Rolnik szuka żony

„Szukam oddania, zaufania i czułości”, „wiem i rozumiem, jak trudno znaleźć kogoś bliskiego”, „moje życie różnie się toczyło, nie było łatwe”… - za zwykłymi, często wzruszającymi listami, kryją się historie życia pań z różnych regionów Polski. Wszystkie, tak jak bohaterowie programu, szukają uczucia, które mogłoby odmienić ich życie i pomogło pokonać samotność.

"Rolnik szuka żony" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Niedziela, 14 września, godz. 21:30
Bohaterowie programu to mężczyźni szukający partnerek, które będą chciały dzielić z nimi życie na wsi. Marta Manowska dostarczyła im długo oczekiwaną korespondencję. Panowie musieli wskazać te autorki listów, które zrobiły na nich największe wrażenie. To właśnie z nimi spotkają się w najbliższym odcinku najbardziej oczekiwanej premiery tej jesieni – programie Rolnik szuka żony.

Zbyszek, Stanisław, Paweł, Grzegorz i Adam mieli niełatwe zadanie. Niektóre listy były tak wzruszające, że nie obyło się bez łez - „wiem i rozumiem, jak trudno znaleźć kogoś bliskiego, odpowiedzialnego, kto zaakceptuje fakt posiadania dzieci”, „moim małym ukrytym marzeniem jest być z osobą, która mnie pokocha taką, jaką jestem, przytuli, będzie ze mną”, „pragnę stworzyć związek z kimś o dobrym sercu, uczciwym", „twoje nagranie w programie oglądam codziennie”.

Czy każdy z mężczyzn odnajdzie kobietę, którą obdarzy szczególnym uczuciem? O tym przekonamy się już w najbliższych odcinkach. Jedno jest pewne. Nasi bohaterowie odnieśli sukces, są samodzielni, niezależni, z pasją podchodzą do swoich codziennych obowiązków. Dzięki nim można poznać zupełnie inne oblicze polskiej wsi. Zapraszamy na kolejny odcinek niezwykłego programu Rolnik szuka żony, w którym poznamy autorki listów.

„Rolnik szuka żony”. Niedziela, 14 września, godzina 21:30. TVP1.

„Alternatywy 4” bez cenzury!

Kultowy serial w zupełnie nowej odsłonie! Dzięki cyfrowej rekonstrukcji dzieło Stanisława Barei zyskało najwyższą jakość obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim powróciły sceny usunięte pierwotnie przez cenzurę. Obecność obowiązkowa! Kolektyw wzywa!

"Alternatywy 4" po rekonstrukcji fot: TVP antena tvphd Sobota, godz. 21:50 i niedziela, godz. 16:40
Serial Alternatywy 4 po raz pierwszy został wyemitowany 28 lat temu, czyli w 1986 roku. Nieliczni wówczas wiedzieli, że oryginalna wersja serialu wygląda inaczej. Ocenzurowano całe sceny oraz fragmenty scen, które w momencie premiery wyraźnie odnosiły się do panującej wówczas władzy.
Przygotowania do opracowania pierwotnej wersji serialu rozpoczęły się kilka lat temu. Porównując listy montażowe z rzeczywistą zawartością zapisów, którymi dysponowała Telewizja Polska, udało się odnaleźć wiele ocenzurowanych fragmentów i wskazać ich umiejscowienie w serialu.
Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją sprawował autor zdjęć, a zarazem współtwórca serialu, Wojciech Jastrzębowski.

Zdjęcia do Alternatyw rozpoczęto w grudniu 1981 roku, a więc tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Z przyczyn politycznych serial długo „odpoczywał na półce”. Pierwsza jego emisja od razu wzbudziła zainteresowanie i sympatię publiczności. Kolejne odcinki systematycznie gromadziły przed telewizorami miliony widzów. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów i ironiczno–prześmiewczy klimat całej serii całkowicie zawładnęły wyobraźnią Polaków.

Także dzisiaj, po latach, serial cieszy się niezmienną popularnością zarówno wśród starszej, jak i młodszej widowni. Jest z pewnością jednym z największych dokonań w ramach rodzimej produkcji komediowej. Stanisławowi Barei i dwóm współscenarzystom - Januszowi Płońskiemu i Maciejowi Rybińskiemu - udało się wykreować spójny świat ukazujący w krzywym zwierciadle PRL-owskie społeczeństwo z jego niedorzecznościami, układami, nieustanną walką zwykłego człowieka o minimum normalności. Akcja serialu toczy się w czasach wszechobecnego bałaganu, powszechnego braku towarów, wprowadzonych kartek na mięso, kolejek, czynów społecznych i zwykłej ludzkiej zapobiegliwości, która pomagała radzić sobie z przeciwnościami życia codziennego.

Wartość Alternatyw tkwi jednak nie tylko w portretowaniu ówczesnych realiów. To przede wszystkim niezapomniane role - Romana Wilhelmiego, który wcielił się tu w dozorcę Anioła, Witolda Pyrkosza w doskonałej roli Józka Balcerka oraz Wojciecha Pokory, Stanisławy Celińskiej, Bożeny Dykiel, Janusza Gajosa, Mieczysława Voita, Jerzego Bończaka, Jana Kobuszewskiego, Kazimierza Kaczora i Jerzego Kryszaka.

Błyskotliwy humor, znakomite dialogi i absurdalne sceny wypełniają każdy bez wyjątku odcinek serialu. TVP HD serdecznie zaprasza.

„Alternatywy 4” w TVP HD od 13.09 września, w soboty po dwa odcinki od godziny 21:50 Powtórki w niedziele od godziny 16:40.

The Voice of Poland

Pierwsze przesłuchania „w ciemno” za nami. „The Voice of Poland” już w pierwszym odcinku dostarczył widzom niemało emocji, a kolejny zapewni ich jeszcze więcej. Tym razem kandydatów do tytułu najlepszego głosu w Polsce będziemy szukać w Wielkopolsce, Małopolsce i w Świętokrzyskim. Zapraszamy!

"The Voice of Poland. Najlepszy głos."  fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 13 września, godz. 20:05
Pierwsi uczestnicy wybrani! Do zespołu Marka Piekarczyka trafił Łukasz Szemraj – kompozytor, autor tekstów i producent.
Edyta Górniak pod swoje skrzydła przyjęła trójkę wykonawców: Ewelinę Pobłocką zafascynowaną głosem swojej trenerki i Christiny Aguilery, niezwykle utalentowanego byłego pracownika biurowego Jerzego Grzechnika oraz chłopaka pełnego zwariowanych pomysłów - Marcina Molendowskiego.
Justyna Steczkowska będzie miała w swojej drużynie Karola Dziedzica, który śpiewa zawodowo, a rekreacyjne… pływa na kajakach górskich.
Najliczniejsza jest drużyna Tomsona i Barona: współzałożycielka kolektywu Ninja Projekt – AgaSzewczyk, wielbiciel amerykańskiej muzyki lat 60. – Maciej Zieliński, mama czteroletniego Orso – Natalia Lubrano oraz dziewczyna, która nigdy nie skacze bez spadochronu – Paulina Grochowska.

W najbliższą sobotę będzie można zobaczyć występ i poznać historię niezwykle utalentowanej dwudziestojednolatki Justyny Janik. Eksplozja energii, jaka wyzwoliła się podczas wykonywania przez nią hitu ostatnich miesięcy „Deeper“ z repertuaru Ella Eyre’s, zapewniła jej miejsce w kolejnym etapie programu.

Justyna Janik pochodzi z Żywca. Od najmłodszych lat marzyła, aby występować na scenie. Jej rodzice, którzy od 20 lat zajmują się organizacją, nagłośnieniem i oświetleniem koncertów, pokazali jej, jak wygląda życie w blasku fleszy. Justyna jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki w zespole TOCSIN, w którym poznała nie tylko prawdziwych przyjaciół, ale też swoją miłość. Technikę wokalną doskonali pod okiem nauczycieli światowej sławy, m.in.: Soni Lachowolskiej, Dean Kaelin i Johnego Henny.

Muzyka to nie jedyna dziedzina, w jakiej spełnia się Justyna Janik. Kocha taniec, szczególnie Jackson‘s Style, Hip Hop, Dancehall i Electro. W wolnych chwilach uwielbia rysować, tworzyć grafiki, fotografować. Jest pewna siebie i dobrze wie, czego chce w życiu.


Program debiutował w 2010 roku w Holandii pod nazwą „The Voice Of Holland”. Prawo do jego krajowych emisji nabyło ponad 50 krajów - m.in. Niemcy, Belgia, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Norwegia, Rosja, Kolumbia, Argentyna i Tajlandia. Zdobywa prestiżowe nagrody na całym świecie - otrzymał już m.in. Emmy Awards, The Teen Choice Awards, Golden Kamera, TV Academy Awards, Critic’s Choice Television Awards, Top Award. Na całym świecie trenerami The Voice… zawsze są gwiazdy, uznani specjaliści i wybitni wokaliści.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 13 września, godzina 20:05. Zapraszamy!

Liga Mistrzów: Bayern Monachium - Manchester City

Faza grupowa Ligi Mistrzów zapowiada się niezwykle elektryzująco. W tym tygodniu spotkanie na najwyższym poziomie - mecz Bayernu Monachium z Manchesterem City.

Liga Mistrzów: Bayern Monachium - Manchester City antena tvp1 Środa, 17 września, godz. 20:20
W środowym spotkaniu kibice zapewne będą śledzić poczynania Roberta Lewandowskiego, który po zmianie klubu zapowiadał, że jego głównym celem jest tryumf w Lidze Mistrzów z Bayernem Monachium.

Manchester City
to mistrzowie Anglii. Przed rokiem w fazie grupowej również grali z Bayernem. Wówczas udało im się wygrać 3:2 po zaciętej walce o odrobienie dwóch goli, które stracili do 12 minuty pierwszej połowy.

Ten sezon Ligi Mistrzów zapowiada się znakomicie. W trzeciej i czwartej kolejce zagrają m.in. Liverpool i Real Madryt, w przedostatniej kolejce mistrzowie Anglii Manchester City zagra z Bayernem Monachium (25 listopada), a w 6. kolejce zmierzą się na wyjeździe z AS Roma (10 grudnia). Kibiców czekają również mecze Juventusu Turyn z Atletico Madryt i Barcelony z PSG.

Liga Mistrzów - 1 kolejka: Bayern Monachium - Manchester City. Środa, 17 września, godzina 20:20. TVP1 i sport.tvp.pl

Gala wręczenia nagród PISF

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za osiągnięcia w promowaniu i popularyzacji polskiego kina to szczególne wyróżnienie w branży filmowej. Zapraszamy na uroczystą galę wręczenia Nagród PISF podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Relacja tylko w TVP Kultura.

Statuetka Nagrody PISF fot. Marcin Kułakowski/PISF antena tvpkultura Wtorek, 16 września, godz. 22:50
W tym roku Nagrody PISF zostaną wręczone w kategoriach: audycja radiowa lub program telewizyjny, dyskusyjny klub filmowy, dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce, edukacja młodego widza, kino, krajowe wydarzenie filmowe, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, międzynarodowe wydarzenie filmowe, plakat filmowy, portal internetowy lub blog filmowy, program kształcenia profesjonalnego, promocja za granicą, rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii.

Wśród nominowanych w pierwszej kategorii znalazł się program prowadzony przez Tomasza Raczka - Weekendowy Magazyn Filmowy emitowany w telewizyjnej Jedynce. Ten popularny magazyn o tematyce filmowej poświęcony jest przede wszystkim polskiej kinematografii. Każdy z odcinków tego cyklu odnosi się do różnych dziedzin filmowego rzemiosła lub intrygujących zjawisk związanych z kinem. Jego konkurentami w tej kategorii są „Filmoteka Polska” nadawana w Radiu znad Wilii oraz audycja „Na cztery ręce” nadawana w Programie 4 Polskiego Radia.

Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do kapituły Nagród PISF powołała: Michała Chacińskiego, Tomasza Dąbrowskiego, Macieja Gila, Mariusza Knorowskiego, Piotra Kotowskiego, Barbarę Kwiatkowską, dr. Artura Majera, dr. Rafała Marszałka, Grzegorza Molewskiego, Katarzynę Terlecką i dr Annę Wróblewską.

Transmisja z uroczystej gali wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej odbędzie się we wtorek, 16 września, o godzinie 22:50 w TVP Kultura.


Więcej informacji o 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni: www.festiwalgdynia.pl.

Jaster: zdrajca czy bohater?

Był bohaterem wojennym i patriotą czy podłym zdrajcą, winnym śmierci dziesiątków żołnierzy AK? Dziś pewne jest tylko to, że polskie podziemie skazało go na śmierć, a od dziesiątków lat trwa bój o oczyszczenie jego imienia. Wstrząsający film dokumentalny „Jaster” może być koronnym dowodem w tej dramatycznej sprawie.

"Jaster" fot: materiały promocyjne antena tvphistoria Sobota, 13 września, godz. 21:40
Film Jaster ukazuje historię życia i domniemanej zdrady Stanisława Gustawa Jastera ps. „Hel” – żołnierza AK, emisariusza rotmistrza Pileckiego, więźnia i uciekiniera z obozu Auschwitz-Birkenau.

Losami Jastera zajmował się przez kilka lat Marek Tomasz Pawłowski, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, którego filmy były nagradzane na wielu festiwalach, w tym w Nowym Jorku, Sichuan, Krakowie. Zdobył także nagrodę Złotego Hugona w Chicago.

Dramatyczna historia Jastera od lat jest tematem wciąż nierozstrzygniętej dyskusji. Dokument Pawłowskiego nie tylko dodaje do niej kolejne ustalenia, ale także precyzyjnie weryfikuje wszystkie dotychczas znane hipotezy, argumenty i dowody. Pasjonaci historii nie będą zawiedzeni. Dokument Jaster odkrywa, co naprawdę i dlaczego zdarzyło się w lipcu 1943 roku w Warszawie.

„Jaster”. Sobota, 13 września, godzina 21:40. TVP Historia.

Więcej o premierach i programach proponowanych przez TVP Historia na historia.tvp.pl


Niedziela z Arturem Rojkiem

Wybitny artysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, dyrektor artystyczny OFF Festivalu. Uważany przez wielu za autorytet, na polskiej scenie muzycznej zajmuje szczególne miejsce. Współtwórca i lider zespołu Myslovitz, z którym wydał 9 albumów. W TVP Kultura opowie o swoim pierwszym solowym albumie „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Zapraszamy na „Niedzielę z… Arturem Rojkiem” i promocję nowości TVP Kultura!

Niedziela z Arturem Rojkiem fot: Jan Bogacz/TVP antena tvpkultura Niedziela, 14 września, od godz. 17:15
Niedziela z... – Artur Rojek. Godzina 17:15.
Katarzyna Janowska i Max Cegielski
to gospodarze specjalnego wydania programu Niedziela z.... Zaproszeni goście - Małgorzata Walewska, Janusz Gajos, Gaba Kulka, Sylwia Chutnik, Karolina Sulej, Agnieszka Glińska, Agnieszka Szydłowska, Marta Perchuć-Burzyńska i Marek Zając - będą rozmawiać o nowych programach, które we wrześniu zadebiutowały na antenie TVP Kultura - „Cappuccino z książką” i „Śladami Kolberga”. Gościem specjalnym tego odcinka będzie Artur Rojek.

Niedziela z... – Artur Rojek. Godzina 19:30.
Artur Rojek
oraz pozostali goście zaproszeni do studia Niedziela z… będą dyskutować o nowych pasmach dokumentalnych i cyklach programowych TVP Kultura. Katarzyna Janowska i Max Cegielski porozmawiają także o pierwszej solowej płycie Artura Rojka - Składam się z ciągłych powtórzeń.

Niedziela z... – Artur Rojek. Godzina 22:05.
Wyjątkowym wydarzeniem muzycznym otwierającym jesienną ramówkę TVP Kultura będzie telewizyjny koncert Artura Rojka. Składam się z ciągłych powtórzeń łączy wiele gatunków muzycznych. Inspiracją do tworzenia alternatywnej i emocjonującej muzyki były podróże po miejscach, w których kiedyś był, przeżył coś wyjątkowego, albo te, które zawsze chciał odwiedzić.
Artur Rojek oprócz współpracy z zespołem Myslovitz, był również założycielem i liderem grupy Lenny Valentino. Współpracował ponadto z Katarzyną Nosowską, Smolikiem oraz Pustkami. Jest także pomysłodawcą i dyrektor artystycznym OFF Festiwalu w Katowicach, który promuje i szerzy muzykę alternatywną na najwyższym, światowym poziomie.


Filmy w Jedynce

Renée Zellweger, Katarzyna Maciąg, Bruce Willis, Nicolas Cage, George Clooney i Bogusław Linda – gwiazdorska obsada filmów proponowanych przez Jedynkę w najbliższym tygodniu. Zapraszamy.

"Uczeń czarnoksiężnika" fot: materiały promocyjne antena tvp1 12 września - 16 września
Weekendowy Hit Jedynki – „Armagedon”. Piątek, 12 września, godzina 21:30.
Do Ziemi zbliża się ogromna asteroida. Szef NASA Dan Truman (Billy Bob Thornton) powołuje zespół kosmonautów, których zadaniem jest zniszczenie asteroidy za pomocą ładunków nuklearnych. Pomagać im będzie Harry Stamper (Bruce Willis) – specjalista w dziedzinie odwiertów naftowych.

„Miliony Brewstera”. Sobota, 13 września, godzina 15:05.
Trzeciorzędny bejsbolista Montgomery Brewster (Richard Pryor) niespodziewanie dowiaduje się, że niedawno zmarły milioner był jego krewnym i zostawił mu w spadku ogromną fortunę. Zgodnie z testamentem Brewster w ciągu 30 dni musi wydać 30 milionów dolarów…

Hit na sobotę – „Uczeń czarnoksiężnika”. Sobota, 13 września, godzina 21:25.
Mistrz magii Balthazar Blake (Nicolas Cage) i jego uczeń Davem (Jay Baruchel) próbują ocalić świat. W tym celu muszą pokonać odwiecznego wroga - Maxima Horvath'a (Alfred Molina). Problem w tym, że Dave nie wierzy w swoje magiczne umiejętności.

„Księżniczka i Żaba”. Niedziela, 14 września, godzina 15:10.
Baśniowa historia pewnej dziewczyny, która spotyka księcia Naveena zamienionego w żabę. Książę pragnie znów być człowiekiem. Czy jego marzenie się spełni?

Zakochana Jedynka – „Miłosne gierki”. Niedziela, 14 września, godzina 22:30.
1925 rok. Drużyna futbolowej ligi zawodowej traci sponsora i grozi jej bankructwo. Aby ratować drużynę Jimmy Trik Connelly (George Clooney) werbuje piłkarską legendę, zasłużonego weterana I wojny światowej i idola młodzieży - Cartera „Kulę” Rutherforda (John Krasinski). Kiedy rozpoczynają się treningi pojawia się sprytna i przebojowa reporterka z Chicago Tribune, Lexie Littleton (Renée Zellweger), która chce zniszczyć bożyszcze tłumów ujawniając kompromitujące fakty z jego życiorysu.

„Katyń”. Poniedziałek, 15 września, godzina 20:25.
17 września 1939 r. Na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej wkraczają oddziały armii radzieckiej. Znajdujący się tam polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli i zostają przez nich zamordowani. Sowiecka propaganda winą za tę zbrodnię obarcza Niemców.

Wtorek z komedią – „Randka w ciemno”. Wtorek, 16 września, godzina 20:25.
Majka (Katarzyna Maciąg) po nieudanym związku z Cezarym (Bogusław Linda) próbuje ułożyć sobie życie od nowa. Koleżanki namawiają ją do wzięcia udziału w „Randce w ciemno”. Nieoczekiwanie zostaje wybrana przez mężczyznę, z którym wyrusza na egzotyczną wycieczkę. Czy Majka odnajdzie szczęście w słonecznej Nicei?

„Mistrz kierownicy ucieka 3”. Wtorek, 16 września, godzina 22:55.
Duży Enos (Pat McCormick) i Mały Enos (Paul Williams) otwierają restaurację. W ramach kampanii reklamowej lokalu wynajmują Cledusa Snowa, który ma przejechać w rekordowym czasie przez kilka stanów ciągnąc makietę rekina. Snow podszywa się pod mistrza kierownicy - Bandytę (Burt Reynolds). W pościg za nim wyrusza szeryf Buford T. Justice (Jackie Gleason).

Filmy w Dwójce

Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Grażyna Kolska, Morgan Freeman, Mike Myers, Paul Walker, Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński w filmowych propozycjach Dwójki. Zapraszamy.

"Szkoła stewardes" fot: materiały promocyjne antena tvp2 12 września - 18 września
„Za szybcy, za wściekli”. Piątek, 12 września, godzina 23:45.
Brian O'Conner (Paul Walker), były funkcjonariusz policji, jest jednym z najlepszych kierowców nielegalnych nocnych wyścigów. W czasie jednego z nich zostaje zatrzymany przez policję. Zgadza się wziąć udział w tajnej operacji, której celem jest zdemaskowanie Cartera Verone (Cole Hauser), oficjalnie szanowanego biznesmena, a zdaniem policji - narkotykowego bossa.

„Kogel – Mogel”. Sobota, 13 września, godzina 22:05.
Kasia (Grażyna Kolska) marzy o wyjeździe z rodzinnej wsi. Zdaje na studia, ale sądzi, że się jej nie powiodło i dlatego zgadza się na ślub z bogatym sąsiadem. W dniu wesela okazuje się, że została studentką. Dziewczyna ucieka sprzed ołtarza do Warszawy. Tam zostaje opiekunką Piotrusia (Maciej Koterski) – syna docenta Wolańskiego (Zdzisław Wardejn).

Kocham kino na bis – „Para na życie”. Niedziela, 14 września, godzina 23:25.
Burt (John Krasinski) i Verona (Maya Rudolph) spodziewają się dziecka. Trzy miesiące przed jego narodzinami wyruszają w podróż życia po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, aby wreszcie odnaleźć bezpieczną przystań. Czy znajdą swoje miejsce na ziemi?

Kino relaks – „Szkoła stewardes”. Środa, 17 września, godzina 22:25.
Donna Jensen (Gwyneth Paltrow) chce zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzy o karierze stewardesy, a jej wzorem jest legendarna przedstawicielka tego zawodu Sally Weston (Candice Bergen). Dona rozpoczyna szkolenie u słynnego instruktora Johna Whitney’a (Mike Myers). Czy początkowe trudności odwiodą ją od realizacji marzenia?

„Wanted: Ścigani”. Czwartek, 18 września, godzina 20:40.
Wesley Gibson (James McAvoy) prowadzi nudne, urzędnicze życie i nie widzi żadnych perspektyw na przyszłość. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się piękna Fox (Angelina Jolie) i zaprasza go do tajemniczego Bractwa Zabójców, do którego należał jego ojciec. Odtąd Wasley przechodzi przemianę, uczy się, jak zabijać szybko i skutecznie. Okazuje się jednak, że szef bractwa Sloan (Morgan Freeman) nie powiedział głównemu bohaterowi całej prawdy o ojcu…

Kocham kino – „Lęk wysokości”. Czwartek, 18 września, godzina 22:40.
Młody reporter telewizyjny Tomek Janicki (Marcin Dorociński) dowiaduje się, że jego ojciec (Krzysztof Stroiński) trafił na oddział psychiatryczny. Okazuje się, że Tomek jest jedyną osobą, która może mu pomóc.

Filmy w TVP Kultura

„Pozdrowienia z raju”, „Niezasłane łóżka”, „Mniejsze zło”, „Nie zestarzejemy się razem” i „Wymyk” w najbliższym tygodniu w TVP Kultura. Zapraszamy!

"Wymyk" fot: PHILLIP SKRABA/TVP antena tvpkultura 12 września - 17 września
Wieczór kinomana – „Kobieta bez głowy”. Piątek, 12 września, godzina 20:20.
Verónica (María Onetto) potrąca coś samochodem i ucieka z miejsca zdarzenia. Nie wie czy to było zwierzę czy może człowiek. Zaczynają ją gnębić wyrzuty sumienia. Pewnego dnia dokonuje przerażającego odkrycia.

Bilet do kina – „Pozdrowienia z raju”. Sobota, 13 września, godzina 20:20.
Grupa turystów spędza urlop na egzotycznej, filipińskiej wyspie. Zostają uprowadzeni przez islamskich bojowników powiązanych z Osamą bin Ladenem. Uwięzieni turyści na wieść o zamachach w Nowym Jorku zaczynają podejrzewać, że terroryści opanowali cały świat.

Kino nocne – „Nie zestarzejemy się razem”. Sobota, 13 września, godzina 23:50.
Jean (Jean Yanne) mieszka z żoną, która przymyka oczy na jego romans z Catherine (Marlène Jobert). Kochankowie spotykają się ze sobą od 6. lat. Dziewczyna jest znacznie młodsza od swojego partnera. Jej życie jest uzależnione od kaprysów Jeana, który nieustannie ją upokarza. Jednak Catherina odnajduje w sobie siłę i postanawia od niego odejść…

„Mniejsze zło”. Niedziela, 14 września, godzina 20:00.
Kamil Nowak (Lesław Żurek), student polonistyki, marzy o karierze literackiej. Kiedy jego debiutancki tomik wierszy spotyka się z chłodnym przyjęciem, chłopak postanawia wydać pod własnym nazwiskiem powieść zmarłego znajomego.

Panorama kina polskiego – „Wymyk”. Poniedziałek, 15 września, godzina 20:20.
Alfred (Robert Więckiewicz) i jego młodszy brat Jerzy (Łukasz Simlat) uczestniczą w brutalnym incydencie: w trakcie podróży kolejką podmiejską kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Alfred staje się biernym świadkiem wyrzucenia z pędzącego pociągu Jerzego, który staną w jej obronie.

„Niezasłane łóżka”. Czwartek, 17 września, godzina 20:20.
Hiszpan Axl (Fernando Tielve) i Belgijka Vera (Déborah François) poznają się w Londynie. On szuka ojca. Ona, porzucona przez chłopaka, próbuje odzyskać wiarę w ludzi.Czas na dokument

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi bohaterowie, których warto poznać i zapamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Zapraszamy na znakomite kino dokumentalne.

"Bliskie i groźne spotkania Steve'a" fot: materiały promocyjne antena tvp 12 września - 18 września
25. rocznica powołania pierwszego demokratycznego rządu III RP - Dzień Tadeusza Mazowieckiego. Piątek, 12 września. TVP Historia.
Godzina 12: 55 – „Rozmowa z Tadeuszem Mazowieckim”.
Godzina 13: 25 – „Aleje Ujazdowskie 1/3”.
Godzina 22:35 – „Rok premiera”.

ARTE w TVP Kultura – „Prawdziwa władza Watykanu”. Część 2. Piątek, 12 września, godzina 17:05. TVP Kultura.
Twórcy dokumentu uzyskali dostęp do bogatych archiwów Stolicy Apostolskiej.  Pozwoliło to na nakreślenie historii wpływów kościoła na najważniejsze wydarzenia XX wieku.

„Bliskie i groźne spotkania Steve'a”. Seria 2. Odcinek 14/26. Sobota, 13 września, godzina 13:15. TVP2.
Tym razem wyprawa na Filipiny. Ten kraj to jeden z najbogatszych obszarów świat pod względem bioróżnorodności. Wśród niezwykłych gatunków zamieszkujących ten region świata można spotkać warana paskowanego, pajęczaka tępoodwłokowca, pangolina i niedużego, ale groźnego węża mangrowego.

„Rok w puszczy – Białowieski Park Narodowy”. Sobota, 13 września, godzina 15:00. TVP Polonia.
Film jest efektem całorocznej obserwacji przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Pokazuje, jak wyglądają lasy pozbawione jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Rodzinne oglądanie - „Polowanie na dżdżownice”. Niedziela, 14 września, godzina 09:45. TVP2.
Film dokumentalny o grupie biologów-systematyków zajmujących się poszukiwaniem nowych gatunków skąposzczetów czyli dżdżownic. Film został zrealizowany w konwencji filmu przygodowego.

Ocalony świat – „Leśny majestat”. Niedziela, 14 września, godzina 16:25. TVP Polonia.
Cykl przedstawia polskie zwierzęta podlegające szczególnej ochronie i najbardziej unikalne siedliska przyrodnicze. Gospodarzem cyklu jest Grzegorz Miśtal, natomiast gościem drugiego odcinka Cezary Kosiński. Wspólnie przyjrzą się życiu żubrów.

Czy Świat oszalał? - „Ukraina – beczka prochu”. Poniedziałek, 15 września, godzina 22:55. TVP2.
Pod koniec 2013 roku na Ukrainie zawrzało. Trzej francuscy dokumentaliści wyruszyli w trzy różne rejony Ukrainy, aby zrozumieć sytuację i usłyszeć argumenty stron zaangażowanych w konflikt.

„Portrety wojenne. Jan Zumbach”. Poniedziałek, 15 września, godzina 23:45. TVP Polonia.
Seria dokumentalna przedstawiająca losy bohaterów II Wojny Światowej. Bohaterem najbliższego odcinka jest as polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego dywizjonu 303 - Jan Zumbach.

Świat bez fikcji - „Portrety wojenne – ORP Orzeł – Jan Grudziński”. Odcinek 3/5. Wtorek, 16 września, godzina 22:55.
Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł przebywał w morzu, jednak sytuacja na okręcie była dość napięta. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, aby wysadzić na ląd komandora Kłoczkowskiego, okręt bezprawnie internowano.

„Grizzly Man”. Środa, 17 września, godzina 20:20. TVP Kultura.
Timothy Treadwell spędził z niedźwiedziami grizzli kilkanaście lat. Dokumentując swoje badania nagrał około 100 godzin materiału filmowego. Niestety zginął tragicznie, rozszarpany przez zwierzęta, które były jego pasją. Reżyser filmu wykorzystał materiały nakręcone przez Treadwella.

„Polskie Termopile”. Czwartek, 18 września, godzina 14:55. TVP Polonia.
Historia bitwy pod Wizną, w której 720 żołnierzy pod wodzą kpt. Władysława Raginisa od 7 do 10 września 1939 roku stawiało opór liczniejszemu i doskonale uzbrojonemu XIX Korpusowi Pancernemu Heinza Guderiana. Z pola walki udało się wycofać jedynie 40 polskim żołnierzom. Bohaterski kpt. Władysław Raginis popełnił samobójstwo w bunkrze koło Strękowej Góry.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Klinika spalonych twarzy”. Czwartek, 18 września, godzina 22:25. TVP1.

Każdego roku w Pakistanie ponad 100 ludzi staje się ofiarami brutalnych ataków kwasem solnym. Przede wszystkim są to kobiety, które sprzeciwiły się swoim mężom. Film opowiada historię dwóch kobiet, które przeżyły taki atak.

„Mała Polska w Indiach”. Czwartek, 18 września, godzina 23:40. TVP Polonia.
Po wkroczeniu w 1939 roku do Polski Armii Czerwonej setki tysięcy Polaków zostało wywiezionych do wschodnich regionów ZSRR – wśród nich dużą część stanowiły dzieci. Po ogłoszeniu amnestii tysiące dzieci opuściło przymusowe miejsca osiedlenia i na czas wojny znalazły schronienia między innymi w Indiach.

TVP Parlament na Platformie Hybrydowej

TVP Parlament to pierwszy internetowy kanał Telewizji Polskiej, w którym można śledzić posiedzenia Sejmu i Senatu RP, sejmowych i senackich komisji, a także posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Kanał udostępnia również w czasie rzeczywistym konferencje prasowe przedstawicieli najważniejszych instytucji państwa oraz instytucji życia publicznego.

TVP Parlament na Platformie Hybrydowej antena tvp Od 10 września!
Telewidzowie, którzy posiadają odbiorniki z dostępem do Platformy Hybrydowej TVP, będą mogli bezpłatnie oglądać wszystko to, co dotychczas można było oglądać jedynie w internetowym kanale TVP Parlament.

Do korzystania z Platformy Hybrydowej potrzebny jest telewizor z funkcją HbbTV podłączony do internetu.
Obecna oferta Platformy obejmuje kilkanaście różnorodnych aplikacji, wśród nich VOD z bogatą biblioteką propozycji, Regionalny System Ostrzegania i kanały regionalne wszystkich oddziałów TVP.

W czerwcu Telewizja Polska otrzymała Honorowe Wyróżnienie „Teraz Polska” m.in. za stworzenie Platformy Hybrydowej. Była to kolejna nagroda po Złotym Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz nagrodzie SAT Kurier Awards 2012.