• Wersja do druku
  • -AA+A

Teatr internetowy

21:16, 31.01.2013
Teatr internetowy Kiedyś były teatry objazdowe, ale każdy czas ma swoje technologie. Obecnie teatr do małych miejscowości trafia przez…Internet. Właśnie rozpoczął się kolejny sezon Internetowego Teatru dla Szkół Telewizji Polskiej. I choć w regionie trwają ferie, w jednej z opolskich szkół młodzież przyszła dziś na spektakl.

Kiedyś były teatry objazdowe, ale każdy czas ma swoje technologie. Obecnie teatr do małych miejscowości trafia przez…Internet. Właśnie rozpoczął się kolejny sezon Internetowego Teatru dla Szkół Telewizji Polskiej. I choć w regionie trwają ferie, w jednej z opolskich szkół młodzież przyszła dziś na spektakl.

Zdj. Igor Krzysztof
Zdj. Igor Krzysztof

Podziel się:   Więcej
Na Opolszczyźnie dzieci i młodzież od szkoły mają teraz wolne. A mimo to, do szkoły w Dębskiej-Kuźni przyszli dziś uczniowie.

- Po pierwsze jest to bezpłatne, a po drugie jest to takie urozmaicenie tych ferii – mówi Justyna Damastej, uczennica.

To urozmaicenie to spektakl pod tytułem „Stawiam na Tolka Banana”, przygotowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Grane na żywo przedstawienie było w tym samym czasie oglądane przez uczniów z ponad 100 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kraju, w tym także przez uczniów z Dębskiej Kuźni.

- Wiadomo, że to jest transmisja, ale sama wychowałam się na Teatrze Telewizji i do dzisiaj pamiętam wiele spektakli, które bardzo mi się podobały – przyznaje Krystyna Jakuczek, dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębskiej Kuźni.

To przedsięwzięcie to Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Oglądanie pokazywanego na żywo spektaklu jest możliwe dzięki łączom internetowym. Transmisje są jednak kodowane, dlatego, by móc je obejrzeć, trzeba się skontaktować z oddziałem TVP.

- Rozsyłam kody, jest to zarówno login, jak i hasło, które udostępniają ten przekaz internetowy - mówi Wiktoria Wojtkiewicz z TVP Opole.

- Jesteśmy szkołą wiejską, oddaloną od ośrodków kultury, a dzięki tej inicjatywie dzieci mogą mieć jakiś kontakt ze sztuką - mówi Jolanta Gawlyta, polonistka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni.

Ale przynajmniej 2 razy roku szkolnym, uczniowie odwiedzają teatr, nie tyko przez Internet.

Katarzyna Plewnia

red. K.S.