Euro 2016 w Telewizji Polskiej!

Telewizja Polska wykupiła prawa do najbliższych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Najważniejsze mecze Euro 2016 w Telewizyjnej Jedynce!

Euro 2016antena tvp
Telewizja Polska nabyła sublicencję od telewizji Polsat do transmisji z EURO 2016. TVP pokaże 11 najważniejszych spotkań imprezy: cztery fazy grupowej: mecz otwarcia Francja – Rumunia (10 czerwca) oraz trzy spotkania reprezentacji Polski – z Irlandią Północną (12 czerwca), Niemcami (16 czerwca) oraz Ukrainą (21 czerwca). Oprócz tego na antenie Jedynki będzie można zobaczyć dwa mecze 1/8 finału, dwa mecze 1/4 finału, oba półfinały oraz finał. Jeśli reprezentacja Polski awansuje do fazy pucharowej, jej spotkania będzie można śledzić właśnie w Jedynce. Równolegle z TVP1 mecze będzie można także oglądać na stronie sport.tvp.pl. To już kolejna ważna impreza, którą pokaże TVP.

- Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa, że Telewizja Polska... uzyskała zgodę UEFA na zakup od TV Polsat sublicencji na najważniejsze mecze EURO 2016 – ogłosił prezes Jacek Kurski na środowej konferencji prasowej w siedzibie TVP.

Telewizja Polska nabyła także wyłączne prawa medialne do najbardziej prestiżowych wydarzeń piłkarskich w latach 2018–2022. TVP wygrała przetarg ogłoszony przez UEFA i prowadzony przez jej agencję zależną CAA Eleven. Dzięki temu TVP będzie jedyną w kraju, która będzie mogła transmitować mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach Mistrzostw Europy 2020 roku, w eliminacjach Mistrzostw Świata 2022 oraz dwóch cyklach nowo utworzonych rozgrywek UEFA – Ligi Narodów 2019 i 2022. Dodatkowo TVP zapewniła sobie wyłączne prawa do kolejnych Mistrzostw Europy 2020 roku. Już wcześniej TVP zapewniła sobie prawa do turniejów finałowych Mistrzostw Świta w Rosji w 2018 roku oraz Katarze w 2022 roku. Oznacza to, że w latach 2018–2022 mecze piłkarskiej reprezentacji Polski oraz wielkie wydarzenia z udziałem innych piłkarskich reprezentacji narodowych – EURO 2020, Mundial 2018 i Mundial 2022 pokaże tylko Telewizja Polska.

Koncert Galowy TVP Polonia

W poniedziałek 2 maja na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysty Koncert Galowy z okazji wręczenia przez TVP Polonia, dorocznej nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”! Zapraszamy na transmisję.

Koncert Galowy TVP Poloniaantena tvp1
„Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” to nagroda przyznawana przez TVP Polonia wyjątkowym osobowościom ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, które poprzez swoje osiągnięcia promują pozytywny wizerunek Polski i Polaków na świecie. Nagroda przyznawana jest od 1995 roku, a jej symbolem jest statuetka Fryderyka Chopina autorstwa Doroty Banasik.

W tym roku do grona wybitnych laureatów nagrody dołączą: Zofia Boris – działaczka polonijna, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oddziału Illinois, Aleksandra Kurzak – śpiewaczka operowa, sopranistka, Olga Malinkiewicz – naukowiec, fizyk, pomysłodawczyni metody wytwarzania tanich i bardzo praktycznych ogniw słonecznych, Agnieszka Radwańska – tenisistka, najwyżej notowana polska zawodniczka w historii rankingu WTA Tour, Jan Czuryłowicz – ekonomista, zaangażowany w działania na rzecz demokratycznych przemian w Europie Środkowej oraz Piotr Małoszewski – naukowiec, geolog, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech.

Wśród laureatów tej prestiżowej nagrody znaleźli się do tej pory m. in.: Krzysztof Penderecki, Wanda Wiłkomirska, Igor Mitoraj, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Andrzej Stelmachowski, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Basia Trzetrzelewska, Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Robert Kubica oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Oprawę muzyczną gali zapewni Kwintet Smyczkowy pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina, wykonując przygotowany specjalnie na tę uroczystość projekt pt. „CHOPINIANA CON DELIZIA”

Koncert Galowy poprowadzą Agata Konarska i Grzegorz Miśtal.

Na bezpośrednią relację z wręczenia nagrody zapraszamy do TVP Polonia w poniedziałek, 2 maja o godz. 18:00.
Powtórka programu o godz. 05:45 oraz we wtorek o godz. 13:35. TVP Polonia.
Koncert galowy pokaże także TVP1 we wtorek, 3 maja o godz. 10:40.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

TVP1 w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zrealizowała spot przedstawiający początek i rozwój narodowych barw w historii Polski. Będzie on emitowany w dniach 1-3 maja na antenach Telewizji Polskiej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej antena tvp1 1 - 3 maja
W spocie ujęto historię biało-czerwonej flagi w kontekście historii narodu, walk, wojen, powstań i buntów społecznych. Spot ma cel edukacyjny – zachęca Polaków do identyfikowania się z polską flagą podczas ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Podkreśla też, że dzięki krwi naszych przodków przetrwaliśmy do dziś jako naród i jako niepodległe państwo. Przy jego realizacji współpracowały grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Jest to drugi po Żołnierzach Wyklętych spot okolicznościowy zrealizowany przez TVP z okazji ważnych rocznic narodowych.


Zapraszamy na „Niedzielę z Jerzym Hoffmanem”

Wybitny reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych. Najbardziej znany z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Początkowo zajmował się filmami dokumentalnymi - współpracował z Edwardem Skórzewskim, z którym zdobył wiele nagród festiwalowych na całym świecie. Polecamy spotkanie z Jerzym Hoffmanem i jego gośćmi na antenie TVP Kultura.

„Niedzielę z Jerzym Hoffmanem” antena tvpkultura Niedziela, 1 maja, od godz. 17:30
Pierwszą produkcją fabularną Jerzego Hoffmana był film zrealizowany w 1962 r. Gangsterzy i filantropi. Po kolejnym sukcesie sfilmował powieść Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, co zapoczątkowało ekranizację trylogii pisarza. W 1974 r., powstał doceniony przez krytyków „Potop”, za który dostał nominację do Oskara, następnie w 1999 r. „Ogniem i mieczem”. W tym samym roku w uznaniu za zasługi odsłonięto gwiazdę reżysera w Alei Gwiazd w Łodzi.

Niedziela z... – Jerzym Hoffmanem”. Godzina 17:30.
Rozmowa Jerzego Hoffmana i jego gości - Ewy Wiśniewskiej, Daniela Olbrychskiego, Wiktora Zborowskiego, Jerzego Frykowskiego, Michała Żebrowskiego i Wojciecha Wójcika -  o twórczości Sienkiewicza i przeniesieniu jej na ekrany kin, zainteresowaniach historycznych i rodzinnych korzeniach, które ukształtowały Jerzego Hoffmana oraz o roli jaką powinno pełnić kino.

Niedziela z... – Jerzym Hoffmanem. Pan Wołodyjowski część 1 , godzina 18:25. Część 2, godzina 19:55.
Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści Sienkiewicza. Na potrzeby filmu wzniesiono kilka ogromnych dekoracji plenerowych. W ruinach zamku w Chęcinach zrekonstruowano twierdzę kamieniecką, wybudowano miasteczko Raszków i fortyfikację chreptiowską.


Aleksandra Rosiak w „Pytaniu na śniadanie”

Do zespołu „Pytania na śniadanie” dołącza nowa prowadząca – Aleksandra Rosiak. Na antenie Dwójki zadebiutuje 30 już kwietnia!

Aleksandra Rosiak w „Pytaniu na śniadanie”antena tvp2
Aleksandra Rosiak wraz z Tomaszem Kammelem poprowadzi 30 kwietnia poranny program „Pytanie na śniadanie”. Następnie widzowie będą mogli oglądać nową prezenterkę w parze z Łukaszem Nowickim. Po raz pierwszy wystąpią wspólnie 10 maja.

Aleksandra Rosiak już od 2004 roku związana jest z Telewizją Polską. Wrocławianka, absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, dała się poznać widzom jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna w TVP Wrocław, TVP1, TVP2 i TVP Info. W latach 2014-2016 prowadziła program „Poranek Info” w TVP INFO oraz „Wiadomości” (TVP1) w 2015 – 2016.

 – Cieszymy się bardzo, że pani Aleksandra Rosiak dołącza do zespołu Dwójki – mówi Maciej Chmiel, dyrektor TVP2. – To świetna dziennikarka, posiadająca doświadczenie w prowadzeniu zarówno programów informacyjnych, jak i widowisk rozrywkowych, np. Festiwalu Piosenki w Opolu. Mam nadzieję, że szybko stanie się twarzą Dwójki. I jako gospodyni „Pytania na śniadanie”, i jako prowadząca ważne wydarzenia artystyczne emitowane na antenie TVP2.

„Zapora” w TVP

Historia majora Hieronima Dekutowskiego, żołnierza wyklętego, jednego z dowódców polskiego podziemia. Premiera tylko w TVP Historia. Polecamy!

"Zapora" fot: materiały promocyjne antena tvphistoria Sobota, 30 kwietnia, godz. 20:20
Film dokumentalny Konrada Starczewskiego wyprodukowany przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej to zapis wspomnień przyjaciół, rodziny i towarzyszy majora „Zapory”. Film, który do tej pory dostępny był tylko w kinach, będzie można obejrzeć w TVP Historia!

„Zapora” wraz ze swoim oddziałem uczestniczyli w regularnych bitwach z oddziałami hitlerowskimi. Major Dekutowski, tak jak inni Żołnierze Wyklęci, skazany był przez komunistów na wieczną niepamięć. Do 1947 roku walczył o wolna Polskę z okupantem sowieckim. Sąd Wojskowy PRL skazał go na siedmiokrotną karę śmierci. Egzekucja została wykonana. Ostatnie słowa majora Dekutowskiego brzmiały „ Przyjdzie zwycięstwo. Jeszcze Polska nie zginęła”. Pochowany został w nieznanym miejscu w bezimiennej mogile.

Film „Zapora” to jedyna biografia majora Dekutowskiego. Opowieści przyjaciół i dawnych towarzyszy broni ilustrowane są autentycznymi zdjęciami partyzanckimi. Wspomnienia ukazują człowieka upartego i wymagające, ale jednocześnie tęskniącego za normalnym życiem.

 „Zapora”. Sobota, 30 kwietniam godzina 20:20. TVP Historia.

Świat na wiosnę kręci się szybciej

Od środy 4 maja telewizyjna Jedynka zaproponuje widzom wcześniejszą godzinę emisji programu „Świat się kręci”, po którym nadawane będzie pasmo serialowe, a w nim seriale „Klan” i „Wspaniałe Stulecie: sułtanka Kosem”.

"Świat się kręci"antena tvp1
Pasmo popołudniowe już o godz. 16:00 otworzy program na żywo „Świat się kręci”. Jego widzowie dowiedzą się, wokół czego tego dnia kręci się świat w polityce, rozrywce, sporcie i kulturze. Jak zawsze program ten będzie blisko istotnych tematów społecznych. Przedstawią je: Anna Popek, Agata Młynarska i Artur Orzech. O stałej porze o 17:00 w „Teleekspress-owym” skrócie zostaną zaprezentowane najważniejsze informacje z kraju i ze świata oraz program rozrywkowy „Jaka to melodia?”. Od godz. 18:00 w bloku serialowym widzowie zobaczą „Klan” i „Sułtankę Kosem”, a o 19:30 - główne wydanie „Wiadomości”.

Filmy w Jedynce

„Mała Moskwa”, „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „U Pana Boga za piecem” i „U Pana Boga za miedzą” to filmowe propozycje Jedynki na długi majowy weekend. Zapraszamy na kultowe produkcje!

"Quantum of Solace" fot: materiały promocyjne antena tvp1 29 kwietnia - 3 maja
„Most na Renie”. Piątek, 29 kwietnia, godz. 21:25. TVP1.
Luty 1945 roku, ostatnie dni II wojny światowej. Niemiecki generał Von Brock (Peter van Eyck) otrzymuje rozkaz wysadzenia w powietrze jedynego ocalałego mostu na Renie prowadzącego w głąb Niemiec. Generał nie kwapi się jednak do wykonania tego rozkazu, ponieważ oznaczałoby to pozostawienie 50 tysięcy żołnierzy na pastwę nacierających Amerykanów.

„Jutro wychodzę za mąż”. Sobota, 30 kwietnia, godz. 14:15. TVP1.
W przeddzień swojego ślubu Manon (Delphine Chanéac) poznaje na ulicy przystojnego Juliena (Jean-Charles Chagachbanian), który po chwili rozmowy błaga ją, aby nie wychodziła za mąż. Jego zdaniem byłby to fatalny błąd, ponieważ jest... kobietą jego życia.

Hit na sobotę – „Quantum of Solace”. Sobota, 30 kwietnia, godz. 21:25. Powtórka w niedzielę, 1 maja, godz. 14:05. TVP1.
M (Judi Dench) oraz Bond orientują się, że sprawa szantażu Vesper Lynd łączy się z innym znacznie bardziej skomplikowanym problemem. Okazuje się, że gra toczy się nie tylko o przejęcie terenów, na których znajdują się cenne złoża mineralne, ale jej celem jest także przewrót polityczny w jednym z południowoamerykańskich krajów.

Zakochana Jedynka – „Mała Moskwa”. Niedziela, 1 maja, godz. 21:35. TVP1.
Lata 60. ubiegłego wieku. Jura (Dmitrij Uljanow) razem z żoną Wierą (Svetlana Khodchenkova) mieszkają w Legnicy nazywanej „Małą Moskwą”. Kobieta wygrywa polsko-radziecki konkurs piosenki. Nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca wręcza jej porucznik Wojska Polskiego Michał Janicki (Lesław Żurek) i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia…

„Sami swoi”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 12:25. TVP1.
Dwie rodziny - Kargulów i Pawlaków - po II wojnie światowej zmuszone zostały do opuszczenia Kresów Wschodnich i osiedlenia na Ziemiach Odzyskanych. Spory pomiędzy rodami sięgają czasów przedwojennych.

„Nie ma mocnych”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 14:00. TVP1.
Ciężko chory Kazimierz Pawlak (Wacław Kowalski) chce przekazać swoją ziemię następcy. Niestety starszy syn Witia (Jerzy Janeczek) nie może uprawiać więcej gruntów, a młodszy syn Paweł (Zygmunt Bielawski) jest pracownikiem naukowym. Cała nadzieja we wnuczce, osiemnastoletniej Ani (Anna Dymna).

„U Pana Boga za piecem”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 23:00. TVP1.
Młoda Rosjanka Marusia (Irina Lachina) przypadkiem trafia do Królowego Mostu. Jej obecność zakłóca spokój zarówno w sennym miasteczku, jak i w sercu przystojnego organisty Witka (Jan Wieczorkowski).

„Kochaj albo rzuć”. Wtorek, 3 maja, godz. 14:45. TVP1.
Trzecia i ostatnia część kultowej opowieści o repatriantach ze Wschodu – rodzinach Karguli i Pawlaków. Tym razem Władysław Kargul (Władysław Hańcza) i Kazimierz Pawlak (Wacław Kowalski) wyruszają do Chicago na zaproszenie Johna Pawlaka. Niespodziewanie nadchodzi wiadomość o jego śmierci…

„U Pana Boga za miedzą”. Wtorek, 3 maja, godz. 22:35. TVP1.
Staszek Niemotko (Grzegorz Heromiński) po 20 latach wraca z USA jako bogacz. Postanawia osiąść w Królowym Moście i znaleźć kandydatkę na żonę. Jego wybranką zostaje kasjerka miejscowego banku – Ludmiła (Katarzyna Śmiechowicz). Plany niestety nieco się komplikują.

Filmy w Dwójce

„Gladiator” z Russellem Crowe, „Rozmowy kontrolowane” ze Stanisławem Tymem, „Starsza pani musi zniknąć” z Benem Stillerem i Drew Barrymore, „Być jak Stanley Kubrick” z Johnem Malkovichem oraz kultowy „Rocky 2” z Sylvestrem Stallone. W majowe wieczory zapraszamy do Dwójki!

"U Pana Boga za miedzą" fot: materiały promocyjne antena tvp2 30 kwietnia - 5 maja
„Wpadka”. Sobota, 30 kwietnia, godz. 21:50. TVP2.
Alison (Katherine Heigl) jest perfekcjonistką odnoszącą sukcesy zawodowe. Ben (Seth Rogen) to wieczny chłopiec, który prowadzi stronę internetową z aktami gwiazd filmowych. Po przypadkowo wspólnie spędzonej nocy, oboje mają nadzieję, że nigdy więcej się nie spotkają. Niespodziewanie okazuje się, że Alison jest w ciąży…

„Fighting. Miejskie walki”. Niedziela, 1 maja, godz. 23:30. TVP2.
Shawn MacArthur (Channing Tatum) wdaje się w bójkę w nowojorskim parku. Dostrzega go i zatrudnia Harvey Boarden (Terrence Howard), który pośredniczy w organizacji nielegalnych pojedynków. Po pewnym czasie Shawn poznaje atrakcyjną Zulay (Zulay Henao), ale sielankę burzy pojawienie się jego dawnego przyjaciela…

„Brunet wieczorową porą”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 16:15.
Cyganka przepowiada Michałowi Romanowi (Krzysztof Kowalewski) niezwykłe przeżycia. Podobnie jak większość ludzi, nie bierze poważnie tych proroctw. Jednak nagle przepowiednia zaczyna się spełniać…

„Gladiator”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 21:50. TVP2.
Generał Maximus (Russell Crowe) ma zostać następcą cesarza Marka Aureliusza (Richard Harris). Prawowity następca tronu Kommodus (Joaquin Phoenix) postanawia pokrzyżować plany ojcu. Skazuje Maximusa i całą jego rodzinę na śmierć. Generał cudem uchodzi z życiem i trafia jako niewolnik do szkoły gladiatorów. Przy życiu trzyma go tylko chęć zemsty za stratę ukochanej rodziny.

„Rozmowy kontrolowane”. Wtorek, 3 maja, godz. 12:10. TVP2.
Współpracujący z SB prezes klubu sportowego „Tęcza” Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) otrzymuje zlecenie wniknięcia w struktury suwalskiej Solidarności. W północno-wschodniej Polsce zastaje go stan wojenny. Ochódzki postanawia wrócić do stolicy. Jednak w drodze do Warszawy, powoduje wypadek samochodowy i ucieka przed policją. W końcu… zostaje bohaterem Solidarności.


„Kadet Kelly”. Wtorek, 3 maja, godz. 16:05. TVP2.
Wesoła i przebojowa nastolatka Kelly Collins (Hilary Duff) po ślubie matki musi wyprowadzić się z Nowego Jorku. Jej ojczym Joe Maxwell (Gary Cole) ma kierować szkołą wojskową. Dziewczyna bardzo go lubi i chce mu zaimponować – decyduje się kontynuować naukę właśnie tam.

„Starsza pani musi zniknąć”. Wtorek, 3 maja, godz. 21:45. TVP2.
Młoda zakochana para - Alex (Ben Stiller) i Nancy (Drew Barrymore) - znajduje w Nowym Jorku dom swoich marzeń. Okazuje się, że w bajkowej ofercie jest pewien haczyk. Wraz z zakupem dostają pod swój dach kłopotliwą lokatorkę – staruszkę, która uprzykrza im życie.

Kino relaks – „Nigdy nie mów nigdy”. Środa, 4 maja, godz. 22:25. TVP2.
Trzydziestoletnia Ama (Anna Dereszowska) to prawdziwa kobieta sukcesu. Mieszka w Warszawie, ma świetną pracę i prowadzi rozrywkowe życie singielki. Niestety sukcesy zawodowe nie idą w parze z osobistymi. Przelotne relacje z przypadkowymi mężczyznami nie pozwalają jej na zrealizowanie marzenia o dziecku…

„Rocky 2”. Czwartek, 5 maja, godz. 20:40. TVP2.
Rocky Balboa (Sylvester Stallone) po walce z Apollo Creedem trafia do szpitala. Okazuje się, że kolejna walka i kontuzje grożą utratą wzroku. Rocky żeni się z Adrian (Talia Shirei i usiłuje zmienić swoje życie. Dochodzi jednak do wniosku, że potrafi tylko walczyć na ringu…

„Być jak Stanley Kubrick”. Czwartek, 5 maja, godz. 22:50. TVP2.
Prawdziwa historia mężczyzny, który podawał się za Stanleya Kubricka, kiedy ten pracował nad swoim ostatnim filmem „Oczy szeroko zamknięte”. Alan (John Malkovich), mimo że nie był nawet do Kubricka podobny, nie miał problemu, aby wejść do hermetycznego świata filmowców. Zanim jego kłamstwo wyszło na jaw, przez długi czas pojawiał się na ekskluzywnych przyjęciach i wystawnych bankietach.

Filmy w TVP Kultura

„Dzień świra” z Markiem Kondratem i Michałem Koterskim, „Miłość i śmierć” z Woody Allenem, „Blue Jasmine” z Cate Blanchett i „Król Nowego Jorku” z Christopherem Walkenem. Zapraszamy do TVP Kultura na wieczory z dobrym kinem.

"Blue Jasmine" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 29 kwietnia - 5 maja
Wieczór kinomana – „Nasz chleb powszedni”. Piątek, 29 kwietnia, godz. 20:25. TVP Kultura.
Bezrobotny John (Tom Keene) i jego żona postanawiają wyprowadzić się z miasta. Przenoszą się na opuszczoną farmę, która kiedyś należała do ich krewnych. Po drodze spotykają ludzi, tak jak oni – bez perspektyw. Wspólnie postanawiają założyć spółdzielnię.

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Miłość i śmierć”. Piątek, 29 kwietnia, godz. 22:55. TVP2.
Rosja, czas wojen napoleońskich. Boris Dimitrovich Grushenko (Woody Allen) siedzi w celi śmierci. W oczekiwaniu na egzekucję wspomina swoje życie.

Bilet do kina – „Żyła sobie baba”. Sobota, 30 kwietnia, godz. 20:20. TVP Kultura.
Rosja, początek XX wieku, lata pierwszej wojny i rewolucji bolszewickiej. W losach Varvary (Darya Yekamasova), jak w soczewce, skupiły się losy ludzi, którzy stali się ofiarą patologii i degeneracji, jaką przyniósł bolszewizm.

„Dzień świra”. Niedziela, 1 maja, godz. 21:30. TVP Kultura.
Polonista Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) jest sfrustrowanym nauczycielem cierpiącym na nerwicę natręctw. Samotnie wychowuje syna (Michał Koterski). Żona (Joanna Sienkiewicz) dawno go porzuciła. Każdy dzień dla Adasia to wielkie wyzwanie…

„Locke”. Poniedziałek, 2 maja, godz. 20:20. TVP Kultura.
Ivan Locke (Tom Hardy) jest najlepszym inżynierem budowlanym w Anglii. Właśnie skończył projekt i wraca samochodem do domu. Telefon, który odbierze w czasie jazdy, wywróci do góry nogami całe jego życie.

Panorama kina światowego – „Blue Jasmine”. Wtorek, 3 maja, godz. 22:50. TVP Kultura.
Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do luksusu i życia w świecie wyższych sfer u boku męża milionera (Alec Baldwin). Kiedy ten zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine diametralnie się zmienia.

Młodzi gniewni – „Oda do radości”. Środa, 4 maja, godz. 22:35. TVP Kultura.
Agnieszka (Małgorzata Buczkowska) właśnie wróciła do rodzinnego miasta zza granicy, gdzie pracowała jako sprzątaczka. Michał „DJ Peras” (Piotr Głowacki) to zdolny hiphopowiec związany z córką bogatego biznesmena. Wiktor (Lesław Żurek) po studiach wraca na prowincję do domu rodzinnego. Mieszka z rodzicami i pracuje w wędzarni ryb. Trzy historie młodych ludzi splatają się w autobusie do Londynu…

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Król Nowego Jorku”. Czwartek, 5 maja, godz. 20:20. TVP Kultura.
Były gangster Frank White (Christopher Walken) po wyjściu z więzienia postanawia odzyskać dawne wpływy. Buńczucznie zapowiada przejęcie kontroli nad całym handlem narkotykami w Nowym Jorku i grozi śmiercią każdemu, kto stanie mu na drodze.

Czas na dokument!

Pasjonujące historie, życiorysy i niezwykłe zdarzenia. Sylwetka Tadeusza Kościuszki i Chrzest Mieszka z perspektywy zafascynowanego historią Polski Philipa Steela. Polecamy wartościowe filmy dokumentalne w TVP!

"Tora i miecz" fot: materiały promocyjne antena tvp 30 kwietnia - 5 maja
Dokument tygodnia - „Sugar Man”. Sobota, 30 kwietnia, godz. 11:20. TVP Kultura.
Niewiarygodna, a jednak prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, który przepadł bez wieści na początku lat 70. Wróżono, że ma szansę zrobić karierę na miarę Boba Dylana. Historia wielkiej determinacji dwóch fanów muzyka, którzy śledzą jego karierę.

„Polska 1050. Odc. 4. Niedziela, 1 maja, godzina 8:30. TVP Polonia.
W tym odcinku o rozkwicie klasztorów i zakonów na terenach Polski.

„Życie po cudzie”. Niedziela, 1 maja, godzina 12:15. TVP Polonia.
Dokument o wyjątkowych losach kilku osób, które doświadczyły cudownych zdarzeń lub były świadkami cudów. To osoby nagle i trwale uzdrowione, które według lekarzy nie powinny żyć.

„Pierwsi Polacy w Ameryce”. Niedziela, 1 maja, godzina 23:00. TVP Polonia.

Film ukazuje niezwykle ważną rolę Polaków w przetrwanie i rozwój kolonii w Jamestown.

„Jedno słowo”. Poniedziałek, 2 maja, godzina 23:25. TVP Polonia.
Film pokazuje historię osadnictwa Polaków w Kanadzie oraz życie współczesnej kanadyjskiej Polonii - potomków dawnych, biednych emigrantów kaszubskich, tej przybyłej tu po zawierusze II wojnie światowej i tej z czasów „Solidarności”.

„Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko”. Wtorek, 3 maja, godzina 16:20. TVP Polonia.
Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych.

„Mesco dux Baptizatur czyli Książę Mieszko Ochrzczony”. Wtorek, 3 maja, godzina 17:55. TVP Polonia.
Chrzest Mieszka z perspektywy zafascynowanego historią Polski Philipa Steela. Historyk chce udowodnić tezę, że Mieszko przyjął chrzest, ponieważ uwierzył w Chrystusa.

„Polska w dokumencie - Roman Polański: Moje życie”. Wtorek, 3 maja, godz. 18:15. TVP Kultura.

W 2009 r. Roman Polański po kilku tygodniach więzienia, trafił do aresztu domowego. Tam zostały zarejestrowane jego bardzo osobiste zwierzenia. 

Świat nieprzedstawiony - Szalony świat Donalda Trumpa. Środa, 4 maja, godz. 21:25. TVP 1.
Bohaterem filmu dokumentalnego jest Donald Trump, multimilioner z Nowego Jorku, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2016. 

„Tora i miecz”. Środa, 4 maja, godz. 23:25. TVP Polonia.
Film ukazuje nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie. Przede wszystkim udział w walkach ortodoksyjnych  Żydów oraz polskich organizacji konspiracyjnych.

Świat w dokumencie - Mój tata Lazaro”. Czwartek, 5 maja, godz. 19:10. TVP Kultura.
23 - letnia Żaklina wyjeżdża na Kubę, by odnaleźć swojego ojca. Opuścił ją, gdy była jeszcze małym dzieckiem. Nie pamięta go w ogóle, pozostało jej tylko kilka fotografii, listy i opowieści matki.

Sukces akcji „Reklama Dzieciom”!

23. edycja charytatywnej akcji „Reklama Dzieciom” organizowanej przez TVP przyniosła 1,48 mln złotych. Dochód z akcji został w całości podzielony między ponad 100 organizacji, które na co dzień wspierają najbardziej potrzebujące chore dzieci.

„Reklama Dzieciom”antena tvp
Specjalny charytatywny blok reklamowy został nadany w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”. Wpływy z jego emisji zależały od wielkości widowni. Dzięki intensywnej kampanii promującej akcję, blok „Reklama Dzieciom” obejrzało prawie 4 miliony osób. Przychód z akcji wyniósł rekordowe 1,48 mln złotych (o ponad 600 tys. zł więcej niż rok wcześniej). Serdecznie za to dziękujemy wszystkim widzom TVP1!

Dofinansowanie przeznaczono na: organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami oraz kolonii dla dzieci i młodzieży z rodzin biednych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, patologicznych, czy rodzin wielodzietnych, dofinansowanie kompleksowej rehabilitacji oraz terapii dzieci i młodzieży z wieloraką niepełnosprawnością, organizacje i przeprowadzenie warsztatów edukacyjno-terapeutycznych oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego (m.in. wyposażenie sal terapii integracji sensorycznej, sal do terapii EEG Biofeedback, czy zakup sprzętu specjalistycznego do rehabilitacji ruchowej oraz sprzętu do terapii wzroku, słuchu i mowy).

Dzięki tegorocznym reklamodawcom z pomocy w tym roku skorzysta ponad sześć tysięcy dzieci! W imieniu dzieci, do których trafią pieniądze z akcji, dziękujemy!