Gala „25 lat Disco Polo” na antenie TVP2

W niedzielę, 25 czerwca, Dwójka zaprasza na wielkie święto polskiej muzyki tanecznej -„25 lat Disco Polo – Gala jubileuszowa”. Wśród gwiazd m.in. Zenon Martyniuk i zespół Akcent, Boys, Weekend, Classic, Bayer Full, Top One, Shazza oraz MIG.

Gala „25 lat Disco Polo” na antenie TVP2 antena tvp2 Niedziela, 25 czerwca, godz. 20:00
W nowoczesnej oprawie wielkiego muzycznego show na stadionie Polonii w Warszawie wystąpią ikony gatunku disco-polo. Nie zabraknie wielkich przebojów, które podbijały dyskoteki w latach 90., a także najnowszych hitów królujących na zabawach, weselach i rodzinnych imprezach w całej Polsce.

Fani disco polo, którzy nie zdołają dotrzeć na Stadion Polonii w Warszawie, będą mieli okazję uczestniczyć w jubileuszowej zabawie za pośrednictwem TVP2. Transmisja głównej części koncertu rozpocznie się w Dwójce o godz. 20:00. Ostatnią pokaże TVP Rozrywka i Polo TV.

Organizacja i produkcja koncertu: ZPR Media S.A.
Partner strategiczny: TVP2
Patroni medialni: Super Express, Se.pl, Na żywo, Radio VOX FM, Radio Wawa.

„25 lat Disco Polo – Gala jubileuszowa”. Niedziela, 25 czerwca, godz. 20:00. TVP2.

Lato z „Komisariatem”

Już od 12 czerwca (poniedziałek), o godz. 17:30 TVP1 emitować będzie nowy serial docu crime „Komisariat”. W rolę komisarzy stołecznej policji wcielą się Sebastian Wątroba i Anna Dzierża. Zagadkowe sprawy, zuchwałe kradzieże i emocjonujące pościgi czekają latem na widzów Jedynki.

"Komisariat" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Poniedziałek - czwartek, od 12 czerwca, godz. 17:30
W maju Telewizja Polska pokazała cztery pilotażowe odcinki serialu, które spotkały się z pozytywną reakcją widzów. Latem, od poniedziałku do czwartku, Jedynka wyemituje premierowo całą serię - 36 odcinków.

W rolę komisarza Krzysztofa Maja wcieli się Sebastian Wątroba, komisarz Anetę Polakowską zagra Anna Dzierża, a komisarza Jakuba Zawilskiego - Konrad Marszałek. Każda historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w aktach policyjnych i sądowych. Widzowie poznają życie zawodowe i prywatne bohaterów „Komisariatu”. W pierwszej serii widzowie będą poznawać wątki z życia prywatnego stałych bohaterów. Sprawa chłopca szukającego matki, którą poprowadzi komisarz Maj, wywoła falę wspomnień i przyczyni się do ujawnienia jego największej tajemnicy - powodu długiej nieobecności w pracy...

Komisarz Polakowska zmierzy się między innymi z zagadkowym zniknięciem młodych, atrakcyjnych dziewczyn. W rozwiązaniu tej sprawy – jak też wszystkich innych - pomocna będzie szczegółowa analiza zebranych dowodów w laboratorium kryminalistycznym.

„Komisariat” w TVP1 od poniedziałku do czwartku o godz. 17:30.

Najnowsze odcinki na vod.tvp.pl


„Z ciemności zobaczyć świat” w Jedynce

Marta z powodu zaćmy jest prawie niewidoma. Wzrok traciła powoli, jednak od ponad roku nie widzi niemal nic. Czy jeszcze kiedyś zobaczy swojego czteroletniego synka? Jedynka zaprasza na nowy cykl dokumentalny, w którym historie takie, jak Marty doczekają się szczęśliwego zakończenia. Premierowy odcinek w sobotę, 17 czerwca, o godz. 12:55. Gorąco polecamy!

"Z ciemności zobaczyć świat" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Sobota, 17 czerwca, godz. 12:55
W programie „Z ciemności zobaczyć świat” poznamy niezwykłe historie ludzi, którzy z powodu różnych okoliczności czy dolegliwości stracili wzrok. W niektórych przypadkach utrata wzroku miała gwałtowny i szybki przebieg, a czasami proces zmian powoli odbierał im możliwość pracy i aktywnego uczestniczenia w życiu. Większość bohaterów programu nie zdawało sobie sprawy z możliwości, jakie daje współczesna medycyna. Nie wiedzieli, że znowu mogą widzieć.

Bohaterka pierwszego odcinka to 26-letnia Marta, która z powodu zaćmy jest prawie niewidoma. Wzrok traciła powoli, jednak od ponad roku nie widzi niemal nic. Bardzo trudna sytuacja Marty, jej ciężko chorego 4-letniego synka i partnera utrzymującego się z renty, diametralnie się pogorszyła, od kiedy straciła wzrok. Gdyby Marta widziała, ich życie byłoby znacznie łatwiejsze...

„Z ciemności - zobaczyć świat”. Odc. 1. Sobota, 17 czerwca, godz. 12:55. TVP1.

Historia Wisły w „Sondzie2”

Ile jest źródeł Wisły? Jak długo płynie woda do Bałtyku? Trzeci sezon „Sondy 2” zakończy odcinek poświęcony historii ostatniej dużej dzikiej rzeki w Europie. Zapraszamy do Dwójki w niedzielę, 11 czerwca, o godz. 14:35.

"Sonda2" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Niedziela, 11 czerwca, godz. 14:35
Dawniej nie płynęła jednym korytem, lecz wieloma mniejszymi, poprzedzielanymi małymi wyspami. Dla rosnącej Warszawy było to niewygodne - w XIX wieku postanowiono uregulować jej bieg. Tak zaczęły powstawać gorsety zwężające jej koryto. Udało się to tylko w niektórych miejscach, ale dzięki tym pracom łatwiej było budować mosty.

W finałowym odcinku trzeciego sezonu „Sondy2” poświęconemu ostatniej dużej dzikiej rzece w Europie, będzie można dowiedzieć się, ile jest źródeł Wisły, jak długo płynie woda do Bałtyku i jakie zatopione skarby z okresu Potopu Szwedzkiego ostatnio z niej wydobyto. Polecamy!
Program poprowadzi dr Tomasz Rożek, a gośćmi będą dr Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski.

„Sonda2”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 14:35. TVP2.

Lato z TVP HD

Duża dawka dobrej rozrywki, polskie i zagraniczne filmy i seriale oraz zrekonstruowane cyfrowo najlepsze polskie produkcje – oto najważniejsze propozycje TVP HD na letnie miesiące.

"Wesele w Sorrento" fot: materiały promocyjne antena tvphd Lato z TVP HD
Lato w TVP HD obfitować będzie w nowości. W weekendowym paśmie filmowym w soboty o godz. 21:55, a w niedziele o 20:05, będzie można zobaczyć m.in. „Kamerdynera” (11 czerwca), „Nieobliczalnych” (17 czerwca), „Wesele w Sorrento” (25 czerwca), „Bobby” (9 lipca) i „Pół żartem, pół serio” (16 lipca).

W lipcu wtorkowe wieczory (godz. 21:35) upłyną pod znakiem thrillerów dla kobiet. Emocje zagwarantują filmy „Córeczka mamusi”, „Gdzie jest Lizzie?”, „Bez alibi” i „W pułapce Internetu”. Również wielbiciele „Ojca Mateusza”, „rodzinki.pl”, „O mnie się nie martw”, „M jak miłość” czy „Na sygnale” w letnie miesiące będą mogli śledzić losy swoich ulubionych bohaterów.

W piątkowe, letnie wieczory o godz. 22:00 TVP HD proponuje seriale, które zachwycają kolejne pokolenia widzów: „Alternatywy 4” i „Stawkę większą niż życie”. W sobotnie przedpołudnia polecamy cykl filmów o Panu Kleksie (10 i 17 czerwca) oraz „Karierę Nikodema Dyzmy” i „Janosika”.

Oprócz propozycji filmowych i serialowych w letniej ofercie TVP HD znajdą się także programy rozrywkowe: „Kocham Cię Polsko!” (niedziela, godz. 13:50) oraz „Pierwsza randka” (poniedziałek, godz. 22:35). W piątki o 21:00 w TVP HD będzie można zobaczyć III sezon programu „Rolnik szuka żony”, a w sobotę o 17:25 spektakularne metamorfozy dyrektorów i prezesów w programie „Kryptonim szef”. Zapraszamy na lato z TVP HD!

Filmy w Jedynce

Maraton z „Bridget Jones”, „Tootsie”, „Rybka zwana Wandą”, „Pretty Woman”, „Dwie prawdy” i „Wichry wojny” to filmowe propozycje Jedynki na najbliższy tydzień. Zapraszamy!

"Rybka zwana Wandą" fot: materiały promocyjne antena tvp1 9 - 14 czerwca
Weekendowy Hit Jedynki – „Tootsie”. Piątek, 9 czerwca, godz. 20:30. TVP1.
Bezrobotny aktor Michael Dorsey (Dustin Hoffman) ma narowisty charakter, co utrudnia mu znalezienie i utrzymanie pracy. Pewnego dnia idzie na przesłuchanie przebrany za kobietę i otrzymuje jedną z głównych ról w mydlanej operze. Jako Dorothy staje się sławny, lecz sytuację komplikują jego sprawy osobiste.

Weekendowy Hit Jedynki – „Rybka zwana Wandą”. Piątek, 9 czerwca, godz. 22:35. TVP2.
Ekscentryczna Amerykanka Wanda Gerschwitz (Jamie Lee Curtis) i jej londyńscy wspólnicy George (Tom Georgeson) i Ken (Michael Palin) planują napad na salon jubilerski. Ich łupem mają paść brylanty wartości kilkunastu milionów funtów.

„Zgadnij, kto przyjdzie na wesele”. Sobota, 10 czerwca, godz. 09:45. TVP1.
Hrvoje (Ludwig Trepte) i Lisa (Jasmin Schwiers) postanawiają się pobrać. Theresa (Suzanne von Borsody), matka panny młodej, stara się uchronić córkę przed poślubieniem niewłaściwego według niej mężczyzny. Darinka (Andrea Eckert), matka pana młodego, robi wszystko, aby zachwycić Theresę wystawnym chorwackim weselem.

Hit na sobotę – „Pretty Woman”. Sobota, 10 czerwca, godz. 21:25. TVP1.
Milioner Edward Lewis (Richard Gere) w czasie służbowego wyjazdu poznaje kobietę lekkich obyczajów - Vivien Ward (Julia Roberts). Niespodziewanie między biznesmenem a panią do towarzystwa rodzi się uczucie…

Zakochana Jedynka – „Dziennik Bridget Jones”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 20:25. TVP1.
Bridget Jones (Renée Zellweger) to trzydziestoparolatka cierpiąca na nadwagę. Próbuje ograniczyć palenie i picie, ale przede wszystkim nieustająco szuka wymarzonego księcia z bajki. Podczas świątecznej wizyty u rodziców poznaje przystojnego prawnika - Marka Darcy'ego (Colin Firth)…

Zakochana Jedynka – „Bridget Jones - w pogoni za rozumem”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 22:10. TVP1.
Życie Bridget (Renee Zellweger) powoli zaczyna się układać. Pracuje w jednej z angielskich stacji telewizyjnych, spotyka się z przyjaciółmi, a co najważniejsze - odnalazła szczęście w związku z prawnikiem Markiem Darcy'm (Colin Firth). Pewnego dnia na horyzoncie pojawiają się piękna, błyskotliwa rywalka - Rebecca (Jacinda Barret) i – ponownie przystojny Daniel Cleaver (Hugh Grant)…

„Wichry wojny”. Odc. 1. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 20:30. TVP1.
Komandor amerykańskiej marynarki wojennej Wiktor Henry (Robert Mitchum) przyjeżdża na placówkę do Berlina. Szybko odkrywa, że Niemcy planują inwazję na Polskę, a wybuch wojny jest nieuchronny…

„Dwie prawdy”. Środa, 14 czerwca, godz. 20:30. TVP1.
Cameron (Jenny Wade) ma dobrą pracę i przystojnego narzeczonego. Pewnego dnia jej ukochany zostaje oskarżony o zabójstwo. Dziewczyna postanawia zrobić wszystko, żeby oczyścić go z zarzutów. Na jaw zaczynają wychodzić fakty, które są dla niej całkowitym zaskoczeniem.

Filmy w Dwójce

„Sherlock i upiorna panna młoda”, „Barbershop”, „Rozmowy kontrolowane”, „Mała wielka miłość”, „Wodny świat” i „Kopciuszek w świecie mody”. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem.

"Mała wielka miłość" fot: materiały promocyjne antena tvp2 9 - 14 czerwca
„Barbershop”. Piątek, 9 czerwca, godz. 22:50. TVP2.
Calvin (Ice Cube) dziedziczy po ojcu zakład fryzjerski w południowej części Chicago. Kiedy okazuje się, że interesy nie idą najlepiej postanawia sprzedać go lichwiarzowi. Bardzo szybko zaczyna żałować swojej decyzji.

„Mała wielka miłość”. Sobota, 10 czerwca, godz. 20:05. TVP2.
Bogaty, młody prawnik Amerykanin Ian Everson (Joshua Leonard) dowiaduje się, że ma zostać ojcem. Informuje go o tym Joanna (Agnieszka Grochowska) - studentka z Polski, z którą kilka miesięcy wcześniej spędził noc. Znany z prowadzenia intensywnego życia towarzyskiego Ian nie jest jednak gotowy na poważny związek.

„Bez litości”. Sobota, 10 czerwca, godz. 22:45. TVP2.
Kinowa wersja serialu „Sfora”. W Warszawie zostaje zamordowany komendant główny policji. Jego przyjaciele postanawiają go pomścić.

„Sherlock i upiorna panna młoda”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 20:10. TVP2.
Odcinek specjalny czwartego sezonu brytyjskiego serialu kryminalny „Sherlock”. Rok 1895, Londyn epoki wiktoriańskiej. Uwagę Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch) przykuwa niezwykła historia pewnego dżentelmena, który niespodziewanie zobaczył swoją żonę w sukni ślubnej. Niezwykły jest fakt, że kilka godzin wcześniej kobieta popełniła samobójstwo…

„Wodny świat”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 21:55. TVP2.
Cała ziemia zostaje zalana wodą. Ludzie mieszkają na barkach, łodziach i tratwach. Nie ustają w poszukiwaniach mitycznego stałego lądu. W jego istnienie nie wierzy Żeglarz (Kevin Costner), który należy do pierwszego pokolenia ludzi-ryb.

Komedie po polsku – „Rozmowy kontrolowane”. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 20:10. TVP2.
Współpracujący z SB prezes klubu sportowego „Tęcza” Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) otrzymuje zlecenie wniknięcia w struktury suwalskiej Solidarności. W północno-wschodniej Polsce zastaje go stan wojenny. Ochódzki postanawia wrócić do stolicy. Jednak w drodze do Warszawy… zostaje bohaterem Solidarności.

„Wychodne mamusiek”. Wtorek, 13 czerwca, godz. 21:55. TVP2.
Alyson (Sarah Drew) razem z przyjaciółkami postanawiają spędzić wspólny wieczór. By cieszyć się chwilą wolności i relaksu potrzebują jedynie, by ich mężowie przez trzy godziny zajęli się dziećmi. Niestety wieczór zaczyna się pechowo...

Kino relaks – „Kopciuszek w świecie mody”. Środa, 14 czerwca, godz. 20:10. TVP2.
Utalentowana projektantka mody Kate Kassell (Portia Doubleday) zaczyna pracę w domu mody swojego ojca. Pracuje tam również druga żona ojca oraz jej dwie córki. Wszystkie trzy panie wyraźnie nie lubią Kate i robią wszystko, żeby pozbyć się jej z firmy…

Filmy w TVP Kultura

„Przygody barona Munchausena”, „Układ zamknięty”, „Boisko bezdomnych”, „Droga na północ” i „Kaznodzieja z karabinem”. Polecamy znakomite cykle filmowe w TVP Kultura.

"Układ zamknięty" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 9 - 13 czerwca
Wieczór kinomana – „Przygody barona Munchausena”. Piątek, 9 czerwca, godz. 20:25. TVP Kultura.
Baron Munchausen (John Neville) razem z dziesięcioletnią Sally (Sarah Polley) wyrusza na poszukiwanie swoich towarzyszy. Mają mu pomóc uratować oblężone przez Turków miasto.

Bilet do kina – „Kaznodzieja z karabinem”. Sobota, 10 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
Narkotykowy diler i członek gangu motocyklowego Sam Childers (Gerard Butler) pod wpływem dramatycznych okolicznościach schodzi ze złej drogi. Postanawia stworzyć sierociniec w rozdartej wojną Afryce. Okazuje się, że miejscowi watażkowie mają inne plany.

„Boisko bezdomnych”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 20:25. TVP Kultura.
Jacek Mróz (Marcin Dorociński) to były piłkarz reprezentacji Polski, którego karierę przerwała poważna kontuzja. Popadł w alkoholizm i mieszka na Dworcu Centralnym. Kiedy poznaje bezdomnych zafascynowanych piłką nożną, postanawia ich trenować…

Panorama kina polskiego – „Układ zamknięty”. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech współwłaścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Panorama kina światowego – „Droga na północ”. Wtorek, 13 czerwca, godz. 20:20. TVP Kultura.
Czterdziestoletni pianista Timo (Samuli Edelmann) wiedzie poukładane życie. Jego świat rozsypuje się, gdy opuszcza go żona, a on musi zaopiekować się dawno niewidzianym ojcem.

Czas na dokument!

„Mgławica Oriona”, „Ten, który zestrzelił Boeinga”, „Wcielenia zła - Mussolini. Ojciec Faszyzmu”, „Nauka chodzenia”, „Gottland”, „Arktyczny splin” i „Dzieci tego świata” to znakomite filmy dokumentalne, które w najbliższym tygodniu będzie można zobaczyć w TVP. Czas na dokument!

"This is Comedy - nowe oblicze komedii" fot: materiały promocyjne antena tvp 10 - 15 czerwca
Dokument tygodnia – „This is Comedy - nowe oblicze komedii”. Sobota, 10 czerwca, godz. 10:40. TVP Kultura.
Film dokumentalny o Juddie Apatowie, czołowym amerykańskim producencie komedii. Wśród gwiazd, które wykreował są między innymi Jason Segel, Seth Rogen, Martin Starr, James Franco, Paul Rudd, Busy Philipps i Ben Stiller.

Fascynujący świat – „Ziemia. Podwodny świat”. Odc. 4. „Myjnia Samochodowa, Błękitna Dziura i Salem Express”. Sobota, 10 czerwca, godz. 12:15. TVP1.
Dokumentalny serial przyrodniczy. Ten odcinek opowiada m.in. o największej tragedii, jaką spowodowało ignorowanie przez człowieka potęgi Morza Czerwonego.

„Koło historii - Katastrofa w cieniu atomowej zagłady”. Sobota, 10 czerwca, godz. 23:00. TVP Historia.
Film opowiadający o katastrofie kolejowej pod Moszczenicą, która miała miejsce 9 października 1962 roku. Przez wiele lat była uznawana za najtragiczniejszą katastrofę w czasach PRL-u.

Rodzinne oglądanie – „Odwieczne wędrówki słoni”. Odc. 2. Niedziela, 11 czerwca, godz. 10:35. TVP2.
Dokumentalny film przyrodniczy o dorocznej odysei afrykańskich słoni. Pełna niebezpieczeństw i przygód wędrówka przez cały kontynent została sfilmowana z wykorzystaniem najnowszych technologii, pozwalających na uzyskanie wyjątkowej jakości zdjęć nocnych.

„Dawno temu w PRL-u”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 10:45. TVP Historia.
Film o walce gdańskiej młodzieży radykalnie sprzeciwiającej się PRL - wskim władzom. Na fali po marcowych represji wiosną i latem 1968 roku niektórzy z nich zapłacili wysoką cenę za swoją postawę.

Natura w Jedynce – „Enklawy dzikiej przyrody. Stawonogi i my”. Niedziela, 11 czerwca, godz. 13:00. TVP1.
Dokumentalny film przyrodniczy o owadach oraz ich bliskich krewnych - pajęczakach i skorupiakach, które stanowią ponad 80 procent wszystkich gatunków zwierząt na Ziemi.

Czy świat oszalał? – „Ostatni dzwonek”. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 22:30. TVP2.
Film o tezach zawartych w książce opublikowanej ponad 40 lat temu przez grupę dalekowzrocznych naukowców prestiżowej amerykańskiej uczelni MIT. Dzisiaj ich ówczesna diagnoza dotycząca ograniczonych zasobów naturalnych Ziemi znajduje liczne potwierdzenia.

„Mała Polska w Indiach”. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 22:45. TVP Polonia.
Historia polskich dzieci, którym w czasie II wojny światowej pomagał Jamb Saheb Digvijay Sinhji, arystokrata indyjski, maharadża północno-zachodniego indyjskiego księstwa Nawanagaru.

„Amerykańska broń”. Odc.1. „Od wynalezienia prochu do rewolucji Amerykańskiej”. Poniedziałek, 12 czerwca, godz. 23:00. TVP Historia.
Film opowiadający historię broni palnej, która pomogła podbić tereny obecnych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

„Izrael na rozdrożu”. Wtorek, 13 czerwca, godz. 23:25. TVP1.
Film BBC o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Autor filmu szuka odpowiedzi, jaka będzie przyszłość Izraela.

Świat bez fikcji – „Łowcy miodu”. Wtorek, 13 czerwca, godz. 23:40. TVP2.
Pierwszy polski pełnometrażowy wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół.

Więcej niż fikcja – „Jutro nas nie będzie”. Środa, 14 czerwca, godz. 20:25. TVP Kultura.
Film dokumentalny o Kathputli - kolonii ulicznych artystów na obrzeżach Delhi, w której żyje około 3000 żonglerów, akrobatów, malarzy, ludowych śpiewaków, magików oraz lalkarzy.

„Był raz dobry świat - film o Janie Krzysztofie Kelusie”. Środa, 14 czerwca, godz. 23:30. TVP1.
Film dokumentalny przybliżający postać Jana Krzysztofa Kelusa - socjologa, prawnika, a także kompozytora piosenek.

„Żyć dla innych” Czwartek, 15 czerwca, godz. 22:40. TVP Polonia.
Opowieść o błogosławionym ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim, niezwykłym młodym człowieku, który w czasie wojny ofiarował swoje życie dla innych.

Nagroda dla Wojciecha Królikowskiego, dziennikarza „Obserwatora” TVP1

Wojciech Królikowski, dziennikarz OTV Katowice i programu reportażowego „Obserwator” w TVP1, zdobył trzecią nagrodę w prestiżowym Konkursie Silesia Press za reportaż „Julcia i Julka". Nagroda za reportaż została wręczona 8 czerwca podczas uroczystej gali w Katowicach

„Obserwator” w  TVP1antena tvp1
Na konkurs zgłoszono 100 prac - reportaże, wywiady i artykuły prasowe. Konkurs Silesia Press zorganizowało po raz 12. Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej w Katowicach.

Nagrodzony reportaż „Julcia i Julka" to bardzo poruszająca historia o problemach etycznych dotyczących transplantacji narządów. Bohaterkami są dwie dziewczynki i ich rodziny. Julcia umarła, bo nie doczekała się przeszczepu, a druga dziewczynka- Julka żyje właśnie dzięki przeszczepowi serca. Jedynka nadała ten reportaż 5 października 2016 r.

Program „Obserwator” porusza problemy społeczne. Realizują go najlepsi reporterzy z całej Polski. Po wakacyjnej przerwie emisja magazynu zostanie wznowiona w końcu sierpnia. Podobnie jak dotychczas program będzie nadawany od poniedziałku do czwartku.

Triumf koprodukcji TVP na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim na zakończonym w niedzielę 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym zdobył film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Szczepanika „Najbrzydszy samochód świata”. Wśród nagrodzonych filmów koprodukowanych przez Telewizję Polską znalazły się także: „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz „Film dla Stasia”.

TVPantena tvp
Bohaterem dokumentu wyreżyserowanego przez Grzegorza Szczepanika jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a podróżują nim Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami to wyprawa w przeszłość i odtwarzanie wspomnień z czasów wojny. Bogdan poświęca Kazimierze niemal cały czas. Wyjątkiem są chwile, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje auto. „Najbrzydszy samochód świata” Jury doceniło za „ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”. To trzecie z rzędu zwycięstwo w tej kategorii filmu koprodukowanego przez TVP2. Film zdobył również uznanie Jury Studenckiego, które przyznało tytułowi swoją nagrodę.

Obraz wyreżyserowany przez Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny” otrzymał Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, jak również rekomendację do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jury konkursu doceniło „poruszającą opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach odtworzoną w skromnej formie rodzinnego albumu”. Film powstał w koprodukcji z TVP2.

„Film dla Stasia” w reżyserii Moniki Maleń, został uhonorowany ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne. Koprodukowany przez TVP1 dokument o sile przyjaźni i radości życia Jedynka planuje wyemitować w jesiennej ramówce.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Tegoroczna 57. edycja festiwalu odbywała się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017.

Mistrz Mowy Polskiej dla TVP Polonia

Rada Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej przyznała TVP Polonia, kierowanej przez Magdalenę Tadeusiak-Mikołajczak, specjalne wyróżnienie za krzewienie języka polskiego w kraju i poza jego granicami, za pielęgnowanie i dbałość o dobre wzorce nie tylko językowe.

TVP Poloniaantena tvppolonia
„Mistrz Mowy Polskiej” to bezprecedensowy, ogólnopolski program promocyjny o charakterze społecznym i edukacyjnym, którego celem jest propagowanie najlepszych wzorów językowych, poprzez mobilizację instytucji, osób i środowisk opiniotwórczych.

Jednym z najważniejszych zadań TVP Polonia jest podtrzymywanie polskiej tożsamości - w tym upowszechnianie języka ojczystego. Antena angażując kolejne pokolenia Polaków - w kraju i za granicą - dba o wspólne dobro narodowe, jakim jest język polski poprzez takie produkcje własne jak m.in.: „Słownik polsko@polski – talk-show prof. Jana Miodka”, „Polska z Miodkiem”, czy audycje dla dzieci - „Baw się słowami”.

Uroczystość wręczenia Honorowego Dyplomu w dowód najwyższego uznania odbędzie się w poniedziałek, 12 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Imprezę poprowadzi Paweł Sztompke.

Gala Finałowa XVII edycji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej odbędzie się w poniedziałek, 25 września o godz. 18.00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.