Fot. TVP

Fabryka małp

W 1984 r. scena opolskiego festiwalu otworzyła się na nowy rockowy nurt w polskiej muzyce rozrywkowej. Pierwsze miejsca list przebojów podbijali chłopcy z Lady Pank. „Ktoś łapie mnie i zaciska palce, na gardle tak, że aż tracę dech” – śpiewał Janusz Panasiewicz.

Sposób na wyścigową „czwórkę”

Fot. TVP (c)
Jak będąc laikiem trafić zakładna konnych wyścigach? Jedni mówią, żę jak się nie wie co się gra, to się gra jeden dwa. Dyzma miał jednak inny patent... wideo »

Nowa świecka tradycja

fot. retro.tvp.pl (c)
Cywilne śluby były bardzo popularne w latach 80. Nad zwiększeniem wachlarza świeckich obrzędów czuwało towarzystwo upowszechniające taką moralność. wideo »

Bal świętych

Fot. TVP (c)
W Opolu powstało wiele przebojów. Szlagierem przed 10 laty stał się „Bal wszystkich świętych” Budki Suflera. wideo »

Kominiorz z Sandomierza

Fot. retro.tvp.pl (c)
Skąd mógłby pochodzić Gruzin, jeśli urodził by się w Polsce? Na pewno nie ze Śląska. Gustlik ma na to patent. Wymyślił Grzesiowi prosesję ojca. wideo »

Czego auta nie lubią najbardziej

fot. retro.tvp.pl (c)
Na pewno upału i mrozu, a także kiedy jazda po ulicach miast przypomina terenowy rajd. Czy przeszkadzało to dumie polskiej motoryzacji? wideo »

ankieta

Dwie pacynki wymyślone przez Wandę Chotomską - Jacek i Agatka - zagrały w pierwszej dobranocce emitowanej na antenie TVP. To im zawdzięczamy przyznawany przez dzieci „Order uśmiechu”. Imiona lalek stały się tak sławne, że zaczęto nadawać je najróżniejszym rzeczom. Kto nie zasłużył na to miano?