Zbrodnia z humorem - „Rybka canero” Juliusza Machulskiego

Tajemnicze śledztwo pełne skomplikowanych zagadek, brawurowa akcja i błyskotliwe dialogi. Jan Englert, Cezary Pazura, Maja Ostaszewska, Andrzej Zieliński, Dawid Ogrodnik i inni znakomici aktorzy w najnowszej komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego. Zapraszamy do Jedynki na wyjątkowy spektakl napisany specjalnie dla Teatru Telewizji!

"Rybka canero" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Poniedziałek, 7 września, godz. 20:30
W willi profesora Stefana Vogla odbywa się stypa po jego tajemniczej i nagłej śmierci. Syn zmarłego - Ignacy Vogel (Andrzej Zieliński) nie dość, że ma poważne problemy osobiste - żona Klara (Agnieszka Wosińska) chce się z nim rozstać, a córka Marianna (Aleksandra Domańska) jest w zaawansowanej ciąży - to jeszcze musi zajmować się uciążliwymi gośćmi.

Jakby tego było mało, jego syn Zenon (Dawid Ogrodnik) ma problemy osobowościowe i planuje ujawnić swoją orientację seksualną. Komizm akcji potęgują zwariowana matka Ignacego Eliza (Ewa Wiśniewska), wpraszający się na stypę Olivier (Piotr Głowacki) oraz brat Klary - Bolo (Cezary Pazura), który zamęcza gości nieznośną manierą rymowania.

„Rybka canero” to komedia omyłek parodiująca ludzkie zachowania i zwyczaje. W komiczny charakter akcji wplątane zostaje kryminalne śledztwo pełne tajemniczych zagadek. To wszystko sprawia, że spektakl Juliusza Machulskiego jednocześnie bawi i podnosi poziom adrenaliny. Do listy atutów dzieła dochodzi znakomita obsada aktorska.

Teatr Telewizji – „Rybka canero”. Poniedziałek, 7 września, godzina 20:30. TVP1.

„Dziewczyny ze Lwowa” już w niedzielę w Jedynce!

Nowy serial twórców „Rancza” pojawi się na Antenie TVP1 już w najbliższą niedzielę o 20:05. „Dziewczyny ze Lwowa” to ciepła opowieść o Uljanie, Polinie, Olyi i Swietłanie, które przyjeżdżają do Warszawy z nadzieją na znalezienie lepszych perspektyw dla siebie i swoich rodzin pozostawionych na Ukrainie.

„Dziewczyny ze Lwowa” fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp1 Niedziela, 6 września, godz. 20:05
Dziewczyny ze Lwowa to Uljana (Anna Gorajska), Polina (Magdalena Wróbel), Olya (Katarzyna Ucherska) i Swietłana (Anna Maria Buczek). Pozbawione środków do życia i szans na pracę podejmują desperacką decyzję o opuszczeniu Ukrainy. Zostawiają tam swoich bliskich i z nadzieją na lepszą przyszłość ruszają za chlebem do Polski.

Cztery młode kobiety znajdują w Warszawie pracę „na czarno”. Za grosze wynajmują wspólny pokój od Pana Henryka (Marian Dziędziel) - miłego starszego pana, który, jak się okaże, prowadzi pewną nielegalną działalność. Czy uda im się przetrwać rozłąkę i stawić czoła nowej, trudnej rzeczywistości?

Wojciech Adamczyk - reżyser „Dziewczyn ze Lwowa” w programie „Świat się kręci” (31.08.15) powiedział, że nową serialową propozycję Jedynki łączy z „Ranczem” ciepłe podejście do człowieka i chęć reagowania na różne ważne wydarzenia z naszej rzeczywistości w sposób komediowy. Podkreślił - Bardzo mi zależało, żeby ta opowieść była wiarygodna. (…) Z żalem trzeba stwierdzić, że aktualność tego serialu rośnie niemalże z godziny na godzinę. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji tego rodzaju historia zwróci uwagę na problemy ludzi, których do tej pory postrzegaliśmy jako trochę anonimowych. Przedstawienie ich wizyty w Polsce z innej niż dotąd perspektywy pozwoli nam zwrócić uwagę na to, że to są po prostu ludzie i należy im się bardziej humanitarne i humanistyczne podejście.

„Dziewczyny ze Lwowa”. Niedziela, 6 września, godzina 20:05. TVP1. Gorąco polecamy!

Wielki powrót „The Voice of Poland”!

Szósta edycja „The Voice of Poland” zapowiada się wyjątkowo emocjonująco! W słynnych czerwonych fotelach zasiądą Edyta Górniak, Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny oraz niezawodny duet - Tomson i Baron. W roli prowadzącej program - u boku Tomasza Kammela i Macieja Musiała - zadebiutuje Halina Mlynkova. Czy tym razem uda się wyłonić finalistę dorównującego poprzednim zwycięzcom? Premiera już w sobotę, 5 września w Dwójce!

"The Voice of Poland" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvp2 Sobota, 5 września, godz. 20:05 i 21:10
Po przerwie na Antenę Dwójki wraca najlepszy muzyczny talent-show w Polsce! „The Voice of Poland. Najlepszy głos” zdobył miliony fanów, którzy z niecierpliwością czekają na nową edycję programu, w którym najistotniejszy jest talent wokalny uczestników, a nie ich wygląd i ekspresja sceniczna.

Zmiany w składzie trenerów 6. edycji to nie jedyna niespodzianka przygotowana przez twórców „The Voice of Poland”. Do grona gospodarzy programu dołączy Halina Młynkova, która poprowadzi program razem z Tomaszem Kammelem i Maciejem Musiałem.

Szóstą edycję zasili dodatkowo… młoda krew. Przewodnikiem po kulisach programu oraz świecie Internetu będzie Rezigiusz, autor jednego z najpopularniejszych kanałów na YouTube (1 milion subskrybcji, 135 milionów wyświetleń).

„The Voice of Poland” wzbogaci się także o nowatorskie elementy interaktywne, dzięki którym widzowie będą mogli wpływać na losy uczestników. Za pomocą specjalnej aplikacji The Voice of Poland – Zostań Trenerem fani programu będą mogli budować własną drużynę, głosować na swoich ulubionych uczestników, a także na bieżąco śledzić doniesienia zza kulis programu.

Dzięki „The Voice…” na polskim rynku muzycznym zaistniało wielu wykonawców - między innymi Sarsa, Natalia Nykiel, Rafał Brzozowski, Juan Carlos Cano, Mateusz Ziółko, Natalia Sikora i Damian Ukeje. Czy i tym razem uda się odkryć gwiazdę na miarę poprzednich finalistów?

„The Voice…” odniósł spektakularny sukces na całym świecie. Aktualnie emitowany jest w ponad 50 krajach. Polska edycja programu obecna jest na antenie Dwójki od 2011 roku i cieszy się zasłużoną popularnością.

VI edycja „The Voice of Poland” - Przesłuchania w ciemno na Mazowszu i Pomorzu. Sobota, 5 września, godzina 20:05 i 21:10. TVP2.

Bohaterowie tej serii są wyjątkowi! „Rolnik szuka żony” już w niedzielę w Jedynce!

Finałowy odcinek pierwszego sezonu tego programu obejrzało prawie 5 milionów widzów. Jego kolejna edycja jest niewątpliwie najbardziej oczekiwaną premierą tej jesieni. Tym razem na poszukiwanie miłości wyrusza czterech rolników i jedna rolniczka. Czy wśród osób, które napisały do nich listy, znajdą drugą połówkę, z którą będą chcieli wspólnie iść przez życie? Zapraszamy na jesienny hit Jedynki!

"Rolnik szuka żony" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Niedziela, 6 września, godz. 21:05
Robert szuka dziewczyny, z którą będzie mógł spędzić resztę życia. Ania od czasu urodzenia syna nie była w żadnym związku. Nie jest dla niej istotne skąd pochodzi mężczyzna, ważne żeby chciał mieszkać i żyć na wsi. Grzegorz jest silnym facetem, który kocha rodzinę i potrafi… ugotować obiad. Dla Eugeniusza u kobiet ważne są różne cechy – nie tylko wygląd, ale przede wszystkim sposób bycia. Rafał szuka dziewczyny bez zobowiązań, ale bierze pod uwagę również takie, które mają już dzieci. Jak argumentuje - Serce nie sługa!

Bohaterowie programu „Rolnik szuka żony” mają wszystko - dostęp do najnowszych technologii, ciekawą i pewną pracę, dach nad głową, przyzwoite zarobki oraz czas na rozwijanie własnych pasji. Do pełni szczęścia brakuje im jedynie drugiej połówki.

W pierwszym jesiennym odcinku Marta Manowska odwiedzi piątkę uczestników programu i przywiezie im długo oczekiwaną korespondencję. Czterech rolników i jedna rolniczka mogą wybrać tylko po kilka osób, które otrzymają zaproszenie do programu. Po raz pierwszy – chociaż z całą pewnością nie ostatni – będą musieli zmierzyć się z niezwykle trudnymi decyzjami.

„Rolnik szuka żony” to jeden z najpopularniejszych programów, jakie zostały wyemitowane w 2014 roku w Polsce. Jego finałowy odcinek obejrzało niemal 5 milionów telewidzów. Do jego drugiej edycji zgłosiło się ponad 1500 osób – spośród nich wybranych zostało dziewięciu mężczyzn i kobieta, których widzowie poznali w specjalnym, zerowym odcinku wyemitowanym wiosną br. w Jedynce. Pięć osób, które otrzymały największą liczbę listów (w ciągu 6. tygodni napłynęło ponad dwa i pół tysiąca listów), weźmie udział w drugiej edycji programu „Rolnik szuka żony”.

Sylwetki bohaterów i więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.rolnikszukazony.tvp.pl, www.facebook.com/rolnikszukazony, instagram.com/rolnikszukazonyTVP/ oraz www.twitter.com/RSZTVP.

„Rolnik szuka żony”. Niedziela, 6 września, godzina 21:05. TVP1.

Nadzieja, miłość i bezgraniczne oddanie - „Moje 600 gramów szczęścia” w Dwójce

Co dziesiąte dziecko w Polsce przychodzi na świat jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niepewnością i paraliżującym lękiem o życie malucha. Czy wcześniactwo musi oznaczać wyrok? Zapraszamy do Dwójki na poruszający cykl o nadziei, miłości, oddaniu i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych chwilach.

"Moje 600 gramów szczęścia" fot: materiały promocyjne antena tvp2 Wtorek, 8 września, godz. 22:55
W szpitalu na oddziale neonatologii wcześniaki muszą walczyć o każdy oddech, o każdy dzień życia. W tej walce wspomagają je troskliwi, choć pełni niepewności rodzice i wykwalifikowany personel medyczny.

- Targały mną wielkie uczucia. Z jednej strony radość, bo zostałem ojcem syna, którego bardzo oczekiwałem. Z drugiej strony bardzo się bałem, co będzie dalej - mówił w rozmowie z RMF FM Rafał Kurnatowski, tata wcześniaka, który urodził się w 31. tygodniu ciąży.

„Moje 600 gramów szczęścia” to poruszający cykl dokumentalny ukazujący losy wcześniaków i ich rodzin. Kamery towarzyszą im od spotkania z lekarzem-specjalistą, poprzez poród i pobyt w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, aż do pierwszych tygodni życia poza oddziałem.

„Moje 600 gramów szczęścia” to także duża dawka merytorycznej wiedzy z zakresu opieki nad wcześniakami i najnowszych metod terapii. Na ten temat mówić będą światowej klasy eksperci – neonatolodzy, pediatrzy, kardiolodzy, ginekolodzy, psychologowie, położne i pielęgniarki.

Cykl wyreżyserowała Aneta Kopacz nominowana do Oskara za film „Joanna”, zdobywczyni wielu nagród, między innymi na festiwalach filmowych w Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, a także na Warsaw Film Festival.

Emisja pilotażowego odcinka we wtorek, 8 września o godzinie 22:55. TVP2.

Cykl „Moje 600 gramów szczęścia” będzie nadawany od 14 września w TVP2 od poniedziałku do piątku, o godzinie 17:15.

EuroBasket w TVP Sport!

Marcin Gortat wystąpi w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w koszykówce mężczyzn. Pierwsze starcie biało-czerwonych już 5 września o godzinie 14:55. Transmisje meczów ME będzie można zobaczyć w TVP Sport oraz na SPORT.TVP.PL. Trzymajmy kciuki za Polaków!

EuroBasket 2015 antena tvpsport Pierwszy mecz już 5 września!
Reprezentacja Polski wystąpi w grupie A, a jej rywalami będą Bośnia i Hercegowina, Rosja, Izrael i Finlandia oraz obrońca tytułu z 2013 roku - Francja. Biało-czerwoni są pełni optymizmu po udanym okresie przygotowawczym, w którym wygrali siedem z dwunastu meczów. Czy filar drużyny - Marcin Gortat - poprowadzi Polaków do zwycięstwa?

Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn odbędą się w czterech krajach – Niemczech, Francji, Chorwacji i na Łotwie. Do fazy pucharowej wejdą po cztery zespoły z każdej z grup liczących po 6 drużyn.

TVP Sport pokaże 18 meczów - w tym wszystkie spotkania Polaków, trzy dodatkowe z grupy A, dwa spotkania z 1/8 finału, wszystkie ćwierćfinały, oba półfinały oraz mecze o medale.

EuroBasket będą komentować Piotr Sobczyński, Ryszard Łabędź i Marek Rudziński, a jako ekspert wystąpi Tomasz Jankowski – były reprezentant Polski.

Szczegółowy plan transmisji można znaleźć TUTAJ.

Kabaretowe Hity Lata 2015

Pora podsumować lato i wyłonić najlepsze skecze tegorocznych wakacji. Zapraszamy do Dwójki na „Kabaretowe Hity Lata 2015”!

"Latający Klub 2 na wakacjach w Lubelskiem 2015" antena tvp2 Piątek, 4 września, godz. 20:10, 21:15 i 22:20
„Kabaretowe Hity Lata 2015” to program złożony z najzabawniejszych fragmentów największych kabaretowych imprez w czasie tegorocznych wakacji - „Latającego Klub Dwójki”, „XVII Mazurskiej Nocy Kabaretowej”, „XXI Festiwalu Kabaretu w Koszalinie” i „Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej”. Gwiazdy polskiej sceny kabaretowej w hitowych skeczach to gwarancja znakomitego wieczoru.

Wakacyjna podróż z najlepszymi kabaretami w Polsce rozpoczęła się 4 lipca w Lublinie. To tam, na letni wypoczynek przyjechali prowadzący „Latający Klub Dwójki” - Marcin Wójcik i Robert Górski. Na scenie zbudowanej u stóp lubelskiego zamku wystąpili między innymi Artur Andrus, Ani Mru Mru, Kabaret K2, Grupa MoCarta oraz Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów, który zdradził sekrety damskich torebek.

Drugim przystankiem kabaretowego lata była stolica humoru – Mrągowo. W „XVII Mazurskiej Nocy Kabaretowej” relacje damsko-męskie parodiowali między innymi Ani Mru Mru, Kabaret Młodych Panów, Jurki, Ireneusz Krosny i Marcin Daniec. Gospodarzem imprezy był niezawodny Kabaret Smile.

Tematem przewodnim „XXI Festiwalu Kabaretu w Koszalinie” była polska kinematografia. Kabareciarze zaprosili publiczność do Hollywood, gdzie kręcili komediową superprodukcję. W koszalińskim amfiteatrze wystąpili między innymi Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret pod Wyrwigroszem, Robert Korólczyk oraz Łowcy.B.

Uroczyste pożegnanie kabaretowych wakacji nastąpiło w niezwykle urokliwym Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Podczas „Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej” huczną imprezę wyprawili Kabaret Moralnego Niepokoju, Marcin Daniec, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Formację Chatelet, Kabaret K2 oraz Kabaret pod Wyrwigroszem.

„Kabaretowe Hity Lata 2015” to składanka najlepszych występów w wykonaniu najlepszych kabaretów, które można było zobaczyć minionego lata. Polecamy!

„Kabaretowe Hity Lata 2015”. Piątek, 4 września, godzina 20:10, 21:15 i 22:20. TVP2.

Koncertowy weekend z TVP

Trzy znakomite koncert, w których usłyszymy O. S. T. R, Paula McCartneya, Dianę Krall, Johna Pizzarelliego, Michała Urbaniaka oraz Wayna Shortera, to muzyczne propozycje TVP na zbliżający się weekend. Gorąco polecamy!

"Made in Poland" fot: materiały promocyjne antena tvp 4, 5 i 6 września
„Paul McCartney: Live Kisses“. Sobota, 5 września, godzina 22:00. TVP Kultura.
W legendarnych Capitol Studios w Hollywood wystąpił jeden z najlepszych muzyków na świecie, współtwórca ponadczasowego zespołu rockowego „The Beatles - Paul McCartney“.
Muzyk premierowo wykonał utwory z albumu „Kisses on the bottom“ w towarzystwie kanadyjskiej wokalistki jazzowej Diany Krall oraz znakomitego gitarzysty Johna Pizzarelliego.

„Made in Polska – O. S. T. R.“. Sobota, 5 września, godzina 01:00. TVP2.
W koncercie zarejestrowanym w ramach wspólnego projektu TVP i Narodowego Instytutu Audiowizualnego udział wzięli: niekwestionowana ikona polskiego hip–hopu O. S. T. R., jazzowo–elektroniczna formacja Noise Trio oraz DJ Haem, Haem Orchestra, Kochan Hades, Sacha Vee i Dj Kebs.

O. S. T. R. wykonał między innymi kawałki pochodzące z jego pierwszych albumów - „Kochana Polsko”, czy „Rap po godzinach” oraz utwory z platynowej płyty „Haos”. W finale koncertu raper z Łodzi wspólnie ze swoim mistrzem i guru Michałem Urbaniakiem odtworzył na skrzypcach numer „Mike Out”.

Jazz noc - The Wayne Shorter Quartet - koncert w Paryżu. Niedziela, 6 września, godzina 23:05. TVP Kultura.
Mottem Wayne'a Shortera jest „Odkrywanie muzyki na nowo, na każdym koncercie...”. Po latach pracy z Jazz Messengers Arta Blakeya, Second Miles Davis Quintet i Weather Report, Wayne Shorter utworzył w 2000 roku pierwszy zespół pod własnym nazwiskiem - Wayne Shorter Quartet. Muzyków, którzy z nim grają - Briana Blade'a, Johna Patitucciego i Danila Pereza - postrzega jako równych sobie, będących wraz z nim jednym organizmem. Technikę swojej gry określają jako „Zero Gravity”. Jej efektem jest wspólna, niczym nieskrępowana muzyczna podróż w nieodkryte rejony, co znajduje odbicie w ich koncercie w Paryżu.

Filmy w Jedynce

Anna Dereszowska w roli nieziemsko atrakcyjnej Amy, Tomasz Kot jako Hans Kloss, a Bruce Willis w roli specjalisty w kosmosie. Zapraszamy do Jedynki na wieczory z dobrym kinem.

"Nigdy nie mów nigdy" fot: Mateusz Skalski antena tvp1 4 - 9 września
Weekendowy Hit Jedynki – „Nigdy nie mów nigdy”. Piątek, 4 września, godzina 20:25. Powtórka w niedzielę, 6 września, godzina 14:00. TVP1.
Trzydziestoletnia Ama (Anna Dereszowska) to prawdziwa kobieta sukcesu. Mieszka w Warszawie, ma świetną pracę i prowadzi życie typowej singielki. Niestety sukcesy zawodowe i rozrywkowy tryb życia nie idą w parze z realizacją marzenia o posiadaniu dziecka…

„Złodziej marzeń”. Piątek, 4 września, godzina 22:20. TVP1.
Mimo młodego wieku Amanda Collier (Rachael Leigh Cook) jest uznanym inżynierem i prowadzi przełomowy projekt w instytucie lotnictwa. Sprawy komplikują się, kiedy z firmowych komputerów zostają skradzione tajne informacje, a przełożony Amandy zostaje zamordowany.

Hit na sobotę – „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Sobota, 5 września, godzina 21:25. TVP1.
Agent polskiego wywiadu Hans Kloss (Stanisław Mikulski/Tomasz Kot) wpada na trop skarbu zrabowanego przez nazistów. Na drodze do odzyskania bursztynowej komnaty staje jego odwieczny wróg - Hermann Brunner (Emil Karewicz/Piotr Adamczyk)...

Zakochana Jedynka – „Ostatnia piosenka”. Niedziela, 6 września, godzina 22:35. TVP1.
Siedemnastoletnia Veronica Miller (Miley Cyrus) wraz z matką (Kelly Preston) i młodszym bratem Jonahem (Bobby Coleman) mieszka w Nowym Jorku. Jej rodzice rozstali się, kiedy dziewczyna miała 11 lat. Tego lata matka wysyła zbuntowaną nastolatkę i Jonaha na wakacje do ojca (Greg Kinnear)…

„Armageddon”. Wtorek, 8 września, godzina 20:25. TVP1.
Do Ziemi zbliża się ogromna asteroida. Szef NASA Dan Truman (Billy Bob Thornton) powołuje zespół astronautów, których zadaniem jest zniszczenie jej za pomocą ładunków nuklearnych. Do grupy dołącza również Harry Stamper (Bruce Willis) – specjalista w dziedzinie odwiertów naftowych.

Mocne Kino – „Sekta 2”. Środa, 9 września, godzina 22:15. TVP1.
Student prestiżowej uczelni Ryan Sommers (Robin Dunne) zostaje wciągnięty do tajnej sekty. Pewnego dnia jest świadkiem morderstwa, które przez policję zostaje uznane za samobójstwo. Chłopak staje przed trudnym wyborem – wyznanie prawdy może się skończyć tragicznie również dla niego.

Filmy w Dwójce

Denzel Washington chce zawładnąć czarnym rynkiem, Elvis Presley musi naprawić swój samochód, Vin Diesel daje się oszukać Paulowi Walkerowi, a Owen Wilson komplikuje życie Kate Hudson. W najbliższym tygodniu w Dwójce wystąpi plejada gwiazd!

"Pokłosie" fot: MARCIN MAKOWSKI/MAKUFLY antena tvp2 5 - 10 września
„Zróbmy sobie wnuka”. Sobota, 5 września, godzina 16:20. TVP2.
Maniek Kosela (Andrzej Grabowski) jest właścicielem dwóch mórg ziemi w samym centrum Warszawy. Dzieci Koseli z tajemniczym greckim milionerem knują intrygę, której celem jest przejęcie i sprzedaż atrakcyjnego terenu, którego ich ojciec wcale nie zamierza się pozbyć…

„American Gangster”. Sobota, 5 września, godzina 22:15. TVP2.
Nowojorski Harlem, lata 70. dwudziestego wieku. Kierowca limuzyny Frank Lucas (Denzel Washington) staje się prawą ręką mafiosa. Po jego śmierci przejmuje po nim władzę. Chce niepodzielnie rządzić dzielnicą i mieć całkowitą kontrolę nad handlem narkotykami. Do czasu pojawienia się detektywa Richiego Robertsa (Russell Crowe) działa praktycznie bezkarnie…

Gwiazdy w południe – „Viva Las Vegas”. Niedziela, 6 września, godzina 12:20. TVP2.
Kierowca rajdowy Lucky Jackson (Elvis Presley) zamierza wziąć udział w wyścigach w Las Vegas. Niestety jego samochód psuje się, a naprawa przekracza możliwości finansowe chłopaka. Żeby zdobyć pieniądze, Lucky zaczyna pracować w hotelu. Tam poznaje uroczą instruktorkę pływania Rusty Martin (Ann–Margret).

„Szybcy i wściekli”. Niedziela, 6 września, godzina 20:10. TVP2.
Nielegalne nocne wyścigi samochodowe zyskują coraz większą popularność. Aby rozpracować środowisko ulicznych gangów, młody policjant Brian O’Conner (Paul Walker) musi zyskać zaufanie i szacunek lidera grupy – Dominica Torreto (Vin Diesel). Sprawy komplikują się, gdy Brian zakochuje się w jego siostrze.

Kino relaks – „Ja, ty i on”. Środa, 9 września, godzina 22:25. TVP2.
Młode małżeństwo – Molly (Kate Hudson) i Carl (Matt Dillon) Petersenowie przyjmują do swojego domu zbankrutowanego przyjaciela. Lekkoduch, bałaganiarz i wieczny dzieciak Randy Dupree (Owen Wilson) wywraca do góry nogami ich ustabilizowane życie.

Kocham kino – „Pokłosie”. Czwartek, 10 września, godzina 22:45. TVP2.
Józef (Maciej Stuhr) naraża się sąsiadom gromadzeniem nagrobkowych płyt z żydowskiego cmentarza zburzonego w czasie niemieckiej okupacji. Chce w ten sposób uszanować pamięć zmarłych. Narastający konflikt przeradza się w otwartą wojnę.

Filmy w TVP Kultura

Max von Sydow i Liv Ullmann w „Hańbie”, François Cluzet i Omar Sy w „Nietykalnych”, Krystyna Janda i Janusz Gajos w „Przesłuchaniu”, Danuta Szaflarska w „Pora umierać” i Til Schweiger w „Bandycie”. W tym tygodniu szczególnie polecamy filmy w TVP Kultura.

"Nietykalni" fot: THIERRY VALLETOUX antena tvpkultura 4 - 10 września
Wieczór kinomana – „Hańba”. Piątek, 4 września, godzina 20:30. TVP Kultura.
W czasie wojny domowej małżeństwo skrzypków wirtuozów - Eva i Jan Rosenbergowie (Max von Sydow i Liv Ullmann) znajduje schronienie na niewielkiej wyspie. Oboje żyją z tego, co wyhodują na farmie. Wojna nie dotyka ich bezpośrednio i niewiele ich obchodzi. Jednak pewnego dnia na wyspie ląduje wojsko…

Bilet do kina – „Nietykalni”. Sobota, 5 września, godzina 20:20. TVP Kultura.
Sparaliżowany bogaty arystokrata Philippe (François Cluzet) zatrudnia jako opiekuna Drissa (Omar Sy) - młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Relacje między mężczyznami całkowicie zmieniają ich dotychczasowe życie.

Filmy dla dorosłych – „Raj: miłość”. Sobota, 5 września, godzina 23:25. TVP Kultura.
Teresa (Margarete Tiesel), samotna matka nastolatki, postanawia uczcić swoje pięćdziesiąte urodziny i z tej okazji pojechać do Kenii. W nadmorskim kurorcie zamierza szukać miłości i seksualnych doznań gwarantowanych przez kenijskich „beach boysów”.

Zakochani w filmie – „Tamara i mężczyźni”. Niedziela, 6 września, godzina 20:00. TVP Kultura.
Londyńska dziennikarka Tamara (Gemma Arterton) po latach wraca do rodzinnej miejscowości. Jej niespodziewany powrót burzy stabilną egzystencję lokalnej społeczności. W życiu Tamary najpierw pojawia się miłość ze szkolnych lat Andy (Luke Evans), później ekscentryczny muzyk Ben (Dominic Cooper), a na końcu pisarz Nicholas (Roger Allam)…

Panorama kina polskiego – „Imagine”. Poniedziałek, 7 września, godzina 20:20. TVP Kultura.
Ian (Edward Hogg) przyjeżdża do kliniki dla niewidomych dzieci, aby uczyć je poruszania się bez białej laski. Szybko zjednuje sobie sympatię podopiecznych, jednak kierownictwo zakładu coraz mocniej wątpi w skuteczność jego niekonwencjonalnych metod.

Diamentowe Lwy – „Bandyta”. Poniedziałek, 7 września, godzina 22:15. TVP Kultura.
Początek lat dziewięćdziesiątych. Brute (Til Schweiger) - pół Anglik, pół Polak - to recydywista zesłany w ramach resocjalizacji do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii. Kontakt z dziećmi staje się dla niego początkiem wewnętrznej odnowy. Niespodziewanie odkrywa, że niektóre dzieci są sprzedawane na Zachód…

Diamentowe Lwy – „Pora umierać”. Wtorek, 8 września, godzina 22:30. TVP Kultura.
Aniela (Danuta Szaflarska) to starsza pani, właścicielka - niegdyś pięknej, a dziś sypiącej się - drewnianej willi. Po wielu latach spełnienia się jej marzenie - „pozbywa się” ostatniego zakwaterowanego w niej lokatora. Niestety długo oczekiwana chwila przynosi jej rozczarowanie. Syn (Krzysztof Globisz) nie chce zająć się remontem domu i w tajemnicy stara się sprzedać go majętnemu sąsiadowi (Kai Schoenhals). Aniela postanawia wziąć sprawy w swoje ręce…

Diamentowe Lwy – „Przesłuchanie”. Środa, 9 września, godzina 21:55. TVP Kultura.
Pierwsza połowa lat pięćdziesiątych. Antonina Dziwisz (Krystyna Janda) jest młodą, atrakcyjną piosenkarką i szczęśliwą żoną. Po jednym z koncertów budzi się w więzieniu. Major „Kąpielowy” (Janusz Gajos) ostentacyjnie bada jej życie erotyczne i oskarża o nielegalny handel walutą. Tonia odmawia podpisania protokołu…

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Transamerica”. Czwartek, 10 września, godzina20:20. TVP Kultura.
Bree (Felicity Huffman) to transseksualista żyjący w ubogiej części Los Angeles. Tuż przed zmianą płci dowiaduje się o istnieniu swego nastoletniego syna, który ma problemy z prawem (Kevin Zegers).

Diamentowe Lwy – „Ucieczka z kina Wolność”. Czwartek, 10 września, godzina 22:15. TVP Kultura.
Seans w kinie „Wolność” przerywa bunt aktorów, którzy nie zgadzają się na cenzurowanie filmów. Okręgowy cenzor (Janusz Gajos) – niegdyś krytyk literacki i dziennikarz – podejmuje z nimi dialog, co zmienia jego pogląd na kwestię wolności w sztuce.

Czas na dokument!

Początek września upłynie m.in. pod znakiem wojennych filmów dokumentalnych. Jak doszło do szturmowego nalotu na Wieluń? Jakie tajemnice kryją niepublikowane dotąd dokumenty nazistowskiego zbrodniarza Heinricha Himmlera? To trzeba zobaczyć!

"Tajemnice III Rzeszy - Prawa ręka Hitlera"  fot: materiały promocyjne antena tvp 4 - 10 września
Akcje Specjalnego Znaczenia – „Wieluń – Polska Guernika”. Piątek, 4 września, godzina 18:25. TVP Polonia.
Film o kulisach nalotu na Wieluń 1 września 1939 r. Atak był specjalną akcją niemieckiego lotnictwa szturmowego.

„Ostatni korespondent”. Piątek, 4 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Odświeżona wersja słynnego filmu „Korespondent Bryan”. Dokument zawiera wcześniej niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum Juliena Bryana, amerykańskiego dziennikarza, który przyjechał do stolicy Polski ostatnim pociągiem z Berlina 4 września 1939 roku.

„Henryk Wars – Pieśniarz Warszawy”. Sobota, 5 września, godzina 15:00. TVP Polonia.
Film dokumentalny o Henryku Warsie – niezwykle popularnym i lubianym polskim kompozytorze, który po II wojnie światowej zrobił karierę w Hollywood.

W królestwie roślin Davida Attenborough - „Życie w wilgotnej strefie“. Odc 1/4. Niedziela, 6 września, godzina 10:10. TVP2.
Przyrodniczy film dokumentalny zrealizowany na terenie Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew pod Londynem.

„A potem nazwali go bandytą”. Niedziela, 6 września, godzina 21:50. TVP Historia.
Film o partyzancie, którego losy odzwierciedlają najnowsze dzieje Polski. Józef Kuraś, pseudonim „Ogień”, w ciągu zaledwie czterech lat (1943 - 1947) stał się najpierw najjaśniejszą, a potem najbardziej posępną legendą Tatr. Jego życie było pełne sprzeczności. Walczył ze wszystkimi: hitlerowcami, sowietami, a na końcu – z komunistami.

Czy świat oszalał? – „Tajemnice III Rzeszy - Prawa ręka Hitlera”. Poniedziałek, 7 września, godzina 22:55. TVP2.
Sześcioodcinkowa seria o nieznanych faktach z dziejów Trzeciej Rzeszy. Dokument zawiera niepublikowane wcześniej dokumenty, wypowiedzi świadków wydarzeń oraz rozmowy z naukowcami badającymi historię nazistowskich Niemiec.

Polska w dokumencie – „Olmany”. Wtorek, 8 września, godzina 16:05. TVP Kultura.
Film o wsi Olmany położonej na południu Białorusi, na skraju największego w Europie obszaru bagien. Zdjęcia wzbogacają barwne opowieści o miejscach świętych i przeklętych.

Świat bez fikcji – „Moje 600 gramów szczęścia”. Odc. 1. Wtorek, 8 września, godzina 22:55. TVP2.
Poruszający cykl dokumentalny ukazujący losy wcześniaków. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha...

„Akcje Specjalnego Znaczenia – Leski Akcja 666”. Wtorek, 8 września, godz. 23:40. TVP Polonia.
Historia działalności przedwojennego polskiego inżyniera Kazimierza Leskiego, który w mundurze generała Wehrmachtu podróżował po okupowanej Europie z misją wywiadowczą.

„Pod władzą sułtanów”. Poniedziałek – środa, 7 - 9 września, godzina 19:45. TVP Historia.
Trzyczęściowy serial dokumentalny opowiadający o losach potężnej dynastii Osmanów.

Sprawiedliwi wśród Nas - „Dom dzieci”. Czwartek, 10 września, godzina 18:25. TVP Polonia.
Cykl dokumentalny o Polakch, którzy w czasie II wojny światowej pomagali ludności żydowskiej. Ten odcinek przypomina pracowników Domu Małego Dziecka im. księdza Bodouina w Warszawie, którzy z narażeniem życia ratowali żydowskie dzieci.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Niewolnice w piwnicy”. Czwartek, 10 września, godzina 22:20. TVP1.
W Riazaniu robotnik porwał dwie dziewczyny - czternastoletnią Katię i siedemnastoletnią Lenę. Odurzył je środkiem nasennym, a następnie uwięził w piwnicy. Prześladowca regularnie je wykorzystywał. Lena w niewoli urodziła dwóch synów. Po latach uwolnione, postanawiają opowiedzieć swoją tragiczną historię przed kamerami.