• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Konin

W obronie wód i jezior. Protest przed siedzibą kopalni w Kleczewie

12:02, 13.08.2019
  Natalia Jankowska;
W obronie wód i jezior. Protest przed siedzibą kopalni w Kleczewie

W obronie wód i jezior. Protest przed siedzibą kopalni w Kleczewie (fot. Fundacja RT_ON, zdjęcie ilustracyjne)
W obronie wód i jezior. Protest przed siedzibą kopalni w Kleczewie (fot. Fundacja RT_ON, zdjęcie ilustracyjne)

Podziel się:   Więcej
Kopalnie odkrywkowe to najbardziej inwazyjna metoda wydobycia spod ziemi paliw kopalnych. Nie tylko obciąża środowisko, wypompowując wody podziemne, osuszając teren, prowadząc do zapylenia, ale też zajmuje ogromną przestrzeń - przestrzeń, na której wcześniej mieszkali i uprawiali ziemię ludzie
Mieszkańcy są wspierani między innymi przez „Fundację Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, w której oświadczeniu na portalu społecznościowym czytamy:
Tym, którzy nie chcą sprzedać gospodarstw po narzuconych przez KWB Konin cenach, wytaczane są sprawy sądowe o ograniczenie prawa własności lub przymusowy wykup; najbardziej opornych usuwa komornik z policją
Dodatkowo, działacze uważają, że odkrywka ma negatywny wpływ na turystykę – jedno z głównych źródeł utrzymania Pojezierza Gnieźnieńskiego. Lustro Jeziora Wilczyńskiego tylko w zaledwie kilku ostatnich lat obniżyło się o 4 metry.

Fundacja twierdzi również, że obecność kopalni obniża wartość lokalnych gruntów.
- czytamy we wpisie.

Działacze nawiązują też do suszy, jaka w tym roku nawiedziła wielkopolskich rolników i uważają, że produkcja rolna wokół działalności kopalni odnotowuje duże straty, a w związku z pracą odkrywek, wielu rolników musiało zrezygnować z uprawy ziemi albo zmienić uprawy na takie, które wymagają mniej wody.

Na początku sierpnia Zygmunt Solorz, prezes Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin uruchomił Program Czysta Polska, a związane z nim zmiany, zaczęły być wprowadzane w Zespole Elektrowni PAK. Chodzi m.in. o zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii oraz rozwój projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Protestujący mają obawy czy zapowiedziany program faktycznie będzie realizowany i jednocześnie oczekują, że PAK zaprzestanie starań o odkrywkę Oczkowice i o rozszerzenie swojej działalności w Tomisławicach. W tym celu zamierzają dziś złożyć petycję do przedstawicieli spółki PAK.

KWB Konin powstała w czasie II wojny światowej. Obecnie należy do grupy kapitałowej PAK SA. Konińska kopalnia wydobywa surowiec od ponad 70 lat.