Czas na wielkie emocje!

Justyna Steczkowska, Edyta Górniak, Marek Piekarczyk oraz Tomson i Baron staną przed koniecznością dokonania kolejnych wyborów. Których uczestników ocalą w najbliższym odcinku? Kolejne rozstrzygnięcia już w sobotę!

"The Voice of Poland. Najlepszy głos."  fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 18 października, godz. 20:05
W najbliższej Bitwie na scenie zobaczymy podopiecznych Justyny Steczkowskiej - Lenę Osińską oraz Gracjana Kalandyka. Oboje urodzili się, by śpiewać. Wystarczy przypomnieć sobie wykonanie „You’ve Got the Love” Leny albo rywalizację trenerów o Gracjana, aby nie mieć żadnych wątpliwości - dla obojga muzyka jest największą miłością. Zapowiada się gorący, pasjonujący wieczór i pojedynki, których finały bardzo ciężko przewidzieć.

Zanim jednak Lena i Gracjan pokażą swoje umiejętności w nastrojowym i romantycznym starciu (duet wykona balladę „Say Something”) dojdzie do superbitwy. Na ringu zobaczymy Justynę Steczkowską oraz Marka Piekarczyka. Występ trenerów zawiera w sobie taką dawkę emocji i adrenaliny, że uczestnicy kolejnego odcinka The Voice będą mieli bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Jak sobie z tym poradzą, dowiemy się już w najbliższa sobotę.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w The Voice of Poland Steczkowska, Górniak, Piekarczyk oraz Tomson z Baronem podzielili wykonawców ze swoich drużyn na duety lub tria. Każde starcie w ringu oznacza zwycięstwo tylko jednego zawodnika, ale trenerzy mają możliwość „uratowania” przegranego.

Telewidzów, którzy chcą jeszcze raz przeżyć emocje związane z pierwszym odcinkiem Bitew zapraszamy na www.voice.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz na fan page programu na Facebooku.

„The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Sobota, 18 października, godzina 20:05. TVP2.

Powrócił „Czas honoru"!

Powstanie Warszawskie. Dramatyczne losy tysięcy młodych ludzi gotowych do walki o wolność. Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Maciej Zakościelny, Magdalena Różdżka, Maciej Musiał, Stefan Pawłowski i Adam Fidusiewicz w najnowszej części „Czasu honoru”. Gorąco polecamy.

"Czas honoru - Powstanie" fot: Monika Zielska/TVP antena tvp2 Niedziela, 19 października, godz. 21:10
Połowa sierpnia. Na cmentarzu na Starówce ciągle trwają pogrzeby ofiar ostatniego nalotu. „Krawiec” (Wojciech Majchrzak) wydaje rozkaz znalezienia nowych ochotników. Poszukiwania Władka (Jan Wieczorkowski) spotykają się z otwartą wrogością.

Więźniowie z różnych dzielnic pędzeni są do obozu przejściowego w kościele na Woli. Lena (Agnieszka Więdłocha) i Helena (Ewa Wencel) usiłują znaleźć jakieś wolne miejsce na posadzce świątyni. Między cywilami krąży Emilia (Sonia Bohosiewicz).

Helena (Magdalena Różczka) budzi coraz większą fascynację w „Twardym” (Grzegorz Daukszewicz). Michał (Jakub Wesołowski) przekonany o śmierci Celiny (Olga Bołądź) załamuje się. Nie wie, że przeżyła dzięki pomocy Pabsta (Borys Szyc). Niemiecki oficer traktuje Celinę z wyjątkową troską. Michał dostaje zadanie odebrania z Kampinosu zrzutu z odbiornikiem radiowym. Na akcję udaje się razem z Halszką (Julia Rosnowska).

Czas honoru – Powstanie to wyjątkowa edycja znakomitego serialu TVP2. Emitowany od 2008 roku niezmiennie cieszy się popularnością wśród widzów.

„Czas honoru – Powstanie”. Odcinek 7 - „Nadajnik i morfina”. Niedziela, 19 października, godzina 21:10. TVP2.

Liverpool FC – Real Madryt

Kolejne starcie w drodze do Finału Ligi Mistrzów. Emocje piłkarskie na najwyższym poziomie gwarantowane. Polecamy!

Liga Mistrzów: Liverpool FC – Real Madryt antena tvp1 Środa, 22 października, godz. 20:25
Po raz ostatni drużyny Liverpoolu i Realu zmierzyły się w 1/8 finału Ligi Mistrzów w sezonie 2008/2009. W pierwszym spotkaniu Liverpool wygrał w Madrycie 1:0, a w rewanżu na Anfield rozgromił Real aż 4:0. Do dziś to najwyższa porażka Królewskich w europejskich pucharach. Jednak sytuacja obu zespołów w tegorocznej edycji Champions League jest zgoła odmienna.

Real Madryt po dwóch pierwszych kolejkach ma komplet sześciu punktów - Hiszpanie wysoko pokonali szwajcarski FC Basel 5:1 i bułgarski Łudogorec Razgrad 2:1. Liverpool również wygrał z zespołem z Razgradu 2:1, jednak nieoczekiwanie przegrał z klubem z Bazylei 1:2. Słabą grę Anglików w meczu z Szwajcarami krótko podsumował ich kapitan, Steven Gerard: „Zagraliśmy źle i kiedy popełnia się takie błędy, to nie zasługuje się nawet na remis…”. Słabszą dyspozycję piłkarzy z miasta Beatlesów z pewnością postara się wykorzystać lider Realu Cristiano Ronaldo. Portugalczyk jest w tym sezonie w fenomenalnej formie – w zaledwie dziewięciu meczach strzelił aż piętnaście goli.

Środowy mecz będzie szczególny dla Alvaro Arbeloi, który w 2009 roku rywalizował z Realem jako piłkarz Liverpoolu, a teraz wraca na Anfield Roald już jako zawodnik zespołu z Madrytu.

Mecz Liverpool FC – Real Madryt. Środa, 22 października, godzina 20:25. TVP1 i sport.tvp.pl.

Serialowe premiery w Jedynce

Saga rodzinna tocząca się w Niemczech na przestrzeni XX wieku i niezwykle barwny serial historyczny o wielkiej miłości Sulejmana Wspaniałego i niewolnicy spod Lwowa to premierowe propozycje Jedynki. Zapraszamy na znakomite seriale - „Tajemnice hotelu Adlon” i „Wspaniałe stulecie”.

"Wspaniałe stulecie" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Piątek, 17 października, godz. 20:25 i poniedziałek - czwartek, od 20 października, godz. 15:50
„Tajemnice hotelu Adlon”. Piątek, 17 października, godzina 20:25. TVP1.

Świetnie zrealizowany, emocjonujący serial o losach rodziny Adlon. Życiowe wzloty i upadki, miłość i zdrada pokazane zostały z rozmachem na tle historycznych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni prawie całego XX wieku (1904 – 1997). Saga rozpoczyna się od narodzin Sonji, która w brutalny sposób zostaje odebrana matce.

Od tej pory jej los będzie nierozerwalnie związany z wielkim rodem Adlonów, a jej życie będzie się toczyć w przepięknych hotelowych wnętrzach.

W kolejnym odcinku Ottilie, która nie radzi sobie po śmierci męża, popełni samobójstwo. Natomiast na balu maskowym w hotelu Sonia pozna miłość swojego życia pianistę z hotelowej orkiestry, Juliana. Tej samej nocy dojdzie również do tragicznego wypadku..

Tajemnice hotelu Adlon
to jeden z najnowszych hitów niemieckiej telewizji ZDF. W Niemczech serial śledziło prawie 8,5 mln widzów.

„Wspaniałe stulecie”. Poniedziałek – czwartek, od 20 października o godzinie 15:50. TVP1.

Ten serial zyskuje coraz większe grono widzów. Nic dziwnego – wartka akcja i tajemnice haremu mogą przyciągnąć uwagę. Akcja serialu toczy się w XVI wieku, w czasach największej świetności Turcji. Sulejman Wspaniały - najdłużej panujący władca Imperium Ottomańskiego (1520-1566) - był nie tylko wybitnym wodzem, ale również prawdziwym człowiekiem renesansu. Pisał wiersze, znał kilka języków obcych, interesował się sztuką i władał imperium, które rozciągało się na trzech kontynentach. Wspaniałe stulecie to niezwykle barwny turecki serial historyczny pełen przepięknych strojów i bajkowych wnętrz.

W 1520 roku Sułtan Selim I Groźny umiera, a władzę w Imperium Osmańskim przejmuje jego syn - opanowany i światły Sulejman. Wezyrowie w Stambule z niezadowoleniem przyjmują zażyłość nowego władcy z sokolnikiem Ibrahimem z Pargi. Sułtan jest oburzony, że jego ojciec przymykał oko na poczynania skorumpowanego kapitana Cafera Agi. Do seraju zostają przywiezione branki krymskie, a wśród nich niepokorna Aleksandra, córka popa z Rohatynia. Próbuje uwieść sułtana, mdlejąc na jego widok. Tymczasem drogę do seraju wyrusza żona sułtana Mahidevran z synem Mustafą.

Ukazane we Wspaniałym stuleciu losy niezwykłej miłości Sulejmana Wspaniałego i Roksolany śledzili już widzowie w 50 krajach, m.in. w Czechach, Chinach, Rosji, USA, Egipcie, Syrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. W samej Turcji serial budził ogromne kontrowersje i oburzenie zwłaszcza wśród konserwatywnej części społeczeństwa.

Lekcja historii na żywo w każdej szkole

Maria Seweryn, Maciej Orłoś oraz bracia Tkacz poprowadzą szczególną lekcję historii - oprowadzą uczniów i nauczycieli po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szkoły będą mogły wziąć w niej udział poprzez internet lub dzięki transmisji telewizyjnej w TVP Historia. Nauczyciele mogą przygotować uczniów do lekcji dzięki materiałom dydaktycznym udostępnionym na stronie projektu.

Lekcja historii na żywo fot: K. Dzięciołowska antena tvphistoria Czwartek, 23 października, godz. 09:00 i 11:30
Lekcję dla szkół podstawowych poprowadzą Andrzej i Kamil Tkacz - młodzi aktorzy, którzy zagrali w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij. Pokażą wystawę najmłodszym uczniom i opowiedzą o obyczajowości oraz kulturze Żydów. Gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wystawę zabiorą Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Wskażą najważniejsze elementy wspólnej polsko-żydowskiej historii.

Lekcja będzie dostępna bezpłatnie i bez logowania na stronie internetowej Muzeum POLIN, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Programu 1 Polskiego Radia. Aby w niej uczestniczyć wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem. Na stronie www.ninateka.pl prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny w dniach 20-26 października w ramach tematu tygodnia „Widokówki z Polin. Opowieści polsko-żydowskie” będzie można zapoznać się z filmami i audycjami poświęconymi polskiej kulturze żydowskiej, m.in. Endblum, Takie miejsce czy Obcy VI.

Lekcje będzie można również zobaczyć na Antenie TVP Historia. Transmisje odbędą się:

23 października w godzinach 09:00-09:40 - lekcja dla szkół podstawowych;
23 października w godzinach 11:30-12:10 - lekcja dla szkół ponadpodstawowych.

Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania i możliwość zapoznania się z częścią wystawy stałej Muzeum POLIN. Podczas zajęć będzie działał również specjalny czat, przez który zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli zadawać pytania prowadzącym.

Zapowiedź lekcji można zobaczyć tutaj i tutaj.

Ze strony projektu (www.polin.pl/lekcjanazywo) można pobrać materiały, które pomogą nauczycielom przygotować się do lekcji. Tam również będzie można obejrzeć nagranie lekcji już po jej emisji i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Muzeum. Ponadto w listopadzie uruchomiony zostanie trzymiesięczny kurs internetowy dla szkół przygotowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, który pozwoli pogłębić wiedzę zdobytą podczas lekcji na żywo.

Fascynujące dziedzictwo. Pamięć Świata w TVP Historia.

Dzisiaj, 17 października, w samo południe ogłoszona została Polska Lista Krajowa programu UNESCO „Pamięć Świata”. Znalazło się na niej 11 najcenniejszych obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego. Zapraszamy do TVP Historia na film prezentujący wszystkie dokumenty z Listy. Po raz pierwszy w telewizji - „Pamięć Polski”.

Polska Lista Krajowa programu UNESCO „Pamięć Świata” antena tvphistoria Piątek, 17 października, godz. 19:00
Do tej pory na Liście pamięć Świata znajduje się już ponad 300 dokumentów z ponad 100 krajów. Są wśród nich m.in. najstarsza inskrypcja islamska wykuta w skale zachowana w Arabii Saudyjskiej, dzienniki słynnego podróżnika Jamesa Cooka, ostateczny dokument Kongresu Wiedeńskiego oraz francuska „Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela”. Pierwszą Polską edycję Listy tworzy 11 bezcennych zabytków piśmiennictwa szczególnie istotnych dla pamięci historycznej, polskiej kultury i narodowej tożsamości przechowywanych w polskich bibliotekach, archiwach i muzeach.

Film, który w TVP Historia zostanie pokazany po raz pierwszy, prezentuje obiekty polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego wpisane na inauguracyjną Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Lista, która w kolejnych latach będzie rozszerzana, obejmie dokumenty obrazujące ważne w dziejach Polski osoby i wydarzenia oraz przemiany kulturowe i cywilizacyjne.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku, aby zwrócić uwagę rządów oraz opinii publicznej na konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego, a także podejmowanie działań na rzecz jego popularyzacji i szerokiego udostępniania.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów, środowiska naukowego i Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, powstała pierwsza edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

„Pamięć Polski”. Piątek, 17 października, godzina 19:00. TVP Historia.

Czas na dokument

Poruszające, a czasami przerażające historie utrwalone w filmach dokumentalnych realizowanych przez najlepszych reżyserów. Telewizja Polska zaprasza do poznawania intrygujących faktów, niezwykłych ludzi i pasjonujących wydarzeń.

"Operacja życie" fot: Piotr Mikolajczak antena tvp 17 - 23 października
„Wielkie napady PRL”. Piątek, 17 października, godzina 23:05. TVP Historia.
Cykl przedstawia największe zbrodnie w czasie PRL-u. Pierwszy odcinek przypomina napad na konwój Banku Spółdzielczego w Otwocku z kwietnia 1988 r. Zrabowano wówczas ogromne pieniądze - 50 milionów złotych.

„Bliskie i groźne spotkania Steve'a”. Seria 2. Odcinek 20/26. Sobota, 18 października, godzina 13:20. TVP2.
Esteros del Ibera to mokradła północnej Argentyny. Można tam spotkać anakondy, kajmana okularowego i piranie.

„Ojcowski Park Narodowy”. Sobota, 18 października, godzina 15:00. TVP Polonia. Filmowe obrazy przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego - krainy jaskiń, głębokich wąwozów i wapiennych skał.

„Towarzysz Wiesław od agitatora do dyktatora”. Sobota, 18 października, godzina 21:45. TVP Historia.
Film przedstawia sylwetkę Władysława Gomułki, pierwszego sekretarza KC PZPR w latach 1956 – 1970. Biografia ukazana została na tle najważniejszych wydarzeń, jakie zaszły w tych latach.

Rodzinne oglądanie - „Narodziny Europy – Woda”. Odcinek 1/3. Niedziela, 19 października, godzina 09:35. TVP2.
Europa - kolebka zachodniej cywilizacji - jest pełna wspaniałych zabytków. Kontynent ma burzliwą historię sięgającą 200 milionów lat. Trzyodcinkowa seria pokazuje ślady zamierzchłej przeszłości i początki powstawania kontynentu.

„Nasz Profesor Papieżem”. Niedziela, 19 października, godzina 11:50. TVP Polonia.
Film o pracy Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki.

„Ocalony świat. Cuda mikroświata”. Odcinek 7. Niedziela, 19 października, godzina 16:25. TVP Polonia.
Cykl przedstawia najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt i najbardziej unikalne siedliska przyrodnicze Polski. Gospodarzem programu jest Grzegorz Miśtal, a gościem tego odcinka - Joanna Kulig. Film o najliczniejszej pod względem ilości gatunków grupie organizmów żywych, czyli owadom.

„Jaster”. Niedziela, 19 października, godzina 19:45. TVP Historia.
Film przedstawia historię Stanisława Jastera, pseudonim „Hel”, który należał do oddziałów „Osa-Kosa”. Jaster, więzień Auschwitz-Birkenau, był osobistym emisariuszem Witolda Pileckiego. Na jego polecenie uciekł z obozu. W skutek tragicznego splotu okoliczności, niesłusznie posądzony o kolaborację z gestapo, został w trybie nagłym skazany i rozstrzelany.

Czy świat oszalał? - „Fabryka”. Poniedziałek, 20 października, godzina 22:55. TVP2.
Czeska Ostrawa to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Zatruwa je gigantyczny kompleks metalurgiczny, ArcelorMittal. Największe problemy ze zdrowiem mają małe dzieci.

„Operacja życie”. Odcinek 34. Wtorek, 21 października, godzina 23:40. TVP Polonia.
Beata nadal czeka na nowe serce. Poprzednia próba przeszczepu nie powiodła się, czy uda się tym razem? Krystyna od lat choruje na nerki. Dawcą chce być jej syn, ale temu przypadkowi towarzyszą pewne nietypowe okoliczności - syn Krystyny odbywa karę więzienia. Kuba ma otrzymać fragment wątroby od swego ojca. Operacja pobrania już trwa...

Świat bez fikcji. „Nie obwiniaj Facebooka”. Wtorek, 21 października, godzina 22:50. TVP2.
Film dokumentuje przypadki nadużyć i błędów wynikających z treści zamieszczanych na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Dzielenie się w sieci intymną wiedzą może przynieść katastrofalne konsekwencje, które, jak w przypadku bohaterów filmu, mogą wpłynąć na ich życie.

„Kres podróży”. Środa, 22 października, godzina 23:35. TVP Polonia.
Film o śladach polskich dzieci i kobiet, których wojenny los zawiódł do Persji. Bohaterkami dokumentu są Helena Stelmach, Aniela Wojciechowska, Maria Bojdan oraz Olga Fazel.

„Nie tylko Gustlik”. Czwartek, 23 października, godzina 23:40. TVP Polonia.
Dokument przedstawia sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych - Franciszka Pieczki.

Muzyczne spotkanie w rytmie reggae

Zespół Easy Star All słynie z reggeowych coverów. W trakcie koncertu transmitowanego przez TVP2 wystąpi z albumem „Dub Side of the Moon”, remakiem legendarnego „Dark Side of the Moon” Pink Floyd. Zapraszamy na Ostróda Reggae Festival 2014.

Ostróda Reggae Festival 2014 antena tvp2 Piątek, 3 października, godz. 21:05
Grupa uważana jest za jeden z najlepszych zespołów reggae na świecie. Wyjątkowe instrumenty, piękne harmonie oraz znakomite wokale to cechy charakterystyczne Easy Star All-Stars. Zespół powstał w 1997 roku jako grupa wytwórni Easy Star Records. Dziś tworzą grupę, której podstawą są założyciele wytwórni - Michael Goldwasser, Eric Smith i Lem Oppenheimer.

Do tej pory zespół zagrał na największych festiwalach w ponad 30 krajach na 6 kontynentach. W 2009 roku podczas Glastonbury wystąpili trzykrotnie na 3 scenach uzyskując nominację do tytułu najlepszej festiwalowej grupy w Wielkiej Brytanii. Jako indywidualni muzycy członkowie składu grali oraz nagrywali z takimi legendami jak Gil-Scott-Heron, Burning Spear, Toots and the Maytals, The Toasters, The Meditations, Bernie Worrell, DJ Logic, MC Solaar, King Django, Antibalas Afrobeat Orchestra, The Scofflaws, Diana King, Dennis Brown, Monty Alexander, Sister Carol i wieloma innymi.

Koncert w Ostródzie jest częścią europejskiej trasy, podczas której muzycy celebrują 10. rocznicę wydania niezwykłego coverowego albumu w historii reggae – „Dub Side of the Moon”. Jest to remake legendarnego klasyka „Dark Side of the Moon” Pink Floyd. Przez 5 lat krążek, któremu nadano nowe, wizjonerskie brzmienie, nie schodził z czołówek listy sprzedaży Billboardu. Podczas koncertu Ostróda Reggae Festival będzie można usłyszeć go w całości w wersji live.

Easy Star All – Stars – „Dub Side of the Moon” (Ostróda Reggae Festival 2014). Sobota, 18 października, godzina 23:55. TVP2.

Miłośnikom muzyki polecamy również inny koncert. TVP Kultura zaprasza na Jazzową noc z Pat Metheny Group - The Way Up – Live. Koncert Pata Metheny'ego zrealizowany jest w południowokoreańskim Seulu. The „Way Up” to jedenasty studyjny (czternasty w dyskografii) album Pat Metheny Group wydany w 2005 r. Album zdobył w 2006 r. nagrodę Grammy w kategorii Best Contemporary Jazz Album.

Jazz noc – Pat Mentheny Group – The Way Up – Live, Sobota,18 października, godzina 00:30. TVP Kultura.

Filmy w Jedynce

Daniel Craig musi zmierzyć się z międzynarodową siatką przestępców, Ashton Kutcher wikła się w związek z Michelle Pfeiffer, a Krystyna Feldman zmienia się nie do poznania w prymitywistę. Zapraszamy na świetne filmy do Jedynki.

"Quantum of Solace" fot: materiały promocyjne antena tvp1 17 - 22 października
Weekendowy Hit Jedynki – „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Piątek, 17 października, godzina 21:30.
Podczas strajku w Hucie Warszawa robotnicy proszą o odprawienie Mszy Świętej. Nieoczekiwanie prowadzi ją młody ksiądz z Podlasia - Jerzy Popiełuszko (Adam Woronowicz). Wówczas nikt jeszcze nie wiedział, że stanie się on duchowym przewodnikiem „Solidarności”.

„Paweł VI”. Część 1. w sobotę, 18 października, godzina 15:00. Część 2. W niedzielę, 19 października, godzina 15:05.
Zrealizowana trzydzieści lat po śmierci Pawła VI filmowa biografia papieża. Fabuła obejmuje okres od lat dwudziestych do końca siedemdziesiątych ubiegłego stulecia - lata, w których Kościół katolicki stawał w obliczu dyktatur faszystowskich w Europie, II Wojny Światowej, ekspansji komunizmu, wewnętrznego kryzysu po Soborze Watykańskim II oraz terroryzmu.

Hit na sobotę – „Quantum of Solace”. Sobota, 18 października, godzina 21:25. Powtórka w niedzielę, 19 października, godzina 22:25.
Tym razem agent brytyjskiego wywiadu James Bond (Daniel Craig) zmierzy się z międzynarodową siatką przestępców. M (Judi Dench) oraz Bond orientują się, że sprawa szantażu Vesper Lynd łączy się z innym, znacznie bardziej skomplikowanym problemem. Okazuje się, że gra toczy się nie tylko o przejęcie terenów, na których znajdują się cenne złoża mineralne, ale jej celem jest także przewrót polityczny w jednym z południowoamerykańskich krajów.

„W obliczu przeznaczenia”. Poniedziałek, 20 października, godzina 23:10.
Młody Walter (Ashton Kutcher) w czasie psychoterapii poznaje starszą od siebie Lindę (Michelle Pfeiffer). Oboje mają bagaż tragicznych doświadczeń, z którym muszą sobie poradzić. Czy pełen namiętności romans jeszcze bardziej skomplikuje im życie?

Wtorek z komedią – „Agent XXL 2”. Wtorek, 21 października, godzina 20:25.
Malcolm Turner (Martin Lawrence) postanawia wycofać się z czynnej służby w Federalnym Biurze Śledczym. Zmienia swoją decyzję, kiedy jego partner z FBI zostaje zamordowany. Poszlaki prowadzą do Toma Fullera (Mark Moses), którego żona właśnie poszukuje niani…

„Jak by to sprzedać?”. Wtorek, 21 października, godzina 23:05.
Bezwzględny handlarz używanych samochodów Don Ready (Jeremy Piven) przybywa do małego kalifornijskiego miasteczka, aby uratować przed bankructwem swego kolegę po fachu. W trakcie pracy Don niespodziewanie zakochuje się - odkrywa, że życie to coś więcej niż handel samochodami.

„Mój Nikifor”. Środa, 22 października, godzina 00:55.
Nikifor (Krystyna Feldman) to drobny, schorowany staruszek analfabeta, który mieszka w fatalnych warunkach. Nie stać go na przybory malarskie, ale potrzeba malowania jest silniejsza. Tworzy na czym się da, często na odwrocie druków czy kawałkach opakowań. Pewnego dnia zjawia się w pracowni Mariana Włosińskiego (Roman Gancarczyk) i jakby nigdy nic rozpakowuje swój warsztat malarski. Nie widzi nic złego w fakcie, że zajmując ciepły wygodny kąt burzy spokojne, uregulowane życie Włosińskiego.

Filmy w Dwójce

Nicolas Cage pragnie zemsty, Bożena Dykiel szuka męża dla córki, Julia Stiles zakochuje się w księciu, a Hugh Jackman pojawia się w trzech inkarnacjach. W tym tygodniu w Dwójce filmowe emocje gwarantowane.

"Bóg zemsty" fot: materiały promocyjne antena tvp2 17 - 23 października
„Bóg zemsty”. Piątek, 17 października, godzina 23:50.
Will Gerard (Nicolas Cage) jest nauczycielem angielskiego w szkole w Nowym Orleanie. Jego piękna żona Laura (January Jones) jest muzykiem. Gdy pewnego dnia kobieta pada ofiarą brutalnego napadu, pragnący zemsty Will przyjmuje propozycję pracy od przedstawiciela tajnej organizacji zajmującej się wymierzaniem sprawiedliwości. Z czasem okazuje się, że nie przewidział wszystkiego…

„Wyjście awaryjne”. Sobota, 18 października, godzina 22:10. Powtórka w niedzielę, 19 października, w cyklu „Gwiazdy w południe” o godzinie 12:15.
Naczelnik gminy Jadwiga Kolęda (Bożena Dykiel) dowiaduje się, że jej niezamężna córka jest w ciąży. Strach przed skandalem nasuwa jej pewien pomysł - postanawia kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem. Znalezienie kandydata pozostawia mężowi (Jerzy Michotek), którego w tym celu wyprawia do dużego miasta.

Kocham kino na bis – „Droga do przebaczenia”. Niedziela, 19 października, godzina 22:40.
Losy Ethana (Joaquin Phoenix) i Dwighta (Mark Ruffalo) splatają się ze sobą w tragicznych okolicznościach. Dwight staje się sprawcą tragicznego wypadku, w wyniku którego ginie syn Ethana. Zemsta staje się dla ojca dziecka celem życia.

Kino relaks – „Książę i ja”. Środa, 22 październik, godzina 22:25.
Studentka college'u i entuzjastka motocykli Paige (Julia Stiles) rozpoczyna studia medyczne na uniwersytecie w Wisconsin. Pewnego dnia zakochuje się w Edwardzie (Luke Mably), który jest księciem Danii. Paige musi zdecydować, czy zrezygnować z wymarzonych studiów i kariery zawodowej, czy zostać księżną.

„Skarb narodów”. Czwartek, 23 października, godzina 20:40.
Ben Gates (Nicolas Cage), podobnie jak inni członkowie jego wielopokoleniowej rodziny, poszukuje ukrytego skarbu Zakonu Templariuszy. Okazuje się, że mapa umożliwiająca dotarcie do skarbu została zapisana na odwrocie Deklaracji Niepodległości. Niestety oprócz Bena o mapie dowiaduje się ktoś jeszcze. Gates musi zatem wykraść słynny dokument, aby uniemożliwić niecne zamiary bezwzględnego Iana Howe’a (Sean Bean)…

Kocham kino – „Źródło”. Czwartek, 23 października, godzina 23:00.
Film opowiada trzy historie. Pierwsza dzieje się w XVI wieku. Hiszpański konkwistador Tomas Creo (Hugh Jackman) z polecenia królowej, którą uwielbia, poszukuje legendarnego Drzewa Życia. Druga dzieje się współcześnie. Tomas Creo (Hugh Jackman), naukowiec, uporczywie poszukuje lekarstwa dla swojej chorej na raka żony. Akcja trzeciej ma miejsce w XXVI wieku. Astronauta Tom (Hugh Jackman) próbuje pojąć tajemnicę życia i odpowiedzieć na pytania postawione przez jego poprzednie wcielenia.

Filmy w TVP Kultura

„Wałkonie”, „Niebieski ptak”, „Słodkie życie” i „Osiem i pół” Federica Felliniego to tylko niektóre propozycje TVP Kultura na najbliższy tydzień. Zapraszamy na znakomite filmy.

"Good Night and Good Luck" fot. materiały promocyjne antena tvpkultura 17 - 23 października
Wieczór kinomana – „Poza szatanem”. Piątek, 17 października, godzina 20:20.
Na wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna (David Dewaele) w towarzystwie kobiety (Alexandra Lemâtre). Z kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda.

Bilet do kina – „Good Night and Good Luck”. Sobota, 18 października, godzina 20:20.
Edward R. Murrow (David Strathairn), dziennikarz radiowy i korespondent wojenny w czasie II wojny światowej, zaczął prowadzić na antenie telewizji CBS bardzo popularny cotygodniowy program. Z rosnącym niepokojem obserwuje poczynania senatora McCarthyego. Chce ujawnić przypadki jaskrawego pogwałcenia przez kontrowersyjnego senatora powszechnie przyjęych norm.

Kino nocne – „Bóg i diabeł w krainie słońca”. Sobota, 18 października, godzina 23:10.
Po śmierci swojego pana pasterz Manuel (Geraldo Del Rey) razem z żoną muszą uciekać. Przyłączają się do fanatycznej sekty religijnej. Kiedy jej przywódca Saint Sebastiao (Lidio Silva) zostaje zabity znowu muszą szukać schronienia.

Kino nocne – „Czas Cyganów”. Niedziela, 19 października, godzina 23:40.
Matka nastoletniego Perhana (Davor Dujmović) zmarła przed laty. Chłopca oraz jego młodszą siostrę wychowuje babka (Ljubica Adžović) - trochę znachorka, trochę czarownica. W skleconym z dykty domu mieszka również syn babci - hazardzista i pechowiec Merdzan (Husnija Hasimović). Pewnego dnia w cygańskiej osadzie zjawia się Ahmed (Bora Teodorovic), który dorobił się majątku we Włoszech zmuszając do żebraniny i kradzieży grupkę kilkunastoletnich podopiecznych.

Panorama kina polskiego – „Lęk wysokości”. Poniedziałek, 20 października, godzina 20:20.
Młody reporter telewizyjny Tomek Janicki (Marcin Dorociński) dowiaduje się, że jego ojciec (Krzysztof Stroiński) trafił na oddział psychiatryczny. Okazuje się, że Tomek jest jedyną osobą, która może mu pomóc.

Filmy Federica Felliniego – „Wałkonie”. Poniedziałek, 20 października, godzina 22:10.
Moraldo (Franco Interlenghi), Alberto (Alberto Sordi), Fausto (Franco Fabrizi), Leopoldo (Leopoldo Trieste) i Riccardo (Riccardo Fellini) całymi dniami piją, flirtują i „imprezują”. W miasteczku wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą: kto z kim, kiedy, jak i dlaczego. Także i to, że dziewczyna Fausta spodziewa się dziecka...

Filmy Federica Felliniego – „Niebieski ptak”. Wtorek, 21 października, godzina 22:15.
Augusto (Broderick Crawford), podstarzały kanciarz i cynik, jest szefem bandy złodziejaszków, którzy zawdzięczają powodzenie jego pomysłowości. Oprócz niego w skład grupy wchodzą nieudany malarz o przezwisku Picasso (Richard Basehart) oraz kierowca Roberto (Franco Fabrizi). Pewnego dnia wszyscy w przebraniu księży zjawiają się na fermie prowadzonej przez dwie staruszki. Oznajmiają im, że właśnie wysłuchali spowiedzi zbrodniarza, z której dowiedzieli się, że na terenie tego gospodarstwa ukrył ciało swej ofiary i wielki skarb.

Filmy Federica Felliniego – „Słodkie życie”. Środa, 22 października, godzina 21:30.
Marcello Rubini (Marcello Mastroianni) jest dziennikarzem jednego z włoskich brukowców. Niespełniony pisarz, który nie może odnaleźć się w świecie blichtru i pozy, nie ustaje w poszukiwaniu dawno utraconej miłości i szczęścia.

Filmy Federica Felliniego – „Osiem i pół”. Czwartek, 23 października, godzina 22:15.
Reżyser Guido (Marcello Mastroianni) musi nakręcić dziewiąty film w swojej karierze. Brakuje mu jednak pomysłów. Żeby odzyskać wenę, analizuje swoje życie, dzieciństwo i związki.

Niedziela z Adamem Ferencym

Wybitny polski aktor teatralny i filmowy opowie o miłości do teatru, ale też o dobru i złu, które wyzwalają się w czasie pracy nad rolą. Nie zabraknie również wspomnień o pamiętnych rolach w Teatrze Telewizji. Zapraszamy do TVP Kultura na niedzielę z Adamem Ferencym.

Adam Ferency fot: Jan Bogacz/ TVP antena tvpkultura Niedziela, 19 października, godz. 17:15
„Niedziela z…” Adamem Ferencym. Niedziela, 19 października, godzina 17:15. TVP Kultura.
Agnieszka Szydłowska tym razem do studio Niedzieli z… zaprosiła Adama Ferencego i jego gości: Małgorzatę Małaszko, Zbigniewa Kozuba, Mikołaja Mikołajczyka, Leszka Dawida, Maję Komorowską i Juliusza Machulskiego.
W tym roku na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie otrzymał Grand Prix za rolę Jerzego w spektaklu Teatru Telewizji Skutki uboczne w reżyserii Leszka Dawida. Zadebiutował w 1976 roku w serialu kryminalnym 07 zgłoś się. Przez wiele lat występował na deskach warszawskich teatrów na Woli i Teatru Współczesnego. Od 1994 jest aktorem Teatru Dramatycznego. Bohaterem najbliższej „Niedzieli z...” jest Adam Ferency.

„Niedziela z…” Adamem Ferencym. „Koniec wakacji”. Niedziela, 19 października, godzina 18:15. TVP Kultura.
Dwunastolatka Marta (Anna Szymczak) dorasta na wsi wychowywana samotnie przez matkę Annę (Beata Fudalej). Nie wie kim jest jej ojciec. Nudzi się setnie, czekając z utęsknieniem na początek nowego roku szkolnego. W pobliżu mieszka wuj Marty, a brat Anny – Czarek (Roman Gancarczyk), który prowadzi warsztat samochodowy. Dziewczynka, mimo upomnień matki, spędza długie godziny z lubianym wujkiem. W pewien letni wieczór Marta jest świadkiem brutalnego gwałtu. Wkrótce dochodzi do kolejnych napadów, a po okolicy rozchodzi się wieść, że grasuje seryjny morderca kobiet. W roli Jerzego, męża Anny - Andrzej Ferency.

„Niedziela z…” Adamem Ferencym. „Jasminum”. Niedziela, 19 października, godzina 19:45. TVP Kultura.
W pewnym klasztorze trzej braciszkowie, wzorem swych XVII - wiecznych poprzedników, wykazują dość specyficzną przypadłość. Każdy wydziela zapach innego drzewa - czeremchy, śliwy lub czereśni. Przeor klasztoru brat Kleofas (Adam Ferency) wierzy, że jeden z nich jest zapowiedzianym w starej przepowiedni świętym. Czeka na cud mający objawić, którego z braci Bóg uczynił swoim wybrańcem. Jakby tych niezwykłości było mało, wydzielane przez zakonników drzewne wonie mają moc budzenia w ludziach miłości - szalonej, ślepej, bezgranicznej. Pewnego dnia ustalony porządek zakłóca pojawienie się konserwatorki obrazów, Nataszy (Grażyna Błęcka-Kolska), która otrzymała zlecenie odnowienia kilku świętych obrazów. Do klasztoru przyjeżdża za swoją córką Gienią (Wiktoria Gąsiewska).