OPOLE 2012
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Opole 1974 - 12 Festiwal

09:26, 03.10.2008
Opole 1974 - 12 Festiwal <b>Triumf reprezentacji</b><BR> Mundialowy mecz Polska-Szwecja opóźnił rozpoczęcie festiwalu. Wyszło to wszystkim na zdrowie, bo 26 czerwca 1974 roku piłkarze, zwani „Orłami Górskiego”, pokonali Skandynawów 1:0.

Triumf reprezentacji
Mundialowy mecz Polska-Szwecja opóźnił rozpoczęcie festiwalu. Wyszło to wszystkim na zdrowie, bo 26 czerwca 1974 roku piłkarze, zwani „Orłami Górskiego”, pokonali Skandynawów 1:0.


Podziel się:   Więcej
1974 XII KFPP
Danuta Rinn i Urszula Sipińska, fot. M. Stankiewicz/TVP
FAKTY

Mundialowy mecz Polska-Szwecja opóźnił rozpoczęcie festiwalu. Wyszło to wszystkim na zdrowie, bo 26 czerwca 1974 roku piłkarze, zwani „Orłami Górskiego”, pokonali Skandynawów 1:0.

Polityczny jubileusz
Festiwal rozpoczął koncert „Dzień młodości” z przebojami trzydziestolecia, ale nie festiwalu, tylko PRL-u.

Opolski rock
Odbył się koncert „Rock przez cały rok”, czyli „Musicorama”.

Niespodziewana zamiana miejsc
Koncerty prowadzili konferansjerzy do spółki z piosenkarzami. W nowej roli pojawił się między innymi Jerzy Połomski.

Małżeński duet
Niezapomniany konferansjer i dżentelmen, Lucjan Kydryński zaśpiewał w Opolu w duecie ze swoją żoną, Haliną Kunicką. Oczywiście była to „Ballada o dobrej żonie” (muz. L. Bogdanowicz, sł. A. Osiecka).

CIEKAWOSTKI

Nastoletnia maskotka festiwalu
Najmłodszym wykonawcą w historii festiwalu w Opolu był Michał Bajor. Miał zaledwie szesnaście lat.

Królowa na kobiercu
Miss obiektywu została Danuta Rinn, która zaśpiewała „Gdzie ci mężczyźni” (muz. W. Korcz, sł. J. Pietrzak). Z czułością wspominała, że koledzy nosili przed nią czerwony dywanik, żeby było po królewsku.

Tłum na scenie
Elżbieta Wojnowska zaśpiewała „Zaproście mnie do stołu” (muz. H. Abler, sł. W. Szymanowicz) z Chórem Politechniki Szczecińskiej. Razem z nią na scenie pojawiło się kilkadziesiąt osób.

Maryla kontra Urszula
Maryla Rodowicz wykonała w koncercie „Rock przez cały rok” piosenkę Agnieszki Osieckiej i Katarzyny Gertner „Urodzajny rok” i dostała za nią wyróżnienie. Piosenka została napisana na zamówienie, na centralne dożynki. Niestety, na dożynki Maryla Rodowicz nie pojechała, bo leżała w szpitalu dochodząc do zdrowia po wypadku samochodowym. Dożynkową wersję „Urodzajnego roku” zaśpiewała więc Urszula Sipińska (za „6x5 czyli 30 lat festiwalu opolskiego” Mariusz Jeliński, Warszawa 1997, Grupa Wydawnicza KAW i TVP S.A.)

NAGRODY Mężczyźni, radość i słońce
Minister Kultury i Sportu nagrodził optymizm na scenie. Laureatem została Grupa „i” z piosenką Radość o poranku (sł. J.Kofta, muz. J. Loranc). Towarzystwo Przyjaciół Opola wybrało nostalgię za prawdziwymi samcami, wyrażoną przez Danutę Rinn w „Gdzie ci mężczyźni” (muz. W. Korcz, sł. J. Pietrzak). Anna Jantar zaśpiewała „Tyle słońca w całym mieście” (muz. J. Kukulski, sł. J. Kondratowicz) i z amfiteatru wróciła z Nagrodą Publiczności.

PRZEBOJE

„Cień wielkiej góry” (muz. K. Cugowski, sł. A. Sikorski),
„Gdzie ci mężczyźni” (muz. W. Korcz, sł. J. Kofta)
„Radość o poranku” (muz. J. Kofta, sł. J. Loranc)