• Wersja do druku
  • -AA+A

Nowe sanatorium dla chorych na nerwy

17:36, 22.03.2013
Nowe sanatorium dla chorych na nerwy 42 i pół tysiąca cegieł, 75 ton stali, 2,2 tys. metrów kwadratowych elewacji. Dziś otwarto nowy pawilon Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. To sukces, mówią władze województwa, ale kuracjuszom żal opuszczać mury zamku. Przeprowadzka była konieczna. Stare sanatorium nie spełniało standardów Ministra Zdrowia.

42 i pół tysiąca cegieł, 75 ton stali, 2,2 tys. metrów kwadratowych elewacji. Dziś otwarto nowy pawilon Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. To sukces, mówią władze województwa, ale kuracjuszom żal opuszczać mury zamku. Przeprowadzka była konieczna. Stare sanatorium nie spełniało standardów Ministra Zdrowia.

Zdjęcie: TVP Opole
Zdjęcie: TVP Opole

Podziel się:   Więcej
Na ten moment czekano 16 miesięcy. Tyle trwała budowa nowej siedziby Centrum Terapii Nerwic. To nowoczesny i ekonomiczny budynek. Funkcjonalne pomieszczenia, lustra weneckie, pokoje 2 i 3-osobowe dla 130 kuracjuszy. - Większa przestrzeń, większe możliwości, terapeutyczne otoczenie jest ważne, ale ważne są także warunki dla pacjentów. W nowym budynku będą korzystniejsze – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa. - Co najważniejsze ten obiekt jest w Musznej. Miałem wiele propozycji żeby obiekt był w Dobrej czy w Głogówku – mówi Józef Sebesta, marszałek województwa.

Pacjenci z zamku przeprowadzą się tu już 2 kwietnia br. Żal im opuszczać zabytkowe mury, bo jak mówią samo miejsce to balsam dla ich nerwów. - Są takie miejsca, zakamarki gdzie zawsze można się schować, skryć, przemyśleć, komputer sobie włączyć i w cichości zobaczyć co się na świecie dzieje – zauważa Ewa Wocial, pacjentka Centrum Terapii Nerwic w Musznej. 25 marca rozpocznie się przeprowadzka działu administracyjnego i medycznego. Zamiana zabytkowych wnętrz na nowoczesne była konieczna. - Nie spełniał warunków instytucji, które dają nam zezwolenia na działalność. Wszystko dostawaliśmy warunkowo, dlatego konieczność wyniesienia tego szpitala na zewnątrz – mówi Roman Mikołajczak, dyr. ds. inwestycji Centrum Terapii Nerwic w Musznej. Teraz starą siedzibę Centrum Terapii Nerwic czeka remont. Inwestycja podzielona zostanie na etapy, tak by zamku nie zamykać. Zatrudnienie w nowym budynku znaleźć mają wszyscy dotychczasowi pracownicy zamku, choć część z nich na innych stanowiskach. Budowa nowego pawilonu kosztowała ponad 20 mln zł.

Dominika Sala-Wójcik
red. MN