni – gala wręczenia nagród. Sobota, 20 września, godzina 22:05. TVP2.
„Kocham kino” - magazyn filmowy, a w nim relacja z Festiwalu, w niedzielę, 21 września o godzinie 22:10. TVP2.

Niedziela z Andrzejem Sewerynem

Niedzielne popołudnia w TVP Kultura - od początku istnienia anteny - oddawane są we władanie wybitnym osobowościom świata kultury. Gospodarze programu, tytułowi bohaterowie, wybierają filmy, koncerty i spektakle prezentujące ich twórczość lub dzieła i osoby, które miały wpływ na ich artystyczną drogę. Tym razem gości do studia zaprasza Andrzej Seweryn.

Andrzej Seweryn fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvpkultura Niedziela, 21 września, godz. 17:15
„Niedziela z…” Andrzejem Sewerynem. Niedziela, 21 września, godzina 17:15. TVP Kultura.
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych. Zagrał w ponad 40 filmach fabularnych i przeszło 30 spektaklach teatralnych w Polsce i we Francji. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Od 2011 roku jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.
Andrzej Seweryn do studia Niedzieli z… zaprosił Adama Michnika, Jarosława Gajewskiego, Romualda Lipko, Janusza Majcherka, Grażynę Barszczewską, Ola Walickiego, Annę Cieślak i Andrzeja Lutra.

„Niedziela z…” Andrzejem Sewerynem. „Prymas, trzy lata z tysiąca”. Niedziela, 21 września, godzina 18:20. TVP Kultura.
Na początku lat pięćdziesiątych komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Bolesław Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował odizolować duchowego przywódcę Polaków. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został tam także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem było składanie relacji ze wszystkiego, co się działo wokół kardynała, a czego UB nie był w stanie podejrzeć lub podsłuchać. Komendant liczył, że za ich namową prymas dobrowolnie zrzeknie się wszelkich funkcji kościelnych. W roli kardynała Wyszyńskiego - Andrzej Seweryn.

Filmy w Jedynce

„Tożsamość Bourne'a”, „Gang dzikich wieprzy”, „The Box. Pułapka” i „Witaj w domu, panie Jenkins” to tylko niektóre propozycje filmowe Jedynki na najbliższy tydzień. Polecamy!

"Gang dzikich wieprzy" fot: materiały promocyjne antena tvp1 19 - 24 września
Weekendowy Hit Jedynki – „Gang dzikich wieprzy”. Piątek, 19 września, godzina 21:35.
Woody Stevens (John Travolta), Doug Madsen (Tim Allen) i Bobby Davis (Martin Lawrence) mają rodziny, stałe prace i szereg innych obowiązków. O swoich chłopięcych ekscesach przypominają im już tylko cotygodniowe spotkania z przyjaciółmi, z którymi dzielą pasję motocyklową. Pewnego dnia decydują się przerwać monotonię i wyruszyć w podróż śladami minionej młodości.

Hit na sobotę – „Tożsamość Bourne'a”. Sobota, 20 września, godzina 21:25.
Bezimienny mężczyzna zostaje wyłowiony przez załogę rybackiego kutra. Po odzyskaniu przytomności nie może przypomnieć sobie żadnych faktów ze swojego dotychczasowego życia. Odkrywa, że jest śledzony przez ludzi, którzy okazują się płatnymi mordercami. Bourne (Matt Damon) zna techniki walki, potrafi doskonale obchodzić się z bronią. Ale kim jest, czym zajmował się wcześniej? W odkrywaniu prawdy pomaga mu Marie (Franka Potente).

Zakochana Jedynka – „Debiutanci”. Niedziela, 21 września, godzina 22:25.
Po śmierci Hala Fieldsa (Christopher Plummer) jego syn Oliver (Ewan McGregor) porządkuje dom. Przeglądając rzeczy zmarłego ojca powraca myślami do minionych lat. Sześć miesięcy po śmierci matki, w dniu swoich 75. urodzin ojciec wyjawił, że jest gejem. Syn miał duży problem z zaakceptowaniem ojca, który całkowicie zmienił sposób bycia. Mimo to, pod jego wpływem, sam postanowił coś zmienić. W jego życiu pojawia się francuska aktorka Anna (Mélanie Laurent).

„The Box. Pułapka”. Poniedziałek, 22 września, godzina 22:55.
Norma (Cameron Diaz) i Arthur (James Marsden) otrzymują tajemnicze pudełko. Jeśli zdecydują się nacisnąć przycisk, który znajduje się na nim, dostaną milion dolarów. Niestety w tym samym czasie spowoduje to śmierć jakiejś nieznanej im osoby. Jaką podejmą decyzję?

Wtorek z komedią – „Witaj w domu, panie Jenkins”. Wtorek, 23 września, godzina 20:25.
Roscoe Jenkins (Martin Lawrence) jest niezwykle popularnym gospodarzem telewizyjnego talk-show. W związku 50. rocznicą ślubu rodziców wraz z nową narzeczoną (Joy Bryant) oraz 10-letnim synem (Damani Roberts) udaje się w rodzinne strony. Okazuje się, że sukcesy, z którymi dumnie obnosi się Roscoe, dla ludzi z prowincji nie mają żadnego znaczenia.

„Pociąg strachu”. Środa, 24 września, godzina 20:25.
Agent specjalny Jacques Kristoff (Jean-Claude Van Damme) przerywa urlop, aby ochraniać pracującą na Słowacji agentkę Galinę (Laura Harring). Z pozoru łatwe zadanie staje się pułapką dla Jacques’a i jego rodziny.

Filmy w Dwójce

Znakomity film „Jesteś Bogiem”, kultowa produkcja „Miś”, „Była sobie dziewczyna” i „Mama do wynajęcia” w tym tygodniu w Dwójce. Zapraszamy na znakomite kino.

"Wanted: Ścigani" fot: materiały promocyjne antena tvp2 19 - 25 września
„Wanted: Ścigani”. Piątek, 19 września, godzina 23:45.
Wesley Gibson (James McAvoy) prowadzi nudne, urzędnicze życie. Zdradzany przez żonę, nielubiany przez szefową, nie widzi żadnych perspektyw na przyszłość. W pewnym momencie pojawia się piękna Fox (Angelina Jolie) i zaprasza go do tajemniczego Bractwa Zabójców, do którego należał ojciec Wesleya. Odtąd główny bohater przechodzi przemianę - uczy się, jak zabijać szybko i skutecznie. Okazuje się jednak, że szef bractwa Sloan (Morgan Freeman) nie powiedział Gibsonowi całej prawdy o ojcu…

„Miś”. Sobota, 20 września, godzina 23:20. Powtórka 21 września o godzinie 11:50 w cyklu „Gwiazdy w południe”.
Prezes klubu sportowego „Tęcza” Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) ma wyjechać do Londynu, żeby odzyskać pieniądze zdeponowane w jednym z tamtejszych banków. Zostaje jednak zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę Irenę (Barbara Burska)…

Kino relaks – „Mama do wynajęcia”. Środa, 24 września, godzina 22:25.
Samotna bizneswoman Tina Fey (Kate Holbrook) marzy o macierzyństwie. Kiedy okazuje się, że jest bezpłodna, wynajmuje matkę zastępczą.

„Jesteś Bogiem”. Czwartek, 25 września, godzina 20:40.
Piotr Łuszczak - „Magik” (Marcin Kowalczyk), Sebastian Salbert - „Rahim” (Dawid Ogrodnik) i Wojciech Alszer - „Fokus” (Tomasz Schuchardt) to trzej kumple z Mikołowa i Katowic. Zakładają grupę „Paktofonika”, która na zawsze zmienia oblicze polskiego hip-hopu i staje się głosem pokolenia.

Kocham kino – „Była sobie dziewczyna”. Czwartek, 25 września, godzina 22:55.
Bystra Jenny (Carey Mulligan) jest wzorową uczennicą. Jej konserwatywni rodzice dbają, aby odebrała właściwe wykształcenie i wychowanie. Dziewczyna znudzona drobnomieszczańskim stylem życia marzy o szybkim wkroczeniu w dorosłość. Na jej drodze pojawia się przystojny i sporo starszy David (Peter Sarsgaard). Nastolatka oczarowana światem pełnym blichtru ulega pokusie przyjemnego życia.

Filmy w TVP Kultura

Zapraszamy na znakomite cykle filmowe. W tym tygodniu w TVP Kultura polecamy „Wieczór kinomana”, „Bilet do kina”, „Podróż na wschód” i „Panoramę kina polskiego”.

"Candy" fot. materiały promocyjne antena tvpkultura 19 - 25 września
Wieczór kinomana – „Burrowing”. Piątek,19 września, godzina 20:25.
Szwecja. Chłopiec mieszkający w osiedlu domków jednorodzinnych z dystansem przygląda się jego mieszkańcom. Jest outsiderem i symbolem nowego pokolenia, dla którego wyrwanie się z wygodnego, ale pustego życia stanie się celem.

Bilet do kina – „Candy”. Sobota, 20 września, godzina 22:00.
Dan (Heath Ledger) jest początkującym poetą. Zakochuje się z wzajemnością w ślicznej, zdolnej malarce Candy (Abbie Cornish). Na razie nic nie zapowiada tragicznego obrotu spraw, które staną się konsekwencją ich nałogu. Czy uda im się wygrać z heroiną?

„Bańka”. Niedziela, 21 września, godzina 20:20.
Małe miasteczko na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Tu mieszkają i pracują Martha (Debbie Doebereiner) oraz Kyle (Dustin James Ashley). Łączy ich specyficzny związek, który zostaje gwałtownie przerwany w momencie zatrudnienia w fabryce nowej pracownicy – młodej i ładnej Rose (Misty Wilkins). Pewnego dnia okazuje się, że Rose została uduszona.

Panorama kina polskiego – „Sceny dziecięce z życia prowincji”. Poniedziałek, 22 września, godzina 20:25.
Julian (Dariusz Siatkowski) opuścił dom rodzinny i chce się usamodzielnić. Zarabia na życie udzielając korepetycji rozpuszczonemu synowi naczelnika. Naczelnik zajęty wyłącznie umacnianiem swojej pozycji i pomnażaniem majątku nie zauważa, że pomiędzy jego żoną i korepetytorem zaczyna się rodzić uczucie.

„Ki”. Wtorek, 23 września, godzina 22:30.
Kinga „Ki” (Roma Gąsiorowska) to współczesna dziewczyna pozbawiona lęków. Nie zgadza się na ograniczenia, jakie narzuca jej konieczność zajmowania się własnym dzieckiem. Ucieka od stereotypu samotnej, umęczonej matki Polki i stara się żyć kolorowo i intensywnie. Jednak nienajlepsze doświadczenia przyczyniają się do dojrzałości w uczuciach i odpowiedzialności za siebie i synka.

Podróż na wschód – „Żołnierz i słoń”. Czwartek, 25 września, godzina 22:15.
Koniec wojny. Rosyjskie wojska nacierają na Berlin. W trakcie walk niespodziewanie znajdują słonia. Ormiański żołnierz dostaje rozkaz odprowadzenia słonia do Erywania i umieszczenia go w powstającym tam ogrodzie zoologicznym. Żołnierz i słoń ruszają w długą drogę przez zniszczone wojną miasta i wsie.

Żołnierze kosmosu w TVP HD

XXIV wiek. Ziemia jest w niebezpieczeństwie: grozi jej obca cywilizacja potężnych, wyjątkowo okrutnych owadów z planety Klendathu. Zapraszamy na film science fiction nominowany do Oscara za efekty specjalne.

"Żołnierze kosmosu" fot: materiały promocyjne antena tvphd Niedziela, 21 września, godz. 22:40
W XXIV wieku demokracja na świecie została zastąpiona przez wojskowy porządek. Ludzie żyją w dobrobycie i korzystają z dobrodziejstw nowoczesności, ale społeczeństwem rządzą ściśle określone reguły, od których nie ma wyjątków. Ludzkość dzieli się na dwie kasty: cywili, którzy mają ograniczone prawa i obywateli, którzy służą lub służyli w wojsku.

W Buenos Aires piątka licealistów - Johnny Rico (Casper Van Dien), Carmen Ibanez (Denise Richards), Dizzy Flores (Dina Meyer), Carl Jenkins (Neil Patrick Harris) i Ace Levy (Jake Busey) - kończy szkołę i postanawia wstąpić w szeregi armii. Carmen, dziewczyna Johnny'ego, pragnie zostać pilotem statku kosmicznego, komputerowy geniusz Carl chce służyć w wywiadzie, Ace, Johnny i zakochana w nim Dizzy wstępują do piechoty. Wszyscy odbywają mordercze szkolenie. Zdobyte przez nich umiejętności nadspodziewanie szybko zostana zweryfikowane w praktyce.

Ziemia została zaatakowana przez obcą cywilizację stworzoną przez krwiożercze owady z planety Klendathu. W trakcie szkolenia piątka rekrutów dowiaduje się, że wskutek szturmu ogromnych pajęczaków na Buenos Aires zginęli wszyscy ich bliscy. Młodzi ludzie nie mają już do kogo, ani do czego wracać. Tymczasem Ziemianie wypowiadają „robalom” wojnę, a niedawni licealiści ruszają do walki.

Zrealizowany z ogromnym rozmachem kultowy już film science fiction został nominowany w 1998 r. do Oscara za efekty specjalne. Nad jego stroną wizualną pracowali najlepsi hollywoodzcy fachowcy na czele z Philem Tippetem, „technogeniuszem” mającym na koncie efekty specjalne do takich kinowych hitów jak trylogia „Gwiezdne wojny”, „Park jurajski” i „Robocop”. Zaangażowano także sztab biologów odpowiedzialnych za pająkowato - karaluchowate formy pozaziemskich stworów.
Za kanwę scenariusza posłużyła zapomniana już dziś nowela Roberta A. Heinleina. Film został zrealizowany przez mistrza gatunku Paula Verhoevena.

Żołnierze z kosmosu w TVP HD

„Żołnierze kosmosu”. Niedziela, 21 września, godzina 22:40.

Czas na dokument

Niezwykłe opowieści o zwykłych ludziach w zaskakujących okolicznościach. Obraz natury w niespodziewanych odsłonach. Na pasjonujące dokumenty zapraszamy do TVP.

"Chłopiec, który żył już kiedyś"  fot: materiały promocyjne antena tvp 19 - 25 września
„Swietłana”. Część 2. Piątek, 19 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Kanwą filmu jest sensacyjny wywiad Swietłany Allilujewej, córki Józefa Stalina. Odnaleziono ją w domu opieki w USA. Po raz pierwszy zgodziła się na szczegółową i szczerą wypowiedź. Opowiada o dzieciństwie, o życiu na Kremlu, o szkole i studiach na uniwersytecie, swoich miłościach, zamążpójściu, ucieczce z ZSRR oraz o tym, jak zmieniały się jej relacje z ojcem.

„Bliskie i groźne spotkania Steve'a”. Seria 2. Odcinek 15/26. Sobota, 20 września, godzina 13:15. TVP2.
Filipiny to raj dla dzikiej zwierzyny - rekin alopias to tajemniczy samotnik, jadowity wąż wiosłogon żmijowaty jest wyposażony w silnie trujący jad, który potencjalnie może zabić nawet kilku ludzi, a przedziwne stworzenie - wyrak - wychodzi na żer dopiero wieczorem.

Rodzinne oglądanie - „Walka o przetrwanie”. Niedziela, 21 września, godzina 09:40. TVP2.
Spokój przyrody to fikcja. Samce wszystkich gatunków toczą pojedynki walcząc o pożywienie, terytorium i względy samic.

„1989”. Niedziela, 21 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Film pokazuje przeobrażenia, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni jednego, 1989 roku. Na tym tle ukazano przemiany w mentalności Polaków. Materiały filmowe z okresu 1988 - 1990 współgrają ze zdjęciami i dziennikami pisanymi w tym czasie przez Polaków oraz komunikatami o dokonujących się zmianach.

Filmy Bogdana Dziworskiego – „Kilka opowieści o człowieku”. Niedziela, 21 września, godzina 22:25. TVP Kultura.
Jerzy Orłowski, mimo głębokiego kalectwa (nie ma obu rąk), daje sobie radę we wszystkich sytuacjach życia codziennego. Znakomicie rysuje - jest autorem świetnych portretów. Autor przedstawia bohatera jako człowieka mocnego, człowieka sukcesu, aby dopiero na końcu zdradzić zwykłą ludzką rozpacz i bunt kaleki.

„Historia Bluesa (3) – Droga do Memphis”. Niedziela, 21 września, godzina 23:25. TVP2.
Siedmioodcinkowy serial o historii bluesa i jego czołowych twórcach. Poszczególne odcinki zrealizowali wybitni współcześni reżyserzy: Martin Scorsese, Clint Eastwood, Wim Wenders, Mike Figgis, Richard Pearce oraz Marc Levin.

„Portrety wojenne. ORP Orzeł – Jan Grudziński”. Poniedziałek, 22 września, godzina 23:45. TVP Polonia.
Do historii II wojny światowej przeszła słynna ucieczka ORP Orzeł z portu w Tallinie. Wszystko odbyło się tak, jak w najlepszym szpiegowskim filmie. Jednym z inicjatorów ucieczki był Jan Grudziński, późniejszy dowódca ORP Orzeł.

Czy świat oszalał - „Pussy kontra Putin”. Poniedziałek, 22 września, godzina 22:55. TVP2.
Historia Pussy Riot pokazana jako istotny element opozycji wobec rządów Putina. Film przedstawia materiały nagrane przez Pussy Riot oraz wywiady z trzema najsłynniejszymi członkiniami grupy oraz ich współpracownikami.

„Cyrograf”. Wtorek, 23 września, godzina 16:05. TVP Polonia.
Bohaterem filmu jest 50-letni mężczyzna, który kolekcjonuje ludzkie dusze. Spacerując po ulicach Krakowa, rozmawia z przypadkowo napotkanymi ludźmi i poszukuje chętnych do podpisania cyrografu. Średnia cena za duszę wynosi 5 zł.

„Wielki Blef Stalina”. Wtorek, 23 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Jesienią 1931 roku Związek Sowiecki był na skraju wojny z Japonią. Na rozkaz Stalina agenci rosyjskiego wywiadu rozpoczęli misterną akcję dezinformacji wroga.

Świat bez fikcji - „Portrety wojenne – Zdzisław Pacak-Kuźmirski”. Odcinek 4/5. Wtorek, 23 września, godz. 22.55. TVP2.
Zgodnie z kodeksem wojskowym oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla polskich oficerów i szeregowych - Oflag II C Woldenberg. Zorganizował trzy ucieczki, z których każda była niezwykle pomysłowa. Jednak skuteczna okazała się dopiero ostatnia.

„Rasputin – niedokończone śledztwo”. Część 1. Czwartek, 25 września, godzina 19:45. TVP Historia.
W lutym 1917 r. w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja. Wojsko przeszło na stronę powstańców - stara władza upadła. Drugiego marca 1917 r. car abdykował. Trzy dni później została utworzona Nadzwyczajna Komisja Śledcza, która miała przeprowadzić dochodzenie w sprawie przestępstw obalonego reżymu.

„Oglądaj z Andrzejem Fidykiem - Chłopiec, który żył już kiedyś”. Czwartek, 25 września, godzina 22:30. TVP1.
Czterolatek z zadziwiającą dokładnością przywołuje szczegóły rzekomo dotyczące jego poprzedniego wcielenia. Niedowierzający temu rodzice decydują się na wyprawę, która ma zweryfikować rewelacyjne opowieści chłopca.

„Przyjaciele na 33 obroty (Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski)”. Czwartek, 25 września, godzina 23:35. TVP Polonia.
Historia przyjaźni dwóch światowej sławy grafików pochodzących z Polski. Ukazano przebieg karier artystycznych wybitnych twórców, którzy mieli odwagę opuścić Polskę i zmierzyć siłę swego talentu ze światem anglosaskiej sztuki pop.

Regionalny System Ostrzegania nadal się rozwija

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to usługa dostępna w telewizji cyfrowej służąca do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji oraz Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. podpisali list intencyjny dotyczący kontynuacji i rozwoju usługi RSO.

Regionalny System Ostrzegania nadal się rozwijaantena tvp
- Bardzo się cieszę, że uruchamiamy ten system. Obecnie funkcjonuje on w telewizji regionalnej, ale naszą ambicją jest to, aby funkcjonował on na całym MUX-3, czyli był dostępny na wszystkich kanałach telewizji publicznej - powiedział minister Trzaskowski.

Szef MAC podkreślił, że mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią z jednej strony chwalili udzielaną pomoc, z drugiej wskazywali na to, że nie zawsze byli powiadamiani na czas o zagrożeniu. – Dlatego w tej chwili chcemy wzmocnić ten system zawiadamiania ludzi o tym, że coś się może wydarzyć – dodał minister Trzaskowski. - Zaczęliśmy od programów pilotażowych i od telewizji regionalnych. Natomiast mamy nadzieję, że już niedługo system będzie dostępny we wszystkich programach TVP. Dzięki temu w momencie zagrożenia pojawi się komunikat na ekranie telewizora. Docelowo chcielibyśmy, żeby za pomocą sms-a ludzie mogli otrzymywać informacje o pojawiających się zagrożeniach.

Prezes Zarządu TVP Juliusz Braun podkreślał, że dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej, można wdrażać nowe usługi, które do tej pory niekoniecznie były łączone z telewizją - komunikaty o zagrożeniach można adresować do mieszkańców poszczególnych regionów. Podkreślił, że to coś znacznie więcej niż tylko telewizja.

Podpisanie listu intencyjnego umożliwi m.in. rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy multipleksu trzeciego (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB.

Komunikaty pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. W zwięzły sposób będą informować i odsyłać do szczegółów np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Z Regionalnego Systemu Ostrzegania będzie można także korzystać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony - od dnia 11 września 2014 r. dostęp do aplikacji będą mieli użytkownicy systemu Android. Natomiast aplikacje na systemy operacyjne iOS i Windows udostępnione zostaną do końca września tego roku.

Z uwagi na zasięg terytorialny, zbliżony do obszaru województwa, RSO stanowi doskonałe narzędzie dla wojewodów, którzy za jego pośrednictwem mogą ostrzegać i informować mieszkańców całego województwa.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

PODSTAWOWY KURS PREZENTERSKI. Akademia Telewizyjna zaprasza!

Akademia Telewizyjna zaprasza na kurs prezenterski dla początkujących lub pragnących ocenić swoje predyspozycje do wykonywania zawodu prezentera telewizyjnego. Intensywny program obejmuje łącznie 25 godzin (w tym 14 godzin ćwiczeń w studiu i przed kamerą).

PODSTAWOWY KURS PREZENTERSKI. Akademia Telewizyjna zaprasza! antena tvp 3 - 5 października 2014 (piątek, sobota, niedziela)
Zajęcia praktyczne prowadzone są w grupach 8-osobowych. Kurs pozwala zweryfikować dotychczasowe wyobrażenia, doświadczenia i umiejętności oraz dostarcza wskazówek do dalszej pracy. Uczestnicy poznają zasady zachowania i pracy przed kamerą, uczą się przygotowania i prowadzenia wywiadów, pisania i wygłaszania zapowiedzi (także przy użyciu telepromptera).

Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. Woronicza 17) i są prowadzone przez doświadczonych trenerów.

Rozkład zajęć:

• piątki (od 14.00 do 21.00)
• soboty i niedziele (od 10.00 do 20.00).

Najbliższy termin: 3-5 października 2014 r.
Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”
Cena kursu wynosi 1200 zł + VAT od osoby (cena brutto: 1476 zł)

Uczestnicy otrzymują:

• materiały do zajęć i przybory do notowania
• komplet własnych nagrań dokonanych podczas kursu (pliki na płycie dvd)
• serwis napojów (kawa, herbata, woda mineralna) podczas całego kursu
• obiady (sobota/niedziela)
• dostęp do sieci Wi-Fi

Program obejmuje:

• spotkania warsztatowe ze znanymi prezenterami
• wybrane zagadnienia prawa mediów w ujęciu praktycznym
• zasady posługiwania się głosem i „sztuki mówienia” oraz zachowań przed kamerą
• zasady redagowania zapowiedzi i tekstów informacyjnych
• tworzenie konspektów i scenariuszy rozmowy
• praktyczny trening zapowiedzi prezenterskich
• praktyczny trening „sztuki rozmowy”

Zgłoszenia i dodatkowe informacje:

Zgłoszenie powinno zawierać:
• List motywacyjny
• CV (ze zdjęciem)
• Wypełnioną kartę zgłoszenia (pobraną ze strony www.akademia.tvp.pl)

Wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z CV i listem motywacyjnym należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z bardzo ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie (kwota 1476 zł) należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia kursu. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu. TVP wystawia fakturę VAT (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).

Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. 225478674 (od poniedziałku do piątku, w godz.10.00 – 16.00).

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KORZYSTANIA Z POZOSTAŁYCH KURSÓW I SZKOLEŃ

W JESIENNEJ OFERCIE AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP m.in.:

• Kurs montażu filmowego (2-dniowy)
• Intensywne, indywidualne kursy wystąpień publicznych (1-dniowe)
• Kurs prezenterski drugiego stopnia (3-dniowy)
• Konsultacje logopedyczne i interpretacyjne
• Kursy lektorskie
• Konsultacje wizerunkowe (stylizacja i makijaż)

Szczegółowe informacje i terminy zawsze na www.akademia.tvp.pl
oraz na www.facebook.com/akademiatelewizyjna