• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Niemiecki Kościół w kryzysie po skandalach seksualnych

10:27, 08.04.2011
Niemiecki Kościół w kryzysie po skandalach seksualnych Po ujawnieniu na początku zeszłego roku serii skandali związanych z wykorzystywaniem dzieci przez niemieckich księży, Kościół katolicki w tym kraju znalazł się z ogromnym kryzysie.

Po ujawnieniu na początku zeszłego roku serii skandali związanych z wykorzystywaniem dzieci przez niemieckich księży, Kościół katolicki w tym kraju znalazł się z ogromnym kryzysie.

Kardynał Karl Lehmann przyznał, że niemiecki Kościół jest w kryzysie po skandalach seksualnych (fot. Adam Hawałej/PAP)
Kardynał Karl Lehmann przyznał, że niemiecki Kościół jest w kryzysie po skandalach seksualnych (fot. Adam Hawałej/PAP)

Podziel się:   Więcej
Jak donosi dodatek tygodnika „Die Zeit” – „Christ&Welt” w ubiegłym roku w Niemczech z Kościoła wystąpiło około 180 tysięcy katolików. To aż o 50 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Niemieckie media oceniają, że przyczyną kryzysu była seria skandali pedofilskich w szkołach i innych instytucjach podległych Kościołowi oraz reakcja hierarchów na te zdarzenia.

Z danych „Christ&Welt” wynika, że najwięcej wiernych straciły diecezje w katolickiej Bawarii. „W Augsburgu, Eichstaett, Bambergu, Wuerzburgu i Pasawie liczba wystąpień z Kościoła katolickiego wzrosła o 70 proc. w porównaniu z rokiem 2009. W Kolonii, największej niemieckiej diecezji katolickiej, wzrost ten wyniósł 41 proc. 15 163 osoby złożyły tam w zeszłym roku oświadczenia o wystąpieniu z Kościoła, podczas gdy w 2009 – 10 727 osób” – donosi „Christ&Welt”. W diecezjach Trewiru oraz Rottenburga i Stuttgartu liczba wystąpień z Kościoła katolickiego wzrosła o 60 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W Berlinie, Hamburgu i w Spirze wzrost ten wyniósł 20 proc.

Wyliczenia „Christ&Welt” oparte są na danych pochodzących z 24 diecezji. Po raz pierwszy w historii Niemiec z Kościoła katolickiego odeszło więcej wiernych niż z Kościoła ewangelickiego, który – jak wynika z szacunków – w 2010 r. opuściło mniej niż 150 tysięcy protestantów.

– Wzrost liczby wystąpień z Kościoła w 2010 r. oznacza także utratę zaufania do Kościoła, szczególnie wskutek ujawnienia przypadków molestowania – przyznał w rozmowie z gazetą wikariusz generalny w diecezji kolońskiej Dominik Schwaderlapp. – To dla nas bolesne, gdyż dla wielu ludzi wystąpienie z Kościoła było osobistą formą protestu i oburzenia z powodu skandalu – przyznał.

Na początku 2010 roku w niemieckim Kościele katolickim wybuchł najpoważniejszy w jego historii skandal, gdy rektor elitarnego jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie przyznał publicznie, iż w latach 70. i 80. w internacie szkoły dochodziło do seksualnego wykorzystywania uczniów. W następnych tygodniach zgłaszały się ofiary nadużyć w kolejnych szkołach katolickich w Niemczech, w tym w przyklasztornej szkole w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie.

Jednocześnie hierarchii kościelnej zarzucano tuszowanie przypadków molestowania w przeszłości oraz niewłaściwe podejście do problemu. – Mijający 2010 rok był dla Kościoła rokiem pokuty – mówił kilka miesięcy temu niemiecki kardynał Reinhard Marx.
Już w kwietniu zeszłego roku długoletni przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, kardynał Karl Lehmann przyznał, że niemiecki Kościół katolicki po ujawnieniu afery pedofilskiej znalazł się w głębokim kryzysie. który przez ponad 20 lat kierował pracami niemieckiego episkopatu, wyznał, że Kościół przez długi czas nie przywiązywał właściwego znaczenia do problemu pedofilii. Podkreślił, że nauka Kościoła nigdy nie pozostawiała wątpliwości, że odrzuca każdą formę nadużyć seksualnych. – Mimo tego duchowni odpowiedzialni za życie Kościoła czasami nie wykazywali się potrzebną skrupulatnością i niezależnością decyzji w wyjaśnianiu przypadków molestowania seksualnego – pisał na łamach „Frankfurter Algemeine Zeitung”.

Skandale wywołały dyskusję na temat reform w Kościele, w tym rozluźnienia celibatu księży. Grupa polityków chadecji, w tym przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, wystąpiła z apelem, by Kościół rozważył możliwość wyświęcania także żonatych mężczyzn, którzy cieszą się szczególnym poważaniem w lokalnych społecznościach, tzw. viri probati.

Niemiecki episkopat zareagował na tę propozycję z rezerwą. Z wystąpień niemieckich hierarchów wynika, że reform w Kościele nie należy się spodziewać przed zaplanowana na wrzesień pielgrzymką do Niemiec papieża Benedykta XVI.

(po/PAP)