Wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Notacje - Barbara Wachowicz. Klucz do miasta Kościuszki

fot. TVP Barbara Wachowicz, autorka biografii wybitnych Polaków, opowiada o podróżach na Białoruś i do USA śladami Tadeusza Kościuszki. Ta wyprawa miała miejsce w latach 80-tych XX wieku, kiedy wyjazd z Polski, zwłaszcza za ocean, nie był łatwym przedsięwzięciem. Dzięki opowieści Barbary Wachowicz można się dowiedzieć, że w Stanach są dwie miejscowości »  
00:10:02

Notacje - Krzysztof Kasprzyk. Tak powstała Piosenka dla córki

4:3 „Piosenka dla córki” powstała w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Muzykę napisał Maciej Pietrzyk a słowa Krzysztof Kasprzyk. Autor słów jako bardzo młody chłopak widział dramatyczne wydarzenia w Gdyni I Gdańsku podczas strajków w 1970 roku. Krzysztof Kasprzyk jest jednym ze z naocznych świadków tego jak »  
00:10:30

Notacje - Szewach Weiss. Nienawidzę nienawiści

foto 4x3 – Myślę czasem, żeby stworzyć taki słownik zagłady. Pierwszym słowem będzie „nagle”. Nagle nie jesteśmy ludźmi. To jakieś nieporozumienie z Bogiem. To zjawiska, których człowiek nie może zrozumieć po wielu latach – opowiada prof. Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce podkreśla, że tragiczne doświadczenia z dzieciństwa nauczyły go nienawiści »  
00:10:04

Notacje - Marek Budzyński. Zawód architekt

foto Jeżeli nie lubisz i uczyć a nauczyciele mówią, że nic z ciebie nie będzie, posłuchaj słów Marka Budzyńskiego. To wybitny, polski architekt, który zaprojektował Bibliotekę Uniwersytecką na warszawskim Powiślu i gmach Sądu Najwyższego. Jest także autorem projektu Ursynowa- wielkiego osiedla w Warszawie. Marek Budzyński wspomina szkolne lata i nauczyciela historii »  
00:10:24

Notacje - Janusza Krasińskiego cierniowa droga ku wolności

foto 4x3Janusz Krasiński – pisarz, publicysta, dramaturg, więzień obozów hitlerowskich i stalinowskich wraca do najgorszych obozowych przeżyć oraz do swojej powojennej twórczości literackiej i współpracy z Kazimierzem Dejmkiem. »  
00:10:49

Notacje - Ostatnie dni powstania warszawskiego

fotoKiedy upadało Powstanie Warszawskie, resztki oddziałów walczących na Starówce ewakuowano kanałami. Zdzisław Skwara, więzień sowieckiego łagru i niemieckich obozów wspomina, że przejście kanałami ratowało życie, ale było to także makabryczne doświadczenie. »  
00:09:43

Notacje - Yoshiho Umeda. Japończyk z pochodzenia Polak z wyboru

(fot. TVP)Rok 1975 był dla Yoshiho Umedy niezwykły. W Polsce odbywał się zjazd PZPR, a jemu, jako tłumaczowi, udało się otrzymać przepustkę. Kilka chwil po tym, jak przywitał się z nim działacz opozycyjny, aresztowało go UB. Wtedy po raz pierwszy nocował w piwnicy Pałacu Mostowskich. »  
00:09:12

Notacje - Władysław Dmochowski. Zamach na generała

(fot. TVP) Urodzony w 1926 roku Władysław Dmochowski wspomina, że w jego rodzinnym Opatowie, przygotowania do II wojny światowej rozpoczęły się już w 1937 roku, kiedy żądania Hitlera zaczęły przybierać coraz ostrzejszą formę. Jesienią 1942 roku złożył przysięgę i rozpoczął działalność jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Początkowo sprowadzała się ona do powielania »  
00:06:53

Polecamy