• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Historia wiejskiej migracji – „Daleko od szosy” ma 34 lata

08:29, 12.12.2010
Historia wiejskiej migracji – „Daleko od szosy” ma 34 lata Leszek, wiejski chłopak, ma dość wsi. Chce innego życia. Ucieka do wielkiego miasta. Historia z serialu „Daleko od szosy” przedstawia zjawisko migracji ludzi ze wsi do miasta i związane z tym problemy. Takich Leszków Góreckich były w Polsce setki tysięcy. Niezapomniane role w kultowym serialu Zbigniewa Chmielewskiego kreują: Krzysztof Stroiński (Leszek), Sławomira Łoźińska (Bronka) oraz Irena Szewczyk (Ania).

Leszek, wiejski chłopak, ma dość wsi. Chce innego życia. Ucieka do wielkiego miasta. Historia z serialu „Daleko od szosy” przedstawia zjawisko migracji ludzi ze wsi do miasta i związane z tym problemy. Takich Leszków Góreckich były w Polsce setki tysięcy. Niezapomniane role w kultowym serialu Zbigniewa Chmielewskiego kreują: Krzysztof Stroiński (Leszek), Sławomira Łoźińska (Bronka) oraz Irena Szewczyk (Ania).

Leszek jest prostym wiejskim chłopakiem. Uważa jednak, że wieś go ogranicza. Chce się wyrwać do wielkiego świata. Nie pociąga go praca w gospodarstwie rodziców. Ucieka na Śląsk. Tu robi zawodowe prawo jazdy. Pracuje na budowie jako kierowca. Na wsi zostawia swoją sympatię – Bronkę. Dostaje wezwanie do wojska. Jeszcze przed służbą poznaje Anię – studentkę z Łodzi. Ta motywuje go do dalszej nauki. Między młodymi ludźmi, których wyraźnie dzielą bariery kulturowe i społeczne, zawiązuje się uczucie. Matka dziewczyny jest przeciwna związkowi. Uważa go za mezalians. Leszek i Ania podejmują jednak wyzwanie wspólnego życia. W serialu pokazane są problemy, z jakimi muszą się uporać. Przełamać stereotypy, przekonać rodziców i inteligenckie środowisko Ani.

Zjawisko migracji z wsi do miast narastało w okresach rozwoju gospodarczego, szczególnie podczas rewolucji przemysłowej XIX w. W Polsce ludzie masowo uciekali ze wsi w czasie powstawiania dużych ośrodków przemysłowych PRL. Tak było w latach 50. i 60. XX w. m.in. na Śląsku, w Krakowie, Trójmieście. Przemysł potrzebował rąk do pracy. Potencjalnych pracowników kuszono wysokim wynagrodzeniem w stosunku do dochodów na wsi. Barierą były mieszkania, co próbowano wyeliminować kwaterując napływowych pracowników w hotelach robotniczych. Problemy Leszka z zameldowaniem, bez którego nie było możliwości podjęcia pracy w mieście – w jego przypadku w Zakładzie Komunikacji Miejskiej – pokazują absurdy socjalistycznej rzeczywistości. Przedstawiony w dowcipny sposób konflikt klasowy inteligencja – wieś jest przykładem trudności związanych z awansem społecznym, problemem znanym w społeczeństwach od starożytności.