OPOLE 2012
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Opole 1963 - 1 Festiwal

09:26, 03.10.2008
Opole 1963 - 1 Festiwal Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu wstrząsnął polską sceną muzyczną. Pomysłodawcą był Jerzy Grygolunas, dziennikarz i pisarz. Wspierali go kompozytor Mateusz Święcicki oraz Karol Musioł, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. Mieszkańcy nazywają go czule „Papą”.

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu wstrząsnął polską sceną muzyczną. Pomysłodawcą był Jerzy Grygolunas, dziennikarz i pisarz. Wspierali go kompozytor Mateusz Święcicki oraz Karol Musioł, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. Mieszkańcy nazywają go czule „Papą”.


Podziel się:   Więcej
1963 I KFPP
Ewa Demarczyk, fot.R. Kośmiński/TVP
FAKTY

Ojcowie założyciele
Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu wstrząsnął polską sceną muzyczną. Pomysłodawcą był Jerzy Grygolunas, dziennikarz i pisarz. Wspierali go kompozytor Mateusz Święcicki oraz Karol Musioł, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. Mieszkańcy nazywają go czule „Papą”.

Premierowy dżingiel
Pierwszy z 15 festiwalowych koncertów odbył się 19 czerwca. Zabrzmiał sygnał skomponowany przez Andrzeja Salamona (za „Festiwale opolskie”, Jerzy Grygolunas, Warszawa 1971, Nasza Księgarnia).

Dlaczego Opole? Grygolunas wybrał Opole z miłości, i to prawdziwie romantycznej, bo od pierwszego wejrzenia. Zakochał się w Opolszczyźnie podczas zbierania materiałów do książki „Polowanie na słońce”.

Impreza offowa, czyli dziadek Jarocina
Na festiwalu w Sopocie bywał wielki świat. Opole to były bunt, świeża krew i nowe piosenki. Grygolunas i Święcicki zaprosili na festiwal wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej Piwnicy Pod Baranami i warszawskiego STS-u.

Narodziny gwiazd
Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz Irena Dziedzic zlekceważyli Opole. Pojawiły się nowe, wielkie indywidualności: Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Bohdan Łazuka, Jonasz Kofta, Czesław Niemen (zaśpiewał swój pierwszy wielki przebój Pod Papugami), Urszula Dudziak. Sława Demarczyk wyszła poza Polskę. Zachwycił się nią szef paryskiej Olimpii Bruno Coquatrix. Miała być drugą Edith Piaf. Demarczyk w Olimpii zaśpiewała, ale nie chciała zostać na dłużej.

Konferansjerzy poszukiwani
Kłopot był z konferansjerami. Odmówiła Irena Dziedzic, bez której nikt nie wyobrażał sobie „porządnej” imprezy. Koncerty poprowadzili: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab. Festiwal był jednym wielkim kabaretonem (nazwę wymyślił Jacek Fedorowicz).

CIEKAWOSTKI

Trochę statystyki
102 wykonawców, w tym 57 piosenkarzy i 45 muzyków. Przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

Tajemnica festiwalowej flagi
W Opolu, obok żółto-czarnych flag miasta, pojawiły się białe, żółte i czerwone flagi z siedmioma kolorowymi kółkami. Oznaczały festiwalową współpracę: Polskiego Radia, TVP, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Polskich Nagrań, Wojewódzkiej Agencji Imprez Artystycznych, Pagartu i Wydziału Repertuarowego GZP Wojska Polskiego.

Pająk, słoń i osiołek
Opole czekało na koncert „Witaj, słoniu!”. Plotka głosiła, że Piotr Skrzynecki wjedzie na scenę na starym słoniu z opolskiego zoo. Słoń nie miał zadatków na gwiazdę, był leciwy i złośliwy. Na scenie pojawił się więc… osiołek., z którym Piotr Skrzynecki odtańczył brawurowy numer.

After-party
Nadwątlone siły artyści regenerowali „Pod pająkiem”. Na stoły wjeżdżały m.in. pieczarki z patelni i bułgarskie pomidory.

NAGRODY

Okularnicy, madonny i charleston
Jury przyznało nagrody indywidualne Ewie Demarczyk („Karuzela z madonnami”, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski), Bohdanowi Łazuce („Charleston”, muz. W. Piętowski, sł. A. Tylczyński) oraz Jarosławowi Abramowowi i Agnieszcze Osieckiej („Piosenka o okularnikach”). Wśród laureatów nagród zespołowych znaleźli się STS, Piwanica pod Baranami i Zespół Śląskiej Estrady Wojskowej.
PRZEBOJE
1963 I KFPP
„Charleston” (muz. W. Piętowski, sł. A. Tylczyński)
1963 I KFPP
„Karuzela z madonnami” (muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski)
„Piosenka o okularnikach” (muz. J. Abramow, sł. A.Osiecka)
„Groszki i róże” (muz. Z. Konieczny, sł. T. Kubiak)