Polska – Szwajcaria i Włochy – Hiszpania w TVP1

Już w sobotę wielkie wydarzenie medialne - Polska walczy ze Szwajcarią o ćwierćfinał EURO 2016. Transmisja od godz. 13:45 w TVP1, na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Stream. Natomiast w poniedziałek od godz. 17:30 Jedynka zaprasza na hit 1/8 finału: mecz Włochy – Hiszpania.

K. Glik, K. Mączyński, R. Lewandowski, T. Jodłowiec fot: Getty Images antena tvp1 Sobota, 25 czerwca, godz. 13:45 i poniedziałek, 27 czerwca, godz.17:30
Studio w Jedynce startuje aż godzinę i 15 minut przed pierwszym gwizdkiem rozpoczynającym mecz Polaków ze Szwajcarami. Spotkanie skomentują ze Stade Geoffroy Guichard w Saint-Etienne Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak. Po meczu rozmowy Jacka Kurowskiego i Szymona Borczucha z piłkarzami. Studio w Warszawie poprowadzi Przemysław Babiarz, a wśród jego gości znajdą się Jan Tomaszewski, Jerzy Engel, Michał Pol i Tomasz Rząsa. Transmisja od godz. 13:45 w TVP1, na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Stream.

W poniedziałek czas na hit 1/8 finału. Hiszpanie, aktualni mistrzowie Europy i mistrzowie świata z 2010 roku zmierzą się z czterokrotnymi mistrzami świata, Włochami. Transmisja od godz. 17:30 w TVP1, na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Stream. Mecz skomentują ze Stade de France w podparyskim Saint-Denis Maciej Iwański i Marcin Żewłakow. Prowadzącym studio będzie Rafał Patyra, a towarzyszyć będą mu Jan Tomaszewski, Jerzy Engel, Michał Pol i Mirosław Trzeciak.

Polska – Szwajcaria. Sobota, 25 czerwca, godz. 13:45 (studio). TVP1 i sport.tvp.pl. Retransmisja w TVP2, w sobotę, 25 czerwca, godz. 23:25.

Włochy – Hiszpania. Poniedziałek, 27 czerwca, godz. 17:30 (studio). TVP1 i sport.tvp.pl. Retransmisja w TVP2 w poniedziałek, 27 czerwca, godz. 23:30.


Wielki Test o NATO w Jedynce

Kolejna odsłona „Wielkiego Testu” już w poniedziałek! Tym razem Jedynka proponuje sprawdzenie wiedzy o NATO. W Studio TVP gwiazdy estrady, filmu, sportowcy i dziennikarze będą odpowiadać na pytania z tej właśnie dziedziny. „Wielki Test o NATO” w poniedziałek, 27 czerwca, około godz. 21:10. Zapraszamy!

Palina Chylewska i Maciej Orłoś fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 27 czerwca, około godz. 21:10
Na początku lipca w Warszawie odbędzie się szczyt państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nawiązując do tego spektakularnego wydarzenia telewizyjna Jedynka zaprasza na „Wielki Test o NATO”.

Test w studiu rozwiązywać będą m.in. Aleksandra Socha, Krzysztof Grzybowski, Michał Pol, Katarzyna Trzaskalska, Wojciech Wysocki i Dariusz Bohatkiewicz. Wygraną w wysokości 30 tys. zł zwycięzcy przeznaczą na wybrany przez siebie cel charytatywny.

Podczas Testu w zaskakującej roli wystąpi współprowadzący program Maciej Orłoś. Słynną „Białą armię” zaśpiewa Red Lips. Natomiast widzowie poznają wiele ciekawostek o funkcjonowaniu Sojuszu, o życiu żołnierzy – nie tylko z Polski, ale także z innych państw członkowskich. Dowiedzą się także, co przedszkolaki sądzą o armii. Program tradycyjnie poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

Internauci będą mogli rozwiązywać test on-line na stronie Interia.pl i na urządzeniach mobilnych wykorzystując aplikację WIELKI TEST TVP.

„Wielki Test o NATO”. Poniedziałek, 27 czerwca, około godziny 21:10 (godzina może ulec zmianie ze względu na Euro 2016 – transmisja meczu Włochy – Hiszpania, na który także serdecznie zapraszamy). TVP1.

Koncerty Europejskiego Stadionu Kultury w TVP2

Największe przeboje polskich i zagranicznych gwiazd, niepowtarzalne duety i spektakularne animacje – wszystko to widzowie Dwójki zobaczą podczas retransmisji Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Relacja z koncertu Kolektywów odbędzie się w piątek o godz. 22:30, a występ Korteza będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 23:10. Zapraszamy do TVP2!

The Hardkiss by Andrey Maksymow antena tvp2 Piątek i niedziela, 24 i 26 czerwca, godz. 22:30 i 23:10
TVP2 zaprasza na obszerne retransmisje i relacje z koncertów VI edycji Europejskiego Stadionu Kultury, który odbędzie się 24 czerwca w Rzeszowie. Widzowie Dwójki będą mieli okazję przypomnieć sobie największe polskie i zagraniczne przeboje w nowych aranżacjach, z widowiskowymi wizualizacjami autorstwa najzdolniejszych polskich grafików.

Pierwszy koncert – Kolektywów – Dwójka wyemituje w piątek, 24 czerwca, o godz. 22:30. Polscy artyści młodego pokolenia wystąpią na jednej scenie z muzykami z Ukrainy, Litwy, Gruzji, Holandii czy Wielkiej Brytanii – wspólnie wykonają swoje najpopularniejsze utwory. Na scenie usłyszymy Natalię Nykiel z litewskim duetem GoldenParazyth, Dawida Kwiatkowskiego i ukraiński zespół Hardkiss, Skubasa w duecie z Jono McCleerem z Wielkiej Brytanii, Sarsę z pochodzącą z Gruzji grupą Green Room&Dato Lomidze oraz Piotra Roguckiego z legendą symfonicznego rocka, zespołem Within Temptation.

Z kolei w niedzielę, 26 czerwca, o godz. 23:10 Dwójka zaprasza na koncert Korteza, tegorocznego laureata Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, uznawanego za wschodzącą gwiazdę minimalistycznej muzyki o poetyckim zabarwieniu.

Europejski Stadion Kultury to połączenia różnych stylów muzycznych. Zabawa muzyką, jej treścią i formą stały się filarami tego wydarzenia. Twórcy finałowego koncertu Europejskiego Stadionu Kultury zwracają szczególną uwagę na niezwykłą plastyczność oprawy widowiska, w czym wspomagają ich najlepsi polscy graficy przygotowując klipy graficzne do każdej z piosenek.

Europejski Stadion Kultury 2016 - Kolektywy. Piątek, 24 czerwca, godz. 22:30. TVP2.
Europejski Stadion Kultury 2016 - Kortez. Niedziela, 26 czerwca, godz. 23:10. TVP2.

„Ksenofonia. Symfonia dla Innego” Jana Komasy w TVP2

Tegoroczny Malta Festival Poznań zakończy niezwykłe plenerowe, multimedialne widowisko zrealizowane w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ‘56. Autorem koncepcji artystycznej „Ksenofonii. Symfonii dla Innego” jest jeden z najbardziej cenionych twórców polskiej kinematografii, poznanianin Jan Komasa. Zapraszamy do Dwójki we wtorek, 28 czerwca, o godz. 22:20.

"Ksenofonia. Symfonia dla Innego"/Jan Komasa fot: Agata Schreyner antena tvp2 Wtorek, 28 czerwca, godz. 22:20
– To był pełny, odpowiedzialny, obywatelski ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to co się dzieje w Państwie jest nieprzyzwoite i że trzeba się postawić – mówi Jan Komasa. – Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Zaproponowałem wydarzenie, które będzie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów, które można różnie interpretować – podkreśla.

Jego „Maltańskie” widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, przez wiele lat związanego z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzyli Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

"Czerwiec '56" - widowisko multimedialne. Wtorek, 28 czerwca, godz. 22:20. TVP2.

Koncert legendarnego Davida Gilmoura w Polsce

Legendarny gitarzysta grupy Pink Floyd wystąpi z trzydziestoosobową orkiestrą Zbigniewa Preisnera i Leszkiem Możdżerem 25 czerwca na Placu Wolności we Wrocławiu - tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. Dwójka zaprasza na transmisję koncertu i wywiad z Davidem Gilmourem w sobotę, 25 czerwca, o godz. 21:45.

David Gilmour RattleThat Lock World Tour Poster antena tvp2 Sobota, 25 czerwca, godz. 21:45
Wrocławski koncert będzie pierwszym na trasie „Rattle That Lock”, w którym zagra 30-osobowa orkiestra pod batutą wieloletniego współpracownika Gilmoura - Zbigniewa Preisnera. Specjalnym gościem będzie Leszek Możdżer. Wyjątkowe wydarzenie na Placu Wolności przed wrocławskim Narodowym Forum Muzyki będzie rejestrowane przez słynnego reżysera filmów muzycznych, dokumentalistę i autora okładek grupy Pink Floyd, Aubreya ‘Po’ Powella.

David Gilmour to brytyjski muzyk, wokalista i kompozytor. Jeden z najlepszych gitarzystów wszech czasów przez wiele lat związany z grupą Pink Floyd. Współpracował między innymi z takimi artystami jak Grace Jones, Tom Jones, Elton John, B.B. King, Paul McCartney, John Lennon, Sam Brown, Bob Dylan, Pete Townshend, zespołami The Who i Supertramp.

Płyta „Rattle That Lock” - to czwarty solowy album Davida Gilmoura. Wydany 18 września 2015 r. stał się sukcesem na skalę globalną. Po Europie następnym przystankiem trasy „Rattle That Lock” będzie Ameryka Północna.

David Gilmour - Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
1. część koncertu: sobota, 25 czerwca, godz. 21:45 w TVP2. Po koncercie, o godz. 23:00, wywiad z Davidem Gilmourem.
2. część koncertu: sobota, 25 czerwca, godz. 23:10 w TVP Rozrywka.


„Lato z Radiem” 2016 – wspólny projekt mediów publicznych

Afromental, Krzysztof Antkowiak, Rafał Brzozowski, Ewa Farna, Feel, Golec uOrkiestra, Dawid Kwiatkowski, Pectus, Perfect, Andrzej Piaseczny, Raz Sarsa, T.Love, Varius Manx i wielu innych znakomitych polskich wykonawców zagra podczas jubileuszowego 45. „Lata z Radiem”. Koncerty będzie można zobaczyć w TVP, co jest efektem nowego porozumienia o współpracy programowej polskich nadawców publicznych.

„Lato z Radiem” 2016antena tvp
Współpraca polskich mediów publicznych dotyczy między innymi działań w ramach rozpoczynającej się 25 czerwca niezwykle popularnej audycji Programu 1 Polskiego Radia – „Lato z Radiem”. TVP angażując w ten projekt najbardziej doświadczonych specjalistów oraz znaczne środki techniczne zaprezentuje widzom 18. koncertów.

Najobszerniejsze relacje z „Lata z Radiem” będzie można obejrzeć w TVP3, gdzie planowane są 70-minutowe retransmisje koncertów we wszystkie wakacyjne soboty i niedziele. Istotna będzie tu współpraca z Oddziałami Terenowymi TVP, które również będą wspierać „Lato z Radiem”.

Tegoroczna trasa „Lata z Radiem” rozpocznie się 25 czerwca koncertem w Legionowie, a zakończy 28 sierpnia w Otwocku. W międzyczasie „Lato z Radiem” zagości we Włocławku, w Tarnowie Podgórnym, Pruszkowie, Solcu Kujawskim, Inowrocławiu, Miastku, Płońsku, Rabce Zdrój, Krakowie, Kaliszu, Stegnie, Ciechanowie, Stalowej Woli, Augustowie, Grajewie i Kutnie.

Wśród wykonawców zobaczymy największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej – wystąpią Afromental, Krzysztof Antkowiak, Arka Noego, Blue Café, Brathanki, Rafał Brzozowski, Centrum Uśmiechu, De Mono, Dzieci z Brodą, Ewa Farna, Feel, Golec uOrkiestra, Sylwia Grzeszczak, Dawid Kwiatkowski, Loka, Luxtorpeda, Łzy, Maleo Reggae Rockers, Patrycja Markowska, Leszcze, Pectus, Perfect, Andrzej Piaseczny, Raz Dwa Trzy, Ryszard Rynkowski, Sarsa, Shakin’ Dudi, Stachursky, Natalia Szroeder, T.Love i Varius Manx.

Gorąco zapraszamy do oglądania relacji w TVP oraz na stronę www.latozradiem.pl!

Wielki Finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Alicja Majewska, Damian Ukeje i Mieczysław Szcześniak zaśpiewali wspólnie z finalistami 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Cieszący się ogromną sympatią telewidzów ogólnopolski konkurs dla utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Dwójce. Zapraszamy!

Wielki Finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki fot: Agnieszka Ożga-Woźnica antena tvp2 Sobota i niedziela, 25 i 26 czerwca, godz. 15:15
Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty organizowany jest przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Telewizję Polską S. A. Od początku istnienia Festiwalu jego opiekunką artystyczną jest Irena Santor. W Koncercie Finałowym biorą udział wokaliści wyłonieni spośród kilkuset osób, które zgłosiły się do eliminacji. Zwycięzcy dwóch grup wiekowych (dzieci od 10 do 16 lat oraz dorośli) otrzymują statuetki „Zaczarowanego Ptaszka” i stypendia. Od 2005 roku w konkursie wzięło udział kilka tysięcy wokalistów z całej Polski. Na scenie finalistom towarzyszyło kilkadziesiąt największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podczas uroczystego koncertu na krakowskim rynku obok finalistów Festiwalu wystąpiły gwiazdy sceny muzycznej - Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Alicja Majewska, Damian Ukeje i Mieczysław Szcześniak. Spośród nich zwycięzców wyłoniło jury w składzie Ewa Błaszczyk, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Daukszewicz, Krzysztof Globisz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Monika Kuszyńska, Wojciech Mazolewski, Leszek Aleksander Moczulski, Ewa Telega.

Koncert prowadzili Anna Dymna, Piotr Głowacki, Bronia Zamachowska i Zbigniew Zamachowski.

„Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty”. Koncert Finałowy.
Część 1. w sobotę, 25 czerwca, o godz. 15:15.
Część 2. w niedzielę, 26 czerwca, o godz. 15:20. TVP2.


„Błękitne wakacje” w TVP Polonia

W sobotę 25 czerwca TVP Polonia inauguruje szósty sezon magazynu żeglarskiego „Błękitne wakacje”. Zapraszamy do odkrywania miejsc, które warto wpisać na wakacyjną mapę Polski.

„Błękitne wakacje” fot: materiały promocyjne antena tvppolonia Sobota, 25 czerwca, godz. 10:25
„Błękitne wakacje” to doskonały poradnik nie tylko dla osób, które uprawiają sporty wodne i chciałyby odkryć nowe miejsca na żeglarskiej mapie Polski, ale również dla tych, którzy poszukują pomysłu na wspaniałe hobby.

Tym razem Sławomir Klupś, Jakub Friedenberger i Wojciech Klupś odwiedzą Szwajcarię Kaszubską, Wdzydze, Pętlę Żuławską, jeziora Bobęcińskie i kolebkę polskiego żeglarstwa śródlądowego – Charzykowy. Będą namawiać telewidzów do nurkowania w czystych wodach kamieniołomu w Piechcinie, pływania po Wiśle, Brdzie, Zbrzycy, Noteci i Wełnie. W programie nie zabraknie również informacji z różnych tegorocznych regat.

W pierwszym odcinku 25 czerwca (wyjątkowo o godz. 10:25) autorzy programu będą zgłębiać tajniki nurkowania oraz podziwiać malownicze rejony powiatu Żnińskiego.

„Błękitne wakacje”. Kolejne odcinki w soboty o godzinie 12:15. Powtórki programu w środy o godz. 06:55 i 17:55. Tylko w TVP Polonia!

Filmy w Jedynce

Audrey Hepburn dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu, Whoopi Goldberg musi zaopiekować się siedmiolatkiem, Drew Barrymore chce zacząć życie od nowa, a Gerard Depardieu zostaje… wymyślonym przyjacielem. Zapraszamy na filmy do Jedynki!

"Chłopaki na bok" fot: materiały promocyjne antena tvp1 24 - 28 czerwca
Weekendowy Hit Jedynki – „Nie do przebaczenia”. Piątek, 24 czerwca, godz. 21:30. Powtórka w sobotę, 25 czerwca, godz. 13:40. TVP1.
Lata 80. XIX wieku. W niewielkim miasteczku na Dzikim Zachodzie pojawia się pijaczyna i włóczęga, weteran wojny secesyjnej Abe Kelsey (Joseph Wiseman). Rozpowszechnia wiadomość o indiańskim pochodzeniu pięknej Rachel Zachary (Audrey Hepburn). Matka dziewczyny (Lilian Gish) dotychczas utrzymywała ten fakt w wielkiej tajemnicy…

„Bogus, mój przyjaciel na niby”. Niedziela, 26 czerwca, godz. 14:00. TVP1.
Matka siedmioletniego Alberta (Haley Joel Osment) ginie w wypadku samochodowym. Chłopcem musi zaopiekować się jej przyrodnia siostra - Harriett (Whoopi Goldberg), która nie do końca rozumie jego potrzeby. Chłopiec coraz częściej ucieka w wyimaginowany świat, w którym żyje jego francuski przyjaciel, Pan Bogus (Gerard Depardieu).

Zakochana Jedynka – „Podstępne druhny”. Niedziela, 26 czerwca, godz. 20:25. TVP1.
Abigail (Raven-Symoné) i Parker (JoAnna Garcia Swisher) znają się od dziecka. Odwiedzając rodzinne miasteczko dowiadują się, że ukochany ich przyjaciółki żeni się z inną. Postanawiają zapobiec małżeństwu. Zostają druhnami znienawidzonej panny młodej. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli…

„Chłopaki na bok”. Niedziela, 26 czerwca, godz. 22:35. TVP1.
Jane DeLuca (Whoopi Goldberg), piosenkarka rozczarowana życiem w Nowym Jorku, odpowiada na ogłoszenie prasowe Robin Nickerson (Mary-Louise Parker) - pośredniczki w handlu nieruchomościami, która szuka kierowcy. Razem wyruszają do Los Angeles. Po drodze wstępują do Pittsburgha, gdzie mieszka przyjaciółka Jane, młoda i trochę zwariowana Holly (Drew Barrymore). Ich wspólna podróż samochodem stanie się początkiem przyjaźni, a nawet czegoś więcej…

„Nie opuszczaj mnie”. Wtorek, 28 czerwca, godz. 23:40. TVP1.
Historia kobiety i mężczyzny, z których każde oddzielnie przeżywa dramat związany ze stratą bliskiej osoby. Ich drogi czasami się splatają, ale się nie łączą, chociaż mogłyby…

Filmy w Dwójce

Chevy Chase znika, ale nie bez śladu, Laura Vandervoort marzy o pracy w wydziale zabójstw, Roger Moore szuka zamachowców, a Matreya Fedor chce znaleźć męża swojej mamie. Zapraszamy na seanse filmowe do Dwójki!

"Pod ścianą" fot: materiały promocyjne antena tvp2 25 - 30 czerwca
Gwiazdy w południe – „Mózg”. Sobota, 25 czerwca, godz. 11:55. TVP2.
Słynny włamywacz pułkownik Carol Matthews zwany Mózgiem (David Niven) planuje napad na pociąg przewożący pieniądze NATO z Paryża do Brukseli. Nie wie, że taki sam plan mają jeszcze inni…

Gwiazdy w południe – „Wspomnienia niewidzialnego człowieka”. Niedziela, 26 czerwca, godz. 12:10. TVP2.
Nick Halloway (Chevy Chase) jest doradcą finansowym. W czasie służbowej wizyty w laboratorium badawczym ulega wypadkowi i staje się niewidzialny. Jako obiekt niezwykłej przemiany jest łakomym kąskiem dla tajnych służb…

„Klient”. Niedziela, 26 czerwca, godz. 20:10. TVP2.
Jedenastoletniego Marka Swaya (Brad Renfro) i jego młodszego o kilka lat brata Ricky'ego (Brad Renfro) samotnie wychowuje matka. Pewnego dnia chłopcy wykradają matce dwa papierosy i uciekają do pobliskiego lasu, aby posmakować „dorosłego życia”. Niespodziewanie na leśnej drodze pojawia się czarna limuzyna…

„Pod ścianą”. Poniedziałek, 27 czerwca, godz. 22:00. TVP2.
Marcie Cutler (Laura Vandervoort) pracuje w chicagowskiej policji jako technik medycyny sądowej. Marzy jednak, żeby zostać detektywem wydziału zabójstw, tak jak kiedyś jej ojciec. Okazja nadarza się, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie policyjny informator Ray Stone (John Costello).

„Żyj i pozwól umrzeć”. Wtorek, 28 czerwca, godz. 20:10. TVP2.
W ciągu 24 godzin zostają zabici trzej funkcjonariusze brytyjskiej Intelligence Service. Szef angielskiego wywiadu – M (Bernard Lee) zleca Jamesowi Bondowi (Roger Moore) odnalezienia zabójców.

Kino relaks – „Kandydat na męża”. Środa, 29 czerwca, godz. 22:15. TVP2.
Piętnastoletniej Headley (Matreya Fedor) doskwiera nieco fakt, że po śmierci ojca jej mama Rene (Lea Thompson) za bardzo się nią zajmuje. Dziewczyna wolałaby, żeby mama miała własne życie, a najlepiej żeby się zakochała. Idealnym kandydatem okazuje się przystojny Andrew (Sebastian Spence).

„Jak rozpętałem II wojnę światową”. Część 2 – „Za bronią”. Czwartek, 30 czerwca, godz. 21:30. TVP2.
Franek Dolas (Marian Kociniak) znów przeżywa niesamowitą przygodę. Tym razem jako „przymusowy ochotnik” dostaje się do Legii Cudzoziemskiej, w której omyłkowo przypada mu funkcja kucharza. Franek przebrany w kitel lekarski przedostaje się do włoskiego obozu, w którym wywołuje wielkie zamieszanie…

Filmy w TVP Kultura

Dustin Hoffman wdaje się w romans z dojrzałą kobietą, Adrien Brody walczy o przetrwanie, Mateusz Kościukiewicz zakochuje się w Agnieszce Grochowskiej, a Roger Pigaut i Claire Maffi wygrywają na loterii. Zapraszamy do TVP Kultura na wieczory z dobrym filmem.

"Pianista" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 24 - 30 czerwca
Wieczór kinomana – „Satyricon”. Piątek, 24 czerwca, godz. 20:30. TVP Kultura.
Czasy panowania cesarza Nerona. Dwóch młodzieńców Ascilto (Hiram Keller) i Encolpio (Martin Potter) rywalizuje o względy niewolnika Gitone (Max Born).

Bilet do kina – „Mistrz”. Sobota, 25 czerwca, godz. 20:25. TVP Kultura.
Weteran wojenny Freddie Quell (Joaquin Phoenix) przez całe życie ucieka przed swoją przeszłością. Pewnego dnia spotyka założyciela i lidera potężnego ruchu duchowego Mistrza Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman).

Bohaterowie polskiej wyobraźni – „Pianista”. Poniedziałek, 27 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
II wojna światowa. Koncert Władysława Szpilmana (Adrien Brody) w Polskim Radiu przerywa bombardowanie. Niemcy wprowadzają rozliczne restrykcje wobec ludności żydowskiej. Prześladowania nasilają się, a Szpilmanowie wraz z tysiącami innych Żydów muszą się przenieść do getta…

Panorama kina polskiego – „Bez wstydu”. Wtorek, 28 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
Tadek (Mateusz Kościukiewicz) przed końcem roku szkolnego ucieka od ciotki, która go wychowuje. Jedzie do swojej siostry Anki (Agnieszka Grochowska). Po pewnym czasie czuje, że budzi ona jego pożądanie. Targany poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z zakazanym uczuciem.

Europa, Europa – „Wichrowe wzgórza”. Wtorek, 28 czerwca, godz. 22:30. TVP Kultura.
Pan Earnshaw (Paul Hilton) postanawia przygarnąć cygańskiego chłopca i wychować razem ze swoimi rodzonymi dziećmi - Catherine (Shannon Beer/Kaya Scodelario i Hindleyem. Dziewczyna bardzo zaprzyjaźnia się z chłopcem, którego pan Earnshaw nazywa Heathcliff (Solomon Glave/James Howson). Jednak po śmierci ojca, Hindley wyrzuca Heathcliffa z domu.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Absolwent”. Czwartek, 30 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
Absolwent college'u Benjamin Braddock (Dustin Hoffman) nie może odnaleźć swego miejsca w życiu. Uwikłany w niekonwencjonalny romans ze starszą od siebie o 20 lat sąsiadką, jednocześnie darzy miłością jej młodziutką i śliczną córkę.

Kino francuskie – „Antoni i Antonina”. Czwartek, 30 czerwca, godz. 22:30. TVP Kultura.
Antoine (Roger Pigaut) i Antoinette (Claire Maffi) to małżeństwo borykające się z nieustannymi kłopotami finansowymi. Wszystko może się zmienić, gdy okazuje się, że wygrali na loterii...

Premiera dokumentu „Czerwiec ‘76”

W przeddzień 40. rocznicy rozpoczęcia masowych protestów robotników w czerwcu 1976 roku TVP Historia prezentuje wspomnienia uczestników ówczesnych wydarzeń, które stały się początkiem drogi ku powstaniu „Solidarności” oraz obaleniu komunizmu w Polsce.

"Czerwiec ‘76" fot: materiały promocyjne antena tvphistoria Piątek, 24 czerwca, godz. 17:05
24 czerwca 1976 roku w telewizyjnym wystąpieniu ówczesny premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział drastyczne podwyżki cen, m.in. żywności. Już następnego dnia w Ursusie, Radomiu i Płocku wybuchły protesty. Wzięło w nich udział ponad 70 tys. robotników. Autorzy filmu postanowili przypomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce w Płocku.

Płock był bardzo ważnym punktem na ówczesnej przemysłowej mapie Polski za sprawą działającej tam Petrochemii, w której zatrudniano kilkanaście tysięcy osób. To właśnie tamtejsi robotnicy zorganizowali wielotysięczną demonstrację w centrum miasta. W filmie „Czerwiec ‘76” uczestnicy tamtych wydarzeń wspominają poczucie dumy ze stworzenia wspólnoty ludzi otwarcie sprzeciwiającej się dyktatowi komunistów.

Opowiadają również o tym, jak ważna była wówczas pomoc otrzymana m.in. od Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego czy Wojciecha Fałkowskiego. – Chcieliśmy przypomnieć najmniej znane płockie wydarzenia czerwca 1976 roku, a także pokazać rodzący się wówczas ruch solidarności, który niewiele lat później zamienił się w dziesięciomilionową „Solidarność”. Nasz film ma pokazać tę nieznaną twarz pomocy zorganizowanej przez ludzi, którzy kilka lat później stworzyli opozycję antykomunistyczną – mówią autorzy filmu.

Wywiady z autorami filmu ukazujące kulisy powstawania dokumentu można zobaczyć na profilu facebookowym TVP Historia

„Czerwiec ’76”. Piątek, 24 czerwca, godz. 17:05. TVP Historia.