• Wersja do druku
  • -AA+A

Wymiana liczników prądu

13:35, 11.05.2011
Wymiana liczników prądu Każdego z 16,5 miliona odbiorców energii w Polsce czeka wymiana licznika prądu. Wzrosną rachunki, bo taki licznik kosztuje ok. 450 zł. Na Opolszczyźnie do 2020 roku wymienionych zostanie 400 tysięcy liczników.

Każdego z 16,5 miliona odbiorców energii w Polsce czeka wymiana licznika prądu. Wzrosną rachunki, bo taki licznik kosztuje ok. 450 zł. Na Opolszczyźnie do 2020 roku wymienionych zostanie 400 tysięcy liczników.

Zdjęcie: Damian Gromadziński
Zdjęcie: Damian Gromadziński

Podziel się:   Więcej
Energetyczną rewolucję wymusza na Polsce jedna z unijnych dyrektyw, zakładająca, że w tym dziesięcioleciu przestarzałe liczniki zostaną zastąpione urządzeniami inteligentnymi, umożliwiającymi bieżącą i zdalną kontrolę zużycia prądu. Ku radości pana Dariusza. Rachunek za prąd go elektryzuje. Obecnie płaci za prognozę zamiast za faktyczne zużycie.

Jest to jakiś relikt który mamy z czasów poprzednich, czasów radosnej twórczości - mówi.

Ta radosna twórczość ma odejść do lamusa. Stare liczniki kręcące się z tarczą, mają zastąpić elektroniczne, które za pomocą sieci będą sczytywane w jednym miejscu. Wszystko pod kontrolą dystrybutorów energii.

Kiedy dostawcy zaczną stosować elastyczne i zróżnicowane taryfy, konsument będzie również w stanie tak się do nich dostosować, żeby zużywać najwięcej prądu wtedy, gdy jest on najtańszy. Dystrybutorzy energii w całej Polsce przygotowują się do gigantycznej operacji wymiany starych liczników na nowe, cyfrowe.

Rusza już teraz program pilotażowy, szacujemy, że za kilka lat całe województwo będzie w nowych licznikach – mówi Tomasz Topola, rzecznik Energii Pro.

Koszt licznika szacowany jest na około 400 złotych. Koszty wymiany pokryją odbiorcy nie wiadomo tylko, w jakiej części i w jaki sposób. Czy będzie to jednorazowa opłata czy rozłożona na raty w rachunku. Efekty mają jednak zadowolić przeciętnego klienta.

Mariusz Studzienny