XVII Konkurs Chopinowski w TVP

W koncercie inauguracyjnym XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina wybitna pianistka, laureatka VII Konkursu Chopinowskiego i tegoroczna jurorka - Martha Argerich brawurowo wykonała Koncert a-moll Schumana. W sobotę rozpocznie się I etap tego najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu muzycznego na świecie. Polecamy nie tylko melomanom!

XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski - koncert inauguracyjny antena tvp 1 - 21 października
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina organizowany jest od 1927 roku co pięć lat - z przerwą na lata II wojny światowej - i należy do najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Dotychczas odbyło się ich siedemnaście, a czterokrotnie jego zwycięzcami byli Polacy: Halina Czerny-Stefańska w 1949 r., Adam Harasiewicz w 1955 r., Krystian Zimerman w 1975 r. i Rafał Blechacz w 2005 r. W tym roku w rywalizacji zobaczymy 14. reprezentantów Polski. Czy któremuś z nich uda się powtórzyć ich sukces?

W czteroetapowej rywalizacji pianiści zagrają kompozycje Fryderyka Chopina. Dziesięciu zakwalifikowanych do ścisłego finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, kontrakt na nagranie solowej płyty, a także liczne propozycje koncertowe.

Pierwszy etap Konkursu potrwa od 3 do 7 października. Widzowie TVP Kultura będą mogli obejrzeć wszystkie transmisje z przesłuchań oraz koncerty laureatów (21 października, godzina 18:50).

W czasie trwania konkursu na antenie TVP Kultura ukażą się również liczne felietony, komentarze ekspertów oraz wywiady z uczestnikami i obserwatorami tego muzycznego wydarzenia. Łącznie na Antenie TVP Kultura zaplanowano ponad 130 godzin transmisji „na żywo”. W oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników konkursu oraz tuż po nich - TVP Kultura będzie transmitować „Noc z Chopinem”, czyli podsumowanie Festiwalu z udziałem zaproszonych gości.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie można oglądać również na antenie TVP HD, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia oraz w TVP Regionalna. Najświeższe informacje o konkursie przekazywane będą także w codziennych serwisach TVP INFO.

Więcej informacji na temat transmisji i relacji z Konkursu Chopinowskiego na Antenach TVP można znaleźć TUTAJ.

Radosław Kotarski zaprasza w „Podróże z historią”

Czy to prawda, że w Polsce mamy wodne fortyfikacje obronne uważane za jedne z najciekawszych na świecie? Jak wyglądało życie w brudnej i zimnej słowiańskiej chacie? O tym rzadko mówiono na lekcjach historii. Fakty takie i inne ujawni i wyjaśni Radek Kotarski w nowym cyklu Dwójki. Zapraszamy w niedzielne przedpołudnia do TVP2.

"Podróże z historią" fot: Michal Wilczek/TVP antena tvp1 Niedziela, 4 października, godz. 10:55
Program „Podróże z historią” został zrealizowany w duchu francuskiej szkoły historii „Annales”. Skupia się na codziennym życiu naszych przodków, ich emocjach i obowiązujących w przeszłości stosunkach społecznych, a nie na ogólnych wydarzeniach i datach, charakterystycznych dla szkolnych lekcji historii. W programie będzie można zobaczyć również wiele zaskakujących eksperymentów i widowiskowych rekonstrukcji historycznych.

Autorem, a zarazem gospodarzem dziesięcioodcinkowej serii jest Radosław Kotarski nazywany jednoosobową instytucją naukową. Popularyzator wiedzy, który udowadnia, że nawet trudne zagadnienia można przedstawić w fascynującej formie. Zdobył popularność jako prowadzący program popularnonaukowy „Polimaty”. Tym razem zabierze widzów w wyjątkową i pełną emocji podróż do niezwykłych, nieznanych miejsc i zakątków. Każdy będzie mógł niemal poczuć, jak wyglądało życie ludzi w minionych epokach.

„Podróże z historią”. Niedziela, 4 października, godzina 10:55. TVP2.

„The Voice of Poland - Przesłuchania w ciemno"

To już ostatnie przesłuchania w ciemno! Zostało tylko 12 miejsc. Kogo wybiorą Edyta Górniak, Marysia Sadowska, Andrzej Piaseczny oraz Tomson i Baron? W sobotę najlepszego głosu w Polsce będą szukać na Górnym Śląsku, w Łódzkim i w Warszawie. Zapraszamy do Dwójki!

"The Voice of Poland" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Sobota, 3 października, godz. 20:05 i 21:10
To już ostatnie odcinki z przesłuchań w ciemno. Andrzej Piaseczny może zostać trenerem jeszcze czterech osób. W drużynach Marysi Sadowskiej i Edyty Górniak zostało po trzy wolne miejsca. Tomson i Baron mogą wybrać jedynie dwóch uczestników. Przesłuchania na Śląsku, w Łódzkim i w Warszawie na pewno będą niezwykle emocjonujące!

W najbliższą sobotę w „The Voice of Poland” zobaczymy między innymi Laurę Samojłowicz. Fani polskich seriali znają ją z takich produkcji jak „Ojciec Mateusz” czy „M jak miłość”. Kiedy - jak sama mówi - zmęczyły ją doniesienia medialne na jej temat, wyjechała do Berlina, a następnie do Tajlandii. Zarabiała śpiewając, opiekując się dziećmi i… robiąc sushi. Po dwóch latach wróciła żeby zaśpiewać w „The Voice of Poland”. Czy poradzi sobie ze stresem? Czy jej występ spodoba się trenerom? Czy może znów zniknie z Polski? A może otworzą się drzwi do jej kariery muzycznej? Tego dowiemy się już w najbliższą sobotę!

Telewidzów, którzy do tej pory nie widzieli rywalizacji w poprzednich odcinkach programu zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fan page programu na Facebooku.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 3 października , godzina 20:05 i 21:10. TVP2. Zapraszamy!

Nagroda Literacka NIKE 2015

Uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie autor najlepszej książki ubiegłego roku, tradycyjnie odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku już po raz dziewiętnasty wyłoniony zostanie beneficjent tego prestiżowego wyróżnienia. Tradycyjnie galę pokaże telewizyjna Dwójka. Zapraszamy!

Nagroda Literacka NIKE 2015 antena tvp2 Niedziela, 4 października, godz. 23:00
Nagroda Literacka NIKE ma za zadanie promować polską literaturę, a o nagrodę mogą ubiegać się pozycje spośród wszystkich gatunków literackich. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku.

Tytuły dwudziestu książek nominowanych do jednej z najważniejszych polskich nagród literackich ogłoszono w maju. Listę siedmiu finalistów poznaliśmy na początku września. W finale tegorocznej edycji znalazły się „Matka Makryna” Jacka Dehnela, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, „Sońka” Ignacego Karpowicza, „Przez sen” Jacka Podsiadło, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Szum” Magdaleny Tulli i „Drach” Szczepana Twardocha.

Zwycięzcę XIX edycji Nagrody Literackiej NIKE poznamy w trakcie uroczystej gali, którą poprowadzi Grażyna Torbicka.

Nagroda Literacka NIKE – gala. Niedziela, 4 października, godzina 23:00. TVP2.

Dawid Podsiadło i Curly Heads - Made in Polska

Charyzmatyczni rockowi buntownicy, punkowy żywioł i energia, która porywa tłumy. Dawid Podsiadło wraz ze swoim macierzystym zespołem Curly Heads zagrają w telewizyjnym cyklu „Made in Polska”. Najlepsi polscy artyści, niebanalne kompozycje i widowiskowa oprawa wizualna. Zapraszamy do Dwójki na muzyczną ucztę!

Dawid Podsiadło i "Curly Heads" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 3 października, godz. 00:05
W najbliższym „Made in Polska” wystąpi zdobywca diamentowej płyty Dawid Podsiadło wraz ze swoim macierzystym zespołem Curly Heads. Muzycy w swojej twórczości nawiązują do rock'n'rollowego brzmienia przełomu lat 70. i 80. Siłą zespołu jest młodzieńcza, buntownicza natura, która w czasie koncertów wydobywa z nich prawdziwą rockową energię.

Curly Heads tworzy pięciu młodych, niezwykle utalentowanych muzyków z Dąbrowy Górniczej. Dawid Podsiadło, Oskar Bała, Tomasz Szuliński, Tomasz Skuta oraz Damian Lis to przyjaciele z liceum, którzy w 2010 roku postanowili chwycić za instrumenty i powołać do życia prawdziwie rockowy band. W programie „Made in Polska” usłyszymy utwory z ich albumu „Ruby Dress Skinny Dog” oraz kilka nowych kompozycji.

„Made in Polska” to telewizyjny cykl koncertów realizowanych w najlepszej jakości obrazu i dźwięku oraz widowiskowej oprawie wizualnej. Jest to obecnie jedyny program telewizyjny nastawiony na wspieranie autorskiej twórczości profesjonalnych zespołów.

Projekt, współtworzony przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny, ma na celu prezentację muzyki rozrywkowej znajdującej się poza komercyjnym popem oraz promowanie polskich artystów tworzących niebanalne kompozycje i teksty. Wszystkie nagrania wzbogacają materiały prezentujące kulisy wydarzenia, wywiady z muzykami oraz przygotowania do koncertów.

„Made in Polska - Curly Heads”. Sobota, 3 października, godzina 00:05. TVP2.

Margaret w stylu retro!

Nowoczesne teledyski i archiwalne nagrania. Dwa różne pokolenia muzyczne i zupełnie różne gusty. Utwory, które ciągle wzruszają i takie, które zostały już dawno zapomniane. Niezwykli goście i nieznane anegdoty. Margaret, Krzysztof Szewczyk i Wojciech Pijanowskich zapraszają do Jedynki na nowy magazyn muzyczny – „Retromania”.

"Retromania" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Sobota, 3 października, godz. 14:25
W nowym programie Jedynki w roli prowadzących występują przedstawiciele dwóch pokoleń, którzy z zupełnie nowej perspektywy przyglądają się polskiej i światowej scenie muzycznej. Starsze pokolenie reprezentuje Krzysztof Szewczyk znany z „Wideoteki dorosłego człowieka”, a młode - znana wokalistka i blogerka Margaret. Kultowe gadżety oraz zapomniane przedmioty sprzed lat przypomni dyżurujący w studiu Radia Pogoda gospodarz legendarnego „Koła fortuny” - Wojciech Pijanowski.

Dzięki wykorzystywaniu bogatych archiwów TVP w „Retromanii” pojawiają się fragmenty programów muzycznych oraz teledysków sprzed lat. W każdym odcinku występują znakomici goście - legendy polskich scen i telewizji oraz show biznesu. Nie zabraknie specjalnych dedykacji dla widzów i mało znanych anegdot z życia gwiazd.

W najbliższym odcinku „Retromanii” gościć będą Andrzej Dąbrowski - piosenkarz, muzyk jazzowy i rajdowca oraz Zygmunt Kukla - jedn z najlepszych polskich dyrygentów.

„Retromania”. Sobota, 3 października, godzina 14:25. TVP1.

Kanały tematyczne TVP w gronie najlepszych na świecie!

TVP ABC i TVP Kultura zostały nominowane do prestiżowej nagrody Eutelsat TV Awards. W konkursie zostaną uhonorowane najlepsze kanały tematyczne na świecie. Jak zawsze, ostateczny wybór laureatów pozostaje w rękach telewidzów. Głosowanie potrwa do 12 października!

Głosuj na TVP Kultura i TVP ABC! antena tvp Głosuj na TVP!
W organizowanym od 1998 r. międzynarodowym konkursie Eutelsat TV Awards nagradzane są najlepsze kanały tematyczne nadawane za pośrednictwem satelitów Eutelsat. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 100 kanałów telewizyjnych z 27. krajów.

Międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą światowi eksperci medialni, nominowało w tym roku aż dwa kanały tematyczne Telewizji Polskiej. TVP ABC powalczy o główną nagrodę w kategorii „kanał dziecięcy”, natomiast TVP Kultura w kategorii „kultura/dokument”.

TVP ABC i TVP Kultura mają także szansę otrzymać Nagrodę Publiczności - People’s Choice Award. Otrzyma ją ten kanał, który zdobędzie najwięcej głosów widzów. Laureaci Eutelsat TV Awards 2015 w ośmiu kategoriach zostaną ogłoszeni na uroczystej gali 30 października w Rzymie.

Widzowie mogą głosować do 12 października na stronie organizatora: TUTAJ.

Liczymy na Państwa głosy!

8. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku”

Jury konkursu „Książka Historyczna Roku” wybrało 20 książek, które zakwalifikowały się do III etapu konkursu. Od czwartku, 1 października, czytelnicy będą mogli oddawać swoje głosy na pozycje, które ich zdaniem zasługują na tytuł historycznej książki roku. Zapraszamy do głosowania!

8. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku”antena tvp
Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz ósmy i ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.

Powołane przez organizatorów jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka, wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Czytelnicy będą mieli możliwość głosowania na „Książkę Historyczną Roku” w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Tytuły, które w danej kategorii uzyskają najwięcej głosów, zdobędą specjalną nagrodę i dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Głosowanie czytelników rozpoczęło się 1 października i potrwa do końca miesiąca.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych nominacji można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których fundatorami są organizatorzy tego Konkursu - Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 13 listopada br. w siedzibie Telewizji Polskiej.

Filmy w Jedynce

Johny Depp i Orlando Bloom ruszają w pościg po Morzu Karaibskim, Channing Tatum bierze udział w nielegalnych walkach, a Ben Stiller i Drew Barrymore próbują pozbyć się uciążliwej sąsiadki. Zapraszamy na filmowe wieczory z Jedynką!

"Starsza pani musi zniknąć" fot: materiały promocyjne antena tvp1 2 - 7 października
Weekendowy Hit Jedynki – „Złoty środek”. Piątek, 2 października, godz. 21:25. TVP1.
Wychowana na warszawskiej Pradze Mirka (Anna Przybylska) ukończyła studia prawnicze. Jej dziadek (Edward Lubaszenko) i ojciec (Cezary Pazura) szczycą się licznymi pobytami w zakładach karnych. Może się wydawać, że zawód Mirki to wręcz ujma na honorze rodziny, jednak jej prawnicza wiedza okazuje się przydatna w walce o starą kamienicę.

Hit na sobotę – „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”. Sobota, 3 października, godz. 21:25. Powtórka w niedzielę, 4 października, godz. 13:30. TVP1.
Kapitan Barbossa (Geoffrey Rush) porywa córkę gubernatora - Elizabeth Swann (Keira Knightley). W pościg najszybszym statkiem floty brytyjskiej rusza przyjaciel Elizabeth - Will Turner (Orlando Bloom) oraz kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp).

Zakochana Jedynka – „Histeria. Romantyczna historia wibratora”. Niedziela, 4 października, godz. 22:25. TVP1.
Epoka wiktoriańska. Młody lekarz (Hugh Dancy) dostaje posadę u doktora Roberta Dalrymple'a (Jonathan Pryce) zajmującego się niekonwencjonalnym leczeniem kobiecej histerii.

„Hitler przed sądem”. Poniedziałek, 5 października, godz. 20:26. TVP1.
Listopad 1930 roku. W Berlinie członkowie nazistowskich bojówek wdzierają się do komunistycznego klubu i zabijają kilka osób. Prawnik Hans Litten (Ed Stoppard), przeciwnik nazizmu, wzywa na przesłuchanie dążącego do władzy Adolfa Hitlera (Ian Hart), który rzekomo wyrzeka się przemocy.

„Starsza pani musi zniknąć”. Wtorek, 6 października, godz. 20:25. TVP1.
Młoda zakochana para - Alex (Ben Stiller) i Nancy (Drew Barrymore) - znajduje w Nowym Jorku dom swoich marzeń. Okazuje się, że w bajkowej ofercie jest pewien haczyk. Wraz z zakupem dostają pod swój dach kłopotliwą lokatorkę – staruszkę, która uprzykrza im życie.

„Fighting. Miejskie walki”. Wtorek, 6 października, godz. 22:50. TVP1.
Shawn MacArthur (Channing Tatum) wdaje się w bójkę w nowojorskim parku. Dostrzega go i zatrudnia Harvey Boarden (Terrence Howard), który pośredniczy w organizacji nielegalnych pojedynków. Po pewnym czasie Shawn poznaje atrakcyjną Zulay (Zulay Henao), ale sielankę burzy pojawienie się jego dawnego przyjaciela.

Mocne Kino – „Krzyk”. Środa, 7 października, godz. 22:45. TVP1.
W małym miasteczku grasuje seryjny morderca. Swe ofiary wybiera spośród uczniów miejscowej szkoły, dzwoniąc do nich i proponując quiz. Horror zaczyna się, gdy pada pierwsza niewłaściwa odpowiedź…

Filmy w Dwójce

Jennifer Aniston decyduje się na sztuczne zapłodnienie, córka Julianne Moore odkrywa w sobie nadludzkie umiejętności, a Penelope Cruz ma romans z młodym reżyserem. Zapraszamy do Dwójki na dobre kino!

"Przerwane objęcia" fot: materiały promocyjne antena tvp2 2 - 8 października
„Dom latających sztyletów”. Piątek, 2 października, godz. 00:25. TVP2.
Chiny, rok 859. Dynastia Tang chyli się ku upadkowi, rząd jest mocno skorumpowany, a cesarz nie radzi sobie ze sprawowaniem władzy. Grupa buntowników postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

„Carrie”. Sobota, 3 października, godz. 22:20. TVP2.
Głęboko religijna Margaret White (Julianne Moore) wraz z córką Carrie (Chloe Grace Moretz) mieszkają na cichym przedmieściu małego miasteczka. Nieśmiała i poniżana przez rówieśników Carrie odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne.

„Raj na ziemi”. Niedziela, 4 października, godz. 20:10. TVP2.
George (Paul Rudd) i Linda (Jennifer Aniston) to młode małżeństwo, które po utracie pracy zmuszone jest opuścić swoje mieszkanie na Manhattanie. Podczas podróży do Atlanty para spotyka członków hipisowskiej komuny i postanawia do nich dołączyć.

Kino relaks – „Tak to się teraz robi”. Środa, 7 października, godz. 22:30. TVP2.
Czterdziestoletnia Kassie (Jennifer Aniston) chce dokonać sztucznego zapłodnienia. Prosi swojego przyjaciela Wally’ego (Jason Bateman) o pomoc przy wyborze dawcy nasienia. Nieoczekiwanie Wolly podmienia nasienie dawcy na własne. Czy sprawa wyjdzie na jaw?

Kocham kino – „Przerwane objęcia”. Czwartek, 8 października, godz. 22:45. TVP2.
Sekretarka Lena Rivero (Penelope Cruz) wychodzi za mąż za milionera Ernesto Martela (Jose Luis Gomez). Kobieta marzy o karierze aktorki i proponuje, aby mąż został producentem najnowszego filmu realizowanego przez młodego reżysera Mateo Blanco (Lluis Homar).

Filmy w TVP Kultura

„Bez wstydu” z Agnieszką Grochowską i Mateuszem Kościukiewiczem, „Wesele” z Marianem Dziędzielem i Tamarą Arciuch oraz „Mistyfikacja” z Maciejem i Jerzym Stuhrami to tylko niektóre z filmowych propozycji TVP Kultura. Gorąco polecamy!

"Wesele" fot: Krzysztof Wellman antena tvpkultura 2 - 8 października
Wieczór kinomana – „Zabójstwo”. Piątek, 2 października, godz. 20:30. TVP Kultura.
Były więzień Johnny (Sterling Hayden) opracowuje misterny plan napadu na tor wyścigów konnych. Stawką są 2 miliony dolarów. Scenariusz akcji jest perfekcyjny, ale pokrzyżować go może ludzka chciwość, niedyskrecja oraz... okrutny pech.

Bilet do kina – „Hell”. Sobota, 3 października, godz. 21:30. TVP Kultura.
Rok 2016. Temperatura na Ziemi z każdym dniem jest coraz wyższa. Maria (Hannah Herzsprung) wraz z młodszą siostrą Leonie (Lisa Vicari) i chłopakiem Filipem (Lars Eidinger) uciekają samochodem w góry z nadzieją na znalezienie upragnionego deszczu. Rozpoczyna się śmiertelna walka o przetrwanie…

Zakochani w filmie – „Jestem miłością”. Niedziela, 4 października, godz. 21:30. TVP Kultura.
Emma (Tilda Swinton) to żona włoskiego bogacza (Flavio Parenti) żyjąca w świecie konwenansów, rytuałów i codziennych obowiązków. Pewnego dnia arystokratka ulega urokowi znacznie od siebie młodszego mężczyzny i wdaje się z nim w gorący romans.

Panorama kina polskiego – „Bez wstydu”. Poniedziałek, 5 października, godz. 21:50. TVP Kultura.
Tadek (Mateusz Kościukiewicz) przed końcem roku szkolnego ucieka od ciotki, która go wychowuje. Jedzie do swojej siostry Anki (Agnieszka Grochowska). Po pewnym czasie czuje, że budzi ona jego pożądanie. Targany poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z zakazanym uczuciem.

Jedna scena – „Wesele”. Wtorek, 6 października, godz. 22:05. TVP Kultura.
Wiesław Wojnar (Marian Dziędziel), bogaty mieszkaniec podkarpackiej wsi organizuje córce (Tamara Arciuch) wesele. Nie wszystko jednak idzie po jego myśli - muzykanci chcą wypłatę z góry, bigos okazuje się zepsuty, a prezent ślubny - nowiutkie audi - kradzione.

Bohaterowie naszej wyobraźni – „Mistyfikacja”. Środa, 7 października, godz. 21:45. TVP Kultura.
Rok 1969. Student Jakub Łazorski (Maciej Stuhr) podejrzewa, że Witkacy (Jerzy Stuhr) nie popełnił samobójstwa. Wydalony z uczelni zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Pragnie za wszelką cenę udowodnić, że wielki prowokator wciąż żyje.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Tam wędrują bizony”. Czwartek, 8 października, godz. 21:15. TVP Kultura.
Stany Zjednoczone, rok 1972. Dziennikarz Hunter S. Thompson (Bill Murray) wyrusza wraz ze swoim prawnikiem Carlem Lazlo (Peter Boyle) w trasę po Ameryce, aby relacjonować wybory prezydenckie oraz puchar Super Bowl.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Transamerica”. Czwartek, 10 września, godzina20:20. TVP Kultura.
Bree (Felicity Huffman) to transseksualista żyjący w ubogiej części Los Angeles. Tuż przed zmianą płci dowiaduje się o istnieniu swego nastoletniego syna (Kevin Zegers), który ma problemy z prawem.

Diamentowe Lwy – „Ucieczka z kina Wolność”. Czwartek, 10 września, godzina 22:15. TVP Kultura.
Seans w kinie „Wolność” przerywa bunt aktorów, którzy nie zgadzają się na cenzurowanie filmów. Okręgowy cenzor (Janusz Gajos) – niegdyś krytyk literacki i dziennikarz – postanawia podjąć z nimi dialog.

Czas na dokument!

„Rodzinne oglądanie”, „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”, „Więcej niż fikcja”, „Czy świat oszalał?” i „ARTE w TVP Kultura” to znakomite cykle dokumentalne, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Gorąco polecamy!

"Wychowana przez małpy"  fot: materiały promocyjne antena tvp 2 - 8 października
„Moje 600 gramów szczęścia”. Poniedziałek – piątek, godz. 17:15. TVP2.
Poruszający cykl dokumentalny ukazujący losy wcześniaków. Dla większości rodziców takich noworodków wiąże się to z traumą, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha...

ARTE w TVP Kultura – „William Turner”. Piątek, 2 października, godz. 16:20. TVP Kultura.
Film dokumentalny, którego bohaterem jest prekursor impresjonizmu Joseph Mallard William Turner nazywany malarzem światła. W filmie artystę scharakteryzują specjaliści badających jego życie i twórczość.

„Wielka ucieczka. Drugie starcie”. Piątek, 2 października, godz. 19:40. TVP Historia.
24 marca 1944 r. z obozu jenieckiego Stalag Luft III uciekło 76. alianckich lotników - była to najsłynniejsza ucieczka drugiej wojny światowej.

„Miasto ruin”. Sobota, 3 października, godz. 11:10 i 23:55. TVP Polonia.
Trójwymiarowa panorama ruin powojennej Warszawy pokazana z perspektywy kamery umieszczonej w samolocie lecącym nad miastem wiosną 1945 roku.

„Czerwone Gitary i pół wieku”. Sobota, 3 października, godz. 15:00. TVP Polonia. Reportaż przedstawia muzyków zespołu Czerwone Gitary po pięćdziesięciu latach od powstania grupy. W filmie wykorzystano archiwalne materiały z zasobów TVP, między innymi fragmenty koncertów i teledysków.

Więcej niż fikcja – „Bałkańska dusza”. Czwartek, 8 października, godz. 23:40. TVP Kultura.
Podróż do źródeł kulturowej różnorodności Bałkanów. Prowadzić do nich będą wywodzące się z tego zakątka Europy osobistości ze świata kultury - Slavoj Žiek, Emir Kusturica, Goran Bregovićm, Marina Abramović i inni. W filmie wystąpiła również Angelina Jolie - wielbicielka tego regionu.

Rodzinne oglądanie – „Dzika natura kotów”. Niedziela, 4 października, godz. 09:50. TVP2.
Film szuka genezy obecności tych niezwykłych i tajemniczych zwierząt w naszych domach – przedstawia wieki kociej ewolucji.

„Na tropie zdrady”. Niedziela, 4 października, godz. 21:20. TVP Historia.
Dowódcę Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego w niemieckie ręce wydali Polacy: Eugeniusz Świerczewski oraz Blanka Kaczorowska i Ludwik Kalkstein. Pierwszego zlikwidowała AK, pozostała dwójka dożyła późnej starości. Witold Pronobis, historyk i były dziennikarz Radia Wolna Europa, a zarazem krewny generała, tropił ich kilkadziesiąt lat.

Czy świat oszalał? - „Koniec prasy. Dziennikarstwo XXI wieku”. Poniedziałek, 5 października, godz. 22:55. TVP2.
Prasa drukowana znalazła się w okresie schyłkowym. W wyniku rozwoju technologii informatycznych i nieograniczonego dostępu do wiedzy w internecie świat mediów przechodzi znaczące przemiany.

Świat bez fikcji – „Porwani do Korei Północnej”. Wtorek, 6 października, godz. 22:55. TVP2.
W latach 70. i 80. minionego stulecia setki tysiące ludzi zostało porwanych przez tajne służby Korei Północnej. Większość ofiar pochodziło z Japonii i Korei Południowej, ale wśród uprowadzonych byli ludzie jedenastu narodowości, w tym Włosi i Francuzi. W filmie przedstawiono historie kilku osób, którym udało się uciec z niewoli i powrócić do domu.

„Amerykański korespondent”. Wtorek, 6 października, godz. 23:40. TVP Polonia.
Amerykański dokumentalista Julien Bryan we wrześniu 1939 roku dotarł pociągiem do Warszawy. Wyposażony w aparat fotograficzny i kamerę wykorzystał szansę, aby przekazać Ameryce wiadomości o tragedii polskiego narodu – zbrodniach popełnianych przez niemieckiego agresora.

„Napoleon”. Poniedziałek 5 października – środa 7 października, godz. 19:45. TVP Historia.
Serial dokumentalny o ostatnich latach Napoleona Bonaparte, które cesarz Francuzów spędził na wygnaniu na Wyspie Świętej Heleny.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Wychowana przez małpy”. Czwartek, 8 października, godz. 22:20. TVP1.
Starsza pani - Marina Chapman - opowiada o swoim dzieciństwie, które spędziła w otoczeniu zwierząt z południowoamerykańskiej dżungli. Twierdzi, że po uprowadzeniu jej z rodzinnego domu w Kolumbii, spędziła pięć lat wyłącznie w towarzystwie małp.