• Wersja do druku
  • -AA+A

Wielki Test Ekonomiczny

13:39, 11.01.2012
Wielki Test Ekonomiczny Stykamy się z nią każdego dnia: zarabiając, wydając, oszczędzając. Ale nasza wiedza ekonomiczna jest skromna. Jednak na ekonomii nie tylko warto, ale trzeba się znać, bo braki w tej dziedzinie uderzają nas zwyczajnie po kieszeni. Dziś testowi wiedzy ekonomicznej poddali się uczniowie opolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Stykamy się z nią każdego dnia: zarabiając, wydając, oszczędzając. Ale nasza wiedza ekonomiczna jest skromna. Jednak na ekonomii nie tylko warto, ale trzeba się znać, bo braki w tej dziedzinie uderzają nas zwyczajnie po kieszeni. Dziś testowi wiedzy ekonomicznej poddali się uczniowie opolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Zdjęcie: Tomasz Kuc
Zdjęcie: Tomasz Kuc

Podziel się:   Więcej
Idąc na zakupy, z reguły wybieramy sklepy, gdzie można kupić taniej. Żeby zaoszczędzić i nie przepłacać. I tak, na zwyczajnych zakupach, dopada nas ekonomia. Ale zdaniem znawców tematu, z naszą wiedzą ekonomiczną na co dzień bywa różnie.

- To starsze pokolenie, które nie miało kontaktu z ta nowoczesną ekonomią, może mieć problemy – mówi Małgorzata Radziszewska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

Kto chce sprawdzić swoich sił w dziedzinie ekonomii już 23 stycznia może wziąć udział w wielkim teście, który odbędzie się we Wrocławiu. Za to młodzież w tej dyscyplinie już się sprawdza. Dziś odbył się finał konkursu, tzw. pretestu, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Opolszczyźnie.

Ekonomia to jest moja przyszłość, czuję się w tym mocny – zdradził nam Marcin Skrobek, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

Czas to pieniądz – mówi znane powiedzenie. W tym konkursie czas też ma ogromne znaczenie. Bo jeśli uczestnicy pretetsu zdobędą taką samą liczbę punktów, zwycięzcą zostanie ten, który na pytania odpowiedział prędzej.

Do nauki ekonomii zachęca Telewizja Polska, która Wielki Test pokaże na antenie Jedynki. Pretesty dla uczniów to też pomysł telewizji. Kto jednak nie lubi sprawdzianów wiedzy, może np. wziąć udział w konkursie multimedialnym i choćby telefonem komórkowym nakręcić reportaż. Temat – oczywiście ekonomia.

W promowaniu wiedzy ekonomicznej telewizję wspiera NBP. Wydaje się też, że kryzys ekonomiczny, o którym ostatnio sporo się mówi, sprawia, że tę dziedzinę wiedzy chcemy zgłębiać.

Zwycięzca opolskiego pretestu będzie reprezentować nasz region podczas finału w Warszawie.

Katarzyna Plewnia
red. J.K.