• Wersja do druku
  • -AA+A

Źródło: mojawyspa.co.uk

Biało-czerwona szachownica na Wembley

11:22, 15.10.2012

Biało-czerwona szachownica na Wembley
Biało-czerwona szachownica na Wembley

Podziel się:   Więcej

15 października 2013 roku na stadionie Wembley rozegrany zostanie mecz piłkarski, którego nie może przegapić żaden Polak mieszkający na Wyspach. Będzie to rozgrywka pomiędzy gospodarzami - Anglią a naszą rodzimą drużyna z Polski. Kibice, fani zasiądą na trybunach i przed ekranami telewizorów, aby obserwować starcie obu zespołów.


Aby dodać naszym piłkarzom otuchy i zagrzać ich do boju, organizacja Hurricane of Hearts przygotowała inicjatywę, do której będą mogli przyłączyć się widzowie. Będzie ona polegać na rozwinięciu w trakcie meczu flagi z nadrukiem biało-czerwonej szachownicy. Ten znak znajdujący się na samolotach polskich dywizjonów lotniczych walczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku, to dla nas dziś przede wszystkim symbol bliskości, przyjaźni Polski i Wielkiej Brytanii sprzed lat, który warto przypomnieć.


(...) Bez naszych lotników z osławionego dywizjonu 303 losy Bitwy o Anglię mogłyby potoczyć się innym torem. Niemniej znaczące są czyny żołnierzy z Armii Andersa, którzy wsławili się swoją bohaterską postawą podczas Bitwy o Monte Cassino. Polskie okręty wojenne aktywnie i z sukcesami uczestniczyły w Bitwie o Atlantyk. Wpływ na losy wojny miały dokonania polskiego wywiadu. Polscy kryptolodzy w 1932 r. rozszyfrowali niemiecką maszynę Enigma (...).


I tak po latach, kiedy losy Polaków i Anglików znów się splotły – tym razem za sprawą Unii Europejskiej i otwarcia granic, Hurricane of Hearts chciałby przypomnieć o tej fantastycznej współpracy, która połączyła nasze narody. Na czas meczu staniemy po przeciwnych stronach barykady, jednak niezależnie od wyniku świętować będziemy wspólnie.


Dla organizacji Hurricane of Hearts jest to inicjatywa tym istotniejsza, ze dotyczy jej własnej historii. Nazwa stowarzyszenia pochodzi od brytyjskich samolotów myśliwskich Hawker Hurricane, na których latali nasi piloci z dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię.


Anna Ciecierska

Źródło: www.mojawyspa.co.uk