• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Doodle Google'a w 60. rocznicę „Astronautów” Stanisława Lema

16:22, 23.11.2011
Doodle Google'a w 60. rocznicę „Astronautów” Stanisława Lema Jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych – Google postanowiła uczcić ikonę polskiej fantastyki naukowej Stanisława Lema. W 60. rocznicę wydania jego pierwszej książki SF Google przygotowało specjalną wizytówkę doodle inspirowaną twórczością naszego filozofa, futurologa i pisarza.

Jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych – Google postanowiła uczcić ikonę polskiej fantastyki naukowej Stanisława Lema. W 60. rocznicę wydania jego pierwszej książki SF Google przygotowało specjalną wizytówkę doodle inspirowaną twórczością naszego filozofa, futurologa i pisarza.

Google uczciło 60. rocznicę wydania „Astronautów” Stanisława Lema (fot. Jacek Bednarczyk/PAP)
Google uczciło 60. rocznicę wydania „Astronautów” Stanisława Lema (fot. Jacek Bednarczyk/PAP)

Podziel się:   Więcej
23 listopada 1951 r. ukazali się „Astronauci”, pierwsza powieść science-fiction Stanisława Lema. Nią otworzył cały katalog swojej twórczości, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Do dziś jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki przetłumaczono na 41 języków i osiągnęły ponad 30 mln egzemplarzy nakładu. Google postanowiło uczcić pisarza wystawiając na swojej stronie głównej wizytówkę, z krótką zabawą inspirowaną innym utworem Lema, „Cyberiadą”. Inspiracją dla animacji były ilustracje Daniela Mroza do dzieł naszego futurologa. Jak przyznaje Google był to najbardziej skomplikowany doodle wydany do tego czasu przez firmę. Animacja odsyła do stron poświęconych Lemowi w wyszukiwarce.

Hasła Stanisław Lem i Google zdominowały Twittera. Również wiele innych stron internetowych zauważyło nowość Google'a, wśród nich brytyjskie gazety „Daily Telegrach” i „Daily Mirror” oraz technologiczna CNET. Większość serwisów opisując animację wskazuje, że jest ona całkowicie intuicyjna, włącznie z tym, jak ją uruchomić. Podczas zabawy pojawiają się roboty, statki kosmiczne i inne cyberstworzenia, które mają do przeprowadzenia zadania. Kiedy graczowi uda się dojść do końca Google kieruje go do lików do stron poświęconych pisarzowi.

Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Swego czasu był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem fantastyczno-naukowym na świecie. Porównywano go z takimi gigantami SF jak H. G. Wells, Olaf Stapeldon czy bracia Strugaccy. Upamiętniono go nadając planetoidzie 3836 nazwę Lem. Jego nazwiskiem nazwano również pierwszego polskiego sztucznego satelitę. Plenerowe widowisko „Planeta Lem” inspirowane twórczością pisarza przygotowane przez Teatr Biuro Podróży jest wizytówką programu kulturalnego polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które podbija europejskie stolice.

(po)
 
 
 
...