• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wyjątkowo zimny maj. Na Śnieżce mróz, w Karpaczu śnieg

17:20, 15.05.2019
  Marta Laburda;   TVP3 Wrocław
Wyjątkowo zimny maj. Na Śnieżce mróz, w Karpaczu śnieg

Na Śnieżce temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza, w Karpaczu spadł śnieg (fot. TVP3 Wrocław)
Na Śnieżce temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza, w Karpaczu spadł śnieg (fot. TVP3 Wrocław)

Podziel się:   Więcej
Chłodno, deszczowo, a miejscami nawet śnieżnie – takie kolejne, majowe dni zapowiadają się na Dolnym Śląsku. Zgodnie z ludowymi wierzeniami po chłodnych 3 ogrodnikach nadeszła prawdziwie „zimna Zośka”. Na Śnieżce temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza. W Karpaczu spadł śnieg. Takiego maja w górach nie było od lat. – Cały maj praktycznie są warunki zimowe, bardzo trudne warunki, jest bardzo duża pokrywa śniegu. Turyści, którzy przyjeżdżają, muszą być przygotowani na warunki zimowe – mówi Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Zimowe warunki w maju tylko nielicznych turystów nie zniechęcają do spacerów. – U nas w Hamburgu śniegu nie było, więc są plusy, że widzimy śnieg pierwszy raz w tym roku – cieszy się Kamila Rosicki, turystka z Hamburga.

W pozostałej części województwa od wtorku nieprzerwanie pada deszcz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. – Będą to dwie deszczowe doby, a w czwartek i piątek będą występować dodatkowo opady burzowe – informuje Barbara Wrona, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Są to opady o natężeniu słabym i umiarkowanym, więc początkowo będą wsiąkały w ziemię, natomiast w odstępstwie dłuższego okresu woda będzie spływała do koryt rzecznych i stany wody będą się podnosiły – dodaje Kinga Strońska, dyżurny synoptyk w Biurze Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

Padać będzie do piątku. Po kwietniowej suszy, dla rolników, to dobra wiadomość. Problemem są jednak zbyt niskie temperatury. Synoptycy mają jednak dobrą wiadomość. Już w weekend temperatury będą zdecydowanie wyższe i wyniosą około 20 stopni, jak na maj przystało.

W środę i czwartek najsilniejsze opady mają wystąpić w powiecie jeleniogórskim, kłodzkim i wałbrzyskim.
źródło: TVP3 Wrocław