Redakcja „Reportera Polskiego”

Redakcja „Reportera Polskiego” <p>Reporter Polski </p><p>Emisja: TVP2, od poniedziałku do piątku godz, 17.25</p><p>Czas trwania: 30 minut </p><p>Prowadzący: Magdalena Gwóźdź, Tomasz Wolny</p><p>Zespół redakcyjny: Monika Sieradzka, Teresa Torańska (1944-2013), Agnieszka Gawerska-Jabłonowska, Gabriela Buczek </p>

Reporter Polski

Emisja: TVP2, od poniedziałku do piątku godz, 17.25

Czas trwania: 30 minut

Prowadzący: Magdalena Gwóźdź, Tomasz Wolny

Zespół redakcyjny: Monika Sieradzka, Teresa Torańska (1944-2013), Agnieszka Gawerska-Jabłonowska, Gabriela Buczek

„Reporter Polski” to program blisko widza  (fot. TVP)
„Reporter Polski” to program blisko widza (fot. TVP)

„Reporter Polski” to magazyn pokazujący Polskę bez retuszu. Każdy odcinek to opowieść o losach i życiowych problemach współczesnych Polaków. Program porusza ważne sprawy społeczne, tropiąc przypadki bezprawia oraz sytuacje pozbawiania wsparcia ludzi potrzebujących pomocy. Pokazuje osobiste ludzkie dramaty. Szuka też bohaterów pozytywnych, którzy wbrew przeciwnościom losu zmieniają swoje życie na lepsze. Podstawowa zasada: w centrum każdej opowieści znajduje się konkretny człowiek poszukujący sposobu na wybrnięcie z losowych uwikłań.

Program istnieje od marca 2012. Redakcja swoje reporterskie zadanie pojmuje jako nieustanne poszukiwanie sedna sprawy, jako mierzenie pulsu i wsłuchiwanie się w tętno współczesnej Polski. Z programem współpracują czołowi reporterzy telewizyjni z całego kraju.

Redakcję naszego programu tworzą:
Monika Sieradzka
Monika Sieradzka
Szefowa redakcji Reporter Polski, dziennikarka i dokumentalistka
w latach 1992-2011:
reporterka i wydawczyni „Wiadomości”
korespondentka TVP w Skandynawii
autorka kilkunastu reportaży o Polsce dla niemieckiej telewizji ARD
producentka w niemieckiej telewizji ZDF
autorka programów publicystycznych „Komentator” i „Europa” w TVP
szefowa serwisów informacyjnych TVP Info
autorka filmów dokumentalnych dla BBC, ZDF i TVP, m.in. „100 dni Kwaśniewskiego”, „Necrobusiness”, „Smoleński lot”, „Norwegia: dramat i nadzieja”
tłumaczka z języków niemieckiego i szwedzkiego
Gabriela M. Buczek
Gabriela M. Buczek
Redaktor
Studiowała dziennikarstwo i produkcję telewizyjną na uniwersytecie Ryerson w Toronto w Kanadzie i w Curtin University of Technology w Perth w Australii. Do Polski wróciła w 2005r. Ukończyła studia podyplomowe w Instytucie Polonistyki Stosowanej na UW. Pracowała jako redaktor w TVP Historia i TVP Polonia. W 2010 wraz z ekipą telewizji ABC TV z Sydney pracowała przy filmie dokumentalnym o katastrofie Smoleńskiej do program “Foreign Correspondent”. Autorka felietonów, reportaży i programów dla telewizji polskich i kanadyjskich (m.in BookTelevision, Chum Tv, Out Tv, Pink Triangle Press, TVN Style (program “Zawody 24”), TV Puls (“Menu na miarę”). Korespodnet radia Monocle24 w Londynie. Mieszka w Warszawie, w której jest zakochana.
Teresa Torańska
Teresa Torańska
(1944-2013)

Urodzona w Wołkowysku, absolwentka wydz. prawa UW, dziennikarka i pisarka. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem „Kultura”, później także z paryską „Kulturą”. Jest autorką książki Oni – wywiadów z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL-u. Książka stała się światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na trzynaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów w wielu krajach. Za książkę autorka otrzymała nagrodę podziemnej Solidarności (1985r) oraz PenClub’u (2000r). Była także autorką talk-show „Teraz Wy” w TVP 2 i cyklu programów telewizyjnych (Powtórka z PRL’u oraz Władza).

Współautorka filmów dokumentalnych, m. innymi „Dworzec gdański” (2007) i „Noc z generałem” (2004). Oba w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, „Było i już” (2002) w reżyserii Feliksa Falka oraz filmu dla BBC – „Changing the guard” (1990) w reżyserii Petera Bate o początkach demokracji w Polsce.

Była nie tylko mistrzynią wywiadu. Była przede wszystkim mistrzynią rozmowy, w której twarzą w twarz stoją nie dziennikarka i jej rozmówca, ale człowiek i jego los. Torańska pomagała im się spotkać albo pogodzić, albo wzajemnie uleczyć, albo rozejść na zawsze. Czasami człowieka od jego losu dzieli zaledwie minuta. Tak jest w książce „Śmierć spóźnia się o minutę“ (2010), której bohaterami są ocaleni z Zagłady. Ale ocalenie to dopiero początek. Bo nie wystarczy przeżyć. Trzeba jeszcze żyć. A to bywa najtrudniejsze.
W poprzednich książkach:
„Oni“ (1985) mówią jej to, do czego nie są skłonni przyznać się nawet przed sobą.
„My“ (1994) opowiadamy jej o tym, czego boimy się najbardziej i o czym wolelibyśmy nie pamiętać.
„Byli“ (2006) w rozmowach z nią stają się tymi, którzy ciągle „Są“ (2007).
Dzięki niej „Jesteśmy“ (2008) bardziej świadomi tego, skąd przychodzimy i gdzie zbłądziliśmy.
Agnieszka Gawerska-Jabłonowska
Agnieszka Gawerska-Jabłonowska
Dziennikarka, korespondentka, redaktor wydania programu Reporter Polski.

Jeszcze podczas studiów na Wydziale Dziennikarstwa rozpoczęła pracę w Panoramie TVP2. Z tą redakcją związała się na 10 lat pracując najpierw jako reporterka, następnie dziennikarka i wydawca działu zagranicznego. Autorka reportaży, wywiadów materiałów reporterskich dotyczących m.in. Włoch, Watykanu, organizacji międzynarodowych i monarchii brytyjskiej. Pracowała także jako lektorka języka angielskiego i włoskiego. W 2000 roku wygrała konkurs na korespondenta Polskiej Agencji Prasowej w Rzymie i Watykanie. Rok później została korespondentką TVP . W Rzymie pracowała tam aż do śmierci papieża Jana Pawła II. Nastepnie na krótko wróciła do macierzystej redakcji Panoramy , a od 2007 roku pracowała w TVN przy produkcji filmu o zamachu na papieża Jana Pawła II. Krótki czas współpracowała także z TVN Warszawa przy powstawaniu stacji. W 2012 roku wróciła do TVP.

Prześlij plik

Prześlij wiadomość, zdjęcie lub wideo:wielkość pliku nie może przekroczyć 50 MB