• Wersja do druku
  • -AA+A

Nadchodzą zmiany w policji

14:15, 05.08.2010
Nadchodzą zmiany w policji Zamiast sterty dokumentów - laptop, mandat płatny na miejscu i to nie gotówką a kartą płatniczą.

Zamiast sterty dokumentów - laptop, mandat płatny na miejscu i to nie gotówką a kartą płatniczą.

Zdjęcie: Jakub Olszewski
Zdjęcie: Jakub Olszewski

Podziel się:   Więcej
Funkcjonariusze wydziału dochodzeniowo-śledczego w Opolu mają pełne ręce roboty. Stosy formularzy, setki rubryk, dziennie dziesiątki spraw. A w każdej nawet 30 protokołów do wypełnienia.

Pracę papierkową aż o 40 % ma zredukować program „E - posterunek”. Ten w październiku ruszy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Ale do końca 2011 roku program ma działać w całym kraju.

„E – posterunek” zainstalowany zostanie na początek w wydziałach dochodzeniowo-śledczych i kryminalnych, potem w drogówce.

Pracę w radiowozach drogówki ułatwią: przenośna drukarka, aparat cyfrowy i mobilne stanowisko dostępowe – notebook, tablet i terminal. Bo tu kolejna zmiana – mandaty drogowe można będzie płacić od ręki, kartą płatniczą. A to już ukłon Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przede wszystkim w stronę obcokrajowców, którzy często polskiej gotówki nie mają.

Wystarczy wystukać PIN i o zapłacie mandatu w ciągu siedmiu dni nie trzeba już pamiętać. Ale wygoda kosztem prowizji. Bo tę za wykonaną transakcję i połączenie telefoniczne zapłaci kierowca. Dodajmy tylko, że za mandat kredytowy nadal będzie można, jak do tej pory, płacić w banku lub na poczcie.

Dominika Sala-Wójcik

red. M.D