• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Poznań

Prezes stowarzyszenia STOP NOP prawomocnie skazana za pomówienie lekarza

19:57, 23.08.2019
  Jakub Ptak;
Prezes stowarzyszenia STOP NOP prawomocnie skazana za pomówienie lekarza

Prezes stowarzyszenia STOP NOP prawomocnie skazana za pomówienie lekarza (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Prezes stowarzyszenia STOP NOP prawomocnie skazana za pomówienie lekarza (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Podziel się:   Więcej
Osoby takie (...) posiadają narzędzia do niszczenia ludzi, którzy występują w interesie obywateli, sprzecznym z interesami branży
W styczniu Justyna Socha przegrała proces wytoczony jej przez lekarza Pawła Grzesiowskiego. Według sądu Socha "przekroczyła granice dozwolonej krytyki", więc skazał ją na 2 tys. zł grzywny i 10 tys. nawiązki na rzecz warszawskiego szpitala.

Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał w zasadniczej części styczniowe orzeczenie Sądu Rejonowego. Obniżył zasądzoną nawiązkę do 5 tys. zł, obciążył też oskarżoną m.in. kosztami procesu za postępowanie odwoławcze. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Dr Grzesiowski wytoczył proces Sosze w związku z wystosowaną przez nią kilka lat temu petycją "Stop lobbystom koncernów farmaceutycznych w administracji publicznej", skierowaną m.in. do ówczesnej premier Beaty Szydło. W dokumencie tym lekarz, członek Pediatrycznego Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych jest jedną z osób wymienionych jako "działające w konflikcie interesów".
Nie zamierzamy się z tym godzić, kierujemy tę sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał orzekał wcześniej, że skazywanie kogokolwiek z art. 212 łamie prawa człowieka. Myślę, że państwo polskie zostanie ukarane za ten wyrok
- napisano w petycji. Dokument został też opublikowany w Internecie.

W styczniu poznański sąd rejonowy uznał, że Justyna Socha, pomawiając Grzesiowskiego o to, że jest lobbystą firm farmaceutycznych "przekroczyła granice dozwolonej krytyki", poniżyła lekarza w opinii publicznej i naraziła na utratę zaufania. Socha z kolei powiedziała w piątek, że wyrok poznańskiego sądu odbiera jako "ograniczenie wolności słowa".
Problem tego, że przemysł farmaceutyczny ma wewnątrz rządu, wewnątrz urzędów, instytucji zdrowotnych swoich przedstawicieli (...) jest kwestią kluczową. Obowiązek szczepień jest narzędziem niszczącym zdrowie i życie dzieci i powinien być zniesiony. Tego dotyczy nasz nowy projekt obywatelski, pod którym zbieramy 100 tys. podpisów i w następnej kadencji trafi do Sejmu
- powiedziała prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Podkreśliła przy tym, że "w Polsce ma być dobrowolność szczepień". Jak zapewniła, "nie spocznie, dopóki w Polsce nie będą szanowane prawa rodzicielskie". Ponadto zapowiedziała kolejny projekt swojej organizacji.
- powiedziała.

Źródło: PAP