• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Żytomierzu na Ukrainie trwają Dni Kultury Polskiej

16:52, 20.10.2019
  Beata Wolańska;   Aktualności
W Żytomierzu na Ukrainie trwają Dni Kultury Polskiej W tym roku Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu są wyjątkowe, bo połączone z obchodami 30-lecia Obwodowego Żytomierskiego Związku Polaków na Ukrainie. To organizacja, dzięki której coraz więcej mieszkańców Żytomierszczyzny wraca do swoich polskich korzeni. Po latach rusyfikacji i sowietyzacji i związanych z tym represji polskość na tych terenach coraz bardziej się odradza. Tylko w samym Żytomierzu w zajęciach sobotnio-niedzielnej szkółki języka polskiego bierze udział ponad pół tysiąca osób.

W tym roku Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu są wyjątkowe, bo połączone z obchodami 30-lecia Obwodowego Żytomierskiego Związku Polaków na Ukrainie. To organizacja, dzięki której coraz więcej mieszkańców Żytomierszczyzny wraca do swoich polskich korzeni. Po latach rusyfikacji i sowietyzacji i związanych z tym represji polskość na tych terenach coraz bardziej się odradza. Tylko w samym Żytomierzu w zajęciach sobotnio-niedzielnej szkółki języka polskiego bierze udział ponad pół tysiąca osób.

Fot. B. Wolańska
Fot. B. Wolańska

Podziel się:   Więcej
Polską historię miasta widać też na rzymskokatolickim cmentarzu, gdzie pochowani są między innymi rodzice Ignacego Jana Paderewskiego - pianisty, kompozytora, ale też działacza niepodległościowego i premiera II Rzeczpospolitej i gdzie ciągle są tysiące polskich grobów. Wiele z nich udało się odnowić i uporządkować niedawno. Miejscowi Polacy przez całe lata represjonowani za swoją polskość coraz częściej wracają do korzeni i nie boją się głośno o nich mówić. To zasługa polskich organizacji. Takich jak Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Jego członkowie od 30 lat mobilizują innych do działania i poznawania polskiej historii tych terenów, ale też nauki języka, bo nie wszędzie przetrwał. Efekt to rosnące zainteresowanie zajęciami sobotnio-niedzielnych szkółek i kursami językowymi. Tylko w samym Żytomierzu w lekcjach języka polskiego organizowanych przez Związek Polaków bierze udział ponad pół tysiąca osób.

Działalność Żytomierskiego Związku Polaków to też koncerty, wystawy, konferencje, ale również coraz bardziej systematyczny kontakt z rodakami z Polski. Jak się okazuje, ważny dla obu stron.

Kolejne już Dni Kultury Polskiej w tym roku miały wyjątkową oprawę. Obchody 30-lecia Związku Polaków Żytomierszczyzny połączono z uroczystościami 100. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki, ale też jubileuszową XXV odsłoną festiwalu "Tęcza Polesia". Na scenie filharmonii - dawnego polskiego teatru wystąpili muzyczni ambasadorzy polskości, między innymi znane także w Polsce żytomierskie "Dzwoneczki i "Kolorowe Ptaszki" z Horoszowa.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności