OPOLE 2012
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Opole 1965 - 3 Festiwal

09:26, 03.10.2008
Opole 1965 - 3 Festiwal Cztery festiwalowe dni i siedem wielkich koncertów. Ponad 100 solistów, 140 piosenek i trzy orkiestry. Na koniec pokaz fajerwerków. Na jedno miejsce w amfiteatrze przypadały średnio dwie osoby. Na obliczonej na 5 tys. miejsce widowni tłoczyło się ok. 8 tys. widzów.

Cztery festiwalowe dni i siedem wielkich koncertów. Ponad 100 solistów, 140 piosenek i trzy orkiestry. Na koniec pokaz fajerwerków. Na jedno miejsce w amfiteatrze przypadały średnio dwie osoby. Na obliczonej na 5 tys. miejsce widowni tłoczyło się ok. 8 tys. widzów.


Podziel się:   Więcej
1965  III KFPP
Bohdan Łazuka, fot. Z. Januszewski/TVP
FAKTY

Ognista scena
Cztery festiwalowe dni i siedem wielkich koncertów. Ponad 100 solistów, 140 piosenek i trzy orkiestry. Na koniec pokaz fajerwerków.

200 procent normy
Na jedno miejsce w amfiteatrze przypadały średnio dwie osoby. Na obliczonej na 5 tys. miejsce widowni tłoczyło się ok. 8 tys. widzów.

Zembaty czaruje „Uszami”
Onieśmielony, trochę nieporadny, wysoki. O niskim głosie i smutnej twarzy. Inspicjent wypchnął go na scenę. Gdy Maciej Zembaty zaśpiewał: „A uszy miał ogromne muskularne, uszami mógłby, gdyby chciał…” stało się jasne, że narodził się niezwykły talent satyryczno-piosenkarski. Potem była m.in. „Rodzina Poszepszyńskich” i „Piosenki z trumienki”.

Mumie, staruszkowie i bezkresna dal
Tadeusz Chyła zabawiał „Balladą o mumiach” (muz. T. Chyła, sł. A. Waligórski), Kwartet Warszawski prosił „Kochajmy staruszków” (muz. E. Pałłasz, sł. K. Pac-Gajewska), a Iga Cembrzyńska z Bohdanem Łazuką opowiadali „O kochasiu, który odszedł w siną dal” (muz. J. Matuszkiewicz, sł. B. Choiński, T. Gałkowski).

CIEKAWOSTKI

Niezwykły duet
To był ostatni rok konferansjerki Jacka Fedorowicza w amfiteatrze. Pracował z poświęceniem. Gdy okazało się, że Bohdan Łazuka nie nauczył się tekstu jego piosenki „Życzenia dla pań” (muz. J. Sent), Fedorowicz podpowiadał mu podczas koncertu (M. Jeliński „6x5 czyli 30 lat festiwalu opolskiego", Warszawa 1997, Grupa Wydawnicza KAW i TVP S.A.).

Luksus nie dla wszystkich
Miejsc w hotelach było mało, artyści mieszkali więc w akademiku i w tzw. kwaterach prywatnych, czyli w pokojach wynajmownych od opolan.

NAGRODY

Młynarski podwójnie nagrodzony
Songi satyryczno-publicystyczne Wojciecha Młynarskiego „Światowe życie” (muz. T. Preissner) i „Polska miłość” (muz. W. Gulowski) dzielą się pierwszym miejscem na festiwalowym podium.

Kaczka w poetyckim ogrodzie
Jan Pietrzak zaśpiewał „Pamiętajcie o ogrodach” (muz. J. Kofta, sł. J. Pietrzak) i dostał od dziennikarzy Złotą Kaczkę

Róża i sina dal
Pośród pozostałycn laureatów był duet Cembrzyńska-Łazuka za piosenkę „W siną dal” (muz. J. Matuszkiewicz, sł. B. Choiński, T. Gałkowski). Jury nagrodziło także Annę German za „Zakwitłam różą” (muz. K.Gaertner, sł. J. Miller) i Tadeusza Chyłę za „Balladę o mumiach” (muz. T. Chyła, sł. A. Waligórski).
PRZEBOJE
1965  III KFPP
„Światowe życie” (muz. T. Preissner, sł. W. Młynarski)
1965  III KFPP
„W siną dal” (muz. J. Matuszkiewicz, sł. B. Choiński, T. Gałkowski)