• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

25-lecie Funduszu Wyszehradzkiego

12:36, 03.02.2016
25-lecie Funduszu Wyszehradzkiego Mija 25 lat od powołania Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Instytucji, która wspiera budowę wspólnej tożsamości najbliższych sąsiadów z Europy Środkowej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Fundusz powołano 9 czerwca 2000 r. na mocy statutu sygnowanego przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a jego siedzibą jest Bratysława. 15 lutego obchodzimy Dzień Funduszu Wyszehradzkiego z okazji 25-lecia jego powstania.

Mija 25 lat od powołania Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Instytucji, która wspiera budowę wspólnej tożsamości najbliższych sąsiadów z Europy Środkowej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Fundusz powołano 9 czerwca 2000 r. na mocy statutu sygnowanego przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a jego siedzibą jest Bratysława. 15 lutego obchodzimy Dzień Funduszu Wyszehradzkiego z okazji 25-lecia jego powstania.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki działa od 25 lat
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki działa od 25 lat

Podziel się:   Więcej
Do głównych zadań Funduszu należą budowa wspólnej tożsamości narodów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, intensyfikacja kontaktów pomiędzy społeczeństwami, a także wspieranie współpracy kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, artystycznej i turystycznej oraz wymiany młodzieży. Jest to realizowane przy pomocy grantów przyznawanych na programy z poszczególnych dziedzin. Od 2010 r. Fundusz dysponuje budżetem 6 mln euro, na co po równo składają się państwa w nim uczestniczące. W 2012 r. powstał specjalny program mający poszerzyć działalność wspomagającą tej instytucji na kraje Partnerstwa Wschodniego, czyli państw powstałych w b. republikach radzieckich.

Pracami Funduszu kierują mianowani na 3-letnią kadencję Dyrektor Wykonawczy i jego zastępca, którzy zmieniają się rotacyjnie. Od 2015 r. funkcję szefa sprawuje Polka, Beata Jaczewska. Natomiast nadzór nad działaniami instytucji należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.
 
 
 
...