• Wersja do druku
  • -AA+A

Początek Wielkiego Postu

18:34, 13.02.2013
Początek Wielkiego Postu Koniec karnawału w kościele katolickim oznacza początek Wielkiego Postu. Dziś Środa Popielcowa, dzień pokutny. Na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą kapłani na znak pokuty posypują głowy wiernych popiołem.

Koniec karnawału w kościele katolickim oznacza początek Wielkiego Postu. Dziś Środa Popielcowa, dzień pokutny. Na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą kapłani na znak pokuty posypują głowy wiernych popiołem.

Fot.
Fot.

Podziel się:   Więcej
Te słowa mają wiernym przypomnieć o kruchości życia, skłonić do pokuty i przemiany życia. Często dla wiernych to sygnał do rozpoczęcia pracy nad sobą. W Środę Popielcową , która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość i post ścisły. Wielki Post to pamiątka po czterdziestodniowym poście Jezusa na pustyni. Prowadzi do kulminacji, jaką są najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym, czyli do Świąt Wielkanocnych. W tym roku Środa Popielcowa jest wyjątkowo wcześnie. To dlatego, że wcześniej będą Święta Wielkanocne. Ich data wyznaczana jest zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku niedziela Wielkanocna przypada już 31 marca.