• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Nad Niemnem”

14:02, 26.04.2012
„Nad Niemnem” Czteroodcinkowa filmowa adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej niesie ze sobą klimat uspokojenia, pojednania i optymizmu, obraz harmonii urokliwego świata a'la Chełmoński, daje chwile zapomnienia i wzruszenia, choć oczywiście na plan pierwszy wysuwa się wątek miłości Justyny i Jana.

Czteroodcinkowa filmowa adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej niesie ze sobą klimat uspokojenia, pojednania i optymizmu, obraz harmonii urokliwego świata a'la Chełmoński, daje chwile zapomnienia i wzruszenia, choć oczywiście na plan pierwszy wysuwa się wątek miłości Justyny i Jana.

„Nad Niemnem” fot. TVP
„Nad Niemnem” fot. TVP

Podziel się:   Więcej
Powieść Elizy Orzeszkowej zaczęła ukazywać się w odcinkach Tygodnika Ilustrowanego w 1887 r. Pisana była niejako na zamówienie społeczne, w związku z dwudziestą piątą rocznicą powstania styczniowego i od razu zyskała sobie rzesze zwolenników.

Autorka umieszczając akcję powieści około roku 1885, zawarła w niej zróżnicowany obraz nadniemeńskiej szlachty w obliczu nowych, popowstaniowych warunków politycznych i społeczno-ekonomicznych.

Powieść, opisująca dzieje rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, wzywała do wierności ziemi i przeszłości, gloryfikowała patriotyczną ofiarność i ideowe dziedzictwo minionych lat, głosiła niezachwianą wiarę w siłę i wartość człowieka. Po ponad stu latach dzieło Orzeszkowej nie budzi już takich emocji, choć nadal jest czytane.

Emisja serialu od 5 maja w soboty o godz. 10:35 w TVP Polonia
Odcinek 1.

Korczyn, mała wioska nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno już przetrzebionej fortuny, nie zainteresowany zbytnio pracą, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, ładnej siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, pana na Korczynie. Przed laty Justyna kochała z wzajemnością Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka, obawiając się mezaliansu, nie zgodziła się na ten związek. Chociaż Benedykt ciężko pracuje, przeżywa kłopoty finansowe. Jest też skłocony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która dzielnie walczyła w powstaniu i była wówczas traktowana na równi z członkami znamienitych rodów. Po upadku powstania zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani nieomal do roli chłopów. Jednego z nich, Jana Bohatyrowicza, Justyna obdarza uczuciem.

Emisja pierwszego odcinka w sobotę 5 maja o godz. 10:35 w TVP Polonia