• Wersja do druku
  • -AA+A

Prace konserwatorskie

18:30, 17.08.2011
Prace konserwatorskie Pół miliona złotych - czyli o połowę mniej niż w zeszłym roku samorząd Poznania przeznaczył w tym roku na prace konserwatorskie. Za te pieniądze przeprowadzona bedzie miedzy innymi konserwacja organów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych i zegara na wieży kościoła przy Rynku Wildeckim. Dofinansowane mają być też remonty elewacji kilku zabytkowych kamienic w tym rozsławionej przez powieści Małgorzaty Musierowicz kamienicy przy Roosevelta 5.

Pół miliona złotych - czyli o połowę mniej niż w zeszłym roku samorząd Poznania przeznaczył w tym roku na prace konserwatorskie. Za te pieniądze przeprowadzona bedzie miedzy innymi konserwacja organów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych i zegara na wieży kościoła przy Rynku Wildeckim. Dofinansowane mają być też remonty elewacji kilku zabytkowych kamienic w tym rozsławionej przez powieści Małgorzaty Musierowicz kamienicy przy Roosevelta 5.

Fot.
Fot.

Podziel się:   Więcej
Brzmienie organów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych to zasługa prac konserwatorskich prowadzonych od kilku lat. W pierwszej kolejności odrestaurowano organy nad ołtarzem. Kolejnym etapem będzie budowa kontuaru - czyli tego elementu instrumentu, który służy organiście do gry Na te prace parafia otrzymała 70 tysięcy złotych dotacji z budżetu miasta Poznania. A to - nieczynny od roku mechanizm zegara na wieży dzwonnicy kościoła przy Rynku Wildeckim. Zegar ma znów pokazać właściwą godzinę już za miesiąc. Na renowację parafia otrzymała dotację: 39 tysięcy złotych. Miasto wsparło w tym roku dziesięć tego typu prac konserwatorskich. A pieniędzy do podziału było o połowę mniej niż w ubiegłym roku - dokładnie pół miliona złotych. Dotacje miasto przydziela od kilku lat. Mniejsza kwota na prace konserwatorskie to efekt oszczędności w budżecie Poznania. 25 tysięcy złotych wspomoże konserwację charakterystycznego "drzewa" łączącego balkony w "kamienicy Borejków". Największą dotację - 100 tysięcy złotych - otrzymała Archidiecezja Poznańska na konserwację reliktów w Katedrze.