OPOLE 2012
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Opole 1964 - 2 Festiwal

09:26, 03.10.2008
Opole 1964 - 2 Festiwal Warszawska kawiarnia programu III Polskiego Radia, znana pod nazwą „U Ewy“, stała się Klubem Festiwalu Opolskiego. Tam łowiono talenty. Chętnych były setki, ale do Opola trafili tylko nieliczni.

Warszawska kawiarnia programu III Polskiego Radia, znana pod nazwą „U Ewy“, stała się Klubem Festiwalu Opolskiego. Tam łowiono talenty. Chętnych były setki, ale do Opola trafili tylko nieliczni.


Podziel się:   Więcej
1964 II KFPP
Kalina Jędrusik, fot. Z. Januszewski/TVP
FAKTY

Wyprawa po złote runo, czyli laboratorium polskiej piosenki
Warszawska kawiarnia programu III Polskiego Radia, znana pod nazwą „U Ewy“, stała się Klubem Festiwalu Opolskiego. Tam łowiono talenty. Chętnych były setki, ale do Opola trafili tylko nieliczni.

13 sprawiedliwych
Festiwal trwał od 24 do 28 czerwca. W 20 koncertach i imprezach towarzyszących wzięło udział 56 tys. osób. 407 artystów zaśpiewało 597 piosenek. Jurorów było 13. Nagrodzili i wyróżnili 15 piosenek.

CIEKAWOSTKI

Koncert z deszczem
W amfiteatrze nie było dachu, a deszcz polubił opolski festiwal. Podczas koncertów padało rzęsiście. Konferansjerzy mokli i z poświęceniem trzymali nad artystami parasole. Jacek Fedorowicz pytał publiczność „Czy u Państwa też pada?”. Robert Filiński grając na fortepianie rozbryzgiwał strugi wody. Jerzy Gruza, mimo oberwania chmury, nie przerwał transmisji telewizyjnej.

Bunt artystów
Na pierwszym festiwalu wykonawcy dostawali honoraria od ręki. System zmieniono. Niezadowolenie rosło. Trzeciego dnia piosenkarze nie przyszli na koncert. Jacek Fedorowicz i Piotr Skrzynecki dokonywali cudów, by publiczność nie zorientowała się, że coś jest nie tak. Jerzy Grygolunas i Mateusz Święcicki zbierali buntowników z hoteli oraz restauracji i partiami dowozili do amfiteatru. Koncert się odbył. Czwartego dnia kasa zaczęła płacić.

Kuchnia artystyczna
W opolskich restauracjach pojawiły się nowe dania, np. zrazy a la Łazuka.

NAGRODY

Młynarski na szczęście
W kategorii piosenki rozrywkowo-tanecznej Kasia Sobczyk i Niebiesko-Czarni dostali pierwszą nagrodę za „O mnie się nie martw“ (muz. J. Slrzeczek, sł. K. Winkler) ex aequo z Kaliną Jędrusik. Zwycięstwo wyśpiewała słowami Wojciecha Młynarskiego w piosence „Z kim ci tak będzie źle jak ze mną“ (muz. R. Orłow). Jury wyróżniło Igę Cembrzyńską za „Intymny świat“ (muz. A. Bień, sł. R. Wojtyłło). Tekst Wojciecha Młynarskiego przyniósł szczęście także Krystynie Konarskiej. „Spalona ziemia“ została najlepszą piosenką aktorsko-literacką (muz. R. Orłow).
PRZEBOJE
1964 II KFPP
„O mnie się nie martw” (muz. J. Krzeczek, sł. K. Winkler)
1964 II KFPP
„Z kim ci tak będzie źle jak ze mną” (muz. R. Orłow, sł. W. Młynarski)
„Tańczące Eurydyki” (muz. Katarzyna Gaertner, sł. E. Rzemienicka)