TVP zaprasza do Strefy Widza

Kultowe polskie filmy i seriale sprzed lat i prapremiery bieżących produkcji udostępniane za darmo. Strefa Widza to również zniżki i rabaty. Nowa oferta Telewizji Polskiej została przygotowana specjalnie dla osób opłacających abonament.

TVP zaprasza do Strefy Widzaantena tvp
Od piątku (5 grudnia) każdy, kto opłaca abonament radiowo-telewizyjny, może za darmo korzystać z całej premierowej i archiwalnej oferty programowej Telewizji Polskiej dostępnej w usłudze VoD (video na żądanie). VoD TVP to obecnie aż 36 tysięcy filmów i programów. Wśród nich tysiące odcinków prawie 100. seriali, 265 filmów dokumentalnych i 62 filmy fabularne. Z miesiąca na miesiąc oferta będzie poszerzać się zarówno o pozycje bieżące, jak i kolejne programy z zasobów archiwalnych, które są rekonstruowane cyfrowo.

Każdy, kto zarejestruje się na specjalnym koncie Strefy Widza, a jego płatności abonamentu RTV zostaną potwierdzone przez Pocztę Polską, uzyska darmowy dostęp do usługi. Tylko użytkownicy Strefy Widza będą mogli oglądać bez ograniczeń:

• najpopularniejsze seriale np. premierowe odcinki Ciszy nad Rozlewiskiem, które jeszcze nie były emitowane na antenach TVP,
• 22 historyczne i kultowe seriale, takie jak 07 zgłoś się, Czterej Pancerni i pies, Czterdziestolatek, Zmiennicy, Stawka większa niż życie i Wojna Domowa,
• 30 filmów fabularnych, między innymi Wesele w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego, Rysa Michała Rosy, Komornik Feliksa Falka, Żurek Ryszarda Brylskiego, Drzazgi Macieja Pieprzycy, Jutro idziemy do kina Michała Kwiecińskiego, Parę osób, mały czas Andrzeja Barańskiego, Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta, Ono Małgorzaty Szumowskiej.

Z usługi można korzystać za pośrednictwem przyjaznego i łatwego w obsłudze konta na portalu tvp.pl. Dzięki niemu będzie można również sprawdzić dostępność kolejnych przedpremierowych odcinków seriali, uzyskać informacje o zniżkach na abonament, czy możliwości wzięcia udziału w wydarzeniach specjalnych, takich jakim był na przykład tegoroczny pokaz filmu „Miasto 44” na Stadionie Narodowym.

Strefa Widza powstała, aby podziękować wszystkim, którzy zgodnie z prawem na bieżąco opłacają abonament.

Zapraszamy do korzystania!

Nasza klasa

Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Mają marzenia, czytają „Trylogię”, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Co takiego się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Co się stało z tamtą klasą? Zapraszamy na transmisję spektaklu z Teatru Dramatycznego w Warszawie.

"Nasza klasa" fot: Krzysztof Bieliński antena tvpkultura Wtorek, 16 grudnia, godz. 20:00
Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka to opowieść rozgrywająca się od lat dwudziestych XX wieku do czasów współczesnych. Jest portretem ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, historią osnutą wokół tragedii w Jedwabnem.

Bohaterami spektaklu jest dziesięcioro uczniów jednej klasy, których losy i wzajemne stosunki zostają całkowicie odmienione wskutek wybuchu II wojny światowej. Uwikłani w dzieje historii młodzi ludzie zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia, ale też dobrowolnie zajmują miejsca po przeciwnych stronach barykady.

Reżyser spektaklu Ondrej Spišak powiedział Nasza klasa pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści – jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa.

Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, między innymi został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE za tekst dramatyczny. Nasza klasa odnosi też niebywały sukces za granicą - nawet określana jest mianem „najlepszej sztuki eksportowej”. Dotychczas sięgano po nią w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W zeszłym roku w Teatrze Dramatycznym zagrano setne przedstawienie tego spektaklu.

Dzięki transmisji w TVP Kultura spektakl będzie mógł obejrzeć każdy telewidz w Polsce. Transmisję poprzedzi krótki komentarz Łukasza Drewniaka, który również w przerwie spektaklu przeprowadzi rozmowę z Tadeuszem Słobodziankiem, a chwilę po zakończeniu transmisji - dyskusję ze specjalnie zaproszonymi gośćmi.

Obsada: Magdalena Czerwińska (Dora), Izabela Dąbrowska (Zocha), Anna Gryszkówna (Rachelka), Robert T. Majewski (Jakub Kac), Maciej Skuratowicz (Rysiek), Mariusz Drężek (Menachem), Karol Wróblewski (Zygmunt), Marcin Sztabiński (Heniek), Leszek Lichota (Władek), Waldemar Barwiński (Abram).

Spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie „Nasza klasa”. Wtorek, 16 grudnia, godzina 20:00. TVP Kultura.

Hity animacji w każdy piątek w Dwójce

Mupety, Minionki, Zygzak McQueen i inni bohaterowie superprodukcji Disneya, Universalu i Pixara zawitają w piątkowe wieczory do Dwójki. Nowe pasmo filmowe zainauguruje absolutny hit – ,,Muppety” Jamesa Bobina. Zapraszamy na rodzinne oglądanie!

"Muppety" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Piątki, od 12 grudnia, godz. 20:10
Muppety, czyli show najpopularniejszych pluszowych artystów estradowych, 12 grudnia zainaugurują piątkowe wieczory pełne animowanych familijnych hitów. W filmie - obok sympatycznych postaci z kultowego programu Muppet Show - pojawią się między innymi Amy Adams oraz Chris Cooper.

Minionki z filmu Jak ukraść księżyc to małe, żółte stworki, które skradły serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Zagoszczą w Dwójce 19 grudnia w filmie, który jest piękną, pełną humoru opowieścią o Gru (głos Steve'a Carella), który planuje najzuchwalszą kradzież wszech czasów. Wszystko w jego życiu zmienia się gdy spotyka trzy sierotki - Margo, Edith i Agnes. To właśnie one zobaczą w nim coś, czego nikt wcześniej nie dostrzegł - potencjalnego kandydata na tatę.

W kolejne piątkowe wieczory, już w 2015 roku, Dwójka zaprasza na Auta 2 (2 stycznia), Odlot (9 stycznia), Koralinę i tajemnicze drzwi (16 stycznia), Ratatuj (23 stycznia) i Zaplątanych (30 stycznia).

Wszystkie te filmy łączy brawurowy, z wyczuciem zrealizowany dubbing, w którym usłyszeć będzie można między innymi Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, Tomasza Karolaka, Agnieszkę Grochowską, Piotra Adamczyka, Agnieszkę Dygant, Małgorzatę Sochę oraz wielu innych znakomitych polskich aktorów.

TVP2 zaprasza na rodzinne piątkowe wieczory od 12 grudnia, o godzinie 20:10.

Puchar Świata w skokach i biegach narciarskich

Przed nami kolejne zawody Pucharu Świata w skokach i biegach narciarskich. W ten weekend w szwajcarskim Davos Justyna Kowalczyk będzie ścigać się na dystansie 10. km klasykiem oraz w sprincie stylem dowolnym. Skoczkowie, nadal bez Kamila Stocha, wystąpią w rosyjskim Niżnym Tagile. Zapraszamy na transmisje z zawodów do TVP.

PŚ w Lillehammer: 5 km stylem dowolnym antena tvp 12 - 14 grudnia
Puchar Świata w biegach narciarskich – Davos. Transmisje w TVP2 i na sport.tvp.pl:
sobota, 13 grudnia– 10 km techniką klasyczną – godzina 11:15,
niedziela, 14 grudnia– dowolną sprint techniką dowolną – godzina 14:30.


Kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich to przede wszystkim narastające problemy ze śniegiem. Już wiadomo, że właśnie z powodu braku zimowej aury odwołano zawody zaplanowane na 20-21 grudnia we francuskim La Clusaz. Problemy mają również organizatorzy zawodów w Davos. Szwajcarom udało się przygotować jedynie pięciokilometrową pętlę. Z tego powodu sobotni bieg w stylu klasycznym pań skrócono z 15 do 10 km, a panów z 30 do 15 km.
Justyna Kowalczyk pobiegnie w Davos w swojej koronnej konkurencji. Przemysław Babiarz ocenia jej możliwości na „okolice czwartego miejsca”. W sprincie raczej nie zajmie wysokiego miejsca. Polscy i Norwescy eksperci zwracają uwagę na fakt, że rywalki naszej multimedalistki osiągnęły już szczyt formy, a Kowalczyk dopiero nabiera rozpędu i uderzenia naszej zawodniczki należy spodziewać się już niebawem.

Puchar Świata w skoksch narciarskich - Niżny Tagił. Transmisje w TVP1 i na sport.tvp.pl:
piątek, 12 grudnia- kwalifikacje - godzina 16:00,
sobota, 13 grudnia- konkurs indywidualny - godzina 15:30,
niedziela, 14 grudnia - konkurs indywidualny - godzina 14:00.


W związku z tym, że tym razem Puchar Świata w skokach odbywa się w odległym rosyjskim Niżnym Tagile w zawodach zabraknie najlepszych skoczków tego sezonu. Do miejscowości położonej na Uralu nie wybrali się lider Pucharu Świata Roman Koudelka, wicelider Simon Ammann oraz zwycięzca konkursu w Kuusamo Noriaki Kasai. Najwyżej sklasyfikowanym skoczkiem będzie trzeci w klasyfikacji generalnej - Anders Fannemel. Na liście startowej znalazło się tylko 54 zawodników, w tym 10 Rosjan. Wydaje się, że dla Polaków przebrnięcie kwalifikacji nie będzie problemem. Rosną też szanse na zdobycie punktów w zawodach klasyfikacji generalnej.

W Rosji wystartują Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Klemens Murańka i Maciej Kot.

Oglądaj „Serce dla dzieci” i pomóż!

Robert Janowski, Zbigniew Wodecki, Olga Bończyk, Anna Wyszkoni, Bracia Cugowscy, Perfect, Patrycja Markowska i Margaret wystąpią w niezwykłym koncercie charytatywnym. Dochód z koncertu przeznaczony będzie na pomoc dzieciom dotkniętym rzadko spotykaną chorobą lub niepełnosprawnością bądź trudną sytuacją życiową.

Oglądaj „Serce dla dzieci” i pomóż! antena tvp1 Poniedziałek, 15 grudnia, godz. 20:25
TVP1 i Ringier Axel Springer Polska organizuje charytatywny koncert Serce dla dzieci, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek w warszawskim Teatrze Dramatycznym i będzie transmitowany przez telewizyjną Jedynkę.

Podczas koncertu, który poprowadzą Agata Młynarska i Krzysztof Ziemiec, zbierane będą fundusze na pokrycie niezbędnych potrzeb związanych z leczeniem, codziennym funkcjonowaniem i rozwojem ośmiorga podopiecznych Fundacji Faktu.

Dzieci będą wspierane przez artystów, którzy podczas koncertu zaśpiewają swoje największe przeboje. Widzowie będą mogli pomóc dzieciom dzwoniąc na wskazany numer telefonu lub wysyłając sms-a.

Artyści wystąpią nie tylko na scenie. Pojawią się również w przygotowanych wcześniej krótkich reportażach i spotach z udziałem podopiecznych:
Robert Janowski wystąpi z Kubą Potkańskim (potrzeba 17 tys. zł na wózek, protezy i komputer z oprzyrządowaniem),
Zbigniew Wodecki z Kamilem Pochopiniem (47 tys. zł na protezę),
Olga Bończyk z Anią Gabriel (22 tys. zł na asystor kaszlu),
Anna Wyszkoni z Małgosią Pilińską (25 tys. zł na przystawkę do wózka z napędem ręcznym i wspomaganiem elektrycznym),
Bracia Cugowscy z Bartoszem Sopatą (34,5 tys. zł na specjalny chodzik do stymulacji ruchu i korekty postawy oraz dofinansowanie do wózka),
Perfect z Mariuszem Szcześnikiem (10 tys. zł na wózek, inhalator, nawilżacz),
Patrycja Markowska z Michałem Matulką (10 tys. zł na pół roku intensywnej rehabilitacji),
Margaret z Adrianem Rypińskim (12 tys. zł na całoroczną opiekę medyczną).

W koncercie weźmie również udział Zespół Pectus.Więcej informacji na stronie: sercedladzieci.fakt.pl

„Serce dla dzieci”. Poniedziałek, 15 grudnia, godzina 20:25. TVP1.

Niedziela z Mariuszem Trelińskim

Boris Kudliczka i Agnieszka Szydłowska w rozmowie z Mariuszem Trelińskim o początkach jego drogi reżyserskiej, fascynacji operą i dystansie do świata filmu. Zapraszamy do TVP Kultura na „Niedzielę z…”.

"Niedziela z..." Mariuszem Trelińskim fot: Krzysztof Kurek/TVP antena tvpkultura Niedziela, 14 grudnia, godz. 17:15
„Niedziela z…” Mariuszem Trelińskim. Niedziela, 14 grudnia, godzina 17:15. TVP Kultura.
Reżyser teatralny i filmowy Mariusz Treliński zadebiutował w 1987 roku filmem „Zad wielkiego wieloryba”. Jego kolejna produkcja będąca adaptacją powieści Witkacego „Pożegnanie jesieni” (1990), miał swoją premierę na Festiwalu w Wenecji. Za swój kolejny film „Łagodna” (1995) według opowiadania Fiodora Dostojewskiego otrzymał nagrodę dziennikarzy na 20. Festiwalu w Gdyni. W 2000 roku nakręcił ostatni jak dotąd film - „Egoiści”. W 1995 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie jako reżyser opery „Wyrywacz serc”. Od tej pory świat opery stał się jego żywiołem. Jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Wyreżyserowane przez niego spektakle święcą triumfy na całym świecie. Zapraszamy na niedzielę z Mariuszem Trelińskim.

„Niedziela z…” Mariuszem Trelińskim. „Łagodna”. Niedziela, 14 grudnia, godzina 18:10. TVP Kultura.
Ekranizacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Koniec XIX wieku. W upalną noc w Petersburgu samotny, starzejący się mężczyzna (Janusz Gajos) czuwa przy martwej młodziutkiej żonie (Dominika Ostałowska). Próbuje dociec przyczyn jej samobójstwa. Przywołuje historię swojego małżeństwa. W jego duszy mieszają się żal, ból i poczucie winy. Poniewczasie stara się wniknąć w psychikę żony, zrozumieć ją chociaż po śmierci. Bohater zdaje się docierać do prawdy dopiero z nastaniem świtu …

Filmy w Jedynce

Magdalena Cielecka traci głowę dla Bartosza Opani, Russell Crowe walczy na śmierć i życie, Anne Heche zakochuje się w Harrisonie Fordzie, Jackie Chan pije, żeby lepiej walczyć, a Milla Jovovich zostaje poddana biogenetycznej modyfikacji. Zapraszamy do Dwójki!

"Gladiator" fot: materiały promocyjne antena tvp1 13 - 17 grudnia
Weekendowy Hit Jedynki – „Sześć dni, siedem nocy”. Piątek, 12 grudnia, godzina 21:25.
Młoda i ambitna dziennikarka Robin Monroe (Anne Heche) wyrusza z narzeczonym w romantyczną podróż na odludną wyspę. Niespodziewanie zostaje wezwana do pracy. Jedyna osoba, która może pomóc jej w dotarciu na stały ląd, to Quinn Harris (Harrison Ford) - pilot topiący w alkoholu swoje smutki.

Hit na sobotę – „Gladiator”. Sobota, 13 grudnia, godzina 20:25. Powtórka w niedzielę, 14 grudnia o godzinie 23:25.
Generał Maximus (Russell Crowe) ma zostać następcą cesarza Marka Aureliusza (Richard Harris). Prawowity następca tronu Kommodus (Joaquin Phoenix) postanawia pokrzyżować plany ojcu. Skazuje Maximusa i całą jego rodzinę na śmierć. Generał cudem uchodzi z życiem, ale trafia jako niewolnik do szkoły gladiatorów. Przy życiu trzyma go tylko chęć pomszczenia ukochanej rodziny.

Zakochana Jedynka – „Zakochani”. Niedziela, 14 grudnia, godzina 21:25.
Piękna i inteligentna Zosia (Magdalena Cielecka) wykorzystuje swój urok w taki sposób, że żaden mężczyzna nie może się jej oprzeć. Jednak sama nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Jej życie zmienia się, kiedy poznaje tajemniczego Mateusza (Bartosz Opania).

„Zakochana złośnica”. Poniedziałek, 15 grudnia, godzina 23:20.
Bianca (Larisa Oleynik) nie może umawiać się na randki, dopóki jej siostra Kat (Julia Stiles) - krnąbrna i uparta złośnica – nie znajdzie sobie chłopaka. Dziewczyna wynajmuje Patricka Veronę (Heath Ledger), żeby rozkochał w sobie nieznośną siostrę.

Wtorek z komedią – „Legenda pijanego mistrza”. Wtorek, 16 grudnia, godzina 20:25.
Przez przypadek w ręce Wong Fei–Hung (Jackie Chan) trafia pudełko z jadeitową pieczęcią. Kiedy przestępcy próbują zawładnąć tajemniczym przedmiotem, Wong mężnie stawia im opór… Niestety sprawy wymykają się z rąk „pijanego mistrza”.

„Resident Evil 2: Apokalipsa”. Wtorek, 16 grudnia, godzina 23:20.
Kontynuacja filmu „Resident Evil”. Alice (Milla Jovovich) budzi się na stole operacyjnym w opuszczonym ośrodku badawczym. Uświadamia sobie, że jej poprzednia misja nie powiodła się. Na dodatek odkrywa, że została poddana biogenetycznym modyfikacjom. Czy uda się jej wydostać z miasta skazanego na zagładę?

„13 Dzielnica – Ultimatum”. Środa, 17 grudnia, godzina 20:25.
Kontynuacja „13 dzielnicy”. Rząd obiecał zmodernizować dzielnicę, która stała się miejskim gettem. Wiele miało się zmienić, ale nowa władza wpłynęła na zmianę tej decyzji. Leito (David Belle) i Kapitan Damien (Cyril Raffaelli) wracają do zakazanych rewirów z misją zaprowadzenia porządku. Mają niewiele czasu, bo tajne służby ochrony przygotowują się do krwawego rozwiązania problemu z mieszkańcami 13. dzielnicy.

Filmy w Dwójce

Marian Kociniak gotuje dla Legii Cudzoziemskiej, Catherine Zeta-Jones chce się zemścić na George’u Clooney’u, Kevin Costner próbuje rozwikłać zagadkową śmierć, a Kermit, Panna Piggy i Miś Fazi nie są pewni, czy chcą znowu wspólnie wystąpić. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem!

"Muppety" fot: materiały promocyjne antena tvp2 12 - 18 grudnia
„Muppety”. Piątek, 12 grudnia, godzina 20:10. Powtórka w sobotę, 13 grudnia o godzinie 15:15.
Magnat naftowy Tex Richman (Chris Cooper) planuje likwidację Teatru Muppetów. Na jego drodze stają Walter - największy na świecie fan Muppetów, Gary (Jason Segel) oraz jego dziewczyna Mary (Amy Adams). Aby powstrzymać milionera, przyjaciele muszą najpierw skłonić Kermita, Pannę Piggy, Misia Faziego oraz resztę paczki Muppet Show do powrotu na scenę. Czy uda im się reaktywować zespół?

„Jak rozpętałem II wojnę światową”. Część 2 – „Za bronią”. Sobota, 13 grudnia, godzina 22:00. Powtórka w niedzielę, 14 grudnia o godzinie 12:15.
Franek Dolas (Marian Kociniak) znów przeżywa niesamowite przygody. Tym razem dostaje się do Legii Cudzoziemskiej jako „przymusowy ochotnik”. Omyłkowo przypada mu funkcja kucharza. Gdy Legioniści przechodzą na stronę Francuzów, Franek przebrany w kitel lekarski przedostaje się do włoskiego obozu, w którym wywołuje wielkie zamieszanie…

Kino relaks – „Okrucieństwo nie do przyjęcia”. Środa, 17 grudnia, godzina 22:25.
Wzięty adwokat Miles Massey (George Clooney) prowadzi sprawę rozwodową pewnego małżeństwa. Niestety rozstrzygnięcie jest niekorzystne dla świeżo upieczonej rozwódki Marylin Rexroth (Catherine Zeta-Jones). Niezadowolona z wyniku sprawy, postanawia zemścić się na prawniku.

„Znamię”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 20:40.
Emily (Susanna Thompson) i Joe (Kevin Costner) tworzą szczęśliwe małżeństwo. Oboje są lekarzami. Pewnego dnia kobieta, jako wolontariuszka, wyjeżdża do Wenezueli. Autobus, którym jedzie, ulega wypadkowi. Zrozpaczony Joe nie może poradzić sobie ze stratą żony i postanawia podążyć śladami Emily, aby wyjaśnić przyczynę jej śmierci.

Kocham kino – „Tango Libre”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 22:35.
Strażnik więzienny Jean–Christophe (François Damiens) jest oczarowany Alice (Anne Paulicevich), którą poznaje podczas lekcji tańca. Pewnego dnia spotykają się w innych okolicznościach – w więzieniu, do którego Alice przychodzi odwiedzać męża.

Filmy w TVP Kultura

Antonio Banderas przeprowadza nielegalny eksperyment, Jean-Pierre Léaud zakochuje się w Catherine Duport, Marcin Brzozowski wyjeżdża z Łodzi, a Konstantin Chabenski walczy o przywrócenie carskiej władzy. Zapraszamy do TVP Kultura na wieczory z dobrym kinem!

"Admirał" fot. materiały promocyjne antena tvpkultura 12 - 18 grudnia
Wieczór kinomana – „Start”. Piątek, 12 grudnia, godzina 20:20.
Praktykant fryzjerski Marc (Jean-Pierre Léaud) chce wziąć udział w rajdzie samochodowym i wszelkimi środkami dąży do zdobycia własnego auta. Atrakcyjna Michele (Catherine Duport) powoduje, że jego dotychczasowa pasja schodzi na dalszy plan.

Bilet do kina – „Ja też!”. Sobota, 13 grudnia, godzina 20:20.
Daniel (Pablo Pineda) jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie. Podejmuje pracę w centrum opieki społecznej. Pewnego dnia w ośrodku poznaje Laurę (Lola Dueñas) - piękną kobietę z tajemniczą przeszłością. Daniel zakochuje się w niej, jednak dla kobiety pozostaje tylko przyjacielem…

„Skóra, w której żyję”. Niedziela, 14 grudnia, godzina 20:00.
Chirurg plastyczny Robert Ledgard (Antonio Banderas) pracuje nad stworzeniem ludzkiej skóry odpornej na czynniki zewnętrzne. Jego obsesyjny plan jest efektem przeżyć związanych z wypadkiem samochodowym, w którym zginęła jego żona. Swoje doświadczenia przeprowadza na tajemniczej kobiecie, którą przetrzymuje w domu.

Panorama kina polskiego – „Aleja gówniarzy”. Poniedziałek, 15 grudnia, godzina 20:20.
Młody bezrobotny polonista Marcin (Marcin Brzozowski) mieszka w Łodzi. Wciąż nie może pozbierać się po rozstaniu z dziewczyną. W końcu postanawia rozpocząć nowe życie - chce znaleźć pracę w stolicy. Ostatnia noc w Łodzi miała być zwykłym pożegnaniem z kolegami…

Druga strona medalu – „Romeo, Julia i ciemność”. Środa, 17 grudnia, godzina 22:10.
Paweł (Ivan Mistrík) na strychu swojego domu ukrywa młodą Żydówkę Hanę (Daniela Smutná). Z upływem czasu rodzi się między nimi uczucie. Gdy pewnego dnia do mieszkania wprowadza się Kubiasova (Blanka Bohdanová), kochanka niemieckiego oficera, dom wypełnia się strachem. Hana, chcąc chronić ukochanego, decyduje się na ucieczkę.

Podróż na wschód – „Admirał”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 22:15.
Historia ostatnich czterech lat życia dowódcy carskiej armii, admirała Aleksandra Wasiljewicza Kołczaka (Konstantin Chabenski). Kołczak po abdykacji cara Mikołaja II nie przyjmuje propozycji poprowadzenia Armii Czerwonej. Obejmuje dowództwo Białej Armii i rozpoczyna wojnę z bolszewikami. Walczy o przywrócenie prawowitej carskiej władzy. W tym samym czasie zakochuje się w pięknej Annie (Elizaveta Boyarskaya), żonie jednego ze swoich najbliższych współpracowników.

Czas na dokument

Niezwykłe historie, które warto poznać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Zapraszamy do TVP na znakomite filmy dokumentalne.

"Operacja życie" fot: Piotr Mikolajczak antena tvp 12 - 18 grudnia
„Dziedzictwo i tajemnice morskiego świata”. Od 12 do 23 grudnia, godzina 19:45. TVP Historia.
Serial poświęcony dziedzictwu i tajemnicom złotego wieku korsarstwa.

Wielkie napady PRL-u - „Bracia Wałachowscy”. Piątek, 12 grudnia, godzina 23:15. TVP Historia.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku banda braci Wałachowskich wsławiła się napadami na taksówki i sklepy oraz zabójstwami milicjantów. Bracia zostali zatrzymani i skazani na karę śmierci.

„Gustaw Holoubek. Stan wojenny” Sobota, 13 grudnia, godzina 11:55. TVP Polonia.
Gustaw Holoubek – wybitny polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i pedagog wspomina stan wojenny.

Rodzinne oglądanie - „Rekiny z zapomnianej wyspy”. Niedziela, 14 grudnia, godzina 10:10. TVP2.
Ekolog Enric Sala poszukuje ostatnich dziewiczych miejsc na Ziemi. Rekiny żyjące w wodach otaczających jedną z zapomnianych wysepek Południowego Pacyfiku są zagrożone i wymagają ochrony.

„Bieszczadzka kolejka leśna. Podróż sentymentalna”. Niedziela, 14 grudnia, godzina 16:25. TVP Polonia.
Historia bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej sięga końca XIX wieku. Przez ponad 100 lat służyła leśnikom oraz miejscowej ludności. Dzisiaj ten unikatowy środek lokomocji cieszy się dużą popularnością.

„Jacky od zadań specjalnych”. Wtorek, 16 grudnia, godzina 18:25. TVP Polonia.
Historia Francuza Jacky'ego Challota pokazuje, jak bardzo nasze życie zależy od splotu różnych okoliczności. Gdyby w latach 80-tych nie zaangażował się we wspieranie polskiej Solidarności w Paryżu, prawdopodobnie nigdy nie przeżyłby przygody swojego życia.

Świat bez fikcji - „Megarodziny”. Wtorek, 16 grudnia, godzina 22:55. TVP2.
„Czasem niebo, czasem piekło” – tak opisują swoje życie członkowie wielodzietnych rodzin. Poznajemy ich rozkład dnia, towarzyszymy podczas zakupów, posiłków, porannego wstawania i przeprowadzek. Opowiadają nam o swoich troskach, radościach i planach… powiększenia rodziny.

„Operacja Życie”. Odcinek 42. Wtorek, 16 grudnia, godzina 23:40. TVP Polonia.
Kilka dni temu Mariusz w stanie ciężkim trafił do Instytutu Kardiologii w Aninie. Nie opuści szpitala, dopóki nie znajdzie się dla niego nowe serce. W szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy leży Przemek. Podczas służby w Afganistanie stracił rękę w wybuchu miny pułapki. Elżbieta jest solistką gliwickiej operetki. 13 lat temu zapadła na chorobę wątroby, a rok temu została zakwalifikowana do przeszczepu.

„Ambasador”. Środa, 17 grudnia, godzina 20:20. TVP Kultura.
Duński dziennikarz Mads Brügger próbuje dotrzeć do ludzi związanych z czarnym rynkiem diamentów. W tym celu wciela się w rolę biznesmena - dyplomaty z Zachodu. Legitymuje się paszportem zakupionym na czarnym rynku.

„Towarzysz Wiesław: od agitatora do dyktatora”. Środa, 17 grudnia, godzina 22:35. TVP Historia.
Dokument biograficzny o życiu i działalności politycznej Władysława Gomułki, I sekretarza KC PZPR w latach 1956-1970.

„Dzika Polska. Nasi bracia żurawie”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 11:05. TVP Polonia.
Żurawie to płochliwi mieszkańcy puszcz i mokradeł. Do niedawna zaliczane były do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków. Ostatnio zwiększyła się ich populacja - są mniej płochliwe, ale zachowały swą dzikość i dystans do człowieka.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Rejs 1989”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 22:20. TVP1.
Film poszukuje odpowiedzi na pytanie dlaczego rząd Tadeusza Mazowieckiego trwał tylko szesnaście miesięcy. Pokazuje ludzi, którzy w latach 1989 - 1991 przeprowadzili bezkrwawo prawie 40-milionowy naród od komunizmu do demokracji.

„Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego”. Czwartek, 18 grudnia, godzina 23:40. TVP Polonia.
22 grudnia minie 13 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. W filmie o Obywatelu GC - kompozytorze, poecie, muzyku, wokaliście i producencie muzycznym - wspominają go byli i obecni członkowie zespołu „Republika”, rodzina, współpracownicy i przyjaciele. Zostanie również przywołana wypowiedź Grzegorza Ciechowskiego o śmierci i przemijaniu.

Twoje życzenia noworoczne w Dwójce!

Chcesz sprawić bliskim radość i zaskoczyć ich niezwykłymi życzeniami? Weź udział w konkursie na najlepsze życzenia noworoczne i podziel się nimi w czasie „Sylwestra z Dwójką”!

Sylwester z Dwójką!antena tvp2
Zarejestruj materiał filmowy z życzeniami dla swoich najbliższych, rodziny, przyjaciół lub sąsiadów - mieszkańców dowolnego miasta lub kraju i prześlij je za pośrednictwem platformy na stronach www.wroclaw.pl. W życzeniach trzeba umieścić słowo ,,Wrocław” w dowolnej formie gramatycznej, a nagranie nie powinno przekraczać 20 sekund.

Wszystkie materiały muszą być nagrane w jednym z wybranych formatów: MOV, MPG4, AVI, WMV, MPEGPS, FLV, 3GPP, WebM i wykonane przy użyciu dowolnego urządzenia zapisującego wizję i dźwięk.

Przypominamy, że konkurs trwa do 22 grudnia, do godziny 22:00.

Najlepsze, najzabawniejsze i najbardziej wzruszające filmy zostaną wyemitowane przez TVP2 podczas transmisji koncertu sylwestrowego z Wrocławia i wyświetlone na znajdujących się tam telebimach. Ponadto nagrania te zostaną opublikowane na stronie www.wroclaw.pl.

Akademia Telewizyjna zaprasza na kurs operatora STEADICAM

Akademia Telewizyjna organizuje kolejny kurs dla operatorów obrazu, którzy chcą nauczyć się pracy ze Staedicamem, czyli profesjonalnym systemem stabilizacji pracy kamery.

Operator ze statywem typu steadicam antena tvp 17 - 18 stycznia 2015
Dwudniowy program kursu obejmuje szczegółowe zapoznanie się z konstrukcją Steadicamu, przygotowanie urządzenia do pracy oraz ćwiczenia z kamerą i Steadicamem w warunkach, w których można wszechstronnie poznać możliwości, jakie daje to urządzenie.

W zajęciach prowadzonych przez doświadczonego trenera uczestniczy grupa 6 osób. Uczestnicy pracują na profesjonalnym sprzęcie (Steadicam EFP). Program kursu obejmuje łącznie 16 godzin.
Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. Woronicza 17), w sobotę i niedzielę od godziny 10:00 do 18:00.

Najbliższy termin: 17 - 18 stycznia 2015 r.

Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”

Cena (promocyjna) wynosi: 800,00 zł + VAT od osoby (cena brutto: 984,00 zł)

Uwaga: operatorzy współpracujący na stałe z TVP mogą otrzymać 200,00 zł rabatu od ceny netto.

WYMAGANIA:
•udokumentowane doświadczenie w pracy profesjonalnego operatora kamery TV,
•zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych (uwaga: schorzenia stawów lub kręgosłupa stanowią poważne zagrożenie w pracy operatora steadicam!).

PROGRAM KURSU:

•konstrukcja i zasady działania sprzętu,
•przygotowanie sprzętu do pracy,
•zakładanie i wyważanie steadicamu (pokazy i ćwiczenia),
•zasady bezpieczeństwa,
•motoryka operatora (pokazy i ćwiczenia),
•zdjęcia przy użyciu steadicamu (pokazy i ćwiczenia),

TRENER:

Marcin Peresada - operator telewizyjny i filmowy. Operator steadicamu. Wykładowca (m.in. z zakresu technologii obróbki filmu). Trener „Akademii Telewizyjnej TVP”.

Zgłoszenie powinno zawierać:
•wypełnioną kartę zgłoszenia,
•zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych,
•CV,
•krótki (udokumentowany) opis dotychczasowego doświadczenia w pracy operatorskiej,

Prosimy o pobranie karty zgłoszenia.

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z CV i opisem doświadczeń) należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl.

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia zajęć. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu.

TVP wystawia fakturę VAT (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).

Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. (22) 547 86 74 (od poniedziałku do piątku, w godz.10.00 – 16.00).