• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

12. rocznica śmierci św. Jana Pawła II na antenach Telewizji Polskiej

14:17, 29.03.2017
12. rocznica śmierci św. Jana Pawła II na antenach Telewizji Polskiej 2 kwietnia mija dwunasta rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji na antenach Telewizji Polskiej wyemitowane zostaną programy i filmy, w których wspomnimy niezwykłą historię życia Naszego Ojca Świętego.

2 kwietnia mija dwunasta rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji na antenach Telewizji Polskiej wyemitowane zostaną programy i filmy, w których wspomnimy niezwykłą historię życia Naszego Ojca Świętego.

Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.
Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.

Podziel się:   Więcej

Telewizyjna Jedynka zaprasza na wyprodukowany z rozmachem wyjątkowy film dokumentalny „Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu”. Reżyser David Naglieri opowiada historię św. Jana Pawła II, człowieka niezachwianej wiary, niezłomnego obrońcy godności. Przybliża rolę, jaką odegrał w procesie wyzwalania Polski i Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma komunizmu. W filmie wypowiadają się m.in. biograf papieski George Weigel, długoletni asystent Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz oraz Richard Allen, doradca bezpieczeństwa narodowego Ronalda Reagana. Twórcy filmu zadbali o oryginalne świadectwa epoki. Przedstawione zostały rzadko spotykane materiały archiwalne: zdjęcia, bogata dokumentacja filmowa, fragmenty przemówień papieża. Narratorem w filmie jest  aktor Jim Caviezel, znany m.in. z roli Jezusa w „Pasji” (w polskiej wersji usłyszymy Radosława Pazurę), zaś całości dopełnia znakomita muzyka Joego Kraemera, który tworzył choćby do takich kinowych hitów jak „Mission Impossible: Rogue Nation”.

 

Dla młodszych widzów TVP1 przygotowała specjalne wydanie programu „Ziarno”. Jan Paweł II kochał dzieci i zawsze chętnie się z nimi spotykał. W dniu rocznicy śmierci papieża, w programie, przypomniana zostanie jego postać oraz nauki skierowane do najmłodszych.

 

Serial dokumentalny „Jan Paweł II – z Polski na plac św. Piotra” to propozycja TVP2. Dwuodcinkowy dokument, ze specjalnym wstępem Papieża Franciszka, przybliża biografię Jana Pawła II. Opowiada o czasach młodości Karola Wojtyły, posłudze duszpasterskiej w Polsce i trwającym ponad ćwierć wieku pontyfikacie.

 

2 kwietnia  TVP Historia zaprosi na dwa filmy dokumentalne: „Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński” oraz „Pociąg Warszawa - Rzym”. Pierwszy opowiada o relacjach, jakie łączyły Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z biskupem, arcybiskupem, kardynałem Karolem Wojtyłą, a ostatecznie papieżem Janem Pawłem II, od momentu ich poznania aż do ostatnich dni życia Prymasa. Drugi to przejmująca opowieść o pielgrzymce Polaków na pogrzeb Naszego Ojca Świętego.

 Na antenie TVP Polonia zobaczymy niezwykły dokument „Święty Uśmiechnięty”, zaś 3 kwietnia wyemitowany zostanie film Krzysztofa Tadeja „Tajemnica Jana Pawła II”, w którym ks. prałat Konrad Krajewski, jeden z jego z najbliższych współpracowników, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II.  

 

Tematyka rocznicy śmierci Ojca Świętego będzie poruszana w programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej, w tym w TVP3: „Co Niesie Dzień”, „Dziennik Regionów”, „Echa Dnia” oraz w codziennym kalendarium „Dzień Miesiąc Rok”. Ponadto TVP3 zaprosi na wzruszający reportaż - magiczną  opowieść o sile wiary, woli walki i niezwykłej więzi, jaka łączy 40-letnią matkę i jej 13-letnią, ciężko chorą córkę Olę, ze św. Janem Pawłem II. O rocznicy śmierci Papieża-Polaka, w swoich serwisach informować będzie przez cały dzień TVP INFO. Program „Kościół z bliska” będzie miał swoje specjalnie wydanie, w którym pokaże m.in. felieton okolicznościowy, ekskluzywny wywiad-wspomnienie z przyjacielem św. Jana Pawła II, byłym włoskim parlamentarzystą i ministrem, Rocco Buttiglione oraz rozmowę z Sabriną Moranti autorką i reżyserką musicalu „Uomo tra i domini” (w dosłownym tłumaczeniu „Człowiek  wśród ludzi”). Musical powstał pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a wystawiany był między innymi w Teatro Sistina w Rzymie. 


Ponadto tego dnia na antenach Telewizji Polskiej pojawi się okolicznościowa oprawa, a filmy i programy przeplatane będą felietonami z przesłaniami i cytatami słów Jana Pawła II. 

 TVP1

 

ZIARNO - ŚW. JAN PAWEŁ II

godz. 8:40, program dla dzieci

TVP Polonia, godz. 9:20

Dla uczczenia dwunastej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II przypomnimy dzieciom tę wielką postać. Zapraszamy na spotkanie z Lolkiem, chłopcem z Wadowic, który został papieżem. Będziemy gościć na planie musicalu "Karol", opowiadającym o życiu Karola Wojtyły.

„Ziarno” to katolicki program dla uczniów szkoły podstawowej, ich rodziców i dziadków. Staramy się uczyć otwartości na świat i szacunku dla innych ludzi niezależnie od ich koloru skóry, wyznawanej religii czy sprawności fizycznej. Dzieci znajdą u nas dobrą zabawę, piosenki, teledyski, filmy animowane i mnóstwo informacji nie tylko dotyczących religii.

 

WYZWOLENIE KONTYNENTU. JAN PAWEŁ II I UPADEK KOMUNIZMU

godz. 13:05, film dokumentalny

Przejmujący dokument ukazujący jeden z najbardziej spektakularnych w historii przykładów triumfu mocy ducha nad systemowym złem. Film oddaje złożoną rolę, jaką odegrał św. Jan Paweł II w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2016 roku film otrzymał dwie nagrody Emmy za wyjątkowy dokument historyczny i zdjęcia.

Film powstał dzięki Rycerzom Kolumba, największej katolickiej męskiej organizacji bratniej. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 10 lat i zrzeszają ponad 4,7 tys. mężczyzn działających w 94 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. USA, 2016, reż. David Naglieri.

TVP2

 

JAN PAWEŁ II – Z POLSKI NA PLAC ŚW. PIOTRA

1 kwietnia, odc. 1, godz. 5:25; 2 kwietnia, odc. 2, godz. 5:40; film dokumentalny

Nowa, dwuodcinkowa biografia Jana Pawła II, ze specjalnym wstępem Papieża Franciszka. Część pierwsza przedstawia życie młodego JPII podczas II wojny światowej, ukazuje powojenne zaangażowanie w działalność antykomunistyczną, liczne podróże po całym świecie, m.in. spotkanie z Matką Teresą, aż po udział w Soborze Watykańskim II i konklawe po śmierci Pawła VI. Wkrótce potem następuje drugie konklawe, w wyniku którego Karol Wojtyła zostaje Papieżem. Następujący w 1981r. zamach na Papieża i jego konsekwencje, kończą pierwszą część biografii.

Drugi odcinek przedstawia zamach i późniejsze pojednanie z Alim Agcą, które stają się punktem zwrotnym pontyfikatu Jana Pawła II. Papież kieruje swoją aktywność ku młodym w walce o przyszłość i przetrwanie Kościoła. W 1983 r. ustanawia Światowy Dzień Młodzieży, który z czasem wnosi do ewangelizacji zagadnienia ochrony środowiska i walki o pokój na świecie. Jednocześnie papież aktywnie wspomaga zjednoczenie Niemiec i proces przemian politycznych w Europie oraz kontynuuje dialog ekumeniczny, przynoszący znaczące zbliżenie pomiędzy religiami. Część druga biografii kończy się relacją z procesu kanonizacyjnego, w którym liczne, pojedyncze historie niosą świadectwo przemożnego wpływu papieża nie tylko na wielką historię, ale i na poszczególne losy wiernych. 

Włochy, 2014, reż Omar Pesenti

 TVP HISTORIA

 

JAN PAWEŁ II I PRYMAS STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI

godz. 08:10, film dokumentalny

Dwie wybitne osobowości powszechnego i polskiego Kościoła, dwaj wybitni Polacy i wielcy patrioci – Jan Paweł II i Prymas  Stefan Kardynał Wyszyński - od początku swej znajomości darzyli się ogromnym szacunkiem i zaufaniem, a także ludzką przyjaźnią. Pomimo różnicy pokoleniowej i formacyjnej, którą często podkreślano aby przeciwstawić i skonfliktować obu dostojników, potrafili znaleźć wspólny język i płaszczyznę, które pomagały im przeprowadzić polski Kościół przez ciężkie lata komunizmu. W filmie świadkowie, ludzie znający osobiście obu hierarchów podkreślają niezwykłą więź i lojalność jaka ich łączyła. Opowiadają o spotkaniach zarówno tych bardziej, jak i mniej oficjalnych (np. w czasie wakacji, gdy kardynał Wojtyła przyjeżdżał na Bachledówkę, by pierwszy złożyć życzenia imieninowe i urodzinowe Prymasowi), ich stosunku do władz oraz władz do nich, zajmowaniu stanowiska wobec różnych wydarzeń. Film jest zilustrowany bogatymi archiwaliami filmowymi jak i fotograficznymi oraz fragmentami zapisków Prymasa Wyszyńskiego czytanymi przez Olgierda Łukaszewicza.

Polska, 2008, reż. Paweł Woldan

 

POCIĄG WARSZAWA - RZYM

godz. 21:40, film dokumentalny

Dokument o pielgrzymce na pogrzeb Ojca Świętego. Specjalne pociągi wyruszyły z Warszawy i Krakowa. Z Dworca Wsch. w Warszawie o zachodzie słońca rozpoczęła się kilkudziesięciogodzinna podróż przez pół Europy. Podróż na pogrzeb i podróż w głąb samego siebie. Jechali głównie ludzie młodzi, nie tylko Ci wierzący, ale również zagubieni, szukający autorytetu, drogi w życiu, wskazówek na przyszłość, odpowiedzi na podstawowe pytania. Fenomen relacji między papieżem a Polakami opiera się nie tylko na religii. „Był człowiekiem ludzi" - powiedział Jasiek, młody student architektury. Pojechał, bo szuka wiary i Boga. Znalazł.

Polska, 2005, reż. Ewa Borzęcka

  

TVP3

 

JAN PAWEŁ II TEŻ KOCHAŁ TĘCZĘ

godz. 14:10, reportaż

Niezwykły reportaż o dwóch kobietach: 40-letniej matce i jej 13-letniej córce Oli. Ola od ponad 10 lat cierpi na nieuleczalna chorobę. Zachorowała w chwili, gdy Papież umierał, a właściwie wówczas otrzymała druzgocącą wydawałoby się diagnozę. Zespół Leigla to śmiertelna choroba, która powoli zabiera wszystko. Matka powierzyła córkę opiece Ojca Świętego. Marzeniem dziecka było pojechać na grób Jana Pawła II. Tak się też stało. Ku zaskoczeniu wszystkich, w Watykanie okazało się, że prowadzona jest terapia eksperymentalna, stosowana tylko w klinice w Rzymie, na którą Oli udało się zakwalifikować.

Polska, 2015

 

TVP Polonia

 

ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY

godz. 23:20, film dokumentalny

Święty Jan Paweł II pozostawił Polakom wielkie dziedzictwo, z którego powinniśmy nauczyć się korzystać. Film bez lektorskiego komentarza przypomina najważniejsze, nieznane widzom, najbardziej radosne wypowiedzi świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymek do ojczyzny. Pomimo upływającego czasu są to słowa wciąż aktualne, choć nie zawsze brane przez nas „do serca". Film przedstawia wyjątkowy portret świętego Jana Pawła II, papieża, który prowadził miliony ludzi i pozostawił trwały ślad we współczesnej historii. Zapis słów papieża Polaka daje nam możliwość obcowania ze świętym Janem Pawłem II, przypomina nam osobisty ton jego wypowiedzi, a przede wszystkim te wzniosłe i radosne chwile, które dane nam było przeżyć dzięki niemu. Polska, 2012, reż. Piotr Kot

 TAJEMNICA JANA PAWŁA II

3.04. (poniedziałek) godz. 14:50, 4.04. (wtorek) godz. 23:15, 9.04. (niedziela) godz. 9:05

Film dokumentalny o Janie Pawle II. Ojca Świętego wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski. Jego wspomnienia to wyjątkowe świadectwo świętości i wielkości Jana Pawła II.

Polska, 2011, reż. Krzysztof Tadej

 

TVP INFO

 

KOŚCIÓŁ Z BLISKA

godz. 15:30

W programie informacje o katolickim świecie, o sytuacji Kościoła Powszechnego oraz Kościoła w Polsce, a także o nowoczesnym Kościele - mecenasie wydarzeń kulturalnych, instytucji zaangażowanej w edukację i wychowanie w rodzinie.