„Kocham Cię, Polsko!” powraca wiosną!

Barbara Kurdej-Szatan w roli prowadzącej oraz Tomasz Kammel i Maciej Musiał jako kapitanowie drużyn poprowadzą uwielbiany przez widzów Dwójki program, który w odświeżonej formule wiosną ponownie zagości na ekranach. Zapraszamy do TVP2 już 5 marca o godz. 20:05!

"Kocham Cię, Polsko!" fot: Ireneusz Sobieszczuk/TVP antena tvp2 Od 5 marca w każdą sobotę o godz. 20:05!
„Kocham Cię, Polsko!” to widowisko łączące elementy teleturnieju i show rozrywkowego. Dwie drużyny gwiazd (zmieniających się w każdym odcinku) rywalizują między sobą, biorąc udział w grach towarzyskich i quizach, odgadując zagadki muzyczne oraz odpowiadając na pytania z wiedzy o Polsce.

Program – w lekkiej, atrakcyjnej formie – propaguje wiedzę dotyczącą historii i geografii naszego kraju, języka, literatury, kultury i obyczajów. W roli prowadzącej „Kocham Cię, Polsko!” zobaczymy Barbarę Kurdej–Szatan. Drużyny poprowadzą kapitanowie: Tomasz Kammel i Maciej Musiał.

Program zyska nowoczesną formułę, a kluczowe znaczenie będzie miał walor edukacyjny. Obok konkurencji znanych z poprzednich edycji show (takich, jak „urodziny”, „kalambury” czy „głuchy telefon”) pojawią się też kategorie premierowe: „literatura”, „polszczyzna” czy „kto jest kim”. Program zyska też walor interaktywny. W trakcie emisji prowadzone będą konkursy w mediach społecznościowych, a komentarze widzów w czasie rzeczywistym będą pojawiać się na ekranie.

„Kocham Cię, Polsko!”. Od 5 marca w każdą sobotę o godz. 20:05 w TVP2.

„Bodo” już w marcu w Jedynce!

Wielka gwiazda międzywojennego polskiego kina i kabaretu, aktor, reżyser, producent, biznesmen, bohater plotek i skandali, obiekt westchnień kobiet i idol mężczyzn - Eugeniusz Bodo. Jedynka zaprasza na wyjątkowy serial inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w gwiazdorskiej obsadzie, pełen międzywojennych przebojów w zaskakujących aranżacjach, spektakularnych układów choreograficznych i rozmachu scenograficznego. Premiera w niedzielę, 6 marca o 20:25!

"Bodo" fot: materiały promocyjne antena tvp1 Niedziela, 6 marca, godz. 20:25
Eugeniusz Bodo był uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Zagrał w blisko trzydziestu filmach, był gwiazdą przedwojennych teatrów rewiowych – „Morskiego oka” i „Qui Pro Quo”, twórcą pamiętanych do dzisiaj szlagierów, ale również scenarzystą i reżyserem. W jego biografii, jak w soczewce, skupia się wszystko to, co tworzyło niezwykłą atmosferę przedwojennej Warszawy. Jego życie skończyło się dramatycnie - podzielił los wielu Polaków zamęczonych w sowieckich łagrach.

W postać Eugeniusz Bodo wcielili się Antoni Królikowski (odcinki 1 - 4) oraz Tomasz Schuchardt (odcinki 5 - 13). W pozostałych rolach zobaczymy między innymi Agnieszkę Wosińską w roli Doroty, matki Bodo i Mariusza Bonaszewskiego jako Teodora Junoda, ojca Bodo. W role scenicznych i życiowych partnerek Bodo wcieliły się Anna Pijanowska (Ada), Anna Próchniak (Nora Ney), Patricia Kazadi (Reri) i Roma Gąsiorowska (Zula Pogorzelska). W znakomitej obsadzie znaleźli się także Robert Gonera (Vortheil), Dariusz Kordek (Michał Orda), Edyta Herbuś (Pola Negri), Maja Hirsch (Drewiczówna), Magdalena Stużyńska (Trudi), Bartek Kasprzykowski (Żwirski), Karolina Gorczyca (Alina Roland), Olaf Lubaszenko (dyrektor Kettler), Bartłomiej Kotschedoff (Adolf Dymsza) i Mateusz Damięcki (Adam Brodzisz).

W serialu usłyszymy nie tylko znane utwory Bodo - „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Okay”, „Ach te baby”, „Ach śpij kochanie”, ale też międzywojenne szlagiery innych wykonawców: „To wszystko umiem ja”, „Może kiedyś innym razem”, „Dla Ciebie chcę być biała”, „Lim pampom”.

Zdjęcia do serialu „Bodo” rozpoczęły się pod koniec maja i trwały do listopada 2015 r. Realizowane były w ponad 300. obiektach zdjęciowych, m.in. w Łodzi, Zgierzu, Wrocławiu, Warszawie, Żyrardowie, Milanówku i Modlinie. Do serialu zaangażowano ponad 4000 statystów, przy produkcji pracowała ponad 300-osobowa ekipa. Wszystkie kostiumy były szyte specjalnie na potrzeby serialu, a wiele oryginalnych wypożyczono z Londynu, Paryża i Pragi.

Premiera nowego serialu o Eugeniuszu Bodo w TVP1 już 6 marca o godzinie 20:25! Gorąco polecamy!

„Sonda 2” wiosną w Dwójce!

To był kultowy program, który oglądała cała Polska. Nie było tematu, którego nie potrafiliby jasno i nadzwyczaj ciekawie wyjaśnić jego legendarni prowadzący. Niezwykły duet - sceptyk i naukowy entuzjasta – czyli Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński w każdy czwartek spotykali się z milionami telewidzów. Czy ich wizja przyszłości skonfrontowana z współczesnością okaże się trafnym przewidywaniem? Zapraszamy do Dwójki na „Sondę 2”!

Tomasz Rożek fot: Ireneusz Sobieszczuk/ TVP antena tvp2 Wiosna 2016!
„Sonda 2” to powrót do kultowej serii telewizyjnej lat 70. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.

Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć Kurka i Kamińskiego rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne ich wyobrażenia zostaną skonfrontowane ze współczesnością, aby na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”.

Program poprowadzi fizyk, dziennikarz i autor publikacji książkowych, człowiek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych – dr Tomasz Rożek.

„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, aby dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim zainteresowanym otaczającym światem.

„Najweselszy człowiek” w TVP Polonia

Do mieszkania Kornela Makuszyńskiego zostaje dokwaterowany lokator. W domu rozpoczyna się prawdziwa ideologiczna wojna… TVP Polonia zaprasza na autorski spektakl telewizyjny Łukasza Wylężałka inspirowany historią kilku ostatnich lat życia znanego pisarza. Gorąco polecamy Teatr Telewizji!

"Najweselszy człowiek świata" fot: Jan Bogacz/TVP antena tvppolonia Niedziela, 14 lutego, godz. 21:40
Przed wojną Kornel Makuszyński – autor m.in. „Awantury o Basię”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Panny z Mokrą głową” i współautor „Koziołka Matołka” i „Przygód małpki Fiki-Miki” - wiódł wygodne, luksusowe życie. Był otoczony pięknymi przedmiotami, a codzienność umilały mu dobre alkohole i wykwintne jedzenie. Miał wszystko – pieniądze i sławę. Po wojnie pozbawiony przywilejów i wygód na stałe zamieszkał w Zakopanem. Przyzwyczajony do przedwojennych realiów, z trudem odnalazł się w nowym, stalinowskim porządku, ostatnie lata jego życia to próba siły jego charakteru…

W spektaklu wykorzystano oryginalne teksty Makuszyńskiego pochodzące z jego książek, felietonów i anegdot. Wzbogacono je fikcyjnymi dialogami napisanymi w językowej konwencji okresu powojennego. Spektakl obfituje w tragikomiczne sytuacje, które - w połączeniu z doborową grą aktorską - stanowią świetną odprężającą propozycję na niedzielny wieczór. Usatysfakcjonuje zarówno widzów lubiących humor, jak również wielbicieli autora popularnych powieści.

Zakopane, lata 1945 – 1953. Do mieszkania Makuszyńskich (Jerzy Schejbal i Monika Krzywkowska), zostaje dokwaterowany lokator (Andrzej Mastalerz). Pisarz jest zagorzałym zwolennikiem starego świata sprzed wojny, a jego sublokator nowej powojennej ideologii. Od tego momentu w ich domu panuje „wojna ideologiczna”…

„Najweselszy człowiek”. Niedziela, 14 lutego, godz. 21:40. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 03:40 i 14:25. TVP Polonia.

Wielbicieli Teatru Telewizji gorąco zapraszamy również do TVP Kultura na spektakl „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reż. Piotra Cieplaka. To telewizyjna wersja przedstawienia, które miało premierę w listopadzie 2004 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. W spektaklu zagrali m.in. Janusz Gajos, Władysław Kowalski, Jerzy Radziwiłowicz i Krzysztof Stelmaszyk.

TVP Historia pamięta. „Kama”.

Maria Stypułkowska–Chojecka ps. „Kama” to legendarna łączniczka batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Bohaterka Powstania Warszawskiego zmarła 6 lutego br. w wieku 89 lat. Już w sobotę, 13 lutego o godz. 20:55, TVP Historia wyemituje film dokumentalny o wojennych losach kobiety-komandosa elitarnego pionu KEDYW KG AK.

"Kama" w TVP Historia antena tvphistoria Sobota, 13 lutego, godz. 20:55
Maria Stypułkowska-Chojecka brała udział w udanych zamachach na wysokich rangą hitlerowskich funkcjonariuszy, m. in. na Franza Kutscherę generała SS i policji. Na kilka tygodni przed wybuchem Powstania Warszawskiego uczestniczyła w Krakowie w akcji „Koppe”. Podczas Powstania Warszawskiego przeszła cały szlak bojowy batalionu „Parasol”.

Powstanie rozpoczęła na Woli, potem walczyła na Starym Mieście, Powiślu, Mokotowie. Kapitulacja zastała ją w Śródmieściu. Uniknęła aresztowania i ze swoim tatą wraz z ludnością cywilną opuściła Warszawę.

Za udział w walkach „Kama” została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” i wieloma innymi odznaczeniami.

W filmie Maria Chojecka opowiada o początkach konspiracji, przystąpieniu do AK, udziale w swojej pierwszej akcji zbrojnej „Weffels”, o przebiegu akcji „Kutschera” oraz tragicznej akcji polskiego podziemia - „Stamm”.

„Kama”. Sobota, 13 lutego, godz. 20:55. TVP Historia.

Puchar świata w Vikersund

Łukasz Kruczek podał kadrę na trzy weekendowe konkursy Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Vikersund. W rywalizacji wezmą udział Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula, Andrzej Stękała i dawno nie widziany Piotr Żyła, który zastąpi Bartłomieja Kłuska. Zapraszamy na transmisje do TVP!

Piotr Żyła antena tvp1 12 - 14 lutego
Skoczkowie nie mieli dużo czasu na odpoczynek. Zaledwie przed dwoma dniami rozegrano konkurs w Trondheim. Wygrał niedościgniony Peter Prevc, a szóste miejsce – najlepsze w karierze – zajął Andrzej Stękała. Młody podopieczny Łukasza Kruczka zapewne liczy na podobnie udany start na Vikersundbakken. Po wspólnych negocjacjach sztab zdecydował, że w Norwegii zostanie Kamil Stoch, który nadal spisuje się poniżej oczekiwań.

Konkursy Pucharu Świata w Vikersund:

Piątek, 12 lutego, godz. 20:00. Relacja live na SPORT.TVP.PL.
Sobota, 13 lutego, godz. 16:00. Transmisja w TVP 1.
Niedziela, 14 lutego, godz. 16:00. Transmisja w TVP 1.

Nominacje do Orłów 2016 dla seriali i koprodukcji TVP

Nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny otrzymały trzy seriale wyprodukowane przez Telewizję Polską. O statuetkę Orła powalczą w tym roku „Prokurator” w reż. Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy, „Służby Specjalne” w reż. Patryka Vegi oraz „Dziewczyny ze Lwowa” w reż. Wojciecha Adamczyka.

Orły 2016antena tvp
Nominacje do Polskich Nagród Filmowych zostały ogłoszone w czwartek 4 lutego w Pałacu Prymasowskim przez laureatów Orłów i nominowanych z ubiegłych lat. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych, które są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 19. kategoriach, kandydowały aż 53 polskie filmy fabularne, zaś w kategorii Najlepszy dokument członkowie Akademii wybierali nominacje spośród 63. produkcji, które miały swoje premiery w 2015 roku.

Licznymi nominacjami poszczycić się mogą filmy fabularne i dokumentalne, które powstawały w koprodukcji z TVP. Najwięcej nominacji – aż siedem, otrzymał film Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, nominowany m.in. w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska (Maciej Stuhr), Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Anna Dymna) czy Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska (Wojciech Pszoniak).

Pozostałe koprodukcje TVP z nominacjami do Orłów w kategorii Najlepszy Film to „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego, „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Córki Dancingu” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Demon” Marcina Wrony.

W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny nominację otrzymały m.in. koprodukcje TVP „Aktorka” w reż. Kingi Dębskiej, „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grünberga oraz „Piano” Vity Marii Drygas.

Ceremonia wręczenia Orłów 2016 została zaplanowana na 7 marca 2016 roku.

Filmy w Jedynce

Aidan Turner ciągle walczy o odbudowanie zrujnowanego majątku ojca, Roger Moore ratuje świat, Nicolas Cage zaczyna pracę w tajemniczej organizacji, Julia Pietrucha zakochuje się w Jakubie Strzeleckim, a Agnieszka Grochowska robi wszystko, żeby uratować swojego syna. Zapraszamy do Jedynki na dobre filmy.

"Bóg zemsty" fot: materiały promocyjne antena tvp1 12 - 16 lutego
„Poldark - Wichry losu”. Odc. 5. Piątek, 12 lutego, godz. 20:25. TVP1.
Kornwalia, druga połowa XVIII wieku. Ross Poldark (Aidan Turner) ciągle walczy o odbudowanie zrujnowanego majątku ojca. Zawiązuje cichą spółkę z innymi właścicielami kopalń i powołuje do życia Kompanię Miedzi. Na świat przychodzi córka Rossa i Demelzy (Eleanor Tomlinson). Tymczasem uzależniony od hazardu Francis (Kyle Soller) traci swoją kopalnię, co drastycznie pogarsza warunki życia jego bliskich.

James Bond powraca – „Tylko dla twoich oczu”. Piątek, 12 lutego, godz. 21:35. TVP1.
U wybrzeży Grecji zostaje zatopiony statek szpiegowski. Wraz z nim na dno idzie supertajne urządzenie, które służy do sterowania rakietami umieszczonymi na okrętach podwodnych. James Bond (Roger Moore) musi wydostać maszynę z głębin…

Hit na sobotę – „Bóg zemsty”. Sobota, 13 lutego, godz. 20:25. TVP1.
Will Gerard (Nicolas Cage) jest nauczycielem angielskiego w szkole w Nowym Orleanie. Jego piękna żona Laura (January Jones) jest muzykiem. Gdy pewnego dnia kobieta pada ofiarą brutalnego napadu, pragnący zemsty Will przyjmuje propozycję pracy od przedstawiciela tajnej organizacji zajmującej się wymierzaniem sprawiedliwości. Z czasem okazuje się, że nie przewidział wszystkiego…

„Tunel”. Sobota, 13 lutego, godz. 22:20. TVP1.
W nowojorskim tunelu dochodzi do eksplozji. Były szef grupy ratowniczej Kit Latura (Sylvester Stallone) wyrusza na ratunek ludziom, którzy zostali tam uwięzieni.

„Miasto z morza”. Niedziela, 14 lutego, godz. 22:20. TVP1.
Gdynia, lata 1923 – 1926. Dziewiętnastoletni syn nauczyciela Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki) przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby - razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) - uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie.

„Stepy”. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 20:25. TVP1.
Rok 1940. Żona polskiego oficera Nina (Agnieszka Grochowska) razem ze swoim maleńkim dzieckiem zostaje zesłana do pacy w sowchozie w głębi stepów Azji Środkowej. Gdy jej synek zaczyna chorować, za wszelką cenę próbuje dostać się do szpitala w poszukiwaniu leków...

„Prezydent - Miłość w Białym Domu”. Wtorek, 16 lutego, godz. 21:35.
Tuż przed wyborami owdowiały amerykański prezydent Andrew Shepherd (Michael Douglas) poznaje Sydney Ellen Wade (Annette Bening) - lobbystkę organizacji ekologicznej. Ich związek powoduje raptowny spadek popularności prezydenta w przedwyborczych sondażach. Andrew Shepherd staje przed ciężkim wyborem: miłość i rodzina czy kariera i samotność?

Filmy w Dwójce

Martin Freeman żeni się, Jake Gyllenhaal walczy w Zatoce Perskiej, Catherine Zeta-Jones ściga Seana Connery, Arkadiusz Jakubik kłóci się na dachu wieżowca, a Janusz Chabior podejrzewa, że grozi mu niebezpieczeństwo. Zapraszamy do Dwójki na wieczory z dobrym kinem.

"Jarhead - żołnierz piechoty morskiej" fot: materiały promocyjne antena tvp2 12 - 18 lutego
„Sherlock - Oznaki trojga”. Odc. 8/9. Piątek, 12 lutego, godz. 22:20. TVP2.
Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) stoi przed ogromnym wyzwaniem - jako drużba musi wygłosić przemówienie na weselu Johna Watsona (Martin Freeman). Niespodziewanie na przyjęcie wkrada się śmiertelne niebezpieczeństwo...

„Jarhead - żołnierz piechoty morskiej”. Sobota, 13 lutego, godz. 22:15. TVP2.
Rok 1990. Inwazja Iraku na Kuwejt. Swofford (Jake Gyllenhaal) razem z oddziałem zostaje wysłany do Zatoki Perskiej. Wojna okazuje się dla niego niezwykle ciężką próbą...

„Osaczeni”. Niedziela, 14 stycznia, godz. 20:05. TVP2.
W Nowym Jorku dochodzi do brawurowej kradzieży obrazu Rembrandta. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą napadu jest słynny złodziej dzieł sztuki Robert „Mac” MacDougal (Sean Connery). W ślad za przestępcą wyrusza pracująca dla firmy ubezpieczeniowej Virginia „Gin” Baker (Catherine Zeta-Jones). Od momentu, w którym spotykają się, rozpoczyna się zaskakująca, niejednoznaczna gra...

Kino relaks – „Cała ona”. Środa, 17 lutego, godz. 22:25. TVP2.
Zapalony sportowiec Zack Stiler (Freddie Prinze Jr.) jest najpopularniejszym chłopakiem w szkole i obiektem westchnień wielu dziewczyn. Pewnego dnia zakłada się z kolegą, że uczyni z dowolnie wskazanej dziewczyny królową balu maturalnego. Wybór pada na Laney Boogs (Rachael Leigh Cook), która do tej pory była obiektem drwin i żartów.

Kocham kino – „Ostatnie piętro”. Czwartek, 18 lutego, 22:40. TVP2.
Kapitan Wojska Polskiego Derczyński (Janusz Chabior) wiedzie szczęśliwe życie z żoną i trójka dzieci. Któregoś dnia zauważa nieprawidłowości w finansach swojej jednostki. Jego przełożeni odpowiedzialni za przekręty zwalniają go z pracy. Od tego momentu Derczyński - sądząc, że jest na tropie spisku - próbuje chronić siebie i swoją rodzinę.

Kocham kino – „Wielki skok”. Czwartek, 18 lutego, godz. 00:05. TVP2.
Sara (Tilly Scott Pedersen Marks), John (Gustaf Skarsgård) i Ben Silverski (Arkadiusz Jakubik) przypadkowo spotykają się na dachu wieżowca. Okazuje się, że wszyscy mają poważne kłopoty finansowe i zamierzają popełnić samobójstwo. Nieoczekiwanie między życiowymi bankrutami wybucha poważny konflikt.

Filmy w TVP Kultura

Robert Downey Jr. odwiedza ojca, Filip Pławiak i Mateusz Kościukiewicz wyruszają w podróż nad morze, a Jake Gyllenhaali i Heath Ledger zatrudniają się do sezonowego wypasu owiec. Zapraszamy do TVP Kultura na znakomite cykle filmowe.

"Wszyscy twoi święci" fot: materiały promocyjne antena tvpkultura 12 - 18 lutego
Wieczór kinomana – „Nietolerancja”. Piątek, 12 lutego, godz. 20:25. TVP Kultura.
Starożytny Babilon, Judea czasów Chrystusa, paryska Noc św. Bartłomieja i współczesna Ameryka. Wydarzenia w tych odległych od siebie epokach dzieją się równolegle, przenikając się. Wszystkie ukazują bezmiar nietolerancji i niesprawiedliwości, jaka dotyka ludzi bez względu na czas i miejsce życia.

Bilet do kina – „Wszyscy twoi święci”. Sobota, 13 lutego, godz. 20:20. TVP Kultura.
Dito (Robert Downey Jr.) - odnoszący sukcesy pisarz z Los Angeles - po 15 latach nieobecności wraca do Nowego Jorku. Chce odbudować relacje z umierającym ojcem. Miejsca związane z młodością budzą wspomnienia wydarzeń, które odcisnęły swe piętno na całym jego późniejszym, pisarskim życiu...

Zakochani w filmie – „I raz, i dwa”. Niedziela, 14 lutego, godz. 20:00. TVP Kultura.
NJ Jian (Niazhen Wu) spiera się ze wspólnikiem, jak wyprowadzić z kryzysu ich firmę komputerową. Niespodziewanie spotyka swoją pierwszą miłość, którą przed laty porzucił.

Panorama kina polskiego – „Bilet na księżyc”. Poniedziałek, 15 lutego, 20:20. TVP Kultura.
Rok 1969. Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Ku własnemu rozczarowaniu dostaje przydział do służby w Marynarce Wojennej. Razem ze starszym bratem Antkiem (Mateusz Kościukiewicz) wyruszają w podróż nad morze. Po drodze odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe przyjaźnie.

Panorama kina światowego – „Kadisz dla przyjaciela”. Wtorek, 16 lutego, godz. 22:05. TVP Kultura.
Historia niezwykłej przyjaźni między palestyńskim uchodźcą Alim (Neil Belakhdar), a jego o wiele starszym żydowskim sąsiadem Alexandrem (Ryszard Ronczewski). Czy ogromna różnica wieku i odmienne pochodzenie może być przeszkodą w przyjaźni?

Filmy, które zmieniły Amerykę – „Tajemnica Brokeback Mountain”. Czwartek, 18 lutego, godz. 20:20. TVP Kultura.
Stany Zjednoczone, lata 60. ubiegłego wieku. Dwaj kowboje - Jack Twist (Jake Gyllenhaali) i Ennis Del Mar (Heath Ledger) zatrudniają się do sezonowego wypasu owiec. Spędzają w górach całe lato, zdani jedynie na własne towarzystwo.

Czas na dokument!

„Ballada o królowej Elżbiecie”, „George Harrison”, „Czasem śnię, że latam” , „Jak Chiny nabrały świat”, „Dzieci skazanych na śmierć” i „Opowieść o ‘Żegocie’” to znakomite filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce, które w najbliższym tygodniu będzie można zobaczyć na Antenach TVP. Gorąco polecamy!

"Jackie Kennedy. Legenda Ameryki"  fot: materiały promocyjne antena tvp 12 - 18 lutego
„Andreas Baader. Wróg publiczny”. Piątek, 12 luty, godz. 19:45. TVP Historia.
Film o Andreasie Baaderze - liderze niemieckiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Baader był wiecznym buntownikiem, mieszkał w komunie, był radykalnym artystą. Autorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, co takiego wydarzyło się, że romantyczny młodzieniec zmienił się w bezwzględnego bandytę?

Dokument tygodnia – „Ballada o królowej Elżbiecie”. Sobota, 13 lutego, godz. 11:50. TVP Kultura.
Film Elżbiecie II, która 2 czerwca 1953 roku została koronowana na królową Anglii. Dłużej od niej na tronie zasiadała tylko jej legendarna poprzedniczka, królowa Wiktoria. W chwili obejmowania tronu młoda dziewczyna rządziła prawie połową świata.

„Nasi w Hollywood. Komputerowa Magia Ekranu”. Sobota, 13 lutego, godz. 15:00. TVP Polonia.
Film prezentuje najwybitniejszych polskich kreatorów filmowej rzeczywistości, który podbili Hollywood.

„Jackie Kennedy. Legenda Ameryki”. Sobota, 13 lutego, godz. 19:45. TVP Historia.
Dokument o Jackie Kennedy - pierwszej damie Ameryki, kobiecie-legendzie, ikonie piękna i stylu, którą nazywano współczesną Kleopatrą.

Dzika Polska – „Nasi bracia żurawie”. Niedziela, 14 lutego, godz. 16:55. TVP Polonia.
Dokument przyrodniczy o płochliwych mieszkańcy puszcz i mokradeł - żurawiach. Do niedawna zaliczane były do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków. Ostatnio ich populacja zwiększyła się - są mniej płochliwe, ale zachowały swą dzikość i dystans do człowieka.

Portrety – „Fabryka przebojów: zmienne oblicze przemysłu muzycznego”. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 18:50. TVP Kultura.
Film dokumentalny ukazujący transformacje, jakie przechodził rynek muzyczny. W filmie oprócz muzyków wypowiadają się managerowie, dziennikarze i właściciele wytwórni muzycznych.

„Jak Chiny nabrały świat”. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 21:45. TVP2.
Film o kulisach chińskiego cudu ekonomicznego. Wzbogaceni na prowizjach partyjni działacze oraz koncesjonowani biznesmeni świetnie sobie radzą, a zwykli ludzie, którzy żyją z ołówkiem w ręku, nie biorą kredytów, nie korzystają z owoców wzrostu, są oburzeni powszechną korupcją.

Polska w dokumencie – „Olmany”. Wtorek, 16 lutego, godz. 19:25. TVP Kultura.
Film o wsi Olmany położonej na południu Białorusi, na skraju największego w Europie obszaru bagien. Zdjęcia wzbogacają barwne opowieści o miejscach świętych i przeklętych.

Czy świat oszalał? – „Na szlaku herbaty”. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 22:50. TVP2.
Łowca przygód i dziennikarz Simon Reeve zaprasza na fascynującą wyprawę do Afryki Wschodniej, aby opowiedzieć o miejscu, z którego pochodzi herbata.

„W Rogatywce i Tygrysiej skórze”. Poniedziałek, 15 lutego, godz. 23:40. TVP Polonia.
Historia losów oficerów gruzińskich, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się w szeregach Armii Krajowej jako tak zwani oficerowie „kontraktowi”.

Portrety – „George Harrison”. Cz. 1. Środa, 17 lutego, godz. 18:10. TVP Kultura.
Dwuczęściowy dokument w reżyserii Martina Scorsese o wybitnym gitarzyście, kompozytorze i multiinstrumentaliście Georgu Harrisonie.

Więcej niż fikcja – „Majdan. Rewolucja godności”. Środa, 17 lutego, godz. 20:20. TVP Kultura.
Film ukazuje wydarzenia, które miały miejsce na kijowskim Majdanie od października 2013 do lutego 2014.

„GoodBye America”. Środa, 17 lutego, godz. 21:25. TVP1.
Hasło „Dogonić i przegonić Amerykę!” rzucone w czasach Związku Radzickiego przez Chruszczowa jest aktualne do dziś. Rosyjskie władze i podporządkowane im media przekonują, że Waszyngton chce upokorzyć i zniszczyć Rosję, by panować nad całym światem, a antyamerykanizm stał się oficjalną ideologią Kremla.

„Czasem śnię, że latam”. Środa, 17 lutego, godz. 23:40. TVP Polonia.
Historia wybitnie utalentowanej 18-letniej baletnicy, która dla tańca była w stanie poświęcić wszystko. Jej życiu zmienia wypadek, któremu ulega przed najważniejszym występem w życiu.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Dzieci skazanych na śmierć”. Czwartek, 18 lutego, godz. 22:20. TVP1.
Film o chińskich sierotach po rodzicach, na których wykonano karę śmierci. Są skazane na opiekę społeczną lub życie w sierocińcach, bo rodziny skazańców najczęściej zrywają z nimi więzi uważając je za zło i powód do wstydu. Tych dzieci nie można również adoptować.

„Strzeżcie się Bakera!”. Czwartek, 18 lutego, godz. 22:45. TVP Kultura.
Ginger Baker to legenda perkusji. Z gry na tym instrumencie uczynił porywający spektakl. Występował z Erikiem Claptonem w grupach „Cream” i „Blind Faith”. Także odniósł sukces jako solista. Nazywany „potworem rocka” słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii.

„Opowieść o ‘Żegocie’”. Czwartek, 18 lutego, godz. 23:40. TVP Polonia.
W getcie po „wielkiej akcji” przetrwało kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupa ludzi zakłada konspiracyjną organizację „Żegota” mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po „aryjskiej” stronie.

PODSTAWOWY KURS OPERATORA KAMERY

Akademia Telewizyjna TVP zaprasza na trzydniowy, weekendowy „Podstawowy kurs operatora kamery” przeznaczony dla osób pragnących poznać zasady pracy z kamerą oraz rozwinąć umiejętności filmowania. Zapraszamy w dniach 26-28 lutego 2016 r.

Krzysztof Włostowski - operator obrazu, trener Akademii Telewizyjnej TVP antena tvp 26 - 28 lutego
W zajęciach prowadzonych przez doświadczonego trenera uczestniczy grupa 6 osób. Uczestnicy muszą posiadać własne kamery (zapis w dowolnym formacie) z możliwością manualnych ustawień parametrów nagrywania). Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne, które odbywają się w plenerze oraz w profesjonalnym studiu telewizyjnym. Program kursu obejmuje łącznie 20 godzin. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Akademii Telewizyjnej TVP (Warszawa, ul. J.P. Woronicza 17).

Najbliższy termin: 26-28 lutego 2016 r.

Rozkład zajęć:

piątek, od godz. 16:00 do 20:00
sobota, od godz. 11:00 do 19:00
niedziela, od godz. 11:00 do 19:00

Miejsce: Akademia Telewizyjna TVP, ul. Woronicza 17, blok „R”

Cena (promocyjna) wynosi: 550,00 zł + VAT od osoby (cena brutto: 676,50 zł)


Program obejmuje:
• ustawienia właściwych parametrów kamery
• użycie poszczególnych funkcji
• zasady kadrowania i realizacji zdjęć
• oświetlenie planu zdjęciowego
• realizacja dźwięku w różnych warunkach
• montaż wewnątrzkamerowy
• realizacja materiału jedną kamerą
• realizacja wielokamerowa
• prezentacja profesjonalnych kamer filmowych
• realizacja własnych etiud filmowych uczestników (na zadany temat)

Zgłoszenie powinno zawierać:
• wypełnioną kartę zgłoszenia
• CV
• krótki opis dotychczasowego doświadczenia w pracy operatorskiej

Prosimy o pobranie karty zgłoszenia ze strony www.akademia.tvp.pl

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z CV i opisem doświadczeń) należy przesłać pod adres: szkolenia@tvp.pl

Zastrzegamy sobie prawo weryfikacji zgłoszeń oraz możliwość odwołania kursu (z ważnych powodów organizacyjnych).

Opłaty za udział w kursie należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w szkoleniu, co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia zajęć. Numer rachunku bankowego zostanie podany w potwierdzeniu.

TVP wystawia fakturę (istnieje możliwość wystawienia faktury pro-forma).


Dodatkowe informacje: szkolenia@tvp.pl, tel. (22) 5478674 (od poniedziałku do piątku, w godz.10:00 – 16:00).

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KORZYSTANIA Z POZOSTAŁYCH KURSÓW I SZKOLEŃ AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP.

Szczegółowe informacje i terminy zawsze na www.akademia.tvp.pl oraz na www.facebook.com/akademiatelewizyjna.