Wielki Test o Polskim Filmie w Jedynce

Artur Barciś, Bożena Dykiel, Robert Gliński, Jacek Bromski, Antek Królikowski, Emilia Krakowska, Jarosław Sellin, Piotr Maślak, Krzysztof Szewczyk, Andrzej Luter, Franciszek Stefaniuk i wielu innych znakomitych gości w poniedziałek rozwiąże „Wielki Test o Polskim Filmie”.

Paulina Chylewska i Maciej Orłoś fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 29 września, godz. 20:25
Tym razem na widzów czekają zagadki związane z polskim filmem, ale Wielki Test o Polskim Filmie to propozycja nie tylko dla filmowych koneserów. Na widzów czeka wspaniałe widowisko prowadzone przez Paulinę Chylewską i Macieja Orłosia oraz specjalne występy muzyczne w wykonaniu Soni Bohosiewicz i Radzimira Dębskiego.

Zawodnicy zagrają o 30 tys. zł, które przeznaczą na wybrany przez siebie szczytny cel. W ubiegłym roku Test wygrał duet Maria Szabłowska – Janusz Zaorski, którzy przeznaczyli nagrodę na DKF FANTOM w Sokółce. W finale po zażartej walce zwyciężyli z parą Agnieszka Holland – Robert Biedroń.

W gdyńskim studiu, w którym gospodarzem będzie Radek Brzózka, test będą rozwiązywać młodzi miłośnicy kina, którzy na co dzień poznają polskie filmy na spotkaniach i warsztatach w ramach Filmoteki Szkolnej, Akademii Filmu Polskiego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Test jak zwykle będą mogą rozwiązywać również widzowie na stronie Interia.pl lub ściągając aplikację na smartfony TVP FILM. Najlepszy internauta wygra 20 tysięcy złotych.

„Wielki Test o Polskim Filmie”. Poniedziałek, 29 września, godzina 20:25. TVP1.

The Voice of Poland

Poszukiwania najlepszego głosu w Polsce trwają. Najbliższe przesłuchania odbędą się w Małopolsce oraz na Warmii i Mazurach. Czy wśród osób, które w sobotę sprowokują trenerów do odwrócenia foteli będzie zwycięzca 5. Edycji „The Voice of Poland”? Zapraszamy na niezwykle emocjonujący wieczór do Dwójki.

"The Voice of Poland. Najlepszy głos."  fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 27 września, godz. 20:05
Do tej pory trenerzy wzięli pod swoje skrzydła 29 wokalistów. Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk oraz Tomson i Baron mają w swoich drużynach po siedmiu zawodników, a Edyta Górniak o jednego więcej. Trenerzy robią się coraz bardziej ostrożni w wyborach, bo w ich drużynach z każdym odcinkiem pozostaje coraz mniej wolnych miejsc. Od początku wymagający, teraz stawiają poprzeczkę na nadzwyczaj wysokim poziomie.

W najbliższym odcinku będzie można zobaczyć występ m.in. Michaliny Manios znanej z programu „Top model”. Tym razem podda ocenie swoje umiejętności wokalne. Czy uda jej się zachwycić trenerów swoim wykonaniem piosenki „Is this Love”?

Michalina Manios pochodzi z Kotlinek pod Szadkiem w województwie łódzkim. Pierwsze sukcesy w karierze modelki zmusiły ją do przeprowadzki do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na wydziale filologii skandynawskiej. W 2012 roku postawiła pierwsze kroki na scenie muzycznej. Efektem jest singiel nagrany w duecie z wrocławskim muzykiem Markiem „Marco” Siemieraszko. Duża rozpoznawalność artystki zaowocowała trasą koncertową i pierwszymi propozycjami nagrania solowego albumu.

Telewidzów, którzy do tej pory nie widzieli emocjonującego ostatniego odcinka programu zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fan page programu na Facebooku.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 27 września, godzina 20:05. TVP2.

Łucja z Lamermooru

Wybitni artyści - Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień i Anna Netrebko w operze Gaetano Donizettiego „Łucja z Lamermooru” w reżyserii Mary Zimmerman. To niezwykłe widowisko, którego nie można przeoczyć. Zapraszamy!

"Łucja z Lamermooru" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura Wtorek, 30 września, godz. 20:20
Szkocja, koniec XVI wieku. Rodziny Ashtonów i Ravenswoodów od lat toczyły zażarty spór, w którym zwycięstwo odnieśli Ashtonowie. Ich pozycja jest jednak zagrożona. Żeby ją utrzymać Henryk Ashton postanawia wydać swoją siostrę Łucję za mąż za możnowładcę Artura Bucklaw. Niebawem okazuje się jednak, że Łucja ma kochanka - Edgara, ostatniego z rodu Ravenswoodów. To odkrycie wprawia w gniew Henryka, który mimo wszystko postanawia doprowadzić do ślubu siostry z Arturem.

Przyjaciółka Łucji, Alisa, namawia dziewczynę, żeby zakończyła romans. Łucja jest jednak pewna swoich uczuć i wzajemności Edgara. Kiedy dowiaduje się, że jej ukochany musi wyjechać do Francji, przysięga mu wieczną miłość.

Henryk nadal dąży do zawarcia przez siostrę małżeństwa z Arturem. Obawiając się sprzeciwu Łucji pokazuje jej sfałszowany dowód na niewierność Edgara. Rajmund, dawny nauczyciel i spowiednik Łucji, namawia ją, by w związku z tym poddała się woli rodziny.

Dochodzi do ceremonii ślubnej, na której niespodziewanie pojawia się Edgar. Niestety jest już zbyt późno – kontrakt został zawarty, a Edgar przekonany o zdradzie Łucji, nie chce jej znać. Finał wielkiej miłości jest tragiczny. Zrozpaczona dziewczyna popada w obłęd, zabija Artura i umiera. Kiedy Edgar dowiaduje się o tragedii - popełnia samobójstwo.

"Metropolitan Opera w Nowym Jorku przedstawia: Łucja z Lamermooru”. Wtorek, 30 września, godzina 20:20. TVP Kultura.

Niedziela z Tymonem Tymańskim

Potrzeba wolności artystycznej, ale również politycznej jest motorem napędowym jego twórczości. Tymon Tymański. Kompozytor, multiinstrumentalista, poeta i prozaik w najbliższej „Niedziela z…” będzie rozmawiał właśnie o wolności, ale też o miłości, muzyce, teatrze, filmie, radiu i telewizji. Zapraszamy do TVP Kultura.

"Wesele" fot: Krzysztof Wellman/TVP antena tvpkultura Niedziela, 28 września, od godz. 17:15
„Niedziela z...” Tymonem Tymańskim. Niedziela, 28 września, godzina 17:15. TVP Kultura.
Agnieszka Szydłowska tym razem do studio Niedzieli z… zaprosiła Tymona Tymańskiego i jego gości: Roberta Brylewskiego, Filipa Dzierżawskiego, Grzegorza Jankowskiego, Macieja Chmiela, Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Jacka Lachowicza, Rafała Księżyka i Mikołaja Lizuta. Wiodącym tematem rozmowy jest próba zdefiniowania tego, jak Tymański rozumie wolność dziś i jak rozumiał ją na początku kariery. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy to właśnie wolność jest siłą napędową jego bardzo różnorodnej działalności artystycznej.

„Niedziela z...” Tymonem Tymańskim. „Lester Bowie i ‘Miłość’”. Niedziela, 28 września, godzina 18:20. TVP Kultura.
Koncert gdańskiego zespołu „Miłość” (Ryszard Tymański - kontrabas, gitara basowa, Mikołaj Trzaska - saksofon, Leszek Możdżer - pianino, Jacek Olter - perkusja) i znakomitego amerykańskiego trębacza Lestera Bowie, współtwórcy zespołu Art Ensemble of Chicago.

„Niedziela z...” Tymonem Tymańskim. „Tymon Tymański & Transistors”. Niedziela, 28 września, godzina 18:20. TVP Kultura.
Tymon Tymański z zespołem Transistors wykonają utwory pochodzące z filmu „Wesele”, m.in.: „Mówisz mi”, „Biały miś”, „Wirtualna miłość”, „Cellulitis”, „Dyliżans”, „Nuda, starzy, pies i ja”, „Song o grzywce”, „Widziałem cię” i „Ziggy Stardust”.

„Niedziela z...” Tymonem Tymańskim. „Wesele”. Niedziela, 28 września, godzina 18:20. TVP Kultura.
Wiesław Wojnar (Marian Dziędziel), bogaty ogrodnik z podkarpackiej wsi, wydaje za mąż jedyną córkę Kasię (Tamara Arciuch). Piękna dziewczyna, studentka, wychodzi za mąż za Janusza (Bartłomiej Topa). To chłopak z tej samej wsi, który od dawna się w niej podkochiwał. Dla Wojnara najważniejsze jest żeby wesele wypadło jak najokazalej, ale nie kosztowało zbyt dużo. Próbuje zaoszczędzić na muzykach przygrywających gościom, kucharce, strażakavh wynajmujących remizę itd. Ale Wojnar najbardziej martwi się, że nie zjawia się szwagier księdza proboszcza, który miał dostarczyć młodym prezent ślubny: sprowadzone specjalnie z Niemiec piękne audi. Tymczasem Kasia rozpoznaje w chłopaku filmującym wesele swojego dawnego ukochanego Mateusza (Maciej Stuhr). Odżywa tłumione uczucie, zwłaszcza że jednocześnie wychodzą na jaw prawdziwe intencje pana młodego. W roli Tymona, szefa orkiestry weselnej - Tymon Tymański, który jest również autorem muzyki do filmu.

Liga Mistrzów: Arsenal Londyn - Galatasaray Stambuł

Przed nami kolejny mecz fazy grupowej Ligi Mistrzów. Na Emirates Stadium zmierzą się ze sobą drużyny z grupy D - Arsenal Londyn i Galatasaray Stambuł. Emocje piłkarskie gwarantowane!

Liga Mistrzów: Arsenal Londyn - Galatasaray Stambuł antena tvp1 Środa, 1 października, godz. 20:20
Środowe spotkanie zapowiada się interesująco. Arsenal Londyn - czwarta drużyna poprzedniego sezonu ligi angielskiej zmierzy się z wicemistrzami Turcji Galatasaray Stambuł. Oba zespoły przygodę z tą edycją Ligi Mistrzów rozpoczęły słabo. Arsenal przegrał na wyjeździe z wicemistrzem Niemiec, zespołem Borussi Dortmund 0:2. Wynik byłby wyższy, gdyby nie kilka znakomitych interwencji bramkarskich Wojciecha Szczęsnego. Reprezentant Polski z pewnością stanie między słupkami bramki angielskiej drużyny w środowym meczu z tureckim zespołem.

Galatasaray Stambuł również nie zachwycił swoją grą w inauguracyjnym dla siebie spotkaniu Ligi Mistrzów. Turcy podejmowali na własnym stadionie Anderlecht Bruksela. Belgowie zawiesili poprzeczkę niezwykle wysoko i do 90 minuty meczu prowadzili 1:0. Remis w samej końcówce spotkania wywalczył dla Galatasarayu Burak Yilmaz.

Zawodnicy Arsenalu i Galatasarayu z pewnością będą chcieli uwodnić, że niekorzystne wyniki oraz słabsza dyspozycja w pierwszej kolejce Ligi Mistrzów były tylko wypadkiem przy pracy. Kibice spodziewać mogą się więc meczu na najwyższym piłkarskim poziomie.

Liga Mistrzów: Arsenal Londyn - Galatasaray Stambuł. Środa, 1 października, godzina 20:20. TVP1.

TVP zdrowo i ze smakiem

Dzięki najnowszym technologiom telewizyjnym i internetowym powstał okazjonalny kanał na żądanie „TVP zdrowo i ze smakiem”. Będzie go można oglądać on-line w Polsce i na świecie od 29 września od godziny 6.00 do 1 października do godziny 22.00.

Od 29 września do 1 października! antena tvp Od 29 września do 1 października
29 września br. Telewizja Polska uruchomi okazjonalny kanał na żądanie TVP zdrowo i ze smakiem, który będzie nadawany na Platformie Hybrydowej TVP, w internecie pod adresem www.tvpstream.tvp.pl oraz za pomocą aplikacji TVP Stream na urządzenia mobilne.

Kanał jest skierowany do polskich konsumentów. Przez trzy dni widzowie obejrzą unikatowy program, na który złożą się relacje z najważniejszych imprez targowych z udziałem najwyższych władz państwowych i przedstawicieli rządu, wystawy regionalnych produktów, widowiskowe konkursy sztuki kulinarnej, transmisje konferencji tematycznych poświęconych przemianom w rolnictwie, szansom eksportowym polskich specjalności żywnościowych, promocji zdrowego odżywiania i zachowań pro ekologicznych.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną najciekawsze cykliczne audycje telewizyjne realizowane aktualnie w oddziałach terenowych TVP, w tym w paśmie wspólnym TVP Regionalnej, skierowane do szerokiej telewizyjnej widowni. TVP zdrowo i ze smakiem jest 5. okazjonalnym kanałem na żądanie na urządzenia mobilne. Wcześniej uruchomiane były aplikacje: TVP Żagle, Śladami Jana Pawła II, TVP Bieszczady, TVP - 25 lat wolności.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna TVP zdrowo i ze smakiem

Filmy w Jedynce

W najbliższym tygodniu w Jedynce „Co nas kręci, co nas podnieca”, „Incredible Hulk”, „Zaplątani” i „Sztuka zrywania”. Zapraszamy na filmy z udziałem Liv Tyler, Evan Rachel Wood, Jennifer Aniston, Małgorzaty Sochy i Katarzyny Zielińskiej.

"Sztuka zrywania" fot: materiały promocyjne antena tvp1 26 września - 30 września
Weekendowy Hit Jedynki – „Incredible Hulk”. Piątek, 26 września, godzina 21:30. Powtórka w sobotę, 27 września, godzina 14:55.
Naukowiec Bruce Banner (Edward Norton) szuka lekarstwa, które pozwoli mu uwolnić się od niezwykłego stanu, w jaki wpada pod wpływem silnego stresu. W takich chwilach Banner zmienia się w olbrzymiego zielonego mutanta - Hulka. Czy jego była narzeczona - Betty Ross (Liv Tyler) - zechce mu pomóc?

Hit na sobotę – „Och, Karol 2”. Sobota, 27 września, godzina 21:25.
Karol (Piotr Adamczyk) to prawdziwy człowiek sukcesu, który wiedzie wygodne życie. Jest zaręczony z bardzo atrakcyjną Marysią (Małgorzata Socha). Nie stroni jednak od innych kobiet. Swój wolny czas dzieli między narzeczoną i trzy kochanki: namiętną Irenę (Katarzyna Zielińska), słodką Paulinę (Marta Żmuda-Trzebiatowska) i gorącą Wandę (Małgorzata Foremniak).

„Zaplątani”. Niedziela, 28 września, godzina 15:05.
Animacja Disneya. Flynn, uroczy awanturnik ścigany przez rozbójników, znajduje schronienie w opuszczonej wieży. Spotyka tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę, dziewczynę, której złote włosy mają magiczną moc. Żyjąca na odludziu księżniczka marzy, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego. Czarujący łotrzyk Flynn staje się jej przepustką do wolności...

Zakochana Jedynka – „Co nas kręci, co nas podnieca”. Niedziela, 28 września, godzina 22:25.
W jesieni życia ekscentryczny i zgryźliwy samotnik Boris Yellnikoff (Larry David) wiąże się z dwudziestoletnią Melody (Evan Rachel Wood). Młoda kobieta przyjechała do Nowego Jorku w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomość o związku Melody z dużo starszym mężczyzną niepokoi jej matkę, która postanawia interweniować.

„Ojciec ludu”. Poniedziałek, 29 września, godzina 23:10.
W sierpniu 1961 r. burmistrz Sucupiry zostaje zamordowany. Miasto potrzebuje nowego Włodarza, który naprawiłby całe zło, które pozostawił po sobie poprzedni zarząd. Wybory wygrywa Odorico Paraguacu (Marco Nanini). Nowy burmistrz ma wielkie ambicje - chce stać się „ojcem ludu”. Od pierwszego dnia urzędowania wprowadza nowe porządki.

Wtorek z komedią – „Sztuka zrywania”. Wtorek, 30 września, godzina 20:25.
Brooke (Jennifer Aniston) i Gary (Vince Vaughn) kupują apartament w Chicago. Po kilku latach szczęśliwego związku dochodzi między nimi do kłótni. Oboje podejmują decyzję o rozstaniu. Jednak żadne z nich nie chce opuścić mieszkania.

„Ofiary losu”. Wtorek, 30 września, godzina 23:05.
Willard Fillmore (Norm MacDonald) jest lokajem w domu sędziwej Miss Crock (Eleine Stritch). Czuje się niedoceniany przez skąpą i wiecznie zrzędzącą szefową. Za doznane od niej przykrości decyduje się na desperacji krok – postanawia porwać jej ukochanego pieska…

Filmy w Dwójce

W znakomitych filmach - „Jesteś Bogiem”, „Pan i pani Kiler”, „Bez wstydu” i „Bez pamięci” - wystąpią Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Ashton Kutcher, Katherine Heigl, Agnieszka Grochowska i Mateusz Kościukiewicz. Zapraszamy do Dwójki!

"Pan i pani Killer" fot: materiały promocyjne antena tvp2 26 września - 2 października
„Jesteś Bogiem”. Piątek, 26 września, godzina 23:45.
Piotr Łuszczak - „Magik” (Marcin Kowalczyk), Sebastian Salbert - „Rahim” (Dawid Ogrodnik) i Wojciech Alszer - „Fokus” (Tomasz Schuchardt) to trzej kumple z Mikołowa i Katowic. Zakładają grupę „Paktofonika”, która na zawsze zmienia oblicze polskiego hip-hopu i staje się głosem pokolenia.

„Galimatias, czyli Kogel - Mogel II”. Sobota, 27 września, godzina 22:10. Powtórka w niedzielę, 28 września, godzina 12:10.
Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) wraca na wieś jako żona Pawła (Dariusz Siatkowski), absolwenta SGGW. Przed młodymi małżonkami rysuje się świetlana przyszłość. Właściwie jedynym problemem staje się chęć dziewczyny do kontynuacji studiów. Tymczasem we wsi niespodziewanie zjawia się rodzina Wolańskich (Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn)…

Kino relaks – „Bez pamięci”. Środa, 1 października, godzina 22:25.
Amanda Pierce (Monica Potter) ma wymarzoną pracę w Metropolitan Museum. Mieszka w luksusowym apartamencie i nie przejmuje się jutrem. Jedyne, czego brakuje w jej życiu, to prawdziwa miłość.

„Pan i pani Killer”. Czwartek, 2 października, godzina 20:40.
Jen (Katherine Heigl) właśnie rozstała się z narzeczonym. Nie wierzy, że uda jej się jeszcze kiedyś ułożyć życie. Rodzice (Tom Selleck i Catherine O'Hara) namawiają ją na wyjazd do Francji. Tam Jen poznaje Spencera (Ashton Kutcher). Wakacyjna znajomość przeradza się w trwały związek. Po kilku latach Jen odkrywa, że w przeszłości jej ukochany był tajnym agentem służb wywiadowczych.

Kocham kino – „Bez wstydu”. Czwartek, 2 października, godzina 22:30.
Tadek (Mateusz Kościukiewicz) tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od ciotki, która go wychowuje. Jedzie do mieszkającej na południu Polski siostry Anki (Agnieszka Grochowska). Po pewnym czasie odkrywa u siebie erotyczną fascynację siostrą. Targany wewnętrznym poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z uczuciem.

Filmy w TVP Kultura

„Druga strona medalu”, „Wieczór kinomana”, „Bilet do kina”, „Panorama kina polskiego” i „Podróż na wschód” to znakomite cykle filmowe TVP Kultura. Zapraszamy.

"Hel" fot: Małgorzata Mikołajczyk/TVP antena tvpkultura 26 września - 2 października
Wieczór kinomana – „Miód”. Piątek, 26 września, godzina 20:25.
Yusuf (Bora Altas) mieszka z rodzicami w małej wiosce pośród gór. Jego ojciec Yakup (Erdal Besikçioglu) zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem - umieszcza ule w na szczytach wysokich drzew. Yusufa i Yakupa łączy niezwykle silna więź. Pewnego dnia Yusuf wywołany przez nauczyciela do odpowiedzi zaczyna się jąkać. Skąd się biorą u chłopca coraz większe problemy z mówieniem?

Bilet do kina – „80 dni”. Sobota, 27 września, godzina 20:20.
Maite (Mariasun Pagoaga) zrobiła karierę jako pianistka, a Axun (Itziar Aizpuru) z rodziną spokojnie mieszkała na prowincji. Kobiety, które przed wielu laty łączyła przyjaźń, spotykają się przypadkiem w szpitalu. Ich życiowe drogi znowu zaczynają się krzyżować, a relacje między nimi stają się coraz bardziej skomplikowane.

Panorama kina polskiego – „Hel”. Poniedziałek, 29 września, godzina 20:20.
Piotr (Paweł Królikowski) jest psychiatrą. Podczas nocnego dyżuru do szpitala przywożą Kamila (Lesław Żurek). Okazuje się, że to syn Piotra, którego nie widział przez wiele lat. Piotr postanawia nawiązać z nim kontakt. Zaprasza go do siebie i poznaje ze swoją piękną, młodą narzeczoną (Anna Geislerova). Po wizycie Kamila kobieta uświadamia sobie, że naprawdę nic nie wie o Piotrze.

Druga strona medalu – „Bractwo Bang Bang”. Środa, 1 października, godzina 22:05.
Czterech młodych fotografów w ostatnich dniach apartheidu dokumentuje krwawe zamieszki. Jedna z lokalnych gazet, ze względu na niezwykle niebezpieczne okoliczności pracy, nazywa fotografów Bractwem Bang Bang. Wykonane przez nich zdjęcia obiegły cały świat i zdobyły dwie nagrody Pulitzera.

Podróż na wschód – „Odkupienie”. Czwartek, 2 października, godzina 22:15.
Pierwszy Nowy Rok po wojnie w zniszczonym mieście na granicy Ukrainy i Mołdawii. Ludzie próbują zorganizować sobie życie na nowo. Ojciec szesnastoletniej komsomołki Saszy (Viktoriya Romanenko) zginął na froncie. Jej matka przygarnęła do mieszkania bezdomną nędzarkę Olgę (Natalia Gandzyuk) z mężem, których Sasza szczerze nienawidzi. Matka na dodatek nawiązała romans z kombatantem kulturalno-oświatowym z miejscowego Domu Kultury. Przepełniona nienawiścią Sasza składa donos na matkę.

Czas na dokument

Niezwykłe opowieści o zwykłych ludziach w zaskakujących okolicznościach. Obraz natury w niespodziewanych odsłonach. Na pasjonujące dokumenty zapraszamy do TVP.

Ocalony świat – „Gorąco i sucho” fot: Marta Kadziela/Radoslaw Niziolek/TVP antena tvp 26 września - 2 października
„Rasputin – niedokończone śledztwo”. Piątek, 26 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Nadzwyczajna Komisja Rządu Tymczasowego prowadzi śledztwo dotyczące carskich rządów. Jednym z ważniejszych zadań jest zbadanie roli, jaką pełnił carski faworyt Grigorij Rasputin.

„Bliskie i groźne spotkania Steve'a”. Seria 2. Odcinek 16/26. Sobota, 27 września, godzina 13:15. TVP2.
Bohaterami odcinka są psy pracujące i wilki szare. Za kołem polarnym w Norwegii znajduje się rezerwat wilków. Przewodniczką ekipy zostaje Tess - opiekunka i badaczka tych zwierząt.

Rodzinne oglądanie - „Sekrety rekina wielorybiego”. Niedziela, 28 września, godzina 09:50. TVP2.
Rekin wielorybi to największa ryba, a także największy rekin na świecie – niektóre osobniki mają nawet 12 metrów długości i ważą kilkanaście ton. Naukowcy nie wiedzą gdzie te zwierzęta odbywają gody ani gdzie ich młode przychodzą na świat.

Ocalony świat – „Gorąco i sucho”. Niedziela, 28 września, godzina 16:25. TVP Polonia.
Cykl przedstawia polskie zwierzęta podlegające szczególnej ochronie i unikalne siedliska przyrodnicze. Gospodarzem programu jest Grzegorz Miśtal, a gościem tego odcinka - Anna Dymna. Wspólnie odwiedzą suche łąki zwane murawami kserotermicznymi, na których rosną ginące gatunki kwiatów.

Czy Świat oszalał? - „Zakazany głos blogerów”. Poniedziałek, 29 września, godzina 22:55. TVP2.
Kubanka Yoani Sanchez, Chinka Zeng Jinyan i Iranka Farnaz Seifi to jedne z nielicznych w swoich państwach działaczek politycznych mających odwagę otwarcie krytykować władze. Piszą blogi w krajach gdzie panuje cenzura i za mówienie prawdy grozi więzienie, prześladowania, a nawet śmierć.

„Portrety wojenne. Zdzisław Pacak - Kuźmirski”. Poniedziałek, 29 września, godzina 23:45. TVP Polonia.
Seria dokumentalna ukazująca losy bohaterów okresu II Wojny Światowej. Zdzisław Pacak–Kuźmiński był więźniem obozu jenieckiego Oflag II C Woldenberg. Tam zorganizował trzy ucieczki, z których skuteczna okazała się dopiero ostatnia.

Świat bez fikcji - „Portrety wojenne – Józef Beck”. Odcinek 5/5. Wtorek, 30 września, godzina 22:55. TVP2.
Film przedstawia sylwetkę ostatniego Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczpospolitej - Józefa Becka.

„Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”. Wtorek, 30 września, godzina 23:40. TVP Polonia.
Polscy leśnicy to grupa zawodowa, która poniosła ogromne straty podczas II wojny światowej. W filmie relacje świadków tragicznych wydarzeń.

„Exodus Warszawy 1944”. Środa, 1 października, godzina 23:35. TVP Polonia.
Film przypomina wydarzenia związane z upadkiem Powstania Warszawskiego i losami mieszkańców stolicy, którzy przeszli obóz w Pruszkowie zwany „Dulagiem 121”.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Zatoka delfinów”. Czwartek, 2 października, godzina 22:25. TVP1.
W Japonii grupa naukowców prowadzona przez sławnego tresera delfinów - Ricka O'Barry szuka dowodów znęcania się nad tymi ssakami.

„Pierwsi Polacy w Ameryce”. Czwartek, 2 października, godzina 23:40. TVP Polonia.
Film ukazuje jak ważna była rola Polaków w narodzinach Ameryki Północnej oraz jak istotny był ich wkład w przetrwanie i rozwój kolonii w Jamestown.

Jubileusze aktorskie w TVP Seriale

Kazimierz Kaczor i Wojciech Pokora. Najwięksi i najbardziej charakterystyczni aktorzy polskiego kina. W tym roku obchodzą swoje jubileusze, a Telewizja Polska razem z widzami będzie im towarzyszyć na antenie TVP Seriale.

Wielkie jubileusze w TVP Seriale antena tvp Wielkie jubileusze w TVP Seriale!
Kazimierz Kaczor obchodzi w tym roku 55 rocznicę debiutu teatralnego i 45 rocznicę debiutu filmowego. Na deskach teatru pojawił już jako 18-latek w krakowskim teatrze Groteska. Jako aktor filmowy pierwszy raz zagrał w serialu „Stawka większa niż życie” wcielając się w postać brytyjskiego żołnierza. Znany jest również z popularnych seriali telewizyjnych: „Polskie drogi”, „Jan Serce”, „Alternatywy 4” a także telenoweli „Złotopolscy”.

Z okazji jubileuszu Kazimierza Kaczora Telewizja Polska przygotowała specjalny program „Jan Serce – historia niejednej miłości”. O kulisach powstawania kultowego serialu będą w nim opowiadać odtwórcy głównych ról - Kazimierz Kaczor i Anna Nehrebecka oraz reżyser Radosław Piwowarski.

„Jan Serce – historia niejednej miłości”. Niedziela, 5 października, godzina 16:35, TVP Seriale


Kolejnym wielkim jubileuszem w TVP Seriale, będą obchody urodzin Wojciecha Pokory. Jeden z najlepszych i najbardziej cenionych aktorów komediowych w historii polskiego kina kończy 80 lat. Sławę przyniosły mu role w produkcjach Stanisława Barei: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4” oraz w serialach „Kariera Nikodema Dyzmy”, a także „Czterdziestolatek”. Aktor warszawskich teatrów: Teatru Dramatycznego, Teatru Nowego, Teatru Kwadrat, a także wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego talent komediowy mogliśmy również podziwiać w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej.TVP Regionalna ma już ponad rok

TVP Regionalna to jedyna telewizja nadająca program w każdym z 16 województw Polski. W różnorodnej ofercie, która powstaje w Oddziałach Terenowych TVP, jesienią pojawią się programy, które zdobyły serca widzów. Gorąco polecemy!

TVP Regionalna ma już ponad rok! antena tvp TVP Regionalna ma już ponad rok!
TVP Regionalna to antena, która zdobyła uznanie widzów zapewniając wysokiej jakości programy mające wspólny wyznacznik: lokalność. To telewizja poświęcona sprawom społecznym i obywatelskim z najbliższego otoczenia, oferująca lokalne serwisy informacyjne, pasjonujące reportaże, filmy dokumentalne oraz magazyny publicystyczne poświęcone konkretnemu regionowi Polski. Jesienią wśród nowości pojawią się m.in.: „Paragon” – magazyn konsumencki, „Łódź kreatywna” o wybitnych Łodzianach, „Małe miejsca – wielcy ludzie” o wzorach zachowań obywatelskich, „Kwartet wyszehradzki”, „Pomerania ethnica” i „Romska Akademia Mediów”.

– Nowatorski projekt Telewizji Polskiej objął 16 anten regionalnych, które dziś na bieżąco, 24 godziny na dobę, informują o najważniejszych lokalnych wydarzeniach. Bliskość poruszanych tematów, ich rzetelność i profesjonalizm zdobyły uznanie widzów. Sukces TVP Regionalna wieńczy przyznane niedawno Telewizji Polskiej wyróżnienie – „Teraz Polska” za stworzenie całodobowego kanału TVP Regionalna, w tym TVP Warszawa oraz nowoczesnej platformy hybrydowej – podsumowuje pierwszy rok funkcjonowania Marian Zalewski, Członek Zarządu TVP.

TVP Regionalna to także portal regionalna.tvp.pl – jeden z największych zbiorów materiałów wideo o aktualnych wydarzeniach w kraju. Kanał dostępny jest również w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3.