• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

TVP Polonia

11:36, 15.10.2008
TVP Polonia

Pierwszy program satelitarny Telewizji Polskiej
Pierwszy program satelitarny Telewizji Polskiej

Powiązane artykuły


Podziel się:   Więcej

TVP Polonia


Program Satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie swojego programu 31 marca 1993 roku o godz. 16:00, jako trzecia antena telewizyjna w Polsce, po TVP1 i TVP2. TVP Polonia przeznaczona jest głównie dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą, nadaje za pośrednictwem satelity oraz sieci kablowych. Program Satelitarny TVP Polonia jest jednym z kanałów TVP enumeratywnie wyszczególnionych przez Ustawodawcę w ustawie o Radiofonii i Telewizji z 29 grudnia 1992 roku. W Rozdziale 4 „Publiczna radiofonia i telewizja”, w artykule 26. pkt. 2 zapisano: „Telewizję publiczną tworzy spółka "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych”

 Misja Programu Satelitarnego TVP Polonia


Główną misją TVP Polonia było i jest łączenie rodaków w kraju i za granicą. Telewizja Polonia jest anteną Telewizji Publicznej szerzej dostępną dla widzów poza Polską. Często tysiącom Polaków umożliwia codzienny kontakt z Polską. Jednym z najistotniejszych zadań TVP Polonia jest więc podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą. W tym przede wszystkim – upowszechnianie języka ojczystego, a także znajomości kultury, historii i współczesności. Bardzo istotna jest też funkcja informacyjna – z TVP Polonia widzowie codziennie otrzymują porcję aktualnych informacji o życiu w Kraju. Ważną rolą TVP Polonia jest integrowanie Polaków rozsianych po całym świecie. Tę rolę spełniają między innymi programy informujące o życiu i aktywności skupisk polonijnych, omawiające problemy Polonii na świecie, wzajemne relacje różnych środowisk i ich relacje z Krajem. TVP Polonia prezentuje też wybitnych przedstawicieli Polonii oraz ich wkład w osiągnięcia światowe. Misją Anteny jest także tworzenie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków, promocja Kraju za granicą – prezentowanie jego walorów turystycznych i przyrodniczych, specyfiki regionalnej, zmian zachodzących we wszystkich sferach życia w Polsce, które naszym widzom niekoniecznie są znane na co dzień, ukazywanie wkładu Polski w rozwój Europy i świata.

RADA PROGRAMOWA TVP POLONIA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła powołać  Uchwałą nr 512/2014 z dnia 1 grudnia 2014 roku  nowy skład Rady Programowej TVP Polonia.

SKŁAD RADY PROGRAMOWEJ TVP POLONIA

1. Barbara Borys-Damięcka
2. Jan Dziedziczak
3. Joanna Fabisiak
4. Piotr Gadzinowski
5. Janusz Gmitruk
6. Szymon Kukanów
7. Adam Kwiatkowski
8. Agata Lewandowski
9. Krzysztof Meissner
10. Krzysztof Mroziewicz
11. Anna Nehrebecka-Byczewska
12. Radosław Poraj-Różecki
13. Jarosław Szczepański
14. Małgorzata Włoczkowska
15. Stanisław Zawiśliński

zobacz również