• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Strategia Karpacka i szanse na unijne pieniądze dla Podkarpacia

17:45, 10.12.2019
  Arkadiusz Rogowski;   Aktualności
Strategia Karpacka i szanse na unijne pieniądze dla Podkarpacia Kilka dni temu Europejski Komitet Regionów przyjął opinię w sprawie Strategii Karpackiej, co otworzyło drogę do złożenia odpowiedniego wniosku w Radzie Europejskiej przez zainteresowane powstaniem tej strategii państwa. Przedstawiciele Podkarpacia podkreślają, że najlepszy ku temu czas jest właśnie teraz, gdy w Brukseli trwają negocjacje nowego 7-letniego budżetu. ​

Kilka dni temu Europejski Komitet Regionów przyjął opinię w sprawie Strategii Karpackiej, co otworzyło drogę do złożenia odpowiedniego wniosku w Radzie Europejskiej przez zainteresowane powstaniem tej strategii państwa. Przedstawiciele Podkarpacia podkreślają, że najlepszy ku temu czas jest właśnie teraz, gdy w Brukseli trwają negocjacje nowego 7-letniego budżetu. ​

Strategia Karpacka i szanse na unijne pieniądze dla Podkarpacia
Strategia Karpacka i szanse na unijne pieniądze dla Podkarpacia

Podziel się:   Więcej
Region Karpat liczy prawie 200 tys. kilometrów kwadratowych i 68 mln mieszkańców. To tereny wielokulturowe, atrakcyjne turystycznie, ale wciąż należące do najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Ma to zmienić unijna Strategia Karpacka, której utworzenie pozwoliłoby koordynować i dofinansować ich rozwój we wszystkich ośmiu państwach.

Kilka dni temu zrobiono ku temu pierwszy krok w Brukseli. Opinię w sprawie Strategii Karpackiej, niemal jednogłośnie, przyjął Europejski Komitet Regionów złożony z samorządowców organ doradczy Unii. Jej autor marszałek województwa podkarpackiego podkreślał, że to inicjatywa potrzebna i przemyślana, a Karpaty tu cytat "połączą północ z południem Europy".

Obecnie w Unii Europejskiej funkcjonują cztery strategie makroregionalne: bałtycka, jońska, dunajska i alpejska. Ta ostatnia swój początek miała właśnie w Komitecie Regionów. Tą samą drogą podąża teraz Strategia Karpacka. W przyszłym roku w Rzeszowie odbędzie się konferencja zainteresowanych powstaniem Strategii Karpackiej państw. Z uwagi na przyjętą w Komitecie Regionów opinię, spodziewane jest również uczestnictwo urzędników wysokiego szczebla Unii Europejskiej.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności