• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Święto przyjaźni

14:46, 08.06.2016
Święto przyjaźni Czy katolickie festiwale mogą stać się polską atrakcją turystyczną? Spotkania Młodych na Lednickich Polach dowodzą, że jak najbardziej tak! W tym roku przyciągnęły one co najmniej 80 tys. wiernych z całego świata.

Czy katolickie festiwale mogą stać się polską atrakcją turystyczną? Spotkania Młodych na Lednickich Polach dowodzą, że jak najbardziej tak! W tym roku przyciągnęły one co najmniej 80 tys. wiernych z całego świata.

Co roku do Lednicy przybywają tysiące młodych ludzi (fot. Małgorzata Borkowska/TVP)
Co roku do Lednicy przybywają tysiące młodych ludzi (fot. Małgorzata Borkowska/TVP)

Podziel się:   Więcej
Wśród nich byli pielgrzymi z Niemiec, z Nadrenii Północnej-Westfalii: Maria Mager-Kowalik wraz z synem Dominikiem, jego kolegą Aleckiem Sy Wangiem oraz przyjaciółką rodziny Agnes Lennakers. Towarzyszyliśmy im z kamerą w tej niezwykłej wyprawie. Niezwykłej, bo Niemcy są znacznie bardziej zlaicyzowane od Polski, kościoły świecą tam pustkami, a wiara jest sprawą intymną. Tymczasem zarówno Maria Mager-Kowalik z synem jak i Agnes Lennakers przyjeżdżają do Lednicy od lat – i to nie tylko dlatego, że wiara dodaje im sił oraz pomaga znieść codzienne trudy. Rzecz w tym, że Spotkania Młodych na Lednickich Polach stanowią okazję do świetnej zabawy!

– Przyjechałem po raz czwarty. Podoba mi się. Wszyscy tańczą i śpiewają, jest inaczej niż na mszy – powiedział Dominic Mager, uczeń. Warto wyjaśnić, że nieodłącznym elementem ceremonii są śpiewy lednickie, tańce i występy baletu. – Śpiewają wszyscy, nawet ci, którzy nie znają polskiego – dodał. Tak jak np. kolega Dominika, pochodzący z Filipin Alec Sy Wang. Chłopiec jest gościem rodziny Magerów, przyjechał do Niemiec w ramach wymiany między szkołami. Razem z gospodarzami pojechał do Lednicy. Nieznajomość języka nie przeszkadzała mu w świetnej zabawie. Chłopiec sprawdzał teksty piosenek na smartfonie i śpiewał razem ze wszystkimi – po angielsku. – Lednica jest super! – mówił Alec Sy Wang.

Dorośli obierają festiwal w nieco inny sposób. – Wizyta w Lednicy jest dla mnie głębokim, duchowym przeżyciem – dodała Maria Mager-Kowalik, urzędniczka z Wuppertalu. – To moja trzecia wizyta na Lednickich Polach. Było fantastycznie. Na pewno przyjadę tu w przyszłym roku – stwierdziła Agnes Lennakers, opiekunka osób starszych.

Lednickie Spotkania Młodych to największy festiwal młodzieży katolickiej na świecie. Pomysłodawcą i twórcą imprezy był dominikanin Jan Góra (1948-2015). XX Spotkania Młodych były pierwszymi bez udziału charyzmatycznego duchownego. (MZB)

Projekt zrealizowany w ramach współpracy TVP oraz Deutsche Welle
 
 
 
...