Wielki mecz biało-czerwonych! Polacy w strefie medalowej Mistrzostw Świata!

Takich emocji nie spodziewał się nikt. Biało-czerwoni zagrali swój najlepszy mecz w turnieju, wygrali z Chorwacją (24:22) i awansowali do półfinału Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. Dziś spotkanie, w którym zmierzą się z wielką niewiadomą Mistrzostw – reprezentacją gospodarzy, Katarem. Transmisja w Dwójce, TVP Sport i na sport.tvp.pl. Zapraszamy na kibicowanie z TVP!

Katar 2015 antena tvp Piątek, 30 stycznia i niedziela, 1 lutego
Chociaż kontuzje prześladują Polaków, a ich do droga do strefy medalowej MŚ w Katarze nie była usłana różami, to, jak zapewnia Robert Lis – trener i były reprezentant Polski, dzisiaj każdy zawodnik naszej reprezentacji będzie gotowy do walki na 120%. Na drodze do złotego medalu czeka nas teraz mecz z Katarem. Ta drużyna jest jedną wielką niewiadomą mistrzostw, ale obrotowy naszej reprezentacji Bartosz Jurecki twierdzi, że dopiero teraz biało-czerwoni naładowali akumulatory.

W spotkaniu z Chorwacją Polacy niemal zamurowali bramkę. Tak wysoki poziom obrony właściwie nie zdarzał się na etapie eliminacji grupowych, a rewelacyjny Sławomir Szmal zdumiewał spektakularnymi interwencjami. Cała drużyna grała do końca i nie odpuszczała nawet w chwili, gdy przegrywaliśmy trzema bramkami. Sprawdziły się słowa trenera Michaela Bieglera, że im większa presja, tym Polacy grają lepiej.

Zapraszamy na mecz półfinałowy Polska - Katar, który będzie transmitowany w TVP2, TVP Sport i na sport.tvp.pl. W zależności od rezultatu Dwójka pokaże mecz finałowy Mistrzostw, bądź mecz o trzecie miejsce. Przypominamy, że TVP2 transmituje wszystkie mecze z udziałem reprezentacji Polski. Na pozostałe spotkania zapraszamy do TVP Sport i na sport.tvp.pl.

Plan transmisji:
półfinał: Polska – Katar. Piątek, 30 stycznia, godzina 16:15. TVP2, TVP Sport i sport.tvp.pl;
półfinał: Hiszpania – Francja. Piątek, 30 stycznia, godzina 18:50. TVP Sport i sport.tvp.pl;
mecz o 3. miejsce. Niedziela, 1 lutego, godzina 14:20. TVP Sport i sport.tvp.pl;
finał. Niedziela, 1 lutego, godzina 17:05. TVP Sport i sport.tvp.pl.Stoch: to mogą być naprawdę fajne zawody

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się na Mühlenkopfschanze o punkcie konstrukcyjnym 130 m. Oficjalny rekord skoczni (152 m.) został ustanowiony w 2005 roku przez Janne Ahonena. Czy Kamil Stoch, którego forma nieustannie rośnie, pobije dziesięcioletni rekord? Zapraszamy na emocjonujące relacje z Willingen!

Piotr Żyła. Kwalifikacje. Wisła 2015. antena tvp1 30 stycznia - 1 lutego
Kolejnym przystankiem Pucharu Świata będzie niemieckie Willingen. Zaplanowano tam trzy konkursy – dwa razy odbędzie się rywalizacja indywidualna (w piątek i niedzielę), a w sobotę odbędą się zawody drużynowe. Trener Łukasz Kruczek wybrał kadrę - w ten weekend będą skakać Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Maciej Kot.W ubiegłym roku skocznia Mühlenkopfschanze w Willingen była szczęśliwa dla Kamila Stocha – dwukrotnie stawał na najwyższym podium.

Zawody w Sapporo, które odbyły się w ubiegły weekend, były dla naszej reprezentacji udane. Drugiego dnia konkursu Kamil Stoch zajął drugie miejsce skacząc w pierwszej serii na odległość aż 140. metrów. Bardzo dobry wynik osiągnął również Aleksander Zniszczoł – skoczył na odległość 134 m., ale po drugiej serii został zdyskwalifikowany za nieregulaminowe buty. Bez wątpienia jego forma stale się poprawia, co daje duże nadzieje na kolejne dobre występy. Piotr Żyła zakończył zawody na 11. miejscu, Maciej Kot zajął 24. pozycję, a Jan Ziobro był 29. Najsłabiej wypadł Dawid Kubacki (35).

Puchar Świata w skokach narciarskich – Willingen:
piątek, 30 stycznia, godzina 16:15 – kwalifikacje – sport.tvp.pl;
piątek, 30 stycznia, godzina 18.00 - konkurs indywidualny - TVP1, sport.tvp.pl;
sobota, 31 stycznia, godzina 16:00 - konkurs drużynowy - TVP1, sport.tvp.pl;
niedziela, 1 lutego, godzina 15:00 – konkurs indywidualny TVP1, sport.tvp.pl.


„Spokojnie to tylko ekonomia!” w TVP1 i w internecie na stronie wtwe.tvp.pl

Nowy sezon serialu „Spokojnie to tylko ekonomia!” to nowe tematy i znakomita okazja do utrwalenia wiedzy przed zbliżającym się Wielkim Testem Wiedzy Ekonomicznej, który odbędzie się 16 lutego 2015 r. na antenie TVP1.

"Spokojnie to tylko ekonomia!" fot: materiały promocyjneantena tvp1
W nowym, już trzecim sezonie serialu Spokojnie, to tylko ekonomia! widzowie nie tylko mogą dowiedzą się, jak dzięki kartom płatniczym i wpłatomatom można zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Poznają też sposoby sprawdzania autentyczności banknotów, unikania bolesnych dla naszego portfela sytuacji, jakimi mogą okazać się nieprzemyślane zakupy podczas prezentacji handlowej oraz obrony przed oszustami, którzy kradną metodą „na wnuczka”.

Wszystkie odcinki serialu można oglądać na stronie internetowej Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej.

Dodatkowo, jeśli ktoś chce poszerzyć, ale też i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekonomii, albo przygotować się do Wielkiego Testu, który już niebawem będzie można zobaczyć na antenie TVP1 i w internecie, zapraszamy do rozwiązywania dostępnych quizów.

Dwie szczególne rozmowy w Dwójce

Kontrowersyjny reżyser filmowy, dramatopisarka oraz dwoje ludzi teatru nieustannie przekraczających granice - Jolanta Janiczak i Andrzej Żuławski oraz Maja Kleczewska i Krystian Lupa rozmawiają o życiu i odsłaniają tajemnice procesu twórczego. W tym tygodniu zapraszamy na dwa premierowe odcinki znakomitego cyklu Dwójki „Rozmowy poSzczególne”.

"Rozmowy poSczególne" fot: materiały promocyjne antena tvp2 31 stycznia - 1 lutego
„Rozmowy poSzczególne” - Jolanta Janiczak i Andrzej Żuławski. Sobota, 31 stycznia, godzina 11:10. TVP2.

Andrzej Żuławski - reżyser, kontrowersyjny autor między innymi „Diabła”, „Opętania” i „Szamanki”, który swoje kino nazywa „Cyrkiem przez duże C”, na rozmówcę wybrał Jolantę Janiczak, dramatopisarkę, laureatkę Paszportu Polityki za 2013 rok w kategorii teatr.

W minionym roku o Andrzeju Żuławskim zrobiło się znowu głośno nie tyle dzięki kolejnemu projektowi filmowemu, ale książce jego autorstwa pt. „Nocnik”. Tytuł ten przysporzył autorowi sporo kłopotów, o czym wspomina również w rozmowie z Jolantą Janiczak. - Mówię to z wielkim bólem, ale dzisiejsza literatura polska jest jedną z najgorszych na świecie. Co dziś jest wolnością słowa. Autor jest wieszany za to, że napisał prawdę o starszym panu, który żyje sobie na odludziu…
Lata jego największych sukcesów przypadają na koniec lat 70. i niemal całe lata 80. Pasmo sukcesów rozpoczął w 1975 roku filmem zatytułowanym „Najważniejsze to kochać” z gwiazdą europejskiego kina, Romy Schneider.
Kolejnym głośnym filmem w dorobku Żuławskiego było zmysłowe i diaboliczne „Opętanie” (1981) z Isabelle Adjani i Samem Neillem. W 1984 roku zrealizował śmiałą „Kobietę publiczną” z młodziutką Valerie Kaprisky, a rok później „Narwaną miłość” z osiemnastoletnią Sophie Marceau. Marceau zaangażował również do swojego kolejnego filmu zatytułowanego „Moje noce są piękniejsze niż wasze dni” (1989). W tym samym roku przeniósł na ekran jedną z najgenialniejszych oper w historii muzyki europejskiej - „Borysa Godunowa”.
W pamięci wielu kinomanów pozostaje drapieżna „Szamanka” (1996) z udziałem debiutantki Iwony Petry i Bogusława Lindy. Film wywołał burzę i spotkał się ze „sceptycznym” przyjęciem zarówno widzów jak i krytyki. Ostatnim filmem Żuławskiego była „Wierność” nakręcona w 2000 roku, w którym zagrała była partnerka reżysera, Sophie Marceau.
- Zawód reżysera, przepraszam, ale w 9. przypadkach na 10 jest zawodem dość parszywym, podlegającym prawom polityki albo pieniądza, a czasami obu. Syzyfowa praca, to jest to po co warto żyć - stwierdza Andrzej Żuławski.


„Rozmowy poSzczególne”- Maja Kleczewska i Krystian Lupa. Niedziela, 1 lutego, godzina 23:10. TVP2.

Krystian Lupa – jeden z czołowych, współczesnych reżyserów teatralnych, zaprosił do osobistej rozmowy młodą gwiazdę rodzimego teatru, głośną reżyser - Maję Kleczewską.

Dwoje ludzi teatru, nie bojących się przekraczać granic, odkrywać teatr na nowo, wciąż poszukujący, nieustannie eksperymentujący. Krystian Lupa mówi Kleczewskiej wprost – W naszej rzeczywistości rządzi dziś przypadkowość i głupota. Kiedyś władca był mistrzem, dziś mamy poczucie, że nasi władcy są od nas głupsi. Nie mamy poczucia, że nasz dom jest osadzony w dobrym, mądrym miejscu. Z odczuciem „dziwnego świata” Lupa zmaga się od początku. Według Kleczewskiej to zmaganie się z utopią towarzyszy mu od jego debiutanckiego spektaklu „Życie człowieka”. - Marzenie twórcy utopii jest marzeniem archetypowym, którym można zaszczepić świat przez pewien duchowy kierunek. Nasi politycy tego jednak nie wiedzą, nie dostrzegają tego, dlatego mają taki burdel w swoim państwie – podsumowuje Kristian Lupa.
Lupa widzi jednak postęp przede wszystkim w emocjonalnej ewolucji człowieka. Stwierdza: – Następuje coraz większa humanizacja. Ludzie akceptują różnorakość. Coraz mniej jest dążeń totalitarnych. Sam przy tym nie ukrywa, że jest „cyklofrenikiem” na zmianę z „katastrofelistą”, chociaż też marzycielem optymistą.„Fryzjer”, „Najweselszy człowiek” i „Przygoda”

Beata Ścibakówna, Jan Englert, Edyta Olszówka, Wiesław Komasa, Piotr Adamczyk, Anna Czartoryska i Krzysztof Pieczyński w trzech odsłonach Teatru Telewizji. W najbliższym tygodniu polecamy spektakle w reżyserii Macieja Pieprzycy, Łukasza Wylężałka i Jana Englerta.

"Przygoda" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp 2 - 4 lutego
Teatr Telewizji – Scena Świata - „Fryzjer”. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 20:25. TVP1.
„Fryzjer” to dramatopisarski i reżyserski debiut w Teatrze Telewizji Macieja Pieprzycy – jednego z najzdolniejszych filmowców młodego pokolenia. W głównej roli wystąpił popularny aktor, poeta i pisarz Krzysztof Pieczyński, który stworzył postać człowieka z pozoru zadowolonego z życia, zamożnego i powszechnie szanowanego, ale w głębi duszy nieszczęśliwego, samotnego, łaknącego uczucia i marzącego o wyrwaniu się z codziennej monotonii. Partnerują mu między innymi Dorota Kolak i debiutantka Katarzyna Warnke.

Wieluń – miasteczko jakich wiele, w którym towarzyską elitę stanowią burmistrz, ksiądz, adwokat i tytułowy fryzjer. Życie płynie tam utartym torem. Nieoczekiwanie miasteczkiem wstrząsa wiadomość o znalezieniu w pobliskim lesie zwłok 18-letniej dziewczyny. Stopniowo wychodzi na jaw, że pod płaszczykiem surowej moralności w miasteczku toczy się drugie, nieoficjalne życie, w którym zdrady, szantaże, wyłudzenia, kłamstwo i obłuda są na porządku dziennym. Nawet najbardziej szanowani obywatele mają swoje wstydliwe tajemnice.

Teatr Telewizji - „Najweselszy człowiek”. Wtorek, 3 lutego, godzina 20:30. TVP Kultura.
Autorski spektakl telewizyjny Łukasza Wylężałka inspirowany jest historią kilku ostatnich lat życia pisarza Kornela Makuszyńskiego. Akcja rozgrywa się w Zakopanem w latach 1945 – 1953. Niektóre z postaci mają rzeczywiste pierwowzory, jednak przedstawione sytuacje i wydarzenia są fikcyjne.

To historia opowiadająca o człowieku kochającym nad życie luksus i wygodę, piękne rzeczy, dobre alkohole i wykwintne jedzenie. Opowieść o pisarzu, który ma pieniądze i sławę, ale pod koniec życia wyrzeka się luksusu i sam niejako skazuje na wygnanie i zapomnienie.

Teatr Telewizji – „Przygoda”. Środa, 4 lutego, godzina 20:50. TVP Polonia.
Sztuka opisuje skomplikowany wielokąt miłosny. Skrywane tajemnice i zaskakujące odkrycia burzą porządek życia, który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza. Pewnego dnia dowiaduje się, że ukochana żona zamierza opuścić go z innym mężczyzną, którym na dodatek okazuje się być jego zaufany asystent. Nieoczekiwanie diagnozuje u małżonki nieuleczalną chorobę. Czuje się podwójnie przegrany: jako oszukany i porzucony mąż oraz jako lekarz, który nie może pomóc ukochanej kobiecie. Chce jednak, aby nieświadoma wyroku żona mogła przez ostatnie miesiące życia cieszyć się miłością. Zobowiązuje więc swego rywala do spełnienia warunków, dzięki którym będzie to możliwe.

„Paranienormalni Tonight” od marca w TVP2

W nowym rozrywkowym show dwaj znakomici komicy i parodyści - Igor Kwiatkowski oraz Robert Motyka - będą gościć gwiazdy sceny, estrady i ekranu, które zostaną przez nich postawione w humorystycznych, a często także kłopotliwych sytuacjach. W pierwszym odcinku z nawałnicą nieoczekiwanych pytań i przewrotnych zadań zmierzy się Bartek Kasprzykowski. Premiera już 1 marca w Dwójce.

„Paranienormalni Tonight” od marca w TVP2antena tvp2
„Paranienormalni” to jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów. Twórcy uwielbianej przez widzów Mariolki oraz królującego w internecie Kryspina od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Tym razem, specjalnie z myślą o widzach TVP2, przygotowali nowy, cykliczny program rozrywkowy zatytułowany „Paranienormalni Tonight”.

W studio pojawią się gwiazdy i wyraziste osobowości życia publicznego znane między innymi ze sceny, estrady oraz filmów i telewizji. Każdy z gości postara się wybrnąć zwycięsko z nawałnicy zaskakujących pytań, zakręconych zadań i nietypowych sytuacji. Czy wszyscy zdołają wyjść bez szwanku ze spotkania z cesarzem internetu, Kryspinem? Czy uda im się przetrwać rundę pytań zadawanych przez gwiazdę dziennikarstwa, Mariolkę?

Rozmowom towarzyszyć będą skecze specjalnie nagrane na potrzeby programu. Widzowie TVP2 zobaczą też debiutancki serial kabaretów Paranienormalni i Nowaki zatytułowany „W poczekalni przeżycia”. O oprawę muzyczną całości zadba zespół „De S Band”.

„Paranienormalni Tonight” od 1 marca w każdą niedzielę o godzinie 22:00 w Dwójce.

Filmy w Jedynce

Matt Damon szuka broni masowej zagłady, Mateusz Kościukiewicz ucieka do siostry, Mischa Barton ukrywa się na pustkowiu, a rodzice Sary Paxton mszczą się na przestępcach. Zapraszamy na filmy trzymające w napięciu.

"Green Zone" fot: materiały promocyjne antena tvp1 31 stycznia - 4 lutego
Hit na sobotę – „Green Zone”. Sobota, 31 stycznia, godzina 20:20. Powtórka w niedzielę, 1 lutego o godzinie 23:30.
Wiosna 2003 roku. Wojna między Irakiem, a Stanami Zjednoczonymi dobiega końca. W stolicy państwa rządzonego niegdyś przez Saddama Husajna stacjonuje armia USA - między innymi oddział dowodzony przez starszego chorążego Roya Millera (Matt Damon). Jego funkcja jest niezwykle ważna - musi odnaleźć dowody na istnienie broni masowej zagłady.

„Prześladowca”. Niedziela, 31 stycznia, godzina 22:25.
Świat Aiden Ashley (Mischa Barton) całkowicie się zmienił 13 lat temu. Wówczas stała się ofiarą nieuchwytnego psychopatycznego cyberprzestępcy, który pewnej nocy włamał się do domu, w którym mieszkała i zabił jej rodziców. Od tamtego dnia kobieta ciągle żyje w strachu i strzeże własnej anonimowości. Jednak przez cały czas ma uczucie, że ktoś ją obserwuje…

Zakochana Jedynka –„ Trzy metry nad niebem”. Niedziela, 1 lutego, godzina 21:20.
Hache (Mario Casas) jest porywczym buntownikiem, miłośnikiem nielegalnych rajdów motocyklowych i ulicznych bijatyk. Babi (María Valverde) to dziewczyna z dobrego domu, wykształcona i dobrze wychowana. Różni ich właściwie wszystko, ale nic nie może stanąć na drodze pierwszej miłości.

„Bez wstydu”. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 23:05.
Tadek (Mateusz Kościukiewicz) przed końcem roku szkolnego ucieka od ciotki, która go wychowuje. Jedzie do swojej siostry Anki (Agnieszka Grochowska). Po pewnym czasie odkrywa, że dziewczyna zaczyna go erotycznie fascynować. Targany wewnętrznym poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z tym uczuciem.

„Ostatni dom po lewej”. Wtorek, 3 lutego, godzina 23:35.
Groźny przestępca Krug (Garret Dillahunt) zostaje odbity z konwoju policyjnego przez swoich kompanów - pozbawioną wszelkich moralnych oporów Sadie (Riki Lindhome) i psychopatycznego Francisa (Aaron Paul). Ukrywają się w hotelu, w którym przebywają także Mari (Sara Paxton) ze swoją przyjaciółką. Dziewczyny zostają uprowadzone przez przestępców. Oprawcy poznają smak zemsty rodziców Mari, którzy dowiadują się, jakie piekło zostało zgotowane ich córce…

„Sekta 2”. Środa, 4 lutego, godzina 23:10.
Student prestiżowej uczelni Ryan Sommers (Robin Dunne) zostaje wciągnięty do najpotężniejszej tajnej sekty w kraju. Pewnego dnia przypadkowo staje się świadkiem morderstwa uznanego przez policję za samobójstwo. Chłopak staje przed trudnym wyborem – wyznanie prawdy może się skończyć tragicznie również dla niego.

Filmy w Dwójce

Eddie Murphy walczy ze swoim alter ego, Matthew Marsden zakochuje się w Sienna Guillory, Nadezhda Markina zamienia się w podstępną morderczynią, a Tommy Lee Jones przejmuje kontrolę nad statkiem. Zapraszamy do Dwójki!

"Kukułka" fot: materiały promocyjne antena tvp2 31 stycznia - 5 lutego
„Koralina i tajemnicze drzwi”. Piątek, 30 stycznia, godzina 20:05.
Powtórka w sobotę, 31 stycznia, godzina 15:15.

Pewnego dnia Koralina znajduje w odległym zakątku swego domu zamknięte drzwi. Kiedy je otwiera, niespodziewanie trafia do zupełnie innego świata, który tylko początkowo wydaje się ciekawszy od rzeczywistego. Czy Koralina wydostanie się z pułapki?

„Liberator”. Piątek, 30 stycznia, godzina 23:55.
Statek dowodzony przez kapitana Adamsa (Patrick O'Neal) zostaje porwany przez grupę terrorystów. Napastnicy, na czele których stoi były agent CIA Williama Strannixa (Tommy Lee Jones), przejmują kontrolę nad jednostką. Na szczęście na statku pracuje były komandos Casey Ryback (Steven Seagal).

„Gruby i chudszy 2: rodzina Klumpów”. Sobota, 31 stycznia, godzina 22:00.
Profesor Sherman Klump (Eddie Murphy) pracuje nad nowym projektem – eliksirem młodości. Planuje też wziąć ślub ze swoją śliczną koleżanką z pracy Denise (Janet Jackson). Gdy pewnego dnia niespodziewanie pojawia się jego alter ego - Buddy Love (Eddie Murphy), życie profesora przewraca się do góry nogami. Czy Shermanowi uda się powstrzymać Buddiego?

Gwiazdy w południe – „Helena Trojańska” cz. 1. Niedziela, 1 lutego, godzina 12:15.
Trojański królewicz Parys (Matthew Marsden) przyjeżdża do Mykenów, gdzie rządy sprawuje stanowczy Menelaos (James Callis). Parys poznaje żonę króla Sparty – Helenę (Sienna Guillory). Między młodymi wybucha płomienne uczucie...

„Kukułka”. Niedziela, 1 lutego, godzina 23:55.
Laponia, 1944 rok. Przykuty łańcuchem do skały fiński żołnierz Veikko (Ville Haapasalo) cudem wyzwala się z okowów. W tym samym czasie młoda Laponka Anni (Anni-Kristiina Juuso) znajduje rannego kapitana Armii Czerwonej Ivana (Viktor Bychkov) i postanawia walczyć o jego życie. Wkrótce w jej domu znajduje też ukrycie Veikko. Od tej pory żołnierze wrogich armii, mimo nienawiści i bariery językowej, zmuszeni są działać razem.

Kino relaks – „Podstępne druhny”. Środa, 4 lutego, godzina 22:20.
Abigail (Raven-Symoné) i Parker (JoAnna Garcia Swisher) znają się od dziecka. Odwiedzając rodzinne miasteczko dowiadują się, że ukochany ich przyjaciółki żeni się z inną. Postanawiają zapobiec małżeństwu. Zostają druhnami znienawidzonej panny młodej. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli…

„Dom latających sztyletów”. Czwartek, 5 lutego, godzina 20:40.
Chiny, 859 rok. Dynastia Tang chyli się ku upadkowi, rząd jest mocno skorumpowany, a cesarz nie radzi sobie ze sprawowaniem władzy. Grupa buntowników postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Jednak przywódcy „Domu latających sztyletów” nie zdają siebie sprawy, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

Kocham kino – „Elena”. Czwartek, 5 lutego, godzina 22:50.
Pewnego dnia bogaty i wyrachowany Władimir (Andrey Smirnov) trafia do szpitala na skutek ataku serca. Elena (Nadezhda Markina) dowiaduje się, że jej mąż zapisał cały majątek swojej córce z poprzedniego związku, Katerynie (Elena Lyadova). Od tego momentu kobieta ulega przemianie - z niepewnej siebie poddanej żony staje się kobietą energiczną i postanawia działać.

Filmy w TVP Kultura

Woody Allen wiąże się z Diane Keaton, Marek Kondrat zakochuje się w Renacie Dancewicz, Clotilde, a William Fichtner zdradza Mirandę Otto. Zapraszamy do TVP Kultura na wieczory z dobrym kinem!

"Annie Hall" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 30 stycznia - 5 lutego
Wieczór kinomana – „Pozdrowienia z raju”. Piątek, 30 stycznia, godzina 20:20.
Grupa turystów spędza urlop na egzotycznej, filipińskiej wyspie. Zostają uprowadzeni przez islamskich bojowników powiązanych z Osamą bin Ladenem. Na wieść o zamachach w Nowym Jorku uwięzieni turyści zaczynają podejrzewać, że terroryści opanowali cały świat.

Bilet do kina – „Dom na weekend”. Sobota, 31 stycznia, godzina 20:20.
Marko (Lars Eidinger) mieszka daleko od rodziców i odwiedza ich sporadycznie. Tym razem wybiera się do nich z synem. Miło zapowiadającą się wizytę burzy zaskakujące oświadczenie matki Marko. Okazuje się, że każdy w rodzinie ukrywa jakąś tajemnicę…

„Annie Hall”. Niedziela, 1 lutego, godzina 20:00.
On, Alvy Singer (Woody Allen), to niezbyt atrakcyjny czterdziestoletni nowojorski intelektualista, ale dość znany neurotyczny komik telewizyjny. Ona, tytułowa Annie Hall (Diane Keaton), to atrakcyjna dziewczyna z zamożnej rodziny, marząca o karierze piosenkarki. Jak potoczy się historia tego trudnego związku dwojga bardzo różnych ludzi…

Panorama kina polskiego – „Julia wraca do domu”. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 20:20.
Julia (Miranda Otto) i Henry (William Fichtner) są szczęśliwym małżeństwem. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Kiedy Julia wraz z dziećmi przedterminowo wraca z wakacji, zastaje swego męża w łóżku z inną kobietą. Dramatyczną sytuacje jeszcze bardziej komplikuje diagnoza nieuleczalnej choroby u ich synka Nicolasa (Ryan Smith).

„Pułkownik Kwiatkowski”. Wtorek, 3 lutego, godzina 22:20.
Rok 1945. Wojskowy lekarz Andrzej Kwiatkowski (Marek Kondrat) zakochuje się w pięknej Krysi (Renata Dancewicz). Aby zdobyć jej serce postanawia udawać pułkownika UB i pomagać ludziom osadzonym w stalinowskich więzieniach.

„Trzy światy”. Środa, 4 lutego, godzina 22:20.
Pewnego dnia stojący u progu kariery Alan (Raphael Personnaz) powoduje wypadek samochodowy i ucieka z miejsca zdarzenia. Jedynym świadkiem wypadku jest Juliette (Clotilde Hesme), która widzi wszystko z okna swojego mieszkania.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Dziewczyna Piętaszek”. Czwartek, 5 lutego, godzina 21:15.
Hildy Johnson (Rosalind Russell) jest rozwiedzioną reporterką, która pragnie ponownie wyjść za mąż. Decyduje się zmienić pracę, którą wykonuje pod kierownictwem byłego męża, a jednocześnie wydawcy gazety, Waltera Burnsa (Cary Grant). Postanawia jednak wykonać ostatnie zlecenie. Czym skończy się dla byłych małżonków wspólnie prowadzone śledztwo?

Niedziela z Marianem Opanią

Jaką rolę odgrywa w jego życiu piosenka aktorska? Od czego zaczęła się jego droga artystyczna? W czym aktor znajduje inspiracje? Zapraszamy do TVP Kultura na niedzielę z Marianem Opanią.

Marian Opania fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvpkultura Niedziela, 1 lutego, godz. 17:15
„Niedziela z...” Marianem Opanią. Niedziela, 1 lutego, godzina 17:15. TVP Kultura.
Tym razem Agnieszka Szydłowska w programie Niedziela z… rozmawia z aktorem Marianem Opanią i zaproszonymi przez niego gośćmi: Antonim Krauze, Januszem Zaorskim, Janem Englertem, Piotrem Machalicą, Wiktorem Zborowskim, Januszem Kukułą, Andrzejem Komorowskim, Kazimierzem Kutzem i Iwoną Loranc.
Marian Opania - wybitny aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. W 2014 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy scenicznej. Zadebiutował w 1962 w filmie Andrzeja Wajdy „Miłość dwudziestolatków”. Dwa lata później po raz pierwszy zagrał na scenie Teatru Klasycznego. Zagrał kilkaset ról teatralnych i filmowych. W 2003 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Niedziela z...” Marianem Opanią – „Sauna”. Niedziela, 1 lutego, godzina 18:10. TVP Kultura.
Helsinki, lata osiemdziesiąte. Podczas trzech spotkań w hotelowej saunie – w 1980, 1982 i 1989 roku - naukowcy z ZSRR, Polski, Czech, Węgier i NRD w towarzystwie Fina oraz Amerykanina rozmawiają o sytuacji politycznej. Kiedy dominacja imperium radzieckiego staje się historią, przedstawiciele bratnich narodów postanawiają odegrać się na koledze z ZSRR.
W roli Juria Marian Opania. W pozostałych rolach Bogusław Linda, Gabriela Kownacka, Henryk Bista, Piotr Machalica, Władysław Kowalski, Zbigniew Zamachowski, Marek Kondrat.

Wielka wojna w małych rękach

I Wojna Światowa opisana przed stu laty w pamiętnikach dzieci z różnych europejskich krajów pozwala spojrzeć na tamte wydarzenia w zupełnie nowy sposób. Serial został zrealizowany przez największe telewizje publiczne Unii Europejskiej. Zapraszamy do TVP Historia.

"Wielka wojna w małych rękach" fot: materiały promocyjne antena tvphistoria Od 7 lutego w soboty i niedziele, godz. 18:00
Inspiracją dla reżysera cyklu Matthiasa Zirzowa stały się pamiętniki dzieci, które opisywały swoje wojenne przeżycia. Każdy z odcinków zaczyna się w innym kraju, ale zawsze w domu głównego bohatera – dziecka piszącego pamiętnik. Niezwykła dojrzałość, a zarazem dziecięca świeżość i wrażliwość w postrzeganiu świata nadają pojęciom bohaterstwo, rewolucja i honor nowy sens.

Włoski ośmiolatek został zmuszony, aby przeprowadzić austriackie wojska przez Alpy. Choć wiedział, że przyniosą zniszczenie i śmierć, to nie miał innego wyjścia. Z kolei opowieść francuskiego 14-latka zaczyna się entuzjastycznie. Tak bardzo chciał walczyć na froncie, że oszukał komisję poborową. Podczas bitwy o Ardeny był świadkiem krwawych wydarzeń. Przeżył, ale wojna przestała być dla niego romantyczną, bohaterska przygodą.

W ogromnym przedsięwzięciu medialnym angażującym największe telewizje publiczne Unii Europejskiej uczestniczyło także łódzkie Studio Filmowe Se-Ma-For. Aby uwydatnić dziecięce postrzeganie rzeczywistości, część zdjęć nakręcono w wymyślonych krajobrazach animacyjnych makiet. W Se-Ma-Forze powstały między innymi scena nalotu zeppelinów na Londyn, Pałac Zimowy w Petersburgu i podwodne sceny bitew.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej serial został wyświetlony między innymi w Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Szwecji. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć go na antenie TVP Historia już w przyszłym tygodniu.

„Wielka wojna w małych rękach”. Od 7 lutego w soboty i niedziele o godzinie 18:00. TVP Historia.

Czas na dokument

„In vitro”, „Honorowe zabójstwo Banaz”, „Normalne życie” i „Sugar Man” to filmy odsłaniające różnorodne, często zaskakujące oblicza życia, które warto poznawać. Zapraszamy do TVP na znakomite dokumenty.

"In Vitro. Czekając na dziecko" fot: materiały promocyjne antena tvp 31 stycznia - 5 lutego
„Dziewczęta z Auschwitz”. Sobota, 31 stycznia, godzina 15:00. TVP Polonia.
Spojrzenie na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet oraz byłych więźniarek obozu Auschwitz-Birkenau.

Rodzinne oglądanie - „Przeprowadzka lwów”. Niedziela, 1 lutego, godzina 10:05. TVP2.
Kevin Richardson żyje w doskonałej komitywie z afrykańskimi drapieżnikami. Tym razem musi zmierzyć się z niezwykłym przedsięwzięciem logistycznym i zorganizować przeprowadzkę 27. lwów i 14. hien do nowej siedziby na terenie rezerwatu.

„Był bunt”. Niedziela, 1 lutego, godzina 21:45. TVP Historia.
Film ukazuje kulisy uchwalenia ustawy amnestyjnej oraz przyczyny największych buntów więziennych, jakie miały miejsce w Europie po II Wojnie Światowej.

„In vitro – 9 miesięcy później”. Odcinek 2. Część II. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 17:25. TVP2.
Agnieszka i Piotr Jarczyńscy starają się o dziecko od trzech lat. Pierwsza próba in vitro była niestety nieudana. Dwie kolejne również nie zaowocowały ciążą.

„Dysydent końca wieku. Władimir Bukowski”. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 22:40. TVP Historia.
Władimir Bukowski to znany obrońca praw człowieka w ZSRR. Ponad 11 lat więziony był w łagrach i szpitalach psychiatrycznych. W 1977 r. został wymieniony za Luisa Corvalana i zamieszkał na Zachodzie.

Czy świat oszalał? - „Honorowe zabójstwo Banaz”. Poniedziałek, 2 lutego, godzina 22:50. TVP2.
Historia Banaz Mahmud, córki Kurdów, którzy uciekli z Iraku przed reżimem Saddama Husseina i zamieszkali w Londynie. 17-letnią Banaz rodzice wydali za mąż za 28-letniego Kurda, którego prawie nie znała. Mąż maltretował ją i gwałcił. Banaz uciekła od niego i zaczęła spotykać się ze swoim rówieśnikiem. Jej rodzice nie zaakceptowali tego związku i uznali, że okryła ich hańbą, którą można zmyć jedynie poprzez honorowe zabójstwo.

„Wojna w Iraku. Co poszło źle”. Odcinek 1/3. Wtorek, 3 lutego, godzina 22:40. TVP Historia.
Film przedstawia genezę, przebieg i skutki drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Przed atakiem na Irak świat zadawał sobie pytanie, czy Saddam Husajn ma broń atomową. Zwolennicy szybkiej interwencji starli się z dyplomatami.

Świat bez fikcji - „Normalne życie”. Wtorek, 3 lutego, godzina 22:55. TVP2.
Cecilie i Katrine są bliźniaczkami. Katrine jest zdrowa i rozwija się normalnie, a Cecilie niemal od urodzenia choruje na białaczkę. Jedynym ratunkiem okazuje się przeszczep szpiku.

„Archimandryta”. Środa, 4 lutego, godzina 23:45. TVP Polonia.
Filmowy portret prawosławnego mnicha Archimandryty Gabriela. Założyciel i jedyny mieszkaniec pustelni w uroczysku Kudak nad rzeką Narew z każdym potrafi znaleźć wspólny język, udziela porad duchowych, leczy ziołami i hoduje pszczoły.

„Jan Nowak-Jeziorański – kulisy zdarzeń”. Odcinek 5. Wtorek, 3 lutego, godzina 23:40. TVP Polonia.
Jana Nowak-Jeziorański opowiada o generale Tadeuszu Pełczyńskim - zastępcy komendanta głównego AK oraz o przygotowaniach do misji kurierskiej.

„Dzika Polska. Na ptasiej Warcie”. Czwartek, 5 lutego, godzina 11:05. TVP Polonia.
Tym razem ekipa filmowa wyrusza z kamerą w okolice ujścia Warty do Odry. Te wielkie mokradła, błota i zarośla są ostoją dzikich gęsi - wędrowców z dalekiej północy.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Sugar Man”. Czwartek, 5 lutego, godzina 22:20. TVP1.
Film przedstawia historię życia amerykańskiego wokalisty i gitarzysty Sixto Rodrigueza, którego twórczość przez wielu była uznawana za pierwszą formę opozycji wobec apartheidu. Craig i Steve postanawiają dowiedzieć się, co stało się z ich sławnym w latach 70. idolem.

„Rejs 1989”. Czwartek, 5 lutego, godzina 23:40. TVP Polonia.
Historia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Autorzy filmu starają się odtworzyć ówczesne emocje, nastroje i napięcia związane z kulisami wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce oraz na świecie.