• Wersja do druku
  • -AA+A

Niedziela Palmowa

21:51, 24.03.2013
Niedziela Palmowa Niedziela Palmowa, która rozpoczyna w kościele Katolickim Wielki Tydzień. Tydzień modlitwy i rozmyślań nad ukrzyżowaniem Chrystusa i zbawieniem świata. Z tej okazji na pamiątkę wydarzeń sprzed tysięcy lat, święci się palmy.

Niedziela Palmowa, która rozpoczyna w kościele Katolickim Wielki Tydzień. Tydzień modlitwy i rozmyślań nad ukrzyżowaniem Chrystusa i zbawieniem świata. Z tej okazji na pamiątkę wydarzeń sprzed tysięcy lat, święci się palmy.

Fot.
Fot.

Podziel się:   Więcej
Przed poznańską katedrą pojawiły się dokładnie takie same palmy, jakimi witany był Jezus ponad dwa tysiące lat temu kiedy wjeżdżał do Jerozolimy. Ich zielony kolor wskazuje na żywotność i trwałość. Bo Niedziela Palmowa to nie tylko wspomnienie tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy jako Króla Izraela, ale również jego rychłej męki na krzyżu. Dla katolików to początek najważniejszego okresu w kalendarzu liturgicznym. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w kościele w XI wieku. W Polsce często zastępują je gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Archidiecezja poznańska obchodzi dziś również 27 Światowy Dzień Młodzieży. Metropolita Poznański zaapelował, by na ofiarę Chrystusa szczególnie młodzi ludzie odpowiedzieli darem ze swego czasu, modlitwy, życia i miłości.