• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Skomplikowana operacja: Muzeum Odry... przetransportowane do centrum Wrocławia

15:34, 14.05.2019
  Anna Piskorowska;   TVP3 Wrocław
Skomplikowana operacja: Muzeum Odry... przetransportowane do centrum Wrocławia

(fot. TVP3 Wrocław)
(fot. TVP3 Wrocław)

Powiązane artykuły


Podziel się:   Więcej
To było skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie, wymagające sporej precyzji. Pływające muzeum z trudem mieściło się w śluzach i pod mostami. Obiekt był transportowany już teraz, bo z elewacją i ociepleniem nie zmieściłby się w odrzańskich budowlach hydrotechnicznych. Do jego transportu trzeba było użyć pchacza i sterownika.

Pływająca budowla, w której znajdzie się Muzeum Odry, zbudowana została na betonowym fundamencie o powierzchni ok. 400 metrów kwadratowych. Muzeum docelowo stanie obok mostu Grunwaldzkiego. Będzie tam można poznać historię Odry i jej związków z Wrocławiem. Będzie pływającym ośrodkiem kultury.

Transport przez kilka tygodni organizowało ponad 50 osób, ale przygotowania i budowa Muzeum Odry trwały aż dziesięć lat. Właścicielem muzeum jest założona przez Kamila Zarembę fundacja „OnWater.pl” promująca wiedzę na temat rzeki przepływającej przez stolicę Dolnego Śląska. „Odra centrum” zostanie otwarte dla zwiedzających w czasie wakacji.

Zobacz Retro TVP3 Wrocław

Relacja Urszuli Bąk z 13 sierpnia 1998: we wrocławskiej stoczni na Zaciszu rozpoczęto remont zabytkowego holownika „Nadbór”. Statek o napędzie parowym powstał w 1949 w Holandii. Pływał po Odrze przez 20 lat. Wycofano go z użytku po upowszechnieniu nowoczesnych barek. Teraz ma zostać odnowiony i udostępniony turystom:
 
 
 
...
 

Wrocławski Węzeł Wodny to fenomen na skalę światową. Jest się czym się chwalić! Rozwijany od średniowiecza, ostateczny...

Opublikowany przez Odra Centrum Niedziela, 12 maja 2019
źródło: TVP3 Wrocław