• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Globalna walka z przemysłem narkotykowym przegrana?

10:32, 02.06.2011
Globalna walka z przemysłem narkotykowym przegrana? Jak dowodzi najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej – ogólnoświatowa walka z przemysłem narkotykowym nie powiodła się i rządy powinny rozważyć zalegalizowanie marihuany i innych miękkich narkotyków. Czy takie wnioski skłonią rządy do zmiany polityki antynarkotykowej?

Jak dowodzi najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej – ogólnoświatowa walka z przemysłem narkotykowym nie powiodła się i rządy powinny rozważyć zalegalizowanie marihuany i innych miękkich narkotyków. Czy takie wnioski skłonią rządy do zmiany polityki antynarkotykowej?

W tegorocznym „Marszu Wyzwolenia Konopi” wzięło udział prawie 6 tys. osób (fot. Ł.Ogrodowczykl/PAP)
W tegorocznym „Marszu Wyzwolenia Konopi” wzięło udział prawie 6 tys. osób (fot. Ł.Ogrodowczykl/PAP)

Podziel się:   Więcej
W skład 19-osobowej komisji, która debatowała nad kondycja polityki antynarkotykowej i możliwymi kierunkami jej zmian, weszli: były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były wysoki urzędnik w administracji amerykańskich prezydentów Ronalda Reagana i Richarda Nixona – George P. Schultz, były szef banku centralnego USA – Fed - Paul Volcker, byli prezydenci Meksyku, Brazylii, Kolumbii oraz brytyjski biznesmen Richard Branson. Do dyskusji włączyli się także znani pisarze: Carlos Fuentes oraz Mario Vargas Llosa.

Według najnowszego raportu Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, pomimo szeroko zakrojonych kampanii informujących o ciężkich konsekwencjach stosowania tych używek, w latach 1998-2008 światowe zużycie opiatów wzrosło o 35 proc., kokainy o 34,5 proc., a marihuany „zaledwie” o 8,5 proc.

Takie statystyki dowodzą, że od antynarkotykowych kampanii znacznie skuteczniejsi są… sprzedawcy i producenci zakazanych używek. Komisja krytycznie oceniła dotychczasową walkę z narkotykami i stwierdziła, że rządy powinny rozważyć legalizację marihuany i innych kontrolowanych substancji.

– Przywódcy polityczni i osoby publiczne powinny mieć odwagę, aby wyrazić publicznie to, co wielu z nich przyznaje prywatnie: że dowody pokazują, iż represyjne strategie nie rozwiążą problemu narkotyków oraz że wojna z narkotykami nie została i nie może być wygrana – głosi raport.

Autorzy raportu skrytykowali strategię postępowania rządów, która – według nich – przede wszystkim uderza w zwykłych konsumentów, którzy nie szkodzą innym, a nie w prawdziwych winowajców takiego stanu, co kosztuje podatników miliony dolarów i pociąga za sobą tysiące ofiar.

Komisja uznała także, że powinno się rozważyć zakończenie karania za używanie narkotyków i wypróbować inne modele prawne, które uderzą w zorganizowane grupy przestępcze i pomogą ludziom uzależnionym.

Członkowie komisji opowiedzieli się za polityką narkotykową opartą na sprawdzonych empirycznie metodach, które obniżają poziom przestępczości, sprzyjają podwyższeniu standardów zdrowotnych oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.

Komisja była szczególnie krytyczna wobec Stanów Zjednoczonych, które zdaniem jej członków muszą zmienić politykę antynarkotykową – z ukierunkowanej na zwalczanie przestępczości na nastawioną na opiekę medyczną i prawa człowieka.

– Mamy nadzieję, że USA przynajmniej zaczną myśleć o tym, że istnieją alternatywy – uważa były prezydent Kolumbii – Cesar Gaviria.

Biały Dom nie zgodził się jednak z ustaleniami komisji,twierdząc, że raport jest błędny.

– Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, której z powodzeniem można zapobiec i leczyć. Szerszy dostęp do narkotyków – co sugeruje ten raport – sprawi, że będzie trudniej zapewnić naszym społeczeństwom zdrowie i bezpieczeństwo – przekonuje rzecznik amerykańskiego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii – Gil Kerlikowske.

Tłumacząc się z takiego kierunku działań, biuro powołuje się na statystyki, według których w USA w ciągu ostatnich pięciu lat poziom spożycia kokainy wśród młodych ludzi spadł o 30 proc.

Raport komisji zdaje się odpowiadać na oczekiwania wielu miłośników tzw. lekkich używek. Ostatnio w walkę o zmianę przepisów antynarkotykowych i legalizację marihuany włączyły się także gwiazdy. W Wielkiej Brytanii wystosowano list otwarty do premiera – Davida Camerona, w którym sugeruje się zalegalizowanie używek takich, jak marihuana. Podpisy pod listem złożyli między innymi: Judi Dench, Sting i Kathy Burke oraz były minister obrony w rządzie Gordona Browna – Bob Ainsworth.

(mjb/www.bbc.co.uk)
 
 
 
...