• Wersja do druku
  • -AA+A

Protest techników radiologii

12:24, 27.10.2010
Protest techników radiologii Do pracy przyszli dziś w czarnych koszulach, oflagowali i oplakatowali pracownie rentgenowskie. W ten sposób technicy radiologii protestują przeciwko zmianom w ustawie zdrowotnej.

Do pracy przyszli dziś w czarnych koszulach, oflagowali i oplakatowali pracownie rentgenowskie. W ten sposób technicy radiologii protestują przeciwko zmianom w ustawie zdrowotnej.

fot.arch.
fot.arch.

Podziel się:   Więcej
Wielu pracowników zakładów rentgenowskich na prace w trudnych warunkach zdecydowało się dlatego, że mieli przywileje. Najważniejszy to któtki 5 godzinny dzień pracy. Teraz chce im się to odebrać. Dlatego protestują. Wielogodzinne przebywanie w pracowniach rentgenowskich - zdaniem ekspertów - może być szkodliwe dla zdrowia. Narażeni są głównie technicy i lekarze radiolodzy, którzy przeprowadzają operacje, z użyciem sprzętu RTG. Według nowej ustawy czas pracy techników elektroradiologii miałby być wydłużony z 5 do 7,5 godzin dziennie. Podobnie jest w innych krajach Europy Zachodniej, Dziś sprzęt jest na tyle nowoczesny, że promieniowanie nie powinno być problemem a radiolodzy mogą dłużej pracować - twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dziś technik radiolog zarabia średnio 1700 złotych brutto. Ich zdaniem nowa ustawa, mimo wydłużenia godzin pracy, nie zakłada podwyższenia wysokości pensji, nie zakłada też dodatkowych dni urlopu.Technicy zapowiadają, że będą protestować na razie symbolicznie, potem być może protest zaostrzą.