Wideo

pokaż: wg daty | alfabetycznie
widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Notacje - August Kowalczyk. Na słowackim szlaku

imageAugust Kowalczyk, więzień Auschwitz. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1969). W latach 1962 - 1966 Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jeden z ciekawszych aktorów i reżyserów tak teatralnych, jak i filmowych. To podczas jego dyrekcji Józef Szajna wystawił swoją wizję "Fausta" J. W. Goethego. »  
00:10:11

Notacje - Stefan Stuligrosz. Nie poddać się

Image Bohater odcinka, Stefan Stuligrosz, urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. W 1945 oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego "Poznańskie Słowiki" i został jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Stuligrosz ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego na Wydziale Wokalnym i Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły »  
00:08:11

Notacje - Stefan Stuligrosz. Ciężkie czasy

foto Bohater odcinka, Stefan Stuligrosz, urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. W 1945 oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego "Poznańskie Słowiki" i został jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Stuligrosz ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego na Wydziale Wokalnym i Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły »  
00:08:53

Notacje - Wojciech Wieczorek. Jak powstawała „Więź”

Image Wojciech Wieczorek ur. 1928 w Przemyślu. Publicysta, współtwórca pisma Więź, którego w latach 1981 - 1989 był redaktorem naczelnym. W programie opowiada o powstaniu Więzi, podejmowanych przez pismo tematach, prześladowaniu przez władzę PRL, relacji z kardynałem Wyszyńskim. Wspomina też rozłam Więzi, konflikt Zabłocki - Mazowiecki, okres Solidarności, cenzurę i prześladowania »  
00:11:20

Notacje - Maria Straszewska. Biuletyn Informacyjny Armii Krajowej

foto Maria Straszewska ur. 19 kwietnia 1919 w Warszawie, historyk literatury, zajmująca się literaturą polską XIX wieku. Należała do ZWZ, Armii Krajowej była sekretarzem Biuletynu Informacyjnego AK w latach 1939 1944, a także jednym z najbliższych współpracowników Aleksandra Kamińskiego (autora książki "Kamienie na szaniec"). Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Maria Straszewska jest »  
00:10:43

Notacje - Ostap Łapski. Strachy nie na Lachy

image Ostap Łapski urodził się w 1926 r. we wsi Hucki w powiecie Kobryń. Ten ukraiński poeta, pisarz, krytyk literacki i tłumacz, był wieloletnim wykładowcą UW, współpracownikiem Polskiego Radia, redaktorem stylistycznym ukraińskiego tygodnika "Nasze słowo". 17 wrześnie 2007 otrzymał Państwową Nagrodę Ukrainy im. T. Szewczenki w dziedzinie literatury. Obecnie mieszka w »  
00:10:53

Notacje - Barbara Krafftówna. Moi mistrzowie i moje role

Image Barbara Krafftówna ur. w 1928 r - wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Uczęszczała do konspiracyjnego Studia Teatralnego Iwo Galla w Warszawie. Debiutowałana scenie Teatru Wybrzeże w Gdyni w 1946 r. , gdzie Gall przeniósł się wraz ze swoimi uczniami. Grała na scenach Łodzi, Wrocławia, w Warszawie występowała na deskach »  
00:10:00

Notacje - Barbara Krafftówna. W filmie i w Kabarecie Starszych Panów

Image Barbara Krafftówna ur. w 1928 r - wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Uczęszczała do konspiracyjnego Studia Teatralnego Iwo Galla w Warszawie. Debiutowała na scenie Teatru Wybrzeże w Gdyni w 1946 r. , gdzie Gall przeniósł się wraz ze swoimi uczniami. Grała na scenach Łodzi, Wrocławia, w Warszawie występowała na »  
00:10:47

Polecamy